KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1110. Vrijdag 5 October 1883. Elfde Jaargang. Verachijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Barcau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 14 m. Onderg. 5 u. 20 m. Zondag 7 Maandag 8 Alkmaars ontzet. Dinsdag 9 Eerste Kwartier. Woensdag 10 Donderdag 11 Groote Verzoendag. Vrijdag 12 Zaterdag 13 NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 5 Oct. 1883. Van tijd tot tijd brengt de natuur, alsof ze wil toonen, dat ze zeer goed van den regel kan afwij ken, iets bijzonders voort, hetzij ten goede, betzij ten kwade. Deze gedachte kwam bij ons op onder bet lezen van courant-artikelen, waarin de verwonderlijke gaven van den jeugdigen Philipp Roth, als re kenaar werden geroemd. Hoewel ze niet dikwijls voorkomen, is toch ge noemde knaap de eenige niet, die ons verbaasd doet staan door kennis van wetenschappen, wier beoefening den jeugdigen leeftijd niet eigen is. Een oud plaatje, in het bezit bij de uitgevers dezer courant, vertoont een knaapje, van omstreeks 4 jaren oud, omringd door attributen, op boogere wetenschappen betrekking hebbende, terwjjl nevens bet kind de dood de wacht houdt. Het onderschrift ver meldt, dat men bier ziet Cbristiaan Heinrich Heyneke, geboren 6 Febr. 1721 en gestorven 27 Juni 1725. Ook leest men er een Duitsch versje onder, waarvan de vertaling ongeveer op 't volgende neerkomt „Kind, wiens gelijken nog niet werd op (aard geboren. Het nageslacht zal eeuwig roemen uw (verstand, Betwijf'len zal men het, als men nw lof (zal hooren; Begrijpen zal men 't niet, zelfs in uw (vaderland." Naar men verneemt, zal Zr. Ms. fregat Evertsen, onder commando van kapt. luit. ter zee J. C. Joekes, die nende tot opleidingsschip voor de zee- miliciens, in bet laatst der volgende maand buiten dienst worden gesteld en naar Amsterdam gezonden, ten einde het fregat Wassenaer tijdelijk te vervangen, welke bodem op de werf voorzieningen moet ondergaan. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. scbroefstoomschip sBali," onder bevel van den luit. ter zee lste klasse H. G. Hildebrandt, laatst komende van Malta, in den namiddag van 2 dezer te Port-Said aangekomen. Aan boord was alles wel. Uit Terschelling wordt van 1 dezer gemeld: Een allervreeselijkst onweder ont lastte zich heden boven dit eiland en hield eenige uren met dezelfde hevigheid aan. Verscheidene onge lukken hebben er dan ook plaats gehad, waarvan het betreurenswaar digste is dat, hetwelk de wed. B. Mier overkwam, die door één slag hare beide melkkoeien, baar eenig middel van bestaan, verloor. Een ruiter werd van het paard in een sloot geworpen, schijnbaar zonder letselhet paard ging op bol. Ove rigens zijn een paar boomen getroffen en totaal gespleten. Door den Zeekrijgsraad aan boord van Z. M. wachtschip alhier is bet vonnis ten uitvoer gelegd, waarbij de matroos 3e kl. A. W. D. B. is schul dig verklaard aan 1® het mishande len van een schildwacht op zijn post, 2e het plegen van daden van geweld tegen zijne meerderen in rang, door zijn mes te trekken en te trachten daarmee een sergeant en een korpo raal te stekenbeide misdrijven ge pleegd onder verzachtende omstandig heden. Hij is veroordeeld tot 1 jaar militaire detentie, te ondergaan in een half jaar eenzame opsluiting. Het aangekondigde bezoek van Koning Alphouse van Spanje aan de tentoonstelling, te Amsterdam gaat niet door. Figaro verhaalt daarom trent, dat de Koning van Spauje officieel nitgenoodigd wensebt te worden, maar de Koning van Ne derland heeft een afkeer van öfficieele recepties en daarom heeft bij den Boning van Spanje, die op dit oo- genblik officieel reist, niet genoodigd. De Indiaan Majoe Koerana, zijne vrouw Maja Roekana, benevens de boschneger Kodj o-a-Slcngri, bebooren- de tot bet personeel der Surinaamsche inboorlingen op de tentoonstelling, of liever hunne beeltenissen, zullen bin nenkort op het Panopticum te zien zijn. Koerana, ongeveer 45 jaar oud, is een roodhuid van Caraïbischen stam en woonachtig aan de boven-Suriname. Zijne 35-jarige vrouw is minder fraai gebouwd en de moeder van de drie jeugdige Indiaantjes, die zich op de tentoonstelling bevinden. Slengri is een boschneger, behoorende tot den stam der Aukaners, die meerendeels de oevers der Marowijne bewonen. Hy is mede een goed type en van forscbe gestaltte. Rotterdam, 2 October. Volgens bij de Ned. Amerikaanscbe Stoom vaart-Maatschappij ontvangen berich ten zit bet stoomschip Rotterdam nog in zijn geheel op de Zeehoudenplaat, doch was gisteren en heden door de hevige branding niet te naderen. Het is geheel vol water; bet getijde wast en valt in bet