'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL No. 1103. Dinsdag II September 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Sept. 1883. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. scbroefstoomschip Bali, onder bevel van den luit.-ter-zee der 1ste kl. H. G. Hildebrandt, in den namid dag van 6 dezer geankerd in de haven van Dartmouth. Aan boord was alles wel. Op Zr. Ms. scbroefstoomschip Tromp" zijn de volgende medailles uitgereiktde zilveren aan den vuur- stoker lste kl. J. A. J. Reekers, de bronzen aan den 2den stuurman J. W. F. Smits Verburg, aan den 3en timmerman P. Schats, aan den koks maat A. Hartjesveld, aan de matrozen lste kl. D. Delger, A. Roos, T. De Hoog, J. J. Schutte2e kl. De Toet, J. J. Severijnse, J. W. Lucas, J. Smit3de kl. P. A. Leijdeckers, en op het wachtschip alhier de bronzen aan den matroos 2de kl. L. Passiar. Reuter's agentschap seint uit Batavia, onder dagteekening van Vrjjdag: Er is nog geen officieel rapport betreffende de ramp openbaar gemaakt. Het -aantal slachtoffers onder de in landers te Bantam, Batavia en de Lampongsche districten wordt geschat op 30,000; dat der Europeanen is nog niet bekend. Het garnizoen in het fort en de resident te Telokh- Betong zijn gered. Aldaar heerscht een vreeselgke nood, doordien de stad wegens de enorme banken puimsteen, van de zeezijde niet toegankelijk is. Een Vrijdagavond bij het de partement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië meldt: >De passage in Straat Soenda, tusschen St. Nicolaaspunt en de Zutfens Eilanden, is niet afgesloten. Lichtschepen zgu onnoodig. 't Vuur op Java's eerste punt (Javahoofd) is onbeschadigd. Dat op Vlakke Hoek kan na acht dagen weer branden de bjjgebouwen aldaar zijn verdwenen het personeel grootendeels. Het vaarwater in Straat Soenda is waarschgnlijk alleen veranderd tus schen de eilanden Krakatau en Seboekoe. Berichten zijn ontvangen van den resident der Lampongsche districten, van kapitein Beunk en van controleur Wijnveldt, via Palembang per stoomschip. Het residentiehuis, het fort en de gevangenis te Telok- Betong zijn gespaard verder is alles verwoest. Het gouvernements-stoom- schip is twee palen landwaarts in door den resident teruggevouden. Van de kustdistricten is geen bericht. De kust is ongenaakbaarzooveel zichtbaaris alles verwoest. De Gouverneur-Generaal zendt hulp via rivier Toelang Bawang en Mangala. Ter zake van de vulcanische uitbarsting op Java heeft de secretaris der Fransche Academie, de heer Bertrand, herinnerd, dat deze ramp is voorspeld geworden door den heer Delaunay, lid der Academie. In een rapport, in 1881 bij dat geleerde lichaam ingediend, heeft de heer Delaunay niet alleen de aardbeving op Java aangekondigd, maar zelfs nagenoeg met juistheid den datum opgegeven, waarop die zou plaats hebben. In zjjn rapport namelijk noemde hij als datum 2 Augustus en werkelijk had de uitbarsting plaats op 28 Augustus. In hetzelfde rapport kondigt de hr. Delaunay aandat de vulcanische werking zich zal herhalen in 1886, en dan een nog veel geweldiger ka rakter zal hebben. De heer Volck schrijft: De poolexpeditie heeft Vrijdag Ham- merfest verlaten en zal Drontheim aandoen tot het afzetten van Svend Pedersen, den Noorscheu timmerman, die haar vergezelde Vervolgeus zal ze overChristiania,Kopenhagen, Ham burg en Bremen naar Nederland komen. Zoo onze poolvaarders tijdig genoeg terug zijn, is het Meteorologisch In stituut van plan een feest iu Utrecht te organiseeren, tot verwelkoming op Zaterdag 22 September, anders een week later. Nadat de reizigers in het land zijn gekomen, zullen ze eerst hun familie gaan bezoeken; het bedoelde feest wordt dan ter officieele en