'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 4144. Zaterdag 2 Februari 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poet75 Afzonderlijke nnmmera Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Bsrrau: SPOORSTKJJT ZlIIDSTRJAT. Adrertentlön yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaui bezorgd zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 41 in. Onderg. 4 u. 48 m. ZoxDj.fi 3 Maanda» 4 Eerste Kwartter. DlXSDAfi 5 WóBXBDAfi 6 BoXDXttDAfi 7 Vmjda» 8 Zaiikdas 9 NIEU WSTIJDIN GEN HELDER, 2 Febr. 1884. Den liefhebbers van muziek wacht Maandag een kunstgenot, dat niet dikwijls hier kan gesmaakt worden. Eenige specialiteiten op muzikaal gebied zullen hunne taleuten in 't lokaal Tivoli laten uitblinken. Tot nadere kennismaking verwijzen we onze lezers naar de annonce, hierop betrekking hebbende. We verwachten een druk bezoek, daar de gelegenheid om iets buitengewoons op muzikaal gebied te hooren, hier niet dikwijls wordt aangetroffen. Gaarne vestigen we de aandacht onzer lezers op het edele streven der vereeniging vau onderofficieren voor de zeemacht Admiraal de Ruyter," om een voorstelling te geven in Tivoli, ten behoeve van de weduwe Meijer en hare twee jeugdige kinderen, 'tGezelschap heeft meermalen getoond, dat 't zijn bezoekers een aaugeuamen avond kan verschaffen en we twijfelen geenszins aan den steun van het publiek, daar het hier een liefdadig doel geldt. Blgkens aankondiging, heeft de administratie der Hollandsch IJze ren Spoorwegmaatschappij een andere regeling omtrent den duur van de geldigheid harer retourbiljetteu in gevoerd, welke met 1 Februari in werking zal treden. Voor afstanden van 40 kilometer en daarboven zijn de retourbiljetten vier dagen geldig; voor afstanden van beneden 40 kilo meter slechts twee dagen, doch voor de retourbiljetten der laatstgenoemde categorie, welke op Zaterdagen wor den uitgegeven, is bepaald dat die ook den volgenden Maandag nog geldig zullen zijn. Volgens bij de reederjj ontvan gen bericht, zijn de reparatiekosten van het Nederl. schip >Jan Maria," gevoerd door kapt. Kunst, van Riga herwaarts, masteloos, vol water en wrak te Bremerhaven binnengesleept, door beëedigde experts getaxeerd op 50.000 mark. Het schip is tengevolge daarvan afgekeurd. De telegraphische verbinding tusschen Tessel en Vlieland is ge stoord. Vermoedelijk is de kabel, die tusschen beide eilanden in het zeegat ligt, gebroken. Men schryft van Terschelling Open winters zijn in den regel zeer gevaarlijk voor de zeelieden. Hebben wij hier akelige tooneelen beleefd in December van het vorige jaar, deze week is ook niet zonder rampen voorbijgegaan, gelukkig ook weer niet zonder dat onze zeelieden blyken gaven van onverschrokken heid. Eerst zag men dat 't vuurschip der visschers was weggeslagentoen bemerkte men van den vuurtoren een wrak op de Noordsvaarder daarop kwam het bericht, dat een tjalk met zand door storm overval len gezonken was en tegen den morgen van den 24sten zag men de Noorscbe brik »Pendar," met een gekapten mast, dry ven in de nabyheid der zandbanken. Reeds waren daar van 6 man over boord geslagen, die zwemmende zich aan de touwen kon den redden; de zevende, een jongen, verdronk. In den vliegenden storm gingen de dekschuiten van Tjerk de Haan en Cornelis Wiegman er op uit met 30 man helperszij kwamen aan boord bij de uitgeputte man schap, wierpen spoedig de ankers uit en deden al wat noodig was om het schip te behouden, wat hun gelukte. Eene der schuiten ging later met den gezagvoerder aan wal om een sleepboot aan te nemen, terwijl 17 Terschelliugers dien dag en den vreeselijken volgenden nacht aan boord bleven en het schip eerst den volgenden dag mede in de haven brachten, met behulp eener sleepboot, die den vorigen dag wel het binneu- sleepen had beproefd, doch toen ge noodzaakt was door den storm en de zware golven de trossen los te wer pen. Het is bijna zonder èënigen