'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 116». Zaterdag 26 April 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijn? Ittusü&g- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitg-everf» BERKHOUT Co. te Helder. Rarram MiMMMMTUAAT *B Ï1TÏD*TRAAT i.dvertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertent.iën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VK1.I DAGSMORGENS vóór 10 uur ann de Bureaus bezorgd zijn APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 39 m. Onderg. 7 u. 17 m. Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woausdag 30 MËl, Bloeimaand, 31 dagen. Donderdag 1 Vrijdag 2 Eerste Kwartier. Zaterdag 3 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 25 April 1884. Naar wij vernemen, is Z. M. de Koning van zjjne ongesteldheid weder in zooverre hersteld, dat Z. M. op zgn landgoed een wandeling kon maken. De kapitale boerenhofstede »Ooienberg", te Sint-Maartensbrug in de Zijpe, ia Maandagmiddagen den tijd van een kwartier afgebrand. Het was wellicht het grootste huis uit den geheelen omtrek, het eigendom van den hr. Paarlberg en bewoond door zgn schoonzoon F. Koning. Een 20jarige zoon van den heer Paarl berg heeft zich met eeu koe door een instortenden vleugel van 't rieten dak heeugeworsteld. Met zijne in vlam staande kleederen is hij toen terstond in het water gesprongen. Toch zijn gelaat, zijne handen en knieën zijn op deerniswekkende wjjze verschroeid. Zeven koeien, acht kalveren en een stier zijn -levend in den vuurpoel om gekomen. Vele gouden en zilveren kostbaarheden zgn verloren. Woning en inboedel, ook het vee, waren ver zekerd. De oorzaak kan moeielijk gegist worden. Maandagavond te 7.20 uur brak te Amsterdam een folie brand uitiu de Pieter Jacobsstraat No. 24, in het logement de Vergulde Kroon. De brand, uitgebroken op de le ver dieping, door onbekende oorzaak, nam weldra zulk een omvang, dat het geheele bovengebonw, bestaan de uit 3 verdiepingen, in lichte laaie stond, daar zeer veel voeding voor den brand aanwezig was. Een 50tal bedden met toebehooren zijn mede een prooi der vlammen geworden, benevens de achtergelaten bagage van reizigers welke buitenshuis waren voor hunne zaken Drie handspuiten, twee stoomspui ten en een brandkraan deden dienst, terwijl de drijvende stoomspuitJan v. d. Hegden" in gereedheid was, doch geen dienst behoefde te doen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De inboedel was voor f6000 verzekerd. Ook te Arnhem hebben de sla gers den prijs van het rundvleesch met 10 ct. per kilogr. afgeslagen. Een van den Gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvaugen telegram, verzonden 14 dezer, meldt het volgende: Pegasus gisteren van Tenom hier aangekomen. Maxwell en Bickford hebben drie dagen bjj Toekoe Imam Moeda aan wal vertoefd. Gevangenen Nisero allen gezond en wel. Toe koe Imam Moeda doet nog onmoge lijker eischen dan vroeger. Bevolking en mindere hoofden schenen echter een beëindiging der zaak te ver langen. Pegasus zal naar Tenom terugkeeren om voor 't laatst mede te deelen aan Radja welke conces sies ik voor uitlevering gevangenen doen wil. Juist hadden Dinsdagmorgen in den eersten trein, te midden van een aantal passagiers, waaronder vele boeren, die kennelijk naar de Rotterdamsche veemarkt gingen, ee- nige leden van het dobbelaars- en kwartjesvindersgilde plaats genomen, toen zij door bet waakzaam oog van een paar rechercheurs werden ontdekt. Nadat deze beambten even met den dieDstdoenden stationschef hadden gesproken, begaf deze zich naar den waggon, waarin de bekenden zaten en vestigde er, ten aanhoore van alle passagiers de aandacht zijner beambten op, welk reisgezelschap men voor zich had. De passagiers waren dus gewaarschuwd