'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No 1142. Zaterdag 2(5 Januari 1884. Twaalfde Jaargang. Kalender der Week. ütoonnomont per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Verschijnt Dinsdag- an Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT 4 Cu. te Helder. Barcanx: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Adtrerteuadn ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMOHGKNS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 52 in. Onderg. 4 u. 35 m. Zondag 27 Maahdag 28 Nieuwe Maan. Dinsdag 29 Wobnsdag 30 Dondbrdag 31 FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Vrijdag 1 Zatikdao 2 Maria Lichtmis. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Jan. 1884. Niettegenstaande bet ongunstig weer, was Dinsdagavond de zaal van Tivoli stampvol bezoekers, begeerig het concert te hooren, dat door Helders Mannenkoor, onder leiding van den heer Egberts, zou gegeven worden. Het glanspunt van den avond vormde mej. Heijer, wier lie felijk sopraangeluid een alleraange- naamaten indruk maakte. Toonde zij, door het zingen van de aria Kuni- gonde, uit Faust, een goede school doorloopen te hebben en waren de applaus welverdiend, ze verhoogde dien indruk nog door de gevoelvolle voordracht van de meer eenvoudige liederen»Ich muss nun einmal singen" en >Mijn liefken in mijn somer." Gaarne voegen we onze bravoos bij die der toehoorders. De kooren werden flink en krachtig ge zongen en in het bijzonder luisterden wij met genoegen naar no. 8, »In het woud," waarbij de baryton-solo een vrij moeielijke taak te vervullen had. De Serenade," van Haydn, gaf aan de vocale muziek een aan gename afwisseling. De heer S. toonde ook nu weder, dat hg zijn instrument, de viool, meesterlijk weet te bespelen. Het was een verdienstelijk uitgevoerd nummer, zeer geschikt om het edele van het vioolspel te doen uitkomen. Daar we in lang geen tooneelge- zelschap hier hebben zien optreden, zullen onze lezers zeker met genoegen vernemen, dat Zaterdagavond, volgens annonce, 't gezelschap onder directie van de heer van Zuylen in Tivoli zal optreden met »De vreugde van 't huis," terwijl Regen en zonne schijn" als nastukje zal dienen. We verwachten dus een aangename af wisseling in onze wintervermakelijk heden. {Naar men verneemt, zullen 1 September a. s. dertig jongelieden geplaatst kunnen worden als adelborst 3e kl. voor den zeedienst bij het Kon. Inst. voor de marine alhier. Aan boord van Zr. Ms. tor pedo-instructieschip V ul kaanzal op het halfdek een hut worden ge plaatst, om 24 onderofficieren te huis vesten, in afwachting dat over Zr. Ms. schroefstoomschip »Marnix" kan worden beschikt, om te worden in gericht tot logementschip voor het gansche korps torpedisten der marine. Uit Schermerhorn meldt men van 21 Januari Heden werd alhier het stoffelijk overschot van den heer I. De Ploeger, uit Purmerend, ter aarde besteld. De overledene woonde vroeger hier, waar hg als stalknecht zijne loopbaan begon, bgzonder door de fortuin begunstigd werd en eenigejareu raadslid en wet houder is geweest. Sedert ruim 13 jaren woonde hg te Purmerend. Als voorbeeld van zeldzamen fiuancieelen voorspoed mag vermeld worden, dat de nalatenschap van dezen voormali- gen stalknecht geschat wordt op 7 a 8 ton. Daar de heer Ploeger geene kinderen had, raakt zijn groot ver mogen onder vele personen verdeeld de erflater heeft echter aan kerken en liefdadige instellingen zoowel als aan bgzondere personen aanzienlijke sommen en wel tot een gezamenlijk bedrag van f160,000 gelegateerd. Te Zandvoort is gestrand het Frausche