'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1118. Vrijdag 2 November 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poat75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bnreaoi: SPOORSTRAAT en ZDIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 5 m. Onderg. 4 u. 21 m. Zondas 4 Maandag 5 Dinsdag 6 Woensdag 7 h. Willebrordus. Donderdag 8 Eerste Kwartier. Vrijdag 9 Zaterdag 10 N1ËU WSTIJDIN GEN HELDER, 2 Nov. 1883. Hedenavond zal de eerste volksbij eenkomst, uitgaande van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen, in Tivoli plaats hebben, waarbij de heeren Mr. J. W. Lasonder en A. B. Weber voordrachten zullen houden, en ten slotte een tooneel- stukje zal worden opgevoerd. De entréekaarten zijn weder op 10 cents In verband met de in dit n°. voorkomende annonce, vestigen we de aandacht op de jaarlijksche uitvoering van de zangschool >Euphonia," onder directie van den heer W. Kuyk. We twijfelen niet, of ook ditmaal zullen velen gaarne van de gelegenheid ge bruik maken om dat prettig kinder feest bij te wonen. Blijkens een aankondiging, voorkomende in dit nummer, heeft de heer Maju het voornemen Don derdag 8 November a. s. met zijn microscoop van een geheel nieuwe constructie, waarbij de voorwerpen in oppervlakte vele millioenen malen vergroot worden, een voorstelling te geven, die ongetwijfeld veler belang stelling zal wekken. Immersbehalve eenige andere nieuwe optische proeven, zal de heer Maju de in den jongsten tijd zooveel besproken bacteriën of splijtzwammen ter aanschouwing brengen. Wanneer wij hierbij herinneren aan de gewichtige, ja overwegende rol, die deze beruchte bacteriën, zoowel bij scheikundige als ziekteprocessen spelen, zoodat zij, volgens de meeste hedendaagsche geneeskundigen, de wezenlgke oorzaak van een groot aantal besmettelijke en epidemische ziekten zgn, dan zullen zeker velen van de gelegenheid gebruik maken om deze onnoemelijk kleine, voor het bloote oog onzichtbare splijtzwammen in al hare vormen en soorten, als mede hare kiemen, gade te slaan. Woensdagavond wachtten onze plaatsgenooten tevergeefs op brieven en couranten, die met de avondpost worden bezorgd. De reden daarvan is, dat de trein, die 7.17 te Helder moest arriveeren, nabij Noordschar- woude onklaar geraakte en daardoor eerst na 10 uren alhier arriveerde. Aan de navolgende onderoffi cieren en mindere schepelingen bij de directie der marine alhier, zijn medailles toegekendde kl. goud. med. aan J. W. Renard, provoost de zilv. med. aan J. M. Sporry, mach. Ie kl.G-. C. Verhoef en A. Eshuys, const.P. Blomsteel en C. Heeres, vuurst.A. Van Wilsem, mar. lekl. De boot, dezer dagen op Vliehors gevonden, is herkend als de vlet van een der loodskotters, onlangs op de Noordzee verloren. Zooals men zich herinneren zal, heeft de Minister van Marine onlangs degedeeld, dat binnenkort een voor- loopig verslag van de Commissie tot voorlichting betreffende de reorgani satie van 's Rijks werven kan worden tegemoet gezien. De Minister heeft thans dat rap port van de heeren F. Gr. E. Merkes van Gendt, D. L. Wolfson, P. Smit Jr., C. L. Loder C. Lzn. en H. M. Van der Wijck aan de Kamer mede- De Commissie heeft o. a. de vraag overwogen Vordert 's lands belang het behoud van Rijkswerven voor aanbouw, herstelling, in- en buiten dienststelling en onderhoud van ma terieel voor de zeemacht? Deze vraag werd na rijpe overwe ging door allen bevestigend beant-. woord. De 26ste lijst der collecte voor de school met den Bijbel sluit met bedrag van f 