'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1155. Woensdag 12 Haart 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Biremu: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentien ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Maart 1884. Op de vergadering, Donderdag avond in 't lokaal van den heer Manheim, zal de banier van de scherm en gymnastiekvereniging Oefening kweekt Kunst," feestelyk worden in- Een matroosje meende Vrijdag, twee uren na middernacht, een be zoek te brengen aan een vriendin, wonende aan de achtergracht zuid zijde ;blijkbaar was dit niet geweuseht, want hevig disput volgde, waarbij ook feitelijkheden tegen breekbare meubelen enz. Het was juist tijd dat »jantje" weg was, want eenige >wachts" zouden den ontydigen be zoeker gaan inrekenendat plan was gemakkelijk door ben te beramen, maar niet zoo gauw uit te voeren, want janmaat was niet te vinden Na lang zoeken bleek bet eindelyk, dat hij zjjn koers over de daken bad genomen. Van nu aan begon de gevaarlyke jacht en met die uitkomst, dat de arrestatie van den rustverstoor der op het dak volbracht werd. Het was een levendig tafereel, maarniet zonder droefheids-uitingen van den verliefden jonkman, gebroken dakpan nen, en gestoorden slaap der omwo nende vreedzame geburen. De beer Sakarinie Kinsbergen zal met zjjn Fantaisie-Theater a. s. Vrjjdag, Zaterdag en Zondag voor stellingen geven in Tivoli en wel in physiek, magie, optiek, mechaniek, etc., waarbij geestverschijningen ten slotte van 't programma zullen voor komen. Afgaande op de ons over gelegde attesten en de gunstige re censie in de Alkmaarscbe courant, mogen we verwachten dat de be zoekers een aangenamen avond zullen doorbrengen. (Zie annonce in dit blad.) Door de Mariniers-vereeniging Oefening kweekt Kunst" werd Zon dagavond in Tivoli opgevoerd »Alva's schrikbewind of de wraak eens vaders." De bezoekers waren niet talrijk. Blijkbaar spanden de spelers zich in om 't publiek te bevredigen en slaag den hierin ook, daar zij meermalen een applaus mochten verwerven. De scheepskok Netten, thans aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden vierde maal in zyn pooltocht met de Willem Barents meemaken. Tot en met 6n dezer bad de collecte, ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid gehouden, blijkens de daarvan bij bet Bestuur ingekomen opgaven, opgebracht ruim f42,000 bruto. Naar wjj vernemen bestaat bij den Minister van marine het voor nemen dezen zomer een betrekkelijk groot aantal schepen in dienst te stellen. Ondanks de vele waarschuwin gen tegen de zoogenaamde kwartjes vinders, is Donderdag te Schagen, tijdeus de markt, iemand uit een andere plaats dupe geworden van deze oplichterjj. Toen de man f160 verspeeld en de politie hiervan in kennis gesteld had, waren kwartjes vinder c. s. inmiddels verdwenen m gedetacheerd, zal, voor de naai in zijn leven, den Noord- Volgens bij de Nederl. Ame- rikaansche Stoomvaartmaatschappij ontvangen telegrafisch bericht uit New-York rapporteert kapitein Bodjer, van het op den 7en dezer aldaar aangekomen stoomschip »P. Caland," dat hij op den 1 n Maart op 42° 44' NBr. en 48° 55' W. L. had aan getroffen het stoomschip Leerdam," kapt. Slierendregt, met verlies van roersteven en roer. Een noodroer was aangebracht en men stoomde Oostwaarts met een vaart van on geveer 5 knoopen. De Transvaalsche deputatie wordt overal in ons vaderland met geestdrift begroet en met sympathie ontvangen. Zelfs maakte de heer Paul Kruger Vrjjdag zjjne opwach ting ten hove en werd aldaar door HH. MM. met onderscheiding en wel willendheid ontvangen. De minister van Buitenlandsche zaken deed hem uitgeleide naar den trein, die hem nog tjjdig genoeg naar Amsterdam terug bracht, om deel te kunnen nemen aan 't diner, door 't bestuur der Nederl.