Advertentiën. brand, die des nachts ontstond, wer den de brandlieden zeer gehinderd door de omstandigheid, dat het water in de meeste geleidingen der braud- kranen bevroren was. Onder de 81 slachtoffers van deze ramp behoort ook supérieure van het klooster en een Duitsche non, Gertrud Slrunck. Uit nadere berichten omtrent den brand van het klooster te Belle- ville (Illinois) blijkt, dat het een ge bouw was van vier. verdiepingen, waarvan de vertrekken der derde verdieping tot slaapkamers waren ingericht. 75 personen, onderwij zeressen en leerlingen, sliepen er toen de brand uitbrak. Door de noodkreten, die van buiten kwamen, wakker ge schrikt, snelden allen naar de deuren om te vluchten, doch deze waren aan de buitenzijde gesloten en de sleutels waren medegenomen. De brandweer die bovenmenschelijke pogingen deed om de deuren in te slaan, moest voor de vlammen wijken. Het gekerm der ongelukkigeu te midden van de knet terende vlammen was vreeselijk. Een groot aantal van haar sprongen uit de vensters, die vijftig voet boven den grond gelegen waren. Velen echter, die dezen moed hadden, hebben dat waagstuk met den dood moeten bekoopen. Door het licht der vlammen en zag men ze aan de vensters, onge kleed en om hulp smeekende, die niemand kon bieden, daar alles ont brak, zelfs de ladders. De directrice werd den volgenden morgen ouder het puin gevonden, met het lijk van een jong meisje om den hals vastgeklemd. Eenige lijken zjjn niet meer herkenbaar. Den vol genden dag werden reeds dertien lijken begraven. Men gelooft, dat de brand ontstaan is in de keuken. De zware buitendeuren van het klooster, die het volk op het gehoor van het alarm bestormde, zijn niet anders geopend kunnen worden dan door middel van een ijzeren paal, waarvan de brandweermannen zich bedienden bij wjjze van heiblok. In Denemarken circuleert dezer dagen een door deskundigen ondertee- kende oproeping tot het stichten eener vereeniging tot bevordering en verbe tering der visscherij in Denemarken en aangrenzende landen. Die vereeni ging stelt zich o. a. ten doel de theo- rethische en practische vorming van visschers, het verschaffen van werktui gen en schepen aan kundige visschers, het bevorderen van de communicatie tusschen aanlegplaatsen der schepen en vischmarkten, en het aanleggen van havens. Men wordt verzocht jaarlijks 10 kronen bij te dragen of een gift in eens van 200 kronen te geven. Het hoofdbestuur zou zich te Kopenhagen vestigen en onderafdeelingen op IJs land en de Faroereilanden. Wanneer 500 leden toetreden, zal men de zaak ondernemen en een algemeene verga dering bijeenroepen. Te Parijs kwam een verre bloed verwant bij een familie een bezoek brengen en na met de familie gede- jeuneerd te hebben, wendde hij een lichte ongesteldheid voor en ging op een canapé liggen. Toen de gast was ingeslapen ging de familie uit en bij hunne terugkomst kwam hun reeds op de trap een sterke kolen damp te gemoet. Eerst konden zij het vertrek niet binnen gaan, maar toen er weder versche lucht in de kamer was gekomen, konden zij zich rekenschap geven van hetgeen er was gebeurd. De bezoeker had, na het vertrek zijner familie, een pot met rookende kolen in de kamer ge zet en was zelf in een hoek der kamer gaan zitten, om zich op deze wijze het leven te benemen. Door een dokter,die in hetzelfde huis woonde, werden de levensgeesten van den be dwelmde weder opgewekt en hij ver klaarde tot deze wanhopige daad ge komen te zijn, daar hij aan een on- kwaal lijdende was. Stoom vaartberichten Het stoomschip Conrad vertrok 9 Jan. van Amsterdam naar Ned.