Advertentiën. een», kleine meidmoet je niet een mooie pop hebben? Of dat prachtige paard, of dat grootc schaap En dat kou een kind kunnen uithonden! Ze was niet te houden mijn kleine engel. Ze trok me aan den arm naar de uitstallingen en liet me geen oogeublik met rust. Maar ik had geen cent op zak. En toch, het was Nieuwjaar; ze moest toch wat voor haar Nieuwjaar hebben. En toen heb ik een popje wegge nomen 't is zoo, maar zonder kleertjes aan, mijnbeer de rechter, zonder kleertjes, ver geet u dat niet. Ik heb de leelijkste ge nomen, nog wel een zonder haar en met een gebroken been Voorz. Jawel, maar in je zakken zijn er nog meer gevonden, bij je aanhouding. Bekl. Dat was voor mijn audere lieve lingen. Yoorz. Er zijn zes poppen bij je gevon den, die met het gebroken been meegerekend, en je hebt maar vijf kinderen. Bekl. Maar ik ben juist nummer zes te wachtenvoor ons Nieuwjaar weet u 1 Voorz. Kom! kom! in je kamer is aller lei speelgoed gevonden, zonder dat je kon opgeven hoe je er aankwam. De politie kent je als een luiaard en een dronkelap en gelooft dat je leeft van gestolen goed. Bekl. Och mijnheer de rechter, maar een enkele keer een borrel, om courage te krijgen voor het werk. De rechtbank veroordeelde dezen Thomas, die ditmaal zelf niet geloofd werd, tot 3 maanden gevangenisstraf. Het afgeloopen jaar is nood lottig geweest boven mate voor de scheepvaart, want gedurende de afge loopen 12 maanden zijn meer dan 2000 koopvaardijschepen vergaan. Aanvaringen hebben daarbij eeu groote rol gespeeld want het aantal dier onheilen klimt tot over de 150; meer dan tweederden daarvan hebben plaats gehad in de nabijheid der Engelache kust. In het algemeen zijn de kusten van Groot-Britannië getuigen geweest van vele schipbreuken, want het aan tal daarvan klimt tot 522. Blijkens een opgaaf der Engelsche maatschappij tot redding van schip breukelingen heeft deze dienst in het afgeloopen jaar, dat zoo noodlottig is geweest voor de scheepvaart, zich weder loffelijk gekweten van haar taak. Niet minder dan 956 personen heeft de bemanning der reddingsboo ten aan een wissen dood ontrukt. Daarenboven zijn 30 schepen, die in hoogen nood verkeerden en het ver gaan op de Britsche kust nabij waren, door die moedige menschenvrienden iu behouden haven gebracht. Maar in spijt van al den betoonden moed en onversaagdheid, welk een verbazend aantal menschenlevens zijn in 1883 verloren gegaan Het aan tal schipbreukelingen, die bij het strandeu van ruim 2000 schepen den dood in de golven hebben gevonden klimt tot over de 4200. Onder de vergane schepen komt voor de »Cimbria", eeu transatlan tische stoomboot, door aanvaring gezonken. Bij dit onheil alleen zijn meer dan 500 personen binnen wei nige minuten tijds uit een toestand door geen enkel gevaar bedreigd, voor zoo verre dit op zee bestaanbaar is, in dien van hopelooze schip breukelingen vervallen en in een oogwenk te gronde gegaan. Uit Berlijn schrijft men Alhier loopt het gerucht, dat tus- scheu het prinselijk echtpaar Frede- rik Karei onderhandelingen gevoerd worden over echtscheiding. Prinses Frederik Karei, moeder van prinses Hendrik der Ne.derlanden, heeft zich reeds te Dessau teruggetrokken. De keizer is als hoofd der familie be slist tegen ontbinding van dezen voor nagenoeg dertig jaren gesloten echt en daarom zullen de beide echtge- nooten zich met een afzondering zonder wettelgke scheiding moeten tevreden stellen. Een goede vondst. Eenigen tijd geleden werd in het district Amador, in den staat Cali- fornië, door een goudzoeker een stuk gouderts gevonden, dat bijna 200.000 dollars, dat