'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1170. Zaterdag 3 Mei 1884. Twaalfde Jaar^an^. Kalender der Week. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers 2 V silUCQiiZJil j/li.-êüag «A Uitgevers: BERK HOUT <fe Co te Helder Barroux SPOORSTRAAT ea TI'IPSTR r AT A.i U'Of i-OJLJ. -Jf.jfc rau 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DIfiJiDAUS- en VHJJ DAG^MORGKAf» vóór 10 uw «mi de Hwuhux hcyeru-d ijin MEI, (Bloeimaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 25 m. Onderg. 7 u. 29 m. Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 Woensdag 7 Donderdag 8 Vrijdag 9 Zaterdag 10 Volle Maan. "NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Mei 1884. Men verzoekt ons te willen melden, dat de mariniersvereeniging Oefening kweekt kunst," daartoe aangezocht, op a. s. Maandagavond in Tivoli een voorstelling zal geven, waarvan de opbrengst, 11a aftrek der noodzakelijke onkosten, voor een lief dadig doel zal worden besterad. Gaarne bevelen we deze voorstel ling daarom bij onze plaatsgeuooten aan. Gisterenmorgen bij de parade werd de admiraalsvlag aan boord van bet wachtschip geheschen en begroet met kanonschoten, ten teeken dat de met 1 Mei bevorderde vice- admiraal W. K. v. Gennep als zoo danig in dien rang optrad. Kolonel Koops, onderdirecteur der Marine alhier, droeg Woensdag jl. zijue fonctiën over aan den kolo nel Cramer. Per trein van 9.30, vertrok de heer Koops en familie gisteren morgen van hier, uitgeleid door alle marine-autoriteiten, amb- teuaren en verdere belangstellenden. Het stafmuziekkorps der marine deed zich op het perron hooren. Van hier wordeu naar Helle- voetsluis overgebracht kanonnen van 24 cM. IJzn., die tot bewapening der kustbatterijen van Hellevoetsluis moeten dienen. Eerstdaags zal men beproeven het in December jl. bg Tessel gestrande Engelsche stoomschip Aludra, dat bijna geheel droog zit op de Steen plaat en nagenoeg in onbeschadigden toestand verkeert, af te brengen. Vermoedelijk zal men het eerst met stoom-zandzuigtoestellen beproeven. De keizerin van Oostenrijk zal beden met gevolg per extra-trein, be staande uit dertien rijtuigen, via Ven- loo en Rotterdam te Amsterdam aan komen. H. M. reist in streng incognito onder den naam van gravin V 0 n Hohenembs. De Willem Barents" is weder getuigd op de werf der Heeren Huijgens en Van Gelder en in bet droge dok onder de waterlijn nagezien en schoon gemaakt. Het scheepje beeft zjjn plaats in 't Marinedok weder inge nomen, om aldaar verder uitgerust en gereed gemaakt te worden voor den zevenden tocht naar de Noordelijke IJszee. De Staats-Conrant van 1 Mei bevat de volgende kennisgeving van den minister v. waterstaat handel en nijverheid Aan de eigenaren en bevelvoerders van schepen, die de visscherij op de Noordzee uitoefenen, wordt herinnerd, dat bet tractaat, houdende instelling van politietoezicht op de Noordzee, afgekondigd in n°. 40 van het Staats blad van 1884, den 15den Mei aan staande in werking komt. Hun wordt aanbevolen van den in houd van dat tractaat nauwkeurig kennis te nemen, ten einde de straffen te ontgaan, tegen overtreding van deze politie-voorschriften bedreigd. Men schrijft uit Amsterdam Na 17 jaren van sloopen en bouwen van niet minder dan 57 perceelen, is het Café en Hotel Krasnapolsky in de Warmoesstraat eindelijk vol tooid. Ook de vele proeven met electrisch licht hebben een einde ge nomen en de geheele inrichting werd gisteren avond voor het eerst door ruim elf honderd Edison-gloeilampjes verlicht. Aan de uitnoodiging, tot eenige autoriteiten gericht om deze illumi natie te komen zien, was daar Bnrg. en Wethouders, enkele raadsleden, den directeur en ingenieur der stads werken enz. gevolg gegeven, die door den ijverigen