en er zullen dus waarschjjolijk geeu speelkaarten voor den dag zijn gekomen. Een koopman uit een gemeente in de nabijheid van Eindhoven, begaf zich dezer dagen op weg naar het huis van bewaring te Eindhoven, om aldaar een tijdelijke opsluiting te ondergaan, waarvoor hij vroeger was veroordeeld. Onderweg bekroop hem de lust een tapperij binnen te gaan, waar hij zich te veel aan het gevaar lijke vocht te buiten ging en geheel cn al beschonken het huis verliet. In dieu staat meldde hij zich bij den cipier aan, die hem op zijne beurt in dien toestand een tijdelijk verblijf weigerde. Inmiddels maakte zich de politie van hem meester, en men liet hem, na het opmaken van een proces verbaal, zijn roes uitslapen. Uit Zaamslag wordt gemeld In de vorige week werd door M. N. alhier, bij zijne tehuiskomst, een kistje gemist, bevatteode, behalve een schuldbekentenis tot een aan zienlijk bedrag, een som van onge veer f 10 000. Thans verneemt men, dat de geldsom terecht is, en dat, in verband met deze zaak, zeker per soon gearresteerd en gevankelijk naar Terneuzen is overgebracht. De Regeering heeft voorgesteld een wijziging der wet op de zee- visscherijen tot wegneming uit art. 8 van verbod om met den kwak- kuil te visschen. Uit een genomen proef is overtuigend gebleken, dat voor de groote schepen van Volendam de dwarskuil onvoldoende is en bet bedrijf belemmert. De vernieling vau voor ruenschelijk voedsel onbruikbare visch, die van het gebrnik van den kwakkuil het gevolg zal zijn, bleek in elk geval niet zoo groot om bet belemmerend voorschrift te bandha- i. Het verbod om visch vau zeer kleine afmetingen in den handel te brengen blijft bestaan. Ook het verbod om met kuilnetten, tusschen twee vaartuigen gespannen te visschen. Voorts is inbeslagneming en ver beurdverklaring van netten, waarmede overtredingen zgn begaan, voorge steld. Men schrijft aan het Rott. Nieuwsblad De vroege lentedagen met zomer- sche temperatuur hebben plaats ge maakt voor koude dagen met schralen noorden- en oostenwind en nachten, waarin het gs in stilstaande vaten en drinkbakken eene .vingerdikte erlangt. Vele vruchtboomen, vooral ook de pereboomen, die van de meeste soor ten in vollen bloei staan, zullen veel geleden hebben. Ofschoon de bloesem zich oogenschjjulijk evfen fleurig ver toont,'is het toch zeer te vreezen dat de bloemen bij het zetten der vrucht afvallen. Oude tuinlieden zeggen daarom wel eene, dat de vrucht steeltjes bevroren zijn. De eerste jonge aardappelplanten zijn totaal afgevroren. Overigens laten de landbouwgewassen niets te wenschen over. Het èchoone voor jaarsweder had de ontwikkeling wel wat veel begunstigdI waarom het heel goed is dat een lage temperatuur dien weligen groei wat matigt. Het koolzaad, dat nft de goede uit komsten van verleden j%ar, weer meer verbouwd is, staat in tollen bloei en belooft eene goede opbrengst. Maar het meeat voftfdeelig is het gras- en klavergewas. 3 Het vee, dat bijna overal buiten is| ziet er wel gedaan uit de koude nachten hin deren minder, doóïdien het land zeer droog is. De gezondheid van de landbouw- dieren laat over het algemeen niets te wenschen over. Het vet- en melkvee is buitengewoon hoog in prijs en de landbouwers leggen zich van jaar tot jaar meer op de veefokkerij toe. De huur- en koopprijzen der lau- derjjën "worden langzamerhand iets billijker. Te Haarlemmermeer werd voor korten tijd een landbouwhoeve verkocht met 30 H. A. zeer goed land, voor ongeveer f 1000 per H.A. Bij de prijzen van een jaar of acht eden, maakte dit zeker een ver schil van 40 a 50 pCt. (L. D.) I Volgens het Wag. Weekblad was het aautal vacatures in de Nee). Herv. Kerk op 1 Januari 1884 284, en op 1 April 1884 287. In den nacht van 15 dezer is de