'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1122. Vrijdag 16 November 1883. Elfde Jaargang Kalender der Week. S Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT <fe Co. te Helder. BarnatSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. ü.d.vortontiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaui bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 7 n. 31 m. Onderg. 4 u. m. Zoydag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Wobxsdag 21 Laatste Kwartier. Dondïrdag 22 Vrijdag 23 Zatxrdag 24 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Nor. 1883. Dat htt verschijnen van 't Algemeen Adresboek der Gemeente Helder, voor de jaren 1883-84, in een dringende behoefte voorziet, zullen ongetwijfeld allen met ons instemmen, wier belang het dagelijks mee brengt zulk een boek te raadplegen. Niet alleen handelaren en winkeliers, maar ook autoriteiten, logementhouders en in het algemeen personen, wier betrekking het meebrengt nu en dan inlichtingen te moeten geven of die te verkrijgen, vinden daarin een gemakkelijken raadpleger. Behalve nanwkenrigen adressen der inwoners bevat het toch tal van opgaven, die niet alleen nut hebben voor onze plaatsgenoöten, maar bovendien voor vreemdelingen en in het bijeonder voor hen, die hier zaken komen verrichten. We vinden er de kiezers voor verschil lende regeerings-collegiën in aangeduid, de namen van het plaatselijk bestuur, gem.- ambtenaren, notarissen en makelaars, kan tongerecht, politiemacht, wijkmeesters, het brandwezen, inrichtingen voor onderwijs, belastingambtenaren, havendienst en loods wezen, 't Nut van 't Algemeen, marine- établissementen, consuls, reederijen, schutterij en anderen zaken, waarmede ieder min of meer te maken heeft. Neringdoenden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de aandacht op hun bedrijf te vestigen door bij hun naam of in een afzonderlijken rubriek advertentiën te plaatsen. Daar er in een gemceete als de onze niet jaarlijks een adresboek kan verschijnen, hebben de uitgevers gezorgd, dat 't boek werkje doelmatig en netjes is ingebonden, zoodat het, ofschoon dagelijks geraadpleegd wordende, in staat is een jaar of drie dienst te doen. Over de nette en doel matige uitvoering is men dan ook zeer tevreden, terwijl de prijs, 90 centen, zeer billijk is gesteld. De heer Jb. Buis Jr. is benoemd tot brievengaarder en telefoonhouder te de Cocksdorp, onder bepaling dat hij den 26n Nov. a. s. in functie treedt. De opheffing der spaarbank van de afd. Tessel van de M. tot N. v. 't A. heeft ook de opheffing der schoolspaarbank te Oude Schild ten gevolge gehad. Thans zijn vele deel nemers van laatstgenoemde spaarbank, om die reden, reeds met hunne spaar penningen in de postspaarbank over gegaan. Bij de discussie in de Tweede Kamer over de suppletoire begrooting voor Hoofdstuk Marine (voor den aanmaak van een nieuw schip aan de werf te Amsterdam) sprak de hr. Viruly in afkeurenden zin over het onderzoek bij dea brand, over de wijze van verkoop van de goederen en van het beleid van den Minister van Marine. Hij zou daarop bij de aanstaande behandeling van Hoofd stuk Marine der Staatsbegrooting terugkomen. Uitvoerig betoogde hij de noodzakelijkheid der opheffing van de Rijkswerf te Amsterdam, en dat de aanmaak bij particulieren veel voordeeliger was. Hij zou het ont werp afstemmen, omdat door nieuwen bouw de opheffing werd geprejudici- eerd. De hr. Wichers toonde aan, dat, gesteld dat tot die opheffing werd besloten, ze niet op eenmaal kon geschieden. De hr. Rutgers keurde de slordige wjjze van verkoop van de verbrande goederen af. De Minister van Marine verzekerde alles gedaan te hebben wat de om