'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL Mo. 1134. Vrijdag 28 December 1883. Elfde Jaargang Kalender der Week. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnminers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversREUKHOUT <fc Co. te Helder. Bveiif SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. ü.d. vertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande jarenzal er ook nu weder in ons blad van 1 JANUARI gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Adver tentiën, als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 CENT per Advertentie. Men wordt vrien delijk verzocht tij dig in te zenden. DÏCÏÏMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst dsr Zon 8 o. 12 m. Onderg. 3 60 m. Zondag 30 Maandag 31 JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Dinsdag 1 Nieuwjaarsdag. Woensdag 2 Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Eerste kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 D»o. 1883. Een iegelijk wordt gewaarschuwd dat de oude kopereu centen en halve centen met 1 Jauuari 1884 ophouden gangbare munt te zijn, maar dat zij nog tot 1 Februari 1884 bij de be- taalmeesters, ontvangers en com mies-ontvangers der directie belastin gen, invoerrechten en accijnsen kun nen worden ingewisseld. Bjj bet examen voor machinist lste kl. zijn geslaagd de machinisten 2de kl. W. J. Snaauw en Harinck. Blijkens een bij bet departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. 8chroefstoomschip Tromp," onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, adjudant van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje, den 22en dezer te Rio Janeiro aangekomen. Aan boord was alles wel. Schipper Wigbont, van de viscb- scbuit H. D. 38, beeft Dinsdag alhier aangebracht een witgeschilderde red dingboot met rooden rand, waarop »Spurn Life Boat," bevattende een mast, anker, een zak zeilen en riemen, welke door hem was drijvende ge vonden ten Oosteu van de roodo ton van de Scheer. Aan bet strand te Ameland is uit zee aangespoeld een gedeelte van eene zeemanskist, waarin zich nog bevond een pistool (revolver), een zilveren horloge, eenige 1?leeding- stukken en eenige in de Duitscbe taal geschreven papieren, waaronder een brief aan F. C. Hermann, kapt. van bet schip >Libertas," liggende 5 Nov. jl. te Neufahrwasser, getee- kend door G. L. Hein. Een zeer ernstige zaak is ten aanzien van de Spaar- en Hulpbank te Koog-Zaandijk aan bet licht ge komen de rekening wjjst een tekort aan van rnim f 10.000. Volgetjs een voorloopige opname, is de Spaarbank aan diverse deelnemers schuldig f 69.034.99 daarvoor is aan waarde slechts aanwezig f 58.915.28Y2zoo dat ieders inbrengst met ongeveer x/6 zou moeten verminderd worden, naar bet Bestuur ter toelichting op merkt. Het Bestuur zegt, dat bet tekort door schuld van den vorigen boekhouder ontstaan is. Maandagavoud werd door de com missarissen van de Spaarbank eu bet bestuur en de leden van bet Nut te Koog en Zaandijk eene vergadering gehouden om te beraadslagen wat er te doen staat. Men schrijft uit Amsterdam aan de A. C. Talrijk zijn de buizen, waar don kerheid en rouw beerschen in deze dagen vóór Kerstmis, om redenen van teederder aard dan het verlies van geld of goed. Gevaarlijke, besmet telijke ziekten richten onder de jonge kinderen groote verwoestingen aan. Mazelen, dipbteritis en croup heer- schen iu de hoofdstad in hevige mate, zoo ernstig, dat de sterftecijfers onrustwekkende proportiën aannemen. Kort geleden nog moeten er op één dag alleen op de Oosterbegraafplaats niet minder dan negen-en-dertig kin derlijkjes ter aarde besteld zijn. Naar men verneemt, moeten in bet begin van Januari a.s. ongeveer 50 Yolendammer visschers in hechte nis gaan wegens bet risschen met den kwakkuil, in strijd met de wet op de zeevisscherijen. Ongeveer 30 andere visschers uit Yolendam zijn weder voor hetzelfde feit gedagvaard. Aangaande de vergiftiging te Leiden, wordt nog gemeld: Naar men verneemt, meldde zich vóór eenige dagen op de polikliniek van prof. Rosenstein de vader aan van de twee kinderen, wier lijkjes on langs zijn opgegraven. De man leed aan een verlamming in de vingers, waarvan de oorzaak volgens sommigen mede aan vergiftiging moet toege schreven worden. Welke soort van vergif tot de gru weldaden gebruikt is, schijnt nog onbe kend te zijn. Het gerucht dat de ongelukkige Hendrik Frankhuizen op zijn sterfbed zou bekend hebben, betrokken te zijn bij een moord, op een veldwachter gepleegd, wordt thans weder tegenge sproken. Maandagmorgen omstreeks 8 uren bewoog zich een treurige stoet langs enkele vau Leiden's straten te treuri ger met bet oog op de afgrijselijke geschiedenis, er aan