op deze mag luidde„dat de dokter hem bij zijn eerste bezoek wèl gevraagd had, of zij ook iets nadeeliga gegeten of ge dronken hadden P" „Ja, dat was wel mogelijk, want in het zelfde potje waarin gekookt werd, werd wel eens kalk en petroleum gehaald. Zoo gaat het dikwijls bij menschen van ons slag," verklaarde flammerling. Werkelijk heeft de dokter de familie gered, maar bij elk bezoek dat hij daar bracht, werd hij versterkt in zijne overtuiging dat de men schen iets nadeeligs gebruikt moesten hebben. „Maar hoe is het mogelijk", vroeg de rechter daarop den geneesheer, „dat u de justitie toen reeds van zoo iets niet in kennis steldetP „Omdat," was zijn antwoord, „er in ge heel geen vermoeden aan een misdaad kon bestaan, daar hier mijns inziens een drijf veer ontbrak. Immers menschen wier dood voor geen sterveling van belang kon zijn, worden vaak door den geneesheer ongesteld bevonden en somtijds meent men dan ver schijnselen van vergiftiging waar te nemen. „De eerste vraag is dan natuurlijkheb je ook iets ongewoons gebruikt. Dan luidt het bescheid Och ja, meneer dat kan wel zijnmaar aan misdaad wordt dan niet zoo spoedig gedacht, vooral wanneer erbij de slachtoffers niets te halen valt." Door deze opmerking tot denken gebracht, herinnnerde de Hammerlinga zich vervolgens voor den rechter, dat zij juist kort vóór hunne ongesteldheid eenige kleine geschenken als wat pap, chocolade enz. van vrouw v. d. Linde gekregen hadden en begrepen nu maar al te wel, dat de ziekte daaruit voortgekomen zijn moest. Intusschen is het opmerkelijk dat vrouw Van der Linde hardnekkig alle schuld ont kennen blijft. Het vermoeden is daardoor bij de justitie gerezen, dat de reeks harer misdaden buitengewoon groot moet zijn. Vandaar dat een tal van haar gestorven familieleden, ja zelfs hare ouders uit hun graf zijn genomen om scheikundig te worden onderzocht. Het aantal lijken, dat thans in de schei kundige werkplaats van prot'. Van der Burg in onderzoek is, bedraagt niet minder dan twaalf. Bij de meesten schijnt de vergiftiging te kunnen worden aangetoond. Niet bij allen. Uit het feit, dat vele lijken na langen tijd nog vrij wel ongeschonden en zeer goed herkenbaar uit het graf zijn gekomen, is de gevolgtrekking te maken, dat zwavel arsenicum, of auri pigment is aangewend, dat de eigenaardige kracht heeft ontbinding tegen te gaan. .De roodachtige kleur van de vergiftigde pap komt ook met de kleur van dit vergif overeen." Het Weekblad voor Pharmacie schrijft Vau vertrouwbare zijde wordt ons uit Leiden, betreffende de bekende vergiftigingen, medegedeeld, dat het scheikundig onderzoek heeft geleerd, dat eene oplosbare arsenikverbinding, vermoedelijk in opgelosten staat, als vergif is gebruikt. Aan prof. Van der Burg is het gerechtelijk scheikundig onderzoek der organen van 16 lijken opgedragen. Hiervan zijn er 13 opgegraven, waar onder 11 van oudere dagteekening, zoodat ook de aarde nit de naaste omgeving dezer kisten moest worden onderzocht. Voorloopig wordt het opgraven, van vermoedelijk nog meer slacht offers, gestaakt. Ongetwijfeld zal zulk eene om vangrijke expertise wel schier eenig zijn in de annalen der toxicologie. Men schrijft het volgende aan het »Bat. Hbld." »Wat men nog nimmer hier ter reede heeft zien gebeuren, is Zondag jl. gebeurd, namelijk, dat een vreemd schip op onze ree komt en die weer verlaat zonder zijn vlag te vertoonen een handeling, die niet alleen zeer ongepast en honend is, maar hoven- dien niet eens naar behooren is ge straft. Het geval was het volgende »De Engelsche stoomer Anglo In- dian, van de kust gekomen, had hier de vorige week geladen en vertrok Zondagmorgen, na voor den haven meester uitgeklaard te zjjn. Of een dergelijke formaliteit