Vrlle liftsi'. Gwu Advertentiën. Ds. JOHs VAN DEN B Vervoli van let LaMloi Na afloop BA couleurs" zegt genoemd blad, zal de gewone photographie weldra geheel op den achtergrond gedrongen hebben. DE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. vi. Reeds w.eken, ik zou bijna zeggen maan den lang, was voor het Êonings-paviljoeu een monumentale fontein in wording, die nu sedert een dag of wat gereed is gekomen. Zij is bestemd voor den Haag, waar een der pleinen er mede versierd zal worden, en de hofstad zal daardoor tevens een stand beeld rijker zijn; dat van graaf Willem II van Holland. Dit beeld, dat trouwens van zeer beschei den afmeting is, is evenwel slechts bijzaak. De fontein moest gekroond worden, met „iets in den stijl," met „iets uit den tijd," en toen heeft men een vorst genomen, die regeerde in het tijdvak, waarin de stijl der fontein te huis behoort. Die stijl toch is de middeleeuwscheen dat kon niet anders, want de ontwerper van het stuk is ,je CuypersDat die bekwame architect aithd en zonder uitzondering bouwt in ^en' is bekend. Maar nu gaat hij er waarlijk ook al in fonteinen in maken! Al» morgen eenkleêrmaker bij hem komt met te zeggen «Mjj^gg^ de paEl. talons, zooals die thans gedragen worden, afschuwelijk, de jassen bespottelijk en de vesten dito dito. Zou uw scheppend genie mij niet eens een nieuw model daarvoor kunnen aangeven?" dan wed ik tien tegen een, dat de Hr. Cuypers onmiddellijk een middeleeuwsch costuum gaat teekenen Maar, keeren wij tot de fontein terug. Hoe weinig ik ook dweep met den vorm, de uitvoering, waarmede de firma G. J. Vincent Co., te Schiedam, is belast ge weest, is meesterlijk. Het geheele stuk werk is vervaardigd van gesmeed ijzer en levert een tastbaar bewijs, dat deze tak van industrie ook bij ons te lande zulke gelukkige beoefenaars vindt, dat wij niet naar den vreemde behoeven te gaan om fraai smeedwerk te zien. Vooral de ver siering, die allerwege met kwistige hand is aangebracht, is op meesterlijke wijze be werkt. Ten einde een denkbeeld te geven hoe dit meesterstuk van smeedkunst er wel uitziet, achten wij het niet van belang ontbloot er een korte beschrijving van te geven. Boven een rond bekken van ongeveer 4 M. doorsnede verheft zich een holle zuil, waardoor liet water geleid wordt, dat met acht sierlijke stralen zich in het bekken neerstort. Deze zuil, welke ruim 4 M. hoog is, draagt een sierlijk met bladen ge smeed kapiteel, waarop 't beeld is geplaatst van graaf Willem II, den begunstiger dei- stedelijke vrijheden,den beschermer der kunst, den stichter der kasteelen in 's Gravenhage en te Haarlem, den steenlegger van den Dom te Keulen. Deze middenzuil, die met golen bedekt is, wordt geschraagd door 8 stijlen met schraagbogen, welke onderling aan het onder- en boveneinde door twee cirkels van geslagen ijzer verbonden zijn. Verder zijn de stijlen van onder naar boven in 3 vakken verdeeld. Het onderste vak wordt bepaald door de 4 spouwers, die door de hoofdstijlen gedragen worden. Deze spouwers zijn grillige maar sierlijke dieren, die als het ware door een ring, welke aan de buizen verbonden is, gevangen, zich schijnen te willen ontworstelen. De vol gende verdieping, of het 2de vak in de hoogte, wordt begrensd door de 4 hoogste waterstralen, welke uit meer eenvoudige drakenkoppen ontspringen. De 4 hoofd- en tusschenstijlen zijn verder onderling verbon den door gesmeed vakwerk, samengesteld uit plat en vierkant getorscht ijzer, zeer rijk met bladen en voluten bewerkt. Bij den bovensten cirkel zijn aan de hoofdstijlen 4 wapenschilden met helmen, uit plaat met den hamer gesmeedaangebracht. Deze schilden stellen de wapens voor van Graaf Willem II, de leeuw van Keel op gouden veld, als graaf van Holland, en