'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1112. Vrijdag 12 October 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareau; SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten niterl\jk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 26 m. Onderg. 5 n. 4 i. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 16 Volle Maan. Maaneclips. Israël. Loofhntten-feest. WoiKSDAG 17 Doxdbkdag 18 vlijdag 19 - Zatbrdag 20 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Oct. 1883. In de zitting van den Raad dezer ge meente, jl. Dinsdag gehouden, is over de zaak van den vischafslag breedvoerig ran gedachten gewisseld. Deze zitting was door den voorzitter bijeengeroepen naar aanleiding van een verzoek, daartoe door zeven leden gedaan. Dit waren de heeren H. Janzen, Over de Linden, Groen, Hor dijk, Jansen, van Gijn en Strikwerda. Eerstgenoemde deelde in een uitvoerige rede mee wat er gebeurd is, sedert door de Kanier van Koophandel werd aange drongen op reorganisatie van den afslag ▼an zeevisch. Hij betoogde, dat er niet met den noodigen tact is gehandeld, wees op onderscheidene opmerkingen, in 't ver slag der Commissie voor zeevisscherijen ge maakt, trad in becijferingen van 't bedrag, dat hier in de laatste jaren is besomd en dat van toenemenden bloei van den visch- bandel getuigt en stelde ten slotte voor, nieuwe pogingen aan te wenden om gron den te verkrijgen aan den mond der haven, tot het stichten van een afslaglokaal. Door den voorzitter werd getracht onderscheidene argumenten, door den heer Janzen aange voerd, te weerleggen en in 't bijzonder den afslag aan de schuiten, als door koopers en verkoopers gewenscht, verdedigd. Te genover den heer van Veen, die de tegen woordige regeling zeer goed achtte, verhief de heer Strikwerda waarschuwend zijn stem, door te wijzen op de doode visschers- plaatsen, als Egmond, Hellevoetsluis en Enkhuizen. Ten slotte werd met 10 tegen 4 stemmen besloten om nogmaals stappen te doen, ten einde gronden aan den haven mond voor 't bewuste doel ten gebroike te verkrijgen. Tegen stemden de heeren r. Veen, Bitter, Maalsteed en de voorzitter. Aan een commissie, bestaande nit de hee ren Strikwerda, H. Janzen en van Gijn, werd opgedragen zich tot dat einde per soonlijk te wenden tot Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Bij het nemen van dit besluit werd door den voorzitter de wensch uitgesproken, dat het na ons komende geslacht het moge beleven, dat onze visschers niet zoo als nu met open schuiten ter knstvisscherij uitgaan, maar dat zij zich bedienen van overdekte en sterkere vaartuigen, ten einde de visch- rijke zeebanken te bezoeken en zoo de risscherij een nieuwen bloei verzekeren. Woensdagavond hield de Bur gerkring Harmonie" met hare leden, dames en genoodigden een buitenge wone vergadering in de verbouwde en vergroote zaal van mej. de wed. Caarls. De zaal heeft heel wat in ruimte gewonnen en ziet er flink uit. Na de opening der bijeenkomst werd den president, den heer K. Roodt, door den vice-president namens den Burgerkring een gouden insigne, hangende aan een wit lint, aange boden, als blijk van ingenomenheid met zijn bestuur. Verder bracht men den avond genoegelijk door met het aanhooren van muziek, muzikale voordrachten en 't opvoeren van een paar aardige blijspelen. De executanten, zoowel dames als heeren, kweten zich uit muntend van hunne taak en verwier ven luide bravoos. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. Woensdag werd te Amsterdam in het Oosterdok drijvende gevonden het lijk eener dame, door eeu schui tenvoerder op een ,vlot gehaald en later naar het gasthuis gebracht. Het Belgische koningspaar ver trekt Dinsdag 16 dezer van Brussel rechtstreeks naar Amsterdam, waar HH. MM. in het Paleis hun intrek zul len nemen. Den volgenden dag reizen HH. MM. naar het Loo en keeren 'a avonds hier terug. Donderdag 18 dezer brengen de Koning en de Ko ningin een bezoek aan de tentoon stelling, Vrijdag 19 ontvangen ze daar een tegenbezoek van onze Koning en Koningin