-Zuid-Afrikaansche ver- eeniging aangeboden. Ruim 3 jaar geleden vond een arme vrouw te Enkhuizen op een schemeravond een jongkind in doeken en luiers gewikkeld in de sneeuw liggen. Ze had deernis met den kleine en nam hem mede naar huis. Toch ge voeld» zjj zich met de zorg voor het hulpelooze en verwaarloosde wicht wel wat bezwaard. Zjj vertelde van haren vondst en hoe zjj daarmede zat aan de vrouw van C. B., die het kind voor hare rekening nam: »zjj had al verscheiden eigen kinderen groot gebracht, zij meende, dat het hiermee ook wel zou gelukken." Er viel heel wat te genezen en te reinigen. Doch met onverdroten zorgen kwam zjj zoover, dat er aardigheid aan begon te komen het werd een aardig, aanvallig knaapje, ij al de huisgenooten om het zeerst de lieveling. Hoe dat alles kon sa mengaan, zonder dat de moeder van het kindje mede in het spel kwam, en zonder dat het geval zelfs tot op spraak aanleiding gaf, is vrjj raadsel achtig. lutusschen, een meisje dat voor eenige jaren buiten echt daar ter stede bij hare familie aan huis be vallen was eu sedert weder buiter gediend had, kwam als getrouwde vrouw te Enkhuizen wonenjen eischte dat kind, zoo ze zegt haar kind, op. De pleegouders verlangden het te behouden en geven het niet over, maar na verloop van eenige dagen is het kind weggestolen! klinkt het. Inderdaad komt men tot de ont dekking, dat de vrouw die het heeft opgeëischt, het in haar bezit heeft. De pleegvader gaat om raad naar een rechtsgeleerde, en terwijl de nieuwe bezitster afwezig is, vertoont zich de pleegmoeder aan het knaapje, en het gaat weer met haar mee. Naar men zegt, is de justitie thans met de zaak gemoeid. (Enk. Ct.) 't N. v. d. D. schrijft Wjj hebben de voor de hand lig gende meening uitgedrukt, dat het onlangs bij Utrecht gevoerde duel zjjn oorzaak had gehad in de brochure van den Heer Van Heeckeren over de bekende speelzaak. lutusschen blijkt uit een ons toegezonden schrij ven van, naar wij mogen aannemen, bevoegde hand, dat de brochure niet de rechtstreeksche aanleiding geweest is. Eenige dagen waren na de ver schoning er van voorbijgegaan, ge durende welke dè heer Stratenus zich bejjverde hier en daar den voor hem ongunstigen indruk te verdrjjven, toen eindelyk de schrijver de heer Yan Heeckeren, den heer Stratenus op het drukke middag-uur, in een volle zaal van >Sic Semper,« te U- trecht openljjk uitmaakte voor een leugenaar* en >den schuldigein de zaak met den heer Nahuys. Toen was de heer Stratenus, meent onze berichtgever, wel genoodzaakt den heer Yan Heeckeren tot een duel uit te dagen. Volledigheidshalve dienen wij hierbjj te voegen, dat voor het duel door den heer Stratenus een brochure ver zonden werd, strekkende om zjjn standpunt in de speelzaak te verde digen en tevens tot ontkenning in krasse termen van de waarheidsliefde van den heer van Heeckeren. Zoo zjjn wjj onwillekeurig er toe gebracht het een en ander over een geheel particuliere zaak als speel- quaestie te zeggen, 't geen aanvan kelijk in 't geheel niet in onze be doeling lag. Nu 't eenmaal geschied is, zal men ons te meer moeten toestemmen, dat in zulk een men geling van waarheid en leugen, harts tochten en zwakheden geen rechter betrokken dient te wezen. In verband met den diefstal ten postkantore te Breda moet bij de in spectie der posteryen bet voornemen bestaan om, voor zoover des nachts de dienst wordt waargenomen door kantoorknechts bjj de posteryen, dezen voortaan te doen vervullen door de commiezen of