LUTHERSCHE KERK Wil Giref. Gninli, Advertentiën. Dankbetuiging. FEESTVIERINC UITNOODIGING. H. W. N. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 1 Nov. van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Sumatra vertrok 1 Nov. van Point de Galle naar Batavia. Het stoomschip Prinses Wilhelmina pas seerde 1 Nov. Kaap St. Vincent naar Amsterdam. Het stoomschip Voor vaar ts passeerde 3 November Carboeira naar Batavia. Het stoomschip Soenda vertrok 5 Nov. van Aden naar Amsterdam. Markt-Berichten. Alkmaar, 3 Nov. Aangevoerd 3 Paarden f 95 a 160, 12 nucht. Kalveren f 14 a 28, 60 Schapen f18 a 38, 61 magere Varkens f 18 a 30, 250 Biggen f 5 a 9, 10 Bokken en Geiten f4 a 7. Boter per kop ('s mid dags 12 uur) f0.96 a 102 ct. Hoorn, 3 Nov. Tarwe f 8.50 a 9.50, Rogge f6.75, Gerat f3.25 a 5.50, Haver f3.50 a 4.60, Erwten: Witte f 13.50 a 13, groene f 1 a 16, grauwe f 17 a 18, vale f 13 a 17, bruine boonen f 11 a 14.25, 12 Paarden f85 a 230, 7 Koeien f150 a 240, 40 Schapen f24 a 36, 25 Lam meren f 22 a 24, 3 Kalveren f 16 a 28, 14 Varkens f 13 a 20, 1 Zeug f40, 252 Biggen f4 a 8, 200 Kippen f0.90 a 2, 900 Kip-eieren f 6 per 100, 1120 koppen Boter f0.75 a 0.85 et. 313ie STAATS LOTERIJ. 5de Klasse. 16de Lijst. No. 6686 f1000. No. 4033, 4879, 6482, 9892, 15846 f400. No. 7053, 8027, 9367, 10050, 11600,12355, 16599,18644, 18697 f200. No. 1797, 2584, 4035, 4321, 4823, 6703, 12072, 14106, 15612,17851, 17899 elk f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 2 tot 6 Nov. ONDERTROUWD en GEHUWDGeene. BEVALLEN A. Tegelaar, geb. Kerse boom, i. A. J. Hooftman, geb. v. Bracht, s. OVERLEDENJ. N. de Jong, 19 j. G. Brouwer, 76 j. P. A. Luesken, 46 j. D. Doezee, 1 j. J. Bnijs, 67 j. A. van Biel, geb. Alt, 70 j. K. de Ruijter, 44 j. Burgerl. Stand Wielingen. Maand OCTOBER 1883. GEBORENTrijntje, dochter van W. Snooj en G. Keijzer. Grietje, id. M. Gor ter en H. M. Eeninga. Ariaantje, id. A. Bakker en G. Zomerdijk. Maartje, id. J. Mnlder en M. Vet. Grietje, id. C. Koorn, en M. Kooij. Maartje, id. H. Koster en N. Vermeulen. Cornelis, soon van W. de Jcngh en T. Koorn. OVERLEDENN. Koorn, 24 jaar. A. G. Lossie, 6 weken. Jb. Mulder, 44 jaar. GEHUWD: C. Kuut en C. Staaltjes. J. Bvenblij en D. C. M. van Doora. J. Blaauboer en G. Roos. Vervolg der Berichten. Men zal de forten in de stelling alhier onderling telegraphisch ver binden hiertoe is bestemd een de tachement genietroepen van 1 officier en 40 minderen nit Utrecht. Het Vaderland verneemt, dat de grondwetscommissie wel hare taak in hoofdzaak volbracht heeft, doch over eenigen tijd opnieuw zal bijeenkomen om haar eindrapport vast te stellen. Het openbaar ministerie heeft berust in de uitspraak van het ge rechtshof te 's-Gravenhage in zake Jaantje Struik. Tengevolge hiervan zijn devrijge- sprokenen Zaterdagavond uit hun langdurige praeventieve hechtenis ont slagen. De fondsen, bij den Ned. Herv. kerkeraad te Petten ingekomen tot ondersteuning van de weduwen van G. Doorn en P. Bakker, die het leven verloren bij de redding van schip breukelingen op de kust van Callants- oog, zgn zoodanig verdeeld, dat aan iedere weduwe naar gelang van het aantal harer kinderen een zeker be drag is toegekend, ofschoon het be heer vooreerst nog opgedragen blijft aan een der leden van den kerkeraad. Oudeschild, 5 Nov. Als een bewijs van de krachtige