Advertentiën. dat met 453 koelies aan boord op reis was van Calcutta naar Suva, is de Fidsji-eilaudeu verongelukt. Zeventig passagiers zijn verdronken, naar men vreest. Een gedeelte dei- bemanning landde op bet eiland Fidsji. Te Bjelopolje, in het Russische gouvernement Kiew, heeft een sol daat, Rudenko, van een hem gegeven verlof gebruik gemaakt om thuis zijn geheele familie van kant te maken. Achtereenvolgens heeft hij zijn moeder, zijn drie zusters, zijn zwager en zijn schoonzuster met haar twee kinderen in hun slaap met een bijl om het leven gebracht. De daad moet met buitengewone woestheid gepleegd zgu en alleeu de zwager schijut tegenstand te hebben geboden, daar er zeven wonden op zijn lijk gevonden werden. De moord is waarschijnlijk het gevolg van fa milietwist geweest, want er is niets ontvreemd en Rudenko was altijd een bedaard en matig man en toont ook geen spoor van verstandsver bijstering. Hij deed zelf aaugifte vau de misdaad, doch loochent dat hg de dader is, ofschoon de bewijzen tegen hem overweldigend zijn. Het Belgische officiëele blad Le Moniteur Beige bevat een uitvoerig verslag vau de verklaringen, door den heer Hansoul, hoofdredacteur van 1'Hotel de Ville, betreffende de zaak Peltzer afgelegd. In een begeleidend schrijven aan den minister van Jus titie zegt de Procureur-Generaal, dat uit het onderzoek het geheel hersen schimmig karakter blijkt van de be kentenissen van Hansoul. Er bestaat in deze mededeelingen volstreks niets, dat een nieuw onderzoek zou wetti gen of den minsten twijfel laten heerschen over de rechtvaardige ver oordeeling, die de gebroeders Peltzer heeft getroffen. Bjj dit verslag zjjn gevoegd de processen-verbaal der verklaringen van Hansoul, van de vrouw vau Hum- beeck, van Sinclair, van Printemps, zjjue echtgenoote en zijne dochter en van vrouw Warroud en hare dochter. Een goudsmid te Doornik was bijzonder bang voor dieven en lag des nachts uren lang te luisteren of hij niets hoorde. Zaterdagnacht kwam zijn zoon te middernacht thuis. De vader ontwaakt, verschrikt, krijgt een aanval van krankzinnigheid, grijpt een hamer en geeft zijn zoon met dit voorwerp een slag op het hoofd. De jongeling viel badende in zijn bloed ter aarde. Toen de ongelukkige vader bemerkte wat hij gedaan had, nam hij een mes en sneed zich de keel af, waarna de dood onmiddellijk volgde. Eerst tegen den morgen kwam de zoon weder tot bewustzijn. Heldersche Moppen. DE KRACHT DER GEWOONTE. „Wel, vrouw," zegt het hoofd des gezins, die met het verkeerde been het bed was uitgestapt, „wat heb je van middag. Spi nazie zeker, hè? Het komt mij voor dat je nooit wat anders hebt dan spinazie. Naar den duivel met die spinazieEn heb je nog meer, als ik vragen magP" „Lamscoteletten, lieve," is het beschroom de antwoord van de vrouw. „Lamscote letten!" bauwt de knorrige man haar na, en barst in een spottend gelach uit. „Lams coteletten! Dat had ik wel kunnen raden. Het lijkt wel of hier in huis nooit wat anders te krijgen is dan spinazie en lamscoteletten." En driftig zijn hoed opzettende en de deur achter zich dichtslaande, springt de mis noegde man de stoep af en gaat naar een restauratie. „Wat belieft mijnheer te gebruiken?" vraagt de kellner beleefd, terwijl hij hem de spijslijst overhandigt. En wat zegt de man, na die te hebben ingezien „Breng mij een lamscotelet met spinazie o AL TE BEZORGD. Een dame was zeer bezorgd over hare gezondheid. Elke kleinigheid maakte haar ongerust, en dadelijk riep zij den dokter. De dokter was een bekwaam man en had eene groote praktijk, 't Was zeer onaan genaam vdor hem, zoo dikwijls voor niets geroepen te worden en hij besloot een gele genheid waar te nemen om de dame dit