21( Zoner-Goocert, Nl KINDERMEISJE. Ad verten liën. VAN BINNENDIJK, Vrije Geref. Gemeente, Ds JOH. VAN DEN BROEK. gark Omtrent het bezoek van H.H. M.M. de koning en de koningin te Brussel, meldt men nog het volgende: Uit de vensters van alle huizen werd met zakdoeken gewuifd en de muziek werd door de toejuichingen geheel overstemd. De troepen waren aan de rechterzijde van het stadhuis geplaatst en de vereenigingen aan de linkerzijde. Boven de hoofden werd met de vaandels en schilden eerbiedig voor de hooge personen gewuifd en de vorsten groetten wederkeerig met den hoed en met de hand het geestdriftige volk. Een diepe en onvergetelijke indruk maakte zich van het publiek meester, toen Koning Willem zich tot Koning Leopold wendde en hem warm de hand drukte, waarna hij ook een handdruk met den minister van buitenlandsche zaken, den heer Frère Orban, wisselde. Na tien minuten op het balcon vertoefd te hebben, steeg de stoet weder in de rijtuigen om het plein tweemalen rond te rijden, ten einde de schutterij en de vereenigingen de revue te laten passeeren, onder 't geroep van Leven de KoningenLeven de Ko ninginnen Op dit oogenblik wierpen alle dames, die op het balcon van het stadhuis en voor de vensters der particuliere huizen gezeten waren, hare bouqetten en losse bloemen op de rijtuigen der Vorsten en Vorstinnen. Terwijl het orchest de twee Nederlandsche volksliedereu speelde, reed men langzaam naar het Paleis van Justitie. Daar werden de vorstelijke personen ont vangen door den minister van justitie, den heer Bara, en na de gebruikelijke voor stellingen, werden de zalen bezichtigd Op den terugtocht is een treurig onge luk voorgekomen. De paarden, voor den ladauer van den gouverneur van Brabant, den heer Heyvaert, gespannen, geraakten in de Rue de la Régence op hol. Iedereen keerde van het paleis van Justitie terug, zoodat men met den rug naar het rijtuig gekeerd was. Gelukkig werd door de grenadiers spoedig ruim baan gemaakt. In hun dolle vaart wierpen de paarden een klein meisje om, gingen rakelings voorbij de trams, tot zij op de Place des Palais, dus voor het koninklijk Paleis nederstortten, in hun val zeven personen verwondende, waarvan drie vrouwen. Vijf van de ge wonden werden in de woning van den conciërge van het Paleis gedragen en ver zorgd. Juist op dit oogenblik keerden de ko ninklijke rijtuigen terug. Hunne Majes teiten, door dit ongeval pijnlijk aangedaan, lieten onmiddellijk naar den toestand der geblesseerden informeeren. Gelukkig ver keert geen van allen in levensgevaar. De groote illuminatie in het Park is op hoog bevel tot den avond van den volgen den dag uitgesteld. Het geschenk, dat H. M. de Koningin is aangeboden door de leden van de Hol- landsche Club, bestaat uit een ruiker, met echte kanten omzoomd en een kanten waaier, waarin de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont zijn gewerkt. Hunne Majesteiten keeren heden Vrijdag morgen naar Nederland terug. Stoom vaartberich ten Het stoomschip Koningin Emma vertrok 80 Mei van Marseille naar Amsterdam. Markt-Berichten. Pubmerend, 20 Mei. Aangev. 