het rijks wapen, de adelaar van Sabel op gouden veld. Zeer uitvoerig, maar juist en kunst vol, zijn de helmen, welkemet den vorsten kroon versierd zijn, gehamerd. De ring, die op deze hoogte de stijlen verbindt, is voorzien van kanteelen en draagt tot opschrift, in plaat uitgeslagen en ver guld, de woorden van Ps. LXX Ys. 5, 6 „Domine spes mea a fuventube mea, in te confirmatus jum ex utero, de ventre matris mea tu es protector meus," het gebed dat de godvruchtige vorst, zooals bekend is, meermalen dagelijks herhaalde, terwijl de ring, die het geheel aan het voetstuk ver bindt, door bloemen en geometrische mo tieven gesierd is. De hoofdstijlen zijn door bloemen en ranken bekroond, terwijl vier versierde schraagbogen de hoofdzuil steunen. Keeren wij thans tot het hoofdgebouw terug en werpen wij in de eerste plaats, om bij het ijzer te blijven, een blik op de brandkasten. Er zijn er heel wat: groote en kleine, dure en goedkoope, en met al lerlei soorten van kunstsloten. We vinden er bijna in elke afdeeling maar op gevaar af dat alle Nederlandsche brandkasten-fa- brikanten den moker tegen mij opheffen, moet ik eerlijk bekennen, dat het Êransch fabrikaat bij mij het hoogst staat aange schreven. Heeren dieven en inbrekers zijn nooit uitgestudeerd in middelen om een goeden slag te slaan en als zij er in slagen een brandkast te openen, maken zij gewoonlijk goede zaken. Het ligt dus in de reden, dat fabrikanten evenmin uitgestudeerd zijn in het bedenken van middelen om hun zulk een buitenkansje bijna onmogelijk te maken. De Hr. Pierre Hoffner uit Parijs heeft het daarin al een heel eind gebracht. Vooral bij hem zien wij kasten, die mij al thans gerust 's avonds mijn hoofd zonder vrees doen neerleggen, als ik er een van bezat met een honderdduizend gulden of wat er in. Jammer maar, dat het waarschijnlijk nog heel wat duren zal, voordat ik zoover ge komen ben Dat neemt evenwel niet weg, dat ik brandkasten altijd met bijzondere aandacht beschouw. Men kan nooit weten hoe een koe een haas vangt, en hoe de groote prijs van ik weet niet, welke loterij misschien wel de Tentoonstellings-verloting bij mij verzeilt. En in dit geval dien ik toch wel te weten, waar ik een goede brandkast, waar mijn rommeltje veilig is, kan koopen. Van Pierre Hofihers kasten nu zijn er verscheidene welke mij bijzonder aantrekken. In de eerste plaats die bekleed met hout en in den vorm van een sierlijk meubelstuk. Deze trekken daardoor min der dan anders de aandacht van liefhebbers. Tegen brandgevaar schijnt mij een nieuwe vinding uitmuntend toe. Namelijk die, waarbij als het ware 2 brandkasten met een tusschenruimte van 20 cM. in elkau- der geplaatst zijn. Zeer practisch vond ik ook het nieuw systeem van een slot, dat, als men den sleutel eenmaal omdraait, met geen moge lijkheid kan opengestoken worden, zooals in den regel bij sluitingen eenvoudig op „dagslot," zooals men het noemt, wel het geval is. De Troonrede. Z. M. de Koning heeft gisteren de beide Kamers der Staten-Generaal met de volgende troonrede geopend Mijne Heeren! „Met genoegen zie ik de vertegenwoor digers van het Nederlandsche volk weder vergaderd om 's lands belangen te behartigen. „Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden zijn hoogst vriendschappelijk „De vloot en het leger geven mij reden tot tevredenheid. De Tentoonstelling te Amsterdam, door bijzondere onderneming in het leven geroepen en door mijne Regeering gesteund, gaf aan de Nederlandsche nijverheid en kunst gele genheid met die van het buitenland te wed ijveren. „De oorlogstoestand in Atjeh vordert nog steeds groote inspanning van krachten en een te waardeeren plichtsvervulling van onze strijdkrachten te water en te land. In enkele andere gewesten