"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1114. Vrijdag 19 October 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. iT, Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 39 m. Onderg. 4 u. 49 m. Zondag 21 Maandag 22 Laatste Kwartier. Dinsdag 23 Israël. Loof hntten-feest. Woensdag 24 Yreugdedag der Wet. Donderdag 25 Ybijdag 26 Zaterdag 27 van een met die ïad, iste en en ïow van NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 19 Oct. 1883. De winterconcerten bljjken dit seizoen bjjzonder aantrekkelijk, want de opkomst was beide keeren bg- zonder talrijk. We vinden 't een goed denkbeeld, de zaal aan de ach terzijde van een doelmatig afschutsel te voorzien, daar 't idee van gezel ligheid er door wordt verhoogd, 't Laatste programma getuigde van de gelijke studie. Onder de voorgedragen nommers, werd met bijzondere aandacht aangehoord, »Herzentöne," Landler voor viool-solo, van Weis- senhorn, uitgevoerd door den kapel meester, den heer Bernardt. 't Da verend applaus dat er op volgde, was ruimschoots verdiend. De entre-actes, no. 1 en 2, zu den drama iRosamunde," van Schubert, werden door 't korps op artistieke wijze voorgedragen. Sou venir »Der Freischütz," waarin de gezochtste ideeën van v. Webers meesterstuk voorkwamen, wordt steeds gaarne gehoord, 't Jagerchor werd door de hoorns prachtig uitgevoerd. Marchen aus Schoner Zeit gaf dien muzikalen avond een aangenaam slot, na 't meer degelgke, dat we gehoord hadden. Op de Internationale Visscherjj Tentoonstelling te Londen is do zil veren medaille behaald door de Maat schappij zNeptunus," alhier, voor 't inzenden van 't model voor een bok- kingrookerij en door den hr. J.Visman te Tessel, voor de door hem tentoon gestelde netten. De 39-jarige schilder J. Bruin en de 26-jarige vroedvrouw G. Rab uit Tessel, stonden Dinsdag voor het gerechtshof te Amsterdam terecht, de eerste ter zake van kindermoord op 2 Augustus gepleegd op het kind waarvan de tweede bevallen was, de tweede ter zake van medeplichtigheid door het desbewust bjjstaan van den dader in de bedrijven, die dienden tot het volvoeren van het feit. Het dooden van het kind werd door den eersten beschuldigde erkend, en ook, dat hij het daarop had begraven in het portaaltje zjjner woniHg, waarin hij met de tweede had geleefd. Hg doodde volgens zgne opgave het kind door het neusje en mondje met een doek dicht te drukken, tot dat het gestikt was. Over de vraag of tus- schen beiden was overeengekomen dat het kind zou worden gedood, en dat de vrouw de bewuste doek had aan gewezen, twijfelde zij ter terecht zitting. Vgf getuigen werden gehoord waar onder de doctoren Simon Thomas en Dorbeek, die verklaarden dat het kind geleefd heeft en door verstikking ten gevolge van aangebracht geweld is gestorven. De advocaat-generaal mr. Op ten Noort oordeelde ten aanzien van beide beschuldigden het ten laste ge legde bewezen. De vrouw had mede gewerkt daar zij niets voor de bevalling had gereed gemaakt, en zg haar me debeschuldigde het feit had zien en laten plegen, zonder iets daartegen te doen. Zijn eisch luidde tegen den eersten beschuldigde een tuchthuisstraf van tien, tegen de tweede een van vgf jaren. De advocaat mr. K. J. Philips was van meoning dat de be kentenis van den eersten beschuldigde op zich zelf staat. Hg kan wel uit liefde voor de vrouw de schuld op zich genomen hebben, ook blijkt niet dat hg de vader is van het kind, hetgeen tot de veroordeeling ter zake van kindermoord noodzakelijk is. