'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 1174. Zaterdag 17 Mei 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barcam: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdvertentlSn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MBI, (Bloeimaand,) 31 dagen. Opkomst dsr Zon 4 u. 15 m. Onderg. 7 n. 52 m. Zondag 18 Laatste Kwartier. Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Hemelvaartsdag. "Vrijdag 23 Zaterdag 24 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 Mei 1884. Blijkens een bjj het Departement van Marine ontvangen rapport is Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp," onder bevel van den kapitein ter zee P. ten Bosch, adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje, den 17 April jl. ter reede Monrovia (Liberia) aan gekomen. Dinsdagavond keerde de loods- transportstoomboot Frans Naerebout alhier terug van een tocht ter op sporing van boven water uitstekende wrakstukken langs onze kust, waartoe zij Dinsdagochtend was uitgestoomd. Men had een mast aangetroffen, zit tende bjj Zandvoort Z. O. t. O., 3 mijl afstand, doch pogingen om den mast van die gevaarlijke plaats te verwijde ren mislukten door het breken der trossen, die daaraan waren bevestigd. Zooals bekend is, werd op 1 Maart 11. te Amsterdam de eerste algemeene vergadering gehouden van de NederlandschePensioenvereeniging voor werklieden. De statuten, voor zoover zij nog niet waren goedge keurd, werden toen vastgesteld, en een blijvend bestuur werd gekozen. Met genoegen kan men nu mede- deelen, dat de voorbereidende werk zaamheden zóóver gevorderd zijn, dat alle hoop bestaat, dit jaar tot uitvoe ring van het hoogst nuttige doel der Vereeniging te komen. Gezegde Ver eeniging zal daartoe twee fondsen oprichten, nl. een werkliedenfonds en een waarborgfonds. Bjj 't werklieden fonds zullen de werklieden zich kunnen verzekeren, hetzij voor een pensioen op den ouden dag, hetzij voor een uitkeering bij overlijden, terwijl het waarborgfonds zal dienen, om de aan te gane verbintenissen tegenover de verzekerden te waarborgen. Naar men verneemt, worden nu reeds, terwpl de verzekering nog niet eens openstaat, en bp de mindere standen de zaak nog grootendeels onbekend is, zeer vele aanvragen om ver zekeringen te sluiten gedaan, zoodat de behoefte aan een instelling als de Nederlandsche Pensioen vereeniging nog grooter blijkt te zijn dan menigeen misschien vroeger gedacht heeft. De eenige moeilijkheid, die nu nog wel zal bestaan, is het bijeenbrengen van een voldoend waarborgfonds, dat natuurlijk nit vrij willige bpdragen moet worden gevormd. De krachtige steun, dien het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen zich voorstelt aan de jeugdige Vereeniging te verleenen, en de toe zeggingen die reeds tot heden zpn gedaan, zullen het bestnur ongetwij feld in staat stellen, in 't najaar een zeker aantal verzekeringen aan te nemenmaar zal de Vereeniging in derdaad eene echt nationale zijn, die voor den geheelen werkenden stand openstaat, dan zal de steun van het meer welgestelde deel der Nederland sche natie daarvoor onvermijdelijk zijn. Een beroep daartoe zal eerlang op het Nederlandsche volk worden ge daan, en wij spreken de stellige ver wachting uit dat dit beroep niet te vergeefs zal zpn, te meer daar de steun onder andere wijzen ook op eene zoodanige kan verleend worden, dat geldelpke offers waarschijnlijk niet noodig zullen zpn. Zoolang nl. de verzekering geen verlies oplevert, be houdt men bij het nemen van een aandeel in het waarborgf onds zpn recht op 4 pet. rente, en de verliezen kunnen altpd gemakkelijk binnen zekere perken gehouden worden door wijziging der tarieven voor later toe tredenden. Volgens bericht uit Suez, is het stoomschip Gelderland, van de Rotterd. Lloyd, aldaar uit zee terug gekomen, met brand in de lading. Een later bericht meldt dat men den brand is meester geworden, doch de lading zwaar beschadigd is. De passagiers gaan op een andere mail boot over. Alles was overigens wel aan boord. De Londensche correspondent van hetN. v. d. D. meldt het volgende: *De Heer M. Parser, van Scheve- ningen, is er zooeven in door een Londensch syndicaat het kapitaal verzekerd te krijgen, benoo- digd voor den aanleg van de zee haven te Scheveniugen, zelfs indien, na het nu aanhangige onderzoek van de plannen-Siccama, een uitgebreider plan op grooter uitgaven gebaseerd zou worden wenschelijk geacht.