'T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 1163. Woensdag 9 April 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareaaxSPOORSTRAAT «l ZUIOSTRAAT. Advortentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEU WSTIJBIN GEN HELDER, 8 April 1884. Vrjjdag jl. werd ten Raadhuize alhier aanbesteed 1. Het bouwen van een Gasla- boratorium. Ingekomen 14 biljetten. Minste inschrijver de heer P. Spruit voor f1844. 2. Het gedeeltelijk dempen van een sloot en het maken van een riool. Ingekomen 12 biljetten. Minste inschrijvers de heeren Gebrs. Klein voor f508. Vrjjdag jl. werd in 't lokaal Tivoli, door den luit.-kolonel, eerst aanwezend ingenieur alhier, in het openbaar aanbesteed: Het versterken van drie gedeelten escarppuinmuur van het fort Kijkduin. Er waren ingekomen 3 inschrgvingsbiljetten, als van de heeren Gebrs. Klein f 6000, D. J. Van Wijngaarden f5300, en A. Bos f4775. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is hij enkele inschrij ving aanbesteed: lo. het verdiepen van eenige ge deelten van het Noordhollandsch ka naal. (Raming f20,000). Minste in schrijver de heer W. Goedkoop Dz., te Amsterdam, voor f21.900. 2o. het leveren van steen en het bestorten der Heldersche zeewering, behoorende tot de Rijks zeewerken in de provincie Noord-Holland. (Ra ming f 11,750.). Minste inschrijver A.' M. Langeveld, te Hardingsveld, voor f11,289. Bij het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, zgn drie der oudste stafmuziekanten bevorderdde onder scheiding van in het vaste corps te zijn opgenomen is te beurt gevallen aan de heeren: J. Blankwaardt, B. Brachthuizen en A. J. Böger. Uit een voor ons liggende circulaire bemerken we, dat op 't eiland Wieringen 't plan is geopperd een brandwaarborg- maatschappij op te richten, hoofdzakelijk ten gerieve der bewoners. De gronden daarvoor vinden we in de opmerking, dat aldaar jaarlijks p. m. vijfduizend gulden aan assurantiegelden wordt betaald, terwijl de uitgekeerde brandschade gemiddeld geen duizend gulden bedraagt. Met de gewone kosten zou men aldaar derhalve in enkele jaren een genoegzaam kapitaal kunnen over leggen en de premiën alsdan beduidend lager worden gesteld. Men heeft 't plan met 1 Juli de eerste contributie te heffen, ofschoon de assurantie eerst met 1 Februari 1885 in werking treedt. Aan ben, die in den loop dezes jaars deelnemer worden aan de Wieringer assuran tie-maatschappij, wordt 't voordeel toe gekend van na verloop van enkele jaren hun contributie terug te krijgen, wanneer de kas het toelaat. Inschrijving en kosten der polis zullen 't bedrag van 1 gulden niet te boven gaan. Zoodra de maatschappij in werking treedt, storten enkele leden der commissie van beheer met elkander een waarborgsom van zesduizend gulden. Wanneer die berekening werkelijk op op goede gronden steunt, hetgeen bij on derzoek kan blijken, zonde oprichting eener brandwaarborgmaatschappij hier ter plaatse, waar jaarlijks veel meer dan vijfduizend gulden tot verzekering gestort wordt, niet alleen levensvatbaarheid hebben, maar zelfs na verloop van tijd den deelhebbers aan merkelijke kosten besparen. De statistiek levert 't bewijs toch, dat ook hier brand gelukkig tot de zeldzaam heden behoort en zeker overtreft 't gezamelijk bedrag der jaarlijksche contributie de schade, die hier behoeft uitgekeerdte worden. Zelfs zou 't bestaan eener dergelijke maatschappij, waarbij vele inwoners belang hebben, er toe kunnen bijdragen om de brandbluschmid- delen alhier, zoo die nog iets te wenschen overlieten in beteren toestand te bren gen, waardoor 't brandgevaar zou worden verminderd. Antwerpen, 5 April. Het stoomschip