Advertenliën. graven te worden. Het was in den cholera-tyd, dat zijn doodgewaand lichaam naast veel andere lijken was nedergezet, om op de komst van den predikant te wachten alvorens zy in het groote graf werden neêrgelaten. Tot niet weinig verbazing en schrik van de omstanders stond de man op en ging zijns weegs. Vlug. Een uitgever teNew- York, dié vóór alle anderen een ver taling het licht wilde doen zien van het bekende Sara Barnum van Marie Colombier, trof een overeenkomst met 59 vertalers, 's Middags te 1 ure begonnen deze hun werk; 's avonds te elf ure was de copie in handen der zettersden volgenden namiddag reeds werd het boek, 350 bladzijden groot, kant en klaar verkocht. Te New-York is bericht ont vangen van een ernstig spoorwegon geluk in Pennsylvanië. De petroleum uit een natuurlijke bron bij Bradford liep over den spoor weg en werd door de vonken uit de locomotief vau een daarover rijdenden trein in brand gestoken, zoodat spoe dig alle wagens iu brand stonden. Ver scheidene passagiers kwamen in de vlammen om, of verloren het leven bij hunne pogingen om te ontkomen, terwijl velen gekwetst werden. Te Bremen werd voor eenige dagen een schrijnwerker in zijn slaap kamer door zyn vrouw hangende ge vonden. Dit voorval wordt aldaar veel besproken, omdat de reeds 58- jarige man eerst in de afgeloopen zomer zich bij verschillende jhaatscbap pijen voor een bedrag van 58000 mark ten gunste zijner vrouw heeft laten verzekeren, en omdat hij vroeger bij Da nooit ongesteld was en onmid dellijk na het sluiten der verzekerin gen is begonnen te sukkelen. Daar hij zelf niet in staat was de vrij hooge verzekeringspremiën te betalen, werd het bedrag door een boer uit een naburig dorp voorgeschoten. Een en ander gaf de politie aanleiding een onderzoek in te stellen en de weduwe en den boer te arresteeren, Bij een huiszoeking heeft men bovendien in de woning van den schrijnwerker een fleschje met het etiket vergif" ge vonden. Het lijk is opgegraven, doch men heeft niets verdachts kunnen bespeuren. Eenige in weudigelichaams- deelen worden door scheikundigen aan een nauwkeurig onderzoek onderwor- pon. De vraag is nu allleen of de schrijn werker zich door ophanging van het leven heeft beroofd, of wel dat hy levend of nadat de dood door andere middelen was veroorzaakt, is opgehangen. De stroom van landverhuizers, die in 1883 uit Engelsche havens vertrok, is 3Vs pet. kleiner geweest dan in 1882 j in dat laatste jaar was het getal 414.288, in het volgende 397.927. De vermindering spruit geheel voort uit den minderen toe vloed van het buitenland, vermoedelijk wegens de grootere concurrentie die Duitschlandj België en Nederland aan de Engelsche reederijen aandoen. Het Duitsche stoomschip Prins George" heeft op zijn reie van Palermo naar Philadelphia, den lsten December groot gevaar geloopen, met zijue be manning en 100 emigranten ten onder te gaan. Door een zwaren storm beloopen, werden al 't touw en raderwerk van het dek geslagen en ook twee matrozen spoelden van het dek af. Onder de passagiers, die men allen in het tusschendek had gebracht, heerschte een groote ontsteltenis en een man stierf van angst. Gelukkig duurde de storm niet lang en kou bij goed weder de schade langzamerhand weder hersteld worden. Na een reis van vier weken liep de Prins George" de haven van Philadelphia binnen. De regeering der Vereenigde Staten is voornemens een nieuwe expeditie naar de Noordpool uit te rusten om de Greely-Noordpoolvaar- ders op te sporen. Hiervoor is zij met eenige walvischvaarders te Dun- dee in onderhandeling getreden. Bin nenkort zal aldaar een Amerikaansch zee-officier aankomen, om een keuze uit de hiervoor geschikte