en op Zaterdag 20 is 't vertrek naar Brussel bepaald. Ge durende de drie laatste dagen van hun verbljjf zullen koning Leopold II en zijne gemalin vermoedelijk eenige bezienswaardigheden der hoofdstad in oogenschouw nemen. Ten paleize is alles zoo ingericht, dat zoo noodig ook onze Koning en Koningin aldaar van den eenen dag op den anderen kunnen verblijven. Te Amsterdam is Dinsdag de man gearresteerd, die met een eerlijk gezicht aan een agent een leege por tefeuille als gevonden had overgege ven, maar waaruit duizend gulden waren verdwenen, die de eigenaar, een landbouwer, iu het Café du Pare met de portefeuille had laten liggen. De geheele lading hout uit de Noorsche bark »Skjerkholt," in de vorige maand bij Vlieland gestrand, is thans geborgen. Het schip zal vermoedeljjk niet zijn af te brengen en moet daarom eerstdaags voor sloopiug verkocht worden. Een oppasser op de tentoon stelling ontrolde Maandag een heer zijn portemonnaie met geld. Hg werd spoedig door de politie gevat en ver klaarde het gestolene in een privaat te hebben geworpen. Te zijnen huize werden verschillende voorwerpen ge vonden, die in den laatsten tijd werden vermist. Ook is het geheim ontdekt, hoe en waarheen sedert eenigen tijd uit de Nederlandsche afdeeling zooveel drink- en eetwaren verdwenen. Ach ter een uitstalling vond de politie de kleederen van een der bewakers, zoomede eeu aantal ledige flesschen en een half geledigde flesch likeur. Het jaarverslag aan den Koning over 1882 van de Rijkspostspaarbank is verschenen. Er bljjkt in ons geheele land geen enkele provincie te zijn, waar in 1882 het aantal inleggers niet aanmerkelijk is vooruitgegaan. Nergens vindt men achteruitgangin sommige provinciën is het aantal meer dan verdubbeld, zooals in Gelderland, Noord-Holland, Overijsel, Drente, en in Limburg is het bijna verdriedubbeld. In 't ge heele Rijk is het aantal juist verdub beld en bedroeg het op 1 Januari 1882 56 op de 10000 inwoners en op 1 Januari 1883 112 op hetzelfde getal inwoners. Dat het sparen voor de meeste in leggers wezenlijk voorziet in de be hoefte, die men door despaarbanken hoopte te bevredigeu, blijkt dat in de zomermaanden de inbreng en in de wintermaanden de terugbetalingen het meest voorkomen, 't Bljjkt dus dat de inleggers de wijze economie begin nen te beseffen van het overleggen in den zomer ten einde te voldoen aan de grootere behoeften in den duren wintertjjd met zgne kleinere ver diensten. Men schrijft nit Yenendaal i. d. 9 October: Ook onder de spinners der >Yenen- daalsche stoomspinnerij en weverjj" komt meer en meer gisting en men verwacht dat ook zij den arbeid spoedig zullen staken. Het aanhoudende toe geven aan de eischen der ontevre denen heeft hen overmoedig gemaakt en algemeen is men van oordeel, dat slechts een krachtig optreden ernstige voorvallen kan verhoeden. Het aan tal personen, thans zonder werk, wordt tusschen de 400 en 500 geschat. Hedenmorgen was de toegang tot de weverij afgesloten. De positie van het op de Zee hondenplaat gestrande stoomschip Rotterdam is dezelfde. Een combi natie van schippers heeft aangenomen om met duikers de lading te bergen en zoo mogelijk het stoomschip er af te brengen, waartoe alle kans be staat met Centrifugaal pompen. Zij hebben reeds veel koper geborgen. De hooge Raad heeft vernietigd het arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch waarbij A. Yan Steenderen is veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf ter zake van geweld pleging op den veldwachter C. H., waardoor diens dood is veroorzaakt. De zaak is thans verwezen naar het gerechtshof te s Gravenhage, ten einde haar opnieuw te behandelen en af te doen. Naar men verneemt, heeft R. v. d. Hulst, die zich, als de vermoede lijke dader van den moord op Mina Koes, vóór twee jaren te Zuidwolde gepleegd, in arrest bevindt, zijn mis daad bekend. Op den bewusten Zon dagochtend was hg van huis gegaan, teneinde eenig geld machtig te wor den tot betaling van de huur van zjju huisje, en toevallig kwam gemelde Mina Koes hem