BEKENDMAKING. OéMu hart foatliac Advertentiën. Scbooi iet S Bijbel. tiguig aanbevelen, vooral omdat ook hiel den bezoeker een aangename verrassing wacht in den vorm van een vrijlot in d£ verloting van een Pfaff-naaimachine. Stoomvaartberichten Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Sout- hampton 8 Sept. Htet stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amst3rdam arriveerde te Frioul (Marseille) 10 Sept. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam arriveerde te Suez 10 Sept. en ging terstond het kanaal in. Markt-Berichten. Alkmaar, 8 Sept. Aangevoerd 4 Paarden f75 a 185, 5 Veulens f40 a 80, 31 Koeien en Ossen f195 a 275, 18 nucht. Kalveren f14 a 30, 124 Schapen f 16 a 29, 136 magere Varkens 16 a 32, 307 Biggen f7 a 12, 6 Bokken en Geiten f 5 a 7, Boter per kop 's middags 12 uur) 75 a 90 et. Hoorn, 8 Sept. Tarwe f8 a 10.50, Gerst f 6 a 6, Haver f3.50 a 6.25, Erw ten: Witte f10 a 13, grauwe fl2a 14, vale f 13 a 17, Bruine boonen f10 a 15, 15 Paarden f70 a 225, 4 Koeien f200 a 240, 43 Schapen f 23 a 36, 100 Lam meren f 20 a 28, 2 Kalveren f 40 a 50, 63 Varkens f 13 a 22. 1 Zeug f 50, 208 Biggen f4 a 10, 100 Kippen f 0.80 a 2, 3600 Kipeieren f 4 per 100, 1810 koppen Boter 65 a 70 ct. 31&° STAATS LOTERIJ. 3de Klasse. ]ste Lijst. Nos. 1920 en 10725 elk f100. Nos. 4117 en 9262 elk f400. Nos. 5485 en 2466 elk f200. Burgerlijke Stand Helder. Van 7 tot 11 September. ONDERTROUWD A. L. van der Mijle, konstabel en J. M. Hippens. R. J. Rie- mers, vuurstoker cn C. Bakker. GEHUWDGeene. BEVALLEN K. Wiering, geb. Verver, 2 d. E. de Beer, geb. Messcher, d. R. M. Siestcrman van Ooije, geb. Klooa, d. E. Baasdorp, geb. Vermeij, d. A. A. Riek- wel, geb. van den Bergen, z. A. de Bie, geb. van Os, d. H. J. Munck, geb. Eenlaij, d. OVERLEDENA. E. Furst, geb. Nung, 29 jaren. J. W. Conneman, 2 m. E. Ko ning, 1 m. G. H. A. Banning, 2 m. Een levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. Naar wij vernemen zal de hard draverij voor paarden uit deze ge meente, uitgeschreven door de afd. Helder der Holl. Maatsch. van Land bouw, plaats hebben op Woensdag 19 dezer, en wel aan den Dijkweg, tusschen de Zoutsteeg en de Poststeeg. Reeds oefenen zich dagelijks on derscheidene personen in 't hardry- den. Zondagavond had daarbij een ongeluk plaats. Een der rijderg stortte door 't breken van 't leidsel van zyn paard en bezeerde zich dermate, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die door dr. Hennes werd verleend. Jl. Zondag ontstond aanboord van het schip »Gebr. Janzen," een vechtpartij onder eenige Noorsche matrozen. De kapitein, bij die gele genheid tusschen beide komende, werd door hen aangevallen en ernstig met een mes aan zyn hand verwond. De politie, die spoedig aanwezig was, heeft twee man in arrest genomen en naar elders vervoerd. Een aanvallig knaapje werd gisterenmiddag door zijne ouders ge mist. Een angstig vermoeden deed uren zoeken in de Binnenhaven, waarbij het kind gezien was; einde lijk had men zijn lijkje gevonden dat aan zyn diepbedroefde ouders werd weêr gegeven. Met genoegen maken we melding van het plair$er vereenigingen Admi raal de Ruijter" en »Entre Nous," om ten voordeele van de slachtoffers in Indië, beiden een openbare uit voering te geven. Bij den omvang van de ramp, die ons schoone Java heeft getroffen, is het zeker wel over bodig