gezondheid der bewoners van dit dorp, werd onlangs in een blad gewezen op het groot aantal oude lieden, dat hier woont. Iemand is zoo welwil lend geweest ons op te geven, dat het aantal bewoners van 60 jaren en daarboven 76 bedraagt. Die menschen tellen met elkaar 5165 janen. Zooveel oudjes op een bevolking van onge veer 800 menschen is nog al kras. Mejuff. de wed. Kempkes te Wezel is dezer dagen in den ouder dom van 105 jaren overleden. Zij was tot het laatste oogenblik in bet volle genot harer geestvermogens. Een bijzonder gulzige koe te Biervliet heeft een ganschen mangel- wortel opgeslokt en is er meê ge stikt. De raededeeling kan, helaas, niet als waarschuwing dienen en moet dus maar als curiositeit genomen worden. Donderdagavond omstreeks 9 uren heeft er te Zwolle ten huize van mr. J, A. F. baron De Vos van Steenwijk van Essen, in de Walstraat, een hevige gasontploffing plaats ge had. De ramen en luiken, zoo van het kantoor als van het salon, zijn aan de straatzijde geheel verbrijzeld, zoomede het plafond, dat nog een oogenblik in brand stond. De ka merdeur en ook de tuindeuren en luiken in den gang en de keuken werden verbrijzeld, alsmede verschei dene glasruiten der bovenverdieping, zoowel aan de voor-, als aan de achterzijde. De brandende stukken der ramen en luiken kwamen door de glasruiten der overburen terecht. Aan het ameublement werd belang rijke schade toegebracht. Tijdens het voorval waren de heer en mevrouw De Vos niet te huis. De dienstboden rolden over elkander op den grond, maar kwamen er met lichte yerwondingen af. Zij xhadden tegenwoordigheid van geest genoeg om onmiddellgk na het voorval naar boven te snellen en de twee slapende kinderen bij de buren in veiligheid te brengen. De Burgemeester van Heemstede verzoekt opsporing en opzending van Theodurus Smit, oud 13 jaren, zoon van Cornelis Smit, arbeider te Heem stede, gekleed met grijze jas, bruine pilow broek, klompen en zwarte pet, veelal met geopenden mond loopende. Genoemde minderjarige heeft den 30n Oct. jl. de ouderlijke woning heimelijk verlaten. De burgemeester van Reenen ver zoekt opgave van de woon- of ver blijfplaats van Gradus Westhof, gebo ren te Havikkerwaard 29 Mei 1843, gehuwd met Maria Elisabeth van de Loo. Nadat die echtelieden in Duitsch- land een gevangenisstraf hebben on dergaan, zijn ze daar spoorloos ver dwenen, met achterlating van een lljarig dochtertje. Geen tijd gehad. Iemand ontmoette te Amsterdam een zgner vrienden. Al redeneerende kwam het gesprek op de tentoonstelling, die er van Mei tot November is gehou den. Wel, vroeg de eerste, hoe is u de tentoonstelling bevallen. »Hoor eens zegt de aangesprokene ik heb heusch geen tijd gehad er een kijkje te gaan nemen." Zulk een zeldzaam voorwerp hoort anders stellig op een tentoonstelling thuis en behaalde dan ongetwijfeld een bekroning! Op een kwartier afstand van Deutichem zag Zaterdagavond de machinist van de stoomtramdie aldaar ton II ure moet aankomen, iemand langs de rails liggen. De machinist kon, wat hij ook deed, niet spoedig genoeg stoppen, zoodat de man door de machine werd me- degesleept. Met hulp van den con ducteur werd hij in de tram opge nomen en naar Deutichem medege bracht. De onmiddellgk aldaar ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Hij was de zoon van een wegwerker. Het stoomschip