-Indië. Het stoomschip Sumatra vertrok 7 Jan. van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 9 Jan. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 10 Jan. van Sues naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 9 Jan. van Suez naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje kwam 8 Jan. te Batavia aan. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok 8 Jan. van Padang naar Amsterdam. Markt-Berichten Pubmerend, 8 Jan. 107 stapels kleine Kaas k f37.50, 2 Middelbaren a f 34 per 50 kgr., 730 kgr. Boter: laagste prijs f 1.30, hoogste prijs f 1.35 per kgr., 144 Runderen, stug, prijshoudend, 18 Paarden, 70 vette Kalveren f 0.80 a 1 per P., Btug, 79 nucht. dito f 6 a 22 per stuk, stug, 134 vetteVar- keus f 0.42 a 0.50 per P., stug, 30 magere dito f12 a 20 per stuk, stug, 164 Biggen f 4 a 8 per stuk, stug, 797 Schapen en Lammeren; Overhouders prijshoudend,vette minder in prijshandel flauw, 20 Ganzen f3 a 3.75 per stuk, 22 Zwanen f6 a 8 per stuk, Kipeiereu f 5 a 5.50 per 100. Schagen, 10 Jan. SPaarden f40 a 100, 6 Ossen f 290, 21 Geldekoeien f 240 a 310, Kalf koeien f180 a 230, 9 nucht. Kalvoren f 6 a 20, 800 Schapen f 16 a 37, 25 ma gere Varkens f10 a 16, 35 Biggen f3a7, Kippen f0.50 a 1.50, E.mden f0.75 a 1, Boter per kop f 0.82$ a 0.87j, Kaas per kgr. f0.35 a 0.55, Kipeieren f 3.60 a 4 per 100. Vi.ssehenj-Berichten. 10 Jan. v.in. 7 korderB met 20 tot 70 tongen, per stuk 70 ct.210 middelmatige en kleine dito, 20 a35ct. p. st.; 5 wichtjes groote schol, p. wichtje f25.60 schelv., p. 100 f43.—. Nam. 1 sloep, schipper Meijer, met 2650 schelv., p. 100 f 31.50. 2 korders met 40 tot 59 tongen, p. st. 70 ct.; 230 kleine en middelmatige tongen, p. st. 20 a 35 ct.; li wichtje schol, per wichtje f' 26. 1 schuit van Terschelling met 1200 schelv. p. 100 f25.50; 20 kabelj., p. st. f2.65; 8 roggen, p. st. 84 ct. 2 beugers met 100 schelv., per 100 f 50. 11 Jan. 1 schuit van Terschelling met 800 schelv., p. 100 f23.50. 314de STAATS LOTERIJ. 3de Klasse. 2de Lijst. No. 8819 f1500. No. 18588 f 1000. Nos. 3568, 7529 elk f 400. No. 17173 f200. Nos. 1761, 2139, 15855, 17881, 18718 elk f100. 3de Lijst. No. 17222 f25000. No. 18057 f9000. No. 7217 f1500. No. 14672 f1000. Nos. 677, 1673, 8364, 9085, 11606, 12210, 17360 elk f100. 4de Lijst. No. 1708 f400. No. 20180 f 200. Burgerlijke Stand Helder. Van 8 tot 11 Jan. 1884. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD H. B. Telkamp en M. C. W. H. Janssen. BEVALLEN D. Lintelo, geb. Bakker, d. E. Bremer, geb. Sloot, d. V. G. van der Klauw, geb. Spijker, z. A. Leijen, geb, van der Wiele, d. G. Veen, geb. Duinker, d. P. H. J. D. Werlingsboff, geb. Rewwer, z. C. Janssen, geb. Roosloot, d. OVERLEDEN H. van der Lee 2 j. M. E. C. Riesselmann, 5 j. Burgerlijke Stand Tessel Van 3 tot 9 Jan. 1884. ONDERTROUWD: p GETROUWDt,eene- GEBORENAbraham Willemz. van Arie Cornelis Lap en Hendrina Paulina Ko ning. Cornelis Johannes. z. van Willem Cornelis Reij en Anna Maria Margaretha Moorman. Pieter, z. van Klaas Pereboom en Trijntje Visser. Neeltje d. van Tijs Smit en Dieuwertje Vecger. OVERLEDEN Antje Boon, 74 jaren, wed. van Jan van der Veld Tjebbes. Vervolg der Berichten. Dinsdagavond trad, bij een verga dering der afdeeling Zondagsrust, in Tivoli, als spreker op, professor C. P. Hofsteede