'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Zaterdag 19 Januari 1884. Twaalfde Jaargang. Kalender der Week. i No. i140. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BweauSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 2 m. Onderg. i u. 21 m. Zondag 20 Laatste Kwartier. Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Dondebdag 24- Vrijdag 25 Zaterdag 26 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Jan. 1884. De gemeenteraad hield jl. Dins dagavond een zitting, waarin besloten werd tot het geven van toelichting aan HH.Ged. Staten, betreffende enkele posten der rekening en verantwoor ding over 1882 en der begrooting voor 1884. Er werd besloten, dat het gebouwtje, noodig voor de be proeving der lichtsterkte van 't gas, zal worden gesticht op het gemeente- erf naast de Israëlitische kerk. Op zijn daartoe gedaan verzoek, werd de instructie van den gemeente-ont vanger aldus gewijzigdhet out- vang-kantoor zal 's namiddags in plaats van ten 4, ten 3 ure gesloteu worden en het kantoor zal gesloten zijn eiken Zaterdag en op den laatsten Donderdag van iedere maand. Laatst genoemde wijziging werd door adres sant gevraagd, met het oog op de vervulling der betrekking van pen ningmeester van den polder Anna Paulowna. Tot demping eener sloot nabij Bellevue werd, behoudens toe stemming der hooge regeering, be sloten. Onderscheidene mededeelingen werden voor kennisgeving aangeno men. Na bespreking werd afwijzend beschikt op een adres- van eenige voerlieden, die bezwaar hadden tegen de bepaling, dat hunne vrachtwagens bij avond voorzien moeten zijn van een brandende lantaarn. Op een adres van eigenaars en bewoners van den Dijkweg, houdende verzoek om verbetering van den openbaren weg, werd in zooverre gnustig beschikt, dat de rijweg aldaar door 't aan brengen van puin zal worden ver beterd. Aan de statuten van het Adder fonds ontleent men nader nog het volgende: Het doel der vereeniging is een fonds te creëeren tot onderstenuing van 1°. de nagelaten betrekkingen van hen, die bij de ramp van Zr. Ms. rammonitor Adder het leven hebben verloren, voor zooverre in hunne rechtmatige aanspraken niet reeds is voorzien voor de oprichting van dit fonds, en voorts van hen, die in 'slands zeedienst door eenige ramp, aan een van 's Ryks marineschepen overkomen, het leven hebben verloren 2°. hen die in 's lands zeedienst door eenige ramp, aan een van 'sRyks marineschepen overeenkomen, buiten staat zyn geraakt, om in hun on derhoud geheel of gedeeltelijk te voorzien. De gratificaties worden uitgereikt overeenkomstig een door de vereeni ging vast te stellen reglement. Daartoe mogen alleen de renten van het fonds worden gebezigd, maar nimmer ka pitaal worden aangesproken Van ondersteuning zijn buitengesloten zij, die in de termen vallen om onder steund te worden uit het vaderland- sche Fonds ter aanmoediging vau 'slands zeedienst, opgericht in 1871. Niemand kan ooit eenig recht op ondersteuning tegen de vereeniging doen gelden. Het kapitaal der Vereeniging be staat uit: 1°. de beschikbare penningen uit de gelden, bijeengebracht tot onder steuning van de nagelaten betrekkin gen van hen, die op 5 Juli 1882 met Zr Ms. rammonitor Adder zijn ver gaan, nadat met al die betrekkingen is afgerekend, voor zooverre die bij de oprichting van het fonds bekend waren; 2°. erfstellingen, legaten en giften3°. jaarlijksche giften en con tributies, indien het bestuur meenen mocht tot het opvragen daarvan te moeten overgaan; 4°. gekweekte renten. Leden der Vereeniging zijn de leden die hebben uitgemaakt het centrale comité tot verdeeliug der penningen, bijeengebracht ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van hen, die met Zr. Ms. rammonitor Adder zijn omgekomen. 