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De advocaat, mr. J. W. Ramaer, sloot zich ten aanzien van de laatste bewering bij zijn ambtgenoot aan en oordeelde dat de vrouw zelfs niet door een verwijderde handeling tot den dood van het kind had medegewerkt. Er is hier hoogst genomen een delictum omissionisvan medeplichtigheid aan kindermoord kan geen sprake zijn. Hg concludeerde tot vrijspraak, en subsidiair tot cellulaire gevangenis straf. Na re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op Dinsdag 23 Oc tober e. k. In de Tweede kamer is Dinsdag het Adder-rapport in behandeling genomen. De heer Lieftinck betoogde, dat plichtverzuim had plaats gehad en hg wenschte de conclusie der commissie krachtiger te maken door bijvoeging aan de dankzegging aan den minister, van den wensch dat maatregelen worden genomen om een herhaling van dusdanige rampen te voorkomen. De heeren Blussé en Mees achtten dit onnoodig, daar in het rapport voldoende maatregelen zijn aangewezen. De minister van marine consta teerde, dat de verantwoordelijkheid van directeuren en commandanten aan de zeeplaatsen nader is omschreven en dat voorgeschreven is aan com mandanten van oorlogsschepen om hunne aankomst en vertrek te seinen. Voorts is aan de rammonitors het internationaal seinboek verstrekt. De Regeering zal alles doen om een her haling van deze ramp te voorkomen. Het voorstel-Lieftinck werd verwor pen met 32 tegen 26 stemmen. De conclussie der commissie (dankzegging aan den minister) werd met alge- meene stemmen aangenomen. Omtrent de Utrechtsche feesten deelt men nog de volgende bgzon der heid mede. Aan slechts één persoon werd op Paushuizen,ten huize van den Commissaris des Konings, audiën tie verleend, en wel aan de »onde Trui", een der oudste ingezetenen van Utrecht, die als marketentster den Tiendaagschen Veldtocht mee maakte. In uniform van weleer, met het onmisbare marketentster-vaatje op zijde, werd het oudje allermin zaamst door HH. MM. ontvangen. De stoom vaartmaatschappg Ne derland heeft Woensdag voor het eerst gebruik gemaakt van het door haar in erfpacht van de gemeente verkregen gedeelte der Handelskade. Haar stoomschip Prins van Oranje, dat in den nacht te IJmuiden bin nengekomen en omstreeks acht uur opgestoomd was, meerde tegen half een aan de nieuwe aanlegplaats. In het vlak daar tegenover gelegen Ko- ninginnedok was juist de Prins Fre- derik gezet, en in den voormiddag was de Prins Hendrik van de Riet landen naar zee gegaan. De nieuwe ligplaats heeft het voor deel van gemakkelijker aanleggen en van minder afgelegen te zgn. Er staat echter meer golfslag dan aan de Rietlanden, gelijk heden reeds merkbaar was, waardoor het lossen of laden van zolderschuiten bij lan- digen wind moeilijk zal zgn. De langs de kade, achter de spoorweg rails, gelegen magazijnen voorscheeps- behoeften, loodsen voor de lading en kantoren zgn veel ruimer dan de voorloopige inrichtingen aan de Riet landen. In het kantoorgebouw is teveus een smederij voor kleine herstellin gen aan werktuigen en inventaris, benevens keukens, eetkamers en logies voor de inlanders en voor die sche pelingen, welke niet na volbrachte reis ontslagen worden. De gebouwen aan de Rietlanden worden door de Maatschappij Insulinde in gebruik genomen, zoodra de Maat schappg Nederland giheel verhuisd zal zijn. Een der voornaamste winkeliers te Amsterdam had het vermoeden, dat een zijner winkelbedienden geld wegnam. Hij kon het hem echter niet bewijzen. De winkelier teeken- de daarom een muntbiljet van f10 en gaf dit zgn buurman, met ver zoek 't te komen wisselen, als de be diende alleen in den winkel was. Dit werd gedaan, en na eenigen tijd, tgdens de bediende afwezig was, zag de winkelier het muntbiljet niet meer. De politie werd gehaald, en zg vond werkelijk het muntbiljet bij den on trouwen bediende. Hij beweert, het reeds verscheidene maanden onder zgne berusting te