de Groot. Spreker bewees, op gezag van uitstekende geleerden, op staatkundig en medisch gebied voornamelijk, hoe onont beerlijk zondagsrust was voor iedereen, en tevens, hoe beklaaglijk 't was, dat zoovelen, met name conducteurs van spoorwegen en booten, post- en telegraatbeambten, winkel en logementbediendeu, ten gerieve van het publiek hunne zondagsrust moeten missen. Met voorbeelden werd aangetoond hoe werklieden op glasblazerijen, gasfabrieken, suikerfabriekenpolitieagententram-con ducteurs en anderen reikhalzend uitzagen naar een rustdag. Spoorwegongelukken bleken, volgens spre ker, bij onderzoek meermalen ontstaan te zijn doordien de beambten, door overmati- gen arbeid vermoeid, waren ingeslapen bij hun werk, of dat slaapdronken verrichtten, waarbij het reizend publiek de dupe werd van de te vergedreven zuinigheid der di- rectiën. Spreker wees er op, dat men al gemeen wel overtuigd was van het nut van den rustdag, maar geen banden aan het werk slaat om om dien te krijgen en daar om het Bond alle gelijkgezinden in dat opzicht tracht te vereenigen, opdat samen werking tot het beoogde doel mocht leiden. Tot ieder werd een woord van opwekking gericht, maar in het bijzonder tot de huis vrouwen, die, bij een weinig goeden wil, het den winkeliers mogelijk konden makeu de winkels te sluiten en hunne bedienden rust te geven. Daarna werd het woord verleend aan hen, die inlichtingen verlangden of beden kingen koesterden, waarop de heer Baeh, president der afd., aan spreker vroegof het aan te raden zou zijn, wanneer som mige werklieden, als de patroons hun de zondagsrust weigerden, strike maakte, en ook of het verhoogen van briefport of tele- gramkosten op Zondag niet de rijken, die reeds zooveel boven anderen genieten, op nieuw bevoorrechtte. 't Antwoord was, dat strike maken on voorwaardelijk moest wordeu afgekeurd, als alleen op het nadeel van den werkman uitloopende en dat het voordeel der rijken hier meer denkbeeldig dan werkelijk was. Ook betuigde de heer Bach zijn leedwe zen dat cargadoorsreedex*s en groote industrieelen, benevens de bij hen in dienst zijnde werkliedende vergadering niet bij woonden, om te kunnen hooren, wat er in het belang van zondagsrust werd medege deeld en hunne bedenkingen, zoo ze die mochten hehben, te kunnen uiten. Na nog enkele dircussiën, werd aan spreker een woord van dank gericht, voor de zoo ernstig en overtuigend gesproken redevoering. De kapitein-luit. ter zee, G. Doorman, kommandant van het Kon. Instituut voor de Marine alhier, is bevorderd tot kapitein ter zee. Aan den sergeant-schrijver B. A. G. Weerenbeck, van het 4e reg. vesting-artillerie, alhier in garnizoen, werd heden voor het front van den troep, de bronzen medaille uitgereikt voor 12jarigen trouwen dienst. Bij de bewoners van Huisduinen bestaat, naar we vernemen, het voor nemen, zich te wenden tot den Mi nister van Waterstaat, Handel en Nij verheid, ten einde te klagen over de zandverstuivingen, waarvan men al daar bij W. en N.W. winden zoo zeer te lijden heeft. De landerijen in den Huisduiner polder worden er door bedorven, de wegen versperd en bij den jongsten storm drong het fijne duinzand bij groote hoeveelheid de huizen binnen. Op 't midden van den dag moest men de vensterluiken ge sloten houden. Men meent dat, als de duinen in de nabijheid van 't dorp met helm beplant waren, dan de zoo lastige verstuivingen grootendeels zouden op houden. Gisterenavond gaf de vereeni ging Ontwaakt bij Tijds" een too- neelvoorstelling in Tivoli, ten behoeve van de wed. Molenaar en hare zes kinderen en voor een paar oude, blinde lieden. 