* Woensdagmorgen te 10 uren, werd door het ambtenaarspersoneel der afd. Weg en Werken eu enkele andere ambtenaren van de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij een proefrit naar Helder gemaakt met een nieuw model salon-wagen, z. g. Pullman's- car, waarvan er 20 dezer in locaal verkeer op de Hollandsche en Ooster- spoor een vijftal in dienst zullen wor den gesteld. Verraadt het tamelpk bonte, met verguld en kleuren uitgedoste uiter lijk den Amerikaanschen oorsprong, en zouden wp het in dat opzicht liever wat stemmiger en smaakvoller wenschen beschilderd te zien, het in wendige doet daarentegen den vervaar diger «11e eer aan. De lengte van het rijtuig 18.50 M., is voor onge veer tweederden ingenomen door een smaakvol salon, langs welks wanden ter weerszpden acht zitplaatsen zpn aangebracht, bestaande uit op een spil draaiende fauteuils, zoodat men zonder op te staan zich in alle rich tingen bewegen kan. Voor eiken fauteuil bevindt zich een vaststaand tafeltje. Tusschen de fauteuils loopt een vrij breed pad, dat het rijtuig in zpn geheele lengte doorsnijdt, en waardoor men van uit het salon toe gang heeft tot het er achtergelegen rookvertrek, waar de zitplaatsen meer in overeenstemming zpn met die der gewone le klasse waggons. Vóór aan den waggon is een buffet, en aan beide einden bevinden zich gemakken. De zitplaatsen zpn allen met rood fluweel bekleed eu de vloer met een smaakvol tapijt belegd. De verwar ming geschiedt 's winters door buizen langs de wanden, die door stoom worden verhit. Voor ventilatie is voldoende gezorgdterwpl buitendien de balcons aan de beide uiteinden gelegenheid geven om van tijd tot tjjd wat versche lucht te happen. Men zal, om van dezen waggon gebruik te mogen maken, een zekere som boven den prijs le kl. moeten betalen. Voor gezelschappen die, in het schoone seizoen een uitstapje gaan maken, biedt dit nieuwe vervoermid del al het comfort aan wat men ver langen kan om zich vrij en gezellig onder elkaar op reis te bewegen. Eenige dagen geleden deed een bericht in verschillende bladen de ronde, dat aan den Leidschendam vier schilderijtjes zouden verkocht zpn voor een rijksdaalderdat de gelukkige kooper er weer f 300 voor zou ontvangen hebben, en dat ze in andere hauden zouden zpn overgegaan 70or f1500. Wat is geschied Men heeft uit den mond van den gelukkigen kooper, een slagersknecht, opgevangen, dat hij werkelijk van een oude vrouw vier schilderijtjes, met het gedrukte onderschrift Episodes uit het leven van Huig de Groot" gekocht heeft voor een rijksdaalder en een pot kluifjes, om soep vaii te kokeu. Later is hem evenwel gebleken dab ze vol strekt geen waarde hadden, en zelfs te slecht waren, om in een woon kamer te worden opgehangen. Toen heeft echter een grappenmaker die oude vrouw wijs gemaakt, dat ze eerst voor f 300, later voor f 1500 verkocht wareu. Gevolgen Bezoek van 't vrouwtje bij den Burgemeester, ten einde door diens tusschenkomst een gedeelte van de aanzienlijke winst machtig te worden. Toen haar dit natuurlijk niet gelukte, heeft ze met 't zelfde doel, pogingen aangewend om een verzoekschrift te richten tot Z. M., en toen mèn haar zei: »daar kan de koning niets aan doen," meende zij, dat de Koning er wel wat aan kon doen, want dat zij ge noeg van de