schepen te doen. Te Bromwich is de 20-jarige zoon van een ijzerfabrikant, die reeds eenigen tijd niet wel by 't hoofd was, in een ketel gesprongen, waarin yzer werd gesmolten. De metaalmassa was wit gloeiend en hoewel men onmiddellyk den ketel met water afkoelde, werd de jonge man er leven loos uitgehaald. De armen en beenen waren van het lijf gescheiden en de romp geheel geschroeid. Een der onbeschaamdste stukkbn van den beruchten roover Cartouche was, dat hy een snuifdoos stal uit den zak van een commissaris van politie, die hem gevangen nam. Iets dergelijks heeft onlangs een dief in de Parysche wijk St. Germain 1'Auxerrois hem nagedaan. Terwijl de commissaris van politie in zijn kabinet druk bezig was, ging deze onbeschaamde indringer de kamer daarnaast binnen, stal daar een valies met 200 francs, en ging bedaard weer heen. De commissaris had wel ie mand hooren loopen, maar hy meende dat het een beambte was die daar het eeu eu ander in orde maakte, en hy had niet eens opgekeken. De dief was zoo stil gekomen en heengegaan dat de gerechtsdienaars aan den in gang hem volstrekt niet bemerkten. Een handelaar te Parys had sedert geruimen tyd bemerkt, dat eiken dag belangrijke geldsommen uit zyn kas verdwenen waren. Hy stelde hiervan den commissaris van holitie in kennes, die twee der beste agenten zond om de zaak te onder zoeken. Daar de bestolene alleen woont en slechts een kamer by zyn winkel in gebruik heeft, waren de agenten verplicht zich onder het bed schuil te houden. Langen tyd haddeu zy zich daaronder schuil gehouden, toen zy een sleutel in het slot der kas hoorden steken en een man op bloote voeten bemerkten, die een greep in de kas deed. Toen kwamen de agenten eensklaps voor den dag en grepen den dief, die een winkel had in de nabijheid en die voor 600,000 fraucs zaken per jaar doet. Aan het politiebureau verklaarde hy, dat hy slechts stal om zich te wreken op zyn collega, die hem een deloyale concurrentie aandoet. Er staat niets van in. Als de waarheid, bij ons bluffen, Eens het groot historieboek Doorblaart en eens onderzoekend Snuff'len gaat in eiken hoek. Wordt gewis de dame droevig, Of wel nijdig als een spin: Wat in 't boek staat, zucht ze, is prachtig, Maar van mij staat er niets in. Eenmaal zag een kranig heertje Op het land een meisje staan; Haar te kussen, dacht het fatje, Zal voorwaar niet moeilijk gaan. Liefje, sprak hij, geef me een zoentje En streek 't meisje langs de kin; Maar zij duwde hem ter zijde, En zei: daar staat niets van in. 't Gaat ons niet steeds naar den vleesehe, Meestal is dit zoo 't geval; Ieder jaar wenscht men intusschen, Dat het beter worden zal. Maar al wenscht men heil en zegen Telkens weer aan het begin Van het jaar, de tijd leert meestal: Voorspoed, daar staat niets van in. Jan en Jetje, een aardig paartje, Zwoeren eens elkander trouw. 'k Doe uw zin, zei men weerkeerig, Zijn wij eerst maar man en vrouw. Maar nu ze echtelieden heeten, Doet elk steeds zijn eigen zin. Volgzaamheid en huwlijksvreugde, Hoor eens, daar staat niets van in. Zondagsrust! wie zou er wezen, Die ze ook niet den ambt'naar gunt; Velen onder de ambtenaren Zijn gevoelig op dat punt. Ook zij willen 's Zondags toeven In het huiselijk gezin; Maar hun werkkring zegt te dikwijls Stellig, daar staat niets van in. Vrede op aarde! hoort men telkens Op het Kerstfeest hier en daar; Vrede op aarde! Zie, alomme, Wat inen daarvan wordt gewaar. Liefde prediken de menschen; Maar van vrede en menschenmin Is slechts weinig te bespeuren Neen, daar staat niet veel van in. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Prins Hendrik, van Bata via naar Amsterdam, passeerde Aden den 14 Januari. Het stoomschip Sumatra, van Batavia, is 16 Januari te IJmuiden binnengekomen. Het stoomschip Voorwaats, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang den 12 Januari. Volgens telegram uit Londen te Amster dam bij de Vereeniging van Assuradeuren ontvangen, is het stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amsterdam, te Batavia uit zee teruggekomen, met onklaren lagen drak-cilinder eu gebroken zuiger. Heeft gerepareerd en de reis hervat. Markt-Berichten Purmerend, 15 Jan. 86 stapels kleine Kaas a f37, 3 Middelbare a f37.50 per 50 kgr., 908 kgr. Boterlaagste prijs f 1.35, hoogste f 1.45 per kgr., 137 Runderen, stug, lager prijs, 80 Paarden, 78 vette Kalveren f0.80 a 1 per P.' vlug, 82 nucht. dito f6 a 95 per stuk, stug, 85 vetteVarkens f 0.42 a 0.50 per P., flauw, 50 magere dito f 10 a 15 per stak, stug, 121 Biggen f 4 a 7 per stug, stug, 927 Schapen en Lammeren; Overhouders hoogervette lager prijs, stug, 20 Ganzen f4 a 4.25 per stuk, Kipeieren f4.50 a 5 per 100. Schagee, 17 Jan. 7 Paarden f 40 a 150, 22 Geldekoeien f180 a 300, 22 nuchtere Kalveren f7 a 15, 700 Schapen f 16 a 32, 32 magere Varkens f 10 a 13, 25 Biggen f4 a 7, 50 Kippen f0.50 a 1.75, 80 Een den f 0.80 a 1.85, Boter per kop f 0.85 a 0.90, Kaas per kilogr. f 0.40 a 0.50, Kip eieren per 100 f3.50 a 4. V isscherij-Berichten 16 Jan. n». 8 korders met 20 tot 50 roggen, per stuk f 1.05 a f129. 17 Jan. Schipper IJ. v. d. Hoek met 130 1. kabelj., p. st. f2.05; 8 lengen, id. f2.90; 100 d. kabelj., p. st. f 1.36 a f 1.60; 3100 sohelv. in ijs, p. 100 f 21.00. 1 korder met 40 tongen, p. st. f0.70; 160 kleine en middelbare id. f 0.20 af 0.30; groote schol f 10.00 p. wichtje. Schipper Jb. v. Hoek met 130 1. kabelj., i p. st. f2.30; 194 1. lengen, p. st. f8.80; 69 d. kabelj., per st. f 1.4646 d. lengen, per st. f 1.453100 schelv. in ijs, p. 100 f 24.00. Schipper Jb. Saai met 150 1. kabelj., p. st. f2.05; 2 heilbotten f20.00; 200 d. kabelj., p. st. f 1.361000 schelv. in ijs, p. 100 f92.00. Nm. 2 sloepen. Schipper C. v. Pel met 160 1. kabelj., p. st. fl.85; 20 1. lengen, p. st. f2.60; 2500 schelv. in ijs, p. 100 f 18.00; 300 d. kabelj. p. st. f 1.00 af 1.35. Schipper B. Meijboom met 120 1. kabelj., p. st. f 1.958 1. lengen, p. st. f2.55; 900 schelv. in ijs, p. 100 f 17.00; 160 d. kabelj., p. st. fl.10 a fl.35. 4 beugers met 20 tot 50 roggen, p. st. f 0.86 a f 0.89. 18 Jan. vm, 1 schuit van Terschelling met 2500 schelv., p. 100 f 21.0085 roggen, p. st. f 0.94. 3 korders met 80 tot 130 grootejtongen, p. st. f 0.70200 tot 300 kleine jtongen. p. st. f0.15 a f 0.953 wichtjes groote schol, per wichtje f20.00; 25 roggen, p. st. f 0.92. Burgerlijke Stand Helder. Van 15 tot 18 Jan. 1884. ONDERTROUWDT. Faber, scheeps timmerman, en G. Spil. GEHUWDC. J. Moen, en A. Assendorp. A. H. Chamot, en G. van Es. BEVALLEN: C. M. Terra, geb. Stroo- mer, t. M. Breet, geb. Visscher, d. C. Brands, geb. Faber, d. N. Verboom, geb. Sehellin- ger, z. G. van Dartelen, geb. Dictus, d. T. 8nel, geb. Kort, d. W. van Rheenen, geb. Huijbers, z. OVERLEDENM. van Rijn, bijna 3 j. G. Dral, 5 m. H. J. Bchuijt, 52 j. Burgerlijke Stand Tessel. Van 10 tot 16 Jan. 1884. ONDERTROUWDJacob Mettes en Dirkje Schoenmaker. GETROUWDGeene. GEBORENCornelisz. van Hendrik Maas Cz. en Dieuwertje Hin. Albert, z. van Albert Schagen Wz. en Cornelia Mo- lensteeg. Pieter, z. van Pieter Bruin Pz. en Tetje Kuiper. Aris, z. van Pieter Plaats man Jbz. en Jansje Breemer. Abram, z. van Abram de Ridder en Dieuwertje Klok. Hen- drica, d. van Dirk Lap Bz. en Dieuwertje Drijver. OVERLEDEN Martha Reuvers, 43 j., geh. met Maarten Eelman. Vervolg' der Berichten. Ter vervulling der predikants vacature by de