perplexite der weduwe niet weiuig verhoogde, was de herhaalde afwezig heid van den vreemdeling, die soms weken achtereen wegbleef. Dan kwamen er brieven voor graaf Willem Jottka uit Schotland, Berlijn, Ham burg en andere plaatsen. De weduwe kreeg nu en dan ook missives van hem, maar steeds waren zij zonder handteekening. Deze zonderlinge staat van zaken bleef in de Lower Sberiff-street, Dublin, tot de Juli-catastrophe voort duren. Op den dag van den zelfmoord liet Jottka" de weduwe bij zich komen. Mevrouw Inglis," dus sprak hg, »deze quaestie moet uit zjjn. Ik heb u wellicht gegriefd, maar het zal niet meer gebeuren. Ik zal 6000 uit de bank halen. Polly zal ik met £5000 begiftigen, en 1000 zullen vol doende zijn voor de reis." Tevens verzocht hij haar den pre dikant te waarschuwen en Polly bij hem te laten komen hjj wilde haar spreken. Wat er op dien morgen tusschen juffrouw Inglis en graaf Willem Jottka" is voorgevallenweet men alleen uit de beëedigde verklaringen der eerstgemelde voor den Coroner. Yolgens die verklaringen zou er niets bijzonders gebeurd zijn. Zij had hem, op zijn verzoek, eenige papieren over handigd uit zijn koffer, en wilde heengaan, toen hij haar bij den arm greep en met eene plotseling te voor schijn gehaalden revolver haar twee schoten in den rug loste. Als door een wonder ontsnapte zjj aan het haar toegedachte noodlot, en vloog de trap af, waar zij nog een paar schoten hoorde knallen. Toen de politie, op het hulpgeroep der vrouwen, kwam toesnellen, vond zij den vreemdeling, badende in zijn bloed, op den grond zijner zitkamer liggen. Hg ademde nog, en werd fluks naar het nabjjzijnde gasthuis overgebracht. Daar had hij nog een zwaren,; pijnlijken doodstrijdgedu rende welken hij enkel zjjn leedwezen te kennen gaf, dat hij Polly en zich zelf niet morsdood geschoten had. Overigens hield hjj, tegenover den hem verplegenden arts, vol, dat hij inderdaad graaf Willem Jottka" was. Hjj zieltoogde eenige uren, en overleed toen onder de grootste pijnen. Wie was deze man, die zich als een gentleman en edelman voordeed en gedroeg, en als een onbekende stierf in een openbaar gasthuis te Dublin Volgens den getuige Louis Koors een ingezetene van Dublin en de eigenaar van een eethuis op de kade den eenige, die ietwat nader met den vreemdeling bekend schijnt te zijn geweest, is het ontwijfelbaar, dat hij een Hollander was, de zoon van een koopman te Amsterdam, bij wiens dood hjj een groot fortuin zou erven. Jottka" was zjjn naam geenszins, maar zjjn werkeljjken naam wilde de onbekende niet mededeelen.. De Coroner, dr. N. C. Whyte, hield den zelfmoordenaar voor een avonturier, die zich van kant maakte, toen zijne plannen met juffr. Inglis mislukt waren. De politie verklaarde deze meening niet te deelen. De zaak heeft veel geheimzinnigs, maar wellicht kan zjj te Amsterdam worden ontraadseld. Het is voor namelijk daaromdat ik op deze verborgenheid van Dublin" de aan dacht vestig. (N. R. Ct.) Dqch, M. d. R.dilür, waar een schrijver de grens zijner logica bepaalt door het stel len van een dogma in strijd met veler over tuiging, daar zoude het mijns bedunkens laf heid en lauwheid, ja zelfs een compromis voor den schrijver zijn, als zich geen enkele stem zoude verheffen om soortgelijk dogma te ont zenuwen. Daartoe van mijne zijde het volgende Het geïncrimineerde artikel, (opgenomen in uw uo. van 12 Juli jl.), bevat aan het slot de volgende zinsneden: „dat ook ik gaarne „een ieder vrij laat, is volkomen waar, doch „met één uitzondering, nameniijk deze, niet „vrij is een individu, een vereeniging, een ge beente, een staat! waar het geldt een ge hoorzamen aén en het doen van, een heiligen ...plicht en onder dat reken ik in de eerste „plaats de Heilige geboden Gods." Gedoog dat ik deze clausule even analy seer. Eilieve, wat moet ik denken van eene vrij heid zooals die, welke hier door u, J. K. geschetst wordt Deze immers doet mij den ken aaH den vos wien het vrij stond van de sappige druiven te genieten, doch wien het, wegens zijn