Alle bladen geven hun innig leed gevoel te kenneu, wegens het over lijden van Z. K. H. Prins Alexander. De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant bevat het volgende artikel: 21 Juni 1884. Dat ook deze slag ons Koningshuis nog treffen moest! Eene betuindeKoningin.de Prins van Oranje, de Prinsen Hendrik en Frederik ontvielen aan dat huis binneu weinige jaren; nu bezwijkt ook 's Konings laatste zoon, en is er van den eens zoo bloeiendcn stam niets meer over dan de 67-jarige Koning en het kleine Princesje! Tenzij 's Konings echt nog weder mocht gezegend worden, is in Prins Alexander het zoo roemruchte en elk Nedcrlandsch hart zoo dierbare Huis van Oranje uitgestorven! Arm Nederland! Van jongs af zwak van gestel, zag Prins Alexander door den dood zijns broeders zich geroepen tot eene taak, waarvan de verantwoordelijkheid hem zwaar drukte Gebogen daarbij onder de smart over het verlies van dierbare betrekkingen, en steeds lijdende, trok hij zich al meer en meer terug in de eenzaamheid, zich voorbereidende tot de taak die hem wachtte. II oe ernstig hij die voorbereiding opvatte, hoe hij onver moeid arbeidde, hoe iiij meeleefde met zijn tijd, hoe niets hem ontging, daarover, even als over zijn schrander inzicht en zijne liefde voor de openbare zaak, is onder die hem gekend hebben, slechts ééne stem. Men had het anders gewenscht, men had hem willen zien leven en werken te midden van het volk, waarover hij eenmaal Koning zijn zou. Maar welk edel hart heeft hem daarover durven veroordeelen Wie kende de macht van het zielelijden, dat den Prins naar de eenzaamheid dreef? En wie zegt ons, wat het hem gekost heeft, niet te kunnen zijn wat men wenschte dat hij zijn zou. Wij gevoelen veeleer deernis met dit arme Koningskind, over wiens leven, behalve in de kindsche jaien onder de liefdezorg eener onvergetelijke moeder, geen straal van vreugde heeft geschenen. Heeft Prins Alexander door de levens omstandigheden slechts in kleinen kring zich persoonlijke liefde kunnen verwerven, dieper dan persoonlijk verlies, treft de slag die den band met het verleden van ons volk verbreekt, en de toekomst met donkere wolken bedekt. Met diepen weemoed en kommer aanschouwt het Nederlandsehe volk den gevreesden ondergang van het Vorsten huis, waaraan het alles te danken heeft, en waarmede het zich zoo innig verbonden gevoelt. Het worden ernstige tijden voor Neder land. De laatste stamhouder van het Oranje huis ten grave gedaaldverdeeldheden, die soms het besef der volkseenheid dreigen te versmoren; partijschappen, die voor niets terugdeinzenwat zal de toekomst baren Laat ons hopen, dat nog in den ernst der tijden die zedelijke veerkracht geboren worde, waardoor alleen een volk voor oudergang bewaard wordeu kan. De »Bredasche Courant" zegt: Overeenkomstig onze Grondwet gaat nu de Kroon der Nederlanden, bij onverhoopt overlijden van den tegenwoordigen Koning, over op de eenige dochter van Z. M., en later op hare nakomelingschap. En zoo zal het dan geschieden dat die dochter, door haar huwelijk, dat wegens ontstentenis van mannelijke oir uit ons regeerend stamhuis met een vorst van vreemden bloede moet plaats hebben, de Kroon in een ander Huis overbrengt, dat daarmede in al de rechten van het oorspronkelijke Stamhuis treedt. Binnen een betrekkelijke korte spanne tijds dus zal Oranje-Nassau opgehouden hebben te regeeren over Nederland en zal, tenzij het volk andere bepalingen omtrent het bekleedeu van het hoogste gezag in den Staat wenschelijk acht, een vreemd Vorsten huis het tegenwoordige vervangen hebben. Dat zal een ramp voor Nederland zijn zoo groot als h«*t nimmer trof. Met Oranje- Nassau is Nederland als opgegroeid; met Oranje-Nassau heeft Nederland geleden, ge streden, gezegevierd, heeft het lief en leed gedeeld en zich in velerlei opzichten een achtenswaardigen naam in de Europeesche Statenrij verworven. Zonder Oranje-Nassau geen Nederland, al staat daar dan ook tegenover, geen Oranje-Nassau zonder Ne derland. En dat feit, Nederland zonder Oranje- Nassau, dat feit zal zich door densmarte- lijken dood, die thans het volk andermaal in rouwe dompelt, spoedig genoeg en altijd te spoedig, voordoen. Arm Nederland, eenmaal zóó machtig en zóó gevierd, zelfs door wie veel krachtiger schenen, Uw lot staat op een keerpunt. Wie zal zich aan de voorspelling van Uw toekomst wagen P Wie redding verschaffen in zoo benarden toestand? 