't N. v. d. D. schrijft Reeds te ruim half negen Dinsdag morgen, was een agent van politie in zóo kennelijken staat, dat een zijner colléga's het noodig achtte hem naar den politiepost der 4e sectie aan de Lauriergracht over te brengen. Dit ging echter lang niet gemakkelijk, zoodat de hulp van een paar burgers moest worden ingeroepen. Ditmaal was dit beroep niet te vergeefs. Bij tientallen bood men zich aan. Tal vangroenteventsters en vischvrouwen, tegen wie de agent in zijn toestand zich allerlei ongegronde bekeuringen veroorloofd had, toonden zich bereid en vergezelden luid joelende dien man naar het bureau, waar hem zeker een pijnlijk ontwaken uit zijn roes ver beidt. Indien het oude volksgeloof, dat de vroege terugkomst der kievitten een vroegen zomer geeft, eenige waarheid bevat, dan zal deze zich thans niet lang meer laten wachten, daar die dieren zich nu reeds in de Betuwe vertoonen. Een niet onaardig voorval had, naar het Dbld. meldt, eenige dagen geleden te Etten (Nbr.) plaats. Een berenleider liet zijn »beer", tot groot genoegen van het omstaand publiek, allerlei kunsten* verrichten. De leider, die blijkbaar goede zaken deed, vond daarin aanleiding om nu en dan ook eens bezoek te brengen aan een der vele huisjes, waarop het woord vergunning* staat te lezen. Toen dit zoo een poosje geduurd had en den beer, die, zoolang dit bezoek dunrde, geketend en gemuilband op de stoep voor het huis moest blij ven liggen, dit geweldig scheen te ver velen, stoof het dier op eens verschrik kelijk brullende op, greep de klink van de deur, trad binnen en vroeg na zijn muilband opgelicht te hebben, op de meest menschelyke wijzeMoe der, geef mij ook een borrel." Dat de vrouw geweldig verschrikte, de leider leelijk keek en de straatjeugd uitstekend pret had, zal wel niemand verwonderen. Hetinteressantsteoogen- blik was evenwel, toen men na een paar uren den leider* en zyn »beer« heel broederlijk gearmd en gesticulee- reude met armen en pooten in ken nelijken staat* den straatweg naar Roosendaal zag opgaan, natuurlijk om hun «kunsten» elders te herhalen. Een man nit Tiel en een meisje uit een naburig dorp traden ongeveer drie weken geleden in den echt. Of schoon het den man niet onbekend was, dat zyn vrouw vóór het huwelijk reeds andere liefdesbetrekkingen had gehad, hield hij zich toch overtuigd, dat die betrekkingen in alle eer en deugd waren geweest. Nadat bet huwelijk echter gesloten was, beleed de vrouw hareu man openhartig, dat zij reeds sedert eeuige maanden de gevolgen van een mis stap verwachtte. De man is thans zoek en de omstandigheden bij zyn heengaan doen vermoeden, dat hij zelfmoord heeft gepleegd. In zake de gevangen manschap pen van het schip Nisero werd den 4n dezer uit Penang aan Reuter ge seind, dat de pogingen tot bevrijding tot dusver vruchteloos waren geweest, zoodat op dienzelfden dag een expe ditie vau 1200 man zou worden af gezonden om de gevangenen te be vrijden. Blijkens een telegram in de N. R. Ct., had de kanonneerboot de rivier niet kunnen opvaren en was haar giek omgeslagen, waarbij twee man zyn verdronken. Een arbeider uit de provincie Groningen, die verscheiden jaren ge leden van daar naar Noord-Amerika trok, om er zijn geluk te beproeven, zonder bezit van eenig vermogen, is thans tijdelijk terug. Hij is nu land bouwer en heeft, naar zijne verklaring, reeds f 60.000 