te laten bemerken. Op zekeren dag zag de dame een rood vlekje op hare hand en liet dadelijk den dokter komen. Hij bezag hare hand en zeide „Gij hebt wel gedaan inij zoo spoedig te laten roepen." De dame werd ongerust, en vroeg: „Is het dan gevaarlijk?" „Wel neen," antwoordde de dokter, „maar morgen zou het vlekje wel van zelf verdwenen zijn, en dan had ik geen visite kunnen op schrijven." Stoom vaartbericfa teil. Het stoomschip „Burgemeester Den ïex" arriveerde den 23sten Mei vau Batavia te Marseille en vertrok den volgenden dag. Het stoomschip „Madura" vertrok den 23sten Mei van Suez naar Batavia. Het stoomschip Prinses Ainalia, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. Vincent 23 Mei. Het stoomschip „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Mei te Southamp- toc. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 25 Mei Kaap Carvoeira. Markt-Berichten. Hookn, 24 Mei. Tarwe f8.50 a 9.50, Gerst f5.75 a 6, Haver f4.50. Erwten: Witte fll a 13, groene f 12.50 a 15, grauwe f 15 a 17, Vale f 7 a 9, Bruine boonen f 12 a 16.50, 6 Paarden f 100 a 180, 61 Koeien f200 a 300, 600 Schapen f30 a 36, 350 Lammeren f10 a 20, 40 Kalveren f8 a 22, 72 Varkens f12 a 22, 161 Biggen f 5 a 10, 12200 Kipeiereu f3 a 3.50, 3700 Eendeiereu f3.30 per 100, 1546 koppen Boter f 0.65 a 0.72jperkop. Alkmaar, 23 Mei. Kleine Kaas hooi f 39, gras f 39, Commissie hooi f 31.50, gras f32.50, Middelbare hooi f33.25, gras f33, aangevoerd 471 stapels, wegende 107421 P. Ter graanmarkt aangevoerd 180 mudden. Tarwe f9 a 9.75, Rogge f6.50 a 7.35, Gerst f6, idem chev. f7, Haver f3 a 4.25, Paardeuboouen f 6.50, bruine dito f 11 a 14, rood Mosterdzaad f 16.50, erwten: groena f 18, grauwe f 18, vale f 15, witte f 13. Alkmaar, 23 Mei. 7 Paarden f 50 a 100, 46 Koeien en Ossen f 140 a 280, 47 nucht. kalveren f10 n 22, 210 Schapen f12 a 30, 1173 Lammeren f10 a 20, 186 magere Varkens f 14 a 30, 368 Biggen f6 a 10, 19 Bokken en Geiten f 4 a 10, 11 kleine Bokjes f 0.50 a 0.80, Boter per kop f 0.80 a 0.85. Visscherij-Berichten. 26 Mei vm. 7 Vletten en blazers met 15 tot 100 roggen, per stuk 11 tot 25 ct.; nm. 40 korders met 10 tot 40 tongen, per stuk van 40 tot 45 ct.; 100 tot 400 klein en middelsoort tongen, per stuk 10 a 25 ct.; 2 tot 12 manden kleine schol, per mand f2.25 a f4.10; 30 tot 400 schelv, per 100 f5.50 a f6.00. 27 Mei, vm. 3 blazers met 30 tot 80 roggen, per stuk 22 tot 32 ct.8 korders met 40 tot 70 tongen, per stuk 45 ct. 200 tot 450 klein- en middelsoort tongen, per stuk 10 a 25 ct.; 60 tot 200 schelv., per 100 f6.50; 2 tot 7 manden kl. schol, per mand f2'70 a f3.25. Van Wieringen 16 tal geep, per tal f 8.00 a f 10.00. Burgerlijke Stand Melder. Van 23 tot 27 Mei. ONDERTROUWD: G. Lammers, werk man en T. Kunst. W. Hoornsman, werk man en J. van de Vliet. GEHUWD: Geene. BEVALLENA Hansen geb. Breet, d. L. de Groot geb. Brouwer, d. J. Kuiper geb. Verbeek, d. G. Fooij geb. Jonker, d. E. Clowting geb. Meeuwsen, d. M. Grooff, geb. Ran, d. OVERLEDEN: A. van Apperloo, 5 j. G. S. M. Sachse, 24 j. J. Portegijs, 12 j. C. J. Lamens, 14 m. C. Raap, 11 j. D. Bethlehem, 42 j. E. A. Zwaai, 9 j. L. Wijkman, 9 j. Vervolg- iler Berichten. Gisterenavond werd door de Regeliugs-Commissie voor de Nijver- heidstentoonsteliing alhier een ver gadering gehouden, waarin de noodige voorbereidende maatregelen werden getroffen. De noodige benoemingen werden gedaan van de leden der jury. Er werd bepaald, dat de voor werpen die zullen tentoongesteld wor- deu op Donderdag 5 Juni a. s. in 't lokaal Musis Sacrurn bohooren te worden bezorgd. Evenals bij de vorige tentoonstelling, zal er ook nu gelegenheid worden gegeven om de ingezonden voorwerpen door