's Gravenhage, 23 Juni. Het rouwbetoon over den slag, dien Koning en Vaderland jl. Zaterdag getroffen beeft, is in de residentie schier algemeen. Doorwandelt men het Voorhout, dan ontwaart men dat in deze aristocratische wgk de wo ningen huis aan huis gesloten zijn. In de hoofdstraten zijn de rouw- etalages en halfstoks geheschenvlag gen met zwarten wimpel of crêpe omhulsel als bewijs van deelneming aangebracht. Voor het paleis van den vorstelijken doode zag men gisteren bijna onaf gebroken groepjes menscheu staan, wier oogen met weemoed op het sterfhuis staarden. Het lijk werd gebalsemd en in een looden kist-, door een eikenhouten omsloten, neergelegd, welke later in een mahoniehouten omkleedsel, rus tende op zilveren leeuwenklauwen, zal worden gevat en waarvan de ver vaardiging is opgedragen aan de firma P. Mouton Zn., architecten alhier. Het stoffelijk overschot van den Prins is uit het slaapvertrek op de eerste verdieping naar de vroegere beueden eetzaal aau de tuiuzijde overgebracht, die van rouwteekeneu is voorzien. Hoogstwaarschijnlijk zal voor het publiek de gelegenheid worden open gesteld in deze rouwkamer een blik op het gelaat van den overleden Prins te werpen. Omtrent het luiden der klokken zijn tot dusver van koogerhand geen bevelen ontvangen. Hoewel tot dusver niets is verno men van verandering in 's Konings reisplan, om op 28 Juui Karlsbad te verlaten, teu einde bij Innspruck de kuur voort te zetten, spreekt het echter van zelf dat Z. M. in ieder geval vóór de begrafenis van den Prins van Oranje in de residentie zal aankomen. Wegens het overlijden van Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, heeft Z. M. bepaald, dat het Hof voor den tijd van drie maanden den rouw zal aannemente weten vier weken zwaren, vier weken middel baren, en vier weken lichten rouw. Men verneemt, dat de dag der be grafenis van den Kroonprins voor- loopig is vastgesteld op 8 Juli. Londen, 23 Juni. De Times" behandelt de quaestie der troonsop volging in Nederland en zegt ten slotteHet kan voor Europa niet onverschillig zijn, wie tot regent van Holland wordt benoemd. De Staten- Generaal zullen er aan denken, dat hun caudidaat niet alleen voor de Hollanders aannemelijk moet zijn, maar ook iemand, wiens benoeming geen gevoelens van wantrouwen bij de naburige lauden kan opwekken. Deze overwegingen doen koningin Emma als de geschiktste keuze voor komen. Parijs, 23 Juni. Alle bladen vermelden met deel neming den dood van den Neder- landschen Kroonprins, doch voegen er onmiddellijk beschouwingen over de erfopvolging aan toe. De Temps" bepaalt zich tot Luxem burg. Het Journal des Débats spreekt vau den Prins, »die evenals zijn moeder en zijn broeder, Frankrijk hartstochtelijk liefhad." De»Rappel" spreekt van verwikkelingen, die ont staan kunnen uit de troonsopvolging door een Duitschen vorst over een land, waarin Duitschland altijd veel zin heeft gehad. De »Télégraphe" zegt: Duitschland loert op 'tkleine koninkrijk Holland," en erkent dat die buit het wel zou bevallen. De groote Duitsche Rijn is aan zijne mondingen niet Duitsch en boven dien bezit Holland prachtige koloniën. Doch voegt het blad er bij het is te hopen, dat die begeerte niet vervuld wordt, daar hieruit voor ge heel Europa, voor Engeland, voor Frankrijk en ook voor België, een niet gering gevaar ontstaan zou. Paris" vreest, dat de Duitsche iuvloed in Holland overwegend zal worden, als koningin Emma niet tot regentes wordt benoemd met een raad van bijstand onder presidium van graaf Van Lynden van Sandenburg. Sloomvaartberichten. Het stoomschip Sumatra, van Batavia, 1. v. Liverpool, arriveerde den 23n Juni te Amsterdam. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Juni van Port Said. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 22 Juui Kaap St. Vincent. Markt-Berich ten. Alkmaaii, 25 Juni. 9 Paarden f75 a 350, 16 Koeien en Ossen f187 a 290, 26 nucbt. kalvereu f 5 a 32, 101 Schapen f 14- a 29, 164 Lammeren f6 a 14, 79 magere Varkens f 15 a 25, 329 Biggen f5 a 8, 4 Bokken en Geiten f 4 a 9, 2 kleine Bokjes f 1,20 a 1,70, Boter per kop f0.70 a 0.77^. Hoorn, 21 Juni. Tarwe f8.75 a 9,75, Gerst fC a 6.50, Erwten: Witte fl0al2, groene f 14,75 a 15, grauwe f 13 a 17, Bruine boonen f 14,50 a 16, 4 Paarden f80 a 175, 7 Kooien f 200 a 250, 65 Schapen f 25 a 33, 35 Lammeren f 10 a 14, 8 Kal veren f 12 a 25, 17 Varkens f 12 a 17, 107 Biggen f4 a 7, 8250 Kipeieren f 3.50 a 3.75, 2100 Eendeieren f3.20 per 100, 1941 koppen Boter f0.55 a 0.67^ per kop. Visscherij-Berichten. 23 Juni vm. Schipper Bakker met 75 kisten scharren, per kist f5.a f8. 15 kisten schol, per kist f2.55 a f2.80; 8 vletten met 20 tot 60 roggen, per stuk 32 a 38 ct. 24 Juni vm. 3 korders met 23 tot 42 groote tongen, per stuk f 0.55, 40 tot 490 middel- en kleinsoort tongen, per stuk 15 tot 30 ct.van 2 tot 3 manden schol, per mand f2.10. Door windstilte geen schuiten naar zee. 315de STAATS LOTERIJ. 5e Klasse. 11de Lijst. No. 6386 f 10000, Ns. 10739 en 19056 f1000. Ns. 3024, 6760 *n 19591 f400. Ns. 5616, 9399, 13618, 17211, 20252 f200, Ns. 802, 2152, 5232, 8787, 9118, 16979, 19218 en 19589 f100. Burg-erlijke Si and Helder. Van 20 tot 24 Juni. ONDERTROUWD: J. van den Berg, visscherman, en F. A. Snel. GEHUWD: Geeue. BEVALLENA. Schoorl geb. Zeeuw, z. W. J. ten Hacken geb. Brnens, z. C. J. van Willigen geb. Kries, d. C. de Munck geb. Blikkenhorst, z. A. Krijnen geb. Snip, z. T. Dienaar geb. Swaan, z. OVERLEDEN: H. Timmerink, 45 j. A. Post, 4 j. H. Zijp, 33 j. Vervolg der Berichten. Gewoonlijk is men verlangend, wan neer de kermistijd nadert, te vernemen wat er alzoo te zien en te genieten zal zijn. Om dit verlangen tegemoet te komen, zullen we even een tipje oplichten, van 't voorhang, dat voor de toekomst geschoven is en onzen lezers vergunnen, een kijkje te nemen. Schouwburglicf hebbers, we krijgen 't Ge zelschap van H. W. Nieuwenhuis op 't Nieuwe- kerkplein en de wed. Bakker bij 't Centrum. Verder komen op 't Molenplein te staan C. Spriet met een Theatre de Nouveautés; Blanus en Cohen met een Paardenspel Henuing en Smit met een Café cbantant- gezelschapP. Koppen met een beignets- kraam L. de. la Ruelle met den jongen reus Itaimond; P. Kooy met een jongeling die zonder handen en voeten kunststukken verrichtmej. de wed. Xhaflaire met een tramwayJ. Huijskens met een veloci- pède en K. Benner met een schiettent, v. d. Kam cn Rijken komen ook nu met hunne poffertjeskramen en Boukamp met zijne wafelkraam. Op 't Westplein komen te staanA. Mul lens met een Cagliostro-TheatreH. de Nies met een schiettent; C. Rombach met een velocipède HPrenger met Parijsche karikaturenH. Meijer met een glasblazerij R. Boekei met een panoramaA. Bakker met een Romeinscb cyclorama en D. Slieker met een tent voor werpoefeningenCarous- sels, Turkscbe schommels en speelgoed- kramen zullen hier en daar verspreid zijn. In Tivoli zal een degelijk concert-gezel schap optreden. Men gelieve op te merken dat we dit mededeelen onder voorbehoud, dat de kermis op den gewonen tijd zal plaats hebben. Ieder jaar in de maand Juni wordeu de in deze gemeente verblijf boudènde miliciens-verlofgangers op geroepen tot bet houden vau inspectie. De beer Burgemeester, vau wie die oproeping uitgaat, is dan gewoon bij, publicatie de betrokken personen te waarschuwen, dat zij in uniform