is dus ruim f500.000, opbracht. Het blok lag op eene diepte van slechts 100 voet beneden den begauen grond. Te Ostende is Zaterdagnacht een hevige brand uitgebroken in een graaupakkuis naast het spoorweg station. Toen het vuur 't ergste woedde, deed zich een ontploffing hooren, gevolgd door het instorten der zpmuren, die voor een groot ge deelte vielen op hot aangrenzende lampenhok van het statiou, hetwelk verpletterd werd. Ongelukkig be vonden zich daarin drie man, die ouder het puin en hout bedolven werden twee hunner werden spoedig uit hunne gevaarlijke positie gered, zonder ernstige wouden gekregen te hebben, maar de derde, die eerst na een paar uur te voorschijn gebracht kon wordeu, overleed kort na zijne redding. De materieele schade be draagt meer dan 100.000 fr. Donderdagavond is te Weenen het volgende gebeurd Omstreeks 6 ure was de heer Eisert, die aldaar een wisselkantoor houdt, bezig met het natellen van geld en geldswaarden. Op dat oogen- blik kwamen twee mannen hem ver zoeken, een mnntbiljet te wisselen. Hg nam het biljet aan en wilde een hunner het geld voortellen, maar eer hij dit nog doen kon, kreeg hij een handvol zand in de oogen en een zwaren slag op het hoofd. Doodelijk verschrikt sprong hg achteruit en vluchtte naar een aangrenzend vertrek waar zgue kinderen en de gouvernante hem op zijne angstkreten te hulp schoten. Een der beide aanranders snelde hem achterna, raakte met hem aan 't worstelen, sloeg hem het rech teroog uit, gaf hem met een mes een steek in den schouder, sloeg het eene kind (een jongen van elf jaar) met een bijl de hersens in, zoodat de knaap dood viel, bracht het andere kind (een zoontje van acht jaar), als ook de gouvernante zware wonden toe, en ging daarop naar het kantoor terug, waar de andere indringer in middels was achtergebleven. De heer Eisert was inmiddels bewusteloos ne- dergevallenhetzelfde overkwam zgn zoontje en de gouvernante, en zoo vonden de beide dieven gelegenheid om een aauzienlijk bedrag in geld en geldswaarden weg te pakken en zich uit de voeten te maken. Bovendien hebben zij uit eenige boeken de bladen gescheurd en die aan het gaslicht iu brand gestoken. Eerst later hebbsn andere personen bemerkt, dat er on raad was en de politie te hulp ge roepen. Blijkens onderzoek moeten de beide daders een kameraad hebben gehad, die buiten het kantoor de wacht heeft gehouden om hen tegen een mogelijken overval te waar schuwen. Volgens een nader bericht zijn er twee of drie personen op vermoeden gearresteerd. Te Leeds heeft zich een geval van schijndood voorgedaan. Een meisje van 16 jaar, dat met haar moeder, een weduwe, woonde, was reeds sedert tien weken bedlegerig en de dokter had de hoop reeds opge geven. Dinsdagmiddag dacht men, dat zij den laatsten adem had uit geblazen. Een vrouw werd geroepen om het lijk af te leggen en daarna te. kisten. Ongeveer 8 uur 's avonds, toen de moeder met de vrouw in de keuken was, werden zij opgeschrikt door eeu zwakke stem, die moeder" riep. Toen de vrouwen gingen zien, zagen zij boven aan de trap, die tot de kamer, waar het lgk lag, leidde, het doodgewaande meisje staan in haar lijkgewaad. Het meisje werd naar bed geleid en de dokter ge haald. Den volgenden nacht heeft zij goed geslapen, maar is zeer zwak. In de kolenmijnen van Fersay, bij Atrecht, heeft Vrijdag een hevige ontploffing plaats gehad. Er zgn reeds 12 dooden en 12 gewonden te voorschijn gehaald. Er worden nog 5 vermistmen vreest, dat zij ook gedood zgn geworden. Het is dezer dagen de Ween er politie gelukt den vermoedelgken da der op te sporen van een viertal moorden, die