ook op het wachtschip heeft plaats gehad weten wij niet, maar afgescheiden daarvan, is het een feit, dat de Anglo Indian zijne ankers lichtte en koers zette naai zee, zonder zyn natie-vlag te hijschen. Dit werd bemerkt door 't wachtschip, dat het vertrekkende vaartuig volgens de voorschriften een schot nazond, ten teeken dat de Anglo Indian moest bijdraaien. In plaats echter van daar aan gehoor te geven, vervolgde het schip zeer kalm zijn koerseerst toen een tweede schot werd gelost, scheen het daaraan eenige opmerkzaamheid te wijden, maakte een kleine wending en begon bij te draaien. Yan boord van het wachtschip werd een sp gestreken waarom geen stoombarkas? en de manschap maakte zich gereed naar het vertrek kende schip te roeien. Maar nog vóór de sloep de Anglo Indian had bereikt, wendde deze weder het roer en ste vende statig voorwaarts, om tusschen Ontong Djawa en Onrust door verder zjjn reis te vervolgen. Waren de bestaande reglementen opgevolgd, dan zou van het wacht schip bij die uittartende houding van het vertrekkende vaartuig een schot met scherp moeten zijn gelost, maar men stelde zich daar aan boord tevre den met het ten derden male lossen van een gewoon schot, omdatja omdat, zoo men zegt, de kommandant niet aan boord van het wachtschip was en de eerste officier wellicht een dergeljjke handeling niet op eigen verantwoordelijkheid durfde doen. Intusschen heeft dit voorval aan boord van de ter reede liggende sche pen niet weinig opzien gebaard en was men algemeen van meening, dat het Engelsche vaartuig wel verplicht zou geweest zjjn bij te draaien, indien een projectiel zijn schoorsteen getroffen of zijn want ontakeld had als straf voor zijn laakbare handeling, en dat een dergelijke houding onzerzijds vrij wat meer respectabel ware geweest, dan nu, nu men zich voor de onder vonden bejegening moet tevreden stel len met de inning van f 25, f 50 en 100, als boete, door het Engelsche vaartuig te betalen voor de waarschu wende schoten." De werkstaking, door de ma trozen en stokers van de mailbooten te Marseille ingesteld, is geëindigd. De meeste werkstakers hebben het werk op de vroegere voorwaarden hervat. Te Gent is weder een 9-jarig meisje spoorloos verdwenen. Haar vader zond haar 's middags om half vijf uit om tabak te halen, en het meisje is tot heden niet teruggekeerd Zij was de oudste van 6 kinderen. Er wordt aan een misdaad dacht. Zondagnacht maakte een weduwe te Breslau een einde aan haar leven, door het gebruik van vergif, nadat zjj vooraf have beide dochtertjes van 9 en 12 jaren door vergif gedood had. Armoede moet haar tot deze noodlot tige daad gedreven hebben. Te St. Louis had voor eenige weken een huwelijk in de gevange nis plaats. Een Duitsch meisje, dat op het punt stond moeder te worden vernam bij haar aankomst in de nieuwe wereld, dat haar aanstaande echtge noot in een herberg een vriend ge dood had, waarom hij in de gevange nis was opgesloten. Het jonge meisje verzocht de justitie haar met den moordenaar te laten trouwen in de gevangenis, welk verzoek werd toege- staau. Twee medegevaugenen fun geerden voor getuigen en de ambte naar van den burgelijken stand, trakteerde het bruidspaar en de getuigen op wijn. Uit Atjeh wordt Des namiddags van den 26 Novem ber kwam de assistent-resideut der Westkust per Arend te Oleh-leh aan, medebrengende de volgende berichten omtrent de Nisero. De 21en was zekere Nja Hoesin op last van den Radja van Rigas naar Tenom vertrokken, van waar hij den 24en terugkwam, twee brieven medebrengende van den Radja van Tenom, Toekoe Imam Moeda, waar van één bestemd voor den assistent resident en één voor den Radja van Rigas, beide van gelijken inhoud. Daaruit bleek, dat Toekoe Imam Moeda