fierst. Ey. Lnttecüe GeieeBte De Tentoonstellini[ yan NüverüeM. Advertentiën. (SLOT). Gedurende de afgeloopen week werd de Tentoonstelling van Nijverheid, die in „Musis Sncrutn" alhier gehouden werd, door een groot aantal personen bezocht. Zeer groot was 't aantal van hen, die Zondagavond aldaar waren gekomen, om tegelijk met de bezichtiging van het ten toongestelde, te profiteeren van de uitvoe ringen der kleine kapel van 't Stafmuziek korps der marine, onder directie van den heer J. Koning. Toen het uur, voor de sluiting bestemd, geslagen had, richtte de voorzitter der regelings-couimissie een woord van dank tot het alsnog talrijk publiek. Hij betuigde, namens de commissie, zijne erkentelijkheid voor den steun, van vele zijden ondervonden. Vóór hij het woord „gesloten" uitsprak, deed spreker uitkomen hoe de gemeente Helder, waar ze, als bij deze gelegenheid, blijken geeft van opge wekt leven, nog niet bestemd is om onder de „doode steden" te worden gerangschikt Die opmerking werd met luide instemming begroet. Nog een enkel muzieknommer en de zaal werd ontruimd en de Nijver heids-tentoonstelling van 1884, is verwezen tot het gebied der geschiedenis. Toch nog niet, wnnt op Zondng 22 dezer zullen de bekroningen worden uitgereikt, die, op voordracht der Jury, volgender wijze zijn toegekend Afdeeling A. Houtwerk, enz. Ver guld zilveren medaille: aan J. G. Mei ting, voor een modelbotterzilveren medailles aan L. M. Zachariassen, voor een reddingsboot, aan T. Zwanenburg, voor een model botter; aan J. Bierenbroodspot, voor onderscheidene uit hout vervaardigden voorwerpen en aan G. Koppen, voor mand werk bronzen medaille aan P. Goes, voor een dameswerkdoos; zeer eervolle vermelding aan J. W. Berling, voor houtsnijwerk, aan J. N. Klaversteijn en T. J. Bruin, ieder voor een model wentel trap; eervolle vermelding aapM, Meerens Jr., voor boomschors en kurk en aan J. Steeman, voor een koppelbint. Afdeeling B Vrouwelijke Handwer ken. Zilveren medailles aan de Rijks Normaalschool, aan de Gemeenteschool No. S, beiden te Helder en aan mej. Torré; bronzen medaille aan de Herhulingschool te Helder. Afdeeling C. Teekenwerk enz. Bron zen medailles aan J. N. Klint en A. J. Stik keizeer eervolle vermelding aan mej. E. F. J. Abenon en aan P. de Beurs; eecvolle vermelding aan J. J. Kanne- gieter, aan P. r. d. Staal, aan F. J. Um mels en aan J. de Waard. Afdeeling D. Schilderwerk. Bronzen medaille aan II. Korff Az. en zeer eer volle vermelding aan J. de Wijn. Afdeeling E. Metaalwerk. Bronzen medailles aan P. Liphuizen en aan L. J. A. Bock, ieder voor een kruispijpzeer eervolle vermelding aan mej. de wed. M. J. Manheim voor eene étalage van kachels, pijpen enz., aan J. de Haan, voor eene stoom machine en aan J. Mulders, voor ijzerwerk. Afdeeling F. Voorwerpen van ver schillenden aard, niet onder de vorige afdee lingen behoorende. Bronzen medaille J. B. L. Simon voor een model schoorsteen mantel zeer eervolle vermelding aan Komijn (Roem) en Oudenhoven, voor eei^ Schapenwaschmiddeleervolle vermel ding aan P. van Wijngaarden, voor haar- vlechtwerk en H. A. Stadermaun, voor bindw. Afdeeling G. Voorwerpen ter opluis tering. Zilveren medaille aan de Plaat selijke Teekenschool (Directeur J. C. Leich) zeer eervolle vermelding aan S. Schel- linger voor Zinkwerk; eervolle vermel ding aan mej. Daarnhouwer, F. Huvers, D. H. v. d. Scheer te Dokkum (koek), J. H. v. d. Velde te Harlingen (koffie extract), A. Visser te Vlieland (houtsnijwerk) en A. van Twisk (étalage van flesschen). En nn de Tentoonstelling tot 't verledene behoort, willen we den leden der Regelings