'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1138. Zaterdag 12 Januari 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT el ZCIDSTRAAT. Advertew tlön ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. iOUUCllljBO Cl U1UUTO1D IVIUVIO "UIUVU 1.0». vv Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 8 m. Onderg. 4 u. 10 m. zondag 13 üaandag 14 Dinsdag 15 wobnsdag 16 Dohdebdaö 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Jan. 1884. Op 4 Januari 1859 werd in de H. Willebrorduskerk te 's-Graven- hage de aartsbroederschap der H. Fa milie opgericht door den zeer Eerw. heer B. H. Brinkman, pastoor alhier, destijds kapelaan aan ge noemde kerk. De eerste vergadering telde zeven leden maar in den loop van haar vijf-en-twintigjarig bestaan klom het ledental der broeders tot 800. Terecht dus vierde gisteren die mannenvereeniging bij haren toene- menden bloei, haar zilveren feest met hooggestemde geestdrift, met in drukwekkende plechtigheden in een luistervol versierden tempel. Volgens alhier ontvangen be richten, is het bij het passeeren der linie gebruikelijke Neptunusfeest aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp geheel gestoord door het ma chine-personeel, dat, te midden der feestvreugde, beschonken te voorschijn kwam. Daar men het echter niet in de gelegenheid had gesteld zich aan bet gebruik vau spiritualiën te buiten te gaan, vermoedde men onmiddellijk dat het zich die op eene of andere oneerlijke wijze had aangeschaft. Uit een onderzoek bleek dan ook, dat een der stokers zich met een valscheu sleutel toegang had weten te ver schaffen tot een der kasten, waarin de officieren hunne geestrijke dranken veilig waanden. De krijgsraad heeft zich deze zaak aangetrokken. Men schrijft van Terschelling. Met genoegen vernemen wij, dat door onze Regeering de zilveren me daille en een loffelijk getuigschrift is toegekend aan den landman F. Bak ker te Hoorn, aan wiens stoutmoe dige pogingen tot redding bij stran dingen vele schipbreukelingen het behoud van hun leven te danken hebben. Vlissingen, 8 Jan. Volgens bericht van den Ned. con sul te Pillau, is een naambord aan gespoeld waarop Lonise; voorts het deksel eener kist van den stuurman en een cognossement over de lading van genoemd schip, zoodat als zeker is aan te nemen, dat het nog in de nabijheid van Pillau drijvende wrak is dat van de Louise, kapt. J. C. Bruin. Omtrent de equipage was niets verno men ook waren nog geen lgken aan- Volgens opgave van bet Bureau Veritas zijn in de maand November verongelukt 116 zeilschepen, waar onder 9 vermiste. Van Duitschland 7, Amerika 5, Engeland 55, Oosten rijk 3, Chili 4, Denemarken 3, Spanje 1, Frankrijk 9, Griekenland 1, Neder land 2, Italië 8, Nicaragua 1, Noor wegen 12, Portugal 1, Zweden 4. In dezelfde maand verongelukten 17 stoomsehepeu van Engeland 10, Chili 1, Frankrijk 1, Japan, 1, Noor wegen 2, Nederland 1, Zweden 1. In een der bij de kerkdeuren geplaatste bussen werd in de Doops gezinde kerk te Koog aan de Zaan op oudejaarsavond gevonden een be drag van f 10 aan oude halve centen. De Leidschegiftmengster schijnt in 't begin der vorige week verlangen gekregen te hebben, om haar man en kinderen te zien. Op haar verzoek werd aan dezen een schrijven gericht waarin dit werd medegedeeld. Dien tengevolge ging de man met zijn drie kinderen naar 's-Hage om haar te bezoeken. Het onderhoud duurde slechts kort en viel niet zeer tot te vredenheid der vrouw uit, daar de man zich niet kon onthouden, haar hare wandaden onder het oog te brengen. Ook