standigheden voorschreven. De oor zaak van den brand was niet te vinden. Herhaaldelijk verzekerde hij, dat hij niet tot opheffing van de Rijkswerf te Amsterdam zou kunnen besluiten. De wijze van verkoop van de goederen kon niet anders geschie den, wilde men een spoedige op ruiming verzekeren. Bezuiniging in de toekomst stond hij zeer voor. Het zevende schip zou hij in gedeelten te Amsterdam laten bouwen. Na replieken is het ontwerp aan genomen met 42 tegen 12 stemmen. Uit IJmuiden schrijft men. Het is nu bijna ecu halve maand geleden dat ons plaatsje aan het spoorwegnet verbonden is, en we moeten tot ons leedwezen zeggen, dat we hierdoor wat de communicatie betreft, in groote mate zijn achteruit- De met de opening van den spoor- weg opgeheven spoorwegboot gaf een aansluiting op alle treinen naar Noord en Zuid. Aan den ondernemingsgeest van de hh. Zurmühlen Co., had men te danken, dat zeven jaar lang zulk een uitnemend middel van ge meenschap bestond. Moge de Hol- landsche spoorwegmaatschappij spoe dig de thans bestaande treinregeling wijzigen in dier voege, dat ons klein Siberië met den aanstaanden winter zich moge verheugen in een behoorlijke aansluiting per spoor aan de verschillende te Velzen van Noord en Zuid passeerende treinen, althans aan de beide morgen- en avondtreinen en nog eenmaal op het midden van den dag. Op 10 Nov. is in de Zuiderzee drijvende gevonden een vlet, van bin nen groen, van buiten zwart geschil derd, waarin twee groene riemen, ge merkt H 127. Inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van den haven en dok- meester, schreierstoren, te Amsterdam. Zondagavond tegen middernacht werd te Amsterdam iemand op de Westermarkt door twee lieden aan gesproken, die vroegen hoe laat het was. Hij haalde, dom genoeg, zijn horloge uit, dat hem dadeljjk werd ontrukt, en waarmede de straatroovers ijlings heensnelden. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag zijn te Noordwijk in een weiland, gelegen langs den duinkant, tien schapen dood of bijna dood ge- von dès. Enkelen waren half ver scheurd, anderen, met een beet in den hals, uitgezogen of doodgebloed. Maandagochtend vond men in den zelfden omtrek opnieuw zes schapen gedood. In de maand Maart van dit jaar kwam te Purmerend een Spaan- sche vrouw. Zij wendde zich tot enkelen onzer ingezetenen om raad en voorlichting. De lezing van dr. Holl- mau's werk over Noordholl. kaasbe reiding (Fransche vertaling) had het ▼erlangen bij haar gewekt, om zich door eigen aanschouwing te overtuigen van die bereidingswijze. Daar haar echtgenoot, als landbou wer, niet van zijne zaken kon gemist worden, reisde de moedige vrouw al leen naar Purmerend en de Beemster. Na zich aldaar op de hoogte te hebben gesteld van hetgeen zij weten wilde, trok zij naar Gouda eu maakte zich daar eveneens vertrouwd met de be reidingswijze der Zuidh. of Goudsche kaas. Van daar reisde zij naar Frankrijk en vervolgens naar Zwitserland, altijd met het eenige doel voor oogen, zich persoonlijk op de hoogte te stellen van alles wat in die verschillende landen op het gebied der zuivelberei ding wordt gedaan. Geen moeite was haar te groot, geen vermoeienis te zwaar. Zoo keerde zij na een zwerf tocht van ongeveer 4 maanden tot de hoeve in Spanje terug, rijk in ervaring en het hart vol dankbaar heid voor de hulp, die ze overal op haar weg gevonden had. Van die erkentelijkheid vloeien de brieven over, die in 't begin dezer week hier van hare hand werden ont vangen. Zij zqn gesteld in de Fransche taal, onberispelijk van stijl. >Het vaatje Spaanschen wijn," zoo schrijft ze, »dat ik den vrienden in Purmerend en Beemster wensch aan te bieden, als een klein bewijs mijner