hebben. Zaterdag aanstaande zal op de Landswerf te Amsterdam de kiel worden gelegd van het aan te bouwen schroefstoomschip 1ste klasse. In plaats van »Kortenaer", zooals vroeger was bepaald, zal het de naam Johan Willem Friso" gegeven worden. Drie knapen van 13, 11 en 9 jaar zgn te Amsterdam in handen der justitie gekomen, omdat zg zich aan verscheidene diefstallen van para- pluies, laarzen, jassen, enz., schuldig hebben gemaakt. Als de straatdeur open stond, sloop een hunner binnen en nam wat voor de hand stond weg. Alles werd be leend en de opbrengst versnoept. Aan den milicien M., die het noodlottige schot op den kapitein Bergé gelost heeft, is door den resi- ment8-commandant een verlof van 14 dagen verleend tot herstel van zijn geschokte gemoedsgesteldheid. Het lgk van een te Middelburg vermist viertienjarig meisje is Woens dag aldaar nabg de Langevielebrug gevonden. De justitie, een misdaad vermoedende, doet onderzoek. Het Amerikaansche stoomschip »Proteus", belast met het vervoeren van levensmiddelen naar het Ameri kaansche meteorologische station in de Lady-Franklin-baai, is in het gs te gronde gegaan vóór het doel bereikt was. De equipage heeft zich met veel moeite gered en werd door de vYautic" opgenomen. Slechts één man was omgekomen. Op dit oogenblik staat van het depot escadron huzaren uit Amers foort voor den krijgsraad de huzaar G. K., die nog geen jaar in dienst is en thans reeds wegens 2e desertie in tijd van vrede, opgevolgd door ar restatie, zich zal hebben te verant woorden. Deze 28-jarige jongeling, van goede familie afkomstig, en die reeds nu grootelijks door eigen toedoen een kapitaal van ruim een ton gouds verspeeld heeft, werd ditmaal te Dordrecht in schamele kleeding en op klompen, wegens ge brek, op verzoek opgenomen en toen aangehouden. Te Wijk-bij-Duurstede is op een merkwaardige wijze een ruim tweejarig meisje van den dood gered door een hond. Het kind was in de Lek gevallen, reeds een eindweegs door den stroom meegesleept en zou zeker verdronken zgn, zoo niet een in de nabijheid zijnde hond (haar geheel vreemd en zonder begeleider) haar benarden toestand had bemerkt het dier bracht het kind aan den kant, doch niet voldoende, zoodat het weder te water ging, waarop het getrouwe beest de kleine toen van een anders wissen dood redde, door haar nogmaals, nu ver genoeg, op het droge te brengen, Bg Dungeness, in het kanaal, heeft weer een aanvaring plaats gehad tusschen een Deemschen schoener, de Salta, en de Engelsche stoomboot Bedford. Door een verkeerde wending kwam laatstgenoemd vaartuig met zooveel kracht tegen de Salta aan, dat het schip in tweeën geslagen werd en bijna onmiddellijk zonk. Een man vaa het schip verdronk, de overigen werdeu, na geruimen tijd rondgezwommen te hebben, gered door een boot, welke het stoomschip had uitgezonden. De stuurman had, ter wijl de vaartuigen elkander raakten, gelegenheid gevonden om op de stoom boot over te klimmen. In de Turksche hoofdstad trekt men met kracht te velde tegen de Europeesche damesmodes, die daar meer en meer in zwang komen. De Sultan heeft, in overleg met den Shcikh-ul-Islam, het hoofd der kerk, door de politie bekend laten maken, dat al de Mahomedaansche vrouwen binnen een maand afstand moeten doen van het dragen van Europee sche mantels, kleedjes, enz. en de oud- Turksche kleederdracht weder moeten aannemen. Zij, die deze verordening overtreden, zullen met zware geld boeten gestraft worden. Dit besluit heeft groote opschudding verwekt onder de Muzelmansche dames die langzamerhand in sierlgke klee ding met de Parijzenaarsters begonnen te wedijveren, en die nn weinig lust gevoelen om terug te keeren tot den ondoorzichtigen sluier en deferedsje, het