onze lezers op te wekken deze pogingen te ondersteunen. Zoo ooit, dan is thans hulp dringend noodig. Beide vereenigingen beschikken over goede krachten, en men zal verzekerd kunnen zyn een genoegelyken avond door te brengen. (Zie verder annonces.) Het detachement mariniers van het 2e bataljon alhier, dat deel heeft genomen aan de zomer-oefeningen •der landmacht, kwam Zaterdagavond per trein 7.17, onder bevel van den kapitein Jhr.Clifford Oocq van Breugel, weder te Helder terug, terwijl het gedeelte van het le bataljon te Am sterdam, dat aldaar tijdelijk ter ver sterking was gedetacheerd weder naar zijn bataljon terugkeerde. Gisteren is de nieuwe bewaar school, gesticht door de Chr. Geref. Gemeente alhier, in de Hoogstraat, op feestelijke wijze geopend. 't Is een rnim en doelmatig gebouw en ziet er degelijk uit. Zr. Ms. stoomschip »Bali" is 9 dezer weder van Dartmouth ver trokken. De oude oorlogskorvet »Ajax", die sedert eenige jaren aan den dijk in het Oosterdok te Amsterdam lag en gebruikt werd door de kweeke- lingen van het matrozeuinstituut, is thans vervangen door de brik dei- marine »Zeehond." De »Ajax" is thans in het marinedok gesleept en zal door personeel der landswerf wor den gesloopt. Het oud schroefstoomschip 8e klasse Cornelis Dirks, liggende op 's rijks werf te Hellevoetsluis, zal naar men verneemt aldaar worden gesloopt. Een Reuter-telegram uit Lon den meldt het volgende: In eene dépeche aan de admiraliteit gedagteekend van Weltevreden, meldde bondag de commandant van het Eng. oorlogsschip »Swift" zijne aankomst te Batavia. Hij zegt dat de groote doorvaart in de Soenda-straat ver moedelijk onveranderd is gebleven In de zeeëngten tusschen Krakatau en Siboekoe drijft veel puimsteen. De Ned. Indische overheden namen alle noodige voorzorgsmaatregelen. Hollandsche bodems zullen gedurende drie maanden voor Straat Soenda kruisenten eindo binnenloopende schepen te waarschuwen. Te Amsterdam is plotseling overleden Jhr. Roël, oud-commissaris des konings in de provincie Noord- Holland. Maandag 17 dezer worden de kamers der Staten-Generaal door Z. M. den koning geopend. Texel, 10 Sept. Eerlang zal de vuurtoren van het Eierland in telefonische verbinding worden gebracht met het telegraaf kantoor alhier. Deze verbinding zal ongetwijfeld gewichtige diensten kun nen bewijzen bij strandingen als an derszins, zoodat de scheepvaart er zeer door gehaat zal zijn. De firma Koning Co. heeft veel bijgedragen tot het in stand komen dezer verbinding. Zij toch heeft den Minister in een adres op het groote gewicht der zaak ge wezen. Zondagochtend is men in de Wagenaarstraat te Amsterdam tot de ontdekking van een recht aangrijpend geval gekomen. De politie, die zich door het opensteken van de deur toegang tot eene woning in die straat verschafte, heeft daar een gezin van drie personen - bestaande uit man, vrouw en kind dood op de leger stede gevonden, terwijl een pot met doovekolen in de kamer werd aange troffen. Het had Zaterdag reeds de aandacht der buren gewekt, dat zich niemand der bewoners vertoonde. De lijken zijn naar de Oosterbegraafplaats vervoerd. Zondagnacht is de schildwacht, staande op de achterplaats van de infanterie-kazerne te Delft, van zyn post weggeloopen, medenemende de kist, behoorende bij de 3e compagnie, le bataljon, 4e regiment infanterie. De kist is 's morgens