plechtige ontvangst eenige dagen na aankomst te Utrecht gegeven. Nadere bijzonderheden zullen door een commissie worden bekend ge maakt. Aan hen die aan de expeditie nog willen schrijven, verzoek ik beleefdelijk mij hun brieven vóór Zondagavond te willen zendenze gaan dan Maandag per eerste post naar Kopenhagen, waar ze door de zorg van den heer Gamèl zullen worden uitgereikt. Al- zoo adres Volck, Utrecht. Bij een der eerstvertrekkende stoomschepen, van de Rotterdamsche Lloyd, zal met een nieuw apparaat, hetwelk algemeen de aandacht van belangstellenden en deskundigen heeft getrokken, een belangrijke proef ge nomen worden. Het bedoelde toe stel, uitgevonden en vervaardigd in de werkplaats van het museum Prins Hendrik, bestaat in e0n nieuwe con structie van den Zeeboodscbapper. Als geschenk door den uitvinder aan voornoemde maatschappij aangeboden, zal het in zee geworpen worden met verzoek om melding van de strand- vondst te willen verstrekken. Vóór het vertrek zal het nieuwe toestel èn te 'sHage èn te Rotterdam tentoon wor den gesteld. Uit de Tielerwaard meldt men, dat de aardappelenoogst boven verwachting slaagde. De bekende ziekte kwam wel in het loof, doch schaadde de knol weinig of niet. Voortdurend had verschepiB^ plaats naar Rotterdam en Amsterdam. Per hectare werd van f 400 tot f 600 ontvangen. De blauwkes gelden thans f2.10, de Fransche jammen f 1.85, beste winteraardappelen, zooals Berg- sche gelen en Geidersche jammen, zijn nog weinig verkocht. Van deze soorten is de prijs f 3 a f 3.25. De paardenboonen worden gemaaid en vallen zeer tegen. Er zjjn akkers, waarvan weinig meer dan het zaai- koren geoost wordt. Was er voor eenigen tgd gebrek aan gras, thans is er overvloed. Het vee is duur, zoowel kalfvee als vette runderen. In hooi gaat weinig om, kleine par tgen xgn verkocht tégen f 15 per 500 kilo. De vrouw uit Hoogenveen, die een paar jaar geleden met haren schoonzoon naar Amerika vluchtte, is thans naar haren echtgenoot te ruggekeerd. Vele ingezetenen van Hoogeveen ontvingen haar niet bij zonder liefelijk. Het volgende wordt uit Atjeh medegedeeld, dat wel de moeite waard is vermeld te worden en tevens een vijs is, dat do cavalerie iu Indië niet gemist kan worden Vier cavaleristen met een korpo raal werden van Lambaroe naar Kotta Radja gezonden om eeu dépêche over te brengen. Zooals gewoonlijk, reden zij in een gestrekten draf met uitgetrokken sabel, terwijl de karabijnen ongeladen waren. Even voorbg Lougbattah Missigitb, waar het terrein zeer on gelijk is en de weg slochts een breedte heeft, dat juist vijf ruiters naast el kander kunnen rijden, kwam een onde Atjehnees uit eeu kreupelbosch te voorschijn, die den korporaal me- deelde, dat eenige minuten verder een vijftigtal Atjeneezen zich in hin derlaag had gesteld, met het voor nemen om het detachement af te maken. De korporaal liet op dit bericht dadelijk de karabjjnen laden en commandeerde chargeeren en wer kelijk, toen zij een eind hadden doorgereden, ontmoetten zjj een aan tal Atjehneezen met pieken gewapend, die zich in vier a vijf rijen dwars op den weg hadden geposteerd met het doel natuurlijk, om de ruiters in hun pieken te laten vallen. De Atjehneezen hadden echter bui ten den waard gerekend, want het detachement heeft het cordon door gebroken en kwam zonder eenig letsel iu de kraton aan, terwijl van de Atjehneezen verscheidenen gewond zijn. Was de korporaal niet vooraf gewaarschuwd aaugaande hetgeen hem te wachten stond, voorzeker had het detachement gevaar geloopen van in de pau gehakt te worden. Voor een 30 jaren vertrok een arme weesjongen uit Zuidlaud met ijn oom naar Amerika. Na een paar jaren in de nieuwe wereld rond gezworven