Holyhead" van Holyhead naar Dublin, die in aan varing is geweest met het Duitsche schip sAlhambra" van Pillau, was een nieuwe, fraaie goederenboot. Er waren behalve eenige personen, die toezicht hielden op vervoerd wor dende varkens (twee honderd) en twintig paarden, zes passagiers aan boord van het volgeladen scbip, dat een bemanning van 27 personen telde. Het was mooi weer toen te 11 uur des avonds de botsing plaats had. De Holyhead" was halfweg van Du blin. Op de boot werd alles gedaan wat mogelijk was om den dreigenden schok te vermijden, maar tevergeefs. De botsing was zoo hevig, dat wei nige minuten later zoowel de stoom boot als bet zeilschip waren gezonken, 't Eerst zonk het zeilschip, waarvan de bemanning in twee van de vier onmiddellgk te water gelate booten van de Holyhead" plaats vond; in de twee andere booten werden de opvarenden van de stoomboot ge borgen, op twee na, die door de botsing over boord sloegen en ver dronken. Te 8 uur in den morgen nam de schoener »Gertrude," van Carnarvon naar Huil, de schipbreukelingen op. Bij nader onderzoek omtrent de ontploffingen op den Londenschen ondergrondscken spoorweg wordt het vermoeden, dat deze aan boos opzet te wijten zgn, bevestigd. Aan de omstandigheid, dat de ergste ont ploffing plaats vond vlak bg een groote opening voor luchtvervorsching, is het te danken dat de verwoesting niet zoo groot is als zg in een meer besloten gedeelte van den tunnel had kunnen zgn. Door de ontploffing bij Praedstreet werden twee rijtuigen derde klasse zeer zwaar beschadigd. Yan de 40 gewonde passagiers bleven vier in het gasthuis. Drie hunner zgn her stellende; maar de vierde ligt hopeloos. Van de daders heeft men geen spoor ondekt. De passagiers in den trein bg Praed street gevoelden, naar zg verhaalden plotseling, een hevigen schok, die hen met kracht tegen elkander en de wanden deed aanbonsen. Onmid dellgk daarna gingen al de lichten uit, en de duisternis vermeerderde de verwarring onder de reizigers in de volle wagens, die volstrekt niet wis ten wat er gebeurd was. Te midden van de pijn- en angstkreten klonk van verschillende kanten geroep om het stilhouden van den trein. Maar de machinist gaf daaraan gelukkig geen gehoor; anders zouden onder de talrgke verschrikte passagiers zeker nog meer ongelukken zgn voorge komen. Men reed door tot aan het station Edgwareroad, waar terstond geneeskundige hulp bij de hand was De ernstig gewonden werden naar het St. Mary gasthuis gezonden. Een diefstal van 600,000 francs is ten kantore van een der voornaam ste Parijsche bankiers ontdekt. De dader was een der eerste en meest geachte bedienden, die er tien jaren werkzaam was en die door verval- sching van de boeken en verduistering van gelden in een paar jaren genoemd bedrag gestolen had, waarvan hij zich een villa had laten bouwen. Een vergissing bg bet betalen van een niet door hem verantwoorde som gaf aanleiding tot ontmaskering van den dief. Hg beeft reeds bekend. Het rijk der bovengrondsche telegraaf- en telephoondraden is mis schien spoedig uit. De selectrische rail« dreigt hen te verdringen. Vol gens het Morning News van Belfast, zullen eerlang de eigenaars van den Portrush-tramweg electrische rails, die tevens als telegraaf- en telephoon- geleidingen dienst kunnen doen, op hunne lijnen invoeren. De genomen proeven slaagden