T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. l\o. Ii86. Zaterdag 28 Juni 1884. 'iwaalide Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. ItareaiiiSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentlfin van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 42 m. Onderg. 8 u. 24 m. Zondag 29 H. Petros en Paulus. Maandag 30 Eerste Kwartier. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Verjaardag van Prinses Wilhelmina, prinses von Wied. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Juni 1884. Jl. Dinsdagavond werd door den Raad dezer gemeente een zitting gehouden, waarin aan den heer J. C. flennis, benoemd tot onderwyzer te Haarlem, op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag werd verleend, ingaande 1 Juli a. s. Eenige af- en overschrijvingen op de be grooting van 1883 werden met una nieme stemmen goedgekeurd, nadat door een der leden bezwaren waren ontwikkeld tegen het zorgen yan gemeentewege voor de verlichting van het aan oen particulier persoon behoorende lokaal voor den vischaf- slag. Mededeeling geschiedde van de laatstgehouden verificatie der ge meentekas en van het zich in kas bevinden der som van f 8415.14. Ver der werd medegedeeld, dat op ver zoek van den commissaris des konings de tooneelvoorstellingen enz., wegens het overlijden van Z. K. H. den Prins van Oranje, tot 28 dezer zijn gesloten. Toestemmend werd door den voorzitter geantwoord op de vraag vau een der leden, of het jaar verslag der gemeente over 1883 reeds in circulatie is. Als een vervolg op de door ons in 't vorig nummer medegedeelde kermisberichten vermelden we, dat 't Tooneelgezelscbap ODder directie van den heer van Lier op 't terrein voor Tivoli in een ruime en sierlijke schouwburgtent zal optreden. In 't lokaal Tivoli zullen voor stellingen gegeven worden door een café-chantaDt gezelschap, bestaande uit 20 personen, onder directie van den heer G. Stroober. Aan de Universiteit van Am sterdam is met goed gevolg het 1ste Natuurkundig examen afgelegd door den heer A. W. Dry ver, van den Helder. In de aanstaande zomerverga dering der Prov. Staten van N.-Holland zullen o. a. behandeld wordeneen voordracht van Ged. Staten, tot het verleenen van provinciaal subsidie ten behoeve van den aanleg van een lo- caalspoorweg tusschen Medemblik en Hoorn en een adres van veertien waterschapsbesturen in het Noorder kwartier, houdende verzoek om vast stelling eener provinciale verordening op de stoomvaart in de boezemwate ren der provincie. Nader verneemt de N. R. Ct., dat Z. M. de Koning niet op 28 Juni naar het vaderland komt, maar op dien datum van Carlsbad vertrekt naar de badplaats Kreutz in Ober- Beiereu. H. M. de Koningin zal Z. M, te Munchen ontmoeten en verder ver gezellen. De predikant G. bad, volgens »De Maasbode," Zondag onder de godsdienstoefening in de Oosterkerk te Rotterdam, nog voor het herstel van den Kroonprins, wat groote beweging onder de toehoorders veroor zaakte. Beter ingelicht, verklaarde hij het overlijden dés Prinsen nog niet ver nomen te hebben, wat zeker nogal sterk is in een gemeente, welke in 't hartje van het algemeen verkeer ligt. Uit Delft wordt aan het Yad. geschreven De nieuwe Koninklijke grafkelder alhier heeft nog slechts twee ledige nissen: een naast de rustplaats vao wijlen Prins Hendrik, en een naast de lijkbaar van Prins Frederik; indien op 's Konings last geen verplaatsingen worden bevolen, zal het stoffelijk overblijfsel van den Prins van Oranje dus uaast dat van zgn oom of oudoom rusten. 