'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1105. Dinsdag 18 September 1883. Ell-.e Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bueau: SPOORSTRAAT ei ZCIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Een hevige gasontploffing. Voor de perceelen aan de Zuid- traat en bewoond door den heer terkhout en mej. de wed. Kamper ag men Zaterdag en Zondag voort- nrend een aantal persouen,die nieuws- ierig beide huizen aanstaarden en el- ander hunne opmerkingen mede gelden over de schromelijke ver mesting, die men daar voor oogen ad. Is de ramp niet gering te ïhten, 't mag als een bijzonder ge- ik worden aangemerkt, dat daarbij iet ettelijke menschenlevens te be- euren zijn. Men i9 op die hoogte jzig met 't leggen vq,n gaspijpen en, aar 't algemeen gevoelen wil, is de asontploffing daardoor veroorzaakt. !ej. Berkhout ontwaakte in den nacht ui Vrijdag op Zaterdag, omstreeks df twee, doordien de kinderen erg ïrustig waren. Zij zelf gevoelde ch zeer onwel en daar ook hare ister hevig ongesteld was, kwam 't eerst 't denkbeeld bij haar op, it 't gezin wellicht iets genuttigd ld, dat schadelijk voor de gezond- dd was. •*t Nachtlichtje was uitgegaan. Daar hoofdkraan des avonds goed ge lten was en ook de kraantjes bij branders waren toegedraaid, kwam m niet op het vermoeden, dat de uwezigheid van gas de oorzaak ongesteldheid zou zjjn. 't Is ook eeu t, dat men, na veel gas ingeademd hebben, de onaangename lucht arvan niet langer ruikt. Om wat schheid in den drükkendeu en be- uwden atmosfeer te brengen, zette ffr. B. ramen .en deuren open, welke iatregel we gerustelyk 't behoud r familie mogen noemen. Had ze ret licbt ontstoken, dan was in een genblik alles in lichtelaaie geweest, was ze niet ontwaakt, dan waren len na eenigen tijd door verstikking a 't leven gekomen. Angstig bracht juffrouw, wier echtgenoot voor een ar dagen op reis was, den nacht or, van tjjd tot tjjd op straat uit- mde of ze niet hulp van deze of ne kon krjjgen. Omstreeks vijf ir verzocht ze den groentehandelaar uisen, de geneeskundige hulp van n heer Bitter te willen inroepen, ar de toestand harer zuster iuder- ad zorgwekkend was. Op haar rzoek onderzochten de hr. De Vries, schilder, en diens knecht den smeter, en op dat oogenblik had terwijl de hoofdkraan weder ge- ten was, onder den grond een ont- iffing plaats, zoo hevig, dat de ivoners van 't Ankerpark er door kwaakten, 't Stoeltje, waarop de Frouw zich had neergezet, brak en 1 omver en wat er in de eerste jenblikken gebeurde, kan ze zich I duidelijk herinneren. Hare zuster, I machteloos in de achterkamer d gezeten, kwam door den schrik i zich zelf. Toen men eenigszins b bijgekomen, zag men een vreese- :e verwoesting. Een toonbank met ~ge glazen winkelkastjes lag on tworpen boeken, platen en andere ;elen lagen in chaotische ver ing in 't rond verspreid; glas- >n waren verbrijzeld, pilaartjei de winkelkast waren door den der gedrongen en de vloer v ten gerukt. Een glazen inktkoker l door den schok van de e< toonbank op de andere geworpen. In een kantoortje, achter bet tweede winkelraam, was de verwoesting niet minder. Op een bovenkamertje was eeu latafel nagenoeg twee voet van den muur verwijderdterwijl een tafel omgeworpen en een lamp met andere kleine voorwerpen verbrijzeld op den grond lag. De geneeskundige hulp van den heer Bitter kwam goed te pas, temeer, daar de zuster van de juffrouw, hoe weet men niet, aan hare hand hevig gewond was. In 't perceel daarnaast was de uitbarsting nog veel heviger geweest. De planken