barksch. »L'Independance," kapitein Bernard, met hout van El- seneur naar Paimpol. Zes man der equipage zgn gered, de stuurman is vermoedelijk verdronken en de kapitein .wil het schip niet verlaten. Naar men verneemt is de 1ste stuurman bij de Gourts. Mariue K., wegens ongepaste houding tegenover zgn chef, gezaghebber van een stoom schip, door de regeering tot 2n stuur man teruggesteld, met vermindering van traktement, terwgl de gezagheb ber, die getoond heett geen tact te bezitten om met zijne ondergeschikten om te gaan, eervol uit 's lands dienst is ontslagen. Een aantal visschers en visch- handelaars te Huizen hebben, daar de opbrengst der visscherij over 't algemeen weinig bevredigend is, een adres ingediend aan de Tweede Kamer, inhoudende het verzoek, dat de wet op de Zuiderzee-visscherij van 21 Juni 1881, strekkende om het ont volken der zee door het visschen met verboden vischtuig tegen te gaan, met gestrengheid gehandhaafd moge worden. Te Rotterdam heeft Maandag nacht een Dnitsche schippersknecht een ander persoon, met wien hij iu de Zandstraat ruzie had, een revolver schot in den mond gelost, waarna hg op de vlucht ging. De politie arres teerde hem echter reeds op de Leuve- haven. Hg was nog in het bezit van een revolver, geladen met vijf kogels. De gewonde werd naar het Zieken huis gevoerd, doch zijn toestand bleek niet levensgevaarlijk. De Londensche correspondent van de N. Rt. Ct. seint De eigenaars van het schip Nisero" hebben mij mededeeling gedaan van een officieel bericht, hetwelk zij onder dagteekening van 20 dezer uit Penang hebben ontvangen, inhoudende De Nederlandsch-Indische expeditie naar Tenom, ter sterkte van 1200 man, is, na eenige dorpen van den rajah te hebben verwoest, naar Atjeh te ruggekeerd. Het blijkt dat de rajah naar het binnenland is ontsnapt, de gevangen genomen schepelingen der »NiBero" medevoerende. De zaak van de stranding van het Engelsche stoomschip Nisero, ter westkust van Atjeh, begint voor onze internationale verhoudingen meer en meer een moeilijk karakter aan te nemen. Volgens het jongste, over Londen tot ons gekomen bericht, moet de Nederlandsche expeditie naar de plaats der stranding mislukt ge acht wordenwel zgn door onze troepen eenige kampongs getuchtigd' doch de Rajah van Tenom had in middels de gevangen Britsche be manning naar het ongenaakbare bin nenland gevoerd. Blijkens andere berichten, schijnt een bij hetludisch leger gedetacheerd officier te Tenom verwond te zijn geraakt. Zeer waarschijnlijk zal de Britsche Regeering thans op nog krachtda diger tusschenkomst aandringen, hoe wel reeds in de Engelsche pers erkend wordt, dat het Indisch bestuur flink optrad, of wel zij zal zelve wenschen te ageeren. Indien men het laatste wil voorkomen, staat wellicht een lastige kostbare expeditie voor de deur, tenzij men alsnog meent vol ledig te kunnen voldoeu aan den eisch van den Rajah, namelijk een losprijs te betalen en zijn geblok keerde havens geopend to verklaren. Een Regeerings-telegram uit Indië van 22 Januari, hedeu door den tjj- delijken Minister van koloniën in de Kamerzitting medegedeeld, meldt Op 7 Januari zgn de troepen te Tenom geland. Den volgenden dag is de gedei, na eeu hevig gevecht stormenderhand genomen. Padaug Kling, dat buitengewoon versterkt was, werd van twee kauten aange vallen, genomen eu verbrand. Sim pang Olim, de verblijfplaats van den Rajah, werd plat geschoten en Tenom voorbeeldig getuchtigd, waarna de troepen naar Kotta Radja zijn teruggekeerd. Leger en marine wed ijverden in moed en volharding. Bij zonder onderscheidde zich kapitein Jhr. Leyssius