106.290,16, als in gezameld door 650 plaatselijke com- missie's. Met de nagiften bedraagt het totaal der opgehaalde gelden f107.184 286. De 27ste of laatste lijst met nog eenige nagiften zal in de volgende maand gepubliceerd worden. Tot heden bracht de inza meling ruim f2000 meer op dan in 1882. Een 70-jarige weduwe te Eind hoven, die eenige maanden geleden met een 21-jarigen jongeling in het huwelijksbootje wilde stappen, doch toen slechts een paar maanden we duwe was, zoodat er een wettig be letsel bestond om onmiddellijk een tweede huwelijk aan te gaan, is thans, nu de gestelde termij n verstreken is, met haren jeugdigen geliefde in on dertrouw opgenomen. Beheerderen van het gereformeerd weeshuis te 's-Hertogenbosch hebben de in die inrichting verpleegd wor dende kinderen voorzien van win terjassen en wintermantels, die aan deugdelijkheid van stof netheid van vorm paren. Een zeer belangrijk geval van kogelverwonding wordt door dr. Stof fels uit Meppel in het weekblad van het Nederlandsch tijdschrift van ge neeskunde beschreven. Het betreft een man, die zich een kogel door het hoofd had geschoten en ten behoeve van wien 18 Januari jl. de hulp van voornoemden chirurg, werd ingeroepen, waarbij werd be vonden, dat de kogel van het voor hoofdsbeen tot aan het achterhoofds been laugs een kanaal van 18 a 20 ctm. door de hersenmassa was ge drongen. Hij werd in April daaruit verwijderd, gedurende welk tijdsver loop de patiënt bijna geen ziekte verschijnselen vertoonde, goed at, goed sprak en in het algemeen alle verschijnselen van algemeen welzijn vertoonde. Toen in 't begin van April de kogel 's ochtends verwijderd was, vond 's avonds de dokter den patiënt onder het genot van een glas wijn en een pijp tabak met den conciërge van het hospitaal zit tende keuvelen. Einde April vertrok hij naar Amsterdam en dezer dagen gezond en wel naar Amerika. Even buiten de gemeente IJsel- monde waren dezer dagen, lang vóór de schemering begon door te breken, een paar sluwe gasten bezig met ge weld eeu betrekkelijk zware ijzeren kist te openen, die zij zoo even uit het kantoor van den rijksontvanger aldaar hadden gehaald, zonder dat zij daartoe vergunning" hadden ver kregen. Tuk op buit, wierpen zij eenige vluchtige blikken op de goed gesloten kist, die eindelijk na eenige pogingen open ging. Spoedig waren er eenige boekeu uit verwijderd, waarna geen enkel voorwerp van eenige de minste waarde op den bo dem achterbleef. Wrevelig over hun mislukte poging, bevroedden zij alras, dat de morgenstond voor hen geen goud in den mond had. Natuurlijk gaven zij zich nu ook niet de moeite om de boeken weer netjes in de leêge schatkist te leggen en deze op het kantoor van den rijksontvanger te deponeeren. Alles aan den buitendijk latende liggen, verlieten zij het veld hunner onderneming, zonder zelfs hun adreskaartje achter te laten. Dinsdagavond is een conducteur van den Grand Central Beige te Lanaken onder den trein geraakt, met het noodlottig gevolg, dat hij Woensdagochtend aan de bekomen kneuzingen, in liet gesticht Calva- rienberg te Maastricht, is overleden. Het besluit van den Gemeente raad van Nijkerk, om alleen conces sie voor den tram te verleenen, op voorwaarde dat des Zondags niet zou gereden worden, heeft Maandagavond en nacht aanleiding gegeven tot een oploop. Des avonds omstreeks 10 uren schoolde het volk samen en liep schreeuwende en zingende de stad door. Te ongeveer ÏO1/^ uur begon nen de baldadigheden voor het huis van den Heer Malga, lid van den Gemeenteraad; slechts