waren uit den vloer gerukt eu waar schijnlijk tegen 't plafond geslingerd, althans een paar gasarmen waren als glas afgebroken. De toonbanken la gen tegen den grond eu balken van meer dan een voet dikte, die den vloer onderschraagden, waren geheel doorgebroken. Van een zwaren ijzeren standaard, dien men gebruikte om er kleederen aan te hangen, lagen de brokken bier en daar verspreid. Glasruiten waren totaal verbrijzeld en de deur was naar buiten open gesprongen. Van de deurpost, bij de bovenkamer, waren de plintjes afgerukt, de muur van de keuken vertoont gaten, waar men de hand kan doorsteken en de achtergevel is geheel ontzet. Van ongesteldheid had men in het gezin van mej. Kamper niet geweten, en dit is gemakkelijk te verklaren. De vloer in den winkel liet geen gas door, omdat de plan ken, die geploegd waren, te vast aan elkander sloten. De ruimte onder den grond is daar echter veel grooter, dan onder de woning van den heer Berkhout, zoo dat er zich meer gas kon opeenhopen. Daar de gasmeter bij den heer B. onbeschadigd is en ook de naaste omgeving, is het duidelijk dat de ontploffing niet daar, maar aan de tegenovergestelde zijde moet hebben plaats gehad, 't Gebouw heeft heel wat geledenj; de materieele schade voor beide bewoners is aanzienlijk en de lichtzijde van de ramp is alleen, dat er geen menschenlevens bij te betreuren zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Sept. 1883. De heeren Keiler en Bakker alhier, fabrikanten van stoom pakking, zijn op de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling te Amsterdam, bekroond met de bronzen medaille. Het lichtschip Terschellingerbank" is hier gearriveerd, gesleept door de stoomboot Hercules." Gemeld licht schip moet hier worden hersteld. Het overgangs- en eindexamen der stuurmansleerlingen 2e kl. bij de Kon. Ned. Marine is afgeloopeu. Allen zijn geslaagd, en de oudste afdeeling, uit 9 personen bestaande, verlaat als stuurman8-leerling le kl. de opleiding, om thans op de actieve oorlogsschepen de practische ontwikkeling te vol eindigen. Voor het toelatingsexamen hebben zich 23 adspiranten aangemeld, doch hebben slechts 10 voldaan. Door bemiddeling der Neder- landsche Handel-maatschappij is weder f25,000 overgemaakt aan de plaat selijke commissie te Batavia voor de ram p op Java. In het geheel derhal ve flll,000. De Billiton-maatschappij heeft f5000 geschonken tot leniging van de ramp in Ned. Indië. De Nederlandseh-Indische stoom- vaart-maatsckappg, te Londen, heeft per telegraaf haren agent te Batavia last gegeven f 5000 bij te dragen voor het Java-fonds. De stoomvaartmaatschappij Ne derland heeft duizend gulden geschon ken voor de slachtoffers der ramp in Indië. Door den gouverneur van Straits Settlements is 26,000 dollars ter be schikking gesteld van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, ten behoeve der noodlijdenden in Bantam en de Lapongs. Naar de Schied. Ct. meldt, is daar ter stede uit Kota Boemi in de Lampongscbe districten een telegram van 12 dezer ontvangen, van een ambtenaar te Telok Betong, waar aan het volgende is ontleend Telok détruite coup de mer tout perdu saus toit. santé bonne." (Telok door een vloedgolf verwoestalles verloren zonder dakgezondheid goed.) Van luit. Hovgaard, den com mandant van de Dymphna, is door deu Kopenhaagschen reeder Gamel I een brief ontvangen, gedateerd 1 Augustus, die eenige nadere bijzon derheden bevat omtrent het wederva ren van de poolreizigers. De man schappen van de Varna zijn van de komst der lente af op de Dymphna