te hebbeu, vestigde hij zich in de omstreken van Chicago metterwoon en legde zich met ijver op den tuinbouw toe. In 10 jaren tijds had hij reeds een aardig kapi taaltje bijeengegaard en koos zich toen een levensgezelliu. Zijn armen broeder in Zuidland vergat hij echter intusschen niethij zond hem wat geld over, opdat hij zich ook in Amerika zou^kunnen vestigen en daar zijn geluk beproeven. Met een vrouw eu een aantal kinderen ging zijn broeder dan ook op reis. Thans maakt hg met zijn echtgenoote als eeu voor naam Engelsch heer een pleizierreis door Europa. Na eerst Schotland en Engeland bezocht te hebbeu, reist hij naar België en Nederland en zal per stoomschip Scholten binnen en kele dagen weer naar zijn tweede vaderland terugkeeren. Omtrent den brand te Bettiu- gen (Battincourt) wordt in de Echo du Luxembourg het volgende gemeld De vorige week Woensdag is de brand ontstaan in het huis Trauffler er woedde op dat oogeublik een storm te half een stond heel het dorp in vuur en vlam, en een huis, op meer dan honderd meter van de brandende gebouwen gelegen, vatte vlam door het brandende dakstroo, dat door den wind heengevoerd werd. Niets is, om zoo te zeggen, kunnen gered worden, zoo snel zette het vernielend element zijnen weg voort. In de voornaamste straat van het dorp was de hitte zoo hevig, dat men het er niet uithouden konzware wagens geraakten op den opeubareu weg in brauder is niets van overgebleven dan de banden der wielen eu het ijzerwerk. Veel hoorn vee, paarden, varkens, enz. zijn in de vlammen omgekomen. Gelukkig heeft men geene ongevallen van personen te betreuren. Het dorp bestoud uit 114 huizen; zestig daarvan zgu ver brand met nagenoeg al wat zij be vatten. Geen enkel openbaar gebouw werd aangetast. In die gebouwen worden de ongelukkigen gelogeerd, die zonder schuilplaats zga. De verliezen beloopen tot verscheidene honderddui zenden fraucs, waarvan een zeer klein deel door verzekering gewaarborgd was. Eenige maanden geleden over leed onder geheimzinnige omstandig heden te Senlis mevrouw Frémy. 't Publiek gerucht sprak terstond van een moord en wees den zoon der overledene, Auguste Frémy, advocaat bij het Hof van appèl te Parijs, als den dader aan. Thaus is, als gevolg van een rechterlijk onderzoek, die advocaat in hechtenis genomen onder verdenking van moedermoord. Amerikaansck. De beroemde Amerikaansche koopman Astor heeft zijn geheele vermogen, dat op 71 millioen dollars (175 mill. gulden) wordt geschat, afgestaan aan zijn oudsten zoon, den gezant der Ver- eenigde Staten te Rome. De vader bedong bescheidenlek voor zich zelveu eeu jaarlijksche uitkeering van 100000 dollars. Te San Francisco woont een zil- verkoniug", J. C. Flood, die zich een paleis laat bouwen waarvan de kosten alleen op 5 millioen dollars worden gesteld. De kamers en gangen wor den met prachtige schildergen »al fresco" versierd, ten behoeve waar van verscheidene Italiaansche kuns tenaars door Flood aan 't werk zijn gezet. Voor het meubilair stelde hg 2 millioeu dollars beschikbaar. Weer is iemand door den steek van een wesp gedood, en wel een vrouw te Hatfield, in het Eugelsche graafschap Essex. Zij werd achter in den hals gestoken, werd binnen eenige oogenblikkeu bewusteloos en stierf twintig minuten later, ondanks de geneeskundige hulp. Een schip met een vrouwelijke kapitein kwam onlangs in de haven vau Triest aan. Het was de Cattre- nade. De kapitein was ziek, de eerste stuurman had zij n ontslag ge kregen, zonder door een ander ver vangen te worden en nu had de echtgenoot van den kapitein drie dagen lang het ambt vau comman dant waargenomen. Het schip zette onder bevel van de 25jarige vrouw de reis voort zoo goed