'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1183. Woensdag 18 Juni 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- Vrijdagmiddag. Sociaal Oommekraat Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOl Birnu rT Co. te Helder. en ZCIDSTRAAT. Advertentlön ran 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEU YVST1JDINGEN. HELDER, 17 Jnni 1884. Z. M. heeft den heer J. S. B. Janzen eervol ontslag verleend als 2elluit. bp de dd. artillerie-schut- terp alhier. De heer Jb. Schol, van den Helder, heeft Vrpdag te Rotterdam met goed gevolg examen afgelegd voor tweeden stuurman op de groote vaart. Dr. Joh. Dyserinck, vroeger predikant bjj de Doopsgezinde ge meente alhier, thans te Vlissingen, is als zoodanig beroepen te Rotterdam. Zondagmiddag 12 uur werd gemeld Z. K. H. heeft den nacht tamelijk rustig doorgebracht. Ten gevolge van het hevige ziekteproces zijn zpne krachten, zooals men moest verwach ten, aanmerkelijk verminderd. De ziektetoestand is voor het oogenblik echter niet zorgwekkend." Het Vaderland" zegt: De geneesheeren, overtuigd van de algemeene en steeds klimmende be langstelling der natie, hebben van den beginne af op lofwaardige wijze den waren toestand in hun bulletins weergegevenelk ongunstig ver schijnsel, hoe verklaarbaar meestal ook uit een medisch oogpunt, werd aan het publiek medegedeeld. Men behoeft zich daarover echter niet terstond zoo ongerust te maken als velen doen. Wat in het oog van leeken een slecht teeken is, blijkt vaak voor de doctoren een bron van hoop op 't herstel van den Prins te zpn. Nog altpd is die hoop niet ver flauwd, en indien de toestand van den Prins, ondanks zijn toenemende zwakte, in de eerste dagen niet sterk achteruit gaat, en er bestaat geen reden om dit te duchten dan zal het gevaar, dat ons land sedert een paar weken dreigt, wel bezworen worden. Blpkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefsloomschip Tromp" onder bevel van den kapitein ter zee P. ten Bosch, adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje, na den 22sten April jl. van Monrovia (Liberia) te zijn vertrokken, den 14den daaraan volgende voor de Suriname-rivier ge ankerd. Aan boord was alles wel. Volgens berichten van de sloe pen te Pernis, uit zee ontvangen, staat het met de kabeljauwvangst niet gun stig, gemiddeld wordt 15 ton per week gevangen, dit gerekend met de lage prjjzen van zoutevisch, thans f25 per ton, geeft geen goede vooruit zichten. De kassier L., in dienst van de effectenhandelaars Huizinga te Am sterdam, is in arrest genomen. Door vervalschingen als anderszins moet hg zijn patroon voor een aanzienlijk bedrag hebben bestolen. Voorts heeft de justitie de hand gelegd op den kantoorbediende Knijf, ▼au de Amsterdamscho succursale der Banque de Paris et de Pays-Bas, die f 18,000 moet hebben ontvreemd. Het oudste lid der firma D. Tobias Zoon, te Amsterdam, de heer D. Tobias, tegen wien ook rechtsin gang verleend was, is Zaterdag in hechtenis genomen en naar het Hnis van Arrest en Justitie overgebracht. Omtrent zpne beide voortvluchtige zonen is bij de justitie nog niets be kend. Zaterdag is door de politie te Alkmaar de hand gelegd op een ge huwde vrouw, moeder van 6 kinderen, die zich nu en dan bezig heeft ge houden, met de lade te lichten van de sociëteit der R. K. Jongelings- Vereeniging aldaar. Langen tijd heeft de politie moeite gedaan den dader te vinden, maar steeds vergeefs, totdat ze op het denkbeeld kwam het geld te merken. Een plotseling ingesteld onderzoek