wgde opperkleed, dat zorgvuldig alle schoone vormen verbergt. Met de onlangs te Hamburg uit Zuid-Amerika aangekomen boot Me- nis hebben twee negers een onvrij- willige reis naar Europa gemaakt. De boot had St. Vincent aangedaan om kolen in te nementwee negers, die mede kolen aangedragen hadden, waren daarop in een rustig hoekje wat gaan zitten slapen, zonder dat de equipage zulks bespeurd had. De arme drommels ontwaakten eerst toen de boot reeds weder in volle zee was en waren natuurlijk zeer ontstemd nu zg zoo onverwachts van vrouw en kinderen gescheiden waren. De volgende boot zal St. Vincent even eens aandoen en hen weder thuis brengen. Den 4 dezer heeft de marinier lste kl. Willem Rijsdijk, te Amsterdam in garnizoen, belast met de fnnctiën van facteur, getracht bij den Betaalmeester eenige mandaten ten name van de Hoofdadministratie van het Korps Mariniers te verzilveren, hetgeen ech ter, omdat op die mandaten een handteeke- ning ontbrak, niet gelukt is. Die mandaten waren een gedeelte van meerdere van die stukken, gesloten geweest in een ambtshalve aangeteekenddienstpakket, door dien marinier afgehaald. Rijsdijk, die zich eerst van het korps ver wijderd heeft, doeh nu teruggekeerd is, heeft te kennen gegeven het geheele pakket man daten, benevens de daarbij behoorende missive van den Militairen Intendant van het korps mariniers te 's Hage, dd. 2 dezer No. 284, bij afwezigheid geteekend door den Kapitein- Kwartiermeester Allot, te hebben verloren. Blijkens een verstrekt afschrift van die missieve bevatte het pakket de volgende man daten, als: een mandaat dd. 1 dezer, No. 1260, betaal baar te Amsterdam, groot f 11,000 een dito dd. 1 dezer, No. 1261, betaalbaar te Alkmaar, groot f 7000; een dito dd. 1 dezer, No. 1262, betaalbaar te Rotterdam, groot f 5500; een dito dd. 1 dezer, No. 1259, betaalbaar te Rotterdam, groot f 11,955.71; benevens de navolgende mandaten en ordonnantiën van betaling, allen betaalbaar te Amsterdam: een dd. 1 Sept. No. 6547, voor te goed ge maakte scheepssoldij aan boord van Zr. Ma. wachtschip te Willemsoord, ten bedrage van f 524.144- een dd. 1 Sept., No. 6548, voor idem aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis f 111.62; een dd. 1 Sept. No. 6549, voor idem aan boord van Zr. Ms. stoomschip Alkmaar f 47.43; een dd. 1 Sept., No. 6550, voor idem aan boord van het opleidingsschip Admiraal van Wassenaer f 14.374; een dd. 1 Sept., No. 6551, voor idem aan boord van het opleidingsschip AnnaPaulowna f 3.45; een dd. 22 Sept., No. 6730, voor idem aan boord van Zr. Ms. stoomschip Samarang f 151.114; 5 een dd- 28 Sept., No. 6791voor idem aan boord van het wachtschip te Willemsoord f572.124; een dd. 28 8ept., No. 6792, voor idem aan boord van het wachtschip to Hellevoetsluis 2.834; een dd. 28 Sept., No. 6794, voor idem aan boord van- bet opleidingsschip Admiraal van Wassenaer f 106.65, en een dd. 28 Sept., No. 6794, voor idem aan boord van Zr. Ms. stoomschip Marnix f 12.67. Voorts 7 mandaten*(in den brief niet ge specificeerd) dd. 28 Sept., No. 6784 tot en met 6790, ter restitutie van betaald reisgeld aan schepelingeu (arrestanten), te zamen groot f 30.214; eene ordonnantie van betaling, dd. 25 Ang., No. 12318, ad f3427.66; eene dito dito dd. 3 Sept., No. 13638, ad f2612.81, en eene dito dito dd. 6 Sept. No. 14253. ad f347.40; allen ter voldoening van door de bakkerij der Marine te Willemsoord geleverd verioh en hard brood. De hoofdcommissaris van Politie te Ara- sterdam rerzoekt, voor het geval een of meer dere van die mandaten ter betaling worden aangeboden, inbeslagneming en, indien daar omtrent iets bekend mocht worden, berioht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1