'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR MELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1164. Zaterdag 12 April 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barami: SPOORSTRAAT ea ZI IDSTRAAT. Advortentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 9 m. Onderg. 6 u. 53 m. Paaschfeest. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Israël. Paaschfeest. Laatste Kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 April 1884. Zaterdag vergaderde in de ka zerne der mariniers alhier een Raad van ridders der Militaire Willemsorde, bestaande uit vier officieren en drie minderen, ten einde te onderzoeken, of de marinier 3e kl. R. langer waar dig is de Militaire Willemsorde 4e kl. te blijven dragen. De uitslag schijnt nog niet bekend te zijn. In de stelling Helder zullen in de tweede helft der maand Septem ber a. s. gedurende een week gecom bineerde oefeningen plaats hebben van zee- en landmacht, onder leiding van den Directeur en commandant der Marine, op een eenigszins ruimer schaal dan vroeger. Deze oefeningen zullen bestaan in de samenwerking van de bezetting van Helder met de aldaar beschikbaar te stellen oorlogsbodems, tot verde diging van de stelling tegen aanval len van de zeezijde, uit te voeren door een gedeelte der zeemachtvoorts in het beproeven en het verijdelen van landingen in of in de nabjjheid jjör stelling. De gelegenheid om de buiten omloop gestelde koperen centen en halte centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselen, wordt op 30 April a. 8. gesloten. Te half een is Woensdag H. M. de Koningin uit Londen te 's Hage teruggekeerd. Aan het Hollandsche- Bpoorstation werd H. M, hartelijk verwelkomd door Z. M. den Koning, die het prinsesje Wilhelmina op den arm dragende, voor de wachtkamer de komst zijner gemalin verbeidde. Het Koninklijk gezin begaf zich in een open landauer paleiswaarts. De Minister van Buitenlandsche Zaken en 's Konings Commissaris begroeten H. M. aan het station HH. MM. de Koning en de Koningin gaan op 20 Mei naar Brus sel, om drie dagen aldaar te vertoeven. Feesten zullen er tijdens hun ver blijf in België niet plaats hebben. Men meldt uit den Haag: De ijverigste nasporingen van de politie hebben nog niet een tipje kunnen oplichten van den geheim- zinnigen sluier, die tot heden over den belangrijken eflecten- en gelddicf- stal in eene woning in het Huygeuspark gespreid ligt. Tot dusver weet men niet veel mser dan dat de weduwe Rde bestolene, inwoont ten huize van haren schoon zoon v. d. H., in het Huygenspark, vroeger een welgesteld stalhouder. Met 1 April verhuisde de eigenares van de effecten een paar huizen ver der in dezelfde buurt. Haar schoonzoon was bij het over brengen van den inboedel uit de oude naar de nieuwe woning behulpzaam Eerst tjjdens de verhuizing werd de portefeuille met effecten, vertegen woordigende eene waarde van p. m. f90,000 en een bedrag van f7000 aan bankpapier, vermist. De politie, die reeds Zaterdag van de ontdekking kennis droeg, leidde haar eerste onderzoek in de richting van de familie. De schoonzoon zelf werd voorloopig aangehouden, maar spoedig in vrijheid gesteld, nadat het onderzoek geen vermoeden van schuld tegen hem had opgeleverd. De po litie is ijverig in de weer om te trachten den dader in handen te krijgen. Het is den heer Julius, leeraar in de natunrk. aan de Koninkl. milit. academie te Breda, gisteren middag na ruim 3 uren visschens, gelukt, door middel van een sterken electro- inagneet (hoefvorm) een der beide verloren sleutels vau 't postkantoor te Breda uit de breede gracht van den Buitensingel op te halen. Ten gevolge van de aanwijzingen der be schuldigden Moors en Ballintjjn, was de heer Julius door de justitie uit- genoodigd, op een tamelgk onbepaald aangeduide plek zijne wetenschappe lijke proeven aan te wenden en na ruim 3 uren visschens, gedurende welke de meest heterogene voor werpen, b. v. een antieke bijl, een ijzeren kanonskogel