opengebrokeu buiten de Haagpoort aldaar terug gevonden al de daarin geborgen gedrukte stukken waren voorhanden doch de contanten ad f 16 had de deserteur zich toegeëigend. Een zakkenroller aan 't station te Arnhem meende Zaterdagavond een goeden slag te slaan door een heer twee portefeuilles uit zijne overjas te ontfutselen. Ongelukkig voor den dief, was deze heer een dokter, zoo dat hij in plaats van bankbiljetten eene trousse met instrumenten vond, benevens een zakboekje. Uit Harlingen schrijft men Omtrent de slagers en de rijks- kom miezen kan men zeggen, dat zy op een gespannen voet met elkander leven. Het benaderen van vee is gedurig aan de orde, en hebben de kommiezen een koe benaderd, dan wordt die door geen der andere "sla gers gekocht. De kommiezen verliezen op hun koopjes dan ook wel eens 10 of 15 pCt. Zelfs heeft liet geval zich voorgedaan, dat de slager zijne benaderde koe van de Leeuwarder markt voor f 10 minder terugkreeg, dan waarvoor hij ze had aangegeven de kommiezen hadden er f30 op verloren. Thans loopt er nog eene koe in de weide, die benaderd is, doch waarvan de kommiezen maar niet geschikt weten af te komen. Te Hiroskima in Japan is een vreeselyke gebeurtenis voorgevallen. Den 3n Aug. brak des avonds in de gevangenis aldaar een brand uit, die zoo snel om zich heen greep, dat 't gebouw zeer spoedig in de asch lag. Yan de gevangenen vonden 61 den dood in de vlammen, terwijl 156 meer of minder gekwetst werden. Bij al die verschrikking kwam nog, dat de overige gevangenen van de gelegen heid gebruik maakten om te ont vluchten. Slechts vijftien werden dien zelfden nacht weder opgepakt. Twee bijzonder groote stoom schepen zijn onlangs door de Cunard- maatschappij bij de firma Elder C°. te Glasgow besteld. Zij zullen ieder j 8000 tonnen houden en een vermogen van 13.000 paardenkrachten hebben. Zij zullen varen met een snelheid van 19 knoopen per uur, en de reis over den Atlantischen Oceaan, waar voor zij bestemd zijn, in zes dagen volbrengen. De prijs der beide stoom schepen zal f7.200.000 bedragen. Op de kermis te Rijssel had Vrij dagavond een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben In een beestenspel ontplofte, tydens de voorstelling, een petroleumlamp. In een oogenblik hadden de vlam men het linnen, dat tot dak diende, verteerd. De wilde dieren brulden op verschrikkelijke wijze, terwijl twee luipaarden op het punt waren van te ontsnappen. Niet alleen in deze, maar ook in de aangrenzende tenten ontstond een paniek onder de toe schouwers, die zich naar de uitgan gen drongen. Dank zij het krachtig optreden van de hoofden der politie, zijn geen ernstige ongelukken te be treuren. In den storm van Zondag 2 Sept. heeft de driemaster »Kermalo" van Saint Malobestemd voor Bor deaux, op 5 a 600 meters afstand van Soulac-les-Bains schipbreuk ge leden. Sedert Zaterdag was 't schip reeds in noodhet had reeds alarmseinen gegeven, doch de zee was zoo woest, dat geen enkel zeeman aan de kust het meende te mogen wagen hulp te verleenen. Eindelijk zag men de be manning, bestaande uit 8 personen, zich aan den grooten mast vastklem men, in de hoop op deze wyze den dood te ontkomen. Een aantal bad gasten en bewoners der badplaats waren getuigen van dit verschrikkelijk schouwspel zonder hulp te kunnen bieden. Eenmaal zag men den mast in de golven verdwijnen en daarna