groote dankbaarheid, ligt gereed, wachtende op scheepsgelegenheid." En dat het haar ernst is met de verbetering harer eigen wijze van kaasbereiding, bewijst het feit, dat een ervaren jeugdig kaasmaker eer lang uit Nederland naar de Spaan- sche boerderij vertrekt, om als kaas maker werkzaam te zijn. Hij zal zijn als een onzer kinderen,'schrijft ze. (Purm. Ct.) Nog geen jaar is de postpak- ketdienst in werking of reeds zijn algemeen het nut eu het gemak er van erkend en dagelijks neemt het gebruik er van toe. Hier en daar kan een wijziging in de regeling nog verbetering en vergemakkelij king bren gen, maar de dienst in zijn geheel zit blijkbaar goed in elkaar; de pak ketten worden goed en met zorg besteld. Een nieuwe uitbreiding, met ingang, van 1 December aan den dienst te geven, zal het gerief, dat men er van ondervindt, echter nog belangrijk verhoogen. Pakketten kunnen dan verzonden worden met opdracht aan de post, om bij den geadresseerde te gelijkertijd het geld er voor te ont vangen. Tot dusverre moest men, uit een andere plaats iets van een winkelier of fabrikant per postpakket willende ontvaEgen, een briefkaart schrijven om zijn bestelling te doen, een postwissel zenden en dan wachten of de afzending inderdaad zou plaats hebben hoe gering ook, altijd was dit eenige risico bovendien nie mand betaalt gaarne alvorens ont vangen te hebben. Na 1 December behoeft dit niet meer. Men doet zijne bestelling en verzoekt toezending per verreken pakket". De winkelier bezorgt het pakket per postgeeft er op aan hoeveel geld van den geadresseerde ontvangen moet worden en betaalt behalve het gewone pakketport, het recht voor het aangeven van geldswaarde beue vens bet recht voor het overmaken van het bedrag per postwisselwant de post zendt na de ontvangst on middellijk het bedrag per gewonen postwissel over. Natuurlijk levert ook de post het pakket niet zonder betaling af. Iemand dus, die eeu gewoon pakket van niet meer dan 3 kilo verzenden wil ter waarde van f 100, betaalt daarvoor aan port 15 cent, voor 't recht van verrekenen (d. i. het innen der gelden) 10 cent en voor 't over maken van dat geld per postwissel (5 cent. van elke f 12.50) 40 cent, samen dus 65 cfc. Daarvoor maakt de post alles in orde. Pakketten boven een waarde van f 150 worden niet aangenomen. Een onbekend man, vermoedelijk een plattelands parapluiekoopman, is te Nieuwerkerk a/d IJsel dood in een sloot gevonden. Yoorts is dood uit de Zuiderzee op gehaald en te Elburg binnengebracht eeu vrouw, vau 35 of 40 jaren, ver moedelijk eene praamschippersvrouw. De bijzonderheden, welke ter her- kenniüg kunnen strekken, zijn: zwart haar eu klein vau gestalte, gekleed in bruin jak met witte bloempjes, 2 blauw baaien rokken, 1 zwarte, donkere kousen en lakensche pantoffels, zwarte ondermuts met witte gladde overmuts. Ter herkenning zal het lijk een paar dagen in het lijken huisje op het kerkhof blij ven liggen. Een candidaat-notaris, laatste lijk koffiehuishouder te Leeu warde u, die in de gelagkamer zijn dienstmeid uitgescholden en, in tegenwoordigheid van de bezoekers, zijn vrouw geschopt had, is door de arr.-rechtbank aldaar, wegens hoon en moedwillige mishan- deliug, veroordeeld tot 183 dageu celstraf. Het gerechtshof te Arnhem heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van den heer Roland Holst Jr., en den heer Holst ontslagen vau alle rechtsvervolging wegens de eedswei- gering als getuige in eeu strafzaak voor het hof te Amsterdam, omdat hij als niet behoorende tot eenig kerk genootschap met bet afleggen dei- door hem aangeboden belofte kan volstaan en daartoe had behooren te worden toegelaten én dat alzoo zijne weigering om den eed