schip gelijk met daarbuiten, terwijl bet tevens is door- Eenige goederen, zoo beschadigd als onbeschadigd, zijn onder toezicht van den gezagvoerder geborgen en te Zierikzee aangebracht, van waar ze naar Rotterdam zullen worden ver zonden, alwaar het bergloon zal wor den bepaald. De pogingen tot verdere berging worden voortgezet zoodra de toestand van wind en zee zulks toe laat. Dinsdagochtend deed zich te Utrecht bet treurige geval voor, dat eenige manschappen van de hoofd wacht alsmede hun commandant be schonken waren men was genood zaakt ben af te lossen en door een nieuwe wacht te doen vervangen. Omtrent de beschonkene hoofd wacht te Utrecht meldt men nog het volgende: Aan den commandant der infanterie was beden nacht, toen deze de ronde deed, een verrassing bereid. In plaats van den schildwacht, stondeen der Utrechtsche studenten, in mili tair-uniform, op post. Bij verdere inspectie bleek, dat de gebeele wacht beschonken was. De sergeant van de wacht is onmiddellijk in arrest genomen. (U. D.) De dag der feestelijke onthul ling van bet monument voor graaf Jan van Nassau te Utrecht is door de commissie thans op 15 October kunnen bepaald worden, daar de komst van Z. M. den Koning, en misschien ook die van H. M. de Koningin, officieel op dien dag is vastgesteld. Men schrijft uit Steenderen van 1 October: Heden nacht werd bij den winke lier J. door den klepperman E. dief stal gepleegd. Door inklimming wist hij zich toegang tot verschillende lo kalen te verschaffen, maar, door duis ternis verdwaald, kwam hij terecht bij de bedstede der hnisgenooten, die, door het onverwachte bezoek opge schrikt, jacht maakten op den dief. Deze werd gevat. Het bleek toen, dat hy zijne zakken met uien had gevuld. Hij gaf voor, door dronken schap misleid, de uien voor appelen te hebben aangezien. Dinsdagochtend heeft zich een onderofficier der infanterie in de ka zerne te Leiden doodgeschoten. Wat hem daartoe bewogen heeft is onbe kend. Zaterdag is te Ierseke een met selaarsknecht, die op den zolder van een in aanbouw zijnd woonhuis werk zaam was, naar beneden gevallen, tus8cben de vloerbalken door tot iu den kelder. Hij kwam op het hoofd terecht. De ongelukkige, een oppas send jonkmam van 24 jaren, afkom stig uit Cortgene, is Dinsdag aan de gevolgen overleden. Volgens bericht vau het Bureau Veritas zijn in de maand Augustus 1883 verongelukt 83 schepen van de volgende natiënvan Duitschland 7, Amerika 4. Engeland 39, Brazilië 1, Denemarken 3, Frankrijk 5, Grieken land 3, Nederlaud 3, italie 4, Noor wegen 7. Rusland 4, Zweden 3. Onder dit getal zijn zeven vermisten. In dezelfde maand verongelukten 24 stoomschepen van de volgende natiën: van Amerika 1, Engeland 19, Belgie 1, Spanje 1, Nederland 1, Portugal 1. Onder dit getal is 1 vermiste. De Amst. meldt, dat dezer dagen te Hamburg een party van 30,000 likeurkruiken, met den stempel van een beroemde Hollandsche firma in beslag is genomen, die door minder nauwgezette concurrenten ledig ver zonden zouden worden naar Buenos- Ayres, om vandaar weer met echte" Hollandsche likeur in Duitschland ingevoerd te worden. In een arbeidersgezin te Stiens, waar een zevental leden door de typhus zijn aangetast, sommigen met doode- lijken afloop, werd de meest zorgvul dige bijstand verleend door een buur vrouw uit denzelfdeu stand. Weken lang verpleegde zij met zelfopofferende liefde de lijders, totdat zij eindelijk zelve werd aangetast en als offer viel van de kwaadaardige ziekte. Uit Spa wordt een droevig spoorwegongeluk bericht. Zeven wa gens met steenkolen van een goederen trein zijn aan het station aldaar los geraakt en in volle vaart op den hellenden weg voortgerold. Alle po gingen om ze te stuiten waren te vergeefs. Zij gingen pijlsnel voort tot aan Theux, waar zij ontspoorden en een baanwachtershuis vernielden. Drie kinderen, die daar zaten te ontbijten, vonden den dood onder het puin. De vrouw van den baanwachter had voor een oogenblik de woning verlaten, en zij ontsnapte zoo aan het gevaar. Er is een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak vau het ongeluk Een huis, dat niemand koopen wil, zal te Moskau tot eiken prijs verkocht worden. Het is het zooge naamde aanslaghuis,aan den spoor weg Moskau-Kursk, van waar in 1879 een aanslag werd gepleegd op een Keizerlijken trein uit Odessa, die toen echter een anderen trein trof. Het huis behoort aan den Nihilist Leo Hartmann, en is tegenwoordig een toevlucht voor vagebonden, die er overnachten. De verkoop geschiedt ingevolge den eisch van een vrouw te Moskau, die een schuldvordering op den eigenaar heeft. Zij daagde den Pristaw, den daarmede belasten ambtenaar, die