soldaat v. D van het 7de regiment infanterie, teAmsterdam in garnizoen, naar het Ziekeuhuis overgebracht met een belangrijke hoofdwondedie hem door een burger zou zijn toege bracht. De man is Dinsdag iu het militair hospitaal overleden. De justitie doet onderzoek. In de vorige week stond voor de rechtbank te Wiuschoten terecht een landbouwer uit Big ham die, iu ijn ijver om op ziju boerderij alles precies op de klok te zien geregeld, zoover giog om, als zijn vrouwelijke dienstboden enkele minuten over het daartoe bepaalde uur (4 uur 's mor geus) opstonden, ze met de zweep uit bed te halen. Bij vonnis van 18 dezer veroordeelde de rechtbank dezen ordelievenden boer wegens mishan deling tot 8 dagen celstraf. -c De Electrician verhaalt van een dief, die te Odessa onlangs door mid del van een telephoon tot bekente nis gebracht werd. De man bleef halstarrig zjjn schuld ontkennen, en de inspecteur van politie was ten einde raad, tot hg den goeden inval kreeg van met den telephoon-beambte op het centraalbureau af te spreken, dat deze op een gegeven sein den beschuldigde door den telephoon tot bekentenis zou aansporen. De dief werd opnieuw binuenge- bracht, hg bleef outkennen en lachte over de bedreiging van den inspecteur, om aan de machine* (waarvan hij waarschijnlijk nog nooit gehoord had) de waarheid te vragen. Men hield nu den koker aan het oor, en daar klonk het op plechtigen toon den dief tegen: »Itsno Snieliausky beken uw diefstal. Als gij het niet doet, wordt ge toch zeker veroordeeld en uw str. f zal veel strenger zijn". Die woorden door de geheimzinnige stem, als uit een diep gewelf, hem toegeroepen, joegen den man zulk eeu schrik aan, dat hij onmiddellijk eeu volledige bekentenis aflegde. Te Zurich heeft men bierglazen in gebruik genomen, waarop adver- tentiën ingeslepen zijn. De bierhui zen kunnen die gratis bekomen. Na de vroegtijdige lenteberich- ten komen nu in den eigenlijken len tetijd mededeelingeu van wiuterver- schijuselen. Zoo heeft het voor eeuige dagen te Frankfort gesneeuwd en droeg het jonge groen bij de »bloesemsneenwc nog een laag vau het echte witte win terkleed. Te Dusseldorff had men dezer dagen kunstmatige vorst, naar de Dusseld Anzeiger verhaalt. Daar was nl. een schip aangekomen met eene ontzag lijke hoeveelheid ijs uit Noorwegen, dat daar gelost werd, en die koude lading, waarmee men dagen lang be zig was, had de haven iu den om trek van het schip doen bevriezeu, zoodat de jeugd er zich met glijden en schaatsenrijden kon vermaken. De aardbeving in het westen van Engeland blijkt inderdaad, voor eeue niet-vulkanische streek, vrij hevig te ziju geweest. Te Londen werd de golving duide lijk gevoeldlieden die aan de ont bijttafel zaten, hadden een oogenblik eene gewaarwording als op een schip bij lichte deining Schade werd daar echter niet aaugericht. Het middel punt van de beweging schijnt onder Colchester gelegen te hebben. Niet alleen dat daar een kerktoren instortte, doch de muren der huizen werden geschud, schellen tingelden heftig, glasruiten barstten bij duizenden, en er ontstond onder de bevolking eeue algemeene paniek. De schade in dit stadje alleen moet eenige duizendeu p. s. bedragen. De ingestorte kerk toren was nieuw en 150 voet hoog. Volgens een bericht van den predi- kaut Oakley ging de beweging, die ongeveer dertig seconden duurde, vergezeld vau eeu sterk gerommel, als van eeuen voorbijsnellenden spoor trein. Een ander inwoner, wieüs huis op het hoogste gedeelte van de stad gelegen is, verklaarde dat zijne vloer golfde, zijn wipstoel aan het schom melen sloeg, en dat hij niet anders dacht of hg giug onder het puin van zijne woning verpletterd worden. Londen, 22 April. (R. O.) Heden morgen zijn te Ipswich en op