weder boven water komen, steeds door de 8 mannen omklemd. Eenige oogenblikken later verdwenen vier personen en ten slotte kwam een hevige stortzee, die 't schip uit elkander sloeg en niets werd meer van de equipage gezien. Het strand te Soulac werd later bedekt met stukken hout, touw, enz. doch geen enkel lijk is er aangespoeld. Te Boasbeck, een stedeke in Yorkshire heeft een onheil plaats ge had, 't welk op kleinere schaal als een herhaling mag worden beschreven van 't gebeurde op Ischia, al is de oorzaak niet van vulkanischen aard. Een gedeelte van den bebouwden kring staat op een heuvelachtig ter rein in de nabijheid van het spoor wegstation. Een kleine honderd ge bouwen, niet van de grootste soort, vormen een vijftal straten. Eenige dagen geleden vielen gaten in den grond en weldra bleek het dat erger kwaad te wachten stond, want de gaten werden grooterer ontstonden scheuren, en ten slotte verzakte bij na de gansche plek, waarop bedoelde huizen waren gebouwd. Naar de oorzaak van het onheil behoefde door geen commissie onderzoek te worden gedaan, 't Was zoo eenvoudig mo gelijk. Boasbeck ligt in een mijn- district en onder het plaatsje zelf loopen de gangen van een uitgestrekte mijn. Da ontginning daarvan is op zoo roekelooze wijze voortgezet, dat de bovengrond is verzonken. De wijl niet het gedeeltelijk best bebouwde gedeelte der plaats in een puinhoop is herschapen, heeft de aangerichte schade geen hoog cijfer bereikt, maar treft zij des te zwaarder, dewijl het verlies aan woning en huisraad wordt geleden door personen, niet tot den gegoeden stand behoorende. Yan de inwoners heeft geen enkele het leven, velen daarentegen hebben al hun have en bezittingen verloren. De Weener Electriciteits-ten toonstelling heeft ons op het gebied van den accumulateur, die toekomst van het electrisch kamerlicht, weer een schrede verder gebracht. Nadat Planté het eerst het denkbeeld toe paste en Faure er naam mede maakte, is er geen maand voorbijgegaan of men hoorde van een nieuwe accumu- latorische verbetering, zoodat men zich niet verwonderen moet, binnen kort ook op dit gebied, nienschelyker- wijs gesproken, de volkomenheid nabij te zien komen. Sellon en Volckmar hebben nu verzamelaars geconstrueerd, waarvan de toepassing, namelijk door dryfvermogen, van universeel nut be looft te zyn. Om een voorbeeld te noemen en wy spreken hier volstrekt niet in de 20e eeuw zal ieder zich slechts een kleinen windmolen op het dak zijner woning hebben aan te schaffen en met die kracht zulke electriciteits- opboopers laden, die hem dan zonder eenige meerdere moeite dan dat men op een knop drukt, en zoo goed als voor niet", licht, warmte, drijfkracht voor pompen, naai- en andere machi nes zal leveren. Ja, hy zal slechts paard en rijtuig pardon, alleen zijn rijtuig laten voorkomen en een deel van zijn particulieren voorraad elec- triciteit meenemen em er mede uit rijden te gaan. De paarden zyn dan uit hun lijden en worden gepensio neerd. In geheel Mexico is van niets anders sprake dan van de onlangs ontdekte goudvelden in Beneden-Ca- lifornië. Uit Guyamas en Sonora worden in allerijl expeditiën derwaarts gezonden. De legende zegt, dat een inwoner van Santa-Gertrudes het be staan yan een goudader kende en op zijn sterfbed het geheim aan zijne familieleden heeft geopenbaard. Dezen moeten gedurende eenige