'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1151. Woensdag 27 Februari 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ^Ll^onnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bvreini: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEU WSTIJDIN GEN HELDER, 26 Febr. 1884. Zaterdagavond vergaderde de werklieden-vereeniging Door orde en spaarzaamheid tot welvaart" in Tivoli. De leden waren goed opge komen. Nadat de president, de beer P. H. Bos, de aanwezigen 't welkom bad toegeroepen, schetste bij in korte trekken de geschiedenis der vereeni- ging in het afgeloopen boekjaar. Daarna trad de secretaris, de heer J. Groeneveld, voor en gaf een uit voerig verslag, waaruit we 't volgende i ontleen en Het ledental is van 288 tot 801 geklommen. Het hoofdbestuur bestaat thans uit de heeren P. H. Bos, als eersten, en W. Rietveld als tweeden voorzitter J. Groeneveld, als eersten en J. J. Roukens als tweeden sec retaris C. Wondergem, als eersten en A. J. Meeuwse als tweeden pen ningmeester. Daar de sectievergade ringen niet getrouw bezocht worden, is het bestuur dientengevolge genood zaakt geweest ieder lid een stembiljet te zendenwelke maatregel, door nooddrang genomen, zoo spreker hoopt, niet zal behoeven herhaald te worden. In plaats van de gewone onderlinge bijeenkomst te houden, heeft men besloten twee a driemaal in den winter te vergaderen tot een gezellig samenzijn, waarbij muziek en zang, voordrachten en xooneel- nitvoeringen het genoegen zullen verhoogen. Van de spaar- en voor- schotkas werd een goed gebruik ge maakt. De afdeeling Begrafenisfonds verkeert in bloeienden toestand, daar zij 1463 leden telt. Door dien bloei is ze in staat den leden steeds meerdere voordeelen aan te bieden. Het plan is gevormd om de deelnemers ook kosteloos dragers te verschaffen, welke maatregel in werking zal treden, zoodra zich 100 personen daarvoor hebben aangemeld. Het Kraamvrouwenfonds, met 32 leden en 22 donateurs verkeert in beteren toestand dan vroeger, en had op 1 Jan. een batig slot van f 123.405. Aan de bestuurderesse nwerd 'n woord van hulde gebracht voor hare ijverige bemoeiingen. Hoewel de winkelzaak steeds bloeiende is, werd den leden aanbevolen, vooral wat het brood betreft, in aller belang daarvan meer dan totnutoe gebruik te maken. Behalve met den schoenmaker Visser heeft men ook met zijn vakgenoot, Adriaanse, op dezelfde voorwaarden, een contract gesloten. De zangver- eeniging, onder de zinspreuk: Oefe ning baart vooruitgang," heeft niet alleen het genoegen der leden ver hoogd, maar is, ondanks haar kort bestaan, reeds werkzaam geweest voor liefdadige doeleinden. Van de bibliotheek wordt steeds een ijverig gebruik gemaakt, en de wensch wordt gekoesterd dat die door schenking zich moge uitbreiden. Uit 't verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten, met 't batig slot van 't vorige jaar hebben bedragen f 7235.89®, de uit gaven f 1543,29, alzoo een saldo in kas van f 5692.60®. De verkoop van winkelwaren leverde een netto winst van f 730,19°; de broodverkoop een winst van f 133,52 de verkoop van steenkolen een winst van f569.73® en 't contract met den schoenmaker f 101.32. De geheele omzet heeft bedragen f 35819.34 en de totale winst f 1534.77. Voor de bestuursverkiezing waren 160 geldige stemmen ingebracht. De meeste stemmen, voor 't hoofdbestuur, verwierven J. Groeneveld, A. J. Meeuwse, J. van Dalen en D. de Vries voor de commissie van toezicht J. H. J. Schmidt, W. Burger en J. P. Van Rijn. Namens de commissie van onder zoek werd verklaard, dat de rekening en verantwoording