'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1146. Zaterdag 9 Februari 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. iLt>onnemerk.t per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Baremni: SPOORSTRAAT en ZC1DSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, Sprokkelmaand, 29 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 28 in. Onderg. 5 u. 5 m. Zondag 10 Septuagesima. Maandag 11 Volle Maan. Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Febr. 1884. Met den 15 dezer worden op non-activiteit gesteld de machinist le kl. W. J. Vermeer, 2e kl. A. Van Aanholt, dienende hij den tor- pedodienst alhier, de mach. 2e kl. J. H. Van Dijkerhof, dienende bij de conservatie alhier en de mach. 2e kl. J. A. Waleson, dienende a/b. van het schroefstoomschip 4e kl. Bonaire" zoomede de thans a/b. van het wacht schip alhier geplaatste machinisten 3e kl. J. Zeelt, P. Langeveld, L. J. Goeman, A. Bijl en H. J. Disselwerf. Uitgereikt de zilveren medaille aan J. J. Verboom, vuurst. le kl., B. M. Strups, id., J. Van Broek buizen, scheepskok, F. J. Van Meer, matroos le kl., H. P. Den Boer, matroos 2e kl., allen dienende a/b. wachtschip alhier de bronzen me daille aan F. Greafenhayn, stafm. a/b. wachtschip A. C. Van Schreeven, konstabel v. k., a/b. 't LooC. M. Valkhoff, hofmeester, a. b Bonaire J. J. Mulder, vuurst. le kl., K. N. Salgo, id., en P. Dral, vuurst. 2e kl., a/b. wachtschipK. Meek, matroos 2e kl. a/b. 't Loo. Ter vervanging van den mach. 2e kl. J. A. Waleson, wordt met den löden dezer geplaatst a/b. van Z. M. schroefstoomschip 4e kl. Bo naire," de machinist 2e kl. A. P. Staalman. Aan de schildwachtendie op den publieken weg op schildwacht staan, zullen, volgens miuisterieelen last, waakjassen van verbeterd model worden verstrekt. Men leest in 't Hbl. IJmuiden 6 Febr. Het stoomschip Amsterdam, kapt. Lucas, van New- Tork Daar Amsterdam, hedenmor gen alhier willende binnenstoomen, kwam voorgaats bij de pieren aan den grond sleepbooten adsisteeren; het water is thans wassende. Later bericht. Het stoomschip Amsterdam is vlot- en binnenge komen. De waterstand te IJmuiden schijnt zoowel vóór als binnen de zeehoofden na de jongste stormen te zijn afge nomen, want terwijl men vroeger bij laag water 68 a 70 dM. van de »Semaphore" seinde, is ditindenlaat- sten tijd sterk verminderd en stootte daardoor eenige dagen geleden een schip en geraakte hedenochtend het stoomschip Amsterdam, van New- York komende, met een diepgang van slechts 62 dM. bij den ingang van de haven aan den grond. Ge lukkig was het water spoedig was sende en kon de boot met behulp van twee sleepbooten vlot komen. De loods, die de Amsterdam bin nenbracht, was reeds sedert geruimen tijd in het Engelsche kanaal kruisende en kon dus van den lagereu water stand, vermoedelijk, gelijk wij zeiden, veroorzaakt door de laatste aanhou dende stormen, geen kennis dragen. Het weder was hedenochtend zeer kalm ware dit niet het geval ge weest, dan zou gemeld stoomschip er niet zonder schade zijn afgekomen. In een ijzeren aak, de Neue Fahrt, geladen met kalk, gelegen in de Schinkelhaven te Amsterdam, heeft de uitwaseming der kalk in den vroegen ochtend van Woensdag het geheele gezin, dat in de aak over- uachtte, met den dood bedreigd. De vrouw, die door een gelukkig toe val het eerst schijnt ontwaakt te zijn, sloeg terstond het luik open de frissche lucht stroomde binnen. Het was tijdimmers de schipper, een meisje en twee jongelieden ver keerden in hoogstbedenkelijken toe stand. Zij werden van boord ge haald, in een huis aan den sloterweg door dr. Franken het eerste behan deld en daarna ter verdere verpleging naar het gasthuis vervoerd. Tijdens den brand in 't stoom schip »Macasser," deden naar 't Geïll. Pol. Nieuws meldtde officieren hunne" goederen en kleederen op een bijgelegen lichterschip in veiligheid brengen. Toen de vlammen evenwel gebluscht waren, bleek dat wat anders had kunnen verbranden nu gestolen was men vond de goederen niet meer. De 18-jarige knecht C. K. had ze verborgen, met het doel er later een kooper voor te zoeken. Hij is naar de cel gebracht. Nu de landverhuizing naar Noord-Amerika uit en over ons land allengs toeneemt, is de belangstelling in de groote Republiek der Yereenigde Staten levendiger geworden. Zeer uiteenloopend zijn de meeningen over de vooruitzichten, die den landver huizer aan gene zijde van den Oceaan wachten vertrouwbare voorlichting is daarom zeer te waardeeren. Met het doel die te verschaffen, is een nieuw weekblad opgericht, onder den titel »Nederlandsch Ame- rikaansch Weekblad." Twee num mers zijn reeds