aanvankelijk weigerde tot den gereehtelijken verkoop over te gaan, omdat er geen koopers zouden zijn, voor de arrondissementsrecht bank, en deze beval hem, aan haar eisch gevolg te geven. Met >luchttorpedo's," de nieuwste uitvinding voor de vernielingskunst, zullen eerlang bij Berlijn groote proe ven gehouden worden, in 't bijzijn eener commissie van het ministerie van oorlog en andere deskundigen. De nieuwe uitvinding het werk van den ingenieur Rodeck, te Char- lottenburg heeft ten doel de be legeraars van land- en zee-sterkten in staat te stellen, door middel van luchtballons, bommen of groote hoe veelheden ontplofbare stoffen binnen de vijandelijke muren te werpen en ontploffingen te veroorzaken, zooals door geen andere projectielen kunnen ontstaan. De ballon wordt opgelaten en boven de vijandelijke vesting laat hij, door een electrisch toestel, van de plaats der oplating uit bewerkt, een koperen torpedokist" los, die 500 a 600 KG dynamiet bevat, en aan een kastje bevestigd is, dat iu plaats van een schuitje onderaan den ballon hangt. Zoodra de torpedo valt, gaat er een soort van klep open, die het stijgen van den nu zooveel lichteren ballon verhindert en hem langzaam buiten het bereik van den vijand doet ne derdalen. Een veteraan onder de schepen ligt thans in de haven van Stettin. Het is de Deensche bark Nordens- kjöld, die ruim honderd jaren dienst telt. Het vaartuig werd in China gebouwd en was oorspronkelijk voor kaperschip bestemd. Later deed het als oorlogsschip dienst bij de Chi- neesche marine, om de zeerooverij te bestrijden. Toen de stoom zijn heer schappij begon te laten gelden, werd het schip van een stoommachine voor zien; maar het bleef nog getrouw aan zijn krijgshaftige bestemming. Eindelijk echter werd het weder tot zeilschip gedegradeerdhet kreeg een eikenhouten omkleeding en moest als Groenlandsvaarder dienst doen, voor een Deensche reederij. Het schip toont zich, hoe oud het ook is, op zijn tochten in het hooge noorden altijd nog sterker dan menig jonger vaartuig. Het kwam nu, toevallig, met een lading petroleum naar Stettin. Een Amerikaansche dame droeg onlangs op een feest in het Grand Union-hötel te Saratoga voor een waarde van 105.000 doll. (f262.500) aan diamanten en 30.000 doll.(f 75000) aan kant. Het genot van die kost bare kleeding had echter de schaduw zij dat de dame overal gevolgd werd door 2 geheime agenten van politie, die haar tegen dieven moesten be schermen. In de Parysche modemagazijnen komen herhaaldelijk diefstallen voor. Nog dezer dagen werden 2 Engelsche dames, onderwijzeressen, die hun va- cantietyd te Parijs doorbrachten, op heeterdaad betrapt. Zy werden ge arresteerd en elk tot 100 frs. boete veroordeeld. Als verzachtende om standigheid werd aangenomen, dat zij de verleiding geen weerstand had den kunnen bieden. Te Vienne (Frankrijk) hebben twee personen getracht den schouw burg in brand te steken. Men is door middel van een ladder des nachtsin het gebouw geslopen men heeft den vloer der eerste verdieping met pe troleum begoten en na de petroleum aangestoken te hebben, is men weder vertrokken. Gelukkig heeft men den brand reeds in het begin kunnen stuiten. Omtrent het treffend ongeluk in de mijn te Sclaigneaux (België) verneemt men nog, dat men de po gingen om de 20 ongelukkigen, die nog in de mijn achter gebleven wa ren, te redden, heeft moeten staken, wegens de benauwde lucht, die in de mijn heerschte. Van hen, die Maandag nog in de mijn zijn afgedaald, zijn reeds in het begin 12 personen in zwijm gevallen, zoodat men veel moeite had ze weder boven te krijgen. Daar de mijn bijna niets meer op leverde, heeft de maatschappij, waar toe zij behoort, besloten, haar voor goed te sluiten. Het was een zware taak om aan betrekkingen der onge lukkigen, die in de put zyn achter gebleven, mede te deelen, dat de po gingen tot redding tegen wil en dank gestaakt moesten worden. De jongste mail bracht het be richt mede van een treurigen zelf moord, blijkbaar met voorbedachten rade geschied. Een der geachtste ingezetenen van Batavia, notaris V., heeft zich Zondag 5 Augustus met een revolver voor het hoofd geschoten. In den voormiddag is hij met een huurrijtuig naar zijn kantoor in de benedenstad gereden, liet het gaan en zond spoedig daarna zyn bediende met een brief de stad in. Die brief moet gericht zyn geweest aan een zijner kennissen en de mededeeling hebben ingehouden, dat hij zich om het leven bracht. Geadresseerde is toen dadelijk naar den assistent voor de politie gegaan, en deze niet thuis aantreffende, naar den officier van justitie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1