directeur, den beer Krasnapolsky, overal tot zelfs in de groote macbine-kamer, werden rondgevoerd. Deze inrichting, die reeds een Eu- ropeesche vermaardheid heeft ver kregen, behoort dan ook tot de meest aantrekkelijke der hoofdstad, 't Is er prettig en gezellig, waartoe de fraaie verlichting, de kostbare planten en gewassen, de schoone muur- eu glasschildering van den bekenden Belgischen artist den heer Groux niet weinig bijdragen. De machines voor de electrische verlichting zijn van die kracht, dat de geheele omgeving er mede van licht kau worden voorzien, zoodat vermoedelijk weldra een proef zal genomen worden om den Dam elec trisch te verlichten. De werkman op de konink lijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, die in een pot met vitriool is gevallen, is aan de gevolgen vau bekomen brand wonden daaraan in het gasthuis overleden. Op het Russische consulaat te Amsterdam i> Dinsdag door een fabri kant uit Petersburg aangifte gedaan, dat hem Maandagmorgen per Holl. trein van Rotterdam naar Amsterdam, dooreen onbekende, in dezelfde coupé met hem gezeten,uit loutere beleefdheid eenige malen dieus welgevulde veld- flesch werd aangebodeu en dat hg van de daarin aauwezigen cognac een zoo ruim gebruik maakte, dat kg door een diepen slaap bevangen was geworden en de conducteurs, bij aankomst daar ter stede, moeite hadden hem wakker te schudden. Toen zou het den Rus gebleken zijn, dat te gelijk met zijn onbekenden reisge noot ook verdwenen was zijn reis- tasch met niet onaanzienlijke gelds waardige papieren. De politie, waar heen de consul den bestolene ver wezen heeft, doet ijverig onderzoek Vreemd is het dat van het geheele geval aau het Centraal-Station aldaar niets bekend is. (Een later bericht meldt, dat het geheele verhaal slechts een verzinsel van genoemde Rus is.) Ter terechtzitting van het Hof te Amsterdam van 28 April, zijn bij de behandeling eener strafzaak twee getuigen vregens vermoeden van het afleggen van valsche verklaringen, op bevel des voorzitters op staauden voet in hechtenis genomen, terwjjl de behandeling der zaak zelve werd uitgesteld. De twaalf heeren, waaruit de Vereeniging tot oprichtingen instand houding van het Adderfonds bestaat, hebben in hunne vergadering op 26 dezer uit hun midden gekozentot president den schout-bij-nacht jhr. M. W. van Renselaar Bowier, direc teur en commandant der marine te Amsterdamtot vice-president den heer mr. E. N. Rahusen, advocaat en dispacheur; tot penningmeester den heer jhr. C. Hartsen, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; tot secretaris den heer J. van de Ven, griffier bij de directie der marine te Amsterdam. In den vroegen ochtend van Woensdag is een brand uitgebarsten op het militaire fort Voordorp", tusschen Utrecht en De Bildt. Af gebrand is een loods, waarin materieel van artillerie eu genie werd geborgen. De bewoners van den omtrek zijn gevlucht uit hunne woningen, uit vrees voor ontploffing van het bus kruit, hetgeen naar men vermeent, bestaat uit 60.000 K. G., wat daar i9 opgeborgen en juist de afgebrande loods belendt. Gelukkig dat het bij die vrees gebleven is, want een veld artillerist te paard, die uit Utrecht derwaarts was vooruitgesneld, om de toedracht te verleenden, kwam met het blijde bericht terug, dat de U- trechtsche brandweer niet behoefde uit te rukken. Van De Bildt waren er 2 brandspuiten. Het verschij nsel, dat aardappeleu in den donker een zwak, pbosphorach- tig licht kunnen afgeven, niet onge lijk aan dat van het zoogenaamde glimhout," heeft voor eenigeu tijd een geheele achterbuurt vau Meppel in heftige beweging gebracht. Men geloofde natuurlijk aan niets minder da 11 aan toovenarij. Een bord gekookte ardappelen, vau den vorigen middag