etc., werden op gehaald, mocht de bekwame natuur kundige er in slagen, den binnen- sleutel van 't postkantoor maclitig te worden. Binnen weinige dagen zullen er pogingen gedaan worden, ook den buitensleutel te krijgen. De meubelmaker J. H- P. Schuit- is door het gerechtshof te Amster dam schuldig verklaard, aan de hem te laste gelegde opzettelijke brand stichting in zijn werkplaats in de Laurierstraat, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was. Hij veroordeeld tot een tucht huisstraf van vijf jaren. De justitie uit Arnhem heeft te Ede een onderzoek in- naar den plaats gehad heb benden brand in de school aan de Valk. Een onderwijzer, die 'g nachts den brand het eerst heeft gezien, i als vermoedelijke dader herhaaldelijk ondervraagd. De echtgenoote van den hoofdon derwijzer is tengevolge van den schrik ontijdig bevallen van een dood kind en verkeert in bedenkelijken toestand. Te Utrecht hebben de studen ten weer een standje verwekt, bij gelegenheid van eene voorstelling van den heer Pierre De Boer uit Amster dam in Tivoli. Eenige officieren sloten zich, ergerlijk genoeg, bij de studen ten aan. Een korporaal der infanterie te Leeuwarden, die van de gelden, welke door eenige korporaals en man schappen waren bijeengebracht door hem waren verzameld om den predikant een cadeau aan te bieden ter gelegenheid van hunne aanneming als lidmaat der Herv. Kerk, een be drag van een gulden niet verantwoord had, maar ten eigen bate aangewend, is ten gevolge daarvan ongeschikt voor zjjne betrekking verklaard en tot soldaat gedegradeerd. Dezer dagen overleed te 's-Bosch eene oude vrouw, die zoo men g is ingelicht, door niet minder dan zestien personen in een begrafenis fonds was ingeschreven. Zjj moge voor hare naastbestaanden een verlies zijn, voor het zestiental kan haar heengaan niets anders dan winst hebben opgeleverd. Het onzedelijke van soortgelijk winstbejag springt te veel in het oog om er lang bij stil. te staan. Uit de Leidsche vergiftigingszaak blijkt maar al te zeer, hoe ver die in schrijvingen buiten weten van den per soon voeren kunnen. (P. Nb. Ct.) Volgens de Prov. Ct. Ct. heeft Woensdag te De Leek het volgende ergerlijke feit plaats gehad. Een jonge man, de steun zijner moeder, werd door twee matchen uitgenoodigd een borrel met hem te gaan drinken. Een herberg biunengegaan zijnde, werd de jongeling binnen een half uur op zeven maatjes jenever getrac- teerd, met het ongelukkige gevolg dat hij, thuis gekomen, binnen wei nige oogenblikken dood was. De justi tie moet zich de zaak aangetrokken hebben. De Engelsche korvet Alert," die reeds vroeger onder bevel van sir G. Nares voor ontdekkingstoch ten in de Noordelijke ijszee gebruikt werd, zal eene nieuwe poolreis on dernemen. Zjj gaat Jöbrst naar Noord Amerika. Het schip werd op de meest voorkomende wijze ter beschik king gesteld van de N. Amerikaansche regeeriug om de poolexpeditie van luitenant Greeley, van wien men, sedert hij in Augustus 1881 het hem aangewezen station Robesou Channel in de Franklinbaai betrokken heeft, geen bericht meer ontving, op te sporen en hem hulp te verleenen. De korvet zal door 3 andere schepen, den Dundeër walvischvaarder Thetis. den New-Foundlandvaarder Bear en de Hope begeleid worden. Bevelheb ber van dit escader wordt de com mandeur Winfleld L. Schley. De nalatenschap van den Her tog van Albany moet 20,000 (f240,000) bedragen, waarvan zijne weduwe erfgename is. Aan boord van het groote Rus sische schip Nisjni Novgorod, dat met 500 a 600 veroordeelden op weg was naar de strafkolonie Saghalien, werd onlangs een gevaarlijk complot ontdekt. De ergste misdadigers waren in groote hokken tusschendeks opge sloten. Een dezer hokken nu was vlak boven de wapenbergplaats van het schip, en de gevangenen wisten met groote spijkers een gat in den vloer te maken. Daardoor wilden zij naar beneden komen om zich te wapenen en daarna de bemanning van het schip vermoorden. Het gat was zoo goed als gereed, en te