aan haar wensch om haar kinderen te mogen omhelzen weigerde hij toestemming te ver- leenen. (L. D.) Dezer dagen is aan den Hoek van Holland, gemeente 's Graven- zande, ten zuiden van den Waterweg, aan het strand gevonden een lijk van het vrouwelijk geslacht, oud naar gissing 30 jareu, aangezicht rond, oogeu grijs, neus klein, mond groot, haar en wenkbrauwen blond; gekleed met wit flanellen onderhemd, katoenen overhemd met een wit kantje aan den hals, grijs korset met koperen sluiting, zwart orleans pakje, bruine japon, met zwarte strepen aan den onderkant, wit baaien rok met ka toenen boord. Op het lijk zijn voorts gevonden twee gouden ringen, waar van één met de letters H. C. K. en eeu portemonnaie waarin zich be vonden twaalf verschillende Engelsche munten en twee slecht leesbare stukjes papier, waarop de naam Jane Wil- liam voorkomt. Inlichtingen omtrent de herkomst van die drenkeling wordt door den Burgemeester van 's Gravenzande verzocht. Ingevolge vergunning van Z. M. den Koning zal in de week van 17 23 Febr. e.k. een algemeene inzameling worden gehouden ten behoeve van de Maatschappij van weldadigheid te Frederiksoord, Willemsoord en Wil- helmina'soord. De verschillende af- deelingsbesturen en heeren correspon denten, de gemeentebesturen en de geestelijken van alle gezindten zullen uitgenoodigd worden hunne mede werking te verleenen. Weldra zullen circulaires tot dat doel worden verspreid. Moge de verwachting van het be stuur dezer instelling niet beschaamd worden, maar de opbrengst het in staat stellen om de stichting van gene raal Yan den Bosch in stand te honden. In de Van der Duijustraat te 's-Hage kregen gisteren de bewoners van pand No. 92 een ongenooden gast in hun woning. Rnstig zat het gezin bijeen, toen eensklaps een paard de ramen door in de kamer kwam. De vader van het gezin zette groote oogen op, de huismoe der zette groote oogen op, de kin deren deden zulks en.het paard stond, wild de manen schuddende, de kamer in oogenschouw tenemsn, die veel mooier was dan ziju stal placht te wezen. Ongelukken had deze scène bijua niet ten gevolge, alleen kreeg het paard eenige verwon dingen en waren de ruiten verbrij zeld. Een woordenwisseling tusschen den koetsier »die met zijn vrouw op een karretje zat" en den onthutsten bewoner vau het pand werd spoedig bijgelegd. V Eeu soortelijk geval deed zich dezer dagen in een kleine gemeente voor. Een alleen loopend paard had aar digheid in een snijder" en maakte hem een visite, echter niet zooals het een welopgevoed paard betaamt. Terwijl de kleermaker op ziju tafel zat te werken, sprong het paard door de ruiten op de kleermakerstafel, wilde wellicht de pooten krommen maar deed dit zoo ouhandig, dat hg den onthutsten »snyder" een ern stige wond aan het hoofd toebracht. Onder de kleedermakers te Am sterdam is een adres aan de Tweede Kamer in omloop, met verzoek om bescherming tegen den Duitschen ge- maakte-kleerenstroom door verhooging van invoerrechten. De adressanten zeggen, dat de buitenlandsche fabri kanten, door de-groote uitgestrekt heid van hun eigeu land en door den invoer hier te lande, aan hunne werklieden het geheele jaar door werk kunnen verschaffen, terwijl zij slechts eenige maanden in het voor en najaar door het maken van klee ding naar maat voldoende werk kun nen bekomen. Invoeren in Duitsch land kunuen zij niet, wijl dit land hooge invoerrechten heftmaar mocht nu het vak der adressanten maar eens een tjjdlang met gelijke ree' u beschermd worden, dan belov zij even goedkoop te leveren ge- uoemde