11 Paarden, 397 Koeien, Melkkoeien handel stug, prijs houdend, vette Koeien hoog, 160 vette Kal veren f 0.80 a 1, 135 nucht. dito f 10 a 20, beide handel ving, 2780 Schapen en Lam meren, vette Schapen prijshoudendhandel vlug, Lammeren hoog in prijs, 71 vette Varkens f0.42 a 0.50 per P., handel vlug, 269 Biggen f6 a 10, handel stug, Kipeieren f3 a 3.50, Eendeieren f 3.30 p. 100, 2318^ P. Boter, per pond f 1.30 a 1.40. Kleine Kaas f41.50, Middelbare f30, aangevoerd 321 stapels. V isscherij-Berichten 22 Mei. n.m. 6 vletten met 25 a 60 rog, p. st. 19 en 18 cent. 19 tal geep, per tal f 7,50 tot f 9,80 korders met 15 tot 75 tongen, p. st. 45 a 50 cent. 100 a 260 kleine en middelsoort tongen, p. st. 10 a 25 cent. 23 Mei vin. 15 vletten en blazers met 25 tot 90 rog, per st. 17 tot 20 cent. 9 korders met 40 tot 100 tong, p. st. 45 cent. 260 tot 450 kl. en middelsoort tong, p. st. 10 a 25 cent. 2 tot 12 mandjes kl. schol, per mand f8.55 a f3.20. Andere schuiten nog in zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 20 tot 23 Mei. OndertrouwdGeene. Gehuwd: C. Bakker, en A. van 't Hert. A. Boendermaker, en A. M. Buis. J. W. 81uijters, en J. de Groot. H. Grimme, en M. Visser. BevallenE. M. P. Riesselman, geb. Pee ter», z. C. Ham, geb. Veldman, z. M. J. Rademaker, geb. Posthumus, z. D. Asma, geb. Blikkenhorst, d. E. P. Lafeber, geb. Collet, z. Overleden: H. Rijnders, 45 j. G. J. M. Keuzekamp, 20 j. P. J. Roosendaal, 5 d. L. Steijn, 22 j. M. J. Hin, 12 w. C. van Horik, 10 in. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Texel. Van 15 tot 21 Mei. ONDERTROUWD Gerbrand Zoetelief en Ad naatje Dito. GETROUWDGeene. GEBORENAlbert, zoon van Gerrit Dros Az. en Pieternella Tauis. Immetje, dochter van Jacob Sandifort en Hendrikje Kind. OVERLEDEN Neeltje Vos, 35 jaren, gehuwd met Koendert De Boer. 315*1° STAATSLOTERIJ 4de Klasse. 2de Lijst. No. 13586 f 25000. No. 5206 f 5000. No. 18773 f2000. No. 12238 f1500. Nos. 6756, 7692 en 11704 f 1000. Nos. 659, 14888, 15305 en 19648 f400. Nos. 8800, 6712 en 13929 f 200. Nos. 4130, 5667, 7589, 9278, 11363 en 15640 f 100. 3de Lijst. No. 18247 f 1500. No. 17973 f 200. No. 4141 f 100. Vervolg der Berichten. Naar men verneemt, wordt bin nenkort eene belangrijke promotie bij bet korps zee-offieieren verwacht. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Sommelsdijk, liggende aan 'a Rijks werf alhier, zal, naar men verneemt, iu bet begin van Augustus a. s. in dienst wordeu'gesteld, ten einde het stoomschip Alkmaar te Cura§ao af te lossen. Tot sclieepsdiepgangmeter te IJmuiden is benoemd de heer D. de Wit, thans als zoodanig hier werk zaam. Terwjjl gisterenuamiddag de schipper en andere bewoners eeuer schuit, liggende in het kauaal nabij de;.Broodsteeg, afwezig waren, maakte iemand van deze gelegenheid gebruik, om een visite aan bet vaartuig te maken, met geen andere bedoeling, dan wat van zijn gading was, weg te nemen, betgeen hem gelukte. Het gemis van een en ander werd door den schipper, die inmiddels was te ruggekeerd, opgemerkt, die dadelijk aan de politie aangifte deed, deze haaste zich nasporingen te doen die, op aanwijzingen van eenigen, die het in dividu op de schuit gezien hebbende, volkomen slaagde; de man werd nabij 't station gevat en ter verzekering weggevoerd. De bevolking van N.