'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL Dinsdag 13 November 1883. Elfde Jaargang Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. No. 1121. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareimSPOORSTRAAT ei ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. N1 EU WSTIJ DINGEN HELDER, 13 Nov. 1883. Het is van algemeene bekendheid, dat de commissie voor het houden van tentoonstellingen alhier, met het oog op de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel- Tentoonstelling, die dit jaar te Amsterdam plaats vond, het houden der Nijverheids- Tentoonstelling hier ter plaatse tot 1884 heeft verdaagd. Thans heeft die commissie de hand aan het werk geslagen, om de Tentoonstelling tegen den zomer van het volgende jaar behoorlijk voor te bereiden. Zij schrijft o. a. een wedstrijd uit, waaraan jongelieden beneden den ouderdom van 18 jaren kunnen deelnemen. De navolgende prijsvragen worden opgegeven: I. Yoor Timmermans-leerlingen a. Een model van een trap (kwartslag met een stuk van 14 treden), op een vijfde der ware grootte, b. Een model van een kamer deur met paneelwerk, op een vierde der ware grootte. (De deur wordt gerekend 2j M. hoog en 1 M. breed te zijn) en c. Een compleet dakspant met karbeels en blokkeels, makelaar en hoekkepers, die er bij behooren. II. Yoor Smeden en Bankwerkersa. Een ijzeren liniaal, lang 0.G0, breed 0.05 en dik 0.005 M. b. Een ijzeren winkel haak, iedere zijde lang 0.30, breed 0.04 en dik 0.004 M. c. Een staaf, lang 0.30, dik 0.003 M. (middellijn). Deze moet zui ver achtzijdig zijn, met een plaatje er bij achthoekig gat tot proef, en d. Een schroef draad met vierkanten kop en moer, lang 0.15, dikte middellijn 0.03 of 0.04 M. (geen machinewerk.) III. Voor Huisschilders: a. Driestalen houtsehilderswerk en drie stalen marmer, naar eigene keuze. De stalen moeten op karton of bordpapier worden uitgevoerd en iedere staal minstens 40 bij 50 cM. zijn. en b. Een bord, lang 1.20, breed 0.28 M,, met het woord HUISSCHILDER. De let ters in twee kleuren op een ondergrond de kleuren naar eigene keuze. IV. Voor Houtdraaiers: a. Een stel stijltjes voor een boekenhanger, waarvan één gedeeltelijk en twee geheel moeten ge reed zijn, voorts één wèl gereed, doch on- gepolitourd. en b. Een vaasje, in Griekschen stijl, hoog 0.25, met een voetstukje, hoog 0.20 M. (Dc keuze van den vorm wordt vrij gelaten.) V. Nuttige Handwerken voor Meisjes a. Een compleet stel onderkleederen voor een meisje van 14 a 15 jaar, op een vijfde der ware grootte, uit te voeren volgens eene vaste leermethode, b. Een ochtend-japon of negligé en een nacht japon voor een meisje van 18 jaar, op een vijfde der ware grootte. c. Gebreide kousjes, borstrokje en slaap mutsje voor een jongen of een meisje be neden 6 jaar, op der ware grootte. (Hier bij in te zenden de teckeningen of patronen. De voorwerpen moeten bij de inzending een merk dragen, door den vervaardiger er op geplaatst en vergezeld van een ge sloten naambriefje, waarop van buiten het bedoelde merk moet zijn aangebracht. Deze naambriefjes worden eerst na de uitspraak der jury geopend, zoodat de namen der personen bij de beoordeeling onbekend zijn. Voor iedere groep moeten minstens drie mededingers zijn. Beha! Ive dezen afzonderlijken wedstrijd, blijft, zoo als vroeger werd vermeld, voor ieder de gelegenheid geopend om ter Ten toonstelling in te zenden en mede te dingen naar de nit te loven bekroningen. Ieder, die aan de Tentoonstelling in den loop van 1884 te houden, weuscht deel te nemen, heeft zich aan te melden hij de commissie, welke blijkens achterstaande annonce, daar toe op a. s. Zondag in „Musis Sacrum" zitting houdt. De commissie is samengesteld uit de heeren T. Mooy, Voorzitter, J. Brouwer, J. C. Leich, mr. D. P. H. Aberson, S. Schellinger, J. Bethlehem, H. M. Manikns, J. Sehuyt, B. H. Polak en