twijfel, dat het thans geredde schip gestrand zou zijn, en misschien alle opvarenden omgekomen waren, als niet die schuiten ter hulp gevlogen waren. Die hulp kau men moeielijk naar waarde schatten, want niet alleen waagden 30 menschenwaaronder vele vaders van huisgezinnen, hun leven, doch ook de beide schuiten met haren inventaris werden er aan gewaagd, en hoe licht kan men in zulk weder en in de nabyheid van het schip geen groote ongelukken krygen Open schuiten hadden in dit geval geene hulp en redding kunnen aan brengen. Aan het strand te Noordwijk a.Zee is aangespoeld het volgende briefje Steam ship Zetto of Cronstadt for London 30 days out sinking fast water logged three days no provisions 4 days crew starviug love to wife and family good bye this world hope to meet in next. Karl Venables December 4 h. 1883. Bij het lossen der lading van het te Zand voort gestrande schip slndépendance," heeft er Maandag avond en Dinsdagnacht een opstand onder de voerlieden van den aan nemer plaats gehad. Er is hevig onder hen gevochten, zelfs zóó, dat naar men zegt, één der belhamels bijna zyn geheele oor er mee ver loren heeft. Het huis vau den heer Duivenbode werd door hen gebarri cadeerd en is zeer beschadigd ge worden. De lossing is gestaakt moeten worden. Op het strand hebben kleine samenscholingen plaats. De reden moet zyn het lage loon. De politie trad krachtig op. De heer M. C. Braat, kapitein van het stoomschip Prins Alexander," is benoemd tot walkapitein van de West-Indische Mailvaart", waarvan het eerste schip denkelyk den 2 7ste u Maart zal vertrekken. In de kerk der Christelijke Gereformeerde gemeente te Zwartsluis had Zondagvoormiddag een ongeval plaats, dat treurige gavolgen kon gehad hebben. Onder 'flen dienst viel nl. een der gestucadborde rosetten van de luchtkokers naar beneden en verbrijzelde twee daaronder ledig- staande stoelen in de overigens volle kerk. Dinsdagochtend zag de brug wachter van de spoorbrug over het Hollandsch Diep, aan den Moerdijk, by het gaan van zijne woning naar de draaibrug, een hoed liggen, en iets verder een witten zakdoek, ge bonden aan een telegraafpaal. By onderzoek bleek het hem, dat in den zakdoek drie stukjes papier ge wikkeld waren, geschreven en daar achtergelaten door iemand die door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt had. Het ééne was een naamkaartje, waarop stond B. A. U. Yan der Wal, luitenant der pon teniers het andere was een afscheids groet aan zijne moeder en een dik wijls herhaald verzoek dat ze hem zijne daad mocht vergeven, terwijl een heel klein stukje papier, blijkbaar vau een courant afgescheurd, het verzoek inhield, indien zyu lijk mocht gevonden worden, het in den fami liegrafkelder by te zetten. Met een en ander is de brigadier der maréchaussé te Moerdijk in keunis gesteld. Alhoewel men op de plaats waar de ongelukkige zich vermoedelijk in het water heeft gestort, aan het visschen is geweest, is men er niet in geslaagd het lijk te vinden, zoo dat het vermoedelijk met den stroom Voor 1300 werklieden te 's- Gravenhage, die zonder verdiensten zyn, heeft een commissie tot tijde lijke werkverschaffing, met den Bur gemeester aan het hoofd, deze week een collecte langs de huizen gehouden, welke f 17.000 heeft opgebracht. De commissie heeft ten doel aan hen, die werk verlangen, dit te verschaf fen en van elders gekomen arbeiders, die aanvankelijk hier werk vonden, doch dit niet bleven vinden iu de gelegenheid te stellen om met hunne gezinnen naar hun vorige woon plaats terug te keeren De ambtenaar van het Rijn- spoor, die aan de grenzen betrapt werd by het binnensmokkelen van gouden werken, is de chef-conducteur B.141 massief gouden ringen, een geschatte waarde van f 300 verte genwoordigende en bestemd voor den byouterieën-fabrikant v. G. te 8-Bosch, vielen in handen der ve rificateurs. De L. C. verneemt, dat de zaak der Leidsche giftmengster niet vóór Mei in