Vrijdagavond heeft in 't Kanaal een aanvaring plaats gehad tusschen de schepen »City of Lucknow" van Adelaide, dat van Londen kwam, en »Simla," dat van Londen naar Sydney op reis was. Het laatste schip is gezonken, waarbij 30 personen zijn omgekomen. Men vreest, dat de City of Lucknow" eveneens verloren is. Te Wrexham ontstond de vorige week in de comediezaal, tijdens de opvoering van de patomime Robinson Crusoe een paniek, door een ellende ling, die het in 't hoofd kreeg om zonder de minste aauleiding brand te roepen. Het publiek, dat alle rangen vulde, sloeg de schrik om 't hart en een algemeen gedrang ont stond naar de uitgangen, behalve in het parket, waar men de tegenwoor digheid van geest niet verloren had, maar met de menschen op hettoon9el dapper meehielp om tot rust en kalmte aau te manen. Dit gelukte dan ook werkelyk, maar vele vrouwen en kin deren waren reeds onder den voet geloopeu. De kneuzingen en kwetsuren wareu gelukkig niet ernstig. Kle dingstukken, portemonnaies, hoofd sieraden enz. waren in menigte van eigenaars verwisseld. Een zoogenaamde engelenmaak ster van de ergste soort is dezer da gen in handen der politie van Londen gevallen. In de woning dezer mis dadigster vond men vijf kinderen van 1 tot 3 jaren oud, in een donkere kamer opgesloten, waar zij op den grond liggend, aan zich zelf overge laten, langzaam verhongerden. Twee dezer kinderen, twee knapen van U/s en 3 jaren, stierven eeuige uren, na dat men hen gevonden had, aan den gevolgen der geleden ontberingen, terwijl men aan het behoud der an dere drie twijfelt. De gewetenlooze pleegmoeder" zag dikwijls in geen drie of vier dagen naar de kleinen om en bracht haar tijd in de kroegen door. Hare arrestatie had dan ook in een kroeg plaats. Een gelukkige kellner. Een 28-jarige Engelsche dame, die een vermogen van ruim 4 millioen gul den bezit en in een der voornaamste hotels van Milaan logeert, is zooals de Italiaansche bladen melden, smoor lijk verliefd geraakt op een 21-jarigen kellner met een zeer gunstig uiterlijk, en heeft het vaste voornemen opgevat met hem in den echt te treden. De moeder der jonge dame heeft eerst aau 't verlangen harer dochter niet willen toegeven, maar daar deze meer derjarig is, heeft zij zich in het on vermijdelijke geschikt en is naar Mi laan vertrokken om haar aanstaanden schoonzoon te leeren kennen. Het is gebleken, dat John Broom Tower, wiens ljjk op Nieuwjaar in een der wijken van Londen uit het water is opgehaald, zelfmoord heeft gepleegd. Hij heeft zich uit vrees voor de gevolgen van een verduiste ring van gelden verdronken. Zooals men zich herinnert, werden bij het vinden van het lijk de verschrikkelijk ste verhalen verspreid van een ge weldigen dood, die den jongeling door misdadigers moest aangedaan zijn. Maandag 28 Januari was het juist 3 jaar geleden, dat 80 moedige Transvalers den Eugelschen generaal Colley, die 1400 man onder zijn be vel had, met kracht aan de Lange- nekpas terugsloegen en den vijand groote verliezen toebrachten. De slag aan de Langenekpas zal steeds met gulden letteren in de geschied- boekeu onzer stamverwante Boers in Zuid-Afrika te lezen staan. Weer is te Weenen een treurige moord gepleegd. Een schoenmaker in de Margarethen-voorstad, een al gemeen geacht man, heeft in een vlaag van drift zijn zoon gedood. De jonkman, die zich slecht gedroeg, wekte bij een hevig huiselijk tooneel zoozeer den toorn van zijn vader op, dat deze hem met een stok sloegen hem een ernstige wonde toebracht, waaraan hij na eenige dagen overleed. Een andere moord had te Napels plaats. Daar is de bejaarde Geueraalabt der Benedictijner order van MonteVer- gine, Don de Cesare, door zijn knecht in z^n slaapkamer