in de beste orde was bevonden, waarbij een woord van hulde werd gebracht aan de trouwe zorgen van 't bestuur, bracht. De penningmeester, de heer Won dergem schetste met duidelijke woor den 't streven der vereeniging om door wettelijke middelen, langs den weg der orde en spaarzaamheid tot welvaart te geraken, in tegenstelling van de arbeidersbewegingen in den vreemde en waarschuwde ernstig tegen de pogingen der sociaal-demo craten, die in den laatsten tijd, zoo ijverig werkzaam zijn in 't naburige Alkmaar en ook misschien vroeger of later hier hunne stellingen gaan verbreiden. Ten slotte werd door den president een woord van dank gebracht aan allen, die in het belang der vereeni ging werkzaam zijn of door hunne opkomst blijk gaven van belang- itelliug. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek en zang en 't opvoeren van een tooneelstukje. Nog lang bleef men, na afloop der werkzaam heden, gezellig bijeen. De Korporaals-vereeniging voor land- en zeemacht onder de zinspreuk Eendracht maakt macht", voerde Zondagavond in Tivoli op»De graaf de Monte Christo," gevolgd door »De korporaal en het dienstmeisje". In beide stukken toonden de spelers, dat ze goed gestudeerd hadden, zelfs werden enkele rollen vrij goed weer gegeven. Voor een eerst optreden mag men tevreden zijn, zoowel over 't succes van 't spel als over de op komst van 't publiek. We twijfelen niet, of, zoo voortgaande, mag men van dit jeugdige gezelschap iets goeds in de toekomst verwachten. Naar men mededeelt, wordt in de tuigen der loodskotters ver andering gebracht, door het laten varen op talreepen, in plaats van spanschroeven, zooals tot nu gebrui kelijk is. In geval van noodzake lijkheid bestaat daardoor gelegen heid tot kappen, wat thans niet mogelijk is. Betonning van de haven te IJmuiden, 3de district. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ter aanduiding van mindere diepte buiten de haven te IJmuiden, een zwarte ton is geplaatst op 150 meters benoorden de as en 150 meters bewesten bet eind van 't Noorderhoofd, in 53 dM. water. Z. M. heeft den luit. ter zee lste kl. J. van Herwaarden uit den zeedienst ontslagen, onder toekenning van een voortdurenden onderstand tot levensonderhoud, ten bedrage van 538 gulden. De vorige week kwam, volgens het Pol.-Nieuws, aan het politiebureau op de Noordermarkt te Amsterdam bericht, dat, door middel van binuen- en buitenbraak, uit een kelder op den Haarlemmerdijk een aantal tim mermansgereedschappen en een grijs kinder-phantasiepak gestolen was. Bij het ingestelde onderzoek kwam aan het licht, dat de vrouw des huizes zich zelve bestolen en de goederen beleend had, om zich sterken drank te kunnen verschaffen. Zaterdagnacht ten ruim kwart over 1 ure werd aan den hol van de Boymansstraat, de scheiding van de Korte Hoogstraat en den Schiedam- schen dijk, te Rotterdam, ongeveer midden op den weg gevonden een man, badende in zijn bloed. Bij onderzoek bleek dat hij in den hals onder het linkerkraakbeen eene belangrijke gapende wond had, blijk baar met een mes of ander scherp werktuig toegebracht, waaruit het bloed nog steeds vloeide. De verwonde bleek nog te leven eii werd zoo spoedig doenlijk naar het stedelijk Ziekenhuis aan den Coolsinget over gebracht, waar hij echter na eenige oogenblikken overleed. Hij was genaamd Jacob Hansen, oud 20 jaren, geboren en wonende te Sandness (Noorwegen), matroos aan boord van het Noorsche bark schip »Sjödronningen," de petroleumhaven aldaar. Naar het uiterlijk te oordeelen en met het oog op den jeugdigen leef tijd vooral, was hij een flink