'T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1107. Dinsdag 25 September 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Eenvoudige Profetie. Atoon ti om ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BarrauSPOORSTRAAT ra ZUIDSTRAAT. Advertentien ▼an 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabon neerde n buiten de ge meente Helder wordt verzocht 't bedrag der abonnements gelden 3de kwartaal in postzegels of per postwissel te willen overmaken vóór October, zullende anders over die gelden daarna met 10 cents ver hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 25 Sept. 1883. Men hoort in onze gemeente niet dikwijls van diefstal;de laatste tijd maakte hierop echter een uitzondering. Aan de wacht Medusa" vervoegde zich op een avond een individu, die om nacht-logies verzochtdit werd hem natuurlijk geweigerd. >Dan zal ik me zelf helpen" is zijn antwoord. Hierop gaat hij dadelijk den winkel van den heer Colom binnen, en pakt daar een Leidsche kaas weg onge stoord verliet hij met zijn vracht den winkel, maar werd terstond gegrepe n door een politie-agent. Nu had de man zijn zin, maar zeker wel meer dan hij wenschte. Een paar mari niers begaven zich naar deLgodseracht. in den winkel van den neer Veen.' Hier vroegen zij eenige hemden te zien deze werden hen voorgelegd. Zij vroegen de prjjs bij een of tien stuks>kan dat niet minder," was hun volgende vraag. »Neen," ant woordt de hr. Veen. >Dan zal ik deze maar vast medenemen," »en ik "de andere," zeiden beide, en gingen met het gestolene aan den haal. Niet lang bleven zij in het bezit daarvan. Ook deze lui zijn gegrepen. Deze twee voorbeelden manen onze win keliers tot voorzichtigheid aaa. Van de nieuwe overhaal, bij de windsteeg, wordt door vele kinderen gebruik gemaaktdit jeugdig volkje is dikwijls te haastig om in den bak te springen, voor dat deze den wal bereikt. Dezer dagen viel, bij gelegen heid dat zjj elkander den voorrang betwistten, een kind te water, geheel onder. Het mocht evenwel schipper Blom, die juist aan de andere zijde van het kanaal was, door een haas tigen overtocht, gelukken het kind nog te redden. De luit. ter zee le kl. H. Nijgh, officier van politie aan 's Rijks werf alhier, zal, naar men verneemt, den le November a. s. in die betrekking worden vervangen door den luit. ter zee der le klasse W. J. P. Van de Waning. De gecombineerde manoeuvres voor Zee- en Landmacht zullen in het begin der volgende maand ter reede Tessel plaats vinden. Hierbij zal men vooral ook proe ven doen met electrisch licht, zooals in het vorige jaar. De voorgenomen proeven met het revolverkanon, systeem Hotschkin, hebben reeds ter reede Tessel plaats gehad en tot zeer goede resultaten geleid. Meer dan 60 p.c. waren raakschoten. Z. M. heeft met ingang van 1 October den offi. van administratie le kl. M. D. L. Hertzveld wegens langdurigen dienst op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f1300 en van een verhooging van dat pensi oen, ter somma van f1125 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezit tingen en koloniën en tusschen de keerkringen; bevorderd tot off. van administratie 2e kl. W. E. Muller. »Als het tp verloopt, moet men de bakens verzetten." Dit zal ook binnenkort aan de Haukes (Z. kant van het eiland Wieringen) gebeuren. Het houten vuurbaken aldaar zal ver vangen worden door een ijzeren, en dit zal dan een weinig oostelijker geplaatst worden. Dat de schipperjj de belanghebbenden zijn talrijk verlangend naar die verplaatsing uit ziet, is te begrijpen. Zaterdagochtend wilde te Am sterdam een heer op het Frederiks- plein op de tram Leidscheplein-Plan- 3 springen, juist toen eene tram vau de tegenovergestelde richting aan kwam, met het ongelukkige gevolg dat de heer onder dat rijtuig kwam. De tram giug hem over de beide beenen, en zijn aangezicht werd door het paard zwaar verwond. Hij is r»ooflinia var. voerd. De schade, door den brand in de katoendrukkerij van de firma P. Van Vlissingen en Co. te Hel mond aangericht, wordt, wat de ge bouwen betreft, begroot op onge veer f200.000, terwijl aan roerende goederen en vaste machineriën voor een gelijk bedrag is verbrand of ver nield. Alles is verzekerd aan de Amsterdamsche Beursde gebouwen voor f 480,000, de roerende goederen en machineriën voor f 530,000. De oorzaak van den brand is tot heden onbekendaan kwaadwillig heid wordt niet gedacht. Aan deze uitgebreide fabriek werk ten ongeveer 300 arbeiders, die waar schijnlijk maanden lang van alle ver diensten zullen verstoken zijn. Men schrijft uit Haarlem Heden overleed alhier, ruim 65 jaren oud, dr. J. van Vloten. In Januari 