weinig ruiten in zijne woning bleven heel. Van daar ging men naar den wethouder Schuijler, waar eveneens 8 a 9 ruiten werden vernield. Verder moesten het glasruiten van de heeren D. vau Rams- horst, A. Werkhoven, G. van Aller, D. J. van Ramsborst en D. van der Hoorn misgelden; ook werden nog uit baldadigheid bij eenige andere in gezetenen de glazen ingeworpen. De politie uit Harderwijk was aan wezig, doch vermocht niets tegen dien mensehendrom. De Burgemeester deed zijn uiterste best om het volk te doen bedaren overal werd hij met de noo- dige hoera's ontvangen, doch tegelijk werden de glazen ingeworpen. Te lD/a uren werd om de cavalerie uit Amersfoort gezonden, die eerst te 4 uren aankwamniemand begreep dat talmen, daar Amersfoort slechts 2 uren van daar verwijderd ligt. Eerst laat in den nacht hielden de onge regeldheden eindelijk op. De Commissaris des Konings in Gelderland is terstond daarheen ver trokken. Omtrent een vermoedelijk ge- pleegden moord te Moerstraten, ge meente Wouw (Noord-Brabant), ver neemt men het volgende: J. v. T., arbeider, ongeveer 40 jaar oud, leefde sedert geruimen tijd met zijne vrouw van gelijken leeftijd in hoogst onaangename verstandhouding. Zondagmorgen werd door hem aan gif te gedaan, dat hij bij zjjne tehuis komst zijne vrouw geworgd had zien hangen en onmiddellijk hoewel te laat -het koord had afgesneden. Bij onderzoek bleek echter, dat de plek, waar de verworging zon hebben plaats gehad, weinig of geen gele genheid aanbood om dat booze plan ten uitvoer te brengen, terwijl v. T. daarenboven niet wist waar hij het afgesneden koord had gelaten; noch in de woning, noch in den omtrek is een koord of touw aangetroffen. Naar men wil, zijn er nog tal van andere gegevens, om v. T. voor den moordenaar zijner vrouw te houden. De justitie stelt een .nauwkeurig onderzoek ineen lijkschouwing heeft reeds plaatsgevonden. Hoewel de aangeklaagde alle schuld big ft ont kennen, is hij Zondagmiddag geboeid tusschen twee maréchaussees naar Bergen-op-Zoom overgebracht en Maandag per eerste gelegenheid naar Breda vervoerd. Een hovengrondsche telefoon geleiding heeft in de Londensche City een ongeluk veroorzaakt. Terwijl werklieden bezig waren met eenige herstellingen daarvan, schoot een der draden los. Hij kwam met kracht neer in de druk begane straat, waar een aantal heeren hun hoed in- of afgeslagen zagen, en verscheidene menschen gekwetst werden. Een dame bekwam vrij ernstige verwon dingen aan aangezicht en handen. Te New-York en in andere groote steden der Yereenigde Staten hebben zich vereenigingen gevormd van dames, met het doel om het vrouwelijke geslacht van de boeien der Parijsche mode te ontslaan en de Amerikaansche nationale kleeder dracht in het leven te roepen. Daal de Amerikaansche dames zich voor de elegantste vertegenwoordigsters van haar geslacht houden, is de nieuws gierigheid naar de nieuwe kleeder dracht algemeen groot. Op een onlangs gehouden ver gadering vau cementfabrikanten te Berlijn, heeft Docter Frühling op een nieuwe wijze van gebruik van het cement gewezen. Hij verklaarde, dat het zeer ge makkelijk was om lijken te verande ren in steenen mummies, door het gebruik van Portlandsche cement, aangezien deze stof, wanneer zij hard geworden is, volstrekt niet laat door schenen, welke organische veranderin gen binnen haar plaats hebben. Het cement ontvangt bij het hard worden een nauwkeurigen afdruk van de vormen en gelaatstrekken, die het omsluit, zoodat men deze, zelfs na het verloop van eeuwen, weder