tegen, die hij zeer goed kende. Hg eischte het geld van haar, dat zij bij zich had, waarop een worsteling volgde, bij welke ge legenheid v. d. Hulst een bekrabt gezicht kreeg. Mina Koes gaf hem toen te kennen, dat zij de zaak wilde aangeven en, hiervoor bevreesd ge worden, heeft hg haar weder aange grepen, op den grond geworpen en dadelijk met zijn broodmes dat hg bij zich had, door den hals gesneden. Nog even daarna heeft hij bij het lijk vertoefd, om het van de schoenen, kousen en gouden sieraden te be- rooven. Hg verklaarde nog, dat hij na het plegen van den moord nimmer meer rust had gehad, het beeld van Mina Koes hem altijd was gevolgd en de laatste gil van haar hem steeds nog in de ooren klonk. Het Tonkinsche geld is van lood, geen best lood, maar een zeer ordinaire soort van dat metaal. De munten bestaan uit dunne schijven, doorboord en aan een draad of touw geregen, zoodat men voor één rijks daalder meer klein geld krijgt dan men dragen kan. Dames die te Ton kin inkoopen doen, laten haar beurs door een koelie dragen, die dan gebukt gaat onder den last, ofschoon deze gewoonlijk slechts eenige guldens (Nederl.) waarde vertegenwoordigt. Een honderd gulden in Tonkinsch geld zou een boot tot zinken brengen Een der eerste hervormingen van de Franschen zal dus zijn het invoeren van zilver geld. Door de rechtbank te Yersailles is een onderzoek ingesteld naar een misdaad, die, naar men zegt, gepleegd moet zijn in den nacht van 7 op 8 Mei te Maison-Laffitte. Iemand, die in een klein schuitje rond voer, moet in een der café's, waar hij binnen gegaan was, vermoord zgn en zijn lijk moet vervolgens met een zwaar gewicht in 't water geworpen zgn, opdat het niet meer boven zou komen Omtrent de ontploffing aan boord van de Engelsche stoomboot Empress, deelen de Engelsche bladen de vol gende bijzonderheden mede. De boot, die Donderdag met 50 passagiers uit Huil naar Hamburg vertrok, was, door zwaar weder over vallen, lek geworden, en Zaterdag morgen naar de Humber terugge keerd. Toen men daar, bij den vuur toren van Spurn, het lek geworden voorgedeelte, waar een aanzienlijke hoeveelheid zwavelzure ammonia ge laden was, wilde onderzoeken, en een der mannen met een licht daarin kwam ontplofte die lading opeens met een vreeselijken knal, en vier mannen vlogen in de lucht, terwjjl het voor dek grootendeels vernield werd. De kapitein liet toen terstond de boot op strand loopen en de passa- piers werden aan land gebracht in kieine bootjes en met een te hulp komende sleepboot. Men begon toen terstond met pogingen, om den op het vaartuig ontstanen brand te blus- schen. Deze bleken echter vergeefs de vlammen breidden zich, door een aanzienlijke partij steenkolen van de lading gevoed, met zooveel kracht uit, dat de Empress geheel vernield werd. Nadere berichten omtrent de uit barsting op Krakatan. Telegram van den resident van Bantam, dd. 2 September: Bienoewangan (Zuidkust) door vloedgol ven geteisterd. Alle prauwen op 14 na door zee weggevoerd. Geen menschenlevens te betreurenalleen is van 10 personen van die dessa, die toevalllig op poeli Deli wa ren, lot nog onbekend. In wacht van Vrij dag op Zaterdag ten 3* en 4* ure schokken van aardbeving gevoeld te Menis, en een bericht van den directeur der burgerlijke openbare werken mede van den 2en Sept., meldendeInspecteur post- en telegraaf dienst terrein Anjer onderzocht om sporen van kabel te vinden, vond landeinde in betrekkelijk goeden staat, op vele plaatsen blootgespoeld. Bij plaats, waar kabelhuis gestaan heeft, kabel aangetroffen. Op een rif in zee een massa in elkaar gedrongen kabel gezien, waarschijnlijk uit kabelbassin. Eondamenten telegraafkantoor bestaan nog. Onderzocht, doch nie'is ge vonden en toen daarin een lijk werd aan getroffen, weigerden koelies verder onder zoek. Voornamelijk gold onderzoek geldkist, die aan fondamenten huis bevestigd was en waarin ruim 100 brieven voor schepen, die Straat Sanda om orders moesten aandoen. Niets gevonden. Geheele strand vruchteloos doorzocht. Resident verzocht