gekleed zijnde, onderworpen zijn aan de wet op het krijgsvolk te land. Ieder jaar zijn er onvoorzichtigen, die zich na afloop der inspectie aau overmatig gebruik van volkskanker" overgeven en op die wijze ernstig gevaar loopen met de krijgswet in botsing te komen. Dit heeft voor eenige dagen de jongeling N. alhier op treurige wijze ondervonden. Be schonken geraakt, maakte hg zich schuldig aan rustverstoring en, in uniform gekleed als bij was, werd hij, met veel moeite, door de sur- veilleerende patrouille in arrest ge steld. In den zeer opgewonden toe stand, waarin die persoon verkeerde, mishandelde bij den commandant der patrouille en beschimpte hij dien. Een aauklackt bij de bevoegde auto riteit en gevangenhouding vau den schuldige waren de onvermijdelijke gevolgen. Gisteren is N. van hier ge vankelijk naar Haarlem overgebracht, om voor den krijgsraad aldaar terecht te staau, wegens feitelijk verzet tegen ziju meerdere. 't Is te hopen, dat in 't vervolg de jongelui, die inspectie moeten maken, zich aau dit waarschuwend voorbeeld mogen spiegelen. Uit 's Hage wordt nader gemeld, dat Z. M. den Koning Zaterdag of Zondag a. s. aldaar terug wordt ver wacht. Oudeschild, 28 Juui. Hedenmorgen geraakte door het schrikken van het paard een vracht wagen bij den steilen zeedijk aan den binnenkant naar beneden. Wonder lijk genoeg bleven paard en wagen nagenoeg onbeschadigd, zoo ook de wouiugeu, waarmede het voertuig in aanraking was gekomen. Van bevoegde zijde wordt aan het Bat. Hbld. medegedeeld, dat het Regeeringsplan, omtrent de verande ring van het Atjehbeleid, bestaat in het defensief handelen der landtroepen en in het instellen eener krachtige blokkade, zich uitstrekkende van Ta- panoli tot aan de Tamiaorivier. Men voegt er bij, dat de Marine zou worden aangevuld door particuliere stoom- booten. De sergeant-majoor W. van de le comp. van het Instructie-bataillon te Kampen, wordt sedert Zaterdag jl. vermist, en met hem de onder zijne berusting zijnde gelden ten bedrage v.in ruim duizend gulden. De man was gehuwd. De behandeling der zaak Moors Van Hal en Ballintijn, beschuldigd van op 29 Februari deu diefstal op het postkantoor te Breda te hebben gepleegd, zal eerst 22 Juli voor bet gerecktshofte 's Hertogen boschkomeu. Zaterdagavond verdrong zicli een zoo groote menigte voor eeu sigarenwinkel op den Haarlemmer dijk, om het aangeplakte bulletin van het overlijden vau den Kroonprius te lezen, dat een dubbelkelderluik ouder het gewicht bezweek, waardoor onderscheidene personen in den kelder terecht kwamen. Tot aller verwon dering hadden geen ongelukken plaats. Omstreeks half vijf werd Zon dagmorgen in een der kaaspakhuizen te Edam eeu begin van brand ont dekt; alleugs nam de brand zoo in omvang toe, dat binnen korten tijd vijf pakhuizen in lichte laaie stonden. Een regen van vuur bedreigde ook de stoomlijnbaan van den Heer Jaski. Daar werd echter het vuur gestuit. Met groote moeite werd een voor raad kaas gered, maar het getal, dat door de vlammen verteerd werd, wordt op 85,000 begroot. De pakhuizen van den Heer F. Groot en van Gebrs. Groot zijn geheel vernietigd, en die van den Heer A. Lol en den Heer Veen geheel uitgebrand. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor, maar bet gevaar was op vele punten drei gend. Een voorraad lijnolie doet den grond nog smeulen. De spuiten, waarbij ook die van Volendam, deden voortreffelijken dienst. De guldenstreiu, welke a, s. Woensdag van Amsterdam en Utrecht naar Arnhem zoude gaan, zal tenge volge van het overigden vau Z. K. H. den Prins van Oraüje, niet loopen. De meid van den heer B. te Doesburg bad onnadenkend eeu pot met kokend vet op den grond gezet. Een jong kiud, dat daar rondliep, viel erin; met brandwonden overdekt werd het opgenomen. Het verkeert nu iu gevaarlijken toestand. In de gemeente Haarlemmer meer heeft de justitie zich bemoeid met de omstandigheden van het over