Daniël Steinman, kapt. Schoonhoven, 20 Maart van hier naar Hallifax vertrokken, is des nachts op de riffen bg Sambro ge zonken. Aan boord bevonden zich 94 passagiers en 37 man der equi page en zgn slechts de gezagvoerder, vijf matrozen en 3 passagiers gered, zoodat 121 personen bg deze ramp het leren verloren. Het weder was zeer stormachtig, waardoor de sleep- booten, die van Halifax op het eerste bericht van het ongeluk derwaarts gezonden waren, de strandingsplaats niet konden naderen, Men zal nu trachten van de landzijde dichter bij het wrak te komen en beproeven of er wellicht eenige der opvarenden nog te redden zjju. De eenige Bel gische passagier aan boord was ge naamd van Hamme. Onder de equipage bevinden zich drie Nederlanders, na- leljjkde derde machinist Brasch van Amsterdam, de scheepskok Breuc- ker van Groningen en de matroos Mooi van Oude Pekela. Uit Ridderkerk meldt men Groote ontsteltenis heerscht in deze gemeente bij het vernemen van het vergaan van het Belgische stoom schip Daniël Steinmann, hetwelk 20 Maart jl. van Antwerpen is vertrokken met 93 landverhuizers, koers zettende naar Amerika. Op dit schip toch bevonden zichM. Stok, een man van 62 jaar, P. Kranendonk met vrouw en 5 kinderen en H. Braveboer met vrouw en 4 kindereu, allen landverhuizers uit deze gemeente. Aangezien volgens het laatste bericht slechts drie passagiers zijn gered, hebben naar alle waarschijnlijkheid deze 14 personen hun graf in de golven gevonden, waardoor vele ge zinnen in rouw worden gedompeld. Bij de inhechtenisneming van de gebroeders Filbry, te Breda, heeft het volk op nog al hartstochtelijke wijze aan zijne verbittering lucht ge geven, Yan 7 tot ll1/,, uren bevond zich een groote menigte voor hun huis op de Groote Markt; en toen eindelijk de twee genoemde personen te li1/, uren in een vigilante, be geleid door een escorte soldaten, naar het huis van arrest werden overge bracht, hadden deze moeite het volk rustig te houden, en men kon niet beletten, dat luide kreten, scheldna men en hoera's den gearresteerden bij het binnengaan van de gevange nis werden toegeschreeuwd. Niet minder dan vier gevallen van kindermoord, door ongehuwde moeders gepleegd, zijn op dit oogen- blik bg de justitie te Breda in be handeling. Yan een kantoorbediende, die omstreeks f250 aan bankbiljetten aan de associatie-Cassa te Amsterdam had ontvangen, is zijn portefeuille met geldswaarde gestolen door een behen dig zakkenroller, die hem met twee anderen, blijkbaar medeplichtigen, vermoedelijk van genoemde bankin stelling tot in den winkel van den heer Eden in de Molsteeg hadden achtervolgd, en daar den diefstal pleegden. Vrij dagochtend omstreeks 8 uur ontstond te Hilversum brand in de Hilversumsche stoomspinnerij en we- verjj, aan de Gooisoha vaart. In zeer korten tjjd sloegen de vlammeu uit alle ramen van het groote en 4 verdiepingen hooge gebouw, waarin op dit oogenblik eenige honderden mannen, vrouwen en kinderen werk zaam waren. De meesten der meisjes, vrouwen en kinderen konden, evenals de anderen, nog tijdig uit het bran dende gebouw komen, doch velen ook waren genoodzaakt zich te redden door uit de ramen te springen. Hier door zijn eenigen gekwetst, men zegt zelfs dat een overleden zou zijn. Men hoopt dat allen het gebouw hebben kunnen verlaten, doch vol komen zekerheid bestaat daaromtrent nog niet. De machinekamer is uitgebrand. Dank zg een onverschrokken daad van den Directeur, is het springen van den stoomketel voorkomen. De oorzaak is vermoedelijk het heetloopen van een d-^faa op de tweede verdieping. Voor de ruim 450 arbeiders, die op deze fabriek werkten, is het ongeval