standplaats onmogelijk was, ze te bereiken, waarom Reintje ze dan ook voor zijn' smaak te zuur vond! (In waarheid echter had hij ze niet geproefd en gold dus voor hem in dezen „de gestibus etc.!) Gij wilt gaarne een ieder vrij laten, maar in verband hiermede omvat gij het geheele menschdom en verklaart dat het niet vrij is in het doen van een (P) heiligen plicht Ik geloof toch, dat als elk zijn plicht ver vult, het menschdom uwe vrijverklaring zal kunnen ontberen. Het is waar, gij spreekt in onbepaalden zin van „een heiligen plicht," maar, doordien gij al dadelijk omschrijft, dat gij daarbij in de eerste plaats de heilige geboden Gods op 't oog hebt, moet ik nood zakelijk tot de voor mij grievende conclusie komen, dat gij tegen Godsdienst-vrij heid zijt! (Niet dan ongaarne moet ik u wijders ver klaren, niette begrijpen wat Gij onder „hei lige geboden Gods" verstaat. Kent gij dan ook onheilige voorschriften van ons aller Vader P) De vrijheid die gij ons biedt, doet mij den ken aan het vrij rondwandelen van den ge vangene op de binnenplaats zijns kerkers, omgeven door dc hooge scheidsmuren waar achter de vrijheid wenkt! Of aan den liefelijken zanger des wonds, die binnen de enge ruimte waar vrijheid-lievende men- schen hem houden opgesloten, door den lui steraar wordt bewonderd om zijn heerlijk lied, terwijl het in waarheid een treurzang is we gens datgene wat hem het liefste wasOch, gij gevangen wandelaar! er is toch slechts de dikte van eenige steenen tusschen u en de vrijheid!! en gij, gevangen zanger! zijn daar niet de traliën uwer prachtige kooi waaraan ge u, hoewel krampachtig vladde- rend, kunt vastklemmen P welaan gij mensch dier! slechts een weinig verbeeldings kracht, engijzHlt leer en gelooven als men u verkondigddat is vrijheid Het is mij een genoegen hier te mogen con- stateeren, dat het bijschrift op den J o o d- s o h e u kalender der afgeloopen week biedt „doe wel en zie niet om!" Ik weet dat dit een citaat is, en ik wijs u met allen eerbied op Hoofdstuk VII van het eerste der Evangeliën uit hetzelfde boek, waaruit dit gulden woord is genomen. D. KLEIN Jr. Helder. gemeente modderslooten, waaruit de ver derfelijkste dampen opstijgen, langs de jeheele Californië en Bree waterstraat, langs iet plantsoen, achter de Koningstraat etc, terwijl in het centrum van de gemeente zich liefst de mestvaalt bevindt. Hierin dient spoedig voorzien te worden en door het onder de aandacht van bevoegde autoriteiten te brengen, zult U een groot deel van de bevolking dezer gemeente ver plichten. UEd. dankzeggende voor de toegestane plaatsruimte, hebben wij de eer ons te noemen Eenige inwoners dezer gemeente. Helder, 13 Juli 1884. Stoom vaartberichten Het stoomschip Voorwaarts, vau Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Juli van Mar- seille. Het stoomschip Burgemeester Den Tex, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 13 Juli kaap Rocca. Het atoomsckip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Juli van Port 8aid. Het stoomschip Conrad, arriveerde lé Juli van Amsterdam te Batavia. Markt-Berichten. Alkmaar, 12 Juli. 1 Paard f76, lé Koeien en Ossen f 170 a 260, 21 nucht. kalveren f5 a 21, 15 Schapen f 16 a 23, 9 Lammeren f 7 a 12, 38 magere Varkens f 13 a 18, 253 Biggen f3 a 7, 5 Bokken en Geiten f a 8, 2 kleine Bokjes fl.50, Boter per kop f0,95 a 1.06. Hoorn, 18 Juli. Tarwe f9 a 9.50, Rogge f7 a 7.60, Gerst f5.50 a 6.25, Haver f é.25, erwten grauwe f 16 a 17.60, Bruine boonen f18, 10 Paarden f70 150, 1 Koe f200, 16 8okapen f 2é a 27, 10 Lammeren flO a 13, 3 Kalveren flé a 20 8 Varkens flé a 20, 2 Zengen f30 a 35, 74 Biggen f3 a 7, 3900 Kipeieren fé, 1500 Eenden dito f3.60 per 100,878 koppen Boter f0.70 a 0.75. Visscherij-Berichten. 