-Holland bestond op 31 December 1883 uit 363.255 mannen en 387.164 vrouwen, te zamen 750.419 persouen. In den loop van het jaar was zp vermeerderd met 17.727 personen of 2.4 pCt., waarbij 670 meer vrouw, dan mann. De vermeerdering der geboorte was 27.202 (waarvan 13.884 m.), door vestiging 62.264 (waarbij 31.608 mannen); de vermindering door sterfte bedroeg 17.478 (waarbij 8989 mannen), door vertrek 54.260 (waarbij 27.974 mannen). De geboorten waren in ver houding nog iets hooger in de vijf gaootste steden der provincie nam. 3.73 pCt., dan in de overige gemeen ten, waar zij 3.68 pCt. bedroeg. De sterfte was daarentegen in de eerste 2.6 pCt., in de overige slechts 2.07 pCt. Door meerdere vestiging bo ven vertrek werd evenals in de laatste jaren de bevolking slechts in weinige gemeenten vergroot. Yan de 129 kleine gemeenten in slechts 37, en van de 5 groote steden in slechts 3. De bevolking der kleine gemeenten verminderde daardoor met 352 mann. en 200 vrouwen die der groote ge meenten vermeerderde door overmaat van vestiging boven vertrek met 3674 mann. en 4370 vrouwen. Daarvan komen op Amsterdam 3463 mann. en 3931 vr. Haarlem 554 755 Alkmaar 29 83 Daarentegen ging de bevolking van Helder door de omgekeerde reden achteruit met 13 mann. en 186 vr., die van Zaandam met 47 m. en 13 vr. Opmerkelijk is de groote toene ming der bevolking van Nieuw er- A m s t e 1 door meerdere vestiging, nl. 703 mann. en 798 vr., waardoor de bevolking dier gemeente met 8 pCt. 3g, (Handelsbl.) De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een di ploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende den 10 Juni, zitting houden te Rotter dam, iu het gebouw der Loge (Een- drachtsstraat N°. 14). Zjj, die tot een dier examens wen- schen toegelaten te wordeu, moeten hiervan voor 3 J uui schriftelijk en vrachtvrij kennis geveu aan den voor zitter den Heer J. R. P. E. Knip- horst, te 's-Graveuhage, met overleg- giug van geboorte-akte en opgave vau tegenwoordige woonplaats. Bij deze kennisgeving moet tevens ver meld worden, of de candidaat al dau uiet wenscht bewijzen te leveren van zijue kennis omtrent hetstoomwerk tuig. De candidaten moeten den 18- jarigen leeftijd hebben bereikt. Voor verdere bijzonderheden zie de St. Ct. N°. 119. Texel, 23 Mei. De verzending vau lammeren heeft een aanvang geuomen. Naar ver schillende plaatsen werden met elkaar uitgevoerd 3426 lammeren. Voor de Leidsche markt vertrokken van hier 7 tjalkscbepen, gesleept door 2 kleine stoombootjes, benevens een veeboot uit Alkmaar. Nog werden metd vervoermiddelen verscheept 36 koeien en 4 schapen. In de volgende week zal de uitvoer veel grooter zijn. De eerediploma's en goudeu medailles der Internationale Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam, zullen a. s. Zaterdag worden uitgereikt, i den vorm van een halven meter pa pier. De overige onderscheidingen wordeu den bekroonden toegezonden. -Door den commissaris van po litie in de 2de sectie te Amsterdam, wordeu in het Politieblad twee Duit- scbe vrouwen gesignaleerd als ver dacht zich in den avond van den 15en Mei te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van 3 bankbiljetten elk van f300. De eene is genaamd Emma Reitz, oud 23 jaar, de ander is alleen bekend onder de naam Marie, oud 21 jaar, beiden reizen vermoe delijk in gezelschap van Otto Blok, oud 25 jaar, een kelluer. Aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam wordt sedert de vorige week voor officieren-commis sarissen de gerechtelijke