's Gravenhage, 25 Juni. Ten 2 ure hedenmiddag ging de voor deur van het paleis van wijlen den Kroon prins voor het publiek open, dat in de rouwkamer het gelaat van den afgestorvene wilde aanschouwen. De stroom van belang stellenden was groot en was steeds wassende, zoodat de queue, die zich van den ingang tot bet paleis vormde, als een breede draad doorliep langs den Kneuterdijk, om diep in de Parkstraat te eindigen. Bij groepjes van 12 a 15 werd de steeds aangroeiende menigte binnen gelaten. Iedereen was in de gelegenheid de rouwestrade te bestijgen en het lijk te aanschouwen, waarvan het hoofd op eeu kussen rust. Alles ging onder een plech tige stilte voorbij en zij die de gelaats trekken van den laatsten mannelijken telg uit het Oranjehuis hadden gezien, verlieten diep bewogen het Paleis. De eikenhouten lijkkist, die de zinken hermetisch dichtgemaakte omsluiting van het lichaam draagt, werd overgezet in een buiten-bekleedsel van gepolijst mahoniehout, welk houtwerk rost op acht zilveren voet stukken, in den vorm van leenwenklauwen. In de wanden van de lijkkist zijn heng sels van geglansd zilver, geschroefd met mat gepolijste doodshoofden op de handvatsels. De randen van het deksel zijn bezet met glad zilveren knoppen, bestaande uit een ornament van een bol op een kubus. Ter hoogte van het hoofdeinde is op deze dekplank een zilveren plaat geslagen, waarin de voornamen, datum van geboorte en overlijden van den Kroonprins gegra veerd zijn. Dit prachtig bewerkte stuk is, nadat reeds op den dag van de hestelling de beide eerste inliggende kisten gereed kwa men, binnen den tijd van twee etmalen uit de werkplaats van den heer P. F. W. Mouton alhier voor zijne bestemming af geleverd. De gelaatstrekken van Z. K. H. waren tijdens het nemen eener photographische afbeelding nog gelijk bij zijn leveneen vol gelaat, door de ziekte weinig vermagerd. Door de autopsie is het gelaat van den prins thans minder kenbaar. De zeer mi- nitieus verrichte lijkschouwing zon hebben aangetoond, dat het bloedverlies gedurende de ziekte bloedarmoede heeft teweeggebracht, welke als de onmiddellijke oorzaak van den dood wordt beschouwd. Bij het onderzoek moet de reohter hart kamer bloedloos zijn bevonden, waaruit de hartverlamming ontstaan zou zijn. Ver schillende andere abnormaliteiten, in het lichaam ontdekt, wezen op een korten le vensduur. Zoo had de groote hartader slechts een derde van de normale afmeting en was de rechter long in vrij hevigen graad ontstoken, zoodat de lijkschouwing het bestaan der vroeger geconstateerde pneumonie heeft bevestigd. De hersenen van den Prins, eveneens aan een medisch wetenschappelijk onderzoek onderworpen, moeten fraai en schoon ont wikkeld geweest zijn, waaruit zijn heldere geestesgaven verklaard worden. Mag men derhalve aannemen, dat de hersenen nor maal waren, helaaseen helder hoofd werd gedragen door een physiek, zwak lichaam, hetwelk, als niet kunnende voldoen aan de eischen van een gezonde beweging, onmo gelijk bestand was tegen de inspanning en vermoeienis van den zwaren geestesarbeid, waaraan Z. K. H., vooral in de dagen vóór de ziekte, zich heeft overgegeven. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag, is ingekomen de vol gende Koninklijke Boodschap, me- dedeelende het overigden van den Prins van Oranje. Mijne Heeren! Het heeft den Almachtige behaagd Z. K.H.Willem Alexander Ka- rel Hendrik Frederik, prin van Oranj e, Onzen beminden zoon, den 21 dezer tot zich te nemen. Dit verlies, dat opnieuw diepen rouw over Ons en Ons Huis brengt, ver vult Ons met groote droefheid. Wij houden Ons overtuigd van uwe deel neming in Onze smart, waarin voor zeker ook geheel het Nederlandsche volk van harte deelt en bevelen u in Godes heilige beachez^iiog!" Carlsbad, den 24 Juni 1884. WILLEM. Het bericht vau de Amst. Ct., dat de onlangs teu kantore vau de Associatie-Cassa vermiste f 30.000 teruggevonden zouden zijn, is volgens het N. v. d. D. volkomen onwaar. Petersburg, 24 Juni. Blijkens berichten, uit Nishny- Nowgorod ontvangen, is het gepeupel aldaar jl, Donderdag op gewelddadige wijze tegen de Joden opgetreden. Tegen half negen des avonds ver spreidde zich in de voorstad Nunawino het gerucht dat de Joden een kind van Christenouders hadden geroofd en in de Synagoge gebracht. Het gepeupel schoolde dientengevolge voor de Synagoge samen. De politie kon er in den aanvang niet in slagen den oploop uiteen te drijven en verzocht versterking van den gouverneur, die onmiddellijk last gaf dat de troepen, welke zich in het kamp op eenigen afstand van de plaats bevonden, hulp zouden bieden. Intusschen hadden eenige Joden, welke zich op de straat