'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1109. Dinsdag 2 October 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. AdLvertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze "neerden buiten de ge meente Helder wordt verzocht 't bedrag der abonnemen^s" gelden 3de kwartaal in postzegel» of per postwissel te willen overmaken vóór October, zullende anders over die gelden daarna met 10 cents ver hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Oct. 1883. Naar aanleiding van achter staande annonce vestigen -wij de aan dacht onzer lezers op de aangekondigde volksvoorstelling, Zondag a.s. in Tivoli te geven door het Jongelingscollegie Vriendschap baart Vreugde." De ruime bijval, bij vroeger gelegenheden door dit gezelschap ondervonden, doet ook ditmaal een goede opkomst ver wachten. Ook de zangvereeniging Oefe- fening baart Vooruitgang" zal hare talenten ten beste geven om den nood in Neêrlaudsch-Indië te lenigen. We wenschen haar een krachtigen steun van de zijde des publieks bjj dit edel pogen. De Onderofficiers-Vereeniging Admiraal de Ruyter" voerde Vrij dagavond met veel succes ten tooneele »De boodschapper of Loevesteijn in 1570." Een dergelijk dratna was uit muntend geschikt voor de krachten der vereeniging. Een woord vau lof kennen we gaarne toe aan De Bood schapper, Pérea, Jonker van Doorn en Dirk Duyvel, die het meest op den voorgrond kwamen, zonder daar door te kort te doen aan de andere spelers, die iusgelijks het hunne bij brachten tot de goede opvoering. De mise en scène was in dit stuk vrij goed en de costumes mochten gezien worden. Ook de volksvoorstelling slaagde zeer goed. 't Publiek gaf door her haald terugroepen blijken van wel gemeende waardeering. De opbrengst der beidevoorstel lingen komt ten bate van hen, die door de ramp in Indië geleden hebben. Tot opening van het tooneel in het winterseizoen hebben we heden avond in den schouwburg Tivoli een voorstelling, door een Amsterdamsch tooneelgezelschapwaarbij de heer Bamberg, van vroeger gunstig be- hend, zal medewerken. Velen met ons zullen bij die gelegenheid met dit gezelschap gaarne kennis maken, daar 't tooneel onder onze plaatsge- nooten steeds ijverige bewonderaars telt. Op 24 Aug., 's namiddags ten 7 ure is aan het postkantoor alhier ter verzending aan een der postbe ambten ter hand gesteld een brief, geadresseerd aan C. Jonker, beurt schipper, Haagsche Veer, Rotterdam, inhoudende twee bankbiljetten, groot f25 en gemerkt E. 3753 en C. 8252 en 1 muntbiljet gemerkt B. C. 3148, welke brief niet aan het adres is De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en bericht. Op 1 Sept. is door den vee houder S. Koning in een brievenbus van het hulppostkantoor te Oosterend, gem. Tessel, gestoken een brief, ge adresseerd aan den heerH. L. Moleuaar te Harlingen en inhoudende 3 bank biljetten, ieder groot f 100, en gemerkt A. F. 383, A. W. 2203 en A. O. 2355, welke brief niet aan ziju adres is bezorgd. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing en bericht. Het schroefst. 4e kl. Sommelsdijk wordt aan 's Rijkswerf alhier verder voor den actieven dienst gereed ge maakt en voorzien van barkstuig. In de Goudsbloemstraat te Am sterdam bracht Vrijdagavond een ja- loersch minnaar zijn meisje met een mes een snede in den hals toe. De politie bracht den man achter slot. De Surinaamsche inboorlingen zullen tot 14 October a. s. op de tentoonstelling verblijven en den daar op volgenden dag, over Rotterdam en Southampton met de Engelsche mail via St. Thomas en Demerary, naar hun geboorteland terugkeeren. Woensdagavond is een Urker schipper, bij het uitwerpen