om het leven ge bracht. Diefstal was de beweeg reden tot de misdaad. De knecht en zijne medeplichtige, een gewezen dienstmaagd van den geestelijke, zijn gevangen genomen. Laatstleden Dinsdag bij het uitgaan der dorpsschool te Rohr, in Pommeren, gingen 15 kinderen op het ijs. Terwijl zij aldaar aan 't glijden waren, begon het ijs te kraken. In hun angst liepen zij naar elkander toe en onder die opeenhooping be zweek het ijs. Van de vijftien zijn er slechts twee gered. HUISDUINEN. Het aloude Huisduinen dreigt onder het zand bedolven te worden wie thans een bezoek brengt aan het dorpje, vindt nog wel het kerkje en de fraaie en minder fraaie huizen, maar zoover de stormen in den laatsten tijd die overblijfselen van voor malige grootheid nog gepaard heeft, belast en bestoven door duinzand. Het schijnt of de tijd is aangebroken dat het dorpje, evenals veel tallen jaren vroeger, door het opdringen der duinen verplaatst zal worden. De grindweg, eenige jaren geleden door de Genie aangelegd, ter verbinding van het fort Erfprins naar Kijkduin, is totaal ver dwenen, de wachters woningen nabij den nieuwen vuurtoren, een paar meters vanft genoemden weg, gebouwd, zijn alleen be reikbaar over zandheuvels en als men niet opziet tegen het immer stuiven van het scherpe duinzand. Voor bezoekers van den vuurtoren, die somtijds genoodzaakt zijn met de telephoonpost, die met 1 Febr. in werking treedt, berichten te zenden, is die slechte communicatie hoogst lastig; deuk nu daarbij aan den verlaten toestand dier immer getrouwe wachters. Voor de eigenaren der landerijen, gren zende aan den duinregel, is die overvloed niet het minst lastig en nadeelig vooral hun eertijds vruchtbaar weiland zien ze nu herschapen in een woestenij, waar wel dra alleen de helmplant groeit. Twee malen reeds hebben deze en de andere be woners van Huisduinen aan den Minister den toestand medegedeeld. Zoo ooit aan een adres een gunstige beschikking mag gegeven worden, dan is het voorzeker aan dat der bewoners van dat dorpje. Het strand langs Huisduinen biedt een niet minder vreemd gezicht; daar waar de oudste be woners zich niet herinneren ooit iets anders gezien te hebben dan „strand" is nu een steenen glooiing even als aan den zeedijk. Een steenen hoofd of zeebreker, van welken men haast niet vermoedde dat die bestond, is nu geheel zichtbaar en strekt zich uit tot aan den voet der glooiing van het fort Kijkduin. De passage langs het strand kon vroeger ook per voertuig geschieden, thans is dat op de steenen tot voorbij de plaats waar vroeger de toren stond onmogelijk. Uit een en ander mag opgemaakt worden, dat de toekomst van onze kust niet zonder bezorgdheid is en mogen wij daarom wen schen dat de aandacht der regeering er op gevestigd wordt. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Soenda, van Amsterdam naar Batavia, Tertrok 25 Januari van Aden. Hot stoomschip Coutad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Jan. van Port-Said. Markt-Berichten, Hoorn, 20 Jan. Tarwe f 7 a 9, Gerst f 5 n 6, Haver f3.50 a 4.75, Erwten: witte f 13 a 14, groeno f14 a 16, grauwe f 14 a 17, vale f 10 a 16, 1 Paard f90, 40 Schr.pcn f 30 a 34, 81 Lammeren f22 a 28, 5 Kalveren f6 16, 9 Varkens f 12 a 20, 162 Biggen f 4 a 7,50, 70 Kippen f 0.90 a 2, 1650 Kip-eieren f 3 50 a 4 per 100, 904 koppen Boter f 0.65 a 0.75 per kop. Alkmaar, 26 Jan. Aangevoerd 3 Paarden f95 a 125, 1 Koe f170, 16 nucht. Kal veren f5 a 21, 44 Schapen f 18 a 25, 45 m. Varken» f 12 a 18,174 Biggen f5 alO, 2 Bokken en Geiten f4 a 7, Boter per kop ('s middags 12 uur) f0.92j a 1. Visscherij- Berichten. 28 Jan. vm. 1 bom met 200 tongen, voor f43.50; 14 manden groote schol, per mand f3. 