moesten vijande lijke bewegingen worden bedwongen. „Ook door andere rampen werd Neder- landsch-Indiê bezocht. In eenige gewesten heerschten ziekten van menschen en vee, en een bijna voorbeeldelooze vulcanische uitbarsting verwoestte een deel van wes telijk Java en Sumatra's Zuidkust. „Het medelijden met hen, die door deze ramp alles hebben verloreu, toonde zich reeds door mildeweldaden. Aan de veerkracht bij mijne Regeering en de Volksvertegen woordigers vereischt om de ondervonden bezwaren te boven te komen, vertrouw ik, dat het niet zal ontbreken. „De Kolonie Suriname ondervindt meer en meer de belangstelling, dienstig tot het ontwikkelen van hare bronnen van welvaart. „Mijne aandacht is gevestigd op de ge volgen, die voor de Kolonie Curapao te wachten zijn van de doorgraving der land engte van Panama. „Eene onmisbare versterking van 'sRijks inkomsten zal U worden voorgesteld. „Weldra zullen U wetsontwerpen berei ken, strekkende om de invoering van het Wetboek van Strafrecht mogelijk te maken. „Ook aan andere belangrijke onderwerpen ter behandeling zal het U niet ontbreken. „Met het onderzoek, van welke bepalin gen der grondwet herziening raadzaam is, houdt de door mij benoemde Staatscom missie zich bezig. „Moge Gods onmisbare zegen rusten op onzen gemeenschappelijken arbeid tot be vordering van het heil des vaderlands. „Ik verklaar de vergadering der Staten- Generaal te zijn geopend." Stoom vaartberichten. Het stoomschip Prins Alexander is 15 September van Amsterdam te Marseille aan gekomen en zette den 16den de reis voort naar Java. Het stoomschip SflCnda is 16 September van Amsterdam te Batavia aangekomen. Het stoomschip Burgemeester den Tex is 17 September te Southampton aangeko men van Au^terdam. Het stoomschip Prins Prederik is 17 Sept. van Suez vertrokken naar Amsterdam. Markt-Berichten. Hoobn, 15 September. Tarwe f9.50 a 10, Rogge f7.50, Gerst f6 a 6.50, Haver f4.75 a 5, Erwten: Witte f 12 a 14, groene f 15 a 16, grauwe f17 a 20, vale f 15 a 17, Bruine boonen f 13 a f 14.50, 12 Paarden 80 a 340, 53 Sohapen f 18 a 36, 120 Lammeren f 20 a 28, 8 Kalveren f 15 a 60, 53 Varkens f 12 a 22,1 Zeug f 40, lS7biggeu f4 a 10, 90 Kippen f0.70 a 2, 4150 Kip- eieren f4 a 4.50 per 100, 990 koppen Boter 75 a 80 ct. Alkmaar, 15 Sept. Aangevoerd 6 Paar den f95 a 275, 11 Veulens f95 a 115, 32 Koeien en Ossen f175 a 295,14 nucbt. Kalveren f 12 a 29, 107 SchRpen fl4a29, 126 magere Varkens f14 a 22, 374 Big gen f 5 a 10, 7 Bokken en Geiten f 4 a 9, Boter per kop ('s middags 12 uur) 80 a 92 Burgerlijke Stand Helder. Van 14 tot 18 September. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: M. Zoetelief en A. Krijnen, BEVALLEN: M. A. E. de Katergeb. Beenke, z. T. Bethlehem geb. Mets, d. J. Meesters geb. van der Wal, d. C. T. Kob- nert geb. de Jong, d. OVERLEDENGeene. Vervolg der Berichten. Voor de morgen alhier te houden liarddrijverij zijn, naar wij vernemen, 14 paarden ingeschreven. Naar men ons mededeelt, zal in 't park Tivoli, a. s. Zondag tot sluiting van 't seizoen, voor 't laatst een Volksconcert gegeven worden. Blijft 't weder zoo fraai, dan twijfelen we niet aan een talrijke opkomst van 't publiek. Van 't stafmuziekkorps der K. N. Mariue, dat de niet gemakke lijke taak op zich had genomen, zich na de kapel van Bilse op 't terrein der tentoonstelling te doen hooren, vernemen we met genoegen, dat volgens de kritiek daaraan wordt toegekendeenheid, beschaafdheid in voordracht en aangename klank, benevens een woord van lof over de goede leiding van den kapelmeester, den heer A. Bernhardt. Zondagavond was de opkomst in 't lokaal Tivoli zeer goed. Men was nieuwsgierig om den koning der goochelaars te zien werken. De heer Philippe deed wel zijn best om de bezoekers