Advertentiën. Te Winterswijk is liet paardenspel van de heeren Blanus en Cohen, dat daar eenige voorstellingen zou geven, Woensdagmorgen te 10 uren door den feilen wind gedeeltelik omverge- waaid. Men zou juist dien middag een kindervoorstelling geven. De schade is aanzienlek. Zondag is aan den Hoek van Hol land aangespoeld een lijk, dat ge deeltelik verbrand was, waarsckijn- lyk afkomstig van het bij Goereê verongelukte stoomschip Auk. Verder een gekoperde achtersteven van een ■chip, dat tot 14 voet gemerkt was. Bg Monster is een verlaten Engelsch visschersvaartuig gestrand. Bremen, 15 Dec. Kapt. Thalenhorst, gezagv. van het stoomschip Graf Bismarck, met schade uit zee teruggekomen, rapporteert den 12en Dec. op de hoogte van Ameland vreeaelgk zwaar stormweder te hebben gehad uit het ZW. Westen enNW, waardoor hij genoodzaakt werd om de N. bij te draaien. Er kwam veel water aan dek, doch het schip lag gemakkelyk. Des namiddags ten 5 ure liep de wind naar het N, en woei het met de kracht van een orkaan. Een zware zee, die aan stuurboordszijde overkwam, sloeg de stuurhutten aan stukken, alle booten en davids over boord, de brug werd verbrijzeld, al de kappen van het tusschendek, kajuit en machinekamer sloegen stuk of over boord, waardoor veel water naar be neden kwam, zoodat by de vele ope ningen, die door de stortzee gemaakt waren, een tweede dergelijke zee het stoomschip had kunnen doen zinken Onmiddellyk werd alles zooveel mo gelijk dicht gemaakt, doch dewijl het niet raadzaam geacht werd om met het zwaar beschadigde schip de reis naar Antwerpen voort te zetten, keerde het naar Bremerhaven terug. De vierde stuurman was door de Btortzee overboord geslagen en is ver dronken. Op het oogenblik wordt een op zienbarend proces voor het hof van Assises te Petersburg gevoerd. De hoofdpersonen zijn eenige nietswaar dige militaire ambtenaren, die in den Russisch-Turkschen veldtocht, door met de leveranciers te knoeien, zich ten koste van het leger, dat van hon ger en koude in Turkije stierf, ver rijkten. Er waren zelfs personen, die hun laagheid zoo ver dreven, dat zjj den zieken en gewonden geneesmid delen zonder kracht, in plaats van quinine, deden toedienen. De inten dant-generaal Rossinski is in het pro ces de treurige hoofdfiguur. De aan den Staat berokkende schade wordt op ongeveer 15 millioeu roebels ge schat. Alle vervolgden betuigen hun onschuld, maar het dossier bevat verpletterende bewijzen van schuld, o. a. valsche telegrammen, vervalsch- te rapporten enz. De veroordeeling schijnt dan ook zeker, hoe de advo caten der beschuldigden zich ook mogen weren. De uitspraak wordt eerst over ruim een week te gemoet gezien. In de groote lucifersfabrieken te Jönköping is op 27 November jl. het bewijs gegeven wat de indu strie op dit gebied thans kan tot stand brengen. Niettegenstaande de fabriek vroeger reeds op verbazend groote schaal arbeidde, hadden de eigenaren een groot aautal nieuw uitgevonden machines doen opstellen en in tegenwoordigheid van zeer vele genoodigden werd in 't openbaar de eerste proef afgelegd van de ver hoogde werkkracht. Aan het eene einde van de fabriek lagen hoog opgestapeld reusachtige gekante stammen vau 'thout, waar van de lucifers worden vervaardigd. Daar ving men aan met de stoom - zagen en zoo ging de arbeid voort, verdeeld over een menigte machines en handen van mannen, vrouwenen kinderen, om aan het andere einde dor fabriek als verzendbare waar, doosjes van gelgke maat en gelyk aantal lucifers inhoudende te voor- schyn te komen. Er werden dien dag ruim een millioen doosjes vervaardigd. Sedert