bevonden, reeds overlast van 't volk gehad en waren ernstig mishandeld. Ook drong het gepeupel de Synagoge binnen en mishandelde de daar aanwezigen. Tot een bende van circa 2000 per sonen aangegroeid, ging de troep op plundering uit en vernielde een huis waarin een joodsche familie woonde, terwijl andere geplunderd werden. De joodsche gezinnen trachtten zich door de vlucht te redden. Aan de vereenigde inspanning van de politie en twee compagnieën in fanterie, mitsgaders een sotnie kozak ken, gelukte het eindelijk tegen 10 uur de orde te herstellen. Er zijn echter vermoedelijk eenige Joden ge dood en verscheidene gewond, terwgl zes huizen sterk beschadigd zgn en een groote hoeveelheid meubilair, hetwelk op straat werd geworpen, ver nield is. Den volgenden morgen is een ge heel bataljou binnengerukt om de orde to herstellen en herhaliug te voorkomen. De mishandelden heb ben, door tusschenkom8t der autori teiten, hulp onvangen. Een 150-tal personen zijn gevangen genomen. In de voorstad woonden 10 a 15 Joodsche gezinnen. DE TROONOPVOLGING. Tijdens de ziekte en bij 't overlijden van den kroonprins hoorde men hier en daar angstig vragen „hoe het nu wel met de troonsopvolging zal gaan". Deie en gene zegt zijne gedachten en op die manier hoort men somwijlen de grootste zotternijen debiteeren, die door onkundigen worden geloofd en naverteld. Om onze lezers met dit belangrijk onderwerp op de hoogte te stellen, laten we hier de volgende artikelen uit de grondwet volgen. Een oplettende lezing zal ieder duidelijk maken, hoe de kwestie der opvolging bepaald en geregeld is Art. 11. De Kroon der Nederlanden is en blijft opgedragen aan Zijne Majesteit Willet» FrederikPrins van Oranje-Nassau, om door Hem en Zijne wettige nakomelingen te worden bezeteu erfelijk, overeenkomstig de navolgende bepalingen. 12. De wettige nakomelingen van den regeerenden Koning zijn de kinderen, reeds geboren, of die nog mochten geboren worden, nit zijn tegenwoordig huwelijk met Hare Majesteit Frederika Louisa WilhelminaPrin ses van Pruisenen voorts in het alge meen alle afstammelingen, welke geboren zullen worden nit een huwelijk, door den Koning, met gemeen overleg der Staten- Generaal aangegaan of toegestemd. 18. De Kroon gaat over door recht van eerstgeboorte, des dat de oudstè zoon van den Koning, of wel het mannelijk oir van den oudsten zoon bij representatie, op volgt. 14. Bij ontstentenis van mannelijk oir nit den oudsten zoon gesproten, gaat de Kroon over op diens broeders of hun man nelijk oir, insgelijks door recht van eerst geboorte en representatie. 15. Bij geheele ontstentenis van man nelijk oir nit het Huis van Oranje-Nassan, gaat de Kroon over op de dochters van den Koning, door recht van eerstgeboorte. 16. Ook dochters van den Koning ont brekende, brengt de oudste dochter van de oudste nedergaande mannelijke lijn nit den laatsten Koning de Koninklijke waardigheid in haar Huis over, en wordt bij voor-over lijden door hare afstammelingen gerepre senteerd. 17. Zoo er geen mannelijke nedergaande lijn uit den laatsten Koning bestaat, erft de oudste nedergaande vrouwelijke lijn, des dat de mannelijke tak vóór de vrouwelijke tak, en de oudste vóór de jongere, en in iedere tak mannen vóór vrouwen, en ouder vdór jonger den voorrang hebben. 18. Wanneer de Koning zonder nako melingschap sterft, en er geen mannelijk oir nit het Huis van Oranje-Nassan overig is, volgt hem zijne naaste bloedverwante, mits van den Koninklijken Huize zijnde, op, en wordt mede, bij vooroTerlijden, door hare afstammelingen gerepresenteerd. 19. Wanneer eene vrouw de Kroon ii een ander Huis heeft overgebracht, treedt dit Huis in alle de rechten van het oor spronkelijke Stamhuis, en de vorige artikelen zijn op hetzelve toepasselijk, met dat ge volg, dat haar mannelijk oir vóór alle vrouwen of vrouwelijke afstammelingen erft, en geene andere lijn geroepen wordt, zoo lang iemand van hare nakomelingen in leven is. 20. Eene Prinses, buiten toestemming der Staten-Generaal, een huwelijk hebbende aangegaan, heeft geen recht tot de Kroon. Een Koningin, bniten die toestemming een huwelijk aangaande, doet afstand van de Kroon. 