nog steeds niet waren opgehelderd. De eerste daarvan werd gepleegd in 1879, terwgl de jongste in Augustus 1883 voorviel. Alle vertoonden eene wonderbaarlijke over eenkomst. Oppassende dienstmeisjes, die de eerste jeugd reeds achter den rug hadden en gedurende haar dienst tijd een sommetje hadden opgespaard, verdwenen spoorloos, zonder dat ie mand meer iets van ze hoorde. Eeu knap man, met een fraaien blonden baard, had haar ten huwelijk gevraagd maar ze keerden nimmer van haar huwelijksreis terug. Het laaste ver dween Therisia Kethel, de keukenmeid van den vrijheer Von Buschinan, maar ditmaal kwam de politie den man op het spoor door de spaarbank briefjes, die hij liet wisselen en slaagde er in zich van hem meester te maken. Hij geeft voor Schenk te heeten en ingenieur te zijn. Tot dusver heeft de politie alleen zijne schuld kunnen bewijzen door den moord van Jozefine en Katharina Timal en Theresia Kethel, die in 1883 verdwenen, maar toch schijnt het boven twijfel verheven dat hij ook schuldig is aan een der gelijk, nog niet opgehelderd, voorval in Juli 1879. Het is te hopen, dat de politie bij het opsporen van Eisert's moordenaars even gelukkig moge zgn, opdat ook die misdadigers onschadelijk worden gemaakt en de gerechte straf voor hun gruweldaad niet ontgaan. Omtrent deze geschiedenis bevat de N. R. Courant nog het volgende: Men moet weten, dat hier onder de burgerklassen het trouwen door mid del van annonces dikwijls voorkomt. Schenk was een ijverig lezer dier advertenties, en zoodra hij nu wist dat een meisje wat geld had, knoopte hij met haar relaties aan. Den vorigen zomer werd bij de politie aangifte ge daan dat Katharine enJosefine Timal, beiden dienstboden, verdwenen wa ren. Bij de huiszoeking vond men schriftelijke liefdesverklaringen, door zekeren Hugo Schenk geschreven. Ongeveer terzelfder tijd was ook zekere keukenmeid, Theresia Kethel geheeten, op listige wijze uit haar huis gelokt en spoorloos verdwenen. Ook daar vond men brieven, die met dezelfde hand als die aan de Timals geschreven waren. Bij onderzoekin de strafregisters is nu gebleken, dat zekere Hugo Schenk wegens oplich terijen, welke met het geven van trouwbeloften gepaard gingen, tot twee jaren gevangenisstraf veroor deeld geworden was. Dus geen twij fel, dat de man, die steeds met dienst meisjes verkeerde, die vervolgens spoorloos verdwenen, dezelfde was. In Juli 1883 werd dan ook het lijk van Josefine Timal in Moravië gevon den en drie dagen later spoelde de Donau het lijk van Katharina Timal aan land. Bij Payerbach was verleden jaar eene vrouw onder gelijke omstan digheden vermoord geworden, en het was zoo goed als zeker dat ook deze door dien modernen Blauwbaard om het leven gebracht is. Het gelukte eindelijk aan de politie te ervaren, dat Schenk zich nu eens te Linz, dan weer te Weenen ophield, en eindelijk eergisteren werd hij in hechtenis ge nomen. Het bleek tevens dat zijn broeder Carl en de smid Schlossarck hem in zijne misdrijven behulpzaam waren, dat dit edele drietal sinds een jaar de gewoonte had om dienstboden te vermoorden, na door middel van trouwbeloften zich van hare spaar penningen te hebben meester ge maakt. Immers het is thans gebleken, dat ook de kamenier Rosa Ferency, welke een spaarpenning van ongeveer 1000 fl. had, door Hugo Schenk en Schlossarck te Pressburg vermoord is, waarna het lijk in de Donau is gewor pen. Zjj zgn thans alle drie in hech tenis en zullen hunne verdiende straf wel niet ontgaan. De beide broeders Schenk zijn de zonen van een president van een der rechtbanken in Silezië, en hebben een goede opvoeding