ten huize van bovenaangeduide vrouw, op wie eenige verdenking was ge vallen, deed het gemerkte geld te rugvinden. Armoede schijnt haar niet tot diefstal te hebben gebracht, daar zij nog eenig geld op de spaar bank heeft staan. Zaterdag omstreeks 3 uur liepen voor het station Zaandam twee zand- treinen tegen elkander. De een reed achteruit en stootte tegen den anderen, die met volle vaart vooruit reedde machine van den laatsten trein werd geheel vernield. Persoonlijke onge lukken zijn gelukkig niet te betreuren. Van den achteruitrp den den trein zijn twee wagens geheel verbrijzeld en is een derde beschadigd. Uit 's-Gravenhage wordt van 14 Juni gemeldGisterenavond laat is een jonkman, die met den laatsten trein naar Amsterdam zou vertrekken, aan het station van het Holl. Spoor gekomen, plotseling ineen gezakt. Op last van dr. Stein, wiens hulp was ingeroepen, naar het ziekenhuis ver voerd, is hij kort na zpne opneming in het gesticht overleden. Het ver moeden is gerezen dat de dood het gevolg is van vergiftiging. Ten einde dienaangaande zekerheid te verkrijgen, werd Zondag het lijk in het zieken huis geschouwd. Het resultaat daar van is tot dusver onbekend. De over ledene bleek later te zpn de student in de geneeskunde E. Hij stond daar met zekere vrouw in betrekking. Vrijdagnacht heeft op het éta blissement der Koninklpke Maatschap pij »De Schelde" te Vlissingen een brand gewoed. De brand moet ontstaan zpn in een houten gebouwtje, de zoogenaamde stelloods, gewoonlijk gebezigd tot het repareereu van machinerieën, werktuigen, enz. Binnen weinige oogenblikken stond deze in lichte laaie vlam en tastten de vlammen de onmiddellijk aan deze loods grenzende houten magazpnen aan, waar zij, in de zich daarin be vindende materialen, die een aan zienlijke waarde vertegenwoordigden, maar al te ruime voeding vonden. Beide perceelen vormden dan ook weldra één vuurzee en aan blusschen viel niet meer te denken. De stedelpke brandweer, versterkt door de spuiten van het garnizoen en van Zr. Ms. kostschip Hydra" was, evenals alle autoriteiten, spoedig ter plaatse en aan haar onvermoeid pogen, niet weinig gesteund door een detachement infanterie, de man schappen ran het algemeen depot van dicipline en van de Hydra," mag het voonamelijk geweten wor den, dat het vuur zich niet verder uitstrekte en de aangrenzende bureaux, als mede de groote houten overkap pingen der hellingen gespaard bleven. De oorzaak van den brand is on bekend, doch men vermoedt, dat die aan zelfontbranding van verfstoffen is te wijten. De door den brand veroorzaakte schade is belangrijk, doch wordt door assurantie gedekt. Dit is de tweede maal binnen een tijdsverloop van drie jaren, dat een gedeelte van de werf der Mij. »De Schelde" door brand wordt vernield. De eerste maal geschiedde dit op den len Juli 1881, toen de machine- loods en ketelmakerp door de vlam men werden verwoest. De daarna nieuwgebouwde machinegalerij bleef ditmaal gelukkig ongedeerd, hoewel de brand onmiddellijk naast deze is ontstaan De jonge vrouw te Eist onder Reenen is, na onuitsprekelijk lijden, gedurende ruim een etmaal, overleden. Kalm, voor zoover dit met hare smart mogelijk was, gaf zp op de haar door de ambtenaren der justitie gedaan wordende vragen antwoord, en daaruit, evenals nit de verklaringen van hare zuster en een buurvrouw, welke op eenigen afstand het gru welstuk aanzagen, blijkt dat de dader als een ware tijger haar verraderlijk heeft aangevallen en daarna het mes weggeworpen, dat door de politie