29 Jan. Nog niets binnen. Burgerlijke Stand Helder. Van 25 tot 29 Jan. 1884. ONDERTROUWD: a GEHUWD tieene. BEVALLEN: A. Visser geb. Liphuijsen, d. C. Rietveld geb. Pijl, d. T. Klaassen geb. Dijt, z. T- Nieuwland geb. van dtr Woldt, d. H. Zwaai geb. Tol, z. F. Darp- horn geb. Mangel, z. D. A. van Dullemen geb. Bascb, d. OVERLEDEND. Tie) geb. Hoogvorst, 79 j. J. Meijer, 6 m. Vei vol<r der Berichten. De winter is niet nijpend en fel. Gelukkig voor de arinen, denkt menigeen, want ze hebben nu minder te lijden. Hoezeer zulk eeu oordeel het hart van den medelijdenden den ker eer aandoet, de redeneering is .niet juist. Felle koude, sneeuwjacht en dergelijke attributen van den wintervorst openen do beurzen en de armen vinden er baat bij. Ook nu wordt er meer armoede geleden dan men denkt. Yan harte juichen we derhalve het voornemen van Helders Mannenkoor toe, om eeu concert te geven ten voordeele van de algemeene armen in deze gemeente. Dit koor heeft reeds renommee genoeg gekregen om te kunnen ver zekeren, dat de vlag hier de lading niet behoeft te dekken. Als Helders Mannenkoor" be- belooft een avond van kunstgenot aan te biedeu, dan weet het ook woord te houden. Wanueer dus, lezers, de leden van dat gezelschap zich teu uwent ver voegen en u beleefdelijk een lijst ter inteekening aanbieden, zult ge, daar houden we ons van overtuigd, als 't eveu kan, niet aarzelen uw naam daar op te plaatsen. Bij zoovele ge legenheden zagen we reeds dat er nooit te vergeefs een beroep op de medewerking onzer plaatsgenooten werd gedaan, wanneer er voorgesteld werd hulp te verleenen aan beu, die hulp noodig hebben. Vorstin Andréa" is de titel van eeu nienw tooneelspel, dat op Woens dag 13 Febr. a. s., in Tivoli, door het tooneelgezelschap van den heer van Lier zal worden opgevoerd en waarin Mevr. Freukel-Bouwmeester de hoofdrol zal vervullen. Te Parijs had de opvoering van dit tooneel spel een ongemeen succes, en 't werd daar meer dan 200 maal opgevoerd. Ook hier zal het dien avond gewis niet aan bezoekers ontbreken; goede tooneelstukken worden hier gaarne gezien. Het gezelschap Aurora" zal 10 Februari a. s. een familiedrama ten tooueele voeren. Dit gezelschap gaf reeds meermalen blijken van talent, waarom de verwachting er van ook nu niet anders dan goed kan zijn. Aanstaauden Zondag zal te Wieringen, bet Jongelings-Collegie Vriendschap baart Vreugde," van hier, daartoe uitgenoodigdeene tooneel voorstelling geven in het lo kaal »'t Fortuin," van den hr. D. Lont. 't Zal door velen te Wieringen zeker met genoegen worden vernomen, daar men aldaar zelden in de gelegenheid is om tooneelvoorstellingen bij te wo nen. 't Jongelings-Collegie bezit onder hare leden vrij goede spelers en ze zullen daarom te Wieringen zeker veel succes hebben. Schipper Groen, met de Kat weker bom No. 40 Zondag alhier met stormschade binnen, rapporteert 24 dezer, des morgens, dwars van Kamperduin, 6 mijl afstaud te hebben gezien een groot zwart geschilderd schip, hetwelk de groote en bezaans mast had verloren. Het schip was geladen en stuurde NO. Zaterdag jl. kwam alhier binnen de Duitsche schooner »Helene," kapt. Paukow, van Newcastle met steenkolen naar Tynmouth bestemd. Het schip had reeds bijna de plaats van be stemming bereikt, toen het door den storm overvallen en weder op zee geslingerd werd,terwijl zeilen, scheeps- boot, watervaten en kombuis hierbij verloren gingen. Alle beschikbare zeilen verloren en verminkt zijnde en het niet langer tegen wind en golven kunnende volhouden, had de equipage reeds het plan opgevat het schip op strand te zetten, toen men met niet geringe blijdschap de uiter ton bemerkte en met behulp van eenige fragmenten eener zeekaart den weg naar hier