wetten wist, daar haar grootvader politie-ageut was geweest. Het kostte heel wat moeite, haar van haar plan af te brengen. (Amst.) De vorige week heeft men bij het afbreken van een oud huis te Burgwaldniel, nabij Venloo, onder den vloer een kruik eu een emmer gevonden, gevuld met gouden en zil veren munten uit het begin der vorige eeuw. Door den officier van justitie te Amsterdam, is, naar men verneemt, rechtsingang met bevel tot inhech tenisneming verleend tegen E. M. C. T o b i a 8, lid der firma D. Tobias en Zoon, commissionnair in effeeteu, wegens bedriegelpke bankbreuk en verduistering van gelden. Hij ver zoekt allen die inlichtingen aangaande de handelingen van den bankbreukige en diens broeder W. A. Tobias kunnen geven, daarvan aan zpn parket mede- deeling te doen. Te Deventer werden Dinsdag middag een man en vrouw en drie kinderen na het gebruik van het middagmaal ongesteld. Het bleek spoedig dat daar een vergiftiging had plaats gehad, doordat zij spijzen hadden genuttigd welke gekookt waren met azijn in een koperen ketel. Door spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp heeft het geval tot nog toe geen ernstige gevolgen gehad. Men schrijft uit Tzum hij Fra- neker dd. 12 Mei 't Was hier gisteren, Zondagmiddag een opschudding in ons anders zoo rustig dorp. De kerkklok, die steeds een kwartier voor den aanvang der godsdienstoefeningen zpn noodigende roepstem uit den bekenden langen toren over het dorp doet weerklinken, zweeg juist stilde menschen waren reeds voor een deel in de kerk ver zameld toen eensklaps vreeselijke kreten op de straat de oorzaak waren, dat een groote menigte op weg naar het kerkgebouw zich verzamelde om het huis, waaruit die jammertouen kwamen. Een oogenblik daarna sleepte men een meisje, dat vau jongs af door een schrikkelijk zenuwlijden wordt gekweld, op straatmannen vliegen naar den toren om de brand spuit te halen en klein en groot, in de kerk reeds neergezeten, stroomt weer naar buiten om toch te zien, wat er wel te doen mocht zpn. Een arbeidersvrouw, die reeds eenigen tpd bepaald krankzinnig was geweest, doch zich tot nu toe vrij rustig had gehouden, maakte van de afwezigheid van haren man gebruik, om 't huis, waarin zij met nog een ander gezin wooüde, in brand te steken, entoen haar buurmeisje, die zij, misschien wel om hare zenuwtrekkingen in het gelaat, in den laatsten tijd volstrekt niet kou uitstaan, naar achteren kwam, greep de ziunelooze vrouw de weer- looze aan, wierp haar tegen den grond en trachtte haar te smoren. Nog een oogenblik, zoo verklaarde de genees heer, en het zou haar gelukt zijn doch gelukkig werd zij nog juist bijtijds door de toesnellende buren verlost en, hoewel deerlijk toegetakeld, schijnt zijop dit oogenblik buiten gevaar. Ook de branddie reeds eenigszins dreigend begon te worden, was spoedig gebluschtdoch met kerkgaan was het voor dezen middag gedaan. De burgemeester bracht met een paar agenten de krankzinnige naar het gesticht, waar zij reeds veel vroeger had moeten ziju. Uit Wanneperveen wordt aan de Mepp. Ct. gemeld »Voor eenige dagen had hier een niet alledaagsch voorval plaats. Een huisvader, die zijn teedere wederhelft gedurig onthaalde op een dracht stok slagen, had zich des morgens van huis begeven, na zpn echtgenoote eerst een geduchte kastijding te hebben toegediend. De laatste, vreezende dat dien dag nog wel een tweede editie kon volgen, maakte van zpn afwezig heid gebruik om een andere woning te huren en dit nieuwe lokaal te be trekken. Alvorens zij met de ver huizing enz. geheel gereed was, keerde de ega terug en maakte een einde aan de verdeeling der roerende goe deren, waarmede de vrouw bpna ge reed was. Zij had haar aandeel ook bpna weggevoerd, behalve een kind en een daarbij behoorende wieg, het geen de man weigerde aan haar af te staan. Een rechtspraak als die van