een groote ramp. De man te Rotterdam, die ver leden week bij vergissing een kop vergif dronk, is thaus buiten gevaar; hij kon Vrijdag reeds ongeveer i uur het bed verlatenhet spreken is hem echter moeieljjk. In een van de nieuw bijgebouw de lokalen van het café-Krasnapolsky, te Amsterdam, wordt de aandacht der bezoekers getrokken door een reusachtige uitstalliug, den vorm heb bende van een bijenkorf, welke het fabrikaat bevat der stoom-chocolade- fabriek De Bijenkorf, in de Spaarn- dammerstraat aldaar. Deze uitstalling is bestemd voor de internationale tentoonstelling te Londen. Zij bevat 2500 bussen, ieder van 0.5 kilo cacao waarvan de zuivere, onvervalschte hoedanigheid door vele getuigschrif ten gewaarmerkt wordt. Tusschen de bussen, waarvan de verpakking, met hare levendige kleuren, een vroo- lijk effect maakt, zijn hier en daar bijen bevestigd. Aan den voet van de korf vindt men de bekroningen ver meld, welke de fabriek op verschil lende tentoonstellingen verwerven mocht, en te midden daarvan een groot photographisch portret van den heer Korff, oudste lid, der firma F. Korff Co. Op 95jarigen leeftjjd is deze krachtige grijsaard dagelgks nog in de fabriek, welke hg in 1811 heeft oggericht, werkzaam. Zoo iemand, dan mag de heer Korff zeggen, dat hetgeen hg gesticht heeft, zijn monu ment geworden is. In verband met de afschuwelijke zaak der Leidsche giftmengster wordt vernomen,dat de voorloopige instructie is afgeloopen en men zich thans met het opmaken der voor het rechts- gec ïg noodige stukken met bekwamen spoed onledig houdt, zóódat de open bare behandeling zeker nog vóór de zomervacantie kan worden te ge- Het aantal opgeroepen en gehoorde getuigen is verbazend groot, en de tegen vrouw Van der Linden ingebrachte bezwarende om standigheden, zoomede de ten pro- cesse geldende stukken moeten zoo overweldigend tegen haar pleiten, dat hare ontkentenis van schuld, waarbij zg halsstarrig moet blijven volharden, geheel en al wordt ont zenuwd. (L.D.) Onlangs kreeg een miunend paar op straat verschil van meening. Eindelijk deed de geliefde haar be minde opmerken dat de politie naar hem zocht. Het gesprek was nu interessant genoeg om een paar bur gers geheel oor te maken, eigenlijk agenten van politie, die op hun vrijen dag in burgerkleeding liepen en den vrijer toch niet gaarne wilde vrijlaten. Het bleek, dat deze in het Politie blad van 1877 was aangeschreven door de rechtbank te Rotterdam wegens diefstal, gepleegd onder ver zwarende omstandigheden. Naar uit de Kaag wordt gemeld, verkeereu de omwonenden er steeds in spanning, aangezien er nog vier schepen als het verbrande met het zelfde gevaarlgke vocht verwacht worden. Het water in het kanaal is ondrinkbaar. De bewoners zijn dan ook gewaarschuwd het niet te gebruiken. Tijdens de ontploffing vielen brandende lappen zeildoek en stukken touw op de daken der huizen in de Kaag nederhetgeen terstond verwijderd werd. De schipper meen de eerst naar de Oude-Wetering door te gaan: dan had het ongeluk daar plaats gehad er waren gewis meer ongelukken het gevolg geweest. Te Arnhem stond een dienst bode op eeue trap het bovenraam van de voordeur schoon te maken. Zij sloeg achterover en was onmiddellijk dood. Te Stadskanaal woonde zekere E. de Boer Maandag 11. de begrafenis bij van twee zijner kleinkinderen. Na de plechtigheid werd er veel sterke drank gedronken, waarvan het gevolg was, dat De Boer des avonds niet te huis kwam. Toen men hem den vol genden ochtend vroeg ging zoeken, vond men hem levenloos overeind staan in een wijk nabij zijne woniug. Mgnheer is gestorven. De familie is voor de begrafenis overgekomen en