tus- schenkomst der commissie te ver- koopeu. Er worden zoowel bronzen als zilveren medailles uitgeloofd. Zondagavond vergaderden de leden der vereeuiging Ontwaakt bij Tijds," met hunne genoodigden in de feestelijk getooide zaal van Tivoli, om het tienjarig bestaan dier ver eeuiging te vieren. Bij de opening riep de president, de heer A. G. J. de Vries, allen het hartelijk welkom toe, schetste in korte woorden den toestand vau »0. b. T." en hoopte, dat allen een genoegelijken avond zouden doorbrengen. Vervolgens kwam het verslag vau den secretaris en eindelijk dat vau den penningmeester. Uit het laatste bleek, dat er in het afgeloopen boekjaar was ontvangen f 780.41, uitgegeven f 508.45, dus een batig saldo van f272.26. Met vroe gere baten bedroeg de kas op dit oogenblik f 1321.96. In plaats van den aftredeuden penningmeester, den heer N. Klein, werd de heer J. Bont gekozen. Feestliederen weerklonken door de zaal en gaven blijk van de opgeruimde stemming der leden. Door den heer A. B. Weber werd met innig gevoel voorgedragenhet schoone gedicht »De kleine Savoiaard." Voordrach ten en tooneelstukjes wisselden elkan der af. De muzikale voordracht van den heer vau Twisk, Dokter Isani- bart," verwierf een herhaald en wel verdiend applaus. Een deputatie van 't gezelschap Kruis voor Krijgsverrichtingen" met de banier dier vereeniging kwam O. b. T. gelukwenschen, bij monde van den president Slok. Met warmte werd hulde gebracht, aan 't vele goede, door O. b. T. in die tien jaren verricht en gaarne stemmen we met deu spreker in, wanneer hg den wensch uit, dat dit gezelschap nog jaren moge bloeien en uog vaak 't lot verzachten van hen, die de toe komst baug tegemoet zien. Nog lang bleef men gezellig bijeen. Door het springen eener flesch met benzine zijn gisterenavond in een broodbakkerij in de Vijzelstraat eenige personen, waarvan twee ernstig, aan gelaat en handen gebrand. Een dier personen is heden in het gasthuis ter verpleging opgenomen. Zondag namiddag hebben eenige kuapen uit deu Helder, te Huisduinen de baldadigheid gepleegd een vlet, staande op het strand aldaar, op er gerlijke wijze te beschadigen, na vooraf den inhoud, bestaande in riemen, zei len enz te water te werpen. Gelukkig werden ze in hunne vernielzucht ge stuit, door de komst van eenige per sonen. De schuldigen, op heeterdaad betrapt, zullën dus hunne straf zeker niet ontgaan, daar de politie de zaak in handen heeft. De minister van mariue brengt, ten vervolge op zijne aankondiging van den 15deu Mei 11., ter kennis van belanghebbenden, dat de mast, verbonden aan een wrak, ter hoogte van Zandvoort, in de Noordzee, zoo danig met steen is belast, dat daar uit geen gevaar meer voor visschers- vaartuigen kan voortspruiten. De gepensionneerde majoor kwartiermeester Van Engelen, onlangs met ingang van 1 Julia. s. benoemd tot admiuistrateur van het garnizoens kleediugmagazijn te 's-Hage, heeft voor die betrekking bedankt. De le machinist v. c. der Kou. Ned. Marine J. J. Knotter, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt met den laatsten dezer maand op non activiteit gesteld. Mej. A. Wijn, te Wieringen, is met goed, gevolg te Arnhem in de nuttige handworken geëxamineerd. Gisteren is te Texel door het bestuur der 30 gem. polders herbe steed het verhoogen van 1000 meters lengte zeedijk in 3 perceelen en in massa; minste inschrijver voor de 3 perceelen te zameu, de heer A. de Wgn, voor f 1475. Texel, 26 Mei. Aan de markt waren heden bijna 2000 lammeren. Er bevonden zich vele kooplieden van elders. De han del ging tamelijk naar wensch. De lammeren werden verhandeld van f 10.50 tot f 13.25 per stuk. Een enkel partijtje ging zelfs nog iets hooger van de