mid dernacht zou de aanval plaats hebben. Maar toen verklapte een der ver oordeelden het geheele plan aan een officier. Er werden nu de noodige maatre gelen tot verijdeling van den aanslag genomen. Maar de verklikker, aau wien men in elk geval de redding van het schip en de bemanning te danken had. werd, ondanks zijn smee- ken, weer in het hok gedaan, waar zijn medegevangenen hem deerlijk mishan delden. Hij werd meer dood dan levend uit hunn® handen gered. Kort daarna hield een ander misdadiger op dat schip zich, alsof hij ook een cemplot had aan te geven. Maar toen de officier, wieu hg zijn beken tenis doen zou, zich bukte om die op te schrgveu, verbrijzelde de ver oordeelde hem den schedel met een ijzeren staaf; dien hij in zijn mouw verborgen had. De man is te Odessa achtergelaten, om wegeus dien moord opnieuw terecht te staan. En met zulke mede-veroordeelden moeten ook beschaafde Nihilisten de lange reis naar het Russische verban ningsoord in de Japansche watereu doen. Te Madrid zijn op't oogenblik achttien processen aauhaDgig wegens beleedigingen jegens den koning. Het volgende telegraphische rapport omtrent het vergaan vau de Daniël Stein- mann op de Amerikaansche kust, werd de N. R. Ct. toegezonden. Deze schipbreuk is een van de ergste, die ooit hebben plaats gehad. De kusten van Niéuw-Schotland zijn zeer goed ver licht en zeer goed bekend bij de zeevarenden. De kapitein van de Steinmann had de rotsen en ten minste de lichten aldaar moeten kennen. Hij heeft het licht van Sambro verward met dat van de punt van Chebucto. Er was weinig mist, en het licht van de punt van Chebucto was van Sambro zeer goed waarneembaar. Het schip liep bot op de rotsen. De eerste schok was niet heftig, maar men kon niet wegkomen, en de tweede schok had ern stige averij ten gevolge. De derde was verschrikkelijkeen groot lek deed het schip zinken. Er ging anderhalf uur voorbij tusschen den eersten schok en het zinkeu van het vaartuig. Êen groote verwarring heerschte gedurende dien tijd aan boord ieder zocht redding. Er waren vier sloepen, waarvan drie met het schip verdwenen. De vierde werd te water gebracht en zeven personen namen er plaats in. Men deed geen enkele poging om de vrouwen en kinderen te redden. Een stoomboot is de schipbreukelingen gaan afhalen op het ei land Sambro. De kapitein alleen is daar achtergebleven. Zijn rapport van den 3en 's avonds te 6 ure luidt als volgt „Het licht, dat ik gehouden heb voor dat van de punt van Chebucto, naar den koers te rekenen, was ten westen zuid op het kompas. Ik schatte, dat het op 25 mijlen afstands was. Er was een dikke mist. Een hevige regen viel, met bliksem en onweder. Het schip liep zeer langzaam koershoudende naar het Westen een vierde Zuid. Te 9 uren 25 minuten zag ik in de richting van het Zuidwesten door den nevel het licht twee graden aan bakboord. Bij tijden verdween het. Ik dacht steeds dat het de vuurtoren was van Chebucto. Ik hield dezelfde richting aan. Het dieplood gaf tien vademen water. Twintig minuten later zag ik, dat het een vast licht was in de richting van Sambro. Ik meende in veiligheid te. zijn. Tevens zag ik een licht van Chebucto vier graden aan bak boord. De dieplijn gaf op dat oogenblik twintig vademen. Ik gaf dadelijk bevel om naar stuurboord te sturen, maar het was te laat, want een minuut later kregen wij een heftigen schok, maar het schip ging over de klippen heen. Ik wierp het anker uit. De equipage en de passagiers vloden naar het dek. Ik gaf aan den eersten en tweeden officier bevel om de sloepen te water te laten en er de vrouwen en kinderen in te laden. Het schip bleef stampen op het anker, steeds dichter bij de rotsen komende, die toen zichtbaar waren De zee brak er tegen in ontzag lijke golven. Ik was op het dek. Ik vloog naar voren, om te zien of de ketting van het anker hield. Ik was bij den fok kemast, toen er een tweede stoot werd ge voeld Tegelijkertijd veegde een groote golf het dek schoon en deed