'tEdel doel dier werkzaamheid is ten volle geslaagd, daar de stamp volle zaal een goede recette doet ver wachten. De aandacht bleef bij het drama De Giftmenger", voortdurend gespannen en 't geestig blyspel »Het geheim van mevrouw", Jwekte de lachlust herhaaldelijk op. Meermalen ontvingen de spelers een welverdiend applaus. Na afloop sprak de president, de heer A. G. J. de Vries, een kort en hartelijk woord, waarin de liefdadig heid ter dezer plaatse hoogelijk werd geroemd. Spreker voerde aan, dat binnen een maand tijds door de beide vereenigingen Ontwaakt bij Tijds" en Harmonie", honderden ten voor- deele van hulpbehoevenden waren bij eengebracht. Dezer dagen bevatte het »Alg. Handelsblad" het bericht, dat de voor Spaansche schooner Rasche of Bilbao, was af- en alhier binnengebracht. Dit bericht schijnt ter goeder trouw en zonder eenig nader onderzoek door een onzer plaatselijke couranten te zijn overgenomen, doch wij kunnen dit op grond weerspreken. Het schip zit op de strandingsplaats nog steeds vast en afschoon de werkzaamheden ter afbrenging vorderen, wordt men hierin door de verschillende natuur krachten aanhoudend tegengewerkt. Uit Nieuwe-Niedorp meldt men sOp tweeden Kerstdag jl., des namiddags, vertrok van hier een jonk man, kleedermaker van beroep, naar Schagen, met plan in den laten avond of des nachts terug te keereu, ten einde den volgenden morgen zijn werkzaamheden te hervatten. Hij keerde echter niet terug. Volgeus ingewonnen inlichtingen heeft hij den nacht in een logement te Schagen doorgebracht, is van daar den volgenden ochtend met den eersten spoortrein in de richting van Am sterdam vertrokken en heeft na dien tijd niets van zich laten hooren. Ook zijne te Amsterdam woonachtige moeder, eeu weduwe, heeft niets van hem gezien of vernomen en verkeert in groote ongerustheid, niet wetende wat er met haren zoon gebeurd is, of hij nog in leven is, en zoo ja, waar hij zich dan ophoudt. Dinsdagavond werd te Amster dam een juffrouw op den Nieuwen dijk door een man aangesproken, die haar op eenmaal haar gouden hals ketting afrukte een ijling wegliep. Op het Amstelveld werd Dinsdag avond een juffrouw door een mau aangesproken, die haar om een kwartje verzocht. Op hare weigering werd zij door een anderen mau aangepakt en vastgehouden, terwijl de eerste uit haren mantelzak een portemonnaie met f10 haalde. De straatroovers zgn ontvlucht en niet ontdekt. Nog nimmer, zegt het G. P. N., heeft men van zoovele aanrandingen in en nabij Amsterdam gehoord als tegenwoordig. In den vooravond van den 3en dezer liep een vischkooper op de Veemarkt. Onverhoeds wordt hij door drie personen aangegrepen, op den grond geworpen en van zijn gouden hemdsknoopjes en f6 beroofd. De roovers zetten het op een loopen en zijn verdwenen. In den nacht van Zaterdag op Zondag liep de 50-jarige machinist der H. spoorwegmaatschap pij, G. ten T., in den omtrek van den Zeedijk en werd eveneens door drie personen aangevallen en van zijn koperen remontoir horloge en porte monnaie, waarin f4, beroofd. Een der deugnieten is gearresteerd en het horloge als het eigendom van den conducteur herkend. Een jongeling en eeue jonge dochter te Nijmegen, respectievelijk 13 en 14 jaren oud, hadden elkaar trouw gezworen. Eenige dagen gele