aangenaam bezig te houden. Of de hooggespannen ver wachting in alle deelen bevredigd is, vermeenen we in twijfel te mogen trekken. Uit de directie der marine te Hellevoetsluis zullen 20 September een 40 schepelingen en mariniers naar hier worden gedirigeerd met be stemming voor het op 21 September in dienst te stellen stoomschip Leeu warden," welke bodem naar men ver neemt, de volgende maand naar Oost- Indië wordt uitgezonden. Ook de beer C. Vreede, Luit. ter zee alhier, is op de internationale tentoonstelling te Amsterdam be kroond met de zilveren medaille voor zijne inzending in groep VII (me chanische instrumenten, enz.) De bierbrouwerij Heinekeu heeft op de tentoonstelling den hoog- sten prijs met hare inzending be haald. Gister voormiddag is in Den Haag plotseling overleden de beer L. J. T. Broekhof, secretaris-gene raal van het Departement van mariue. Aan zijn departement werd hij door een beroerte overvallen en hij be zweek terwijl hij naar zijn woning werd overgebracht. De overledene zou met 1 October zijn functie hebben neergelegd. Texel, 17 Sept. Hoe welkom velen bet droge scboone weer ook is en hoe goed dat bij bet binnenhalen van den oogst te pas komt, toch zien de veehouders verlangend uit naar regen. In de weiden is bijzonder weinig gras voor het vee te vinden. Alleen vochtig weer zou daarin verbetering kunnen brengen. Tal van regenbakken, put ten, enz. zijn zoo goed als uitgedroogd. Gisteren vloog een postduif, doo- delijk vermoeid, de woning binnen van den watermolenaar C. Dogger, in den Prins Hendrikpolder. Op beide vleugels was het dier gestem peld: J. Mulder, 's Hage. De Regeering heeft aan de Tweede Kamer de bekrachtiging gevraagd van de door haar verleende subsidie van f30.000 in de kosten eener uitrus ting ter opsporing van het stoom schip »Varna" in de poolstreken. De »Georgy", het tweede schip, dat uitgezonden was om de pool expeditie op te sporeu, is Zaterdag behouden in Archangel binnenge- loopen. De »Bareuts" was, volgens eeu bericht van Samojeden bij de Karische Poort. Te Breskens is Zaterdag onder het zwemmen verdronken de beer A. P. Kpostdirecteur en telegrafist aldaar. Hij was gehuwd en laat een vrouw en één kindje na. De vermoedelijke moordenaar van de elfjarige Marie Walschaert te Molenbeek-St.-Jean, Xavier genaamd, is met verscheidene getuigen gecon fronteerd en, hoewel hij zijne onschuld blijft volhouden, heeft de instructie toch zulke zware vermoedeus tegen hem aau 't licht gebracht, dat hij verwezen is naar de eerstvolgende zit ting der assises van Brabant. De moeder van bet slachtoffer, die een zijden dasje, bij Xavier gevonden, herkend heeft als dat door haar on gelukkig kind den 27en December gedragen, is sedert dat oogenblik door eene zenuwziekte aangetast, welke voor baar leven doet vreezen. Een schrikkelijke dood is een paar maanden geleden een onbekend man gestorven, die zich in dc haven te Hamburg verborgeu had tusschen de lading der stoomboot Professor Woermann". Het Hamburger »Prem- deublatt" deelt daaromtrent eenige bijzonderheden mede, die tegelijk moeten dienen tot afschrikkend voor beeld van anderen, die gaarne als zoogenaamde blinde passagiers" kos teloos de reis naar Engeland of zelfs naar Amerika zouden willen maken. Op 28 Juli vond men bij Little Popo op de westkust van Afrika bij het opruimen van de lading daarin het lijk van een aan allen onbekend manspersoon, die ongeveer 20 jaar oud zal geweest zijn. Uit de om geving van het lijk bleek, dat de levend begravene nog een tijdlang in zijn graf had geleefd. Hij had vol doende ruimte om zich te bewegen. Verscheidene kisten in zijne nabijheid, die oude jenever bevatten, waren opengebroken en een paar flesscben blijkbaar door den ongelukkige ge ledigd. Tot