'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1102. Vrijdag 7 September 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ei ZCIDSTRAAT. Ad.verten.tl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 27 m. Onderg. 6 u. 26 m. Zondag 9 Eerste kwartier. Maandag 10 Dinsdag 11 Wobnsdag 12 Donderdag 13 Ybijdag 14 Verjaardag van Prinses Hendrik. Zatzrdag 15 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Sept. 1883. In den morgen van Woensdag jl. overleed alhier plotseling de heer P. Jonker, le Ambtenaar ter ge meente-secretarie. Zijn plotseling af sterven wordt door zijne plaatsge- nooten ten zeerste betreurd, want hg was een verdienstelijk ambtenaar, die op humane wijze zijn functiën waarnam en ieder met de meeste voorkomendheid bejegende. Volgens de nieuwe verordening op 't brandwezen geschiedt de be- bediening der brandbluscbmiddelen voortaan door vrijwilligers, die zich bij de brandmeesters kunnen aan geven en voor hunne te verleenen hulp dertig ets per uur zullen genieten. Brandmeesters en kommandeurs zijn hieronder niet begrepen. Belang hebbenden zijn van nu af in de gelegenheid zich aan te melden. Uit een tweetal, bestaande uit de beeren J. C. W. Strick van Lin- schoten, te Alphen a/d. Rijn, en J. E. de Jongh, alhier, is tot secretaris der gemeente Anna Paulowna geko zen, de eerstgenoemde. De gezagvoerder van 't stoom schip »Maas," van Londen bier aan gekomen, rapporteert Maandagavond ten 7 ure in de Noordzee gepasseerd te zijn Zr. Ms. schip »Bali," van bier naar Batavia bestemd, liggende onder den wind. De minister van marine brengt, ten vervolge op zijne aankondiging van 5 Juni ter kennis van belang hebbenden, dat de schietoefeningen uit de batterij »Kaaphoofd" nabij den Helder afgeloopen zijnde, de daarvoor in de Tesselsche zeegaten geplaatste tonnen zijn opgenomen. Terschelling, 4 September. De Noorsche bark, op den rug van Stortemelk gestrand, is bestemd naar Harlingen en geladen met Ameri- kaanscb bont. Terschelling, 5 Sept. Het op Stortemelk gestrande schip is de Noorsche bark Skjerholt, met hout van Pensacola naar Harlingen be stemd; de zeilen, want en touwwerk zijn gebroken. Het schip zal waar- schjjnlgk weg zijn. Maandagmorgen is te Zaandam uit een sloot aan den spoorweg bet lijk opgehaald van een meisje, wo nende in Polder 3, dat met nog 2 vriendinnen Zondagavond de kermis aldaar had bezocht. Een persoon die Maandagavond te Arnhem in een vechtpartij werd gewond, is Woensdagnamiddag aan de gevolgen daarvan overleden. De verslagene laat een weduwe met vjjf kinderen na en stond evenals de da der, die een huisgezin met zeven kleinen heeft, als oppassend werkman bekend. De verwoesting van het Etablisse ment Merak tydens de zeebeving in Straat Snnda. De telegraaf brengt nagenoeg dagelijks in Nederland nadere berichten betreffende de ontzettende ramp, die West-Java in de laatste dagen van Augustus getroffen heeft. Eerst over weinige weken zullen deze be richten kunnen worden aangevuld door meer uitvoerige beschrijvingen van de plaats ge had hebbende uitbarsting van den berg Krakatan en de daaropvolgende zeebeving. Moeielijk valt het daarom reeds nu den omvang van de ramp te schatten. Vele plaatsen, die thans verwoest zijn, waren voor heen in Nederland weinig of niet bekend. Het aantal slachtoffers is reeds genoemd, doch zelfs op Java kan dit cijfer nog niet met juistheid worden berekend. Onder de vele weinig bekende plaatsen die geheel verwoest zijn, behoort het etablissement Merak. Door bijzondere omstandigheden zijn wij in staat betreffende dit etablissement eenige nadere inlichtingen te geven. In 1877 werden te Merak groote steen groeven voor den havenbouw geopend; een spoorweg werd aangelegdijzeren landhoofden werden langs de kust gebouwd een fabriek, zoomede kolossale magazijnen