14 Juli. 1 schuit met 54 tongen, per stuk 45 cent; 120 kleine tongen, per stuk 8 cent. 15 Juli. 18 kordera met weinig vangst, 10 tot 30 tongen, per stuk 50 ct.100 tot 185 kleine en- middelbare tongen, p. stuk 8 a 25 ct.; 1 a 2 mandjes kl. schol, per mand f3.50; 1 mand scharren, p. m. f8. INGEZONDEN. Geëerde Redactie! Vergunt aan een uwer trouwe, en niet min der oplettende lezers, eene kleine rnimte in uwe kolommen. Niet dan aarzelend waag ik het voor een oogenblik in het strijdperk te treden tegen den geachten heer J. K., schrijver der jongste in nw orgaan verschenen artikelen betreffen de Zondags-rust. Zulks Is mij als Israë liet dan ook wèl te vergeven. Immers zal ik ten zeerste mijne woorden behooren „te wikken en te wegen" om van mijn personeel standpnnt, dat mij als gebiedende en eerste plicht voorschrijft: onbegrensde eer bied voor elks godsdienst-over tuiging, mijvooral niet te mengen in bet waarlijk achtenswaardig belang door J. K. verdedigd, Mijnheer de Redacteur Sta mij s. v. p. nog een kleine ruimte af, ter repliek aan J. K., waardoor u ten zeerste zult verplichten: Uw. dw. dienaar. E. K. Mijn waarde Heer Wellicht is u het volgende niet onbekend Qui se fache a torten Ce n'ert qui la vérité, qui blesse; hetwelk, overgezet zijnde, beteekend „Mensch, erger je niet Met lieden die 's andermans woorden „dom" noemen, zonder méér, wensch ik verder niet in polemiek te treden. Het ligt overigens voor de hand, dat op de verklaring van het epitheton „klein geestig" voor winkeliers die 's Zondags verkoopen, veel valt af te dingenen dat die niet alleen moet gezocht worden, in het niet gunnen van een klant voor die enkele dagen aan den buurman, maar de handeling meer gebaseerd is op het sy steem der eoncurrentie, (geen wangunst,) een gezond en gepermitteerd handelsbeginsel Dan, niet immer zijn de menschen, die God en den bijbel op de lippen hebben, de zachtzinnigste beoordeelaars der naasten En hiermede sluit ik mijnerzijds het debat. De Redactie wenscht de verdere polemiek over dit ontwerp hiermede te sluiten. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van de aanschrijving, gericht door den Minister van Binnenland- sche zaken aan de verschillende gemeente besturen om de meest mogelijke voorzorgs maatregelen te nemen tot wering van de cholera, wordt U verzocht het navolgende een plaatsje te gunnen in Uw blad Over het algemeen is het met de open bare zindelijkheid ter dezer plaatse treurig gestelder bevinden zich midden in de Burg-ei-lijke Stand Helder. "Van 11 tot 15 Juli. ONDERTROUWD: nmM GEHUWD: ueene' BEVALLEN: M. C. Bijl geb. de Smit d. T. Mets geb. Dekker, i. J. Bosman geb. Out, t. A. Kager geb. Kooy, z. H. Otto geb. Bruijn, d. A. W. de Nooy geb. Nyhuis, z. OVERLEDEN G. Sant, 80 j. W. Broek- hnijzen, 14 d. Vervolg' der Berichten. Z. M. heeft pensioen verleend aan den inspecteur van administratie bjj de zeemacht J. A. Waldeck en als zoodanig bevorderd de offic. van adm. Ie kl. G. H. C. van Nujjs, tot offic. van adm. Ie kl. de id. 2e kl. A. de Leef. Met de tijdelijke waarneming van den dienst van officier van po litie bij 's Rjjks werf alhier is belast de lste luit. der mariniers D. G. Vree- denberg, adjudant van het 2e bataljon. Een wetsontwerp, waarbij H. M. de Koningin tot Regentes wordt benoemd, is bij den Raad van State aan hangig. De jonge juffrouw D. van Coe- vorden, van bier, heeft te Amsterdam op 10 en 11 dezer met goed gevolg examen afgelegd voor leerlinge der 2e kl. aan bet gymnasium aldaar. De Koninklijke Nederlandsche marine heeft door eene daartoe be stemde Commissie, op de kist bevat tende het stoffel jjk overschot van wijlen Z. K. H. Prins Alexander, eene prachtige krans nedergelegd als hulde aan den overledene. Die krans, ver vaardigd in het etablissement van madame Sinclair de Drayon, heeft een omvang van ruim een meter in door snede en is samengesteld uit de schoon ste kunstbloemen, die de natuur schier evenaren, alsvioletten witte seringen, theerozen, accacia-bladeren en klimop, alles zeer breed en smaak vol gerangschikt, terwjjl uit het bo venste rondeel twee breede witte linten afhangen, waarop in zilver geborduurd en eindigende in zilveren franjes met zwarten weerschijn, te lezen staat: >De Koninklgke Nederlandsche Marine aan Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van