voedsel had hem een ham gestrekt, die tot op het been was afgeknaagd. Blijkbaar was de gestorvene te Hamburg in het laadruim geslopen en had bij zich daar laten opsluiten in de meening, dat de boot naar Engeland bestemd was, want als hij had geweten dat zij naar de west kust van Afrika gaan zou, had hij dit zeker wel gelaten. Men stelle zich den toestand van den ongeluk kige voor, die meende dat hij na een of twee dagen uit zijn onaan- genamen toestand zou worden verlost en die toen zeker van uur tot uur gewacht heeft, of men niet begon te lossen, totdat hij den hongerdood sterven moest. New-York, 5 September. De gezagvoerder van het schip Macedo- nia, van Marseille, rapporteert 31 Aug. op 37° 30' NBr. en 65° WL., een bark gezien te hebben zonder voorsteng en met noodvlag op. Daarop afhoudende bleek het te zijn de David. (Zweedsch schip) kapt. Stromberg van Samarang via Batavia naar New-York met koffie. De kapt., 2e stuurman en timmerman waren overboord ge slagen en verdronken. De equipage wensckte het schip te verlaten. Zij werd toeu aan boord genomen en wij bleven tot den dag bij het schip, dat wij toen op sleeptouw namen. Des middags brak de sleeptros en de wind en zee steeds toenemende, lieten wij het schip dryven. Er stond toen meer dan 6 voet water in en de pom pen waren onklaar. Wij brachten hier aan land, de vrouw met twee kinderen van den kapt. en eene dienstbode, de stuurmansvrouw en 7 man equipage. De telephoon begint meer en meer ingang te vinden. Geen stad van eenige beteekenis, of de welbe kende draden worden gespannen van dak tot dak, om den toorn te ver wekken van de minnaars van het kleine stukske blauw, op de pleinen der grootere steden voor zoovelen bijna het eenig bewijs dat bet uit spansel nog niet tot de denkbee! zaken behoort. Tal van verbeteringen en uit dingen kwamen tot stand sedei eerste draden werden gelegd. behoort de toepassing van 't vern spreekmachine, zooals een Ameril Webster Gillett, in bet dorpje] hing op Long Island, beweei hebben uitgevonden, nog tothe gekende. Deze man heeft niet een toestel in elkaar gezet, waai men volgens hem, over de g zeeën heen zal kunnen telephone maar hij maakt zich sterk het, nen niet te lang tijdsverloop,^ te brengen, dat de sprekers elki tevens kunnen zien. Tusschen plaatsen in Main Massachussetts zou een eerste met dezen toestel worden gem Bevallen van een Dochter, T. BETHLEHEM- METS Helder, 15 September 1883. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een la durig lijdeu, onze geliefde za ANNA RIJKERS, in den om dom van 52 jaar. Helder, 17 September 188 Namens de familie, C. J. RIJKERS. Heden overleed, na eeu h stoudig lijden, onze Moeder Behuwdmoeder M. HOOG1 DUIN, in den ouderdom circa 86 jaren. Nieuwediep, 18 Sept. 188^ G. KIKKERT, 1 eu Echtgenoot Voor de menigvuldige blijke^ belangstelling, zoo vau hier alsl ontvangen bij het overlijden e teraardebestelling van mijne dit echtgenoot ANNA DIJKER, bi ik, inzonderheid aan H.H. Drt mynen hartelijken dank. -N. L. TEN HACK! Mede namens Ouders, Broed< Zusters. Helder, 15 September 1883. Wij betuigen onzen vriend dank aan allen, die blijken vs langstelling gaven en ons tracli troosten met het ongeluk, od ons lieve kind overkomen. Nieuwediep, 17 Sept. 1883. J. VAN MUIJI en Echtgei Voor de hulp en belangs ondervonden bij het ongeil Zaterdag jl.t betuigen wij ons rechten dank. J. P. BERKHOÜ en Pa Helder, 18 Sept. '83. Bij hun vertrek naar Amat roepen ondergeteekenden aan en bekenden een hartelijk vaan P. C. B. DE WIN1 A. DE WINTER-geb. en Kiuderen. j HOOGSTRAAT. Donderdagavond 7 ut in MUSIS SACRUM. des avonds te 8 urei waarbij aan de deelnemers J Harddraverij de EERE-Wtf worden aangeboden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2