is gevonden. Het Gerechtshof te Arnhem heeft C. Hendriks, stoelenmaker aldaar, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en hem veroordeeld tot 6 jaar tuchthuisstraf. Een groote menigte nieuwsgie rigen was Woensdagmiddag aan de Waeze te Leeuwarden getuige van een even vreemd als gevaarlijk schouw spel. Een bewoner van een der huizen aldaar had nl. de zonderlinge aardig heid om op het hooge dak van zpn woning te gaan zitten en aldaar draai- orgelmuziek te maken. Alle pogin gen van huisgenooten, vrienden en van de politie, om den man te be wegen met dit gevaarlijk spel op te houden en weder binnenshuis te gaan, waren vruchteloos. De positie van den zonderling werd intusschen hoe langer hoe gevaarlijker, daar hij, niet naar goeden raad willende luisteren en bevreesd voor vervolging, van het eene dak op het andere klauterde. Nadat dit schouwspel stellig ruim 2 uren had geduurd, kwam men op het denkbeeld om den zonderling te zeggen, dat ook de officier van justitie ter plaatse was en hem wenschte te spre ken, met het onverwachte gevolg, dat de man onmiddellijk naar beneden kwam en op de msest roerende wijze zpn grieven kenbaar maakte over een rioolquaestie met zpn buurman. Uit het later onderzoek is gebleken dat wer'.elpk deze rioolquaestie den man zocJauig had gemonteerd en in de war gebracht, dat hij aan tijdelijke verstandsverbijstering lijdende was. Naar het bureau geleid, is hij al daar onder geneeskundige behandeling gesteld en geheel tot kalmte gekomen, nadat hem gelegenheid was gegeven zijn hart over die quaestie nog eens goed uit te storten. Sedert Vrijdagmiddag is de sta tionschef te Valburg spoorloos ver dwenen. Hij laat vrouw en kinderen achter. Toen onlangs in een kerk te Londen het 'huwelijk van een bekend predikant voltrokken zou worden, trad, terwpl men op de bruid wachtte, een dame in bruidstooi, door twee bruidsmeisjes vergezeld, naar het al taar, nam den arm van den bruidegom en knielde naast hem neer. Zij wilde zich in plaats van de bruid, op wie men wachtte, met hem laten trouwen. Slechts met moeite kon men de on verwachte bruid verwpderen. Het moet een dame geweest zpn, die op den predikant verliefd was en die door zpne verloving meteen andere krankzinnig werd. Door de rechtbank van Mid- dlessex (Londen) is vonnis geveld in zake een diefstal van 29.000 kub. voeten gas ten nadeele van de Gas Light and Coke-Company. De dief had een toestel in verband met de gaspppen uitgedacht, waardoor hp gas gebruikte zonder dat dit door den meter ging. Hij is tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld. Een welriekende brand had dezer dagen nabij Keulen plaats. Daar brandde een eau-de cologuefa- briek af, die, als een groot reukoffer, een aangenamen geur in den omtrek vespreidde. Te Boston is tegenwoordig het vioolspelen in de mode. Er moeten daar ongeveer 500 jonge dames zpn, die dit instrument bestudeerenhet aantal neemt voortdurend toe en menig buurman van zulk eeu muzi kale schoone is reeds door hare lief lijke c tonen tot wanhoop gebracht. Misschien slaat die muzikale plaag die nog erger is dan de piano-manie ook wel naar Europa over en kannen de Berlijners, die onlangs een adres- senstrijd tegen de piano's aanbonden, weldra ook tegen de violen te velde trekken. Op den sneltrein van Holland n.iar Noordduitschland, wordt eens klaps, toen men reeds in de richting van Hamburg was, hevig aan de alarm- schel getrokken. De machinist stopt de verschrikte conducteurs onderzoe ken alle wagens; nergens is