te doen, niet is een strafbaar feit. Als verdediger was in deze gerucht makende zaak, die een zoo belangrijke beslissing heeft uitgelokt, opgetreden mr. J. A. Levy. Met betrekking tot den te Heinoo gepleegden moord verneemt men nog, dat er hoop bestaat om een der knechts in het leven te be houden. Hij verklaart een der per sonen te kennen, als te zijn geweest dezelfde, die nu een klein jaar gele den in de buurt aldaar diefstal heeft gepleegd met iubraak, eu tegen wien sedert bevel van gevangenneming is uitgevaardigd, wegens aanranding met geweld van een meisje of vrouw. Die persoon is sedert vruchteloos op gespoord, eu men wist niet beter of hij hield zich op Duitsch grondgebied op. Is dit zoo, dan is er veel reden om te gelooven, dat hij zich ook nu in allerijl zal hebben uit de voeten gemaakt en zich reeds weder op Duitsch grondgebied zal bevinden. Als een staaltje van moed en zelf beheersching, bij gelegenheid van den moord te Heinoo aan den dag gelegd, wordt het volgende gemeld Toen de moordenaars zich wilden overtuigen of hun slachtoffer, de zoo genaamde groote knecht, werkelijk dood was, hielden ze hem een bran denden lucifer onder den neus. De ongelukkige, die nog leefde, bezat tegenwoordigheid van geest genoeg om gedurende dien tijd geen adem te halen. Veertig jaren geleden werd de heer Kemper, commissaris van politie te Barmen, wegens gevorderden ouder dom (hij was toen 62 jaar) gepensi- onneerd. Metterwoon naar Wiesba- den vertrokken, vierde hij aldaar de vorige week zijn 102den verjaardag, nog in het bezit van een krachtige gezondheid en van al zijne zintuigen. Dagelijks leest hij nog drie nieuws bladen van verschillende staatkundige richtingen, ten einde, zooals hij zegt, op de hoogte van de quaestiën van den dag te-blijven. Door de politie te 's Hertogen- boscli is een joDgedochter uit Vlijmen, verdacht van kindermoord, in hech tenis genomen. Na aanvankelijk ontkent te hebben, kwam zij later tot bekentenis en nog des avonds is zij, vergezeld van de justitie, per rijtuig naar Vlijmen vervoerd om de plaats aau te wijzen, waar het kindje begraven was. Het lijkje werd aldaar gevonden en door de justitie medegenomen. De schuldige bevindt zich in verzekerde bewaring. Zooals men zich herinnert heeft,* een paar maanden geleden de be manning van het Fransche schip »Marie-Gabrielle" in den omtrek van kaap Saint-Vincent den kapitein van het schip vermoord. Thans is de nieuwe equipagedie uitgezonden was om het schip terug te brengen, ook in oproer gekomen en is de nieuwe kapitein genoodzaakt geweest de op roerlingen op een ander schip in te schepen om hen naar Frankrgk te vervoeren. Wat de oorzaak hiervan is weet men niet, doch de kapitein heeft den reeders per telegraaf ver zocht 8 man en een officier te zen den, ter vervanging van de oproer lingen. Het parket van Charleroi heeft weder twee personen ondervraagd, onderscheidenlijk thuis behoorende te Chatelet en te Marchenne, die den 15en en 16en Oct. te Brussel in ge zelschap van den spoorloos verdwenen heer Deschamps gezien zijn. Dinsdag werden weder eenige bloedverwanten gehoord. Het parket van Brussel heeft van dat van Charleroi eeu proeve van het handschrift van den vermiste gevraagd, vermoedelijk om facsimiles van te maken. Wederom twee nieuwe verdwij ningen worden gemeld. Sedert eenige dagen is een stationsbeamte van Luik niet meer op het bureau verschenen, en werd ook niet tehuis gevonden. De tweede verdwijning betrof een gemeentelijk onderwijzer van Thon- Samson, den heer Delaite, die zich den 24sten Oct. naar Andenne be gaf, om zich aan het examen voor kiezer te onderwerpenmaar na

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1