als het maar kon en de bemanning, die de be voegdheid der nieuwe commandant erkende, gehoorzaamde haar gewillig. De graaf vau Ckambord heeft 400.000 frs. nagelaten voor den Pie terspenning, dat is het kapitaal van de som, die hij jaarlijks aan den Paus zond. Aan de Temps wordt bericht, dat de graaf een vermogen van 60 millioen frs. nalaat, die de hertog van Parma en graaf Bardi zullen deelen. De weduwe zou genoegen nemen met een deel van de opbrengst der onroerende goederen. De kosten der kroning van den Russischen keizer en der keizerin zijn tot heden nog niet bekend. Men heeft dienaangaande nog slechts en kele gegeveus. Zoo komt ten laste vau de kas des keizers een bedrag van 5Ya millioen roebel. Ten be hoeve van het ministerie van oorlog is een buitengewoon crediet ten be drage van 13 millioen, dat echter niet geheel is uitgeput. Men heeft derhalve reeds zoo ongeveer 18 mil lioen aan uitgaven, die bekend zijn. Hoe hoog het gansche bedrag zal klimmeu, kan eerst blijken uit de Staatsrekening van het loopende jaar. Te Brussel werd in den mor gen van den 30 Aug. jl. bij den bankier E. Fischlin een portefeuille gestolen, inhoudende 20.000 franken. De bankier vond een andere porte feuille in de plaats, waarin zich een drietal oude couranten bevonden. De aanhouding der daders, ver moedelijk vier Engelschen, wordt door de Belgische regeering gevraagd. Het Handelsblad bevatte dezer dagen een beschouwing over de ten toongestelde Naaimachines. Omtrent het Phaffscke fabrikaat, waarvan de heer C. B. Schülmaijer alhier verte genwoordiger is, zegt het Hblad het In Duitschland vindt men tal van firma's vertegenwoordigd en onder hen noemen wij in de eerste plaats G. M. Pfaff nit Kaiserslau- tern, Rheinpfalz. De wijze van constructie der Duitsche machines was in den aanvang steeds de 8ingersche, doch sinds hebben alle fabrikanten zoovele wijzigingen en veran deringen in het systeem gebracht, dat het, hoewel het nog steeds het „verbeterde Singer-systeem" genoemd wordt; tooh eigen lijk wel -als een nieuw systeem kan worden beschouwd. Bij de Pfaff-machine ziju ook weder eenige zeer nuttige verbeteringen aan gebracht. Zoo zagen wij o. a. de automa tische schnitjes-nitwerper. Schuift men nl. het plaatje, waaronder het schuitje zich be vindt weg, dan springt het schuitje plotse ling naar boven. Ben tweede verbetering is de zelf garenopwinder, die, zoodra de draad op het spoeltje is gebracht, geheel automa tisch werkt. Nu gebeurt het echter dikwijl», dat men ongemerkt te lang draait en er daardoor te veel garen op het spoeltje komt. Om dit te verhinderen heeft men een zeer vernuftig uitgedachte inrichting gemaakt, waardoor het spoeltje, zoodra het vol is, ophoudt met draaien. Ook bij deze werktuigen zijn de gaatjes zooveel mogelijk door andere en gemakkelijker te gebruiken inrichtingen vervangen; terwijl op de meeste machines een draadafsnijder voorkomt. Een machine, wier voornaamste arbeid in plooien bestaat, trekt zeer de aandacht en niet minder is dat het geval met het stopappa raat, waarmede in zeer korten tijd op voor beeldige wijze gestopt kan worden. Behal ve de bovengenoemde uiterlijke verbeterin gen, merkten wij ook verbeteringen in de constructie op. Daartoe behooren o. a, de wijze, waarop de slechte invloed der slijtage door het aandraaien van een schroef dade lijk kan worden weggenomen, en alles is aangewend om den gang der machine zoo gedruischloos mogelijk te maken. Daarbij zien de machines er zeer smaak vol nit en zijn er sommigen werkelijk kun stig bewerkt. H. M. de Koningin kocht reeds twee exemplaren. Ook deze inzen ding kunnen wij dan ook zeer ter bezich-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1