allen die boven waren verongelukken. Een wan hoopskreet steeg op. Het schip zonk. Ik had mij aan de touwen vastgeklemd en klom hooger tegelijk met het water. Boven mij, twee voet boven water, was een ra, waarop ik kon klimmen. Nauwelijks zat ik daar, of een liohaam kwam aanspoelen, dat ik op de ra plaatste Het was een jong passagier, Lacco. Ik had mijn jas en schoenen uitgetrokken, om naar den wal te zwemmen, maar de masten bleven stevig staan en wij zaten daar zeven uren lang. Ik kan mij alleen aldus verklaren, hoe wij den weg verloren hebben. Het weder was mistig gedurende eenige dagen. Onmogelijk kon men waarnemingen doen, Voorts was er een sterke stroom uit het Oosten, en de kompassen hebben door het zware weder een sterke afwijking moeten hebben." Vijf lijken zijn gevonden. Ziehier de namen der overblijvenden kapitein Schoon- haveu, Eritz Vick van Straalzund, Karei von Louis, Frank Disseri en Petro Lingen van Antwerpen. Otto Kraff van Nittchen- dorff, Joh. Nederman van Echenhoffen, Vincenzio Lacco, een Italiaan, en Eugène Nicola van Mutfoort. Het weder op de kust van Nieuw-Sohot land was zeer zwaar in den nacht van Donderdag op het oogenblik dat de Daniël Steinmann schipbreuk leed. Op den dag had de kapitein verzuimd observaties te doen. Maar het weder op het eiland Sambro was zoo helder, dat men de misthoorn niet liet werken. De kapitein nam den vuurtoren van het eiland voor dien van Chebucto en zette het schip recht op de rotsen, hoewel de wacht van het eiland den misthoorn deed hooren, om hem te waarschuwen, toen hij op drie mijlen afstands was. Dit onheil wordt te New-York beschouwd als het ge volg eener verkeerde manoevre. Op het gemis aan een reddingsboot op het eiland Sambro dient ook de aandacht gevestigd te worden. Elf lichamen van verongelukten bij de schipbreuk van de Daniël Steinmann zijn op Sambro aan land gespoeld. Zij waren allen vreeselijk verminkt door het slingeren tegen de rotsen. Van de lading is nog niets aan gespoeld of gelicht. Het wrak is nog steeds in denzelfden toestand. Het groote verlies van menschenlevens wordt voor een deel geweten aan den slechten 6tand van zaken op Sambro, waar geen enkele boot of reddingstoestel beschikbaar was, hoewel het een der gevaarlijkste plaatsen langs de kust is. Als er een reddingsboot ijeweest was, zoo beweertt men, hadden 60 evens gered kunnen worden. De New-York Times stelt den kapitein verantwoordelijk voor het ongeluk, omdat hij bij den dichten mist doorvoer, terwijl hij in geen twee dagen waarnemingen had kunnen doen. Intusschen is nu van Regeeringswege een onderzoek ingesteld, om te beslissen wie in q de Bchuld moet dragen. Zij zingen uit den treuren, Reeds voor het zonlicht straalt, Omringd door schoone kleuren, Waarmee het landschap praalt. Zij zingen ongedwongen, In bosch en beemd en wei, Zoo schoon als ze immer zongen, Zelfs midden in de hei „Welkom, lieve lente, „Gegroetzoo luidt hun taal, „Wees welkom, lente, wees gegroet, „Gegroet, wel duizendmaal!" Zij zingen nit den treuren, Hun feestvreugd stijgt ten top. De bloemetjes zelfs beuren De frissche knopjes op, Bij zooveel lieve zangen, Als daar door bosch en dal Weerklinken, vol verlangen; Het is een vreugdgeschal „Welkom, lieve lente, „Gegroetzoo luidt hun taal, „Wees welkom, lente, wees gegroet, „Gegroet, wel duizendmaal Zij zingen uit den treuren, En weten van geen leed Waar bonte bloemen genren, In 't frisch gewaad gekleed. Zij jub'len en wij zingen, Met opgewekt gemoed: „Dankt God voor deze dingen; „Zijn liefde is eind'loos goed!" Welkom, lieve lente, Gegroet, driewerf gegroet Wek leven, licht en liefde alom; Wees duizendmaal gegroet - I Stoom vaartberichten. Het stoomschip Prinses Amalia ia 7 April Kaap Roe* gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Courad is 7 April Aden gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Soenda is 7 April van Port-Said vertrokken naar Amsterdam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1