genoten. Daar men in Oostenrijk de doodstraf nog niet heeft afgeschaft, zullen de moor denaars van den ongelukkigen Eisert zoowel als die der door trouwlust verblinde dienstmeisjes hunne mis daden ongetwijfeld aan de galg moeten boeten. Het is, helaas! niet te ontkennen dat in de laatste tijden de misdaden toenemen, en de politie, die zooveel met politieke misdrijven te doen heeft, niet sterk genoeg is om de veelvul dige aanrandingen, die door uitge hongerde indiyiduen in eenzame straten gebeuren, te keer te gaan. Stooinvaartberichten. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Januari van Erionl. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Januari van Sont- h&mpton. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Jan. Kaap Roca. Het stoomschip Prinses Marie, vau Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Januari van PortSaid. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Amsterdam, arriveerde 12 Jan. te Batavia. Markt-Berichten. Hoorn, 12 Jan. Tarwe f7 a 8, Gerst f5.50 a 5.75, Haver f 3.75 a 4.25, Erwten: Witte f 12 a 12.50, groene f 15 a 16, grauwe f 15 a IC, vale f 16 a 17, bruine boonen f 12 a 14, 9 Paarden f 50 a 170, 106 Lammeren f22 a 26, 4 Kalveren f14 a 28, 22 Varkens f 10 a 18, 5 Zeugen f30 a 50, 97 Biggen f4»7, 50 Kippen f0.80 a 2, 1950 Kipeieren f 5.50 a 6 per 100, 1222 koppen Boter fO.62^ a 0.70 per kop. Alkmaar, 12 Jan. Aangevoerd 4 Paarden f95 a 115, 3 Koeien en Ossen f170 a 280, 16 nucht. Kalveren f 14 a 29, 217 Schapen f 18 a 30, 60 magere Yarkens f 13 a 18, 176 Biggen f 5 a 8, 3 Bokken en Geiten f7, Boter per kop ('s middags 12 uur) 0.721 a 0.80. Visscherij-Berichten. 14 Jan. vm. Binnen 4 sloepen. Schipper P. Ver»choor, met 140 1. kabelj., per stuk f2.80 a f2.90; 1 heilbot f 22.00; 600 scbelv. in ijs, per 100 f 13.50; 300 d. kabelj., per stuk f 1.45 a fl.95. 8chipper L. van Veelen, met 140 1. ka belj., per stuk f2.55 a 2.65; 1 heilbot f21.50; 90 1. lengen, per stuk f2.90; 350 d. kabelj f 1.50 a f 1.60; 65 d. lengen, per stuk fl.30. Schipper H. Groenedijk, met 200 1. ka belj., per stuk f2.25 a f 2.60; 18 1. lengen, per stuk f 2.954 heilbotten, p. st. f 20.00 1700 schelv. in ijs, per 100 f 9.00300 d. kabelj., per stuk fl.35 a f 1.65. Schipper A. Jongejan, 700 schelv., per 100 f38.50. Schipper D. van Neek (Maats. Neptunus), met 500 schelv., per 100 f 38.50. Schipper Wagenaar (Maats. Neptunus), 40 1. kabelj., per stuk f2.80; 20 1, lengen, per stuk f3.20; 200 d. kabelj., per stuk fl.50 a f 1.6060 d. lengen, per stuk fl.35; 400 schelv. in ijs, per 100 f 14.50. Haringtrekkers met 12 tal haring, per tal f6.—. 15 Jan. vm. Schipper K. Valkenier met 3700 schclv., per 100 f33.50. Geen schuiten naar zee. Burgerlijke Stam! Helder. Van 11 tot 15 Jan. 1884. ONDERTROUWDr GEHUWD: üeene' BEVALLENA. Leen geb. Berg, z. T. Oost geb. Kluft, z. M. C. Nieman geb. van der Hoeven, i. M. C. Ensraan geb. Suzenaar, 2 z. J. Klik geb. Quak, z. M. T. Caarls geb. Ebker, d. OVERLEDENJ. C. P. E. Bouricius geb. Jonkvrouwede Vaijnes van Brakell, 81 j. F. Kooijman, 43 j. H. B. Riesselmann, 7 j. F. Grandjean, 56 j. J. G. Leliveld, 66 j. Vervolg' der Berichten. Op het verzoek van de heeren van Gijn c. s. iuzake het publiek gebruik der Telephoon tot Kijkduin, heeft Z.Ex. de minister gunstig be schikt. Met ingang van 1 Februari, is adressanten te kennen gegeven, zullen de kustlichttorens Kijkduin" en »Eierland" (Texel) als Telegraaf kantoren met vereenvoudigde inrich ting door middel van den Telephoon, voor het publiek verkeer opengesteld worden. Naar we van goederhand ver nemen, is de sergeant-cantiuehouder