'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1171. Woensdag 7 Mei 1884. Twaalfde Jaargang. 1 Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Verichyni; Dinsdag- au Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT el ïiülDSTRAAT. iLUvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlqk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Mei 1884. Volgens annonce, in dit nommer dezer courant voorkomende zal Don derdagavond door de leden van 't Israëlitisch collegie Nut en Vermaak" in »Musis Sacrum" een tooneelvoor stelling worden gegeven, waarop ter herinnering aan Oranjefeesten, zal opgevoerd worden Nederland en Oranje," gevolgd door Tien dochters en geen man." De bjjval, die vroegere uitvoeringen van dit collegie mocht te beurt vallen, doet ons ook nu een goede opkomst verwachten. Op Zondag 11 Mei zal de Scherm en Gymnastiek-Vereeniging Uitspanning door Inspanning" in 't lokaal »Tivoli" een openbare Uit voering geven, door een blijspel ge volgd. Daar de belangstelling in gymnastiek- en wapenoefeningen in den laatsten tjjd hier meer en meer levendig begint te worden, vermeenen we op een goede opkomst van 't publiek te mogen rekenen, te meer, daar de entree zeer billijk gesteld is. Op de voordracht voor hoofd der school te Zuid-West-Beemster komt o. a. voor de heer R. Kuiper, alhier. Volgens bij de redactie der Zeepost ontvangen telegraphisch bericht van Madera, gedagteekend 2 Mei, is Zr. Ms. stoomschip Atjeh" gerapporteerd, als het eiland St. Helena te hebben gepasseerd. De heeren Koning en Co. te Tessel, die eigenaars werden van een door een visscherman uit de Zuider zee opgevischt voorwerp, boden dit bet museum van Natura ArtisMagistra te Amsterdam aan. Vrijdag ontving genoemde firma een dankbetuiging voor dit geschenk, met mededeeling dat het voorwerp een tand is van een voorwereldlijken oliphant. (Elephas primigenius). Ten einde onbillijke behandeling van vrijwillig dienenden, die de volle geschiktheid bezitten, te voorkomen, beeft de Min. van Oorlog bepaald dat de miliciens-korporaals en miliciens onderofficieren, met behoud vau hunnen graad,moeten toegelaten worden tot een verbintenis als vrij williger bij het korps waartoe zij behooren, voor zooverre daarbjj vacatures in hunnen graad bestaan en zij, naar het oordeel van den chef, de geschiktheid bezitten, voor het bekleeden van dien graad van de vrijwillig dienenden gevorderd Voor zooveel zjj behooren tot de in fanterie, tot de cavalerie, tot de veld of vesting-artillerie, kunnen zij wan- neer er geen vacature in hunnen graad bestaat bjj het regiment van hetzelfde wapen of onderdeel van het wapen met eene vrijwillige verbintenis in dien graad overgaan, wanneer daarbij open plaatsen zijn, en zij de bedoelde geschiktheid bezitten. De Min. heeft bepaald dat de in- gelijfden bij de militie te land, die in aanmerking komen om voor eenen graad te worden opgeleid, zooveel mogelijk iu de kazerne bij elkaar gehuisvest en des verkiezende, zoo daar toe maar eenigszins gelegenheid is, met elkander met de aspiranten-on derofficieren of met de aspiranten korporaals menage kannen houden, mits zij alsnog binnen een maand na hunne aankomst bij het korps met goed gevolg het examen afleggen, waarvan het programma werd vast gesteld, althans voor zooverre zij niet reeds vóór hunne inlijving aan bedoeld examen hebben voldaan. Een Peruische schokker, be varen door stuurman Koster, is aan den Nieuwen waterweg vergaan. De bemanning is gered. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de betonning van het Noordelijkste der betonde Tesselsche Zeegaten, het zoogenaamde Oude Westgat, zoodanig is gewijzigd, dat de minste diepte, bij gewoon laagwater, 35 decimeter be draagt, terwijl het aantal tonnen ver meerderd is met een zwarte buikton, tusschen de 4de en 5de ton aan den Noordkant en een tweede witte ton aan den Zuidkant, tusschen de uiter witte ton en de bonte ton. De kweekschool voor zeveaart te Leiden is gedurende de maand April met ruim een 30tal jongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans weder 100. Een jong mensch, die in den vreemde thuis behoort, doch in den Purmer onder de gemeente Purmerend van tijd tot tijd vertoefde en aan wien door twee veekoopers een en dossement werd overgedragen om daarop f 30.000 te halen aan de Twentsche Bank te Amsterdam, is met dat geld spoorloos verdwenen. Men vermoedt dat hij naar Engeland is scheep gegaan. De politie doet onderzoek. Een heer, die Dinsdagmiddag in het O.-Ind. huis te Amsterdam belasting betaalde, zakte aldaar plot seling ineen bij de ontdekking, dat een bedrag van ruim f 1000 ver loren bad. Hij werd per vigilante naar huis gebracht. Men schrijft uit Ransdorp, dd. 1 MeiGisteren vertrok van Am sterdam over de Zuiderzee naar Riga het kofschip »De twee Gebroeders," kapt. J. Butler, welke zeker wel de oudste Nederlandsehe gezagvoerder is op de buiten vaart. Hij werd den 9den Januari 1802 op zee geboren en is alzoo de 82 jaren gepasseerd, doch de grijsaard loopt nog dagelijks, zonder vermoeid te worden, wanneer zijn vaartuig in het Oosterdok ligt, van Durgerdam, zijne woonplaats, over Zeeburg naar Amsterdam. Nog vol moed en ambitie voor zijn werk kring, doet het hem het meeste leed, dat hg niet vooruit kan werken, maar financieel steeds achteruit. Dat hg zijn beroep nog steeds uitoefent is dan ook waarlgk uit geen weelde. Bij de opruiming van het puin na den braud in de Kruisstraat te Haarlem, zjjn Donderdagmiddag de lijken der twee verbrande vrouwen gevonden en naar het Gasthuis over gebracht. Na onderzoek is thans gebleken, dat de brand vermoedelijk is ontstaan door het springen van een brandend petroleumlampje, dat in de Alkoof tegen een houten schot, nabij het ledikant van Ljjnkamp, bad gehangen. Juffrouw De Njjs was 57 en haar nichtje 21 jaren oud. De marinier B. is door den zeekrijgsraad in Indië veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf ter zake dat hij op den luit. ter zee T. een schot heeft gelostxen, na misgeschoten te hebben, dien officier met zijn ge weer heeft geslagen. Een Duitscher, zekere Ernst Schaber, had zijn vaderland verlaten, om te Amsterdam zich een bestaan te verzekeren. Sedert kort had hij zijn intrek genomen in een befaamd huis in de Handboogstraat, en geraakte hij in kennis met M. Klombs, welke kennismaking eene meer innige ver standhouding ten gevolge had. Spoe dig echter ondervond Schaber dat, althans iu zulk eene omgeving, de liefde niet bestendig van duur is, hetgeen in den morgen van Dinsdag 11., tusschen 10 en 11 ure, tot eene treurige daad aanleiding gaf. Zjj die hij lief had, was hem ontrouw ge worden; er volgde twist, bjj welke gelegenheid Schaber een bijl greep en de vrouw eene ernstige wonde aan het hoofd toebracht. Hij werd door een agent van politie aangehouden, en de vrouw naar het Gasthuis geleid. Na verbonden te zijn, keerde zij in de woning in de Handboogstraat terug, doch werd door de houdster vau het huis op straat gezet, waarna zij door de goede zorgen der politie ter ver dere verpleging in het Gasthuis werd opgenomen. De dader werd naar de cel gebracht. Te Noordwolde in Friesland is door een onbekende oorzaak de bak kerij met woning van L. K. tot den grond toe afgebrand. De knecht, die boven