vau zijn anker in het Kanaal nabij Zaandam, overboord gevallen en verdronken. De Zaanlaudscha Kamer van koophandel en fabrieken heeft een adres ingezonden aan den minster justitie, bezwaren inhoudende tegen de bestaande wetgeving op de faillissementen. Onder meer vraagt zij dat het ongeoorloofd worde ver klaard, dat de raadsman van den failliet tevens als gemachtigde van den crediteur kan optreden dat het maken van schulden, met de wetenschap ze niet te kunnen be talen, streng behoort te worden ge straft dat het afgeven van een patent aan een insolvent verklaarden debi teur worde verboden dat het aanstellen van curators uit debiteuren regel worde en uit juristen slechts bij uitzondering geschiede dat de formaliteiten bij de geheele procedure tot een minimum worde beperkt. Burg. en Weth. van Purmerend zijn door den Raad dier gemeente met algemeene stemmen gemachtigd f 50 te besteden, om daarvoor den stadgenoot J. W. Stapper, die als matroos-stoker, de reis met de Varna heeft medegemaakt, van stadswege een aandenken uit te reiken. Door bemiddeling der Nederl. Handelmaatschappij is weder f25.000 overgemaakt aan de plaatselijke com missie te Batavia voor de ramp op Java. In het geheel derhalve f263.000. Door de politie te Haarlem is gearresteerd de 23-jarige dienstbode M. v. d. K., in het»HotelFunckler, wegens het ontvreemden van voor werpen, toebehoorende aan de logés in gemeld hotel. Onder hare bed stede,. is een gouden dameshorlogi met dito ketting te voorschijn ge komen. Bovendien is aldaar in ver zekerde bewaring genomen J. M. S., een werkman, wegens het zich toe- ëigenen en verkoopen van 7 halve mudden aardappelen, welke hem door een boer ter bezorging werden toe vertrouwd. In een coupé derde-klas op een Zuidbevelandschen trein had dezer dagen een reiziger plaats genomen in gezelschap van een Zeeuwsehen boer, die spoedig een dutje deed. Van deze gelegenheid maakte de pas ingestapt reiziger gebruik om den slapende de groote zilveren broeks- knoopen en eenige gouden knoopen van het hemd af te snijden. Ten huize van R. Van der Hulst, te Dedemsvaart, die verdacht wordt vau den moord op Mina Koes, te Zuidwolde, zijn door de politie een paar schoenen van de verslagene gevonden. Onder het zingen van »Leve de klare van Schiedam", arriveerde Donderdagmiddag te Rozendaal een trein uit Rotterdam, waarin een troep soldaten gezeten was voor het garnizoen Bergen-op-Zoom. Dat allen voorbij Schiedam waren gekomen en uitbundig vroolijk waren, bleek hieruit, dat er geen raampje der rij tuigen, waarin zij gezeten waren, heel washet was alsof zij er met studie waren uitgeslagen, wijl er geeu stukje glas meer was te zien. Ook verhaalde een ooggetuige, hoe zij te Zwaluwe uit den trein klommen, het langs de lijn liggeude ijzerwerk, zooals bouten en schroeven, mede namen en hun kunst in het gooien oefeuden op de baanwachters, die vreedzaam den trein opwachtten. Hiermede niet tevreden, klommen zij, terwjjl de trein iu volle vaart was, op de wagens, haalden er de lampen uit en wierpen ze stuk. Onze Rijkspolitie, verwittigd, tele- grapheerde direct naar Bergeu-op- Zoom, dat er een uitgelezen bende op komst was, doch aldaar waren ze spoedig tot bedaren gebracht; ge heel het station was door militairen omsingeld. Nadat alle reizigers van het station waren verwijderd, moesten onze verdedigers van het vaderland uitstappen en werden ze als een kudde schapen naar den stal geleid. (N. Br. Ct.) De Nederlandsche mailboot Prinses Wilhelmina passeerde den 23en Augustus tusscheu 7 en 8 uur het eiland Krakatau. Het schip stoomde f1/, uur in een dikken mist van asch, welke het geheele vaartuig over dekte. Bij het eiland komende, be merkte men dat de krater vreesdij k rookte. Ontzettende zware kolommen rook en asch werden omhoog ge slingerd. Krakatau's West- en Noord kust, benevens het verlaten eiland, schenen totaal verzand en verbrand, en door een grijswitte aschlaag over dekt, zoodat het er winterachtig uit zag. Het mailschip Prins Frederik zag den vulkaan twee dagen later aan het werk. De kommandant bericht 25 Aug. kregen we na des voorm. 