verbonden. Twee rouwkoetsen met een vigilante in hun midden voerden de lijken van Frankhuizen, zijne vrouw en zijn kind van bet Anatomie-gebouw, waar been ze, zooals men weet, tot inwen dig scheikundig onderzoek waren over gebracht, grafwaarts bij de voormalige Heerenpoort. De familie volgde in twee rijtuigen de ongelukkige slachtof fers. Men kon bet hun, die den stoet zagen, voorbijgaan of volgden, aanzien welk een diepe indruk er door op ben werd teweeggebracht. De beide op de R. K. begraafplaats aan de Zijlpoort opgegraven kinderlijkjes waren bereids Zaterdagavond weder ter aarde besteld. Naar men verneemt, beeft baron Yan Heeckeren te Arnhem, door de rechtbank en bet bof aldaar wegens onzedelijke handelingen tot eenige maanden celstraf veroordeeld, aau Z. M. den Koning gratie gevraagd. Onlangs werd gemeld van de Wilp, dat zich een jongeling en een meisje, die op bet punt stonden van met elkaar in bet huwelijk te treden, naar Amerika hadden begeveu zonder vooraf iemaud met bun ver trek in kennis te stellen. Een ander meisje, dat te Zevenhuizen (gem. Leek) woont en waarmee de jongeling weinige weken vóór zijn'vertrek nog verkeering gehad had, verkeert in staat van zwangerschap en is thans lijdende aan hevige aanvallen van krankzinnigheid. Eene 70-jarige vrouw, die zich Maandagochtend omstreeks 7 ure op weg naar de kerk te Groesbeek be vond en den spoorweg aldaar moest overgaan, was onder den neergelaten sluitboom doorgekropen. Toen zij zich midden op den weg bevond, kwam de trein uit Nijmegen aan- stoomen. De vrouw werd gegrepen, een eindweegs medegesleurd en daarna vermorseld. Naar men zegt, lag haar lijk in 18 stukken over den weg verspreid. De machinist bad door de duisternis de vrouw niet opge merkt, vóórdat de machine vlak voor baar was en er alzoo niet meer viel te stoppen. Te Brielle spreekt men er van dat bet vergaan van den loodskotter No. 12, schipper Haak, voor een groot deel te wijten zou zijn aau de bevelen, den schipper van boogerband gegeven. Thans liggen, volgens de N. R. Ct. te Brielle en te Hellevoetsiuis adressen ter teekening aau Z. M. den Koning en aan de Tweede Kamer der Stateu- Generaal, houdende verzoek tot wij ziging van bet reglement voor den loodsdienst in dien zin, dat het loods- personeel beter gewaarborgd worde. In beide gemeenten zal men eene inzameling van gelden houden voor de nagelaten betrekkingen der bemau- ning van loodskotter No. 12. Zaterdagmiddag had er ten huize van den brugwachter te Kat wijk a. d. Rijn een geweldige ont ploffing plaats, die nader bleek te zijn tengevolge van dynamiet. Een der zoons, oud 14 jaar, had eene geringe hoeveelheid gevonden langs het strand te Katwijk aan Zee en zou dat eene naar bij zegt laten zien aan zijn ouderen broeder, als deze thuis kwam zijn vader had hem gezegd: »leg bet zoolang achter de kachel ter droogmaking." Terwijl de familie nog aan bet middagmaal zat, zou bet dochtertje van 12 jaar even water opzetten zij plaatste daartoe den waterketel eerst op den grond, wist van de nitroglycerine niets af en zette den ketel daar boven op dit gevaarlijke goed kleefde vast aan den ketel. Toen zij daarna dezen dan ook op het vuur plaatste, bad de geweldige ontploffing plaats. Zeer ontdaan en verschrikkelijk gehavend is het kind ter verpleging overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De ruiten in het huis zijn gesprongen, pannen zijn van bet dak geslagen, in de kachel is een groot gat, terwijl iu een dei zij muren van bet buis een groote barst is ontstaan. De onderwijzer van Paesens bemerkte verleden week uit zijne woning, dat de behuizing, bewoond door W. Roozendaal, vrouw en zes kinderen, in brand stond, terwijl de bewoners reeds in diepe rust waren. Wijl een gracht tusscben beide per- ceelen ligt, kwam de onderwijzer op het denkbeeld, om met steenen de glazen in te werpen, ten einde de menschen te wekken. Dat gelukte, en juist in tijdsde kinderen toch zijn bijna ongekleed door eeu venster ontvluchtslechts een luttel deel der meubelen beeft men kunnen redden, terwijl een aanzienlijke hoeveelheid vlas verloren ging en een varken in de vlammen is omgekomen. Ook hier behoort de oorzaak van den brand tot de verborgenheden. De Millioenen-Juffrouw. De cassatievoorziening, door de zoo genaamde millioenen-juffrouw Jaantje Cornelia Struik en haar medeplich tige Jan Hendrik Yan Zuipben inge steld tegen bet arrest van bet ge rechtshof te 's-Gravenhage, waarbij de eerste met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, ter zake van verschillende bedriege lijke oplichtingen en eenvoudigen diefstal veroordeeld is tot 5 jaren gevangenisstraf en twee boeten van f 100 en waarbij den tweede, met vernietiging vau een vonnis