oververdiend. Hij tracht thans propaganda te maken en denkt in Maart naar het verre Westen terug te keeren, in gezelschap van andere, nieuwe landverhuizers. Te Zierikzee is overleden een knecht by een handelaar in verfstoffen, die zich bij het versjouwen van een vat verfstof aan de hand licht ver wond had en iets van die stof in de wonde gekregen. Hand en arm zwol len op, en toen geneeskundige hulp ingeroepen werd, was het te laatde man is na een lyden van twee dagen bezweken. Een boerenjongen uit Ooststel lingwerf werd eenige jaren geleden als vrywilliger by 't Instructie-ba taljon te Kampen geplaatst en eenigen tyd later by 't garnizoen te Maas tricht ingedeeld. Van toen af hield eensklaps de briefwisseling met zyn bloedverwanten op, die op hun ver zoek aan den commandant van ge meld garnizoen om inlichtingen ten antwoord kregen, dat de jonkman met nog twee andere militairen ge deserteerd was. Sedert lang hoorde men niets meer van hem, totdat dezer dagen de familie een brief ontving uit Algiers. Hij was nl. volgens zijn schrijven, naar Frankrijk gevlucht, had eerst daar bij het leger gediend en was later met een transport naar Algiers ver trokken. Onlangs kwam te Berlijn een buitenmeisje een dienst zoeken. Zij vond er terstond een, waar men haar onmiddellijk gebruiken kou. Den volgenden morgen zond men haar uit, om zuurkool te halen, maar na het doeu van haar boodschap kon zij zich niet alleen het huis waar zij in dienst was niet meer herinneren, maar zij was ook den naam van haar meester glad vergeten en zij dwaalde met haar zuurkool langen tyd door de straten rond. Aan het verhuur kantoor, waar zij geweest was en dat zy zich nog herinnerde, gaf men haar een huisnummer op, maar dit bleek verkeerd te zijn en zy wist eindelijk geen anderen raad, dan de hulp der politie in te roepen. Zij bleef tot den volgenden morgen, in het bureau en intusschen gelukte het, na veel telegrapheeren en onderzoeken, het juiste adres van haar meester te vinden. Daar kwam de vermiste eindelijk met de zuurkool weer be houden terug. De yselyke moorden, dezer da gen te Weeneu bedreven, hebben de Daily News eens doen rondzien in hare eigene omgeving; en de vrucht van deze waarneming was een lijstje van moorden, die, sinds 1881 of daaromtrent te Londen bedreven, tot dusver onopgehelderd en ongestraft gebleven zijn. Het waren er een gansche reeks. Te Walworth werd een kruideniersknecht overhoop ge stoken door eenen dief, die bem een pak thee van zynen wagen gekaapt had. Te Bow vond men een oude vrouw. Ancock, op barbaarsche wyze in haar huisje vermoord. Een jonge vrouw van losse zedeu, Emily Novell, werd geworgd in haar bed gevonden. Urban Napoleon Stanger, een welva rend bakker, verdween spoorloos uit zijn huis in de Leverstreet, en alles wees er op dat hij vermoord moest zijn, ofschoon men van het cadaver nooit iets heeft kunnen ontdekken. Miss Hacker, een bejaarde rentenier ster, is vermoord in haren kelder ge vonden. Juffrouw Revilleeen sla gersvrouw, werd met een bijl afge maakt in hare eigene huiskamer ach ter den winkel. Atkins en Cole, twee dienders, werden door inbrekers, die zy poogden te vatten, doodge schoten. Het laatst kwam de moord van den jongen Tower te Stoke Ne- wington. En eindelijk zou deze lijst niet volledig zyn (wat zij trouwens tóch niet is) zonder vermelding vau het verdwijnen, nu driejaren geleden, van de beide schoolmeisjes Mary Sea- ward en Eliza Carter, onder sterke aanduidingen dat zy vermoord moes ten zijnen zonder te herinneren hoe herhaaldelijk reeds men uit de Thames