instructie ge voerd in zake het mishandelen van politiebeambten door mariniers van het garnizoen in den avond van den 15 April jl. op den Zeedijk. Verschil lende bewoners uit die buurt zijn reeds als getuigen gehoord en de instructie duurt nog steeds voort. Ten behoeve van de tweehon derd personen, die schade lijden door den brand van het Stadstheater te Weenen, is een inschrijving geopend. De Keizer gaf f1500 de Aartshertog Willem f 400 en Nathaniël Rothschild f 1000. De twee timmerlieden die, zooals nu gebleken is, den brand veroorzaakten door onvoorzichtigheid bij het rooken zijn in hechtenis genomen. Pasteur, de beroemde Fransche geleerde, heeft dezer dagen in de Aca demie van wetenschappen te Parijs het een en ander meegedeeld over de ouderzoekiugen betreffende de honds dolheid, waarmede bij zich sedert een viertal jaren bezighoudt. Hij heeft bevonden, dat de smetstof door inenting op apen zoozeer ver zwakt, dat zij, later weer op een hond overgebracht, geen nadeelige werking meer oefent. Bij konijnen echter wordt de smetstof door overbrenging voortdurend gevaarlijker. Dat bleek uit de door hem genomen proeven, die hem hoop geven, dat het der wetenschap eens zal gelukken, die vreeselijke ziekte geheel te voorkomen. Vóór de inenting echter ook op men seken toegepast kan worden, zijn nog een reeks van proefnemingen noodig. Pasteur heeft de Regeer in g verzocht een commissie te benoemen, aan wel ker oordeel hij door proefnemingen op ingeente en oningeënte honden de uitkomsten die hij verkreeg zal onder werpen. Een huwelijksaanvraag, gelezen in een New-Yorksch blad »Een heer, in het bezit van een grooten uitzet, alles gemerkt met de letters M. P., dien hjj voor zjjn bruid had laten maken, die onlangs overleden is, wenscht, om de letters niet te behoeven te veranderen, een huwelijk aan te gaan met een dame, die dezelfde naamcijfers heeft." liet Spoorwegongeluk bij IMeinerbrug. Eeu spoorwegongeluk, dat de vreesclijkste gevolgen zou gehad hebben, zoo het een personentrein had getroffen, heeft gisteren nacht op den Oosterspoorweg, tusschen Amsterdam en Weesp plaats gegrepen. De goederentrein, die twee uur na mid dernacht van Amsterdam vertrekt, is n.1. in de onmiddellijke nabijheid van de Die- merringvaart, ontspoord, naar men zegt, tengevolge van herstellingen, diejl. Woens dag aan den weg waren verricht en waar van de machinist niet genoegzaam op de hoogte zou zijn gesteld geworden. Dit zal door de bevoegde autoriteiten moeten wor den beslist. Op de plaats des onheils heerscht de grootste wanorde. De locomotief staat diep in 't zand gedrongen, met de buffers tegen de breugleuning drukkend, waardoor het te verwonderen is, dat deze niet voor den last is bezweken en het zwaar bescha digde stoompaard niet in de vaart is ge stort. Alles is verwrongen, gebroken en ineen gedrongen. Één goederenwagen zit gedeel telijk in de tender. Vier of vijf wagens zijn blijkbaar met vliegende vaart op elkaar ge- loopen. Een drietal andereu zijn van den hoogen dijk afgeslagen en liggen in de diepte, bet houtwerk aan splinters, het ijzer verwron gen en afgebroken. De goederen, die door den trein werden vervoerd lagen zwaar be schadigd op en onder de versplinterde wa gens. De weg was dus geheel versperd, waar door de reizigers daar ter plaatse moesten