de bakkerij, waar men veronderstelt, dat de brand is aan gekomen, sliep, kwam in de vlammen om. Van den inboedel heeft men weinig kunnen redden. Dank zij het stille weer zijn de belendende gebouwen behouden gebleven. De zaak van Gjjsbertus van der Voort, die op den avond van den 258ten November Roodjes te Zutfen van het leven beroofde, door hem in den IJsel te werpen en dezen, toen hij weer boven kwam, met steenen den schedel te verbrijzelen, werd (zooals reeds met een enkel woord is gemeld) Vrijdag voor liet gerechtshof te Arnhem behandeld. Wel ontkende beschuldigde aan vankelijk op de terechtzitting den doodslag met voorbedachteu raad te hebben gepleegd, doch kwam later op zijne woorden terug en bevestigde in alle deele zijne verklaring, voor den rechter-commissaris afgelegd. De adv.-gen., jhr. mr. Sandberg, achtte zoowel den doodslag als den voorbedachten raad bewezen en re- quireerde dus, wegens moord, levens lange tuchthuisstraf. De verdediger, mr. K. M. G. de Megier, oordeelde wel de bekentenis door den besch. afgelegd, voor zoo verre den doodslag betrof, door bij omstandigheden genoegzaam gestaafd, geenzins daarentegen don voorbedach ten raad, die volgens spr., alleen steunde op de bekentenis van den beschuldigde, zonder ingevolge 439 S. V., door eenige omstandigheid van elders te zijn bevestigd. Ver dediger meende, dat iu dezeu geen veroordeeling wegens moord, maar alleen wegens doodslag moest volgeu. De gulle bekentenis, door den beschuldigde afgelegd, waardoor deze de taak der justitie zoo gemak kelijk had gemaakt, was meende de spreker, zoo al niet een verzachtende omstandigheid, dan toch een licht punt in deze afschuwelijke zaak te noemen. De uitspraak werd door het ge rechtshof op a. s. Donderdag bepaald. Het volgende geval van kin dermoord wekt te Nieuwepekela veel ergenis. Voor eenige dagen werd een kistje bezorgd bij een oud zee kapitein, dat echter geweigerd werd, daar de man afwezig was. Ook de afzendster, een weduwe met drie kin deren, wilde de kist niet terugnemen. De politie, met de feiten in kennis gesteld, deed onderzoek en vond in de kist het lijk van een pas geboren kindje. De weduwe is dan ook naar Winschoten vervoerd en moet reeds bekeud hebben het kind op den weg tusschen Winschoteu en Pekela ge dood te hebben. Zij had het plan opgevat om naar Amerika te vluchten, waarmede zij gelukkig wat laat is geweest. Verleden Dinsdag brak bij den aardappelkoopman Van Z. te Apeldoorn brand uit, terwijl de man en vrouw afwezig waren. De brand weer was spoedig ter plaatse aan wezig en redde wat te redden was. De oorzaak was toen onbekend. De dienstbode die te huis was gebleven is gisteren onder vermoeden van brandstichting gevat en beeft reeds bekend; zij zegt een ingeving te hebben gekregen, om het misdrijf te moeten volvoeren. Geert Brouwer, te Rouveen, kwam ter secretarie dezer dagen aaugifte doen, dat zijn vrouw van haar twintigste kind bevallen was. Onder dit twintigtal komen geen tweelingen voor. Hoe oude menscheu aan eigen haard hechten bewijst het volgende te Oud-Beierland. De 82-jarige Mar- tinus Fontijn bewoont ruim 60 jaar aldaar hetzelfde huis. Om echter in zijn onderhoud te blijven voor zien werd het dezer dagen door hem verkocht en zou hij zijn overige dagen in een gesticht te 's Hage gaan doorbrengen. Ook de geheele in boedel kwam onder den hamer;maar nu de tijd vau scheiden is aange broken weigert de oude mau het huisje te verlaten en ofschoon ver schillende lieden hem huisvesting hebben aangeboden, is hij niet te bewegen en slaapt op stroo in het ledige huis. Zijn huishoudster, de oude Digeua, die ook reeds 75 