zeer goed. Nadat door den procureur-ge neraal van Straatsburg 1250 francs zgn uitgeloofd aan hem, die de daders van den onlangs gepleegden dubbelen moord kan aanwijzen, heeft de politie, die nu van alle kanten inlichtingen bekomt, reeds 300 arrestatiëu gedaan. De apotheker en de onderwijzer, die te Molsheim zgn aangehouden, zgn weder op vrije voeten gesteld en men heeft hen van geld moeten voorzien om naar hun woonplaats te kunnen terugkeeren. Ook te Colmur heb ben verscheidene inhechtenisnemingen plaats gehad. In alle richtingen heeft men getelegrafeerd om den moordenaar aan te houden. De politie heeft photographiën en facsimile's doen vervaardigen van alle voorwerpen, die men op de plaats, waar de misdaad is gepleegd, heeft gevonden. Men zal bovendien al deze voorwerpen tentoonstellen en teeke- ningen er van door verschillende bladen doen opnemen. Een man in den omtrek van St. Albans (Eng. graafschap. Essex) werd onlangs aangevallen door een dief, die bg hem ingebroken had en hem blijkbaar vermoorden wilde. Maar zgn vrouw, die op zgn hulpgeroep kwam toeschieten, stelde met een pook den schelm buiten gevecht en bond hem met behulp van haren echt genoot vast, totdat de politie kwam. De inbreker is thans tot 25 jaren dwangarbeid veroordeeld* Sedert eenige jaren pleegde een dame te Parijs oplichterijen ten na- deele van winkeliers, in alle wijken der stad. Zeer fatsoenlijk gekleed en steeds opgeschikt met byouterieën van eenige waarde, trad zij de ma gazijnen binnen en gaf zich uit voor een winkelierster uit dezelfde wijk. Zg kocht dan gewoonlijk eenige voorwerpen, doch wanneer zij betalen moest, wendde zg voor haar geld vergeten te hebben en liet zich dan door een bediende vergezellen tot aan de deur van een huis met twee uitgangen en verdween dan met het gekochte zonder te betalen. Reeds verscheidene malen was zij gearresteerd en hield zich dan krank zinnig en wel op zulk een geslepen wijze, dat de doktoren haar na ge neeskundig onderzoek telkens den ge- pleegden diefstal ontoerekenbaar acht ten, zoodat zg dan in vrijheid werd gesteld. Daar het feit zich te dikwijls her haalde, kreeg men argwaan en is zij eindelijk naar de gevangenis overge bracht. Uit Parijs verhaalt men een romantische liefdesgeschiedenis. 40 jaren geleden werd daar Vorst Amalfi, uit Napels, verliefd op een aardig meisje. Maar hg kon haar toen, om verschillende redenen, niet trouwen. Dezer dagen nu ontmoette de Yorst zijn vroegere verloofde in een der eerste modemagazijnen. De oude liefde was niet geroestzonder zich aan de talrgke omstanders te storen, snelde de Yorst naar de dame toe, en de gelieven omarmden elkander teederlijk. Hun roman eindigde nu nog daarmede, dat zg elkander kre gen. De 72-jarige Yorst en de 62- jarige dame werden zoo spoedig mogelijk in den echt verbonden. Tachtig jaren geleden waren er slechts zeven Protestantsche zendings- vereeningingen en ongeveer 170 zen delingen met 50,000 personen die tot het Christendom waren overgegaan, en omstreeks 70 zendingscholen. Thans zgn er uit Europa en Amerika in de Heidenlanden 2500 zendelingen werkzaam, terwgl nu reeds omstreeks 1.820,000 heidenen tot het Christen dom zgn overgegaan, waarvan 310,000 wonen in de West-Indien, 250,000 in Afrika, 500,000 in Oost-Indien, 70,000 in China en Japan, 90,000 in de Indische Eilanden, 