ver scheidene plaatsen in de oostelijke graafschappen vrij hevige aardschok ken gevoeld. De krachtigste schok werd waargenomen te Colchester, waar een hevig onderaardsch gerom mel werd gehoord. De gebouwen schudden op hunne grondvesten, vele schoorsteenen vieleu neer, en de toren der kerk, die 150 voet hoog is, stortte ineen. De schudding hield dertig seconden aan. De paniek onder de bevolking was groot. Iedereen vloog het huis uit, de straat op. Gelukkig zijn er geen slachtoffers te betreuren. Dinsdagmorgen is te Weenen het doodvounis aan de meisjesmoor denaars Hugo Scheuk en Karei Schlossarek voltrokken. Den namid dag van den vorigen dag en den gauschen nacht hadden de veroor deelden doorgebracht met 't schrijven van brieven en het ontvangen van bezoeken. Schlossarek legde de biecht af en toonde zich zeer berouwvol. Schenk had den priester wel niet verlangddoch ontving hem toch zeer beleefd en verklaarde, dat hij de doodstraf ruim verdiend had. De voltrekking der straf werd door ruim 125 personen bijgewoond. Eerst verscheen Schlossarek en na een korte toespraak tot het publiek beklom hg het schavot. De doodstraf duurde 9 minuten. Eenige oogenblikken later verscheen Hugo Schenk. Hij was kalm, boog met een glimlach op het gelaat voor de leden der rechtbank, verzocht den geestelijke zjjne vrouw te groeten en ging met vasten tred de trap op. Reeds na drie minuten was de dood ingetreden. Ten slotte hield de priester nog een korte toe spraak tot het publiek. Het gerucht wil weten, dat De- gajew, de moordenaar van het hoofd der Petersburgsche politie Sudeikin, te Odessa gearresteerd is. Echter zijn over Degajew reeds zoovele ge ruchten in omloop geweest, dat ook bovengenoemde arrestatie niet met zekerheid is aan te nemen, Een week geleden heette het, dat Degajew door de nihilisten zelf was omgebracht, opdat de regeering niet in staat zou zijn hem tot gevaarlgke bekentenissen te dwingen. Dat de nihilisten overi gens over de ontdekking van Degajew zeer bezorgd zijn, bewijst de voort durende verspreidingvan proclamaties, vooral onder de boeren en werklieden, waarin men met den dood bedreigd wordt, zoo Degajew wordt (aange bracht. Gelgk men weet heeft de Russische Regeering een aanzienlijke belooniug uitgeloofd aan hem, die in lichtingen omtrent den moordenaar kan verschaffen. Volgens de »Nederlander," een te Chicago verschijnend weekblad, moet het ook in Amerika er alles behalve rooskleurig voor den wer kenden stand uitzien. Wie een landverhuizing wil, stelle zich, al vorens den oceaan over te steken, terdege op de hoogte. Het stoomschip Oregon, van de Guion-lijn, heeft dezer dagen de reis van Queenstown naar New-York af gelegd in zes dagen, tien uren en tien minuten: dat is twaalf uren korter dan de snelste overtocht die tot dusver werd volbracht. Jammer maar, dat deze snelheid niet anders kan verkregen worden dan ten koste der veiligheid. Een honderdtal hnnsings en wezels, met groote moeite in Lin- colushire gevangen, worden naar Nieuw-Zeeland verscheept, om zich verdienstelijk te maken met het helpen uitroeien der konijnen, die daar, even als in Australië, een ware landplaag geworden zijn, tegen welke alle mid delen tot dusver vruchteloos bleken. Tot voedering van dit bloeddorstig gedierte gedurende de zeereis worden i 500 levende duiven meegenomen. Twee driedubbele moorden wor den uit het zuiden vau Frankrgk bericht. Te Arles aan de Rhóne hebben eenige Italianen op klaar lichten dag een huis geplunderd en de drie aanwezige bewoners om het leven gebracht. En te Agde werd een misdaad gepleegd onder bijna dezelfde omstandigheden. Hier zagen zich ook drie personen aangevallen, maar slechts een hunner werd ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1