1 VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL. No. 1115. Dinsdag 23 October 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BnreutxSPOORSTRAAT ca ZCIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Oct. 1883. Morgenavond zullen we de too- neelisten uit Amsterdam, onder di rectie van den heer van Lier, in den schouwburg Tivoli kunnen zien optreden. De wintercampagne zal worden geopend met Adrienne Lecou- vreur, waarin de hoofdrollen door mevr. Frenckel-Bouwmeester en den heer H. van Knik zullen vervuld worden. Dit stuk, dat overal bij val verwierf, is hier ter plaatse nog niet ten tooneele gevoerd, althans niet in 't Hollandsch. We twijfelen niet aan een talrijke opkomst, daar 't optreden van dit gezelschap, eenige maanden geleden, den gunstigsten indruk heeft achtergelaten. Zondagavond zullen we gele genheid hebben in de Westerkerk een orgelconcert te hooren. De heer F. de Boer, een onzer plaatsgenooten, die zijne opleiding heeft ontvangen aan 't blinden-instituut te Amsterdam, zal ons in de gelegenheid stellen over zijne bekwaamheden als organist te kunnen oordeelen. 'tProgramma.dat voor ons ligt, belooft iets goeds en de entreeprijs is, zoo billyk mogelyk, op 25 cents gesteld. De jeugdige organist, die pas het blindeninstituut heeft verlaten, moet nu trachten, met zijne verkregen kundigheden zijü be staan te vinden en hoopt op een druk bezoek. We hebben dan ook voor hem de beste verwachtingen want menigeen zal onzes inziens er iets voor over hebben om 't twee ledig doel te bevorderen, zich zelf een genoeglijken avond te verschaffen en er toe bij te dragen om iemand, wien 't levenslot veel ontzegd heeft, den strijd des levens wat te verlichten. Tjjdens zijn verblijf op het instituut gaf de heer de Boer, voor onder scheidene hooge bezoekers, proeven zijner bekwaamheid en mocht hij van velen een woord van-dank ont vangen voor ziju degelijk orgelspel Het in de gronden verzeild schip (zie ons vorig No.) is gebleken te zyn de Spaansche schooner Rasche ofBil- bao. Het schip is heden nacht van achter de ankers weggeslagen en zit nu hoog op het strand. (Het schip Rasche vertrok 11 Oct. van Cuxhaven naar Londen.) Een stoomschip met twee masten ligt op 8 mijlen afstand van Tessel gezonken, met het noodsein in den voortop. Vermoedelijk is dit vaar tuig de Duitsche stoomboot Aline Woermann. Aan boord van het vermoedelijk dwars van Vlieland verongelukte Duitsche stoomschip AlineWoermann, kapt. Branman, 15 October van Hamburg naar Afrika vertrokken, bevonden zich 30 man equipage en 3 passagiers. Uit Terschelling wordt van 18 Oct. gemeldEen driedaagsche storm heeft hier aan huizen en schoorsteenen vrij wat schade veroorzaakt. Een paar schuiten werden masteloos binnenge bracht en een groote Engelsche stoom boot, van Huil op Harlingen, raakte met vliegend weer hoog op de Grind in de Zuiderzee. Nadat men seinen op merkte, was de gewezen postschipper Tjerk Be Haan weer de eerste en eenige schipper, die hulp verleende, schoon een drietal sleepbooten spoedig volg den. Wat moed en zeemanschap er toe behoorden om in zulk vliegend weer schuit en leven te wagen, zullen allen beseffen, die weten hoe onstuimig het water tusschen Vlieland en Terschel ling kan wezen. Terschelling, 19 Oct. Geborgen 4 vaten kruit, 5 vaten spiritus en 3 bundels duigen, denkelijk van een op de kusten vergaan schip, waarvan men hedennacht seinen bespeurde. Later bericht. Nog zijn alhier aan gespoeld drie lijken van zeelieden. Twee zijn reeds opgebracht; naar gis sing 30 en 20 jaar oud. De zee is vol stukgoederen. Men vreest het vergaan van een Duitsche stoomboot in de bui tengronden. Ook zijn kajuitsdeuren aangespoeld. Verder aangebracht een zwaard van een bomschuit en heeft men netten zien dry ven. Tengevolge van het onstuimige, stormachtige weder, is Donderdag nacht