overgehouden, vertoonde zich in de donkere kast als gevuld met zilveren ballen, terwijl er in 't licht niets aan te zien en in den smaak niets aau te bespeuren was. Alleen de reuk was iewat vunzig. Üolc de baud glinsterde bij aanraking. De geheele buurt kwam in opstand tegen den verkooper, een arm Friesch schipper tje, dat van zijn geheele lading nu niets meer kou verkoopen, en genood zaakt werd zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Arend Smittenborg, die wegens den moord te Sappemeer in hech tenis werd genomen, heeft zijne schuld bekeud. Zondagavond omstreeks acht uren ontstoud door een onbekende oorzaak brand bg den laudman J. B., iu den Waarlandspolder, gemeente Haringkarspel. i>e vlammen breidden zich zoo snel uit, dat nauwelijks de kinderen gered konden worden. Van den inboedel is niets gered, en daar het gebouw voor de braudspuit onbe reikbaar was, is het tot den grond afgebrand. Een dienstbode bij den laudman A. K., mede aldaar woon achtig, die verleden week bij den brand van den Heer P., in de Zijpe, reeds hevig was 'verschrikt, is thans door den tweeden schrik plotseling dood Het schijnt dat de Engelsche visschers zich niet bepalen tot roof op zee, maar ons ook te land komen lastig vallen. Er zullen weer bezems aan den mast moeten gebonden wor den Te IJmuiden viel volgens de Haarl. Ct. het volgende voor Van Zaterdag op Zondagnacht is door een van het volk van een visch- logger iugebrokeu bij den heer Simoiis, wonende op het YVillemsplein. De huisgenooten werden bijtijds wakker, doch na een hevige worsteling gelukte het den dief te ontsnappen. Zondag morgen werd hij echter door de politie gearresteerd en Maandag is hij naar Haarlem gebracht. Ook bg een der sluisknechts is gestolen, en wel drie rijksdaalders, een paar oorbellen en een flacon. Men denkt, dat dit op klaarlichten dag gebeurd is door een der koopliedeu, die langs de deuren loopen. De Rotterdammers kunnen thans gas branden voor 7 cent per meter. In de afgeloopen week boden de havenhoofden te Lemmer een zeer levendig schouwspel aau. Een groot aantal wandelaars toch beschouwden van daar de vangst van Zuiderzee- hariug, die in de onmiddellijke na bijheid van de haven plaats had. Te meer werd de aandacht gebonden, doordien er ruim werd gevangen en de vangst zelfs zoo overvloedig was, als de oudste visschers zich niet herin neren. Iu de bokkinghangen werd dan ook dag en nacht gewerkt, terwijl eene groote massa haring versch werd verzonden, naar Holland enz. Wijl de verkoop niet per tal of 200 stuks, maar per mand, plaats had, is nog de hoegrootheid der vangst, nog de prijs te bepalen. Zeker is het echter dat 24 haringen niets meer dan één cent waarde hadden. De uitslag der bot-visscherij op de Zuiderzee bleef gedurende de afge loopen week slecht. Weinig werd gevangen, terwijl door nog onvol doende hoedanigheid de prijs laag was. Visschers besomden dus weinig Londen, 29 April. De heer Pinkuey en Zoon, eigenaars vau de »Nisero", hebben bericht ontvaugen uit Penang, meldende dat Maxwell en kapitein Bickford te Sempang zijn aangekomen, waar zij door den radj van Tenom ontvangen werden, met wien zij verscheidene samen komsten hadden. De radja scheen ech ter besloten te trachten een verbe- teriug van den politiekeu toestand in Atjeh te verkrijgen, alvorens de bemanning van de »Nisero" los te laten. Hij verklaarde rondweg dat het aanbieden van een losgeld nut teloos is. Hij verlangt het herstellen van den vrijen ruilhandel, evenals vóór den oorlog met Nederland. De itiboorlingeu waren tegen de Hol landers zeer verbitterddoch zij namen tegenover de Eugelschen een verzoenende houding aan. Het werd aan Maxwell niet toegestaan de ge vangenen te bezoeken. Hij vernam echter dat allen het goed maken. Door de Amst. Ct. werd in dertijd beweerd, dat aan barou Van Heeckeren, uit Arnhem, gratie was verleend, omdat men bij hem voor krankzinnigheid vreesde. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. zegt thans, ten stelligste te kuunen ver zekeren, dat het niet waar is, dat het verblijf in de gevangenis op den gezondheidstoestand van den heer v. H. een nadeeligen invloed heeft uitgeoefend en dat op dien grond tot de invrijheidsstelling besloten is. De heer v. H. was overgebracht naar «le cellulaire gevangenis te Am sterdam, en bleef daar eeuige weken, zonder dat zich vrees voor krank zinnigheid openbaarde. Uit den aard der zaak werd de gevangene zorgvuldig bewaakt en nagegaan, maar nog de Commissie van admi nistratie noch de arts vau de ge vangenis hebben geadviseerd, dat de gezondheidstoestand van deu heer v. H. het geven van gratie noodig maakte. Is de correspondent goed ingelicht, dan hebben de rechteilijke autori teiten te Arnhem op het verzoek om gratie gunstig geadviseerd. Maar over den gezondheidstoestand en het gevaar voor krankzinnigheid konden alleen de autoriteiten te Amsterdam oordeelen, en deze hebben niet gunstig geadviseerd. In een gemeente onder den rook van Parijs zou verleden week het hu welijk voltrokken worden van een meisje, dat tot een gezeten landbou wers-familie behoorde, met een boek houder, Jules L. genaamd. De ouders en de getuigen der bruid hadden zich reeds naar het raadhuis begeven, toen hun een vreeselijke tijding gebracht werd. In den ochtendstond was Jules L. door de politie in hechtenis ge nomen, die hem reeds lang zocht. Dit individu, wieu het gelukt was zich eeu valsche indeutiteit te geven, had twee vonnissen bij verstek tot zijn last, het eene van 10 jaren dwangarbeid wegens diefstal en valsch- heid in geschriften, het andere 15 maanden gevangenisstraf wegen op lichterij. Een zekere Amerikaansche ka pitein Traynor heeft op 4 April de haven van Bath Me, in Noord Amerika verlaten, om over den Atlantischen Oceaan op eenigen afstand van de kust naar New-York te roeien. Zijn vaartuig is een sloep van 13 voet lang en 5 voet breed, licht gebouwd en voorzien van twee luchtdichte compartimenten en, 't geen hij noemt zijn kajuit. Bij zijn vertrek uit Bath had hg proviand aan boord voor den tijd van vier maanden, want kort nadat hij New-York zal hebben bereikt, wil de waaghals in dien notendop den Atlantischen Oceaan dwars overstekon naar Engeland. In de »Neue freie Presse" leest men ouder het opschrift »de eerste sneeuw" het volgeude Eindelijk kondigt de natuur als 't ware officieel het aanbreken van den vroolijken wintertijd aan en heden huppelen ook rseds de eerste sneeuwvlokkeu door de lucht. Het duuue witte kleed bleef nog slechts kort liggen, doch onze liefhebbers van winter-ainusemeuten geldt het toch als een gunstig voorteeken voor de eerstvolgende dagen en zjj halen huu schaatsen reeds voor den dag. Ook de daus-comités ontwikkelen eeu loffelgken ijver, om het seizoen op waardige wijze te openen en de steeds dalende thermometer doet ons reeds met dubbel welbehagen aan onze huiseljjke avondpartijtjes deuken. Het weder heldert op en wij schreven dit te Weenen op den 23 April 1884, des middags te 12 uur. De Zw. Ct. denkt, dat de onge lukkige schrijver dezer opmerkingen, tengevolge van de groote hitte in Februari en Maart zijn verstand ver loren heeft. Te Feiling, bg Newcastle, is een sloep, waarin verscheidene ma trozen naar een daar liggende kanon neerboot gebracht zonden worden, omgeslagen door een man, die er in sprong op het oogenblik dat men van wal stak. Zes van de personen, die er iu zaten, vier Duitsche en twee Engelsche matrozen, verdronken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1