Herst. Evang. Lutli. gemeente alhier, is eergisteren de na volgende nominatie opgemaakt: J. C. Geelhuizen, pred. te BrielleJ. F. Plaat, pred. te Middelburg: J. H. Schwill, pred. te Hoorn; en H. R. Snyder, pred. te Medemblik. Voor het examen van kapel meester by het staf muziekkorps der Kon. Ned. Marine, hadden zich jl. Dinsdag en Woensdag 9 heeren aan gemeld, waarvan zich een vooraf te ruggetrokken had. Naar mij vernemeu zal de IJsclub »West-Frisia" eerstdaags vergaderen, om plannen te maken voor het even tueel verschijnen van ijsbanen. Door de directie der marine alhier is Woensdag in bet opeubaar aanbesteedhet gewoon jaarlijksch onderhoud der dok-, sluis- en andere waterwerken van het maritieme eta blissement alhier. Ingekomen 16 biljetten. Laagste inschrijvers de heeren Gebrs. Boon, alhier voor f11,150. Woensdag werd door den Se naat der Rijksuniversiteit te Leiden het Doctoraat honoris cansa in de Theologie verleend aan den heer Joh. Dyserinck te Vlissingen. Aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam is door de heeren J. L. Kannegieter, W. P. De Puy, J. Tichelman en W. Vos, met gunstig gevolg examen afgelegd voor de be trekking van 3de stuurman by de Gouvernements-Marine in Nederl.- Indië. Aan 's Rijks munt houdt men zich thans bezig met den aanmaak van halve centen, die tot een bedrag van f 20.000 zullen worden ver vaardigd. Naar men verneemt, is het verzoek om gratie, door den baron Van Heeckeren te Arnhem by den Koning ingediend, van de hand ge wezen. Omtrent het stranden van de Engelsche boot aan de Westkust van Atjeh, vernemen wij uit een parti culieren brief het volgende De losprijs, die gevraagd wordt door de Atjehers voor de bemanning (32 Europeanen), is f 300.000. Daar van is reeds f 100.000 betaald, waar voor men den 2u machinist van die boot heeft losgekregen, die zeer ziek en thans by ons aan boord de »Soe- rabaia" is. Zij moeten verschrik kelijk te lijden hebben bij die At jehers. N. v. d. Dag. Maandag en Dinsdag heeft op klaarlichten dag een allerbrutaalste diefstal plaats gehad in de Panaal- steeg by den Korten Nieuwen dyk te Amsterdam. Er is daar eeu onbewoond huis, waarvan by het afbreken van bet belendend perceel een zijmuur is weg genomen. Nu kwamen er Maandag twee man nen, oogeuschynlyk werklieden, met een kar om »een karrewei te ver richten". Zij braken al het yzer, zink en lood van liet huis af en voerden het per handkar weg. De naaste buurman, in de onderstelling, dat alles in den haak was, vroeg hun heel beleefd, of zij toch vooral zyn dak niet zonden beschadigenzij beloofden daarvoor te zullen zorgen, als meneer maar een kopje koffie gaf'. Uit een gevoel van dankbaarheid hebben zy toen, op den koop toe, ook 's mans lood van het dak verwijderd. Het is daarna gebleken, dat zy geheel op eigengezag handelden niet alleen, maar ook met minder eerlijke bedoelingen, want zy hebben, na twee dagen werk, het lood enz., bij een uitdrager te gelde gemaakt. Men verneemt dat de politie hen reeds op 't spoor is. Bij het onderzoek naar de moor den door Hugo Schenk te Ween en ge pleegd, is gebleken, dat hij kort vóór zijne arrestatie weder met een meisje briefwisseling had aangeknoopt, wier naam tot heden nog niet bekend is. Ook wordt hem nog den moord van een meisje te Budapest, die twee jaren geleden plaats gehad heeft, ten laste gelegd. Zondag heeft men in een kerk te Vitula, een dorp in Ierland, ge tracht een agrarischen moord te ple gen, welke poging nog in tijds is ver ijdeld. De zetel, die door den vrede rechter Dalv ingenomen wordt, was in de rugleuning doorboord en daar een toestel aangebracht, waarmede een in het gat gestoken revolver op een willekeurig oogenblik