'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1181. Woensdag 11 Juni 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Ds Tentocpstellipg m Nijverheid ^.toonuement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmera2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BuraniSPOORSTRAAT ea ZIIDSTRAAT. Ad ver ten tlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JNIEU WSTIJDIJN GEIN HELDER, 10 Juni 1884. Tot machinist-leerling 2e kl. bij de marine zgn benoemd de jongelin gen J. K. Crucq, J. F. C. Coers, M. Straalman, G. Wijbrands, M. Herman, J. Marcns, H. W. Klegn, J. H. Blek- kingh, J. C. Francino, T. de Jonge, J. Zeeuw van der Laar, C. P. L. Nilant, P. L. Cocheret, H. J. P. Ten Bruggencate en A. Herweger. De St.-Ct. No. 132 bevat een Min. beschikking, waarin een gedeelte van de Zuiderzee tusschen den Anna Paulownapolder en het eiland Wieringen aan de openbare vis- scherij wordt onttrokken, om tijdelijk aan bijzondere personen in uitsluitend gebruik te worden afgestaan voor de teelt en visscherij van schelpdieren. Gedurende de laatste vier weken is te Callantsoog de school bijna ge heel ontvolkt, wegens het heerschen der mazelen. Vertoonde deze ziekte zich eerst uitsluitend onder de kinde ren, ook volwassenen worden er thans door aangetast. Door Zr. Ms. ramschip Buffel" en rammonitors Draak," »Haai" en Panter" zullen respectivelijk 0.8.9; 0.9.6; 0.9.3; 0.9.2 als herkennings- seinen gevoerd worden. De scheepvaart in het Noord- hollandsch kanaal ondervindt voor- loopig nog V69I ongerief door de nieuwe spoorbrug nabjj Purmerend. De booten van Gebr. Goedkoop, die te 9 uren uit Purmerend vertrekken, moeten soms een kwartier en langer voor de brug wachten, en de boot van Gebrs. Zur-Mühlen, varende tus schen Amsterdam en Nieuwediep, moest Dinsdag jl. meer dan sj4 uur vóór de brug big ven liggen. Men vertrouwt natuurlijk, dat dit alles slechts voorloopig zal zijn en dat de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij wel spoedig verbetering zal brengen. De Minister van Waterstaat, enz. brengt ter kennis van belanghebben den, dat in de maand Juli e. k. een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afge legd examen voor opzichter van 's Rgks Waterstaat. (St.-Ct.) Bg het openbaar lager onder wijs voor Europeanen in Ned.-Indië kunnen worden geplaatsteenige onderwijzers der 3de klasse, bg voor keur ongehuwd, in het bezit van een der akten van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56a en b der wet van 17 Augustus 1878, of van daarmede ge lijkstaande akten en voorzien van speciale akten of aanteekeningen voor eenige andere vakken van onderwgs, bg voorkeur voor de Fransche taal Z. M. beeft benoemd bij het leger in Ned.-Ind., tot off. van gez. 2e kl., de voor dat leger opgeleide mil. student (arts) W. F. V. Sterk. De Fransche Regeering beeft een wetsontwerp ingediend tot het verleenen van een krediet van 80.000 francs voor de onkosten voor inzen dingen ter Landbouwtentoonstelling te Amsterdam. De volgende sommen zijn daarin uitgetrokkenprijzen voor vee 35,000 francs; voor landbouwproducten en werktuigen fr. 25.000corresponden tie- en advertentie-kosten fr. 10.000 uitgaven van de tentoonstellings-com- missie f 10.000. Men kent de handelwijze van den huurkoetsier, die een doodgevallen scbildersknecht thuis zou brengen en op zich bad genomen om de vrouw eenigermate op de verschrikkelijke tg ding voor te bereiden. Ter plaatse van bestemming gekomen, sprong de man van den bok en riep aan de open staande trapdeur zoo luid hij kon woont bier de weduwe X?" Deze voorzichtige Jobsbode heeft een tegenhanger gevonden in den stuurman van een schip, wien schrif telijk werd verzocht een der matrozen op bet verlies zijner moeder voor te bereiden. Hg kweet zich volgender wijze. »Zeg mij eens, Jan, heb jg nog een moeder Ja zeker, stuurman, te Hellevoet." Dat denk jij maarLees dit eens