de bomschuit van den réeder C. De Groot, stuurman D. Prins, te Kallantsoog, met verlies van mast en verdere schade aan tuig en want, ge strand. De bemanning is behouden aan land gekomen. Harlingen, 19 Oct. Het bergen der lading van het stoomschip New- Castle, is heden aangenomen voor 25 percent der waarde te Harlingen aan gebracht. Aannemer schipper Tjerk De Haan van Terschelling, die bereids het levend vee hier heeft aangebracht. Het schip is dicht gebleven, doch zit ongeveer 1/s Duitsche mijl buiten het vaarwater, en is met gewoon hoogwa ter alleen door booten te bereiken. Bedankt voor het beroep naar Wieringen, door Ds. T. F. de Ma- zure, te Waal en Koog op Tessel. Op 's Rijks werf te Amsterdam is Zaterdagmorgen te elf ure de kiel gelegd van Zr. Ms. schroefstoom- schip 1® kl. »Johan Willem Friso." Te Alkmaar zijn in hechtenis ge nomen en ter beschikking van de justi tie gesteld zekere C. S., alsmede de vrouw van den koffiehuishonder H...., beiden als verdacht van een in be schonken toestand verkeerend persoon, die zich den avond van den 15den October 11. ten huize van laatstgenoem de bevond, bestolen te hebben. Bij de op de vorige week te Am sterdam gehouden veiling van inboe del enz., in het lokaal de Brakke Grond, onder directie van den makelaar A. J. Judels, werden onder de ouderwetsche porseleinen voor 18 geëmailleerde por seleinen bouillonbordjes met de daar bij behoorende 6 bouillon kommen met deksels het aanzienlijke cijfer van f 2,304,50 besteed met de opgelden. Te beginnen met Dinsdag a. s. wordt de Tentoonstelling tot 1 Nov. e. k. opengesteld tegen betaling van 25 cent per persoon, ook des Zondags. Het verzoek van eenige Fran- sche inzenders ter Tentoonstelling te Amsterdam, om reeds vóór 31 dezer te mogen inpakken, teneinde tydig met hunne Expositie te Nizza te kunnen zijn, is afgewezen. Alles blijft dus in zijn geheel tot den laat- sten dezer maand. Dit is zeketvan groot belang voor hen, die de Ten toonstelling in de laatste dagen nog wenschen te komen zien. Tot dusver neemt de drukte er nog weinig of niet af. In het Korte Achterom te 's-Hage had Zaterdagmiddag een fa- milie-tooneel plaats. De houder eener tapperij in die straat, die zich buiten de stad op hield, was door zijn huisvrouw uit de plaats van zyu verblijf terugge roepen om te vernemen, dat zij ge reed was de echtelijke woning te verlaten en met een anderen dan haar wettigen man te vertrekken. Na tuurlijk hevig verzet van den ter zijde gesteldon levensgezel, opgevolgd door een scheldparty, zoodat de politie zich met de zaak moest bemoeien. De slotsom was, dat de vrouw haar nieuwen gemaal, ondanks den weer zin van haar echtgenoot, toch volgde en met hem de stad verliet. In de rijkswerkinrichting te Yeenhuizen, bestemd voor veroordeel den ingevolge de drankwet, werd dezer dagen o. a. opgenomen eene chanteuse uit eeu café chantaut. Bij hare komst aldaar was zy nog ge kleed in het kostuum van haar be roep, bedekt met een rege-nmantel. Te Heeren veen had dezer dagen het volgende ongeluk plaats. In de kookkachel was een flesch met wijn ge plaatst, waarin kina ter oplossing. Door nalatigheid der dienstbode was de flesch in den oven vergeten en in middels een groot vuur aangelegd. Toen nu de meid de flesch zou aanvat ten sprong deze met een vervaarlijken knal uiteen. Een der scherven trof de meid aan den arm. Twee doctoren slaagden er in den doorgesneden slag ader af te binden. Ware er niet dade lijk heelkundige hulp bij de hand ge weest, dan zou dit ongeval een treurig einde hebben gehad. De sluiswachter aan de Nieuwe- sluis (gem. Heen vliet) had in den storm der vorige week ongelukkig vergeten de sluisdeuren te sluiten, zoodat het water daar onbelemmerd kon binnen- loopen en veel land onder water is ge zet. Uit angst voor de gevolgen zijner onachtzaamheid heeft hij zich