aan boord geweest. Door een groot gedeelte van de proviand op het dek te plaatsen, om het tusschendek en den achtersten overbouw tot logies te kunnen bezigen, gelukte het, zoo veel ruimte te maken, dat er geen gevaar voor de gezondheid was. Er is zelfs geen zweem van scheurbuik geweest, niettegenstaande een man in de maand April 3 weken in de kooi moest liggen wegens ontsteking in den onderbuik. Daarentegen stierf do bootsman der Varna, C. Nielsen, op den tweeden Pinksterdag, 57 jaren oud. Vrijdagnamiddag sloeg de blik sem in den kerktoren te Heythuizen, waardoor een aanzienlijke schade veroorzaakt is. Te Koggel sloeg de bliksem in een windmolen. Op beide plaatsen ontstond geen brand. Een 79-jarige weduwe te St. Oe- denrode is door den bliksem, die de deur van haar huis binnenkwam, ge troffen zij werd van haar spraak beroofd en haar bovenlip vaneen ge reten. Men vreest voor haar leven. Een Scheveningsch matroos, in dienst van den reeder W. Verhey aldaar, is in het begin dezer week in de open zee, bjj het instorten van een mand, over boord geslagen. Mid delen om hem te redden waren vruch teloos. Donderdagavond bracht de logger, waarop hg werkzaam was, de treurige tijding aan. De luchtreiziger F. L'Hoste, chef van het materieel der luchtrei zigers vau Frankrijk, zal Donderdag middag a. s. te 4* uur uit het Paleis vau Volksvlijt weder opstijgen en wel met den ballon Ville, de Boulogne sur Mer geheeten, waarmede hij het Kanaal heeft overgestoken Ditmaal zullen ook eenige personen de reis medemaken. Terwijl de Volendammer vis- schers eenigen tijd geleden telkens werden gesnapt* wegens overtreding van de wet op de visscherij en voort durend proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt, is dit in de laatste weken niet meer het geval. Toch hebben zij hun lijdelijken tegenstand nog niet opgegeven, want zij blijven vol houden dat huii botters niet geschikt zgn om met de dwarskuil te vis- scheu, zoodat zij wel verplicht zijn om de kwakkuil te gebruiken. Het collegie der zeevisscherij op de Zui derzee is thans bezig om op een zeer eigenaardige en doeltreffende wijze te onderzoeken of deze grieven al dan niet gegrond zijn. Het heeft daartoe een Volendammer botter ge huurd en die bemand met een vis- scher van Marken, een van Harder wijk en een van Bunschoten. Deze tegenstanders van de Volendammers moeten nu de deugdelijkheid van de dwarskuil ook voor de Volendammer botters aantoonen. De proefneming is nog niet- geheel afgeloopen, maar met onverholen blijdschap wordt door de Voleudammers op de povere re sultaten gewezen. Want terwijl de botters, die met de kwakkuil visschen, f 20 a f 80 maakten, kon de botter met de dwarskuil niet meer dan f 7 verdienen en de volgende week daalde dit zelfs tot f5. Het Gerechtshof te 's-Herto- genboscb heeft J. H. Schrijnemakers, te Maastricht, die beschuldigd was vau moord op een meisje, van die misdaad vrijgesproken, doch hem wegens bedreiging tot moord ver oordeeld tot 9 maanden celstraf. Echt kameraadschappelijk ont haalde een deserteur te Groningen zijn geleider op zoovele borrels, dat hij alle gelegenheid had om nogmaals te ontvluchten. Hij liet die kans dan ook niet voorbijgaan. Gelukkig kwam de po litie nog bijtijds tusschenbeide, die nu de beide zonen van Mars ook weer echt kameraadschappelijk te zamen achter slot en grendel bracht. Toen de korporaal zgu roes had uitgeslapen, was hg recht gelukkig zgu arrestant niet verloren te hebben. Eerst later kwam hg tot de ont dekking dat hg zelf in verzekerde bewaring