gebouwd, krachtvol man. Met 10 zijner landgenooten verliet hij ten omstreeks een ure bevorens de Zandstraater had kort daarop aan de Korte Hoogstraat eene kleine schermutseling plaats, terwijl het op merkelijk is, dat niet één zijner land genooten, die zich van lieverlede verspreidden, het gebeurde zag, terwijl het tot dusver ook niet gebleken is dat anderen daarvan ooggetuigewaren. De vermoedelijke schuldige, naar wieu met alle inspanning wordt ge zocht, is geen vreemde, en een-jong mensch. Nog zij vermeld, dat op ongeveer 12 meter afstand, waar de verslagene gevonden werd, op de stoep van een winkel aan de Korte Hoogstraat en daar nabij op straat vrij veel bloed gevonden werd, zoodat is aan te nemen, dat op die hoogte de moordaanslag heeft plaats gehad. Uit een sedert jaren onbewoond huis te Vaassen (gem. Epe) werden de vorige week door de buren tee kenen van leven vernomen, althans eenig gerucht. Om de oorzaak van dit ongewoon verschijnsel op te lossen, verschafte men zich toegang tot het woonvertrek, en wat kreeg men daar te zien Het bed op twee stoelen afgehaald, nadat de afgestor venen het had verlaten, de kopjes en schoteltjes, waaruit de familie en dragers bij de begrafenis hadden ge dronken, nog ongewasschen op tafel, den waterketel nog hangende in den haard, in één woord, alles (behalve dat het vuur onder den ketel was uitgegaan) in denzelfden toestand, als waarin de overledenene het vóór zeven jaren had achtergelaten. Het gedruisch was veroorzaakt door het vallen van een stuk vleesch, Martinet beweert in zijn Kate- chismus der Natuur, en zulks op gezag van een Geldersch edelman, die op grond van ervaring sprak, dat als men op den 9en Maart de mols- hoopen slecht, men het geheele jaar op zijn land of in zijn tuin van deze dieren verschoond blijft. Men zal weldra in de gelegenheid zijn om, zij het ook met weinig hoop op goe den uitslagdaarvan de proef te nemen, daar dieren op vele plaatsen dit jaar eene activieteit ontwikkelen. Queenstown, 21 Febr. Het stoomschip »Parklands," van Bal ti more, arriveerde hier, aan boord hebbende drie der overlevenden van de equipage van het barkschip »Ada Barton". Zij rapporteerden dat het barkschip »Ada Barton," den 25n Jan. van St. John's naar Glas- gow vertrok met een bemanning van 12 koppen. Het schip had een deklast Den 3en Febr. begon het hard te waaien tot den 12en Febr. De opperstuurman, die een slag van een zeil had gekregen, was over boord gevallen en verdronken. Drie dagen daarna werd een gedeelte der deklast verloren, waarbij drie der opvarenden ernstig verwond werden. Twee dagen later werd het schip lek en was er spoedig vier voet water in het ruim. De stuurboords verschansing werd weggeslagen, het roer gebroken en het schip plat op zijde geworpen. Het bovendek brak op en de equipage nam de toevlucht in het wantdes miüdernachts viel de marssteng overboord en later de voorsteng, waarmede de gezagvoerder, tweede stuurman, kok en vijf matrozen overboord geraakten. Het schip be gon zich toen op te richten en er waren alleen drie man der equipage over. Zij hadden geen voeding, deksel of vuur en maakten op het achterschip een schuilplaats van zeildoek, waarin zij vijf dagen zonder voedsel of drinken doorbrachten en waren genoegzaam geheel uitgeput, toen de »Parkland" in het gezicht kwam. Deze had ook slecht weder gehad en al de booten behalve de reddingsboot ver loren. Deze werd te water gelaten en de drie overlevenden van het wrak gehaald. Een bediende van een der spoorwegmaatschappij en te Parijs heeft een som van 109.000 francs gestolen Hij heeft wissels