H. A. Stader- mann, Secretaris. Do conducteur le klasse der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij H. is Zaterdagochtend Babij seinhuis 2 te Amsterdam door den materieel- trein no. 103 overreden, waarbij hij aan het hoofd werd gewond, terwgl beide beenen zijn afgereden. De on gelukkige werd naar het gasthuis ver voerd. De vrouw van een machinist, die Vrijdag haar man aan het station West er dok te Amsterdam eten bracht, terwijl hij op de locomotief stond, ge raakte door een noodlottig toeval on der de machine, juist toen haar man die in beweging bracht. De onge lukkige werd naar het Gasthuis ge bracht, vreeselijk aan de beenen verminkt, die tot op de knie zijn afgereden. Men kan zich de wanhoop van den man voorstellen. Een heer schreef Zaterdagochtend in de vestibule vau 't postkantoor te Amsterdam een brief kaart. Een gou den ring met een kostbaren steen hinderde hem hierbij. Hij legde het lastige sieraad even voor zich op een lessenaartje, schreef zijne briefkaart af en haastte zich, om die nog tijdig in de bus te werpen. Hjj vergat den ring en bespeurde dit een paar minu ten later. Docb 't was te laat, een ander bad zich over 't kleinood ontfermd. Twee nimfen en een Cupido zijn Zaterdag te Amsterdam gevallen. Zij behoorden tot de fraaie fontein- groep, welke de bronzen-verzameling in de middengalerij van het hoofd gebouw der tentoonstelling kroonde. De takel, waarmee zij geheschen werd, bleek te zwak, en de groep viel, waar bij van een der figuren een arm en het boofd werden gebroken. Het laatste, dat op het hoofd van een der werklieden neerkwam, verwondde hem, zooclat hem in de ambulance hulp moest verleend worden. 's Avonds laat kreeg iemand van den kleermaker een zwarte broek t'huis, die den volgenden morgen vroeg bij een begrafenis moest dienen. De broek was een handbreed te lang en om den kleermaker op te schellen was 't te laat. De vrouw des huizes had te veel slaap om de pijpen korter te maken, de inwonende schoon moeder had juist twist gehad met haar schoonzoon en de dienstbode weigerde kortweg, omdat haar de dienst was opgezegd. En de broek bleef onverkort. Toen echter het »volk" naar bed was, maakte de meid om een wit voetje te krijgen, dewijl ze wellicht blijven kon, de broek korter en toen de meid ter rust was gegaan, deed de schoonmoeder om maar vrede te hebben in huis, hetzelfde. Eindelijk stond de vrouw des huizes van de zijde baars slapenden mans op, om hem met de korter gemaakte broek te verrassen. Zij nam den inslag maar een beetje ruim. Deu volgenden morgen kwam de heer de huizes aan het ontbjjt met het kleedingstuk aan de beenen 't lijkt wel een zwembroek'' zeiden allen. De begrafenis werd door 't ongelukskind niet bjjgewoond. Door bemiddeling der Neder- landsche Handelmaatschappij is weder f 20,000 overgemaakt aan de plaatse lijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f450,000. De resident van Araboiua meent dat te Toewal, op de Key-eilanden, bij de Mahomedanen het voornemen bestaat de aldaar wonende Europeanen te vermoorden. Dientengevolge heeft de commandant der zeemacht, volgens de Locomotief, voorgesteld om, in overleg met den stations-comman dant, een der oorlogsschepen, welke in de wateren van Amboina gestati oneerd zijn, naar die eilanden te zenden. Bij een huiselijke twist in een gezin, in een der achterbuurten te Roermond, werd Woensdag jl. een vrouw zoodanig mishandeld, dat men voor haar leven vreest. Haar zoon is, als vermoedelijke dader, in hech tenis genomen. De vorige week waren de werk lieden in de stoomwolfabriek van den heer Eras, te Tilburg, druk aan den arbeid. Een huuner, een vrouwtje van 50 jaren, liet eensklaps despoel rusten. Haar neefje, een kleine jongen, die in haar nabijheid werkte, zeide tot haar. Tante, slaap je?" Tante zat dood met de spoel iu haar reeds verstijvende hand. Ze was, zonder dat iemand er i^ts van