hand. Het bericht, als zou de voort vluchtige post- en telegraafdirecteur van Yzondijke te Rijssel gearresteerd zijn, wordt door de Midd. Ct. ten stel ligste tegengesproken. In een gisterennamiddag ge houden algemeene vergadering van aandeelhouders, in de Koninkl. Fa briek van Stoom- en andere Werk tuigen te Amsterdam, is door de commissie, welke zich in de ver gadering van 9 dezer had vereenigd met het doel te trachten door per soonlijk bezoek der ingezetenen de aan de hypoth. leeuiug ad. f550.000 ontbrekende f316,000 te vinden, bij monde van den heer J. Ed. Teixeira de Matfcos, medegedeeld, dat de eerste pogingen moeilijkheden on dervonden wegens ongunstige tijds omstandigheden, doch dat sedert een bedrag vau f 362.000 is toegezegd, waarvan f 7000 voorwaardelijk. Gezamelijk is ingeschreven voor f596 000 of althans na verschillende conditiën een voldoend bedrag om de zaak te kunnen voortzetten. Nadat zich reeds eenige groepen werklieden in den morgen van Zater dag voor de woning des burgemeesters vau Amsterdam hadden verzameld, verschenen eenigen tijd later ver scheidene honderden voor het Stad huis, met hot doel om eeu onder houd met het hoofd der gemeente te hebben. ZEd. Achtb. liet ter kennis der verzamelden brengen, dat hij gaarne aan eenigen hunner audiëntie zoude verleenen", mits alles vermeden werd wat op eeu oploop geleek. Bijna onmiddellijk verspreidde zich de menigte en anderhalf uur latei- vervoegde zich een vijftigtal woord voerders ten stadhuize. Zij werden bij den Burgemeester toegelaten en klaagden hun nood over de toestanden, waaronder de werklieden der Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen, namens wie zij spraken, gebukt gingen en lieten de vraag volgen, of de gemeente niet werk zoude kunnen verschaffen. De burgervader autwoordde, dat van het verschaffen van arbeid door de gemeente geen sprake kon wezen hij verklaarde de bestaande omstan digheden zeer te betreuren en drukte deu wensch uit, dat weldra beter dagen mochten aanbreken. Ordelijk en rustig, als de geheele zaak aangevangen was, liep die ook ten einde. Te Delft heeft zich een com missie gevormd die ten doel heeft een tentoonstelling aldaar te orga- niseeren. 't Zal een tentoonstelling zijn van voorwerpen, betrekking heb bende op het leven en den tijd vau prins Willem I, en de duur is bepaald op ongeveer zes weken te rekenen van af 10 Juli, wanneer de opening zal plaats hebben. De commissie noodigt hen, die in het bezit mochten zjjn van documentenschildergen, portretten, platen, munten, pennin gen, zegels, boeken, handschriften, huisraad, kleediug, enz., uit dien tijd, daarvan opgave te willen doen en ze ten gebruike af te staan. Eeu logger, gevoerd door schip per J. Pronk, in Vlaardiugen bin nengekomen, rapporteert dat op de reis een zijner matrozen overboord sloeg. Dadelijk werden door den schipper pogingen aangewend om den drenkeling te redden deze had het geluk een touw te grijpen, dat hem was toegeworpen, doch onge lukkig ontglipte het weder aan zijn handen. Bij een tweede poging kwam het touw om den hals van den drenkeling, en zou hem gewurgd hebben, ware hij iKet op het denk beeld gekomen de beide handen aan het touw boven den nek te houden. Op deze wijze mocht het gelukken, hem aan boord te Over Aljeh worden de beschouwingen uit Indië met den dag ongunstiger. In het mail-overzicht van het „Alg. Dbld." lan gen tijd een blad dat de zaken liefst van de lichtzijde beschouwde leest men-o. a. het volgende: De opinies over Atjeh hebben geen ruimte meer voor verschil. Als in 1880 de toestaud ook maar in de verste verte op dien van thans geleken had, zou niemand er aan gedacht hebben, het Burgerlijk Bestuur in te