300,000 in de Stille Zuidzee, 240,000 in Madagas- car en 60,000 in Amerika, terwgl thans over de geheele wereld meer dan 12,000 zendingscholen zgn ge vestigd, waar 400,000 leerlingen on derwijs ontvangen. Te Marseille wordt eerstdaags verwacht het Italiaansche schip Buf- falo, dat deze merkwaardigheid heeft, dat de dubbeling uit glazen, in plaats van koperen platen bestaat. Van roesten en incrustatie van allerlei stoffen is daardoor geen sprake meer. Na een vaart van 3 maanden is het vaartuig onderzocht in Engeland, en bg die gelegenheid vertoonden zich de glazen platen nog geheel en al ongeschonden. Te Venetië heeft een man, een rentenier, een eisch tot echtscheiding tegen zgne vrouw ingesteld, om een zeer zonderlinge reden. Zg vond in de kerk een portefeuille met 30,000 francs en bracht die terstond naar de politie. Toen zg thuiskwam en het gebeurde aan haar man vertelde, werd hij zoo boos over hare handel wijze in dezen, dat hij haar duchtig ranselde, het huis uitjoeg en het hu welijk ontbonden wil zien. Getrouwd j P. BAKKER en V. BUITINK. Helder, 1 Nov. 1883. Heden overleed, na een korte ongesteldheid van slechts 10 dagen, na voorzien te zgn van de H. Sacramenten, mijn geliefde Echtgenoot JACOB BUIS, in den ouderdom van circa 67 jaar. 5 November 1883. Wed. J. BUIS, geb. van Willigen. Mede uit uaam van Kinderen, Behuwd- eu Kleinkinderen. Tengevolge van een noodlottig ongeluk, overleed na een lijden van drie dagen, onze hartelijk geliefde Moeder ALIDA ALT, laastelijk weduwe van G. van Riel. Degenen, welke haar van nabij gekend hebben, zullen kun nen beseffen, boe smartelijk haar gemis voor ons zal wezen. Helder, 4 November 1883. Namens bare dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. De ondergeteekenden gevoelen zich verplicht hunnen welgemeenden dank te betuigen aan vrienden en bekenden, alsook aan de leden van het Collegie »Yriendschap baart Yreugde," die bij de ter-aarde-bestelling de laatste eer aan mg n zoon en onzen broeder be wezen. Helder, 6 November 1883. De Wed. G. J. DE JONG en Kinderen. Voor de vele blijken van belang stelling, bg ons huwelgk ondervonden, zoo wel van binnen als buiten deze gemeente, betuigen wij bg deze onzen harteltyken dank. Helder, P. BAKKER, 6 Nov. 1883. en Echtgenoote. Aan alle vrienden en belangstel lenden, bg de ziekte en 't o vérlij den van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik mijn hartelUken dank. De Wed. OOSTERVINK, ook namens de kinderen. Edam, 31 October 1883. op 11 NOVEMBER, 's avonds 6Vs uur. De tekst der Liederen a 10 Cents verkrijgbaar bg de HH. J. W. KAM PER en G. A. SONSTRAL, tot en met Zaterdagavond te voren. Zoo de Heer wil, Woensdagavond (aanvang 7 ure), EVANGELIEVER KONDIGING. Lokaal in de vyxel- Straat. De plaatsen zgn vrij en er wordt niet gecollecteerd. C. BREET Az. HOOGSTRAAT. Donderdagavond: HUWELIJKS INZEGENING, des avonds te 7'/> uren. Ds. J. VAN DEN BROEK. Collegie „Eatre Kous." WOENSDAG a. s. verplichte ver gadering. Een getrouwe opkomst wordt, met het oog op de aanstaande feestviering, dringend verzocht. HET BESTUUR. Zg, die iets te vorderen hebben van de Vereeniging H. W. N., wor den verzocht hunne prcteatiën vóór den 16en November a. s. in te dienen bij den Secretaris der Yereeniging, A. DE LEEF, Marine-Hospitaal.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2