in wau- hoop van het leven beroofd. Hij laat een weduwe met acht kinderen onver zorgd achter. Men schrijft uit Leuven aan den »Impartial de Gand'k Heb vandaag Armand Peltzer in de celgevangen is gezien; hij is nog slechts zijne eigene schaduw. Ik had hem gezien voor eenige maanden, daags na zijne aan komst in onze muren, maar welke ver andering! De moordenaar van Ber- nays is onkenbaar geworden. Hy is in een toestand van krachteloosheid en neerslachtigheid, waaruit, volgens het zeggen der geneesheeren, hy veel moeite zal hebben om zich op nieuw op te richten. Zijn aangezicht is bleek en magerzijne oogen verschrikkelijk in gevallen, de rug gekromd, de beenen gebogen, alsof zij het gewicht der schande niet meer dragen kunnen. Het is de onmiddellijke en onverbiddelijke ouderdom der misdaad. Léon is zor geloos en zal langer leven. Het perso neel der gevangenis, dat bij ondervin ding de ziekte kent, waarvan Armand aangetast is, denkt dat hij geen jaar meer leven zal, alhoewel hijuithoofde van zijn toestand, met zachtheid be handeld wordt. Hij slaapt niet meer op het harde bed der gevangenen. Hy heeft een goede en zachte wollen matras. Ook krijgt hij alle dagen vleesch. Doch de eetlust is verdwenen en de zwakheid vermeerdert. Bij Dungeness, in het kanaal, heeft weer een aanvaring plaats gehad tusschen een Deenschen schooner, de Salta, en de Engelsche stoomboot Bed ford. Door een verkeerde wending kwam laatstgenoemd vaartuig met zooveel kracht tegen de Salta aandat het schip in tweëen geslagen werd en bijna onmiddellijk zonk. Een man van het schip' verdronk; de overigen werden, na geruimen tijd rondgezwommen te hebben, gered door een boot,welke het stoomschip had uit gezonden. De stuurman had, terwijl de vaartuigen elkander raakten, gele genheid gevonden om op de stoomboot over te klimmen. De Engelsche bark Undine, van Shields, kwam dezer dagen zwaar be schadigd daar aan. Zy werd op zee door een hevigen storm overvallen, waarbij haar kapitein eu zes mannen van het scheepsvolk het leven verloren. Het schip werd door een hevige stortzee ge troffen, die het roer braken allen op het dek, met uitzondering van één man, overboord spoelde of doodde. Men vond den kapitein levenloos tusschen een watervat en het dek geklemd. De Undi ne werd slechts met groote moeite boven water gehouden en in de haven gebracht. Kapt. Cordes, gezagvoerder van het schip Cleopatra, rapporteert den lste Oct. ten 9 u. op 41° 25' NBr. 55° 40' WL. een geheele lading ver moedelijk wel 6 a 7000 vaten pe troleum te hebben zien dryven. De Suez-kan aal-maatschappij heeft het voornemen de ingangen van het kanaal te verlichten door middel van het gasverlichtingsysteem van Pintsch, en bestelde tot dit doel reeds 8 groote gashouders, wier inhoud voor 2 maandeu voldoende is, en 3 vaste lichten met een brandtijd van 3 maanden, benevens bybehooreude 3 groote gasmeters. Eene kleine gas fabriek wordt te Port-Said gebouwd. Het jaar 1883 zal in later tijden lang berucht staan als het »jaar der aardbevingen." Nog zijn de tranen niet gedroogd, die duizenden bij dui zenden schreien om de ellende door vreeselrjke aardbevingen aangericht en nieuwe onheilen van dien aard hebbeu sedert plaats gehad, waarbij groote verwoestingen zijn te betreuren. Vol gens een bericht uit Konstantinopel heeft Maandag jl. een aardbeving het eiland Chios aaumerkelijk geteisterd. Gedurende een tiental minuten beefde het gansche eilaud; verscheidene ge bouwen stortten in; een menigte be woners, die niet tijdig genoeg de wijk hadden genomen, werd onder de puin- hoopen bedolven. Het aantal gekwet sten is zeer groot en onder de bevolking heerscht een geduchte paniek. In een breeden kring heeft zich de aardbeving met meer of minder hevig heid doen gevoeleu. Te Syra, in de Dardanellen, te Smirna, maar vooral te Avalik, heeft die