genegen was de gevangen genomen bemanning uit te leveren, hetzij te Rigas, hetzij op een andere door den assistent resident te bepalen plaats, zoodra hem uitgekeerd zoude zijn de waarde van den peperoogst uit het landschap Pauga, die door een Chi- neeschen handelaar uit Penang ge kocht en weggehaald doch niet be taald was. Moudeliug deelde Potjoet, Moha- mad's zendeling nog mede, dat de Radja van Tenom zeer verlangend was met het bestuur op goeden voet te komen. Aan den assistent-resident werd opgedragen om de schuld van bedoelden Chinees aan den Radja van Tenom af te betalen, tegeu uitlevering der bemanning van de Nisero," en om verder, indien de mondelinge be richten van Nja Hoesin blijken moch ten waarheid te bevatten, aan Toekoe Imam Moeda mede te deelen op welke wijze hy weder in goede ver standhouding met het bestuur zoude kunnen geraken. Volgens den gezaghebber van den gouvernementsstoomer Arend," was de Nesero" in het midden gebroken en dus, evenals de lading, die uit suiker bestond, onherroepelijk ver loren. Het Engelsche oorlogsschip »Pegasus", te Oleh-leh aangekomen op het bericht van het stranden der Nisero" en van de aanhouding der bemanning, vertrok, nadat tusschen den commandant van dat oorlogsschip, den Gouverneur en deu stationscom mandant over de te nemen maatre gelen volkomen eenstemmigheid ge bleken was, gelijktijdig met Z. M. stoomschip »Palembang" naar de Westkust, voorloopig echter alleen naar Rigas. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soenda vertrok 20 Jan van Suez naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam arriveerde 19 Januari te Frionl. (Quarantaineplaats van Marseille). Het stoomschip Prins Frederik vertrek 19 Januari van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma arri veerde te Southampton 20 Januari. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 20 Januari. Het stoomschip Madura, vau Amsterdam arriveerde te Batavia 21 Jan. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 26 Januari vaa Suez. Markt-Berichten. Alkmaar, 19 Jbh. Aangevoerd 7 Paarden f 85 a 175, 7 Koeien en Ossen f 160 a 270, 21 nucbt. Kalveren f 14 a 29, 237 Schapen f 18 a 30, 75 magere Varkens f 14 a 20, 189 Biggen f 5 a 8, 7 Bokken en Geiten f4 a 7, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0.80 a 0.90. Visschevij-Berichten. 21 Jan. vm. 5 sloepen binnen. Schipper IJ. Verschoor, met 250 1. ka- belj., per stuk f 1.40 a f2.35; 28 1. lengen, p. st. f3.10; 1 1. heilbot en 2 d.id., voor f31.50; 2000 achelv. p. 100 f 18.350 d. ksbelj., p. st. fl.20 a fl.65. Schipper M. Langebroek, met 170 1. ka- belj., p. st. f2.25; 10 1. lengen, p. st. f2.70; 3200 sohclv., waajvan 800 levende, p. 100 f24.50; 160 d. kabelj., p. st. f 1.35 a f 1.50. Schipper IJ. Zwanenburg, met f150 1. kabelj., p. st. f 1.85 a f2.25; 17 1. lengen, p. st. f2.85; 1700 schelv., p. 100 f 15. 360 d. kabelj., p. st. fl.15 a f 1.45. Schipper P. 't Hart, met 320 1. kabelj., p. st. f 1.9524 1. lengen, p. st. f2.55; 2500 d. schelv., p. 100 f 14.—270 d. kabelj. p. st. f 1.a f 1.20. Schipper Meijboom, met 240 1. kabelj., p. st. f2.10; 17 1. lengen, p. st. f2.35; 900 schelv., p. 100 f21.200 d. kabelj., p. st. fl.10 a fl.20. Nam. Schipper K. Valkenier, met 2800 Schelv., per 100 f29.—. 22 Jan. v.m. 1 sloep Schipper C. v. d. Hoek, met 3200 Schelv., per 100 f28.50. 314de STAATS LOTERIJ. 