geïncasseerd, die hij zelf met den naam van den ad ministrateur en den kashouder heeft onderteekend. Voorgevende, dat één zijner kinderen ernstig ziek was, heeft hij een dag vacantie gekregen en van dien tijd heeft hij gebruik gemaakt om zich met een andere vrouw uit de voeten te maken. Men vermoedt, dat hij de Spaansche grens is overgetrokken. De papierproductie der aarde bedroeg in het afgeloopen jaar 1000 millioen kilogram, die door 3965 fabrieken werden vervaardigd. Hiervan zijn 300 millioen kilogram voor cou ranten gebruikt en 200 millioen voor boeken. Uit de Vereenigde Staten wordt een nieuwe ramp bericht. Een he vige storm heeft vooral in 't Zuiden en Zuidwesten groote verwoestingen aangericht. In Georgië en Alabama werden vele huizen geheel of gedeel telijk vernield en een groot aantal menschen werd gekwetst of gedood. In Georgië moeten 50 menschenlevens verloren zijn gegaan. Ook in het Noorden van Atlanta leden vele ste den groote schade en kwamen ver scheidene menschen om. Eenige slachtoffers werden door den wind tot op grooten afstand weggeslingerd. In het ongelukkige Ohiodal werd de ellende der overstroomden door de hevige stormen nog zeer vergroot. >The Sun" schat het aantal door dezen ontzettenden orkaan gedoode slachtoffers op 300 a 400, en dat der verwoeste huizen op niet minder dan 5000. Het schijnt dat het in de ge vangenis te Leuven aardig toeging een echt fideles Gefangniss, zooals de Duitschers het noemen. Volgens de Etoile Beige, ontdekte onlangs de daar dienstdoende inspecteur, dat de nachtwaker, die de ronde deed, een der gevaarlijkste misdadigers was die daar gevangen zitten. De boef nam uit vriendschap den nachtdienst waar voor den daarmee belasten gevangen bewaarder. Deze had met den ver oordeelde van kleederen verwisseld, was in diens cel gaan slapen en had hem zijn sleutels toevertrouwd. De gevangene was echter blijkbaar niet van plan om van de gelegenheid ge bruik te maken en te ontsnappen. Toen de ontrouwe beambte den vol genden morgen ontwaakte, vond kjj zich opgesloten in de cel. Hjj wordt gevangen gehouden en zal zijn straf niet ontgaan. Twee Saksische schooljongens van 13 jaren waren, door al wat zq van den Mahdi en zjjne overwinningen lazen en hoorden, zoozeer in geest drift ontgloeid voor dezen nieuwen profeet, dat zjj besloten hun dorp te verlaten en zich bij zijn leger te voegen. Op de een of andere manier wisten zij wat geld, een oude sabel en een pistool machtig te worden en daar mee gingen zij in alle stilte op weg naar Soudanzij wisten wel zoo wat waar dat land lag. Zij gingen te voet naar Leipzig en van daar per spoor naar Weenen. Hier was echter hun geld op zij hadden niet op zooveel kosten gerekendde reke ning in het logement kon niet be taald worden en zij werden aan de politie overgeleverd. Nu verhaalden de twee helden, geheel ter neergeslagen en ontmoe digd, het doel van hun reis. Hunne ouders kregen kennis van het ge beurde en kwamen de knapen spoedig terughalen. Zoo is het leger van den Mahdi van twee wakkere strjjders beroofd. Bij de ontdekking van de ge heime speelbank te Pest, ten huize van zekeren graaf d'Ecquevilley, zyn de meeste spelers ontsnapt. Toen een commissaris van politie met 7, als heeren vermomde, agenten er een bezoek kwam brengen, werden zjj in het salon toegelaten, die door een dunne deur van de eigenlijke speel kamer was gescheiden. In het salon was een jong mensch, die den com missaris kende en terstond naar binnen schreeuwde: Maakt datje weg komt." Tevens draaide bjj de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1