21. Bij ontstentenis van nakomeling schap uit den tegenwoordigen Koning Wil lem Frederik van Oranje-Nassau, gaat de Kroon over op deszelfs zuster, Prinses Frederika Louisa Wilhelmina van Oranje douairière van wijlen Carel George August, Erfprins van Bronswijk-Lunenburg, of hare wettige nakomelingen, uit zoodanig nader huwelijk, als door dezelve, overeenkomstig art. 12, mocht worden aangegaan. 22. Indien ook de wettige nakomeling schap van deze Vorstin ontbreekt, gaat het erfrecht over op het wettig mannelijk oir van Prinses Carolina van Oranje, zuster van wijlen Prins Willem den Vijfden, en gemalin van wijlen den Prins van Nassau- Weilbnrg, insgelijks door recht van eerst geboorte en representatie. 23. Wanneer bijzondere omstandigheden eenige verandering in de opvolging van den troon noodzakelijk maken, is de Koning bevoegd, daaromtrent een voordracht te doen, te behandelen op de wijze, ten aan zien van verandering in de Grondwet, in artt. 196, 197 en 199 voorgeschreven. 24. Hetzelfde vindt plaats, wanneer er geen bevoegde opvolger naar deze Grond wet bestaat. Is de opvolger niet benoemd of ontbreekt hij bij overlijden des Konings, dan geschiedt de benoeming door de Staten-Generaal, daartoe in dubbele getale bijeengeroepen, in vereenigde zitting. 34. De Koning is meerderjarig als zijn achttiende jaar vervuld is. 35. Zoolang de Koning mindeijarig is, staat hij onder voogdij van eenige leden van het koninklijk Huis en eenige aan zienlijke Nederlanders. 36. De voogdij wordt geregeld en de voogden worden benoemd door een wet. Over het ontwerp dier wet nemen de Staten-Generaal hun besluit in eene ver eenigde zitting der beide Kamers. INGEZONDEN. ZONDAGSRUST. Men beweert altijd hier te lande, dat de post- en telegraafdienst geen meerdere be perking toelaat. De eischen van 't groote handelsverkeer onzer dagen veroorlooft zulks niet. De Pruisische regeering schijnt er even wel anders over te denken. Zij tracht zooveel mogelijk den Zondagsdienst voor de post-, telegraaf- en spoorweg-beambten te beperken, en hoewel reeds veel in deze is gedaan, gaat zij toch voort om den arbeid zooveel mogelijk stil te doen staan. Zoo werd deze week medegedeeld, dat te Berlijn, een stad waar het verkeer nog wel wat grooter zal zijn dan in ons Amsterdam, de post- en telegraafkantoren op Zon- en Feestdagen slechts geopend zijn van 7 of 8 tot 9 uur 's morgens en van 5 of 6 tot 7 uur 's avonds. Postpaketten worden op die dagen ten platte lande niet bezorgd. Dezelfde beperking wenscht men ook nu voor het personen-verkeer. Op de oostelijke spoorwegen is door vermeerdering van per soneel een grootere Zondagsrust in verge lijkingvan vroeger reeds verkregen; op de wes telijke spoorwegen wil men door dergelijke maatregelen komen tot hetzelfde doel; men heeft dit ook toegepast op het goederen vervoer. Van de in 1883 aangekondigde goederentreinen zijn 23 pCt. opgeheven, zonder dat het openbaar verkeer er iets onder geleden heeft. Met het tellen van de „feestdagen" is men eveneens niet karig bij onze naburen. Tot zulke dagen rekent men niet alleen de „tweede" feestdagen, maar ook Nieuwjaars dag, Goede Vrijdag, de biddag van't gewas, in eenige staten den Sacramentsdag, 's Keizers geboortedag, en in iederen Staat den verjaardag van den vorst des lands. Vrage, wanneer dit alles in het groote Dnitschland mogelijk is, waarom kan zulks dan niet bij ons? De behoefte aan rost op den heerlijken Zondag is bij ons te lande volstrekt niet minder dan bij onze naburen. Het eenige verschil schijnt daarin gelegen te zijn, dat zij, van wie het gezag uitgaat of die daarop eenigen invloed hebben, zich weinig of niets geen moeite geven om in dien geest werk zaam te zijn. Alleen dit zij nog opgemerkt, dat, ver kregen wij onzen wensch, de besturen van kerken en evangeliesatiën verplicht zonden zijn mede te werken, dat ten minste de Christelijke feestdagen zooveel mogelijk ge heiligd worden. Overgenomen nit het Doetichemsche Weekblad. Uw. Dw. Dr. J. K.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1