be merkt had, al werkende den dood ingegaan. Twee dienstmeiden te Zeven huizen (Groningen) geraakten Zondag avond, misleid door duisternis, in een diepe en breede sloot, Eene er van was zoo gelukkig met veel inspanning den wal te bereiken en op het droge te komen. Zij kon echter hare vrien din niet redden en liep daarom spoe dig heen om hulp te halen. Toen deze kwam opdagen, was het reeds te laat. Men vond de ongelukkige in de modder gestikt. Het feest van Sir Mozes Monte- fiore, den bekenden menschenvriend, den dag, waarop hij volgens den Joodscken kalender zijn honderdste jaar intrad, is Donderdag te Rams- gate, waar de jubilaris woont, met opgewektheid gevierd. De stad was fraai versierd. Een optocht van ver tegenwoordigers van allerlei standen: overheidspersonen, handelaars, werk lieden, schoolkinderen, brandweer enz., trok langs zijn venster om hem hulde te brengeneen deputatie vau de in woners bood hem een adres aan en de Koningin en de Hertog van Edin- burg zonden telegrammen van geluk- wensching. Met illuminatie en een vuurwerk werd de dag besloten. De ongelukkigen, die zich nog in de Moorfield kolenmijn bij Ac- crington bevonden het waren er 63 kwamen allen om het leven. Er zijn vele huisvaders onder met talrijke gezinnen en de verslagenheid over de treurige ramp is groot. Men was volgens de laatste berichten nog bezig de lijken op te sporeu en naar boven te brengen. De Moorfieldmijn was 283 yards (ellen) diep. Zij had een goeden naam onder de mijnwerkers, omdat daar nooit een ontploffing plaats hadden morgen van de ramp was zij nog opzettelijk onderzocht en in orde bevonden. Te 7 uren gingen de mijnwerkers, 113 in getal, aan het werk en even over half acht hoorde men een vreese- lflk geraas, tot op een mjjl afstands van de mijn. De grond in den om trek schudde hevigverscheidene menschen werden omver geworpen door den schok en uit de mij o schacht stegen dikke wolken zwavelachtige rook op. Een groote menigte, waaronder tal van angstige vrouwen en kinderen, was weldra aan den iDgang bijeen. Daar waren ook vele arbeiders, be reid om in de mijn af te dalen, maar dit bleek spoedig onmogelijk te zijn, daar de mijnschacht door de ont ploffing verstopt en gedeeltelijk ver nield was. Men schafte toen raad, door in de naburige Whimuey-Hill-miju, die ver scheidene gemeenschapsgangen met de Moorfield-mijn heeft, af te dalen. Een talrijke troep mannen besloot zonder dralen de gevaren van de schadelijke dampen te trotseeren en ging naar beneden. Zij kwamen daar verscheidene man- uen en knapen tegen, die naar de Whimney-schacht op weg waren. De meesten van die vluchtelingen hadden brandwonden bekomen. Zij verhaalden den redders dat een aantal mannen, door de kracht der ontploffing, in een hol, dat half vol water stond, geslingerd waren. Men begaf zich onverwijld daarheen en redde de on gelukkigen. Het opsporen van de slachtoffers ging daar beneden zeer langzaam in zijn werk. In de eerste drie uren werden slechts weinigen boven ge bracht later werd men echter voor spoediger en waren er 50 mannen bovengebracht, waarvan 10 zwaar en 26 minder ernstig gewond waren. Een knaap, die overigens ODgedeerd was, had het gezicht verloren. De opzichter Mac Intosh werd onder een berg gevallen steenkool bedolven. De redders hoorden zijn hulpgeroep, maar hoeveel moeite zij ook deden, zij konden den armen man niet bereiken dan nadat hij gestorven was door zijn wonden en de schadelijke gassen, welke in de ruimte, waar hij lag,opgehoopt waren. De dooden zijn voor het meerendeel akelig verminkt en opgezwollen door de vergiftige gassen. Boven waren spoedig een twaalftal geneeskundigen aanwezig om hulp te bewijzen, terwijl de dochters vau den directeur der mijn, alsmede een aantal anderen zich beijverden de gewonden bij te staan en te laven. Er hadden daar, vooral toen alle hoop op het behoud der vermisten