voor dynamiet en andere materialen, werden opgerichtwoningen van steen, hout bamboe werden ten behoeve van het Europeesch en Inlandsch personeel gebouwd, een groot aan tal stoomkranen en machinerieën werden aangevoerd, zoodat een krachtig etablisse ment ontstond, dat voor den havenbouw, ongeveer li millioen ton rotsblokken ge leverd heeft. Duizenden arbeiders werkten dagelijks te Merak in deze steenmassa. Een groote kolonie van Chineezen en andere vreemde Oosterlingen werd spoedig door de behoefte van het etablissement geboren. D&Lrwaar vdór 1877 slechts eenige weinige vissehers woonden, onstond een krachtig en uitge strekt etablissement, dat den vreemdeling, die door straat Snnda op zijne reis naar China of Japan stoomde, het bewijs leverde van den vooruitgang op Java, waar de nieuwste uitvindingen op industrieel gebied in toepassing werden gebracht, en de tro pische zon geen beletsel voor de ontwikke ling van een groot arbeidsvermogen bleek te zijn. De steengroeven te Merak waren aange legd in rotsen, die een hoogte van onge veer 300 rijnl. voet bereikten; de steenen woning en het bureau van den ingenieur waren gebouwd op een heuvel, die 150 voet boven de zee verheven was. De voltooiing van den havenbouw in het begin van dit jaar had een inkrimping van Europeesch personeel te Merak ten gevolge, zoodat tijdens' de zeebeving slechts een be trekkelijk gering aantal Europeanen aldaar aanwezig waren. De arbeid bij het etablis sement gedurende dit jaar bestond uitslui tend in het leveren der noodige rotsblokken voor het latere onderhoud der zeehoofden. De ingenieur Nieuwenhuys was tijdelijk met zijn gezin te Batavia. De chef-mijn werker Nanman met echtgenoote, de werk tuigkundige Van Essen met vrouw en vier kinderen (dat huisgezin was eerst sedert weinige weken uit Nederland aangekomen), de opzichter Van Diest met echtgenoote, de opzichter Kaal, de magazijnmeester Towsend en familie, en de boekhouder Pechler vorm den het personeel, dat tijdens de ramp te Merak vertoefde. De uitbarsting en vulkanische werking van den berg Krakatan had ten gevolge dat het geheele etablissement in de zee verdween. Op de plaats waar de hooge rotsen zich weinige dagen geleden eenige honderden voeten boven het water verhie ven, vloeit thans dc zee. De woningen, de fabriek, de spoorwegen, de werktuigen, alles is verzonken. Volgens de laatste telegrafische berichten was niets van het etablissement meer zicht baar, alles was verdwenen. De geheele bevolking, alle werklieden, alle neringdoen den, allen zijn te Merak door de zee ver zwolgen. Alleen de boekhouder Pechler en twee inlanders hebben het leven behouden. Het etablissement te Merak stond op 1 Januari jl. voor nog slechts f50,000 inde boeken der havenwerken genoteerd. De werkelijke waarde kan evenwel op minstens f200,000 geschat worden. Dit kapitaal is voor den lande verloren. Financieel zou de ramp veel grooter geweest zijn, indien deze eenige maanden geleden had Tot aanvulling van het bericht omtrent de samenstelling van een commissie tot inzameling van giften voor de ramp op Java, aan wier hoofd de Prins van Oranje zich heeft gesteld, kunnen wij mededeelen, dat als leden dezer commissie o. a. zullen optredende hh. Jhr. Mr. van Reenen, vice-president van den Raad van State; Fransen van de Putte, lid van de Eerste Kamer, oud-Minister van KoloniënJhr. Mr. v. Eijsinga, pre sident van de Eerste, en Van Rees, president van de Tweede Kamer, De Vos van Nederveen Cappel, president van den Hoogen Raad, luit.