verschenen, waaruit blijkt dat de redactie zich ook bereid verklaart inlichtingen over toestanden in AmerikaAustralië, Transvaal, Canada, enz. Bij uitvoerig arrest deed Dins dag de rechtbank te Utrecht uit spraak in de zaak der studenten van het Munsterkerkhof. De be klaagden Ram en Grenfell zjjn ver oordeeld tot 15 dagen celstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag. Boddaert tot 8 dagen cel. Voorts Grenfell, Turk en Rijckevorsel elk f25 subs. 7 dagen cel. De Jong werd vrij gesproken. De voorzitter rnr. Van Ittersum sprak ten slotte zijne ver achting uit over de bladen, die de berichten in den beginne overdreven hadden medegedeeld en vooral over een vroom blad, die zich in on- gunstigen zin over de justitie had uitgelaten. Laatstleden Dinsdagavond werd in het midden der Kalverstraat bij het Spui een dame, die met haar man dood pacifiek aan 't wandelen was, plotseling door een haar on bekende vrouw aangegrepen en met zeer ouheusche bewoordingenbejegend, d?e duidelijk deden blijken dat de aanrandster zich in de persoon ver giste, doch de woede van de vrouw ging zoover, dat zp de dame de ver sierselen van den hoed rukte. Politie was niét in de nabijheid, de vrouw verdween in de menigte en de aangevallen dame werd in een winkel opgenomen om van den schrik te bekomen. In een taanketel, waarin men netten bruin maakt, viel dezer dagen een Scheveninger. Hij schreeuwde uit alle macht om hulp, die eindelijk kwam opdagen. De neger" werd afgekrabd en een Scheveninger kwam weer voor den dag. Waarschijnlijk heeft hij zich niet erg bezeerd. In de kantonnale gevangenis te Venloo bevindt zich thans voor 2 dagen in arrest een 82jarig per soon uit Venraai, wegens overtreding van de vergunniugswet. Daar de grijsaard door ouderdom zijn gezicht heeft verloren, is hij door zijn 62- jarigen zoon daarheen geleid. Te Norgerv^art, in Drente, wonen naast elkaar twee gezinnen, die wonder wel met elkaar harmo nieeren. In het ééne gezin zijn 3 zoons en ééne dochter in het andere 3 dochters en één zoon. Van die acht jongelui zijn twee door den huwelijksband met elkander verbon den en met de zes overigen zal dit ook weldra het geval zijn. Te Breda is iemand na het gebruik van mosselen zoodanig on gesteld geworden, dat er geneeskun dige hulp moest worden iugeroepen. Te Tilburg zijn in de laatste tpden ook verscheidene personen na het gebruik van mosselen ongesteld ge worden. Te Dokkurn zou, naar gemeld wordt, het volgende hebben plaats gehadEen jongeling van pl. m. 16 jaar neemt zijn zusje, een kind van 3 a 4 jaren, onder den arm en gaat er mede naar de gracht, en op de vraag van iemand: »Wat doet ge daar geeft hij koelbloedig ten antwoord»Ik ga een hond ver zuipen en werpt het kind in het 8 a 9 voet diepe water. Een der buren redde het kind. Van het 15-tal Middelharnische vischsloepen, die tijdens de jongste stormen op zee waren, ziju er drie nog niet teruggekeerd, en werd geen enkel bericht van deze ontvangen. Te Amersfoort heeft zich een jongmensch van ongeveer 18 jaar, terwijl hij in een koffiehuis aan het biljarten was, door het innemen van een snelwerkend vergif van 't leven beroofd. In het Noorden gebeuren soms vreemde dingen. Op een dorp in Zweden is de meesterknecht van een hoeve aangevallen en deerlpk toege takeld door twee melkmeisjes, die zich tot dat doel in manskleederen gestoken en met knuppels gewapend hadden. Wraak over eene terecht wijzing was de beweegreden. Droeviger is, dat te Kopenhagen een 15-jarige knaap werd in hechte nis genomen wegens eene poging om zijn meester te vergiftigen. Ook hier was wraak in het spel. Een jonkman te Parijs werd onlangs tot een gevangenisstraf van drie maanden veroordeeld, omdat hij zich, in plaats van een vriend en onder diens naam, voor den militairen dienst had aangegeven. Hij maakte zich daarover zoo boos, dat hij den president van de rechtbank zijn pet in het gezicht gooide, omdat hij, zei hij, onschuldig was, en toch iets wilde doen, waarvoor men hem terecht ver- oordeelen kon. Hij kreeg er nu nog twee jaren gevangenisstraf bij, wegens beschimping van de rechterlijke macht. Een officieel telegram uit Nieuw Caledonië bericht, dat in de eerste helft van Sept. een jonge Frausch- man, Thomas Ferry genaamd, zoon van een opzichter van het station Coprah te Aoba, door de bewoners van het eiland gedood en opgegeten is. De gouverneur van N.