dien tyd is het kleinste aantal doosjes, per dag afgeleverd, niet lager gedaald dan tot iets over de 994,000 stuks. Gaat men na, dat deze tak van nijverheid op zulk een schaal te Jönköping wordt gedreven, dan ver baast het niemand meer, dat wy hier zooveel lucifersdoosjes zien, ver sierd met de beide halfronden der aarde of een kasteel met drie torens in het front ontmoeten. Een fabrikant uit Stuttgart is daar in den omtrek, bij Schwack- heim, terwijl hg met twee vrienden op de jacht was, door een hunner bij ongeluk doodgeschoten. Het ge weer van den vriend ging af ter wijl hg'zich bukte of zijn voet uitgleed. De volle lading schroot trof deo fabri kant in het been en verwondde hem zoo ernstig, dat hg vijf uren later overleed. Zijn hond, die mede ge troffen werd, was dadelijk dood. Gisteren werd het doodvonnis voltrokken aan O'Donnell, den moor denaar van den aanbrenger Carey. De Regeering heeft in de omstan digheid dat niet geheel onedele drijfveeren hem noopten de wereld vau een ellendeling te verlossen, geen aanleiding kunnen vinden tot ver zachting der straf en het gevaarlijk geacht aan het niet niet meer vol komen zuiver rechtsgevoel der Ieren deze concessie te doen. Stoomvaart, berichten. Het stoomschip Conrad, kon heden te IJmuiden verwacht worden. Het stoomschip Madura passeerde 16 December Kuap 8t. Vincent naar Batavia. Het stoomschip Sumatra passeerde 16 December Point de Qalle naar Amsterdam. Markt-Berichten Alkmaae, 15 Dec. Aangevoerd 5 Paarden 85 a 175, 12 Koeien en Ossen f 180 a 235, 18 nucht. Kalveren f 14 a 29, 1 Ezel f40, 73 Schapen f 16 a 28, 52 magere Varkens f 13 a 18, 260 Biggen f4 a 7, 10 Bokken en Geiten f 3 a 7, Boter per kop ('s mid dags 12 uur) fO.72* a 0.82*. Hoohn, 15 Dec. Tarwe f8 9, Gerst f5 a 5.75, Haver f3.75 a 4.25, Erwten: Witte f 13, groene f 16.50 a 16, grauwe f 15 a 16, vale f 18 a 15, bruine boonen f 16 17, 16 Paarden f80 a 200, 140 Lammeren f 20 a 26, 3 Kalveren f 14 a 28, 18 Varkens f 14 a 18, 169 Biggen f4a8, 100 Kippen f 0.90 a 1.50, 650 Kipeieren f 7 per 100, 1204 koppen Boter f 0.67i a 0.72*. V isscherij-Beiïchten. 17 Dec. n.m. 1 sloep schipper L. van Veelen, van de Maatschappij „Neptunus", met 32 levende Kabelj. p. st. f 3.85, 35 idem f 4.30 per stuk. 30 levende Lengen p. st. f3.35. 260 doode Kabelj., per st. f2.35 a f2.55. 800 Schelv. per 100 f 13.60. Burgerlijke Stand Helder. Van 14 tot 18 Dec. ONDERTROUWD en GEHUWDGeene. BEVALLEN M. A. Over de Linden, geb. van Vliet, z. C. Platvoet, geb. Smits. d. G. Brokken, geb. Boerdijk, d. H. Cadee, geb. Koops, d. K. de Vrij, geb. Zwart, z. J. Blok, geb. Touw, d. C. H. Izaksson, geb. van de Poll, z. OVERLEDENH. Prins, 61 j. J, de Bunje, 21 m. J. Bruin 75 j. Vervolg der Berichten. Maakten wij in ons vorig nummer reeds melding van een aantal rampen, die gedurende den storm op zee hadden plaats gegrepen, zooals te verwachten was zijn na dien tijd nog vele andere bekend ge worden. Het Oostenrijksche schip „Bal- thasar," welks equipage door den Loods- kotter No. 5 was aangebracht en ter op sporing waarvan de sleepboot „Hercules," vertrok, is in de Zuidergronden gedreven aldaar verbrijzeld. De lading hout is voor het grootste gedeelte hier en op Tessel aangedreven en geborgen. Vrijdagmiddag kwam alhier van Frederiksstad binnen de Noorsche stoomboot „Drammen," welke rap porteerde Donderdagmorgen N. N. W. Vlieland, 8 mijl op zee te hebben aange troffen de Zweedsche schooner „Birger," kapt. Johanson, met steenkolen van Schields naar Cadix bestemd, welk schip het roer had verloren en dus ten speelbal aan wind en golven was. De „Drammen" nam