zoo mogelijk onderzoek naar die kist te laten doen, daar vele lieden werden aangetroffen die op roof uit waren. Zondag, 2 Sept. Heden kwam de hopper- barge van de Bat. havenwerken van Telok Betong terug. Men bericht, dat men het heeft moeten opgeven om die plaats over het land te bereiken. De controlenr van het B. Bestuur Beye- rink, met vrouw en twee kinderen, zijn medegekomen. Zij lijden aan vreeselijke brandwonden, terwijl een kind nog is over leden. De bevolking is zeer kwalijk gezindde controleur verwonderde zich, dat men het waagde zonder wapens aan den wal te gaan. Drie palen ver landwaarts in is alles verwoest; men kan zich geen denkbeeld maken van de overal heersohende ellende. Men vond duizend lijken drijvende. De controleur moest om niet vermoord te worden, beloven rijst te zenden en liet werkelijk wat rijst achter. Indien het gouvernement geene kolonnes zendt onder gewapend geleide, is Telok Betong niet anders over land te bereiken. Over zee is daarvan geen spraak. De Lampongsche districten verkeeren in een staat van volslagen anarehie. De nog levende Europeanen verkeeren in 't grootste levensgevaar. De lieden, door onzen berichtgever aller- wege ontmoet, zijn zeer verbitterd en wijten, even als de Bantammers, de schuld van 't hun overkomen onheil aan het gouverne ment, om zijn oorlogvoeren met Atjeh. Ten vervolge van bovenstaand bericht, vernemen wij nog, dat het aan de heeren, die per hopper-barge naar Telok Betong zijn vertrokkon, niet is mogen gelukken, Het vaartuig kon, in weerwil van alle aan gewende pogingen, door de massa's drij vende en nabij de kust opeengehoopte puimsteen niet verder voort. Meu heeft er zich dus toe moeten bepalen langs de oostkust der Lampongbaai tot Choondong uit te zien of er iets te redden viel. Men is daarin geslaagd door het vinden van de controleursfamilie, die hier in deerniswaar- digen toestand is aangebracht. Omtrent die familie meldt men ons, dat zij zich den S7en Aug. in huis bevond, in het gezicht van Krakatan gelegen, en plot seling een kolossale vulkanische werking der kust ontwaarde, zich openbarende in vlammen en asch, welke nit den grond oprezen. De vlam sloeg uit den grond on der de woning en zette deze in een ondeel baar oogenblik in brand, zoodat zoowel de controleur als diens eohtgenoote zware brandwonden bekwamen. Zij zijn onmid dellijk van den Boom alhier naar het hos pitaal vervoerd. Omtrent het leven van de vrouw des controleurs verkeert men nog in twijfel; zij toch is het ergste gewond en lijdt ondragelijke pijnen. Na 't gebeurde te Katimbang bestaat er dus meer dan ooit vrees voor het niet ver van daar gelegen Telok Betong. Ook de griffier van Kalie Anda is met dezelfde gelegenheid medegekomen en ook deerlijk verbrand. Verder werden nog een paar inlanders, ook in ellendigen toestand, aangebracht. Door de Kediri werd op verzoek van den controleur rijst aan het uitgehongerde over geschoten gedeelte der bevolking verstrekt. Te Kali Anda was door een inlander een misschien onvertrouwbaar bericht aangebracht, dat namelijk van de geheele Europeesche bevolking van Telok Betong alleen de resident gered was. Dit bericht wordt hier echter onder de meeste reserve medegedeeld. De geest onder de bevolking der Zuid kust van Sumatra is echter van dien aard, dat Europeanen zich slechts zwaar gewa pend durven vertoonen. Volgens berichten van inlanders, die over land van den omtrek van Telok Betong kwamen, moet daar een oorlogsschip, waar schijnlijk de „Berauw," 1} paal landwaarts in het woud liggen, alsmede een zeilschip (de „Marie.") Het garnizoen te Telok Betong, voor welks behoud men zoozeer VTeest, bestaat uit één kapitein, twee luitenants, één officier van gezondheid en p. m. 90 minderen. Een der twee daar aanwezige luitenants is kort ge leden aan de cholera overleden en zijn weduwe met de laatste boot te Batavia gearriveerd. De luitenant R., die den 26en Aug. met het stoomschip „London" met bestemming naar Telok Betong van hier ia

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1