surnumerairs der poste ryen. Naar men verneemt, is de straf van den candidaat in de medicijnen J. C. B. te Utrecht die wegens de bekende zaak vau de Baarnsche kost school voor de rechtbank te Utrecht heeft terechtgestaan en onlangs aan den koning een request om gratie indiende verminderd van 8 tot 3 dagen celstraf. Een juffrouw te Rotterdam, moeder van vier kindereu, ontving dezer dagen een brief van haar man, waarin hjj haar meldde, dat hij haar verlaten had en met een 17-jarig meisje reeds op weg naar Amerika was. Weder wordt het publiek ge waarschuwd voor een »heer", zich voordoende als Franschman, die goed Hollaudsch spreekt en toevallig in België woonachtig is, die per rijtuig vooral de buitenplaatsen afreist, met een flux de bouche fijne zakdoeken en kleinere zaken voor een spotprijs te koop aanbiedt en daarna voor eenige honderden francs linnen aan prijst, dat men dan dikwijls niet wil koopen, omdat de prijs te hoog isdoch de koopman die den kooper voor de grootste helft van den prjjs heeft bedrogen, is direct bereid een acceptatie desnoods op een jaar te nemen, die hjj door den bedrogene doet teekenen en daarmede vertrekt, terwijl de kooper te laat inziet, dat hjj deerlijk om den tuin geleid is. In de Betuwe is men reeds be gonnen met pooten van vroege aard appelen. Vele weiden zjjn zoo groen als menig jaar in April nog niet het geval is. Enkele boomen, als abrikozen en perziken, beginnen te bloeien. Alles schijnt dus een vroeg voorjaar te voorspellen. Dezer dagen werd bericht van een kind, dat te Diedenhoven door Zigeuners gestolen werd. Het is thans der politie te Weilburg gelukt, de bende die het stal in handen tekrjjgen. Er is nog een tweede gestolen kind bij de Zigeuners. De Londensche berichtgever van het N. v. d. Dag bericht De eigenaars van de Nicero, met wie ik een gesprek had, hebben juist een telegram van den gouverneur der Straits Settlements ontvangen, in houdende dat bemanning in leven is. Alleen de tweede stuurman is ziek. De onderhandelingen worden voortgezet en de Nederlandsche au toriteiten zijn van plan een tweede expeditie te zenden. Kapitein Wood- house is slecht te spreken over het beleid van onze eerste expeditie. Hjj laat er zich als volgt over uit: De eerste Nederlandsche expeditie was een totaal fiasco, toe te schrjj ven aan onbekendheid met de gesteld heid van het land of vrees voor de Atjehers. Had men te Riges Bay geland, dan had den vijand de terugtocht kunnen worden afgesneden, nu attakeerde men op het strand, avanceerde, maar de vjjand retireerde en nam ons mede, door een streek, die voor een Europeaan niet toegankeljjk is. Twaalf uren liet men ons oprukken, soms tot den nek in het water en dan weer in de gloeiende zon, zonder eten of drinken. Het Hbl. meldt nog het volgende De kapitein van de Nisero, de heer Woodhouse, heeft Woensdag een on derhoud gehad met den ondersecre taris voor buitenlandsche zaken, lord Edmond Fitz-Maurice, die met be langstelling van de mededeelingen des gezagvoerders kennis nam eu verze kerde, dat de gouverneur te Singapore reeds stappen had gedaan om met den radja van Teuom te onderhandelen. Aan den Gouverneur zou nog terstond een depeche worden gezonden, ten ein de de bijzondere belangstelling in bet lot van de bemanning te getuigen. Te Tarragona, in Spanje, is een vierdubbele moord gepleegd ten huize van een tabaksverkoopster. Een 19- jarig jonkman kwam Zaterdagmor gen vroeg den winkel binnen en doorstak met een dolk, achtereenvol gens de vrouw des huizes, hare 80 jarige moeder, haar stiefzuster en een dienstbode. De oude vrouw en het dienstmeisje waren terstond doodde beide anderen werden