vondt. De equipage, uit drie man bestaande, had sedert twee a drie dagen niets gebruikt, daar men wegens gebrek aan water en kombuis geen spijs kon bereiden en het hardbrood door het zeewater was doorweekt. Ondanks het stormweer was Tivoli Zaterdagavond goed bezet. De bezoekers hebben een geuoegelijken avond doorgebracht en gaven meer malen door luide applaus blijk van hunne ingenomenheid met het spel. De heer Willem van Zuylen hand haafde, zoowel als Hector Durosnel, als in de rol van »Een onbekende." zijn reeds verkregen reputatie en de Vreugde van het huis, in de persoon van mevr. de Graef Verstraete, bracht het hare ruimschoots bij tot vorming van een goed geheel. Gaarne zonden we 't Rotterdamsch Tooneelgezelschap in den loop van het seizoen nogeens terugzien. Zondagavond vierde het Jon- gelings-collegie Vriendschap baart Vreugde" zijn driejarig bestaan in Tivoli. Feestliederen, een grappig blijspel en voordrachten, zoowel mu zikale als litteraire, deden deu avond voor de leden en genoodigden om vliegen. Een kegelpartij door dames om fraaie prijzen verhoogde het genoegen. Een geanimeerd bal be sloot den avond. Tot voorzitter van den Raad van onderzoek in zake den luit. t/z. Ie klasse H. is benoemd de kapt. t/z. baron Van Heeckeren van Waliën. De luit. ter zee le klasse F. W. C. Ledeboer is benoemd tot adjudant van den Schout-bij-nacht, directeur en commandant der marine te Helle- voetsluis. Bij koninklijk besluit van 27 dezer, strekkende tot belooning van hen die zich hebben onderscheiden bij de expeditie naar Tenom (Atjeh) op 7 en 8 Januari 1884, zijn te dier zakelo. bevorderd tot ridder 3de klasse der Militaire Willemsorde, de kolonel der infanterie H. Demmeny; 2o. benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde: de luitenant ter-zee 1ste kl. P. H. Prager;debij het Nederlandsch-Indische leger ge detacheerde 1ste luit. der infanterie van het Nederl. leger R. J. Graaf Schimmelpenninckde matroos 1ste kl. P. Barent en de Amboineesche fusilier Pattyen is 3o. aan den kapt. der infanterie jhr. E. H. F. Leyssius toegekend de eeresabel met het ge bruikelijk opschrift. „Reuter" seint, dat gisteren bij het Britsche departement van kolo niën een telegram van den gouver neur van Straat-Malakka, dd. 25 Januari, is outvangen. In deze dépêche wordt gemeld, dat genoemde gouver neur van den Radja het bericht ont ving, dat de equipage van de „Nisero goed verzorgd wordt. Uit den Haag wordt aan het „Handelsblad" gemeld dat de com missie tot herziening der grondwet met hare taak gereed is en uiteen is gegaan. Het ontwerp was Vrijdag jl. gereed, om met uitvoerige memoriën van toelichting aan Z. M. den Koning te worden verzonden. In die memo riën worden niet alleen de meenin gen van meerderheid en minderheid uitvoerig medegedeeld, maar ze be vatten ook de nota's van afzonder lijke leden. Bij de Tweede Kamer is op 26 Januari jl^ingediend het wetsontwerp der regeering tot wijziging van eenige artikelen der schoolwet van 1878. Uit de Memorie van Toelichting blijkt dat de Regeering voorziening in den zwaren druk dier wet op het rijk en gemeenten dringend noodig acht. Het ontwerp wil particuliere wij ziging met behoud van het beginsel der neutrale school. Het beperkt de elsita van artt. 24 en 88, wijzigt art. 45, verbetert sommige artikelen en verduidelijkt enkele bepalingen. De eischen van art. 24 worden ver minderd, gepaard met een verlenging van den termijn in art. 88 geraamd, tot 1890. Omtrent het aantal onderwijzers is voorgesteld 1 op de 45 kinderen en 1 onderwijzer op de 50 boven de 140. - De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in het cassatiebe roep van Jaantje Struik en J. H. Van Zutphen. Het arrest van