-gen., Bouwmeester, oud-legercommandant in IndiëMr. Patijn, burgemeester van de ResidentieDo Rog van Zui dewijn, voorzitter van de Rekenkamer. Door het plaatselijk comité te Amsterdam is, door bemiddeling der Nederl. Handelmaatschappijreeds f 13.000 voor de slachtoffers in Indië overgemaakt. Vreeselijk zijn de berichten om trent het spoorwegongeluk te Stieglitz bij Berlijn, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten. Eenige opgewonden soldaten, die zich in de voorste rijen van 't publiek bevonden, stoorden zich niet aan de gesloten slagboomen, evenmin als aan de waarschuwing der spoorwegbe ambten. De avond was zeer donker; op het smalle perron verdrongen zich ongeveer 500 menschen. Eensklaps deden eenige soldaten de slagboomen open en het publiek stormde over de rails van den koeriertrein, naar de overzijde, waar de locaaltrein gereed stond. Op dit ougelukkige oogen- blik kwam echter juist de Berlijnsche koeriertrein met volle vaart aanren nen. De spoorwegwachters sprongen met hun roode lantaarns te voorschijn om den trein halt te doen houden. Uit het publiek gaat een akelige angstkreet op. De machinist van den koeriertrein gaf bevel om te remmen, doch reeds was de trein door de dichte menschen-massa, die op de rails was saamgepakt, gestoomd. Een enkele doodskreet, die door merg en been drong, werd gehoord, daarna was alles stom. Steuneud en dreunend vervolgt de koeriertrein zijn weg in den donkeren nacht. Duizenden schreden van de plaats des onheils kan hij pas stilhouden. Aan de wie len der locomotieven zijn de over blijfselen van kleêren en lappen vleesch te bespeuren. De waggons zijp allen met bloed bespat. Volgens officieele opgave zijn door den koeriertrein onmiddellijk 41 per sonen verpletterd. Van deze zjjn tot nn toe slechts 5 personen uit hun gelaatstrekken te herkennen geweest. 23 zijn uit hun kleedingstukken en voorwerpen van waarde herkend. 13 lijken zijn in het geheel niet meer te herkenneu, het zijn slechts ver scheurde vleeschklompen en men ver moedt slechts dat deze overblijfselen aan 13 personen toebehooren. De lijken waren in de wachtkamers te Stieglitz, neergelegd waar de rechter van instructie het verhoor begonnen was. Het was een vreeselijk tooneel. Een vrouw waren beide beeuen af gereden. In haar doodstrijd bracht zij een kind ter we reld. Vijf minuten later was de jonggeborene een moederlooze wees. Midden onder de dooden lag de per soon, die Zondag bij het prijsschieten »Schützenkönig" was geworden. Op zijn borst prijkte de medaille en de eikenkrans, die zijn vroolijke mak kers hem als eereprijs hadden ge schonken. Vier kleine kinderen zaten naast twee pakken kleêren en ver scheurde ledematen gehurkt. Het waren overblijfselen van de ouders der beklagenswaardige weezen. Een vrouwenhoofd met een koket zomerhoedje op, ligt op een tafel ter herkenning. Beenen en armen lagen in een hoek, door linnen doeken bedektdaartusschen de verbanden der geneeskundigen en voorwerpen, die men op de dooden gevonden heeft. In een anderen hoek lag het lijk van den vaandeldrager van 't schuttersgild. Het vaandel deed dienst als lijkkleed. Een Duitsche oorlogsmatroos miste zijn hoofd. Op de plaats daarvan lag de in bloed gedrukte muts met het opschrift »Kaiserlieh Deutsche Marine." Onze huisvrouwen wenschen een gemakkelijke manier te kennen om bij het koopen van boter dadelijk te weten of de haar aaugebodene werkelijk goede boter is. Dat is zeer gemakkelijk, zegt der Landwirth. Men steke eenvoudig een volkomen zuiver en volkomen droog mes in 't midden van een kluit boter. Is ze goed, dan zijn er aan het mes na 't uittrekken, geen klompjes te zien het mes i« slechts met een vettige, gelijkmatig vaste, een gezonde boter- reuk verspreidende laag bedekt. Bij eenige oefening en gewoonte zal elke huisvrouw het met deze methode weldra zoo ver brengen, dat elke po ging om haar slechte of vervalschte boter in handen te spelen, dadelijk mislukt. In de nabijheid vau Namen, waar een deel van 't Belgische leger op groote schaal manoeuvres uitvoert, ligt het dorpje Snontin, waar