doodelyk ge wond. De moordenaar, wiens doel diefstal van een aanwezige geldsom was, ontvluchtte, maar hjj werd wel dra gevat. De welbekende heer Tanner, de zoogenaamde dokter" Tanner, wordt thans in rechten betrokken wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Dit geschiedt naar aan leiding van een klacht ingediend door de directeuren der geneeskundige school te Clerk, in de Yereenigde Staten. Bjj het ingesteld onderzoek is ge bleken, dat gemelde heer Tanner ner gens had gestudeerd, negens een exa men had afgelegd, maar den titel van medicinae doctor van een bekende handelszaak in dergeljjke artikelen bad gekocht. Of hjj reeds uit de gevangenis ontslagen is wordt niet gemeld, maar wel, dat hjj door het plegen van velerlei onregelmatighe den in zijn praktjjk tot gevangenis straf werd veroordeeld. Er is tevens gebleken, dat zjjn hongerkuur gedurende 40 dagen niets anders is geweest dan een middel om de aandacht op zich te vestigen zoo mede op de gezondheidsinrichting" later door hem geopend; met welk recht, dit is gebleken uit zijn ver oordeeling. De gansche hongerkuur was dus een echte Amerikaansche reclame van zeer krassen aard. Ook in het postkantoor te Guesen is een pakket ontploft, dat bljjkbaar met dynamiet was gevuld. De geadresseerde, een grondeigenaar, bad de ontvangst geweigerd, omdat het pakket van een hem onbekenden afzender kwam. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Onder vele amusementen, welke in dit winterseizoen gegeven zijn, komt de kin derpartij, gisteren avond door den Dans- onderwijzer Polak in „Masis Saorum" aan zijne leerlingen bereid, eene eereplaats toe, en is het wederom gebleken hoe uitstekend het den heeren Polak is toevertrouwd zulk een feest te organiseeren. Men meende zich meermalen in eentoo- vertuin te bevinden, waar de liefste en smaak volste toiletjes bijeenverzameld waren, en de onderwijzer wist met de „Polonaise" ter opening van het Bal, zoo juist de lieve dan seressen op het voordeeligst te doen uit komen. Een juist gekozen programma deed de lieftallige paartjes in menige sierlijke wen ding zweven, en zij werden op de meest onbekrompen wijze van verschillende verver- schiugen voorzien. Bij de slotscène eene allerliefste sur prise steeg de toch reeds zoo groote vreug de ten top; een viertal sleden met warm toe gedekte danseressen werd door bereidvaar dige dansers over den spiegelglad geworden vloer, de zaal ingeduwd en de in winter-tenue gestokenen door de overige feestvierenden met een waar bombardement van pseudo sneeuwballen begroet, welke duizenden papie ren vlokjes in alle richtingen verspreidden, zoodut jong en oud er meermalen onder be dolven raakten. Niet te verwonderen was het, dat zooveel vreugde en blijheid aanstekelijk op de vele families der feestelingen moest werken; en zoodra wus voor deze niet het Bal geëindigd, of de meer gevorderden in jaren zetten het feest voort, dat nog menig uur op de aller gezelligste wijze aanhield; want voor veie danslustigen was nu het oogenblik aange broken om zich schadeloos te stellen voor het zoolang zij het dan ook gaarne ge oefende geduld. Mijnheer de Bedacteurhet doel van dit schrijven is dan ook in de eerste plaats om namens velen een openlijk woord van dank te brengen aan de heeren Polak, in 't bijzon der aan den Dansouderwijzer en de hoop uit te spreken dat vele families zijne zeer ge waardeerde pogingen om werkzaam te zijn voor het genoegen hunner kinderen, kracht dadig zullen blijven ondersteunen. Eenige bezoekers van het kin derbal' in „Mnsis Sacrum" op 5 Maart 1884. Helder, 6 Maart 18 84.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1