1818 te Kampen geboren, waar zijn vader predikant was, be reidde hij zich voor tot de beoefening der godgeleerdheid en promoveerde in Juni 1843 met een dissertatie Quaestiones Paulinarum caput nnum. Weinig gezind als predikant op te treden, nam hij in 1842 een benoe ming aan als leeraar in de geschie denis en Fransche taal aan het Eras- miaansch gymnasium te Rotterdam terwyl hij in den herfst van 1854 de opvolger werd van dr. Jonckbloet als hoogleeraar te Deventer. Na het nederleggen van zijne betrekking ves tigde hij zich te Bloemendaal en woonde de laatste jaren alhier. Zijn groote verdiensten als schrijver zul len elders zeker in het licht wor den gesteld. De stad onzer inwoning verliest in hem een wakker burger, die niet alleen een open oog had voor allerlei belangen, maar aan de helderheid van blik den moed paarde om er steeds voor op te komen. Nie mand kan hem den lof onthouden dat hij door groote belangloosheid bij alles wat bij ondernam werd ge dreven, dat hij met vriendelijke be reidvaardigheid een ieder van dienst wilde wezen en overal op zijn post was om voor ontwikkeling en voor uitgang te strijden. De krachtige en gezonde man werd in de vorige week door een ziekte aangetast die hem na weinige dagen ten grave sleepte. Het getal mannen die weten wat zij willen en durven wat zjj willen, is niet zoo groot, dat wjj dr. J. van Vloten niet noode zouden missen. Den 13den Aug. is door den heer Heidsieck, te Batavia, bij het hek van den spoorweg op het Konings plein, een kolossale slang gevangen, die ruim drie en een half el lang was en een dikte had van een paar palmen. Toen de sneltrein op dat punt voor- bijstoomde, sehjjnt het ondier opge schrikt te zijn en zich te hebben willen verbergen. De heer H., het dier be merkende, stapte jjlings uit zijn rijtuig, en het gelukte hem den kop der slang te vatten en deze, in weer wil van hare krachtige pogingen om te ontvluchten, te vangen. Niet min der dan vier mannen waren er noo- dig om het dier te vervoeren, dat door den heer H. aan den Bataviaschen planten- en dierentuin ten geschenke is gegeven. van het stoomschip W. A. Scholten is eene 79-jarige vrouw uit Uitwijk. De oude vrouw gaat naar Noord- Amerika, om daar hare overige dagen in Pella bij haren zoon door te bren gen, die ruim 2 jaar geleden der waarts vertrokken is. Zaterdag jl. waren op de in zjjnde spoorliju te Sliedrecht eenige arbeiders bezig een ledigen zandwagen voort te duwen. Een hunner liep vooruit om een wissel te verleggen en moet bij het terugkeeren op de rails gevallen zijn, waarna de wagen hem van het hoofd af over het geheele lichaam reed. Doordien de zandwagen laag bij den grond loopt en de arbeider niet het minste alarm maakte, ontdekten zijne makkers het onheil eerst toen alles reeds geschied was en het bijna in tweeën gesneden lijk voor hen lag. Men schrijft aan de P. Nb. Ct., omtrent den moord te Mil Algemeen is de verslagenheid, die wegens dit voorval in de gemeente Beers heerscht, wijl de getroffene, de zoon uiteen achtenswaardige familie, als een werkzaam en goedaardig jonkman bekend stond en vau een vroolijk karakter zijnde, blijkbaar afkeerig was van twist- en vecht partijen. In een herberg langs den weg naar Beers, waar genoemde P. zich met zijne makkers bevond, moet een kleine twist zijn gerezen, waarbjj buiten hem om ook enkele slagen werden toegebracht. P., waarschjjnlpk voor de gevolgen van dien twist vreezende, schijnt zich daarop alleen te hebben verwjjderd, waarna hij op straat onverhoeds moet zijn aange vallen en op eene verradelijke wijze er een doodeljjken steek in den hals ont ving. Het jongmensch is nog eenige stappen voortgestrompeld en einde lijk langs den weg naar Beers neer gezonken, alwaar hij, badende in het bloed, door de inmiddels aangekomen kameraden gevonden werd. Een arbeider, die achttien jaar van zijn leven -wegens diefstallen in de gevangenissen heeft doorgebracht en pas voor 3 maanden nit het tucht huis te Leeuwarden is ontslagen, na daar 7 jaar te hebben verblijf gehou den, kwam Vrijdag namiddag 3 uur te Groningen, trachtte eenige goede ren te verkoopen en zat twee uur later goed en wel reeds weder achter slot. De politie wist reeds waar hij bedoelde goederen den avond en den nacht te voren in de provincie had gestolen. Door het stoomschip Prins Hendrik, dezer dagen te Amsterdam aangekomen, werden den 22sten Au gustus in de golf van Aden vier per sonen gepraaid, die vier dagen te voren van een kolenhulk, de Ben Nervis, in de Roode Zee met een sloep waren afgedwaald. Zij hadden veel honger en gebrek geleden. Na opgenomen en verzorgd te zijn, werden ze door de Prins