van de infanterie, die de stormkolonne aanvoerde. Luite nant graaf Schimmelpenninck was de eerste bij de bestorming tot het nemen van de loopgraven en de gedeihg werd gewond door twee lichte kle- wanghouwen. De Amboineesche fu selier Patty was de eerste die den gewonden luitenant beschermde. De luitenant ter zee lste klasse Prager nam stormenderkaud een door den vijand bezette versterking. De ma troos le klasse Barent redde met levensgevaar, onder een hevig vuur, het leven van een officier; een luitenant en twee mindere militairen zgn ge sneuveld, twee minderen worden ver mist en vier minderen, waaronder drie van de marine, zijn verwond. De Rajah trok met de gevangenen van de Nisero landwaarts in. De officier welke gesneuveld is, is de le luit. Snijder. Het Leidsch Weekbl. meldt nog het volgende omtrent de Leidsche vergiftigingszaak. De vorige week hebben wij gemeld, dat de lijken van den vader eu van de moeder der beschuldigde waren opgegraven, De moeder was onge veer vijf jaren geleden na een slepend lijden overleden. De vader was on geveer vóór twee jaren, terwijl hg het middagmaal gebruikte, plotseling ineengezakt en nog op den vloer lig gend gestorven. De aangezichten dezer lijken waren zeer goed herkenbaar; juist de hoof den waren zoo goed als zonder bederf gebleven, wat, vergissen wjj ons niet, aan het gebruik van een groote hoe veelheid vergif moet worden toege schreven. In de kist der moeder is aan hot voeteneinde een zekere hoeveelheid vet gevonden. Dit heeft, zooals men begrijpen zal, aanstonds het onder werp van een nauwkeurig onderzoek uitgemaakt. Door vrouw van d. L. moet hieromtrent de volgeude verkla ring zgn afgelegd. Toeu het lijk van hare moeder in de nog opene kist boven aarde stond, had men aan het voeteneinde een kruisbeeldje met bran dende kaars geplaatst. Deze kaars is brandend in de kist gevallen. Te gelijkertijd is ook het kruisbeeldje gevallen en gebroken. Inderdaad bestaat dit gebroken kruisbeeldje nog, hetwelk op last der justitie naar Den Haag verzonden is. 11. Donderdag is hier een brief van de beschuldige ontvangen. De brief is door haar zelve niet geschreven, daar zij niet schrijven kan, maar zou door haar zijn voorgezegd. In dezeu brief komt een uitdrukking voor, die zoo goed als een bekentenis is. 11. Vrgdag zijn een broeder en een zuster der beschuldigde in Den Haag voorgeroepen. Men schrijft uit Veendam aan de Prov. Gron. Ct. Er heerscht hier sedert eenige da gen een wezenlgke paniek. Bijna eiken nacht worden er bij dezen ot genen der ingezetenen pogingen ge daan tot inbraak, gepaard met uit snijding van glasruiten enz. Een zeker waas van geheimzinnigheid, iets onbegrijpelijks, om het zoo eens uit te drukken, kenmerkt sommige van die pogiugeu, waardoor natuurlijk de angst van velen nog des te grooter wordt. De politie, de nachtwacht, de schutterij zelfs is elkeu nacht sur- veilleerende, om de brntale dieven te pakken, die zelfs des burgemees ters zilveren lepels durven kapen, om die achter diens woningin de sloot te gooien of in een hollen boom te verbergen. De rustige maar thans onrustige burger slaapt met revolver of broodmes op de bed- deplauk, de handelaars in brandvrije kasten, vuurwapenen en dolkmessen maken goede zakeu, en de smeden hebben bijna geene handen genoeg om de ijzeren roeden te maken, waar mee men de vensterluiken gaat bar ricadeeren. Bg een deftige begrafenis be hoort een hooge hoed wie er geen heeft leent er een en is hij wat te groot, welnu een papieren rand van binnen komt aan dat bezwaar te geraoet. Dezer dagen was in een onzer Zeeuwsche gemeenten bg