ook.om het testament te hooren. Niemand weet echter van een testament af. Mevrouw echter gelooft, dat zoo nu wijlen haarman getestateerd heeft, de notaris die en die de akte heeft gepasseerd. Zie, eensklaps gaan de deuren van het groote salon open en de notaris in quaestie verschijnt in de deur. Algemeene spanning De knecht des huizes, die, in livrei gekleed, onbewegelijk als een stand beeld aan de deur had post gevat, wil zich verwijderen, daar hij meent, dat bij zulke kiesche zaken zijn tegen woordigheid wil gemist kan worden. »Restez ici, Jacques" (blijf hier Jac- ques), zegt mevrouw tot hem. En Jacques herneemt zijn standbeeldach tige positie. Ja, mgnheeren en dames, zegt de notaris het testament van den overledene is zeer kort." En na het gebruikelijke kuchje en terwijl aller oogen op hem gevestigd, aller ooren gespitst zgn en aller harten zenuw achtig kloppen, leest hg, zooals alleen een notaris dit doen kan »Ik be noem tot mijn universeelen erfgenaam mijn knecht Jacques en tot vrucht-» gebruikster mijner goederen mgne vrouw". Als een donderslag uit een helderen hemel geknetterd had, zou de uit werking op de gezichten der familie leden niet meer verbaasd hebben kunnen zijn. Jacques stond nog p&Her dan ooit hg was aan den grond genageld. Zgn gewaarwording was echter geheel verschillend van die der familieleden, die een voor een ter sluiks wegslopen. Het bovenstaande had, volgens de Prov. N.-B. en 's H. Ct., eenigen tijd geleden in de omstreken van Maastricht plaats. Een bewijs van dankbaarheid heeft een spoorwegbeambte aan het station Meaux ontvangen. Men be richtte hem onverwachts, dat hg be zitter was geworden van 400,000 francs, welke som hem door een 80- jarigen grijsaard was nagelaten, met wien hij geene enkele betrekking van bloedverwantschap bad. Het legaat was alleeu uit dankbaarheid geschon ken een jaar geleden was de oude man bij het instappen aan het stati on Meaux gestruikeld eu had de ge lukkige ambtenaar den gewonde goed verzorgd. Een treurig ongeluk had dezer te Bermen plaats. Een op zichter bg de spoorwegwerken was zoo onvoorzichtig geweest een aantal daarbij te gebruiken dynamietpatronen in de achterzakken van zgn jas te steken. Toen hij kort daarna in een restaurant ging zitten om koffie te drinken, onplofte de gevaarlgke stof en de ongelukkige man lag dood en vreeselgk verminkt op den grond. In het lokaal was op dat oogenblik niemand dan een meisje van 12 jaren en dit kind werd slechts licht gekwetst aan den arm. Al de vensterruiten, glazen, flesschen enz. werden verbrgzeld. Een kanarievogel, die in een kooi aan de zoldering hing, bleef geheel ongedeerd. Te Gommeren heeft een 33ja- rige vrouw en moeder van zeven kinderen, bg afwezigheid van haar man, die voor dienstzaken op reis was, het treurige besluit genomen, zich en hare vier jongste kinderen het leven te benemen. Zg begaf zich hiervoor 's avonds met hare vier kin deren,van 1/2, V/3, 21/s en 4 jaren oud, naar buiten de sjad, waar zij de drie jongsten in het water wierp eu waar na zg er zelf bijsprong. De vierjarige knaap was, toen hij het voornemen zijner moeder bemerkte, gevlucht. Hg was terug naar huis geloopen en had het verschrikkelijke voorval verteld. Onmiddellijk snelde men te hulp, doch, alleen het kind van 2j jaar werd nog levend opgehaald. De twee jongste kinderen en de moeder waren reeds overleden. Wat de vrouw tot deze ontzettende daad aanleiding gegeven heeft, is nog niet bekend. De Regeering van Denemarken heeft de bepalingen op de visscherg inde Noordzeeaanmerkelgk verscherpt. Verscheidene schepen kruisen daar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1