Naar wij vernemen, beeft bet hoofdbestuur der Vereeniging Ver gunning" bet besluit genomen, alle vakgenooten in geheel Nederland er op te wijzen, dat bet bun plicht is, de goede bedoelingen der drankwet in de hand te werken. De toenemende verontzedelgking der Hollandsche natie valt natuurlijk bet meest onder de aandacht van den kastelein, in wiens buis tot zelfs de minste zich vrij gevoelt van de maat schappelijke banden, en op zijn beurt gelijk staat met alle anderen. Zij, die door den aard hunner maatschap pelijke positie gedwongen zgn, ge durende een groot gedeelte van den dag hunne werkelijke gevoelens te verbergen, uit vrees voor bestraffing, bulderen nit in hun herberg of kof fiehuis. Het hoofdbestuur voornoemd, ge looft dus te bandelen in bet belang der maatschappelijke orde, door alle drankverkoopers, hetzij in bet groot of klein, uit te noodigen alle onge paste handelingen in hunne buizen zooveel mogelijk tegen te gaan. Uit een koffer van de prinses van Saksen-Meiningen, die zich thans te Amsterdam bevindt, zgn bij bet vervoer per trein eenige lijfsieraden met diamanten en paarlen ontvreemd. Vrijdagmiddag bad te Dordrecht een ongeluk plaats.dat gelukkig kuD- nen wij zeggen tot de zeldzaamheden behoort, wegens de eigenaardigheid waaronder bet plaats had. Een nog jeugdige vrouw, genaamd H., wonende in het logement De Stad Keulen, bad dezen middag twist met eenige geburen. Zg wond zich daarbij zoo op en maakte zich zoo kwaad, dat zg plotseling in een beroerte stikte. Alle pogingen, aangewend om de levensgeesten op te wekken, mislukten. Te Vlaardingen heersebt op het oogenblik een buitengewone bedrij vigheid. De geheele vloot maakt zich gereed om ter haringvisscherg uit te gaan. Donderdag en Vrg dag zouden reeds een 40-tal loggers zee kiezen, vergezeld van de 3 haring jagers. Met elke boot komen honderden Duitschers aan om op de schepen te varen. Het is wel jammer dat er zoovele buitenlanders daarvoor over komen, terwijl er in'ons eigen land zooveel menschen leeg loopen. Een vakblad geeft een gemak kelijk middel aan de hand om te onderzoekeu of de melkboer de melk ook beeft gewasscben. Daarvoor be hoeft de huisvrouw slechts een goed glimmende breinaald in de melk te dompelen en deze er terstond in lood rechte richting uit te trekken. Is de melk niet gewasscben, dan blijft aan de naald een beetje der vloeistof doch de naald blijft geheel schoon, al is er ook maar een geringe hoe veelheid water bij gedaan. Bg een aanbesteding in Menal- dumadeel hadden dezer dagen eenige gegadigden zich onderling verbonden. Zij waren overeengekomen, dat de eventueele aannemer aan ieder der anderen f 50 zou geven. De be waarder van de schriftelijke overeen komst had echter de onvoorzichtigheid, in plaats van zijn inscbrgvingsbiljet, dit stuk in de bus te doen. Tableau! De vorige week had voor het gerechtshof te Arnhem de behandeling plaats van de zaak van C. Hendriks te Arnhem, beschuldigd zgn zwager in de Nutsteeg van het leven te hebben beroofd. De beschuldigde bleef alle schuld ontkennen. Het verhoor der getuigen, dat 's morgens was aange vangen, werd, op verzoek van den verdediger, eenige uren gestaakt, daar een tweetal getuigen a decharge niet verschenen waren en dientengevolge eerst moesten worden opgespoord. Door den advocaat-generaal, jhr. mr. Sandberg, werd een tuchthuisstraf voor den tijd van 12 jaren geëischt. De verdediger, mr. E. Scheidius, ver meent, met het oog op de weinige betrouwbaarheid en de tegenstrijdig- beid van de verklaringen der getuigen en de ontkentenis van beschuldigde, tot vrijspraak te mogen concludeeren. De uitspraak in deze zaak werd be paald op Donderdag a. s. Ter griffie van bet gerechtshof te 's-Bosch, is cassatie aangeteekend door Jacobus Petrus Johannes de Rooij, oud 34 jaar, gewezen opzichter der in aanbouw zijnde R. K. kerk te Yuebt, die bij arrest van het gerechts hof te Rotterdam