aardbeving erg ge woed. Vele huizen zijn aldaar tot een puinhoop geworden, waardoor vele in woners liet leven hebben verloren. Te Liverpool heeft men eenige moorden ontdekt, die door middel van vergif hebben plaats gehad. Voor eenige dagen stierf aldaar een man, met name Thomas Higgin. Het aantal sterfgevallen in de familie van Higgin wekte in den laatsten tijd achterdocht op bij de levensverzeke ring-maatschappijen, waar de over ledenen allen tegen een vrij hoog be drag verzekerd waren. Toen het lijk van Higgin in de lijkkoets geplaatst zou worden, verscheen de politie en stoorde de begrafenisplechtigheid. Het lijk werd door doktoren onderzocht en men constateerde, dat vergiftiging met arsenicum had plaats gehad. De schoonzuster van Higgin, die al hare bloedverwanten buiten hun medeweten verzekerd had, nam onmiddellijk bij het verschijnen der politie de vlucht, doch zij werd Maandag te Waver tree, nabij Liverpool, in hechtenis ge nomen. Men gelooft dat zij zeven personen, waaronder hare naaste bloedverwanten, om het leven ge bracht heeft. Door de j ustitie is het opgraven der lijken bevolen om een onderzoek in te stellen. Weldra zullen vier jaren tijd verstre ken zijn, sedert den dag waarop Groot-Britan- nië in rouw werd gedompeld door de vree- selijke gebeurtenis in de nabijheid van Dun- dee. Op 23 December van 't jaar 1879 had een geduchte storm van des morgeus vroeg tot op het midden vau den dag gewoed. Zon der dat men iets had waargenomen op de groote brug, welke bij Dundee de rivier de Tay overspant, was het middelste gedeelte, haar wijdste doorgang vormende, derwijze ont zet, dat geen voldoend verband tusschen dit en het overige gedeelte der brug bestond, om den last en de trilling van een daarover voort snellenden spoortrein te verdragen. Een trein, van Edinburg naar Londen bestemd, passeert de brug en nanwelijka bevindt hij zich op de middelste spanning, of eensklaps stort de brug in en de gansche trein ligt be dolven onder de oppervlakte der schuimende Tay. Bij de 80 personen verloren het leven bij deze vreeselijke gebeurtenis. Aanvankelijk bestond er geen plan om de brug te herbouwen. Toen echter de eerste in druk van het betreurenswaardige feit eenigs- zins was geweken en men vatbaar werd voor een meer practische beoordeeling der zaak, begon men al de voordeelen, verbonden aan het herstellen der brug, in de weegschaal te leggen. Moet de spoorwegverbinding met een grooten omweg gepaard gaan, zeer nadeelig voor de belangen van Dundee, of biedt de kunst zoovele hulpmiddelen aan, dat de brug over de breede rivier zonder gevaar kon wor den herbouwd; deze vraag is in laatstgemel- den zin beslist. Het plan werd gemaakt een brug te bouwen ter lengte van 3216 meter, met 13 groote doorgangen voor scheepvaart de kleiue doorvaarten blijven hier buiten berekening, van welke elf een epoorwijdte zouden hebben van 75 en twee een wijdte van 68 meter. Het totaal der ontworpen over spanningen is 85. In plaats van gemetselde pijlers zouden ijzeren cylinders worden gebezigd om de brng te schragen; de cylinders aan de noordzijde moesten bestaan van gegoten ijzer, de middel ste rij en die aan de zuidzijde vau gesmeed ijzer, met een doorsnede van 4 tot 7 meter, te vullen met cement. In het jaar 1880 diende de North British een adres in om vergunning te erlangen tot het bouwen der ontworpen brng; in 1881 werd die vergunning verleend en in Maart van 1882 maakte men een begin met de werkzaamhedeu aan de grootste brug, welke Engeland zal bezitten. Dag en nacht wordt er gearbeid om de brug zoo spoedig doenlijk voor het verkeer te kun nen openen. Ruim een vierde gedeelte van den nieuwen bouw is thans voltooid. Zij ver heft zich zoo hoog boven den spiegel der zee, dat de grootste schepen er onder door zullen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1