der artillerie alhier niet gestraft we gens verkeerd gehouden administratie of tekort in de kas, maar was de straf eenvoudig van disciplinairen aard. De zangvereeniging »Euterpe" zal Zaterdag a. s. in Musis Sacrum een uitvoering geven onder directie van den heer W. Kuik, waarbij, tot afwisseling, een paar blijspelen zullen worden opgevoerd. Bij nader onderzoek is geble ken, dat niet 't machine-personeel, waaronder dus ook de machinisten behooren, zich heeft schuldig gemaakt aan wanorde aan boord van de Tromp, maar dat alleen de stokers zich heb ben te buiten gegaan en diensvolgens gestraft zgn. Tessel, 14 Jan. 't Blijft met de garnalenvisscherij nog altijd slecht gaan. Nauwelgks was een goede prijs te maken, of het gaat verkeerd met den verkoop in het buitenland. Het gevolg was dat de prijs van f4 op f2 per mand gesteld moest worden. Bovendien is er bijna niets te vangen. Zoowel voor de kokergen als voor de visschers ziet het er derhalve niet rooskleurig uit. Te Vlieland overleed den 11 1.1. de heer L. Zunderdorp, gedurende ruim 25 jaar burgemeester van dat eiland. De overledene genoot de algemeene achting zijner gemeentenaren en ver diende ze ook ten volle. Onder het bestuur vau den heer Zunderdorp kwamen tal van verbete ringen op dat eiland tot stand. Rus teloos was hij werkzaam tot heil van Vlieland. Wegens aanhoudend sukkelen was de heer Zunderdorp genoopt eervol ontslag aan te vragen en werd ver vangen door den heer Reedeker die, ofschoon reeds tamelijk bejaard, met jeugdigen ijver in den geest van den overledene voortstreeft. Terschelling, 12 Jan. Het gestrande schip Cornet" is heden vlot geweest, doch men was genoodzaakt het anker op de bank te laten vallen uit vrees dat het schip in diep water zou zinken, daar tegen het pompen in, reeds 7 voet water in het ruim stond. De marinier J. Lefeber, deser teur sedert 1854 van het wachtschip te Hellevoetsluis en sedert eenige dagen vau desertie terug, zal zich voor den zee-krijgsraad aldaar over zgn lang durige afwezigheid moeten verant woorden. Iu een sloot bij de stallen van de Haagsche Tramway-maatschappij, aan den Rijswijkschenweg, is 't lijkje gevonden van een pas geboren kind, in een doek gewikkeld. Op den spoorweg, tusschen Luik en Tienen, heeft een baanwachter in de vorige week zijn vrouw met de kolf van zij n geweer doodgeslagen en daarna zichzelf voor den eerst- aankomenden trein geworpen. Zgn verminkt lijk werd eenige uren later gevonden. Zgn gruwelgke daad wordt aan jaloerschheid toegeschreven. De komeet van 1812 is thans met het bloote oog zichtbaar. Tot den 15den dezer maand zal zg in helderheid steeds toenemen. Bij het sterke maanlicht is het verkieselijk, als men den staart van den zwer veling wil zien, een gewonen tooneel- kgker te nemen. De komeet beweegt zich in een hemelstreek waar geen helder lichtende sterren zich bevin den. Is de volle maan voorbij, dan behoort men tusschen 6 en 8 uur in den avond in het Zuid-Westen te ziende staart heeft dan een op- waartsche richting. 25-jarige Echtvereenigiug van LAMBERTUS VELTHÜIJS i en NAATJE BAKKER. Oude Schild, Texel, 15 Jan. '84. Namens hunne dankbare Kinderen. Geboren: JOHANNES CASPARUS, zoon van J. C. YOCKE. E. VOCKE Bienhoff. Amsterdam, 14 Januari 1834. Hedenmorgen bevallen van een welgeschapen Zoon, C. M. TERRAStroomer. Huisduinen, 15 Januari 1884. Bevallen van een welgeschapen Zoon, H. F. BOMHOFF,geliefde Echtgenoote van C. H. MEURS. Hoorn, 10 Januari 1884. Voorspoedig bevallen van een Zoon JKLIK Quak, Echtgenoote van A. KLIK. Helder, 12 Jan. 1884.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2