was. In Oostergoo wordt het volgende gemeld De heer Vermeulen, rijksontvanger te Dokkum, was aan een weduwe aldaar f 16.44 schuldig, De weduwe biedt hem door middel vau een kas sier een gezegelde quitantie aan. De quitantie wordt tweemaal gepresen teerd, doch de ontvanger weigert de betaling. Hg zal 't geld door zijue dienstbode wel zenden. Dat geschiedt dan ook, doch nu vergeet de weduwe een 5 ets. zegeltje op de quitantie te plakken. Uit zuivere plichtsbe trachting bericht nu de ontvanger aan de weduwe, dat ze voor f25 beboet is en 5 ets. zegelrecht moet betalen. Uit Londen komt de tijding dat ook daar aanstalten gemaakt worden tot een internationale ng- verheidstentoonstelling, van 3 April tot 31 Oct. 1884 in het glazen Pa leis van Syderham te houden. Een geweldig geraas, gelijk aan een knal vau een kanon, bracht dezer dagen in den vroegen ochtend groo- ten schrik ouder de bewoners van een der voorsteden van Parijs. Een waterreservoir van een waschinrich- ting, die 25000 liter water bevatte en welke op een ijzeren verhevenheid was geplaatst, stortte naar beneden. In zgu val ging het gevaarte door het keukendak van een naastbij ge legen huis, waar natuurlijk het huis raad in duizenden stukken vloog, terwijl het water, dat uit den bak stroomde, het geheele huis en ook de waschinrichtiug onder zette. De mannen der brandweer, die te hulp kwamen, hebbeu een geheelen dag noodig gehad om de vertrekken ledig te pompen. Er is sprake van, dat de velo- cipèdeu ook aan het oorlogvoeren dienstbaar gemaakt zullen worden. Bij bet Engelsche ministerie van oorlog is een plan in overweging, om renboden op twee-wielers in het leger in te voeren. Zij zouden snel ler rjjden dan ruiters, en hadden daarbij niet voor hunne paarden te zorgen. Voorts overweegt men de wenschelijkbeid van een regiment in fanterie op twee-wielers, welks man schappen, zoodra zij in vliegende vaart den vijand genaderd waren, hun voer tuigen onder een sterke bewaking zouden achterlaten, om te voet deu strijd te aanvaarden. Verscheidene deskundigen echter betwijfelen de uit voerbaarheid dezer plannen, vooral van het laatste. De Oostenrijksche expeditie naar Jan Mayen vond bij haar onderzoek van het eilaud een graf met beende ren, dat tot heden niet ontdekt scheen te zijn. Hoogst waarschijnlijk zijn het de overblijfselen der Hollandsche zee lieden, die op Jan Mayen in 1633 overwinterden, want sedert dien tijd, dus iu 259 jaren, beeft, voor zoover men weet, niemand een winter op het eiland doorgebracht. De Pargsche advocaat August Frémy, verdacht vau moedermoord, is, na door geneeskundigen te zgu ouderzocht, naar Mazas overgebracht Fremy was, na V/f jaar in Amerika te vergeefs getracht te hebbeu zjjn fortuin te maken, naar Europa terug gekeerd. Zijn vader zorgde, dat bij zijn studie voltooide, en huurde, toen hij advocaat was geworden, een net ingericht kantoor voor hem op den boulevard Sint-Michel. Maar de zoon was daarmede niet tevreden en aasde op de erfenis zijner moeder. Men zegt, dat deze behalve het aandeel, dat haar man toekomt, voor haar kinderen 500,000 frs. naliet. Figaro deelt mede, dat men er eindelijk in geslaagd is om langs mechauischen weg gekleurde photo- graphiën te vervaardigen. De firma Guille Nievsky, 35 Boulevard des Capucinos, zou de eer van deze ge wichtige uitvinding hebben en ex poseert thans een reeks uitmuntend geslaagde portretten, waarvan het koloriet niets te wenscheu overlaat. De »photographie instantanée en

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1