het gerechts hof te 's Gravenhage, in die bekende zaak gewezen, is door den Raad ver nietigd, voor zoover daarbij het von nis der Rotterdamsche rechtbank, wat de qualificatie betreft, was ver nietigd. Ten principale recht doende, heeft de Raad bevestigd het vonnis des eersten rechters, overigens het beroep verworpen en de requiranten veroordeeld solidair in de kosten, op het cassatieberoep gevallen. Texel, 28 Jan. Aan ons strand heeft een droeve zeeramp plaats gehad. Een vreemd schip verzeilde 11. avonds bij hevig stormweer aan onze kust. Gedurende eenigen tijd ontstaken de schepelin gen noodseinen, doch spoedig daarna werd men niets meer gewaar. Alleen het loeien vau den storm en het ont zettend brullen van de branding, was al wat de kustbewoners vernamen. 's Zondags echter was het strand bezaaid met vaten naptha, waarschijn lijk de lading van bet verongelukte schip, en eenige wrakken en wrakhout. Heden spoelde aan het Eierlandsche strand ook eeu ljjk aau. Tegen de Westwal kwam een wrak aan, zijude het achtereind van een klein schip. Op zijde van dat wrak was een naambord bevestigd, waarop met witte letters: Viola". Op een plankje, dat nabij de Koog aanspoelde, was met inkt geschreven »J. Nitsen, Drammen." Men vermoedt dat het verongelukte schip een Zweed of Noor is. De opvarenden zijn vermoedelijk allen omgekomen. Volgens later bericht is het bij Texel gestrande schip »De Viola", kapt* Gill, 24 Dec van Philadelphia naar Bremen vertrokken. Het bekende boek Opgaven en omschrijving van alle Lichttorens en Vuurschepen der wereld," zal niet meer in het Hollandsch verschijuen; de sterke vermindering der scheep vaart maakt dat de kosten, aan die hoogst nuttige uitgave verbonden, niet kan gedekt worden. Mede tengevolge van den storm zijn er eeu groot aantal telegraafpalen op den N.-Holl. spoorweg bezweken dientengevolge is de telegrafische ge meenschap met het noordelijk deel van. Noord-Holland eenige uren gestoord geweest. Naar wij vernemen, heeft vrouw Van der Linden, de Leidsehe gift- men gster, thans ook in de gerech telijke instructie een gedeeltelijke be kentenis afgelegd, nl. voor zooveel de vergiftiging der leden van het gezin van Frankhuijzen betreft. (V.) In de Rietlanden te Amsterdam is een arbeider der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij bij het ran geeren der wagens onder een spoor wagen geraakt, met het gevolg dat zijn hoofd werd afgereden. Te Vlissingen is door den hevi- gen wind het tijdens de jongste De- cember-stormeu op de Spjjkerplaat gestrande schip S. B. Weldon, dat men nog meende te kunnen afbrengen, gebroken, zoodat alle kans om het te behouden verloren is. Twee wa kers, die er zich op bevonden, hebben in een giek het schip verlaten en zijn met behulp der provinciale boot van Terneuzen te Vlissingen aange komen. Zij verwachtten elk oogen- blik, dat de hooge zeeën het vaartuig geheel uit elkander zouden slaan. Men meldt dat aan 's Rijks munt de last is gegeven, om nog voor de volgende bedragen nieuwe pasmunt te maken voor f200.000 aan dubbeltjes, voor f200.000 aan centen en voor f20.000 aan halve eenten. Zekere N. V. te Nijmegen, die van zijn 25 levensjaren er 12 in on derscheidene gevangenissen doorbracht is in zijn laatste woonplaats weder aangehouden en opnieuw naar de gevangenis overgebracht, daar hij op brutale wijze een partij oud ijzer had gestolen, op een wagen geladen en naar een uitdrager vervoerd, aan wien hij dit verkocht had. De onlangs wegens kindermoord gearresteerde buffetjuffrouw te Leeu warden, is thans weder in vrijheid gesteld, daar het onderzoek geen vol doende aanwjjzing van hare schuld heeft opgeleverd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2