het dan ook op sleeptouw met het doel het in een of andere haven in veiligheid te brengen. Ter hoogte van de Zuiderhaaks Kijkduin O.t.N. echter genaderd, sprongen de sleeptrossen en daar dezen met geen mogelijkheid weder waren over te krijgen, was de sobooner verplicht aldaar in de hevige branding ten anker te gaan en stoomde de „Drammen" naar hier om as sistentie voor het in nood verkeerende schip in te roepen. Het nog steeds voort durend stormweêr droeg er echter niet toe bij onze als onversaagd bekende vletter- lieden aan te moedigen ter hulpe te snellen. Toch besloot men een poging te wagen de „Birger" te bereiken en diens equipage uit zijn benarden toestand te bevrijden. De reddingboot werd te water gebracht en omstreeks negen uur 's avonds verliet de „Hercules" met deze op sleeptouw, de ha ven. De heinelhooge zeeën maakten het echter onmogelijk de schooner te naderen, waarom men dan ook verplicht was onver richter zake naar de haven terug te keereu. Den volgenden morgen kwam van den vuur toren bericht, dat het schip éen mast had verloren en blijkbaar in nood verkeerde. Op nieuw vertrokken sleepboot en redding boot weder derwaarts, doch op de plaats van bestemming aangekomen; besefte men eerst ten volle, welke bezwaren aan de redding der equipage zouden zijn verbon den. Tevens was het echter duidelijk geworden, hoe noodzakelijk het was, dat de opvarenden de door branding en go«" slag geteisterde schooner verlieten en of- schoon de reddingboot, die eenige malen achter do „Hercules" was omgeslagen, zeer luid geloden, werd deze door eenige wak kere mannen bemand en met krachtsinspan ning doorkliefden zij de branding en bereik ten 't schip. De equipage uit leren koppen bestaande begaf zich met scheeps- papieren enz. in de boot en werd door deze aan boord der sleepboot overgebracht. Nog had men evenwel den tijd niet. gehad om papieren en geld in veiligheid te bren gen, of de tros, waarmede men de redding boot had vastgemeerd, brak als een draad af en de boot was in een oogenblik uit het gezicht verdwenen. Zondagmorgen is zij te Oude Schild op Tessel aangedre- ven en alles daarin onbeschadigd terugge vonden. De bemanning werd door de „Hercules" alhier behouden aangebracht, terwijl Maandagmorgen het sohip werd binnengesleept. Een van St. Ubes naar hier bestemd schip de Engelsche brik „Palestine, kapt. Harroway, beladen met zout en kurk voor de wed. Groen alhier over welks lot men zich zeer ongerust maakte, daar het iederen dag kon worden verwacht, is bij de Hoek van Holland door de bemanning in ontredderden staat verlaten. Deze is door de „Edith" opgenomen en behouden te Huil aangebracht. Het al hier thuisbehoorende schip „Jan Marie", kapt. Kunst, is op zee verlaten aangetrof fen en te Bremerhaven binnengesleept. Vol gens bij de reederij ontvangen telegram, is de equipage behouden te Leer en Dover aangebracht. De Nederl. bark „Herman de Ruyter" is te Vlieland gestrand, doch het volk gered. Vermoedelijk is ook een loodskotter van Hellevoetsluis in den storm gebleven, daar langs het strand wrakstuk ken aanspoelen, blijkbaar van dergelijk vaartuig afkomstig. Spreekt men wel eens van «dryvende doodkisten," met het oog op zeer oude zeeschepen, aan den zeedijk alhier zijn een paar wrak stukken van een scheepsdek aange dreven, die zulke sporen van rotheid vertoonen, dat men gerust kan zeg gen, dat ze van een «drijvende doodkist" afkomstig zijn en het schande is, dat met zulke schepen de oceaan wordt bevaren. De liefdadigheidsvoorstelling, ge geven op 13 Dec. jl., door den «Bur- gerkring Harmonie", heeft, na aftrek der