buitenlanders, want dan konden zij voortdurend en daardoor goedkooper werken en doen werken. Tengevolge van het door de justitie ingesteld onderzoek omtrent den vermoedelijk moedwilligen brand van den pelmolen »De Veering", te Koog a/d Zaan, zijn Zaterdag jl. uit een sloot nabij een eendenkooi, in de onmiddellijke nabijheid van het terrein van den brand, vier zakkeu gort opgehaald, van gelijke qualiteit als op het tijdstip van den brand nabij den molen uitgestort werd gevonden. De onmiddellijke inhechtenisneming van den eigenaar dier eendenkooi, en van een persoon, met wien hij veeltijds in betrekking stond, heeft echter niet tot stellige gevolgtrekkin gen geleid. De burgemeester dier gemeente looft een som van houderd gulden uit voor de aanwijzing van den dader, en vijftig voor juiste in lichtingen dienomtreut. Op een dorp in de Meierij, dat men onlangs bezocht, reed de burge meester met de beertobbe op eeu kruiwagen; de secretaris was aan 't aardappelrooiende gemeente-ontvan ger met de mestkar aan 't rjjden, en de veldwachterzat heel gemoe delijk bij zijn potteke bier in het koffiehuis een sigaar te rooken. (P. en K. bode.) Als een blijk, hoe diep kennis van ons rechts- en financiewezen on der de mindere standen is doorge drongen, kan dienen, dat een Zeeuw- sche boer dezer dagen by een notaris een siepertkeek" weuschte te nemen op een vet »verke!" Een dame te Assen heeft bij het opruimen van eenige papieren bij ongeluk eenige bankbiljetten tot een bedrag van f 800 verbrand. De nom- mers waren niet opgeschreven. Door de politie te Leeuwarden is de vermoedelijke moeder van het aan den Marsumer straatweg gevonden kinderlijkje opgespoord en ter beschik king der justitie gesteld. Ofschoon zij beweert van niets af te weten, is bij geneeskundig onderzoek gebleken dat zij kort geleden was bevallen, waarvan overigens verscheidene sporen in hare woning zijn bevonden, terwijl daar van een kind niets was te ont dekken. Zij was vroeger als buffet juffrouw te Leeuwarden in betrekking en woonde sedert eenigen tijd op zichzelf. In den nacht van Zondag op Maandag werd zij door de Leeu warder politie gearresteerd onder het dorp Vrouwen-parochie, waar zij bij familie vertoefde. Een Amerikaausch blad bevat de volgende korte, maar treffende historie »Te Baltimore kocht een jonkman een Heschje met haarverf en bestreek zich, om de liefde van een meisje te winnen, daarmede het hoofdhaar. Toen dit haar ongevoellig liet, ver giftigde hij zich met het restje." Gelijk te verwachten was, neemt Amerika wraak wegens het verbod, door de Fransche Regeering uitge vaardigd tegen den invoer van Ame- rikaansch varkensvleesch. Aan the Times wordt uit Philadephia gemeld, dat bij het Congres te Washington een wetsontwerp is ingediend, houden de bepalingen, dat wanneer een bui- tenlandsche Regeeriug den invoer van Amerikaausch gezouten vleesch ver biedt, de President der Yereenigde Staten gerechtigd is tot het verbieden van den invoer in Amerika vau wrj- nen, likeuren en audere voortbren- selen van bedoeld land. De St. Petersburgsche bericht gever der N. R. Ct. meldt het vol gende tragische voorval >Door de politie werd dezer dagen huiszoeking gedaau ia de woning van den jongen kunstenaar Friese, lid der kunst-academie alhier, bij wien de politie een pak nihilistische brochures en oude nummers van het blad »T8cherni Peridöl" vond, welk blad sedert ruim een jaar niet meer verscheen, omdat de terroristen, ge lijk hekend is, in den boezem der revolutionaire party de bovenhand verkregen hebbeu. Friese, naar