zou kunnen reproduceeren. Dr. Frühling stelt voor rechthoekige doodkisten met natten cement te vul len en daarin het lijk te drukken. Begrafenis is dan niet meer nocdig, de doodkisten worden toch massa's steen die men als pyramiden kan op bouwen. Tijd is deelbaar, doelbaar tot in het oneindige om zoo te zeggen, maar om die verdeeling werkelijk te doen geschiedenbehoort men de noodige werktuigen te bezitten, en in dit opzicht heeft men het al heel ver gebracht. Op ajje horloges ziet men een minuut in 69ste deelen ge scheiden, door middel van een secon de wgzer. Hoe suel vliegt hij over de wijzerplaatWil men nog heel wat verder gaan we zullen een flinken sprong doen, wil men een minuut in een millioen gelijke deelen verdeelen, of een seconden, die dezen wensch koestert, behoeft op de ver wezenlijking daarvan niet lang te wachten. Óm zulk een kleinigheid in tijdruimte, als een seconde, op die wijze te zien verdeelen en zelf het af te lezen op het werktuig, behoeft men slechts een spoorwegbiljet naar Wee- nen te nemen, derwaarts te reizen, aldaar te stappen naar de electrische tentoonstelling, en te vragen naar de vonkchronograaf. Ieder bezoeker kent de plek, want tienduizenden bij tienduizenden hebben het kleine ding met steeds klimmende verbazing en bewondering aanschouwd. Deze chronograaf bestaat uit een klein uurwerk, waarvan de trommel 6000 wentelingen maakt per minuut, dat is 100 maal draait deze trommel om zijn as in een seconde en tel kenmale wordt zulks hoorbaar aan geduid door het in beweging brengen een er electrische schel. Met dezen trommel staat in verband een wijzerplaat, afgedeeld in honderd gelijke deelen, die een geheele draai ing maakt, zoodra de trommel een 100ste gedeelte zijner wenteling heeft volbracht. Elke geheele wenteling aan den trommel wijst derhalve aan een 100ste deel van een seconde, elke geheele wenteling vau de wijzerplaat wijst aan een 10000ste deel eener seconde en elk 100ste gedeelte der wijzerplaat een millioenste gedeelte eener seconde. Door middel van dit kleine, aubtiele werktuig is men in staat de snelheid te meten, waarmee bij voorbeeld een geweer- of kanonskogel zijn baan doorloopt en wel met een juistheid, die niets te wenschen overlaat. En waarom heeft men aan dit werktuig de benaming gegeven van Yonk-chronograaf Om een zeer eenvoudige reden. Wil men de snelheid weten, welke een geweerkogel heeft op de eerste 10, 20, 25 meter of grooter gedeelten zijner baan, dan worden daarop dra den gespannen, die in verbinding, staan met den trommel van het werktuig. Zoodra de kogel een dier draden raakt wordt een electrische vonk op den trommel zichtbaar hierdoor heeft men het onfeilbaar middel ter hand om den tijd af te lezen door den kogel gebruikt, om zekeren afstand, dien men nauw keurig kent, te doorloopen en wel tot op een millioenste gedeelte van een seconde. Bij Dover heeft men een groote sloep, behoorende tot het lang gezon ken Duitsch oorlogsschip Groszer Kurfiirst, boven water en naar de haven gebracht. Yolgens een telegram uit New- York zou Port Autonie op 'teiland Jamaïca den 18en October door een brand geheel zijn verwoest. De schade wordt geschat op meer dan 1 millioen dollars. Onder de laatste vervalschingen, die bekend zijn, behoort het verval- schen van de levertraan met vaseline- olie, die moeielijk door reagenties is aan te toonen. De vervalschiug blijkt echter bij het verzeepen van de traan, doordien de helft er van niet verzeept.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1