onkosten, opgebracht de som van f399.19. Zondagmiddag stond de dd. Art, schutterij aangetreden op 't terrein voor Tivoli. Nadat een korte in spectie over de manschappen was afgeloopen, hield de kapitein C. D. Zurmuhlen een toespraak, waarin hg den majoor D. P. H. Abersou geluk wenschte met 't eer-metaal, hem voor 15-jarigen eerlijken en trouwen dienst bij de schutterg geschonken en hechtte het kruis hem daarna op de horst. De majoor D. P. H. Aberson nam daarop 't woord eu reikte 't bewijs dier eervolle onderscheiding vervol gens uit aan de kapt. C. D. Zurmuhlen en C. Swaving, den kapelmeester M. P. Polak en den sergt.-hoornblazer J. de la Fonteyne. Van tyd tot tyd deed de kapel der schutterg vaderlandsche liederen hooren. Onze plaatselijke afdeeling van den Anti-dienstrervangingsbond", hield gisteren avond een buitenge wone vergadering in het lokaal Musis Sacrum alhier. Een vrg talrijk pu bliek vulde de zaal. De heer J. Brou wer hield een lezing over 't doel van den Bond en het groote belang van ons Vaderland van de afschaffing der plaatsvervanging bij de nationale mili tie. Door den heer T. Mooy werd hulde gebracht aan den oud-minister van oorlog, den generaal graaf van Limburg Stirum, die de oprichter van den Bond is .geweest en nu vóór eeni- gen tgd als president vau deze verecni- ging is afgetreden. De heer B. H. Polak hield een voordracht over den verzoenenden geest, die thans tus- schen Nederland en België heerscht. Door mej. B. werden deze werkzaam heden op uitnemend schoone wijze af gewisseld door muziek- en zanguit voeringen. Eindelijk werd door leden der onderofficiers-vereeniging Admi raal de Rug ter", ten tooneele gebracht het blijspel: »De gruweldaden van Fieberman." 't Geheel schonk den aanwezigen een genotrijken avond. Zaterdag werd door den luit.- koloneleerstaanwezend ingenieur aihier, in 't lokaal Tivoli," in het openhaar aanbesteed Het verbeteren der Louise-batterij (raming f 12.100). Er waren ingekomen zes inschrij vingsbiljetten als van de heeren Gebrs. Klein ad f 15.600, G, Moor man f 14.900, A. Vos Rz. f 13.000, Gebrs. Janzen f 12 840, D. de Vries f 11.799 en A. Graaff f 11,790. De begrooting van Marine, be dragende f 11,662,914,—is Zaterdag door de Tweede Kamer met 58 tegen 11 stemmen aangenomen. 17 Dec.: Tegen een paar visschers, bij wie door de politie kleedingstukken zijn gevonden, vermoedelijk van schip breukelingen afkomstig, heeft men proces-verbaal opgemaakt. Terschelling, 16 Dec. In den laatsten storm is hier een aardige proef genomen, waarvan de navolging zeer veel aanbeveling ver- dienst. Toen de Zweedsche bark op den Noordsvaarder strandde, wierpen de opvarenden onophoudelijk met vuurpijlen en ook op den vuurtoren alhier werd dit beantwoord. De schip breukelingen wisten dus, dat ze be merkt waren, en dit is juist noodig, want velen verlaten in den nood te spoedig met eigen booten het schip en krijgen dan door onbekendheid met het vaarwater, den stroom en de branding, een ongeluk. De zee heeft hier vreeselijk gewoedelke vloed brengt de bewijzen van rampen. Volgens een der geredde manschap pen zag men in de nabijheid een schoener vergaanwellicht zgn de heden aangespoelde wrakstukken daar van afkomstig. Nader blijkt, dat de by Zandvoort aangespoelde voorwerpen vau een loodskotter, afkomstig zgn van de Goereesche kotter no. 12. Van de bemanning, die zich volgens het laatste bericht ten getale van elf nog aan boord bevond, is tot dusverre niets vernomen. De vermoedelijk vermisten zgn: schipper M. Haak, de zeeloodsen Joh. Van der Hoeven, W. Van Hoboken, A. Burger Cz., A. Hollaar, M. Van