igden vau zekere K. Touw, wed. J. Oosterling, oud 71 jaren, op 14 dezer. De laatste twee dagen verlieten haar zoon en schoondochter, bij wie de moeder thuis was, met hunne kin deren 's morgeus het huis, deden de deur op slot en kwamen er 's avonds weder in. Op den dag vóórdat de vrouw gestorven is, hebben een of twee medelijdende burgers de deur losgemaakt en bevouden, dat de vrouw stervende was, smachtende naar driu- ken, doch er was hoegenaamd niets voorhanden zij lag bijna op stroo, terwijl de onreinheid in hooge mate zichtbaar was. Men vermoedt dat ze aau gebrek en verwaarloozing ge storven is. Maandag is het lijk naar het lijken- huis gebracht, Dinsdag is het ge- recbtelgk geschouwd en zijn de ge tuigen geboord. Te Engelen zijn elf huizen in de asch gelegd en achttien huisge zinnen vau have en goed beroofd. Hoewel de meeste huizen geassu reerd zijn, is de schade nog niet te berekenen. Omtrent de oorzaak van den brand valt niets zekers mede te deeleu. Vermoedelijk hebben kinde ren met lucifers gespeeld. De van dak beroofde huisgezinnen zijn voor- loopig in de school opgenomen. In de vergadering der Kies- vereeniging te Broek op Langendgk, waar belangstellenden uit verschil lende plaatseu vau het kiesdistrict Schageu bijeen waren, is met alge- meene stemmeu tot caudidaat bij de a. s. verkiezing van een lid van de Provinciale Staten gekozen, de beer P. Frans Pz., te Warmenhuizen. Tegen het aanbreken van den dag is Vrgdag tusschen eenige Duit sche kellners en eenige Hollandsche matrozen aan den IJkant te Amster dam oen vrij hevige vechtpartij ont staan, waarbij Janmaat zijn tegen partij duchtig heeft toegetakeld en meester vau het terrein bleef. Poli- tie-agenten vonden ter plaatse twee Duitschers zwaar aan het hoofd ver wond, die naar het Binnen-Gasthuis overgebracht en heelkundig verbonden werden. Tot dusver zijn de daders onbekend. Bg de kerkelijke plechtigheid ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der R. K. Militaire Vereeniging te Bergen-op-Zoom, dat Zondagavonu. gevierd werd, bad een ernstige stoor nis plaats. Juist terwijl door den geestelijke de H. Mis werd bediend, viel een brandende kaars, die evenals ontelbare anderen, tusschen bet groen ter versiering was aangebracht, naar beneden. Het groen vatte dadelijk vuur, en groote schrik verspreidde zich ouder de talrijke menigte, di9 onmiddellijk naar buiten drong om aan het gevaar te ontkomen. Daar na strekte de vlam zich tot het al taar en vloerkleed uit en de gevolgen waren niet te overzien geweest, zoo door de tegenwoordigheid van geest van den kapelaan en koster de vlam men niet gedoofd waren, zoodat de brandspuit niet behoefde aan te ruk- en de aanwezigen met den schrik vrijkwamen. Dat de Merapi-bewoners eer lang een eruptie vreezen in heviger mate dan de berg tot dusverre in den laatsten tijd heeft doen duchten, is zeer licht te begrijpen, en ook niet te verwonderen, als men weet, dat de nieuw ontstane kegel op den top met eiken dag in grootte en hoogte toeneemt, en thans reeds van dien omvang is, dat spoedig een al- geheele demping of opstopping der fumerolen daardoor zal onstaan en een geweldige uitbarsting natuur lijkerwijze zal moeten volgen. Wanueer echter het juiste tgdstip van dat verschrikkelijk verschijnsel zal aanbreken, zal de tijd alleen ons kunnen zeggen. (Mat.) Misdea, de Italiaansche soldaat, die wegens het vermoorden van 7 zijner kameraden ter dood veroordeeld wérd, heeft Zaterdag te Napels zijn vonnis ondergaan. Nauwelijks is de schrik, te Lon den verspreid over de dynamiet-aan- siagen tot bedaren gekomen, of nieuwe onrast wordt verwekt door een ge rucht, dat de anarchisten thans zul len trachten door middel van lucht ballons bun doel te bereiken. Men zon des nachts met een luchtbal omhoog gaan en uit de hoogte dyna miet en andere ontplofbare stoffen over de stad verspreiden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2