wijlen koning Salomo achtte men hier niet noodig; des nachts drongen eenige onkenbare mannen, gewapend met fuikstaken, in de woning en maakten zich meester van het kind en de wieg. Een en ander werd aan de moeder ter hand gesteld. De huilende klaukeu, welke later uit de woning van den vader werden vernomen, weet men niet te verklaren, of deze uit liefde voor het kind of uit respect voor de fuikstaken moesten worden aangemerkt." Uit Kragerö wordt van 6 Mei gemeld Gisterenavond werden hier door den Deensohen schooner „Latona," kapt. Mik- kelsen, aan l.and gezet 6 man der equipage en de kapitein van het brikschip „Alma," van Udevalla, dat den 3den dezer door een gasontploffing totaal vernield werd. De brik was op reis van Llanelly naar Stockholm, beladen met gewone stoomkool. Gedurende de reis had men zorg gedragen voor de afleiding van mogelijk zich ontwikkelend gas, ofschoon er aan de laadplaats ver klaard was, dat er voor ontploffing geen gevaar bestond. Toen de equipage den 3den dezer, des ochtends te 8 ure, het ontbijt nuttigde, hoorde men op eens een slag als van een feilen donder. Het dek vloog letterlijk in stukken de lucht in, zoodat de stukken daarvan in het marszeil bleven vastzitten, de booten op het grootluik werden de lucht ingeslingerd, en vielen in stukken neêr de fokkemast werd uit het spoor in het kolsem gelicht, zoodat het tuig aan dien mast heen en weder slingerde en elk oogen blik over boord dreigde te gaan. Het lot der bemanning was nog treuriger. Een matroos werd in een enkel oogen blik gedood, zonder eenig teeken van leven meer te geveneenen lichtmatroos werd 't hoofd vermorseld en verbrand, zoodat 't bijna een vormlooze massa scheenden tweeden stuurman werd haar en baard af gebrand, en hij kreeg zware brandwonden aan hoofd en handen de man aan 't roer werd met het hoofd tegen het dek geslagen en beet zich daarbij de tong stuk, terwijl den stuurman een vinger bijna werd afge scheurd. Geen ontkwam er ongedeerd aan de ramp. Toen men, nadat de eerste schrik voorbij was, eenigszins tot bezinning kwam, vreesde mendat het schip zou zinken, daar 't telkens, wanneer het in de hooge zee overging, water schepte, en het tuig van de fokke mast steeds dreigde neer te vallen. Men hield recht onder den wind en de weinige mannen, die in zooverre ongedeerd waren leven, zetten noodsignalen op. Te 12 ure 's middags hield de „Latona" op de brik af eu door de hulp van een groote boot, die inmiddels van een bark van Sta- vanger ter redding was uitgezonden, werd het werk der overbrenging van de arme verslagenen veel vergemakkelijkt. Aan boord der „Latona" gekomen, werden zij het voorwerp der liefderijkste verpleging en der zorgzaamste behandeling. Van de uitrustingen werd slechts zeer weinig gered, zoodat de manschap van bijna alles ont bloot was. Men verliet de brik in de Noordzee, 25 kwartmijl NO. van het vuurschip „Leman Ower." Verscheidene der schepelingen zullen hier hoogst zeker onder geneeskundige behandeling komen, eer er aan gedacht kan worden, hen naar hunne woonplaatsen in Zweden te zenden. Als eenig mogelijke oorzaak voor de ontploffing moet men aannemen, dat er in het volkslogies een lucifer is aangestoken, en dat deze het misschien door het dek opstijgende gas heeft doen ontbranden. Dit treurig ongeluk is een ernstige waarschuwiug voor ieder schip, om de grootste omzichtigheid in acht te nemen bij het behandelen van ladingen steenkool, in de havens in Bristolkanaal ingenomen. Jaarlijks komen ontploffingen voor van gas, dat zich uit deze kool ontwikkelt, ofschoon die zelden zulk een verschrikkelijk karakter aauaemen, als in dit geval. Parijs, 14 Mei. (R. O.) Gisteren avond had op den Noorder-Spoorweg bij St. Dénis een ongeluk plaats. Door den verkeerden stand van een wissel reed de trein die uit Bon-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1