Poelje, Adr. Steehouwer, de kweeke- ling der lste klasse P. Kruyne, de kweekeling der 2de klasse W. Kwak en de matrozen L. Bout en Cordia. Dertig mineurs van het corps te Utrecht, onder bevel van den kapt. der genie Kleynhens, zijn door den Minister van Oorlog aangewezen om het te Scheveningen aangespoelde dynamiet te vernietigen door ver branding. In de duinen nabij den vuurtoren is daarmede gistermorgen ten 8 ure aangevangen. Het buskruit wordt weldra publiek verkocht. Omtrent de uitwerking van den storm in de nabijheid der Zuiderzee sluizen vernemen wij nog, dat de waterstand voor Uitdam in dien stormachtigen nacht zelfs 2.72 M. boven A. P. is geweest. Op het oogenblik wordt in Durgerdam nog vermist de botter van Arie Bauhuis, waarvan men nog niets heeft ver nomen. Het eiland Marken is geheel onder water geweest en het water stond zoo hoog in de woningen op het laagste gedeelte, dat de bewoners op zolder moesten vluchten en daar op stoelen of tafels zich voor 't water zochten te beveiligen. Voorzeker geen benijdenswaardige positie. Op last van de justitie zijn te Am sterdam nog twee schuitenvoerders- knechts R. A. en A. F. J. A., als verdacht van medeplichtigheid aan den bekenden katoendiefstal, aangehou den. Een zekere De B., wonende in do Foeliestraat, die verdacht wordt een gedeelte der goederen geheeld te hebben, heeft zijne woning verlaten, zonder dat men op het oogenblik weet, waar hij zich ophoudt. De Surinaamsche inboorlingen, die op de tentoonstelling zijn ge weest, zijn na een voorspoedige reis den 6en November jl. in goeden wel stand te Paramaribo aangekomen. Vrijdagochtend werd te Amster dam een gevangene ontslagen, die een maand gevangenisstraf had ondergaan voor een diefstal van leder. Zondag avond te 6 uur werd hg opnieuw naar de cel gebracht, daar hg zicb aan diestal van een paar bottines had schuldig gemaakt. In verband met de drie gear resteerden te Vorst, als verdacht van den moord te Heinoo, heeft men al daar eene huiszoeking gehouden, waarbij gevonden zgn, onder een vat verborgengouden kettingen, ringen en andere kostbaarhedenverder ver scheidene ganzenkoppen, vleugels, ko nijnenvellen, enz.Twee revolvers waren in een mesthoop verborgen, waarven een nog met 6 schoten geladen was. Het Nederlandsche schip, dat in het kanaal vau Duinkerken gezonken is, kon door den aanhoudenden storm nog maar niet verwijderd worden en het deed verscheidene schepen ernstige averij beloopen. De belemmering van de vaart in de haven berok kent den handel groote schade. Men zou nu beproeven, 't gezonken schip door middel van dynamiet uit den weg te ruimen. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 JANUARI gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Adver- tentiën, als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 CENT per Advertentie. Men wordt vrien delijk verzocht tij dig in te zenden. Aan onze geabon- neerden buiten de ge meente Helder ver zoeken we de abonnementsgelden voor het 4e kwartaal 1883 ons te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 6 Januari 1884, zullende anders daarover na dien tgd met 10 Cents verhoogiug per post worden beschikt. DE UITGEVERS. Bevallen van een welgeschapen Zoon, K, DE VRIJ, geb. Zwakt. Helder, 16 December 1883. Door Gods goedheid bevallen van een Meisje, AALTJE SELDER BEEK, innig geliefde Echtgenoote van JAN KAPTEIN. Ymuiden, 16 December 1883. Een laatst en harte lijk vaartwel aan familie, vrienden en bekenden. C. KIKKERT. J. KAAS. W. VREDENDAAL. Aan boord «Prinses Amalia," 19 December 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2