-Caledonië heeft onmiddellijk een schip naar Aoba gezonden, dat te Noumea gij zelaars heeft aangebracht, die tot den stam, door welke de misdaad is ge pleegd, behooren. Te Brussel is weder iemand op geheimzinnige wijze verdwenen. De heer Mascart, stenograaf bij den Se naat en ambtenaar aan het ministerie van openbaar onderwijs, heeft 25 Jan., des middags ten 4 ure het ministerie verlaten en sedert heeft men niets meer van den man vernomen. Mas cart is gehuwd met een dochter van den heer Greyson, directeur van het middelbaar onderwijs, en vader van drie kinderen. Zijne spoorlooze ver dwijning heeft reeds een treurig gevolg gehad. De moeder van Mas cart is Zaterdag overleden, en men zegt alleen tengevolge van den angst, dien zij sedert de verdwijning van haar zoon heeft uitgestaan. Het volgende gelukkig zelden voorkomende geval van muiterp op zee wordt van 11 Jan. van Calcutta gemeld Kapitein Lewis, gezagvoerder van het barkschip »Kaffir," daar van Natal aangekomen, rapporteert op 37° 16' Z.Br. en 74° 47' OL. den Zweedschen schoener »Natal," kapt. Engstron, gepraaid te hebbenbestemd van Boston naar Brisbane, waarvan de gezagvoerder om assistentie verzocht wegens muiterp zijner equipage. Hij vertrok met een gewapende sloep derwaarts en vond den gezagvoerder en stuurman, welke zware wonden bekomen hadden, met verbonden hoofden. De gezagvoerder van de Natal" rapporteerde dat de equipage bestond uit twee stuurlieden en vijf man voor de mast. Een der matrozen, die van Australië afkomstig was, en meende dat de lading, die uit ver scheidene Amerikaausche artikelen bestond, (yankea notions) op de eilan den van de Stille Zee met voordeel te verkoopen wasdeed het plan ontstaan om zich van het schip mees ter te maken. Den 16en Nov. toen de gezagvoerder des nachts in zijne kooi lagwerd hij door een der matrozen met een bijl aangevallen, die gelukkig tegen eene balk van de hut aanstootte, doch den gezagvoer der nochtans eene wond in de kaak en den hals veroorzaakte, ook een tweede slag met de bpl raakte den balk en ook den nek des gezagvoer ders. De opperstuurman werd ter zelfder tijd aangevallen door een matroos, die twee schoten uit een revolver op hem afvuurde, waarvan de beide kogels tusschen de oogen en kin van den stuurman in het hoofd drongen, waarna de matroos de hut uitliep. De stuurman, die hoorde dat de gezagvoerder aangevallen werd, vond hem worstelen met twee matrozen, waarvan een hem met een mes in den nek stak. Bp het binnenkomen van den stuurman namen zij de vlucht. De gezagvoerder en stuurman wapen den zich toen met geweren, waarop vier der oproerlingen naar het ruim de vlucht namen, doch de vijfde werd gevangen genomen en de luiken werden dicht gemaakt. Bp nader onderzoek bleek, dat zij den 2den stuurman, voordat zij op den gezag voerder aanvielen, vermoord en over boord geworpen hadden. De vier matrozen bleven in het ruim tot den 20en Nov. en weigerden zich over te geven of te werken, en dewpl de gezagvoerder en stuurman te zwaar gewond waren om het schip te be sturen, moest hp besluiten de oproer lingen tot onderwerping te dwingen en schoot twee hunner dood, waarna de anderen zich onderwierpen en aan het werk gingen. De Australische belhamel was doodgeschoten. Twee man der equipage van de »Kaffir," die zich als vrijwilligers aanboden, werden aan boord van de Natal" ter assistentie overgezet, en de gezag voerder zette daarmede de reis naar Adelaide en Brisbane voort. De opperstuurman had de beide kogels nog steeds in het hoofd zitten. Aan de kust van Mesen, in *t Russische gouveruemeut Archangel, is een vreemd schip door de strand bewoners geplunderd. Van de be manning werd sedert niets meer vernomen. Een ingesteld onderzoek bracht nog niets omtrent het lot der schepelingen aan het licht, en op de strandbewoners, die reeds om hun zeerooverijen berucht zijn, rust nu de verdenking van hen allen ver moord te hebben. Bp een der jongste stormen gingen zes mannen uit het Schotsche dorp Shader in een moerassige streek schapen opzoeken. Zij werden door een sneeuwstorm overvallen en keer den niet terug. De dorpsbewoners gingen hen zoeken één werd uitge put en bewusteloos, maar nog levend aangetroffentwee anderen werden later gevondenzij hadden, na 20 mijlen geloopen te hebben, een paar schapen gevonden en zich in het leven gehouden door die te slachten, het rauwe vleesch te eten en zich met de vacht te dekken. De andere drie zijn niet gevonden en zeer waar schijnlijk omgekomen. De Fransche regeering heeft besloten een wetenschappelijk onder zoek te doen instellen naar de vul kanische uitbarstingen in Straat Sun da. De expeditie vertrekt in April e.k. en zal worden geleid door de heeren Bréon en Korthals. In de spreekkamer van een Hamburger geneesheer had dezer dagen een eigenaardig, doch treurig geval plaats. Een jongmensch was

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1