was opgegeven, hartverscheurende tooneelen plaats onder de menigte, die in angstige spanning stond te wachten. Men schrijft de ontploffiing toe aan een piper, dat is e9n holte in de kolenlaag, waar de gassen zich zoo lang verzamelen, tot zij met ge weld een uitweg zoeken. Een Zwitsersch sOberkellner", dus iemand van het vak, heeft een vlugschrift geschreven tegen de drink gelden. Met tien bewijsgronden voor één toont de man aan, dat dit stel sel onzedelijk werkt èu op den aannemersstand èn op de patroons. Bovendien kweekt dit fooienstelsel wautrouwen tusschen patroons en bedienden en draagt het de schuld, dat de laatsten, vau het standpunt van een vrije, zelfstandige en eervolle betrekking in de maatschappij, een erbarmelijke rol spelen. Het verblijf van den spoorloos verdwenen industrieel Alphonse Des- champs is nog altijd niet ontdekt. Alleen is gebleken, dat hij te Brussel is aangekomen. Dinsdagavond, 16 October 11.. heeft hij zich zeer laat aangemeld aan het Hotel de la Poste, Rue ^Fossé-aux-Loups, waar hij een kamer heeft genomen en in het vreemdelingenboek eigenhandig geschreven heeft: A. Deschamps, in dustrieel te Louvroil (Frankrijk). Hij heeft den nacht op die kamer door gebracht, en den 17en vroeg het hotel verlaten zonder ontbeten te hebben. Sedert is hij door niemand meer ge zien. INGEZONDEN Amsterdam, 8 November. Mijnheer de Redacteur. In No. 1119 van Uw veelgelezen blad dd. 6 Nov. jl., ia nog al veel over de plaats mijner inwoning, n. 1. Amsterdam gesproken. Ik, die er dagelijks vertoef, kan n daarom des te gemakkelijker op een paar onjuistheden wijzen. Vooreerst lees ik in het hoofdartikel: ,,'t Heeft bronzen medailles in grooten „overvloed, zilveren in massa's en gouden „bij hoopen geregend zonder nog te wil- „len spreken van de diploma's d' honneur, „die min kostbare erkenningen van het voortreffelijkste." Uit deze laatste zinsnede moet ik op maken, dat gij m. d. R. in de meening verkeert, dat die medailles door het comité zijn uitgereikt. Niets is minder waar De diploma's d' honneur waren de meest kostbare onder scheidingen. De bekroonden met goud, zilver of brons kregen, zooals de Amsterdamsche werk lieden dit uitdrukkken, een „Boterbriefje" om zoo'n medaille voor eigen geld te m o- gen koopen! terwijl de prachtig ge- lithographeerde diploma's gratis werden verstrekt. Hierbij komt nog, dat de matrijs voor de medailles, die in België is vervaardigd, zeer slecht is uitgevoerd, zoodat de be kroonden voor hun goed geld nog slecht werk op den koop toehebben. Ten andere hadt gij den „geen tijd gehad hebbende Amsterdammereen plaats op de Tentoonstelling willen hebben zien inge ruimd en hem ongetwijfeld als zeldzaamheid een bekroning willen laten behalen, m. a. w. een Amsterdammer die de Tentoonstelling niet bezocht heeft, is een rariteit. Welnu m. d. R., ik schat dat aantal op 50.000 als er dan geen linnen of katoen genoeg ter uwer plaatse voorradig is, om zakdoeken te verkrijgen waarmede teleurgestelden in de verloting hunne tranen kunnen drogen, dan zouden daarmede ver geleken, de kolom goud in de hoofdgalerij niet toereikend zijn, om medailles te slaan voor bekroonde Amsterdammers, die niet op de Tentoonstelling waren ge weest. Wees overtuigd dat dit zoo is. Tenslotte bemerk ik, dat de HH. Berk hout en Co. en ook gij m. d. R. voort gaan de Nieuwediepers aan het verstand te brengen, dat de le trekking der Ten- toonstellingsloten den lOen November a. s. zal plaats vinden, dat is onjuist. De trek king is uitgesteld tot den 30en dezer maand. Laten dus, waarde heer, de zakdoekbe ëdigden zich niet al te zeer haasten, zij hebben wijselijk (P) van de commissie 20 dagen gekregen om die zakdoeken te zoomen en te merken. U dankzeggende voor de mij geschonken ruimte, teeken ik mij, achtend, in. d. R. Uw. Dw. Dr. E. DROWELS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1