en uit het Paddington-kanaal lijken heeft opgevischt vau onherkenbare, door nieuiaud vermiste individuen, wier uiteinde blijkbaar niet aan by ongeluk verdrinken toe te schryven was. De bedrijvers van al deze moorden loopen, voor zoover zy stad en land niet verlaten hebben, nog steeds op vrije voetenen de kans, dat zij ooit hunne gerechte straf ontvangen zullen, is zoo goed als nul. Ziedaar een overweging, zeker niet geschikt om in deu Londenschen burger het ge voel van veiligheid binnen zyne eigene stad te verhoogen. In een bierhuis te New-York zaten onlangs twee mannen, die tot op dat oogenblik elkander nimmer hadden gezien of gesproken en toch vijf minuten later zouden bemerken, dat zy echtgenooten waren van een en dezelfde vrouw. Dat kwam aldus nit. Tiemer, een zeeman en Meyer een vleeschhouwer, waren beiden Duit- schers, die reeds als knapen naar Amerika waren gekomen. In 't bier huis nu raakten zij onder een glaasje bier aan het praten over hun oude en over de lotgevallen in hun nieuwe vaderland. Tiemer klaagde zyn nood, dat hij in 't huwelyk niet zeer gelukkig geweest was. Twaalf jareu geleden was hy getrouwd, maar had het niet langer dan vier maanden bij zyn vrouw kunnen uithouden. »Dat is wonderlijk" zeide Meyer, >my is het even zoo gegaan. Ik ben vóór drie jaren gehuwd maar reeds na twee maanden heb ik mijn vrouw, een vreeselyke Xantippe, in den steek gelaten." Gedeelde smart is halve smart" en daarom begon men elkander meer te vertellen, zoodat ten laatste Tiemer aan Meyer vroeg, hoe zyn vrouw heette. »Sophie Otte", was het ant woord.»Onmogelyk, zoo heette myn vrouw ookriep Tiemer. Het bleek nu dezelfde dame te zyn en daar beide heeren beweerden, zich niet van haar te hebben laten scheiden, was hier bigamie tastbaar bewezen. Zy stelden te zamen een aktie tegen hunne" vronw iu, die voor den rechter evenwel stijf en strak volhield, wettig van Tiemer gescheiden te zijn. Het bleek echter, dat zij en Tiemer slechts voor een advocaat de verklaring hadden afge legd, dat zy elkander wilden verlaten. Een zeer opmerkelijke onthulling, bij de lezing der beide huwelijks contracten aan bet licht gekomen, was dat in negen jaren, tusschen de beide huwelijken verloopen, miss Sophie Otte maar twee jaar ouder was, geworden. De rechter Smith, een grappemaker, meende »dat de buitengewoon koude winter van 1880 wel de oorzaak zou kannen zyn van dit natuurverschijnsel. Het slot van 't geding kunnen wij nog niet mededeelen, daar miss Otte beweert, de bewyzen der echt scheiding te huis te hebben en dus de behandeling der zaak is vertraagd. De Hanovereche Courier ver neemt, dat in de fabriek van Krupp een nieuw soort artillerie-projectiel met plattten kop aangemaakt wordt. Het doel dezer constructie is het afglijden van het projectiel te verhin deren, wanneer de elevatie zeer groot is ook moet daarmede het treffen der pautsering onder water verge makkelijkt worden. Bij de thans gebruikelyke puntprojectielen gaat het schuin aanslaan op de water oppervlakte meestal met een afwij king van het mikpunt gepaard. Een byzontiere inrichting om by het nieuwe projectiel geen verlies van snelheid te verkrijgen bestaat daarin, dat er een punt van jjzerblik of hout op aangebracht is die met olie ge vuld is. By het inslaan van het projectiel wordt die punt verbryzeld en dit met olie overgoten, waardoor het indringingsvermogen nog ver hoogd wordt. Dezer dagen stierf te Frederik- stad in Noorwegen een man, die 50 jaar geleden gevaar liep, levend be-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1