voeren, en de intrekking daarvan zou thans onder het publiek niemand tegen zich hebben. Van den anderen kant kan men hij de vroeger steeds militair gezind gebleven organen er kenning vinden van het nuttelooze der vijan delijkheden, van het schieten en branden, waardoor de verhouding niet beter wordt. Van beide zijden bestaat volle instemming met de ijdelheid van het denkbeeld van ver schuldigde bescherming aan bevriende At- jehers. Er zijn geen bevriende kampongs meer, en alle zullen, zoodra wij ophouden hen te beschermen, dat is hen nog eenigszins te beletten anders dan heimelijk mee te vech ten tegen ons, met een zucht van verruiming den openlijken vijand in de armen snellen, en door hem met open armen ontvangen wor den. De conclusie uit dit alles, in een door het „Bat. Hdbl." overgenomen particulier schrij ven, is dat wij ons terugtrekken moeteu op Atjeh en ons beperken tot een vestiging aan het strand. Te dien opzichte zijn echter de gevoelens minder eenparig. Wij worden nu begrends binnen een gebied, wel niet groot, maar toch in verschillende richtingen eenige uren gaans zich uitstrekkende. Dan, als onze bentings ingetrokken werden, zouden wij weldra niet meer van Kotta-Radja naar Oleh-leh kunnen gaan. Die beide plaatsen zouden moeten wor den wat Batavia in het begin der 17e eeuw was, ommuurde steden met 's nachts gesloten poorten en waarbinnen overdag geen onbe kende inlanders gelaten werden. Wij zouden er zitten, zoo als de Spanjaarden op het eiland Sooloo, opgesloten in een fort. En wij zouden uit die positie toch niet weer los kunnen ko men, dan langs denzelfden weg, dien wij nu reeds afgelegd hebben; het beste toch, wat wij zouden kunnen verwachten, zou zijn, dat een inlandsch hoofd, natuurlijk weder met zijn buren in oorlog geraakt, ten gevolge van de rust door ons gebracht, onze hulp inriep, die wij verleenen zouden, in wiens gebied wij bentings bezetten zouden, wat weder allengs de geheele Atjehsche coalitie tegen ons zou Tusschen vooruitgang, hoe langzaam ook, en geheelheengaan, is geen middenweg. Want het stilstaan, dat wij sedert 1879 ge daan hebben, blijkt onhoudbaar, en zou bin nen eiken engerea kring even onhoudbaar blijken, als het indertijd gebleken is, toen wij, waarlijk niet uit weelde of baldadigheid, ons hebben uitgebreidonhoudbaar eindelijk in Kotta-Radja en Oleh-leh met muren en grach ten omgeven, omdat het alle beteekenis zou Den 30 Mei hopen geliefde Ouders: JAN BAKKER CORNELIA BOON, hun 40-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Bevallen van een welgeschapen Dochter G. FOOIJJonker. Helder, 25 Mei 1884. Algemeene kennisgeving. Op den 21 Mei 1884 overleed te Amsterdam, tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn vau de Heilige Sacramenten der Stervenden, onze Moeder en Be- hu wdmoeder GEBIENA BOS- BREEMER, Wed. van wijlen WOUTER KUNST. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed, na een kort stondig en smartelijk lijden van zes dagen, mijn innig geliefde echtgenoot DIRK BETHLEHEM, in den ouderdom van 42 jaren, mij nalatende 5 jeugdige kinde ren, te jong om het smartelijk verlies van hun vader te kunnen beseffen. Allen, die den overle dene gekend hebben, kunnen na gaan, hoe smartelijk mg deze slag treft, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten. Helder, 24 Mei 1884. Wed. D. BETHLEHEM— LANGE DIJK. Algemeene kennisgeving. Diep betreurd door zijne ouders, broeders, zusters en verdere fa miliebetrekkingen, overleed be den zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, onze veel geliefde Zoon LAU- RENS, in den ouderdom van ruim 22 jaren. Helder, 20 Mei 1884. A. STEIJN en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2