overstappen, hetwelk soms vertraging van langer dan een uur tengevolge had. Erns tige ongelukken zijn gelukkig niet voorgeval len; alleen een treinsmid is zoodanig aan armen en beenen gekneusd dat men voor zijn leven vreesd. Een conducteur bekwam eenige kwetsuren van minder gevaarlijken aard. Het aantal spoorwegongelukken dus weder met één vermeerderd. l^Vs-jarige Ecktvereeniging van onze geliefde Broeder, Zuster en Zwager jjANDRIES VAN BREDERODEg en TRIJNTJE BIESSEBOER. Sloterdijk, den 26 Mei 1884. Algemeeue kennisgeving. Getrouwd HERMANÜS GRIMME en MAARTJE VISSER, die tevens ook hunnen dank voor de buitengewoon groote belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 21 Mei 1884. Bevallen van een welgeschapen Zoon C. HAM, geb. Veldman. Helder, 19 Mei 1884. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven van onze jongste lieveling CORNE- LIA, in den jeugdigen leeftijd van ruim 10 maanden, diep be treurd door haar ouders, groot moeder en verdere familie. Helder, 21 Mei 1884. H. J. VAN HORIK. N. VAN HORIK— RIJPER. Heden overleed zacËt en kalm, na een smartelijk en geduldig lijden, onze innig geliefde zoon JAN, in den ouderdom van 12 jaar en zeven maanden, diep be treurd door zijne ouders, broe ders en zusters. Zwaar treft ons deze slag, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen wijsheid en liefde is. Nieuwediep, 21 Mei 1884. J. PORTEGIJS, en Echtgenoote. Heden overleed onze lieveling MEINDERT JOHANNES, op den leeftyd van 3 maanden. M. HIN. A. M. HIN v. d. wooning. Helder, 21 Mei 1884. Heden werd ons ouderhart zwaar getroffen door bet afster ven van onze lieveling AALTJE. Vijf jaar en twee maanden moch ten wij ons in haar bezit ver heugen, doch wij hopen in Gods wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 21 Mei 1884. D. VAN APPELLOO en Echtgenoote. Vorderingeu ten laste der boedel van Mevr. de Douairière BOURICIUS, geb. DE VAYNES VAN BRAKELL, worden vóór den 1 JaHi e.k., inge wacht bij Mr. D. P. H. ABERSON, Executeur. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 25 MEI 1884, voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optredende WelEerw. Heer Candidaat tot den H.Dienst teUtrecht. HOOGSTRAAT. ZONDAG a. s, Voorin. 10 uur. 's Namiddags Suur. Vergadering op ZONDAG 25 MEI, des avonds van 6 tot 8 uur, in het lokaal van de Wed. P, VAN WIJN GAARDEN. Een getrouwe opkomst wordt verwacht. HET BESTUUR. te geven door het Stafmuziekkorps der Kou. Marine, onder directie van den Kapelmeester J. KONING, op ZONDAG 25 MEI 1884, van 21/* tot 4 ure. ENTREE voor een Heer f 0.49. eene Dame 0.25. De ondergeteekende bericht zijnen geachten plaatsgenooten, dat hij de Schoenmakers-affaire, aan de Zuidstraat No. 77, van den Heer W. v. d. BEN, heeft OYER- GENOMEN. Hij beveelt zich minzaam aanbelovende een nette en prompte bediening. Mr. Schoen- en Laarzenmaker. niet beneden de 15 jaar, bij Mej. BUHSE, Kruisweg. Oevraagd. een vlug Dagmeisje of Dienstbede. Adres Berkhout Co. Wordt gevraagd een Dienstbode, die met de wasch kan omgaan. Adres Berkhout Co. Oevraagd een flinke LOOPJONGEN, bij STADERMANN, Boekh. Helder. Oevraagd Adres Mejuffrouw REITSMA, Dijk- straat. gevraagd, niet beneden 18 jaar, die met de wasch kan omgaan. Adres Dijk- straat 393, Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2