10 uur van Tandjong Priok te zijn vertrokken, 's namiddags 5 uur het eiland Krakatau in 't gezicht. Met het oog op de rook- en vuurkolommen welke wij op genoemd eiland hadden waargenomen bij het inloopen van Straat Sunda, dd. 25 Juli, besloot ik vanden wind af te laten hangen, en er bezuiden of benoorden laugs te gaan we stuurden om die reden dan ook eerst recht op het eiland aan en zagen, dichterbij komende, zware rookkolom men rechtstandig, eenigszins naar het zuiden overhellend, opstijgen. Er woei eene flauwe koelte van het N. O. met helder wolkdrijvende lucht. Daar het gezicht bezuiden het eiland zeer slecht en aan den Noordkant zeer helder was, stoomden wij er benoorden Uit den grootsten krater steeg een breede zwartgrauwe rookkolom op, met nu en dan vuurstralen evenals weerlicht, terwijl uit den anderen krater een licht gekleurde rook kwam, welke niet opsteeg, maar even als stoom neersloeg; geluid was er hoegenaamd niet waar te nemen. Het een en ander gaf een indrukwekkend aanzien, en we waren blij het eiland gepasseerd te zijn, want had de wind, terwijl wij er dwars van stoomden, naar het zuiden gegaan, hetgeen een uur daar na gebeurde, dan hadden wij een massa rook, asch enz, op en over het schip gekregen. Tegen den avond werd de lucht dik bewolkt uit het Z.O., en hadden gedurende den geheelen nacht stort regen met donder en weerlicht, welke laatste geen 10 seconden van de lucht was. 26 Aug. Op de D. W. na het op komen der zon, schoot de wind naar het noorden en klaarde de lucht af tot stijf bewolkt; tegen den avond de lucht helder in het westen tot pl. m. Z. W. hoogte, doch overigens grauw betrokken, eu hoorden we aan houdend donder in het Oosten, zonder weerlicht of regen. 27 Aug. Zagen we met den dag hier en daar asch liggen, grijs van kleur, bleek dit aschregen geweest te zijn, hetgeen op de H. W. door de officieren van de wacht voor asch uit den schoorsteen gehouden was, daar er een flauwe koelte woei en soms achterlijk. De lucht was egaal betrokken met eene flauwe kleur, waar de zon soms even met een vuurrooden glans door scheen. De aschregen duurde aan houdend voort en was zeer lastig voor de oogen, terwijl het dek en overige voorwerpen met een laag asch over dekt waren. Hoorden aanhoudend donder in het Oosten met kort afgebroken slagen evenals kononschoteu, en soms zoo sterk, dat de passagiers van schrik uit hunne stoelen sprongen. Daar volsterkt geen donder aan de lucht was, schreven wij dit geluid vau don der toe aan de vulkanische werking op het eiland Krakatau, waarvan wij 150 geogr. mijlen verwijderd waren. 2 3 Aug. De lucht steeds egaal be trokken, met nauwe Noordelpke koelte eu regende aanhoudend asch, zoo dat schip en tuig grijs warende asch was donkergekleurd eu vetachtig. 