maanden voor zich zeiven de aangewezen ter reinen hebben geëxploiteerdmaar laug kon dit niet stilblijven, en nu volgden de buren, die weldra groote hoeveelheden goud in verschillende plaatsen verkochten. Dit heeft gaan deweg algemeene opgewondenheid en spanning veroorzaakt. Heel Guyamas loopt uit om de goudlagen te gaan opsporende uitgestrektheid daarvan bedraagt, naar tot dusver gedane op sporing, 15 mijlen, en men schijnt nog niet aan het einde. Dat het ernst is met deze zaak, blijkt uit een officieel telegram, hetwelk de militaire chef en kommandant van Beneden- Californië heeft gericht tot den mi nister van openbare werken in Mexico »Ik heb zoo luidt het uit Mulegé op de te Santa-Gertrudes ontdekte placers, zeer bevredigende officieele en particuliere berichten ontvangen. Men' heeft klompen gedegen goud gevon den van 1 pond 4 adarmes, en van 15 ons 7 adarmes, a 24 karaat. De uitgestrektheid der tot dusver beken de placers is 8 a 10 mijl." Latere berichten spreken, zooals wij hierboven zagen, van 15 myl. Een goudkoorts als die in 1848 woedde na de. ont dekking van goud in Boven-Califor- nië, heeft zich van de bevolking mees ter gemaakt. Ondertrouwd A. L. VAN DER MIJLE en J. M. RIPPENS. KrimPHeldert' Lek'j 7 Sept. 1883. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd JAKOB BROUWER Pz. en ANTJE ZWAAL. Oudesehild, 8 September. Door een noodlottig toeval verloor ons eenigst zoontje, gisteren 't leven. Wat wij als ouders gevoelen by dezen slag, kunnen alleen zij beseffen, dien onze lieveling gekend hebben. Helder, 11 September 1883. J. YAN MUIJDEN. G. YAN MUIJDEN, geb. Post. Heden overleed, tot onze diepe droefheid onze geliefde dochter i ANNA ELISABETH NUNG, weduwe van Joseph Twist, in j den ouderdom van circa 30 jaren zeer betreurd door Ouders, j Zusters, Broeder en Kinderen. Helder, 6 September 1883. W. H. NUNG. D. NUNG, geb. Westerhout. De Heer en Mevrouw MOUTON— NOORDENDORP betuigen hunnen dank voor de belangstelling, onder- vonden by de geboorte van hunne Dochter. Nieuwediep, 7 September 1883. Kraam-Visites worden afge wacht 12 en 13 September a. s. Door deze betuigen wy onzen harteiyken dank aan familie, vrien- i den en bekenden, voor de belang stelling, bij onze 121/!)jarige Échtver- eenigiug ondervonden. Helder, 11 Sept. 1883. J. H. BüHRMANN. M. J. BüHRMANN, geb. y. d. Hoogen. Yoor de vele en hartelijke bewij zen van belangstelling, ondervonden j gedurende de ziekte en het overlijden onzer geliefde dochter, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Nieuwediep, 11 Sept. 1883. C. J. A. YAN BRUGGEN en Echtgenoote. De BURGEMEESTER der gemeente Helder maakt bekend, dat in den uacht van Dinsdag: op Woensdag, 11 en 12 September a.s., van 's avonds 9 tot 's morgens 5 uur, de straatweg tusschen de 2 bruggen in den Hnis- dninerweg voor rijtuigen zal afgesloten zijn, wegens het leggen der pijpen i van de waterleiding. Helder, den 8 September 1883. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BQSSE. Zangvereeniging MORGEN, WOENSDAGAVOND 8 uur precies, GEWONE VERGADE RING. Een trouwe opkomst wordt ver zocht^j DONDERDAG den 13 dezer, 's avonds ten 7 ure, zal D. Y. in de 1 CHR. GEREF. KERK als Spreker optreden, de WelEerw. Heer OS. NOTTEN, predikant te Rotterdam, in het be lang van de School met den Bijbei. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2