commissie gaarne de welverdiende hulde brengen. Immers door hun krachtige en vol hardende medewerking is *t welslagen dezer onderneming alleen mogelijk geworden. Met welgevallen mogen zij op hun werk terugzien en we achten 't niet ongepast nog maals in herinnering te brengen de namen van T. Mooy, mr. D. P. H. Aberson, J. Bethlehem, J. Brouwer, jhr. E. A. D. E. van Franokenberg en Proschlitz, S. van Gijn, Pz., G. E. Kloosterhuis, J. C. Leich, U. M. Mani- kus, W. J. van Neek, B. U. Polak, S. Schel- linger, J. Schuijt, A. P. Tadema, C. J. Ver- heij, J- G. R. Vos, mej. C. W. M. Waleson en H. A. Stadcrmann. We wenschen hen lust en moed om later nogmaals een tentoon stelling te. organiseeren en stemmen volgaarne in met de woorden van den voorzitter, dat een plaats, die op zooveel levenskracht kan bogen; nog niet onder de villes mortes kan gerangschikt worden. Omtrent ons jongste verslag betreffen de de Nijverheids Tentoonstelling herstellen wij een onjuistheid ten opzichte van den jon geheer J. N. Klint; abusievelijk schreven wij Kluit; de eer dient gegeven aan hem dien ze toekomt, in dit geval wel verdiend, voor het met zooveel geduld vervaardigde miniatuur huis. Een woord van lof hebben we ook over voor den vervaardiger der fraaie bad kuipen, den heer S. Schellinger; bij het zien dezer doelmatige en uiterst net bewerkte toestellen, zou men denken dat die van elders oorsprong hadden, terwijl we ons mo gen verheugen dat ze wel degelijk hier door genoemden fabrikant vervaardigd zijn. De heer van Berk, vroeger opzichter bij 's Rijks marinewerf, vervaardigde op zijn hoogen leeftijd een teekening in kleuren, van 't bij ouden nog wel bekenden „Nieuwe Werk." Op een tentoonstelling als deze, verdient die schets wel een plaats, om het nu levende geslacht te doen zien welke veranderingen er nu en dan aan het „jonge Nieuwediep" zijn geschied. De heer B. P. Polak, sergeant- kantinehouder, zond uit Paramaribo eenige kunstig bewerkte variëteitenzijnde een presenteerblad uitverscheidene houtsoorten vervaardigd, ook dopjes en wandelstokken van zeldzaam hout bewerkt, benevens kelkjes van kinahout. Deze voorwerpen hadden alreeds op een tentoonstelling te Paramaribo een bekroning verkregen. De inzender toonde hierdoor den Helder niet vergeten te zijn. Voor den naam van den vervaardiger van den sierlijken botter, ijzeren machine en houten cassette, schreven wij Melling, ter wijl die veelzijdig bekwame werkman is, de baas der scheepstimmerwerf de Hoop, J. G. Melting. Mogelijk zijn nog andere onjuistheden be gaan en van andere geen mededeeling ge schied, of van hen die het meer verdiend had den, niet genoeg den ijver of kunstvaardig heid geprezen. Men beschouwe dat dan of er niet de intentie toe bestond, en men wijze het ons aan, om het zoo mogelijk te herstellen. Ingezonden. Aan de Redactie! De verkiezing voor den Raad is weder aanstaandedaarover een enkel woord. Of wij behoefte hebben aan vereenigingP Ja en neen. Neen, wat zang-, tooneel- of schermcursus betreft, of wat dies meer zij, doch ja, met het oog op publiek leven als burgers van staat en gemeente. Sedert jaar en dag sukkelen wij voort, zonder leiding, zonder gemeenschappelijke bespre king en geheel zonder beginsel. Particuliere aanbevelingen, ongeteekende annonces in plaats van een goed overwogen en openbaar candidatuur, dienen om tot bepaling bij het uitbrengen onzer stemmen; raag dat zoo blijven voor een gemeente als den Helder P Ik stel daarom voor, dat ieder kiezer alhier, indien hij het gegronde van 't bovenstaande erkent en bereid is mede te werken tot het doel, dat hij zijn verlangen daartoe schriftelijk kenbaar make aan de Redactie dezer courant, liefst zoo spoedig mogelijk. Iu afwaehting daarvan en met dankbe tuiging voor de plaatsing dezer regelen, verblijf ik Uw. Dw. Dn. Helder, 16 Juni '84. K. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 13 Juni, Aden. Het stoomschip Soeada vertrok 14 Juni van Suez naar Batavia. Het stoomsohip Prins Alexander arri veerde 15 Juni te Southampton van Am sterdam. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille den 14 Juni. Het stoomschip Madura, van Amsterdam, arriveerde te Batavia 13 Juni. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Frioul (Marseille) 15 Juni. Het stoomschip Prins Frederik vertrok van Batavia naar Amsterdam den 14 Juni. Markt-JBerichten. Alkmaar, 14 Juni. 6 Paarden f75 a 185, 25 Koeien en Ossen f170 a 275, 37 nucht. kalveren f4 a 28, 174 Schapen f 16 a 32, 266 Lammeren f7 a 15, 81 magere Varkens f12 a 24, 274 Biggen f 5 a 10, 16 Bokken en Geiten f 4 a 11, 5 kleine Bokjes f0.85 a 1.30, Boter per kop f0.70 a 0.77*. Burgerlijke Stand Helder. Van 14 tot 17 Juni. ONDERTROUWDJ. Schol, opzichter, en J. Dalmeijer. A. Sloot, werkman, en E. Ingelse. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: K. Oudkerk, geb. v. Tijn, z. E. C. C. de Vries geb. Porck, z. W. C. v. d. Horst, geb. Schraver, z. E. C. Klein, geb. van Vliet, z. OVERLEDENE. C. Vermeulen, 7 m. J. Blankman, 79 j. H. J. Sanders, 22 m. J. Wielinga, 42 j. G. Rijkers, 12 m. Vervolg der Berichten. Ziekte van Z. K. H. den Prins v. Oranje. Het bulletin van gisteren voormid dag luidt: »De nacht was rustig; de eetlust van Z. K. H. is iets verbeterd. De zwakte blijft belangrijk." Ds. Klercq, predikant bij de Chr. Ger. gemeente alhier, heeft voor de op hem uitgebrachte beroeping naar Houtrijk en Polanen bedankt. Bij Zr. Ms. besluit van 13 dezer is, met ingang van 1 Juli 1884: 1°. de inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht H. L. Ouden hoven, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienstop pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zjjne lang durige en vele goede aan den lande bewezen diensten, en onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 2700 en een verbooging daarvan met f1425 'sjaars, voor werkelij k verblijf militairen dienst in 's Rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; 2°. bevor derd tot inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht, de diri- geerende officier van gez. 1ste kl. J. D. Sachse; tot dirigeerend off. van gez. 1ste kl. de id. 2de kl. H. C. Steenbergen; tot idem 2e kl. de off. van gez. Ie kl. C. J. Van Stockum van Akendam. Het Engelsche stoomschip »Uoa," j.1., Donderdag in de Noordergronden gestrand (zie ons vorig nummer) is, na een gedeelte der lading in ruim dertig vaartuigen te hebben gelost, Vrijdagavond door de sleepbooten Hercules" en Stad Amsterdam" vlot gesleept en met eigen stoomvermogen alhier iu de haven gekomen. Daar het schip geen merkbare schade had bekomen heeft het, na de geloste lading weder te hebben overgenomen, gistermorgen de reis naar de plaats van bestemming (Rotterdam) vervolgd. De examens der 3 jongelieden, in de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten (zie ons vorig n0.), die zich hadden aangeboden te wedijveren naar het voorrecht eener 4-jarige kunst reis (grand prix de Rome), zijn ge ëindigd. De uitslag er van is voor den heer J. Dunselman, van Helder, als n°. 