openbare behandeling kan genomen worden. De gezond heidstoestand van de beklaagde is op dit oogenblik zwak. Baron Yan Heeckeren, onlangs veroordeeld wegens vergrijp tegen de zeden, heeft zich te Amsterdam in hechtenis begeven. Een treurig ongeval had Dins dagmiddag op den Stationsweg te 's-Hage plaats. Een bejaarde vrouw wilde de straat overstekeu, toen juist de tram in volle vaart kwam aau- ryden en de ongelukkige over het het lijf reed, hetwelk onmiddellijk haren dood ten gevolge had. Haar lijk werd per brancard naar het gasthuis overgebracht. De huzaar A. Adelaar, die den 31 October 1883 in de keuken der cavalerie-kazerue te Amersfoort den huzaar Van der By een messteek heeft gegeven, waaraan laatgenoemde den volgenden ochtend overleed en die bij vonnis van den Krijgsraad te Arnhem tot 5 jaren tuchthuis straf was veroordeeld, is thans door het Hoog Militair gerechtshof, met aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot drie jaren correctioneele gevangenisstraf en ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen ge durende vijfjaren. Dinsdagnacht ten 4 ure is brand uitgebroken is de Stearine-Kaarsen- fabriek te Gouda, directeur de heer Steen Zyu en. Het gebouw was vol met vet, teer en andere brandbare stoffen. Een gedeelte is reeds geheel uitgebrand. Gelukkig was er weinig wind, waardoor eenige gebouwen be houden bleven, anders ware de aan grenzende scheepstimmerwerf zeker niet gespaard. Omstreeks zeven ure woedde het vuur nog voort. Alles is grooteudeels verzekerd bij de Maagdenburger en audere Brand- waarborgmaatschappijeu. De schade is echter minder groot dan men aanvankelijk dacht. De brand heeft zich bepaald tot de dis tillatiekamer en het ketelbuis. Hij is outsaan doordien een van de acht distilleerketels met vetzuur sprong en het gloeiende vet daaruit stroomde, alles, waarmede het iu aanraking kwam, iu vlam zettende. De angst was eerst grootzelfs op de Oost en Westhaven vlogen massaas vonken over huizen en tuinen. De brandmuren en ijzeren deureu, benevens de hulp der brandweer, die zorgde voor het nathouden der overige gebouwen, hebben belet dat de ramp grooter omvang kreeg. Aangaande den brand in de Stearine- kaarsenfabriek te Gouda wordt nog gemeld: Men was den brand des morgens tegen acht uur eigenlijk pas meester, ofschoon 't grootste gevaar reeds vroeger scheen gewe ken. Toch moesten enkele brandspruiten nog den gebeelen dag water geven; nu en dan stegen nit do vernielde werktuigen vlammen op, die, zoodra er water bij gebracht werd, allerlei kleurTerwisselingen ondergingen en een onhoudbaren stank en rook verspreidden. Men kan zich daardoor eenigszins een voor stelling maken van de moeilijkheden, waar mede de brandweer des nachts moet hebben gekampt. Te verwonderen is het zelfs, dat er geen ernstige persoonlijke ongelukken zijn voorgekomenwel raakten eenige, personen 't laat zich begrijpen bedwelmd maar daarbij bleef 't gelukkig. Eenparig wordt de spoedige en degelijke hulp, die bij den brand is verleend, geroemd. De burgemeester van Gouda, de commissa ris van politie, alle andere militaire en civiele autoriteiten en de brandweer waren zeer spoedig aanwezig. Zes spuiten van de ge meente rukten aan en wanneer men bet oog houdt op de licht begrijpelijke verwarring, die er beerschte, en op het onbekende en uit gestrekt terrein, waarop gewerkt moest wor den, dan mag men de brandwter voor haar flink optreden nog prijzen. De stoomspuit der fabriek, waarvan de leiding juist tusschen de brandende gebouwen ligt, raakte onklaar, voordat ze in werking kon komenmet de brandspuit der fabriek werd goed gemanoeu vreerd. Maar vooral de spuit van het gar nizoen (4e reg. 5e bataljon infanterie) deed uitstekende diensten, door de vlammen van de zijde van den Moordrechtscben Dijk te bezweren. De soldaten waren onder lijke aanvoering onvermoeid en bleven op de gevaarlijke punten moedig cn onverschrok ken standhouden tegen de vlammen. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzettende vlammen, die uit de gebouwen opstegen, behoeft men slechts te weten, dat ver over de 100,000 Kg. vetzuren in de ver nielde bakken en distillatieketels waren. In de gracht van de nabij de fabriek gelegen Bleekerskade lag een bodem vet ter dikte van 2 centimeter. Het was alsof een dikke ijs korst het water bedekte, en men moest ook met scbnitjes den vetbodem doorklieven, en de „vetscbollen" stukslaan om de vaart niet te belemmeren. Overal in den omtrek moet men door een vette slikmassa waden en in de fabriek zelf zijn alle wegen schierj door het glibberige vetslijk onbegaanbaar. De schade, door de ramp veroorzaakt, is nog niet te begrooten. Daaromtrent zij al leen vermeld, dat de fabrieksgebouwen op beurspolis, het materiëel en de goederen bij verschillende binnen- enbuitenlandscbe maat schappijen zijn verzekerd; o. a. bij de Maag denburger assurantie. De grootste schade zal intusschen wel de indirecte zijn. Want 't zal nog geruimen tijd duren, alvorens het werk kan worden hervatde twee verbrande gebouwen waren de voornaamste en onmis baarste voor den arbeid. Toch zal de ijverige directie, die ten vorige jare, bij de 25-jarige feestviering van 't bestaan der fabriek door de oprichting van een ziekenfonds (uit de winsten der onderneming te onderhouden) toonde zich de belangen der werklieden ern stig aan te trekken, al het mogelijke doen om het personeel, 200 mannen en 300 vrouwen ongeveer, tijdelijk bezig te houden en spoe dig den geregelden arbeid to doen hervatten. Dit laatste zal eohtcr, men begrijpt het, nog geruimen tijd vorderen. (Vad.) De zaak der Leidsche giftmengster heeft eene dergelijke geschiedeuis, die voor ruim 30 jaren in Frankrijk voorviel, in her innering gebracht. Den 1 Juli 1851 vervoegden zich twee ge- ueesheereu te Rennes, de heeren Pinault eu Baudoin, aan het parket van den gouverneur- generaal te dier plaatse, en gaven hem te ken nen dat bij hen het vermoeden bestond dat twee achtereenvolgens bij den heer Bidard te Reunes overleden dienstmeisjes, Rose Tes- sier en ltosalie Sarrazin, door vergiftiging om het leven waren gekomen. Oogenblikkelijk begaf zich de justitie ten huize van Bidard, wien zij de aanleiding van hun bezoek mededeelen. De keukenmeid, Helena Jégado, die bij het bezoek tegenwoor dig was, riep onmiddellijk uit„Ik ben on- „Onschuldig waaraan? vroeg een der rechterlijke ambtenaren. Niemand beschul digt u immers." In weerwil, of juist tengevolge van het ge zegde van Helena, werd j nu onderzoek ge daan naar haar verleden. Hieruit bleek het volgende Helena was als wees opgenomen door den pastoor te Bubry, bij wien hare twee tantes dienden. Na een 17jarig verblijf te Bubry volgde zij eene harer tantes, Helena Lis- coüet, naar bet dorpje 8eglien. waar deze in dienst trad bij den pastoor Conan. Te dier plaatse openbaarde zich reeds bij haar een sterke neigiug tot kwaaddoen. Een jeugdige herderin vond hennepzaad in een door He lena bereide soep. In 1833, toen zij 30 jaar oud was, trad zij in dienst bij Le Droge, pastoor te Guern. In zijne woning stierven in drie maanden zeven personen, onder welke hare zuster Anna, de vader en de moeder van den rector, en ook deze zelf. Allen hadden het door Helena be reide voedsel gebruikt, en zij had allen tot het luatste oogeublik opgepast. Na ieder sterfgeval had Helena de diepste droefheid .n den dag gelegd. Er volgden nog twee sterfgevallen. Men had eenigen argwaan tegen Helena, maar men liet dien varen. Zij toonde zooveel gods vrucht en zij was zoo vol tóewijding! Helena keerde naar Bubry terug en ver ving er hare zuster Anna bij den pastoor Lorgo. Drie nieuwe sterfgevallen waren er het gevolg van binnen drie maanden, dat zij er diende. Een dezer, de zuster van den pastoor, wilde geeu melk gebruiken als ze niet door Helena werd toegediend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1