de herkomt onder vraagd, wist eerst geen opheldering te geven, totdat hem plotseling te binnen schoot, dat vóór twee jaar hem een vriend gevraagd had dat pak te bewaren, welke vriend, wiens naam hg noemde, sedert naar Siberië verbannen was. Kort daarop was Friese met een keizerlijk stipendium naar Rome gegaan ter voortzetting zijner studiën en het bewuste pak, waarvan de inhoud hem overigens volkomen onbekeud was, was hem geheel door het hoofd gegaan. Hoewel de waarheid zijner ver klaring bevestigd werd door het naamcijfer op de lakken, waarmede het pak gesloten was en er op het pak wel eeu laag stof van twee viugors dikte lag, verklaarde de politie-iu- specteur zich niet tevredeli met zijne ophelderingen en nam hg hem ondauks de smeekingen zgner oude moeder, in arrest. De jonge kunstenaar, ziende dat alle pogingen om zijne vrijheid te behouden vruchteloos waren, ver klaarde zich niet te zullen verzetten, maar vroeg nog slechts als gunst eerst van kleederen te mogen wis selen. Daar het huis goed bewaakt was, werd hem dit toegstaan. Friese verliet de kamer eu na weinige oogen- blikken knalde een pistoolschot. de jonge kunstenaar had zich door den rechterslaap geschoten en was dood »Wie in dezen zelfmoord het be wijs van schuldbewustzijn mocht wil len zien, zou zich zeer bedriegen. De toestanden ziju helaas alhier zoo, dat voor velen de dood verre te ver kiezen is boven overlevering aan de willekeur der politie, welke niet licht haar prooi, hetzij schuldig of onschul dig, weder loslaat. Hoe 't zg de dood van Friese is een zwaar verlies voor de kunst, tot welker meestbe- lovende dienaren hij behoorde. Onder zijne kunstbroeders was hg ook zeer bemind.* Aan de Russische dagbladen is streng verboden van dit treurige voorval melding te maken, c Op verscheidene plaatsen van Frankrijk zijn Zondag, 30 December, ook eenige schokken van aardbeving gevoeldte Argèles, in de Opper-Pyre- neëu, drie achter elkander. Te Do- viguies, bij Deuai, hoorde men eerst een onderaardscb gerommel, gevolgd door een golvende beweging van den grond, zoo sterk, dat vele huizen schudden, balken kraakten, glazen rammelden enz. De inwoners vlucht ten in de grootste ontsteltenis uit hunne huizen. Een telegram van den 7en uit Pest meldt dat aldaar aan het post kantoor gestolen is een yzereu trom mel, inhoudende bankbiljetten tot een gezamenlgk bedrag van 240.000 fl. Aan het hoofdkantoor stonden drie zulke trommels, in een met zeildoek overtrokken mand gepakt, ter ver zending gereed naar Weenen, inhou dende respectievelijk 45.000,210.000 en 240.000 fl., en zonder dat zg, naar het heet, een oogenblik uit het oog verloren waren, was bij de ver zending de laatste spoorloos verdwe nen. Drie ambtenaren werden in hechtenis genomen, maar zonder eenige audere aanwijzing dat zij juist de schuldigen zouden zijn, dan dat zg in hetzelfde lokaal werkzaam waren. Een vreeselijk brandongeluk wordt uit Belleville, in den Ameri- kaanschen staat Illinois, bericht. Daar is het klooster der onbevlekte ont vangenis* door brand geheel vernield. In de verwarring sprongen verschei dene leerlingen en onderwijzeressen uit de vensters en werden gedood of doodelijk gewond. Twee-en-twintig leerlingen en vijf kloosterzusters wor den als omgekomen slachtoffers opge geven. Het klooster was gesticht door een onderwijs-congregratie, en de rykste katholieke families uit Illinois zouden hmne dochters daarheen. Het gebouw is thans geheel een puinhoop, Bij het blusschen van den

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1