4de klasse. le Lijst. No. 793,16183,10930,17531 elk f 1000. No. 17645 f400. No. 2711, 5174, 15103 18271, 19914 elk f 100. Burgerlijke Stand Helder. Tan 18 tot 98 J.n. 1881. ONDERTROUWDn> GEHUWD: Geene' BEVALLEN M. de Waard, geb. de Jong, N. Femer, geb. Former, d. A. Klaver, geb. Kraakman, d. J. Buis, geb. Goos, z. fl. Dekker, geb. Paaij, z. F. Schuitenmaker, geb. Leen, z. OVERLEDEN J. Grande, 25 j. H. H. Selderbeek, 30 j. B. L. Bischoff, 4 m. T. J. van Amerongen, 18 j. A. C. D. Koch, geb. Meineke, 66 j. Een levenloos aangegeven. Vervolg" der Berichten. Gisteren is op Terschelling ge strand een aan de maatschappij »Nep- tunus" alhier behoorende vischsloep, genaamd Castor. Onmiddellijk is de sleepboot van hier vertrokken ter adsistentie. Volgens gisteren avond ontvangen bericht is de bemanning gered, doch de sloep, met een rijke vangst aan visch moet als verloren worden beschouwd. Men tracht nu de lading en inven taris te hergen. Door de commissie, belast met het afnemen van examen voor kapel meester bij de staf muziek van de Kon. Ned. Marine, zijn uit de mede dingers ter benoeming voorgedragen de heeren 1 Wensink, oud-kapelmees ter bij de stafmuziek te Batavia; 2 Schouten, onder-kapelmeester by de stafmuziek der marine3 Koning, id van het 6e reg. inf, en 4|Van Dam, kapelmeester van het dezer dagen ontbonden muziekcorps der rijdende artillerie. Benoemd is de hr. Koning. Zondagavond gaf de Mariniers- vereeniging Oefening kweekt kunst" hare tweede uitvoering in »Tivoli." We noemen deze vrij goed geslaagd en in 't bijzonder werden de rollen van Siuion Turchi en Geromino goed vervuld. Ook aan Julio komt een woord van lof toe. De opvoering van Jocrisse de vondeling" verwekte algemeene vroolykheid. Gedurende de voorstelling werd het spel voort durend met belangstelling gevolgd. De zangvereenigiug »Euterpe" gaf Zaterdagavond, onder leiding van den heer W. Kuyk, een uitvoering in Musis Sacrum. 't Gekozen pro gramma werd vrij goed uitgevoerd en in 't bijzonder werd het duetx>0 Heimath" en het kwartetHeimwee' geapplaudiaeerd. Een paar vlug uit gevoerde blijspelen verhoogden het genoegen van den avond, die besloten werd met een bal, dat met recht geanimeerd mocht genoemd worden. Volgens een opgave in de N. R. Ct. zijn alhier gedurende het jaar 1883 binnengekomen 495 zeilschepi en 36 stoombooten. Z. M. de Koning, heeft den heer Van Rees, Voorzitter der Tweeds Kamer, benoemd tot Gouverneur-Ge neraal van Ned. Indië. Naar men verneemt, zal ook dit jaar de Willem Barends" een reis naar het Noorden maken. Als com mandant wordt genoemd de luit. ter zee le klasse J. Dalen, die de vorige reis het bevel voerdeook zal de luit. ter zee 2e kl. W. D. H. baron Van Asbeck de reis medemaken. Door bemiddeling der Nederland- sche Handelmaatschappij zijn weder f16,000 overgemaakt aan de plaatse lijke commissie te Batavia voor de ramp op Java, in het geheel derhalve f510,000 Het Utr. D. bevat den volgenden brief van den Hr. Henri Boers. Utrecht, 19 Jan. '84. Tot heden heb ik gemeend te moeten zwijgen op de geruchten, welke men omtremt mij, in verband met het overlyden myner echtgenoote, in om loop heeft gebracht, doch thans wordt spreken plicht, dewijl in andere cou ranten nogmaals van vermoedens van vergiftiging wordt gewag gemaakt. Ik zeg u dank voor de in uw nommer van heden opgenomen mede deel ing, dat de hoogleeraar dr. W. Koster en dr. v. Haren Noman, als des kundigen met de lijkschouwing be last, geen kenteekenen van vergifti ging, wel die typheuse darm-aaudoe- ning hebben gevonden. Verder leg ik u hierbij over de verklaring in originali, van dr. Th. A. Quanjer, die mijn echtgenoote tydens hare ziekte heeft behandeld, met beleefd verzoek hieronder af te drukken. Ik hoop, dat deze afdoende verkla ringen een einde zullen maken aan de tegen mij ingebrachte beschuldi gingen mocht dit echter niet het geval zijn, dan zal ik niet aarzelen de personen, die den laster verder verspreiden, hoe zeer mij dat ook moge tegenstaan, ten strengste te vervolgen. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn, UEd. dv. dr., Henri Boers. De in bovengenoemde brief aange haalde verklaring van dr. Th. A. Quanjer, luidt als volgt; De ondergeteekende, practiseerend arts en oud-offic. v. gez. le kl., ver klaart dat mevrouw Boers—Groene- velt op den 5den Januari onder zijne geneeskundige behandeling is over leden aan febris typhoïdea. Utrecht. 19 Jan. 1884. Th. A. Quanjer. Zondagavond omstreeks half zeven werden op de De Ruiterkade te Amsterdam twee vrouwen door twee kerels aangevallen. Op haar hulpge roep snelde een agent van politie toe en zetten de aanranders het op een loopen. Aan den ijver van den agent, die de vluchtelingen in eene vigilante nazette, was het te danken dat een hunner gevat werd. De ander loopt nog. Dat men niet te behoedzaam kan zijn bij het gebruik van vergif, ondervond dezer dagen een ingezetene op het eiland Tessel. Om ratten te vergiftigen, die in zijn schuur huis hielden, maakte hy een schotel ryst- meel gereed, waaronder arsenicum was vermengd. Zijne dochter, mee- nende in den schotel voeder voor de kippen te vinden, gaf den inhoud aan die dieren, 't Behoeft niet gezegd te worden, dat byna alle kippen aan de gevolgen bezweken. De gemeente Brielle zal de gas fabriek aldaar in eigen exploitatie aanvaarden. Hoever drankmisbruik den mensch brengen kan, bleek aan den bekenden S., vroeger welgesteld stal houder te 's-Hage, die, na paarden en rijtuigen door de keel gejaagd te hebben, in de laatste jaren gebedeld brood eten moest en op een handvol stroo den geest gaf. (Dbld.) Men zal zich waarschijnlijk nog wel iets herinneren van den op 29 Mei 1881 gepleegden moord te Zuid- wolde, waar zekere Mina Koes op den openbaren weg werd aangegrepen en bestolen, en vervolgens, teneinde ont dekking van het misdrijf te voorko men, aoodelijk werd gewond. De vermoedelijke dader, R. van der Hulst, een 34-jarig arbeider te Avereest, die reeds geruimen tijd in voorloopige hechtenis gehouden werd, is thans door het Gerechtshof te Leeuwarden naar de openbare crimineele terecht zitting verwezen. Men meldt nit Den Haag Wegens eene te verwachten be hoefte aan officieren, bij eventueele mobilisatie, heeft Z. M. de Koning bepaald dat een zeker aantal militie onderofficieren tot militie-luitenant bij de korpsen benoemd knunen wor den, na een practisch examen. De militie-officieren zijn door een zicht baar teeken onderscheiden van de eigenlijke beroeps-officieren zij ge nieten, in dienst zijnde, een jaar- lijksch traktement van f 900 en ontvangen tegemoetkoming in de kosten van hun uniform. De Minister verwacht van dezen maatregel de dienstneming door beschaafde en ontwikkelde jongelieden. De Penang Times behelst een artikel over de Tenom-affaire. Naar het blad verneemt, heeft de Ned.-Ind. regeering den radjah 10,000 dollar geboden als losprijs van de beman ning der Nisero. De radjah zou zich na lang loven en bieden met deze som tevreden gesteld hebben, mits zijn ge blokkeerde havens weder geopend werden. Aan deze laatste voorwaarde meent de N.-I. regeering niet te kun nen voldoen. Naar het schijnt is de bemanning van de Nisero dronken aan wal ge gaan en hierdoor gemakkelijk over vallen geworden. De P. T. gelooft niet, dat het Engelsche oorlogschip Pegasus tegenover Tenom handelen zal, tenzij de Ned.-Ind. regeering machteloos mocht blijken. Het Penangsche blad geeft de schuld van den staat van zaken in Atjeh aan het opperbestuur in Neder land. De Nisero schijnt geheel vergaan. Onder het scheepsvolk bevinden zich vier kleine jongens, waarvan de oudste ongeveer 10 en de jongste byna 6 jaren oud is. De kleine deugnieten werden vier dagen na het vertrek van de Nisero uit Londen naar Penang ergens verstopt ge vonden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2