Zondag vele troepen ingekwartierd waren. In den nacht op Maandag is aldaar in een boerenhofstede brand uitge broken, met het ongelukkig gevolg dat twee der daarin ingekwartierde lanciers in de vlammen zijn omge komen. De hevige storm van Zondag nacht heeft in verschillende landen groote schade aangericht. Op de Fransehe kust vergingen verscheidene schepen. Te Parijs en op vele andere plaatsen hebben hoornen, gewassen en huizen veel geleden, en uit Mont de Marsan wordt bericht, dat het badplaatsje Menusan gedeeltelijk ver nield is door den storm. Verschei dene huizen woeien er omver. Ook op de Spaansche en Engelsche kusten vergingen vele schepen en is de schade groot. Te Weenen werd de electrische tentoonstelling aan merkelijk beschadigd. De 25 meter hooge palen voor de Rotonde, die tot 5 electrische lichten dragen, wer den omvergeworpen. De storm was vooraf door het weerkundig bureau te New-York aangekondigd. Al kan men dus niet altijd aan op de voorspellingen, men ziet toch dat men dergelijke windvoor- zeggingen niet achteloos in den wind mag slaan. Eenige dagen geleden zag de wachthebbende officier der Deensche corvet Dagmar, op de reede van El- seneur, een boot het schip naderen. Twee heeren roeiden, terwijl een dame aan het roer zat. Op de cor vet stond men niet weinig verbaasd, toen men den koning en zijn zoon, prins Waldemar, benevens Prinses Alexandra de valreepstrap zag hestij gen. De Koning en prins Walde mar hadden de boot geroeid, en prin ses Alexandra had die bestuurd. Londen, 4 September. Het dorp Battincourt, bij Arlon, is in den afgeloopen nacht door brand vernield 116 huizen zijn in de asch New-York, 4 September. Er heeft een groote brand gewoed in een lompenfabriek te Cincinnati. Acht vrouwen en een man zjjn in de vlammen omgekomen. Een Amerikaan heeft zich door twee Parijsche spitsboeven beet laten nemen. De Amerikaan had namelgk met twee onbekende personen in een koffiehuis kennis gemaakt, die hem aanboden den weg naar zijn hotel te wijzen. Een van hen dreef de be leefdheid zoover, dat hij den reiszak van den Amerikaan droeg. Op een druk punt verloor de Amerikaan zgne gidsen met de reiszak, waarin zich 30000 francs bevonden, nit het oog en de Amerikaan heeft niet 't geluk gehad hen of zijn reiszak terug te zien. Er bestaat vrees, dat 't Bremer stoomschip »Ludwig," dat een paar maanden geleden met 80 passagiers, grooteudeels landverhuizers, naar Ca nada vertrok, met man en muis is vergaan. Het werd in het begin van Juli te Montreal verwacht en het is daar nog altijd niet aangekomen, terwijl men er volstrekt geentgding van ontving. Toen de Tentoonstelling geopend werd, was Amsterdam in veel opzichten nog niet gereed om een bniteagewouen toe vloed van vreemdelingen te ontvangen. Met name ontbrak een voldoend aantal hotels. Het is echter opmerkelijk hoe onze gewoon lijk zoo langzame en phlegmatieke land- genooten in korten tijd daarin hebben weten te voorzien. Met een als het ware Ame- rikaansche snelheid zijn de logementen om zoo te zeggen nit den grond opgerezen. Het gevolg daarvan is, dat niettegenstaande sedert eenige weken voortdurend duizenden vreemdelingen in de hoofdstad vertoeven, van woningnood geen sprake is. Ieder kan er gemakkelijk en tegen billijken prijs onder dak komen. De groote concurrentie heeft de tijdens de opening der Tentoon stelling tamelijk hoog opgevoerde tarieven thans weer tot hun gewoon peil doen dalen. In tal van zeer goede hotels, o. a. in de Kalverstraat, komt men voor logies en ontbijt beBt terecht voor f 1.76 a f2. De tradioneele halve biefstuk kost nog steeds f0.40 en in de meeste restauraties krijgt ge voor fl.een uitmuntend en volledig diner. Zulke prijzen behoeven inderdaad nie mand af te schrikken!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1