van 21 Mei 11 in hooger beroep ter zake van onwilligen manslag en onwillige verwonding, veroorzaakt door onbedrevenheid, on voorzichtigheid en gebrek aanvoorzorg, werd veroordeeld tot drie maanden celstraf en een geldboete van f25 en een van f 8 of een dag subsidiaire celstraf voor iedere boete en alle kosten. De voorstanders der lijkenver branding in Zuid-Amerika hebben veld gewonnen. Generaal Ant. Guzman Blanco heeft, nl., op 14 April 11. een regeerings- decreet uitgevaardigd, waarbij de cre matie bevolen wordt van alle lijken van personen, aan kwaadaardige koort sen bezweken. De President van Venez' ela ziet in bet verbranden der lijken bet beste middel tot wering der gele koorts. De minister van buitenlandsche zaken is belast met den aankoop in Europa van de benoodigde toestellen, zoomede van de urnen, waarin de stoffelijke overblijfselen zullen worden opgenomen, die aan de betrokken familiën moeten worden teruggegeven. Door twee Iersche couranten werd Vrijdag verzekerd, dat de Lon- denscbe politie, bg baar zoeken naar de bedrijvers der dynamiet-aanslagen, eenige ontdekkingen beeft gedaan, welke niet op aanslagen, doch op groote misdaden in Ierland betrek king hebben. Zij moet er namelijk achter zijn gekomen, dat personen, die bg den moord in bet Pboenix- park betrokken waren, en die zij meende dat naar Amerika of Frankrijk waren ontvlucht, nog steeds in Londen zelf zich schuil houden. Een oude vrouw, die anderhalf jaar geleden in Ierland overleed, had een neef, wien ze bg uitersten wil haar bezittingen vermaakte. Ze bezat ook een kat, van welke ze veel hield, die haar nooit verliet en ook na baar dood niet van het lijk te scheiden was. Nadat in een aangrenzend vertrek het testament was voorgelezen en de deur werd geopend van de kamer waar de doode lag, sprong de kat op den erfgenaam toe, greep hem bg den strot en niet dan met veel moeite gelukte het den aanwezigen het dier te verwijderen. De man overleed anderhalf jaar na dit voorval en op zgn sterfbed bekende hij, dat hij zgn tante had vermoord om in bet bezit van haar vermogen te ge raken. Een nieuw plan voor een groote expeditie naar de Noordpool gaat thans nit van een aantal marine-offi cieren in Rusland. Het plan is ont worpen na nauwkeurige studie voor de laatste expeditie der Jeannette en op grond van de eigen ervaringen op reizen in de noordelijke IJszee. Op den voorgrond wordt gesteld de onmogelijkheid om de Noordpool per schip te bereiken, zoodat dit enkel te voet of met sleden zou kunnen geschieden. De Jeannette-expeditie duidt bet waarschijnlijk bestaaff van vele eilanden bij die Pool aan. Zg beeft toch ontdekt de eilanden Je annette, Benner en Henriette. Men wenscht dus deze eilanden tot basis van de nieuwe expeditie te nemen, en daar den noodzakelijken grooten voorraad te bergen. Yan daar naar de Noordpool is de afstand pl. m. 900 Italiaansche mijlen. De deel nemers aan de expeditie zullen in 2 of 3 groepen den ondekkingsarbeid verrichten en dien verdeelen. Men denkt 3 of vier jaar daarvoor noodig te zullen hebben, omdat men voor zichtig en bedaard wil handelen en zekerheid wil hebben, ook voor den terugtocht. Als het plan geheel uit gewerkt is, zal deelneming gevraagd worden. Op de hulp der Russische Regeering kan al vastgerekend worden. De zware dienst bij de Pinkster- drukte heeft op de spoor weglijn Berlijn- Maagdenburg een drietal offers gekost. Bg Babelsberg is een conducteur van vermoeidheid van de loopplank ge vallen en overreden en te Maagden burg vonden twee andere conducteurs op dezelfde wijze den dood. Een dame te Pest is dezer dagen om het leven gekomeu door haar valsch gebit. Zg gleed op straat uit, viel voorover, en de door dien val losg< raakte tanden schoten baar in de keel. Een te hulp geroepen genees heer kon ze slechts gedeeltelijk ver wijderen en de ongelukkige vrouw moest weldra stikken. Zondagmiddag waren onderscheidene belangstellenden in Musis 8aorum bijeen gekomen om de opening van de tentoon stelling van Nijverheid bij te wonen. Onder hen merkte men op de vertegenwoordigers van den gemeenteraad en van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De pre sident der Regelingscommissie, de heer T. Mooy, hield een toespraak, waarin den aanwezigen 't welkom w -d toegeroepen en een woord van dank gebracht aan allen, die tot 't welslagen hadden bijgedragen, hetzij door 't schenken van medailles, 't bijdragen van gelden of 't inzenden van voorwerpen. 