zomers telt, weigert eveneens en heeft niets dan een stoel haar door de buren verstrektzij wil in geen geval den ouden baas verlaten. Omtrent den brand te Elksloo iu Drente, meldt men nog het volgende De braud is ontstaan iu een arbei derswoning. Spoedig deelden de vlam men zich aan de belendende gebou wen mede, en daar het vuur voedsel vond in de rieten daken, stonden dra een achttiental huizen in lichterlaaie, welke bijna alle totaal zijn afgebrand. Ouder de vernielde gebouwen is ook bet gemeentehuis. Een spuit is te Elksloo niet aanwezig, doch al ware die er geweest, zij had tot het beteu gelen van zoo'n vuurzee tocb weinig of niets kunnen uitrichten. Sommigen verloren alles, anderen redden 't een en ander; schapen en varken8 zijn bij enkelen verbrand. Het huis van den winkelier en loge menthouder Buesemaker, waarin het gemeentehuis, is een puinhoophet archief van de gemeente is met nog enkele stukken behouden. Velen waren verzekerd, doch daaronder enkelen te laag, andereu hadden niets verzekerd. Geheel gebrek aan bluschmiddele i en de rieteu en strooien daken brachten veel bij om den brand uit te breiden. Vau audere zijde verneemt men, dat het bericht als zou een vrouw in de vlammen zijn omgekomen, op een misverstand berustmenschen- levens zijn bij deze ontzettende ramp niet te betreuren. De behuizing, waarin de brand onstoud was van J. Belt. Het achttiental huizen werd bewoond door twintig gezinnen. Slechts zeer weinig is van de inboe dels gered kunnen worden, daar de vlammen zich ontzettend snel verspreid den en om zich heen grepen. Ver brand zijn o. a. 2 koeien, 4 kalveren, 3 varkens en 40 schapen. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, was er juist, gemeenteraadsvergadering. Een der raadsleden spoedde zich naar huis en had het geluk zijn paard te redden, doch zijn rijtuig moest hij brandende nog achterlaten. De verwarring in de gemeente, waar men slechts zelden van brand hoort, was zoo groot, dat een begrafenis plechtigheid halverwege gestaakt werd. De familie Warring was even te voren op weg getogen om haar overleden moeder ter laatste rustplaats te leiden. Vóór men de begraafplaats bereikte brak de brand uit. Men liet het ljjk nu midden op den weg staan en jjlde naar Eksloo terug om te helpen, te redden en te blusschen, Over de oorzaak van den brand loopen allerlei geruchten, waaruit het niet wel mogelijk is een bepaald feit op te sporen. Te Frankfort a/M. kwamen dezer dagen in een koffiehuis twee soldaten met zilvergrijze baarden, die zeer de aaudacht der overige gasten trokken. Na allerhande vragen der aanwezigen, vertelden de twee soldaten hunne lijdensgeschiedenis. In 'tjaar 1870 hadden beiden aau de belegering van Metz deelgenomen. Hier hadden zi] zich aan eeu ouderofficier vergrepen en werden daarvoor tot 15 jaren ves tingstraf-veroordeeld. Veertien jaren hadden zg van hun straf ondergaan, terwijl hun een jaar werd geschonken. Een der beide soldaten was uit Stettin. Toen hij ten strijde trok, verliet hij zijne vrouw en zes kinderen, zjjn vrouw was in tusschen gestorven. De andere soldaat kwam uit Hamburg en was ongetrouwd. Beiden waren zeer vroolijk gestemd, vooral gevoelde de ongehuwde zich gelukkig zjjn grijze ouders te zullen wederzien. De gehuwde vreesde echter, dat zijn kin deren hem niet meer zouden kennen. Hoewel de uitspraak in 't proce3 van Tisza Esler pas heeft bewezen dat de Joden niet schuldig waren aan den moord van Esther Solymossy, bun ten laste gelegd, heeft in de stad Tiflis een gerucht van dergelijken aard de ronde gedaan en tot een jodenver-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1