derzelfde rechtbank, wegens medeplichtigheid aan den diefstal een celstraf van 11 maanden is opgelegd, werd Zaterdag door den Hoogen Raad behandeld. Nadat door den raadsheer Yan den Acker in deze zaak verslag was ait- gebracht, werd bet woord verleend aan den advocaat mr. Ph. A. Haas, van Amsterdam, die verklaarde alleen voor Jaantje Struik de voorziening te zullen toelichten. Daartoe over gaande, ontwikkelde hij twee cassatie middelen bet eerste betrof de oplich tingen, bet tweede den ten laste ge legden diefstal. Pleiter trad daarbij iu meerendeels bekende beschouwingen en kwam op tegen de door bet Hof gewijzigde qualificatie van bedriege lijke oplichting door het gebruik ma ken van een valsche qualiteit daarbij te voegen. Hij trachtte ook nu aan te toonen dat bet voorgeven van te zijn erfgenaam, niet als bet gebruik makeu van een valsche qualiteit, maar als bet gebruik makeu van een civielrechtelijke capaciteit moest aau- gemerkt worden. Aan de requiraute was bovendien geen gebruikmaking vau een valsche qualiteit ten laste gelegd; zoodanige qualiteit bad niet gestrekt tot bet constitutief element voor de afgifte der gelden, en deze qualificatie was ook niet in het arrest gemotiveerd. Ook de bedriegelijke middelen, door de rechtbank als be wezen aangenomen, konden z. i. niet als zoodanig gelden. Alle handelingen, door de requirante bedreven, zij kon den als logenachtige opgaven, als voorspiegelingen worden beschouwd, maar als bedriegelijke middelen, in den zin der wet voor bet daarstellen van bet misdrijf van bedriegelijke oplichting gevorderd, kouden zij niet gelden. Wat den diefstal betreft, be paalde pleiter zich tot een bespre king van de overweging van 'sHofs arrest, waarbij wordt vermeld, dat bet nederleggen van de diamanten in een vaas door den getuigen Bosch, een zelfstandige handeling van dien ge tuige was; bij geloofde, dat uit die verklaring vau dien getuige een zelf standige daad kon worden afgeleid. Jaantje was in het bezit der juweelen, zij vroeg den getuige ze neder te leggen op een tafel, bij lag ze daaren tegen in een vaas en nu ging het niet aan, daarin een zelfstandige han deling van den getuige te zien. Wie deu diefstal vau de juweelen gepleegd beeft dat lag z. i. iu bet duister, maar de requirante bad ze gekocht, zij was van die sieradsn vrijwillig door Bosch in bet bezit gesteld en ten baren aan zien kon dus van geeu soustractie sprake zijn. Hij geloofde tenslotte, dat in deze zaak de betrekkelijke wets artikelen waren geschonden of ver keerd toegepast en onderwierp deze zijne meening aan het oordeel van den Hoogen Raad, De conclusie van het Openb. Minist. is bepaald op 31 December. Te Keulen is eene misdaad ge pleegd, waaromtrent bet volgende wordt geschreven De horlogemaker Stockbausen, een man van 33 jaar, die zich voorna melijk met bet repareeren van hor- logiën bezig hield en er ook maar weinig in zijn winkel had, bewoonde met zijne zestigjarige moeder een buis in de Glockengasse, in de onmiddel lijke nabijheid van bet postkantoor en het hoofdbureau van politie. Een letterzetter der Kölniscbe Zeitung en een stokdoove persoon van 90 jaar woonden op kamers in datzelfde buis. Dinsdag kwam de letterzetter, na een paar dagen uit de stad te zijn ge weest, des namiddags tegen 5 ure te buis en vond de deur eu winkelkast gesloteu. Daar hij dit op Zon- en feestdagen gewoon was, zag hij daarin niets bijzonders en opende met zijn eigen sleutel de deur. Bij bet bin nenkomen struikelde bij in 't donker over iemand, die op deu grond lag. Verschrikt liep hij naar een buur man, die een lantaarn baalde en met hem medeging. Men vond toen in den winkel bet lijk van den horloge maker en naast de trap dat van zijne moeder. Bij bet voor'.oopig gerechtelijk onderzoek bleek dat bei den met een mes in bet bart waren getroffen. In den winkel ontbraken slechts eenige liorlogiën. Naar de verklaring der geneeskundigen moet de moord reeds in den afgeloopen nacht zijn begaan. De 90-jarige doove persoon, die een achtervertrek schijnt te bewonen, beeft verklaard niets te hebben gehoord. De familie van den vermis ten Alphonse Deschamps beeft de »Gazette de Charleroi" verzocht uit drukkelijk tegen te spreken wat de Tribune de Mons" omtrent baar bloedverwant beeft medegedeeld. Geen enkel lid der familie is in eenigen twist gewikkeld geweest met den vermiste en voor het verhaal van zijn vertrek naar Amerika bestaat even weinig of even veel waarschijn lijkheid als voor elk ander wille keurig vermoeden. Omtrent bet persoonlijk vermogen van den ver miste, hetwelk de Tribune" zonder eenig motief op fr. 50,000 schat, welke som zij beweert dat met deu

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1