den betrapte eerstgenoemde echter zijne trouwelooze minares op heeter- daad, toen deze een vertrouwelijk tête a tête had met een zijner vroe gere vrienden. Plotseling grijpt de beleedigde minnaar een mes en na zijn voornemen te hebben medege deeld aan een vriend, begeeft hij zich naar zijne trouwelooze uitverkorene en steekt haar met het mes in de zijde. De wond is gelukkig niet ge vaarlijk. Hoe afschuwelgk de Leidsche vergiftingszaak zich in den beginne ook liet aanzien zégt de Leidsche Ct. toch kan niemand de omvang rijkheid van deze ontzettende reeks van misdaden vermoeden. Het onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat het aantal slachtoffers, die hare be reidwilligheid met den dood hebben moeten bekoopen, 24 bedraagt, terwijl zij, die met ziekte of levenslange ver lamming bet in dit wezen gestelde ver trouwen hebben geboet, ongeveer het zelfde getal bedraagt. Niettegenstaan de de meest verpletterende bewijzen harer schuld aanwezig zijn, blijft zij deze steeds ontkennen, zoodat de be- standdeelen van het vergif tot op heden toe nog onbekend zgn gebleven. Heden hopen wij te mogen herdenken de 47-Jarige Echt- verceniging, van onze geliefde ouders JAKOB SMIT en GEERTJE DRENT. Helder, 12 Januari 1884. Uit naaui van hun dank bare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Ondertrouwd: JACOB METTES en DIRKTJE SCHOENMAKER. Texel, 11 Jan. 1884. Getrouwd H. B. TELKAMP, genaamd Holmee. en M. C. W. H. JANSSEN. Helder, 9 Januari 1884. Die tevens bedanken voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Voorspoedig bevallen P. WERLINGSHOFF, geb. Rewwee. Helder, 9 Januari 1884. Voorspoedig bevallen van eene Dochter: DEBORA BAKKER, Ecbtgenoote van J. J. Linteloo. Helder, 8 Januari 1884. GEBOREN: HILLEGONDA, dochter van J. VEEN en G. DUINKER. Helder, 9 Januari 1884. Op den 7n Januari overleed zacht en kalm te Amsterdam, onze geliefde vader en behuwd- vader JOSIAS VAN DIEST, in den ouderdom van 73 jaar en 8 maanden. Helder, 4 Januari 1884. Js. VAN DIEST en Echtgenoote. Algemeene kennisgeving. Op 8 Januari overleed tot onze innige droefheid, ons ge liefd zoontje CORNELIS, in den ouderdom van 1 jaar en 7 maanden. Wieringen, 8 Jan. 1884. D. DUIJNKER. D. DUIJNKERDijkshooen. Tot onze diepe droefheid overleed beden onze geliefde oudste dochter GEERTJE DE VRIES, na een smartelijk lijden van drie weken, in den ouder dom van ruim 20 jaren. Wieringen, 10 Januari 1884. S. J. DE VRIES. H. DE VRIES—Wiegman. Onze lieveling MARIE werd ons beden avond in den aanval- ligen leeftijd van bijna zes jaar na een kortstondige ziekte, van onze zijde weggenomen. H. H. RIESSELMANN. E. M. P. RIESSELMANN, geb. Peetees. Nieuwediep, 8 Januari 1884. Hedenmorgen ontvingen wij de treurige tijding, dat onze ge liefde Broeder JACOB VAN DER EIJK in den ouderdom van bijna 59 jaren te Vlissingen is over leden. Helder, 10 Januari 1884. W. van dee EIJK en Ecbtgenoote. C, van dee KUIJL en Echtgen. S. van dee PLAAT en Echtgen. G. van dee PLAAT en Echtgen. Strekkende deze tot Bij deze gevoelen wij ons gedron gen onzen hartelijken dank te betui gen aan vrienden en bekenden, voor de hulp, ons zoo ruimschoots bewe zen bij de ramp, die ons ouderhart getroffen heeft door 't verlies van onze lieveling; in 't bijzonder aan de H.H. C. DUINKER en Echtge noote, J. MULDERS en Echtgenoote en P. KOOMAN. Helder, 11 Januari 1884. H. VAN DER LEE, en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2