afgeschoten had kunnen worden. De revolver was zoo geplaatst, dat de kogel den in de kerkbank zittende persoon zeker zou hebben gedood, ware het niet, dat de aanslag nog in tijds door den kerke- knecht ontdekt werd. De kerk wordt nu streng bewaakt en de heer Daly ging Zondag in gezelschap van zes ge wapende politieagenten naar de kerk. Toen Zondagavond om 9 uur de uit Dalton komende trein het stati on van Broadstreet te Londen binnen reed, bemerkte de machinist aan de wielen eenige bloedsporen. Aan een der wielen van een volgenden trein zag men ook bloedvlekken en boven dien tusschen de spaken een stuk van een been van een man. De baau werd onmiddellijk onderzocht en bij Shore- ditch stootte men tegen het verminkte lijk van een man, dat spoedig als dat van den heer Pritchard herkend werd. De overledene was een vermogend man, die als rentenier in het noorde lijk gedeelte der stad woonde en om 8 uur uit Dalton naar de City was ge reden. Daar men op het lijk noch een horloge, noch een geldbeurs vond, vermoedt men, dat de moord is ge pleegd, met het doel het lijk te beste len. Yan haren correspondent te Weenen ontvangt de N. R. Ct. over den graanhandel het volgende schrij ven, dd. 15 Januari: De graanhandelaars in Weenen zitten in de grootste verlegenheid, want ze weten niet hoe zij hun koren rogge, mais en verdere halmvruchten kwijt zullen raken. Sinds jaren zijn de graanprijzen niet zoo gedaald als thans, en de gevolgen daarvan wor den van San Francisco af tot in het kleinste Hongaarsche dorpje gevoeld. De speculanten die hun graan op hoop van betere tijden in hunne pak huizen hebben bewaard, zijn er het slechtste aan toe, want zy zijn ge dwongen hunne producten te belee- nen en alle dagen surplus te be talen. Weenen is vol graan, en in Pest is het nog erger, daar men er geen weg mede weet en in de Hongaarsche provinciesteden de magazijnen over vuld zyn. Ten gevolge van dien overvloed gaan de prijzen in België, Holland, aan den Rijn inZuid-Duitsch- land steeds sterker naar beneden, en des te moeielijker wordt het dus om het product van de hand te zetten. Het gevolg van dien overvloed is een algemeene teruggang in den Ame- rikaanschen graanhandel, faillisse menten en stilstand in zaken. Nu dus ook Amerika onder den druk des over- vloeds te lijden heeft, moest er naar een andere reden van dit abnormale verschijnsel gezocht worden, en meent men dat in de overproductie gevon den te hebben. Want sinds korten tyd beginnen Indië en vooral Austra lië op de wereldmarkt te verschijnen en bereid te wezen om op de concur rentie met Amerika te aanvaarden. Die omstandigheid schijnt door de speculanten in graan over het hoofd gezien te zijn. Maar er is nog meer. Men had uit de berichten over den oogst afgeleid dat in 1883 een mid delmatig jaar zijn zou. Het tegendeel is uitgekomen, want het is over het algemeen zeer vruchtbaar geweest. Daarbij komen [nog de onverkochte voorraden uit vroegere jaren, die groo- ter zijn dan men berekend had. On getwijfeld is ook de gunstige oogst van aardappelen en vruchten in die landen, welke als groote graanver- bruikers bekend staan, van invloed op het verminderde debiet geweest. In één woord, voor de handelaars en spe culanten in koren was het afgeloopen jaar ongunstig. Een goed gevolg van die algemeene daling is dat de hoofd- piijzen noodzakelijk moeten dalen. Of' de bakkers daar echter notitie van zullen nemen, is nog de vraag, daar men de prijzen der eerste levensbe hoeften zelden naar beneden ziet gaan en onze broodbereiders aan dat oor wel dq>of zullen wezen. Getro.uwd A. H. CHAMOT en G. YAN ES. Nieuwedirap, 17 Januari 1884.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2