een dergelijke plechtigheid een drager van zulk een pasklaar gemaakten hoed tegenwooordig. Langzaam voortstap pende, was het hulpmiddel echter verschoven en gezakt, zoodat men tusschen den rand van den hoed en de kraag lezen kon Nieuwe Rotter- danische," heigeen natuurlijk den lachlust opwekte van voorbijgangers, terwgl zij, die achter af in den stoet liepen, met moeite zich van lachen kouden onthouden. (M. C.) Te Mont-Lu^n zgn des nachts door een misdadigen hand dynamiet- patronen gelegd in de nabijheid der deur van het huis, bewoond door den chef der mijnwerkers van Mar- ceaux. Toen deze patronen met vuur in aanraking kwamen, ontstoud een hevige ontploffing. De deur en alle vensterruiten sprongen uiteen ook die van belendende perceelen. In huis heeft niemand eenig letsel bekomen De schuldigen is men nog niet op het spoor. Nadere berichten omtrent de ramp, het stoomschip »City of Co- lumbus," dat zich van Boston naar Savannah begaf, overkomen, deelen mede, dat zich aan boord bevonden 81 passagiers, waarvan 27 vrouwen en kinderen. Gedurende een zware storm stootte het schip tegen een rots, Onmiddellijk namen alle passagiers de vlucht naar de brug, maar de meesten werden door de golven weg gespoeld. Ook zij, die in de booten de wijk genomen hadden, hadden tegen de stortzeeën te kampen. De eenige passagiers en manschappen, die gered zijn, zgn zij, die in de masten en in het touwwerk een schuil plaats gezocht hadden. Zjj werden opgenomeu door een gouvernements schip, de Dexter, dat juist passeerde, toen de City of Columbus op het punt stond van in de diepte te ver dwijnenDe Dexter heeft de schip breukelingen te Bedford aan wal ge bracht. Het bevestigt zich, dat Iasigi- bey, consul-generaal van Turkije te Boston, zich onder de slachtoffers be vindt. Het aantal verongelukten is reeds tot 119 gestegen. Het schip is in deu tgd van tien minuten vol ge- loopen en gezonken. De kapitein van de City of Columbus en de luitenant Rhodes, van de Dexter, hebben zich door hun buitengewone heldhaftigheid onderscheiden. Eerst genoemde is tot het laatste toe op zgn schip gebleven, terwgl de ander zich een koord om het lichaam bond en zich in zee wierp, om de schip breukelingen te gaan redden. Echter stootte hij tegen een plank, die van het schip was afgeslagen, waardoor hij eeu diepe wond aan het been be kwam. Hij keerde toen weer naar de Dexter terug, liet zgn blessure verbinden en begaf zich opnieuw te water om zgn plicht te volbrengen. Kapitein Wright, van de City of Co lumbus, zou, volgens de laatste berichten, krankzinnig zgn ge worden. Het verongelukte schip was een zeer schoone, bgna nieuwe steamer van 81 meters lengte en 2.200 ton groot. Het was in 1878 gebouwd, heeft 300000 dollars gekost en was verzekerd voor 250000 dollars. Het behoorde aan de Boston and Savan nah steamschip Company. De ware oorzaak van de catastrophe, de City of Colambus overkomen, is nog niet bekend. Men heeft eerst de schuld geworpen op een stuurman, die het roer gedurende een kwartier zou verlaten hebben en in welken tgd het schip een verkeerde richting zon uitgegaan zijn, doch dit feit wordt door den kapitein, die het verstand uiet heeft verloren, zooals men meldde, beslist ontkend. Het zal moeielgk zgn de ware oorzaak der ramp te ontdekken, daar de drie stuurlieden in de golven zijn omgekomen. Daar men over het algemeen niet geneigd is deze ontkenning van den kapitein voor waarheid aan te nemen, en het ougeluk door een schuldige nalatig heid moet veroorzaakt zgn, is een streng onderzoek ingesteld.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1