onraad, niemand heeft gescheldhet veilig heids signaal is overal in volmaakte ordenergens is ook maar de gering ste aanduiding, dat een der passagiers zich een onbehoorlijke handeling heeft veroordeeld. De trein zet zich weer in beweging, onmiddellijk wordt weer gescheld en weer gestopt, wederom wordt niets gevonden. Dit herhaalt zich vier maal, totdat eindelijk het raadsel is opgelost. Door de firma Ruys te Rotterdam was een Javaansche olifant aangevoerd, bestemd naar Hamburg. Het beest was in een open veewagen geplaatst en oogeaschpnlpk zeer op zpn gemak. Ook over dien wagen echter gaat natuurlijk het koord van de veiligheidsschel. De olifant h°i dien met zpn snuit weten te l .Een en daardoor hevig gescheld. De ge schiedenis vermeldt natuurlpk niet wat in zpn brein omging. Maar het slimme dier kan heel goed hebben bespeurd, dat de onaangename schom melende beweging ophield, wanneer hij aan dat touw trok en het zal dus telkens de operatie hebben herhaald, maar weder nagelaten als de trein tot stilstand kwam, zoodat men niet zoo spoedig bemerken kon, wie de onruststoker was. Door een zeil over den wagen te spannen werd aan de grap een eind gemaakt. Ten huize van een rijken ban kier te Weenen staan in een der salons zes klokken, die behalve de uren en minuten ook de dagen, maanden en jaren aanwijzen. De eerste vau die levensklokken werd bij de geboorte van den heer des huizes in beweging gebrachtzij staat op 51 jaren, 8 maanden en 14 dagen. De tweede is voor mevrouw bestemdde derde voor de oudste dochter en de overigen voor de an dere kinderen. Het doel is als een soort van me mento mori de betrokken personen gestadig het aantal reeds doorleefde jaren en maanden en daardoor het snel verloop van den tpd te herin neren. Kwaadsprekers zeggen, dat de klok van mevrouw herhaalde malen door achteruitzetten bedorven werd. Utoplën VAN EEN Lach niet om onze idealen, Die nog niet bereikbaar zijn; Laat ons licht alomme schrijnen, De aarde, nu nog een woestijn, Zal een heerlijk eden worden. Ik voor mij heb nog geen vree Met hetgeen er thans geëischt wordt; 'k Ga niet met de leiders mee. Zij toch vragen en verlangen Niet genoeg; ik eisch veel meer En roepweg met alle wetten Geen gezag, geen meesters meer. Schrab uit alle woordenboeken, Arbeid, werken, armoe, druk Kapitaal zij niet geoorloofd, Slechts de staat scheuke ons geluk. Niemand onzer werke langer, Elk zij in 't vervolg gevoed En gekleed, zoo netjes moog'lijk, Door den staat, die alles doet Kindren baak'ren, luiers spoelen, Eleschjes maken en zoo meer; Ilij verzorge 't jonge volkje Liefdrijk, nauwge et en teer. Reizen, trekken logeeren, Moeten wij voort n om niet En de staat heeft ook te zorgen, Dat ons nimmer leed gesohiedt Eten, drinken, uitgaan, slapen, En genieten van al 't geen 't Leven iemand maar kan scheuken, Zij het lot van iedereen. Weg militie, weg belasting, Weg den rijkdom in ons land Alles w.l, wij maar verlangen Qoude flink de staat in stand. Hij beheer' de kapitalen, Wende ze op het nuttigst aan, Eu behoeft alleen te zorgen, Dat het ieder wel zal gaan. Een luilekkerland moet Neerland Worden, voor elk die er woont; 't Moet een oord zijn, waar gelijkheid Onder alle menschen troont Rijk'lijk vloeie er melk en honig, Soep, jenever, bier en wijn Maar 'k bedenk, 't zal lastig wezen Om dan hoofd des staats te zijn. Wat een reeks van utopiën Vlogen onvervuld voorbij. 'k Heb bet land daarom aan alles, Aan m'n eigen zelf er bij.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1