Hendrik in het ge zicht van Perirn, waar het kolensta tion gevestigd is, met de sloep neer gelaten, waar een stoombarkas de ver dwaalden in behouden haven terug bracht. De Engelsche driemaster Ox ford, geladen met 1500 vaten petroleum geucci K»an<I ToraoVf; An het schip is levend verbrand. De tweede heeft ernstige brandwonden bekomen, doch heeft zich door in 't water te springen nog kunnen redden. De nieuwste Engelsche dames dracht, waarin de schoonen bij de wedstrijden op het eiland Wight ver schenen, is een soort van jacket, met korten schoot, dat om het middel met twee metalen knoopen gesloten is en een hoog wit piqué vest laat zien, dat er onder gedragen wordt. Op het hoofd dragen zij een soort van matrozenpet, die echter niet van was doek, maar van een met goud door werkte stof is gemaakt. Het onder kleed is nauwsluitend en van rood achtig blauwe stof of van een der onbestemde kleuren, die tegenwoordig in den smaak zjjn onder de namen: fijn gemaakte kruisbessen," rotte oranje-appelen," doode kikvorschen- kleur" enz. In een dorp nabjj Rochefort ontstond tusscben vader en zoon een twist, die zoo hoog liep, dat de vader het geweer van den wand greep en zijn zoon deodschooot. Nadat de misdaad gepleegd was, sloot de grys- aard hij was 72 jaren oud zich in zijn kamer op, zwelgde een liter brandewijn naar binnen en werd stervende gevonden, toen de politie de deur opengebroken had. Door het openlaten van een gas- kraantje, is een officier van de wacht in het Palais Bourbon te Parijs bijna het leven gekomen. Men vond hem voor dood liggen in het voor de officieren bestemde vertrekje, het welk zoo vol gas was, dat de man, die de deur open deed, met een schok teruggestooten werd door de spanning van het opgehoopte verlichtings-ma- terieel. Het hart van den bewustelooze klopte nog slechts flauw. Eerst nadat men negen uren lang allerlei mid delen had aangewend, kwam de pa tiënt weder tot bewustzijn. Hg nu buiten gevaar. Te Kopenhagen heeft men uit Thurso per telegram bericht ontvangen omtrent Nordenskjöld's tocht naar Groenland. De vaart over het jjs n den 4en Juli van Antleitswih nit. De sleden legden een afstand van 130 kilometer af en kwamen tot op een hoogte van 5000 voet. Vandaar gingen de Lappen op sneeuw- schoenen verder, tot op een afstand van 230 kilometer en een hoogte van 7000 voet. Er strekte zich daar, zoover men zien kon, een ijswoestjjn uit, en het dus gebleken, dat het binnenland daar niet, zooale men meende, vrij van ijs is. De onderzoekingsreizi gers zjjn verder doorgedrongen dan nog ooit te voren geschiedde. Een tocht naar de Noordwestkust, dien het overige gezelschap intus- schen ondernomen had, leyerde goede wetenschappelijke uitkomsten op. Uit de onderzoekingen van Nordenskjold bleek, dat de koude strooming aan de Oostkust van weinig betéekenis n dat daarom de kust in de meeste jaren omstreeks den herfst voor stoomschepen toegankeljjk ii. De reizigers keerden over Keyki- avik terug. teicE kind in het water zagen werpen, blik baar met de bedoeling het te verdrin ken. Zonder beraad sprong de eerst bedoelde man toe, om het kind te redden. De moordenaar loste een revolverschot, en de redder viel dood neder. De dader vluchtte, maar eeni ge inmiddels toegeschoten onder-offi cieren wisten hem te doen gevangen nemen* Het kind is nog gered.^ De dader is een koopman, die zjjn 5-jarig jongentje, dat hem buiten huwelijk was geboren, uit den weg wilde rui men en zich daarin nu verhinderd zag. Mijn vrienden, ik ben geen profeet, Die de verborgen dingen weet Toch profeteer ik alle man, Wat ik gerust voorspellen kan. Wie werkzaam is en overlegt, Aan alle kleinigheden hecht, En orde op al zijn zaken stelt, Wordt door geen armoe licht gekweld. Wie matig leeft, niet smult of brast, Wie honger altijd heeft tot gast, Wie frissche lucht genieten mag, Is kras nog op zijn ouden dag. Wie staat nog stand kent en voor praal Slechts leeft, zal zeker menigmaal Ervaren, dat 't opzichtig kleed Een hulsel is van zorg en leed. Wie kwaad van and're menschen spreekt, Den staf steeds over andren breekt, Moet, als hij op zich zeiven ziet, Erkennen 'k ben de rechte niet. Hij, die zijn lot geduldig draagt, Niet moedloos mort, niet dwaaslijk klaagt Maar in het goeddoen steeds volhardt, Is sterk, zelfs onder leed en smart. Wie bij een volle flesch graag toeft. Steeds sterken drank tot troost behoeft, Wat schatten hem het lot ook biedt, Gelukkig wezen kan hij niet. Wie steeds zijn plicht blijmoedig doet, Geen onbereikbre wenschen voedt, Heeft zekerlijk een blij gemoed Hem is het lieve leven zoet.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1