8preker hoopte, bij een moge lijk volgende tentoonstelling, ten volle te knnnen zeggen, dat hij dankbaar en vol daan was. Na deze woorden verklaarde hij de tweede Tentoonstelling van Nijver heid geopend. Namens 't gemeentebestuur werd nu door den burgemeester, den keer K. J. C. Stakman Bosse, en namens 't Nut van 't Algemeen, door den heer Bron, 't woord gevoerd. Beide sprekers gaven hunne ingenomenheid met de zaak te kennen en uitten den wensch, dat deze tentoonstelling mocht strekken om de nijverheid ter dezer plaatse te bevorderen. Na de woorden van den heer burgemeester klonk 't Volkslied en na die van den heer Bron een fanfare, uitgevoerd door de kapel der dd. schutterij, onder directie van den kapelmeester M. P. Polak. Wanneer men de zaal binnentreedt, maaktte 't geheel een gunstigen indruk, daar het rangschikken der ingezonden voorwerpen, met smaak heeft plaats gehad, 't Eerst valt ons in 't oog een kolossale pyramide van flesschen van allerlei vorm en grootte, met dranken van verschillende kleur gevnld. De heer A. van Twisk verdient een woord van lof, voor de moeite, die hij heeft aan gewend de tentoonstelling op te luisteren met een pièce de milieu, dat zelfs in groo tere zalen een gunstigen indrnk zon maken: Bij 't verdere onderzoek, doet de catalogus uitmuntende diensten en zeker zou die nog waarde stijgen, wanneer men de voor werpen genummerd had. Terecht beeft men begrepen, dat in een zeeplaats de scheepsbouw een zaak van 't hoogste gewicht is en we zagen daarom met genoegen vooraan: de model-redding boot, vervaardigd door M. Zachariassen, die 't bewijs levert, dat de inzender zijn vak meester is. De botter de Cassette en de stoommachine van J. G. Melling, doen zien, dat de vervaardiger, in verschillende vak ken thuis is. Ook zagen we met veel ge noegen een tweetal modellen van een botter, waarvan een in doorsnede, door T. Zwa nenburg, tot in de min§te onderdeelen, keurig afgewerkt. Een model-stoomboot, grooten- deeU van postpapier vervaardigd, door C. H. Klint, was fraai en fijn afgewerkt. Yerder trokken de aandacht, een model brandspuit, door J. B. Massens, eu een model badkuip, door J. Abbenes. M. Mee- rens heeft ingezonden een verzameling boomschors en kurk, sierlijk geëtaleerd, die het bewijs levert, dat ook deze tak van industrie hier goed vertegenwoordigd is. Twee vogelkooitjes, drie schilderijen, drie stuks snijwerk en een kaatje met dorpsge zicht, door J. W. Berling, bewijzen de kunstvaardigheid en het gedold van den maker, temeer daar hij geen opleiding in dat vak heeft gehad. Een etalage van kachels, kachelpijpen, pannen, potten, enz., ingezonden door mej. de wed. M. J. Manheim, toonde dat hier nut en smaak vereenigd waren. Een werkdoos, Griekiche vaas, Keulsche kan en stijltjes voor een boeken hanger, door J. Bierenbroodspot, waren fraai afgewerkt. Yerder merkten we opEen vogelkooi met bel, door J. Koster, een model stoom machine, door J. de Haan, een marmeren schoorsteenmantel, door J. B. L. Simon, die doet zien dat de maker het in zijn vak reeds tot een goede hoogte heeft gebracht, 't Metselaarsgereedschap in miniatuur, uit been, door Joh. de Wijn, getuigt van geduld en goede bewerking. L. J. A. Bock heeft een koperen kruispijpnit één stnk vervaardigd, en P. Goes een werkdoos Ter-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1