1 der voordracht, en den heer J. van Loog, van Amsterdam, daar opvolgende, zeer gunstig. Beiden zijn aangewezen de kamp te beginnen Een vau het drietal werd niet toege laten. Voor den 20jarigen Dunselman is de uitkomst er van een triomf; nu reeds die artistique proeven in de schilderkunst afleggende, eene goede verwachting aan het einde van den wedstrijd geoorloofd. Op de pas gehouden tentoonstelling alhier, konden de bezoekers een por tret, door den heer Dunselman, aan schouwen, namelijk dat van den heer J. C. Leich, den vroegeren leer meester van den jongen artist. Men oordeele of die treffende gelijkenis niet door een vaardig gehauteerd penseel is verkregen. Texel, 16 Juni. Wat in vroeger jaren, vóór de al- gemeene toepassing van stoomwerk tuigen, onmogelgk ware geacht, is thans geschied. Het afwerken nl. van 't Engelsche stoomschip »Aludra," dat in den hevigen storm van 12 Dec. 11. op de steenplaat werd geworpen, is aan de schelpmachines gelukt. Heden kwam het vaartuig in vlot water. Zoodra het weer gunstig is, en de boot den inventaris weer aan boord heeft genomen, zal men be proeven het vaartuig buiten het Eierlandsche gat te brengen, om er vervolgens via IJmuiden mee naar Amsterdam te vertrekken. Naar men zegt, is een som van f 78.000 ge contracteerd voor het afbrengen. Een der bladen vestigt de aan dacht op de armoede aan mannelijke telgen van het Huis vau Oranje, op merkelijk in verband met den hoogen ouderdom van dat stamhuis. Prins Willem I leefde 53 jaren en had twee zonen (de derde, die in Spanje gevangen zat, buiten rekening gehouden.) De oudste zoon en opvol ger, Maurits, was ongehuwd en stierf op 58-jarigen leeftgdde tweede zoon, Frederik Hendrik, werd 63 jaren oud en liet slechts één zoon na. Die zoon, Willem II, had insgelijks één zoon en bereikte slechts den ouderdom van 24 jaren. Zijn zoon, Willem III, stierf op 52-jarigen ouder dom, zonder nakomelingen. Zijn opvolger uit het Huis van Nas sau, Willem IV, werd slechts 40 jaren en liet één zoon na. Deze, Willem V, werd 56 jaar en liet twee zonen na. De oudste daarvan, Koning Willem I, liet, toen hg op 68-jarigen leeftgd afstand van de regeering deed, twee zonen na. De oudste daarvan, Willem II, werd 56 jaren en had twee zonen, waarvan de oudste, onze tegenwoordige Koning, thans 67 jaar is en nu nog in 't bezit van één zoon is. De student in de medicjjnen uit Amsterdam, die te 's-Hage plot seling overleden is, naar men ver moedde tengevolge van vergiftiging, schijnt zelf zich den dood te hebben aangedaan. Men heeft een fleschje met blauwzuur bij hem gevonden. Door het Koninklijk Ambtsge- richt te Werl, onder Dortmund, wordt aanhouding gevraagd van Heinrich Maas, ook Rothen Heinrich genaamd, oud 40 a 45 jaar, met rood haar en rooden knevel, gekleed naar gissing met een donkerblauwe frak. Hij is be schuldigd van geweldpleging en moord op een 18jarig meisje, Anne Hotte, wier lijk iu een korenveld is gevonden. Op grond van nasporingen heeft men het vermoeden, dat hg naar Holland is gevlucht. Op den 22sten Juni a. s. hopen onze geliefde ouders: JACOBUS VERBERNE en GERBREG HOPMAN, hunne 50-jarif?e Echtvereeni- ging te herdenken. Uit naam hunner dank bare Kinderen, W. VERBERNE, Loods. Texel, 17 Juni 1884. Op den 23sten Juni a s. hopen onze geliefde ouders P. W. KALKMAN en M. STRIKKERS, j hunne 25-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Dat de goede God hen nog vele jaren in dezelfde liefde en genegenheid voor elkander, maar ook in volle gezond heid, moge laten leven. Dit is de wensch van hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Zaandam, Juni 1884. Ondertrouwd J. SCHOL en J. D A L M E IJ E R. Helder, 13 Juni 1884. Ondertrouwd A. SLOOT en E. INGELSE. Helder, 12 Juni 1884. Algemeene kennisgeving. Getrouwd T. TIENSTRA en T. A. VAN WAARD, die tevens, ook namens wederzgdsche familie, hun hartelijken dank betui gen voor de vele blijken van belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 12 Juni 1884. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon W. C. SCHRAVER, geliefde Echt- genoote van A. G. v. d. HORST. Helder, 14 Juni 1884. Voorspoedig bevallen van een Zoon ELISABETH C. KLEIN— van VLIET. Nieuwediep, 15 Juni 1884. Bevallen van een welgeschapen Zoon D. J. NUNG, geliefde Echtgenoote van W. yan Es. Helder, 15 Juni 1884. Den 11 Juni overleed in 't Binnengasthuis te Amsterdam, mijn zoon CORNELIS HAGE NAAR, in den ouderdom van 41 jaar en 10 maanden, na een langdurig en smartelijk doch geduldig lijden. Helder, 13 Juni 1884. Wed. G. D. HAGENAAR. Heden Overleed onze eenigste lieveling TETJE, in den leeftgd van dertien maaqden. Helder, 16 Juni 1884. A. FASOL. M. FASOL—Kuiper. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een lang durige ziekte van 10 maanden, onze geliefde moeder en behuwd- moeder AAGJE VLAMING, in den ouderdom van bgna 83 jaren. Helder, 16 Juni 1884. J. H. LANGE, en Echtgenoote. J. SMIT, en Echtgenoote. Op den 13 Juni overleed, na eau lang en smartelijk lijden, in den ouderdom vau 42 jaar, mijn iqpig geliefde Echtgenoot JACOBUS WIELINGA, in leven gepensioneerd le stuurman bij de Kon. Marine, mg nalatende vier jeugdige kinderen, allen nog te jong om het verlies van hun geliefden vader te beseffen. Helder, 13 Juni 1884. Wed. J. WIELINGA, geb. M. Kaptein. Mede uit naam der verdere Familie. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door 't overigden van onzen lieveling HENDRIK JACOBUS, in den aanvalligen leeftgd van 22 maanden. Diep betreurd door ons en verdere Familie. Helder, 13 Juni 1884. W. J. SANDERS. J. SANDERS—Blikkenhorst. Wij gevoelen ons gedrongen onzen oprechten en hartelijken dank te betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bg onze 2ö-jarige Echtvereeniging, op 14 dezer, onder vonden van familie, vrienden en be kenden, zoowel van binnen als buiten deze gemeente. P. KROON en Echtgenoote. Hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden en inzonderheid aan den Heer en Mejuffrouw A. G. J. DE VRIES, voor de vele bewijzen van belangstel ling, ter gelegenheid van hunne 121/*- jarige Ecbtvereeniging ondervonden. Amsterdam, 15 Juni 1884. F. J. HOGÉ. M. J. HOGÉ van den Hoogen. Nog brengen wg onzen welgemeen- den en hartelijken dank aan den Heer D. KLEIN Ja., (Godsdienston derwijzer) en J. HES, (Koster,) bg de Israëlitiesche Gemeente, alhier,voor bunnen gedane bemoeiingen en be langstelling, bij de voltrekking van ons Huwelijk bewezen. L. M. SITTERS en Echtgenoote. Helder, Juni 1884. Bij deze brengt ondergeteekende zijnen oprechten dank toe, aan buren en dragers gedurende ziekte en bij het ter aarde bestellen, aan mijne Echtgenoote bewezen. W. CEELE. Helder, 11 Juni 1884. Algemeene kennisgeving. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over igden van mijn geliefden Echtgenoot, betuig ik mgn oprechten dank, in 't bijzonder aan de Heereu Dragers, voor de laatste eer, den overledene Wed. J. ZEEMAN, geb. MUIJE, en verdere familie. Huisduinen, Juni 1884. De jaarlfyksehe collectie aan de huizen der ingezetenen zal in den loop dezer maand plaats hebben. Zij wordt ieder in liefde aanbevolen. DE KERKERAAD. Gesubsidieerde Inrichting van Onderwijs voor iongeheeren te Helder. Voor de inschrgving van leerlingen voor den nieuwen cursus, vervoege men zich vóór of op Woensdag 25 Jani s., bg den Directeur, A. DOLK.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2