29 Aug. Lucht nog egaal betrok ken en flauwe Noordelijke koelte en een zeer fijne aschregen, welke overal hutteu, kasten euz. doordrong evenals steenkoleustof, tot omstreeks 4 uur nam., toen de lucht at klaarde tot helder wolkdrijvend, eu de baak in het Oosten geheel verdween. We bespeurden daarna ook niets meer van aschregen. In den nacht van den 21sten op den 22sten dezer trof het bloeiende stadje Bollnas in Zweden een zware ramp. Een twaalftal van de grootste huizen met bijgebouwen, waaronder dat, waarin zich de lokalen van het telegraaf kantoor, de Geflebank, de kweekschool voor onderwijzers en het doofstommen-instituut bevonden, brandde tot den grond af. Ook het postkantoor en de teleghoon-inrich- tiug werden een prooi der vlammen. De brand schijnt te zijn aangekomen in het gebouw, waar de stoomhraud- spuit bewaard werd, welker slangen al spoedig vernield waren, zoodat aan gebn blusschen te denken viel. Men wil de oorzaak van den brand aan kwaadwilligheid toeschrijven. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De schade wordt op een half millioen kronen geschat. Te München heeft Woensdag morgen de terechtstelling plaats ge had van twee moordenaars, Stroghover Faszl, die bij Kolbermoor een herbergier en zijn vrouw vermoordden hun huis in brand staken. Zij hadden gratie aangevraagd, maar koning Lodewijk weigerde die. Van de misdadigers, die gedu rende dit jaar in de Vereenigde Staten ter dood gebracht werden, ondergin gen 65 een wettig vonnis, terwijl de grootste helft, 71, door 't verwoede volk op eigen hand terechtgesteld, gelyncht werd. Van laatstgenoemde terechtstellingen hadden 26 in het zuiden plaats, (22 op negers) en 45 in het noorden. In den Staat Mon- tana alleen werden 16 misdadigers gelyncht. De Oregon" Het is bekend, dat de scheepsbouw iu de laatste jaren verbazeud vooruitgegaan is. Niet alleen, dat de inrichting der stoom schepen tegenwoordig het volmaakte nabij komt, de kracht, waarmede zij worden voort bewogen is zoo verbazend groot, en wordt nog voortdurend zoodanig [opgevoerd, dat er ook ter zee bijna geen afstanden meer zijn. Werd voor een reis naar de nieuwe wereld vroeger drie weken, minstens 14 dagen gevorderd, het is thans geen zeld zaamheid meer, dat de afstand van Enge land naar Amerika in 7 dagen wordt afge legd. De Alaska, van de „Guion" lijn, het vorige jaar op de werf van John Elder Co. te Glasgow gebouwd, deed zelfs de reis iu minder dan 7 dagen en behield een gemiddelden spoed van 18 mijlen. Dezer dagen deed de Oregon, door dezelfde firma eveneens voor de Guion-lijn gebouwd, haar proeftocht. Dat prachtige stoomschip overtreft in alle opzichten alles wat tot nu toe op het ge bied van scheepsbouw is geleverd. Het heeft o. a. een lengte van 520 Engelsche voet (het grootste Nederlandsche stoomschip Prinses Amalia is 360 voet), bij een breedte van 54 en een diepte van ruim 40 voet en meet 7500 ton. Het gevaarte heeft 5 dekken en behalve prachtige eetzalen, da messalons, rookkamers, die alle met kwistige hand gemeubeld ]en uiterst rijk afgewerkt zijn, ruimte voor 340 passagiers der le klasse, 92 der tweede en 110 der derde klasse, terwijl, wanneer de ladingruimte op het 4e dek voor passagiers wordt ingericht, er nog 1000 der derde klasse daarenboven kunnen geplaatst worden. De groote eet zaal voor de le klasse passagiers bevindt zich midscheeps en is 65 voet lang bij een eedte van 54 en eene hoogte van 9 voet. Het geheele schip, zoowel beneden als boven, is electrisch verlicht volgens het stel sel van Edison. De eleetriciteit wordt ge leverd door 2 groote dynamo's van 70 paar denkrachten ieder. De Oregon heeft 4 masten en is zoo in gericht, dat ook van gunstigen wind tot bevordering der snelheid kan partij getrokken worden. Een stoomstuurtoestel van ver beterd stelsel doet dienst. De stoomma chines (compound) voor de beweging van bet schip zijn van 12,000 paardenkrachten. Zij hehben 3 cylinders, een hoogen druk van 70 Eng. dm. diameter, 2 lagen druk

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1