O r a u j e". Een en ander vervaar digd door den heer Knuijver borduur werker te 's-Hage. Het Londensche weekblad de Observer" meldt dat de Nederland sche Regeering. bij het voortzetten der onderhandelingen tusschen den heer Van Bylandt en Lord Gran- ville, voor eenige dagen zich bereid heeft verklaard, tot het doen van zekere aanbiedingen aan den radjah van Tenom, welke, naar men gelooft, de uitlevering van de bemanning der »Nisero" zullen ten gevolge hebben. Intusschen heeft een Engelsch oor logsschip last gekregen in de wateren van Atjeh te big ven, en aan den Britschen consul en de equipage alle noodige hulp te verleenen. Behalve hetgeen uit de tele grammen van onzen correspondent reeds bekend is, seint Reuter nog dat, volgens een later door de hee- ren Pinkney and Sons ontvangen telegram, het oorlogsschip Pegasus van Tenom teruggekeerd is met be richten, loopende tot den 4eu Juli, volgens welke de epidemie over is, en de overgeblevenen bemanning ge zond zjjn." (N. R. Ct.) Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald a. dat in die provincie de jacht op klein wild, met uitzondering van die op faisan- ten, zal worden geopend op Zaterdag 30 Augustus 1884, met zonsopgang b. dat de jacht op faisanten zal wor den geopend op Woensdag 15 Oct. 1884, mede met zonsopgangc. dat de korte jacht dagelijks, met uitzon dering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. In de maand Juni werden te Amsterdam geboren 1029 kinderen, hieronder zgn niet begrepen de le venloos aangegerenen, het getal der overledenen bedroeg 804 personen. 251 kinderen stierven beneden 1 jaar en 438 kinderen hadden den ouder dom van 5 jaren nog niet bereikt. Zondag hebben er te Haarlem vrjj ernstige wanordelijkheden plaats gehad. In het koffiehuis De Koren beurs aan het Spaarne, waren een aantal sociaal-democraten, met hunne vrouwen en kinderen, bijeen, die 's morgens per spoor uit Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Alkmaar waren gekomen en in optocht een uitstapje naar Bloemendaal hadden gemaakt, onder aanvoering van den heer F. Domela Nieuwenhuis. Kort vóór hun vertrek uit genoemd koffie huis, des avonds omstreeks 9 ure, hadden zij uit een bovenraam eene roode vlag gestoken, hetgeen al spoe dig een oploop teweegbracht. Daarna werden er onder de menigte liedjes geworpen, die echter ongelezen wer den verscheurd. Een troep menschen is daarop met geweld het koffiehuis binnengedrongen en met de sociaal democraten handgemeen geraakt, waarbij eenige personen zgn verwond, o. a. de vaandeldrager, wien men de roode vlag wilde ontrukken, die dan ook bgna geheel aan flarden is ge scheurd. In het benedenlokaal van het koffiehuis zgn al de glasruiten verbrgzeld. Ook de politie, dietus- schenbeide kwam, is mishandeld en kon de vechtpartij niet tegengaan, daar de menigte te groot was. Een ontzettend voorval had Vrjjdag in de Barendsstraat te Am sterdam plaats. Een ongelukkige vrouw, die aan verstandsverbijstering leed, begoot zich zelf met petroleum en stak toen haar kleederen in brand. Zwaar aan armen en borst gewond, werd de ongelukkige naar 't gast huis overgebracht. De familie R., op de Heeren gracht te Amsterdam wonende, is eenige weken geleden een buiten- landsche reis gaan ondernemen, Onder de achtergebleven bedienden bevond zich de huisknecht Muller, een Duitscher, die schromelijk mis bruik makende van het in hem ge stelde vertrouwen, schier den geheelen onder zgn bereik gebleven voorraad tafelzilver van genoemde familie, een aanzienlijke waarde vertegenwoordi gende, ontvreemd en te gelde gemaakt heeft, in verschillende stads-beleen- banken. Daar is het gestolene in middels grootendeels teruggevonden, doch den dader heeft men nog niet in handen weten krjjgen. Vrijdagavond is op Terschel ling het ongeveer dertienjarige zoontje vau F. Ruigh het slachtoffer geworden van eigen moed. Hg had met eenige kameraden zich gebaad en terwgl hg zich weder aankleedde, waagde een jongen, die niet zwemmen kon, zich te ver van den wal en was het punt van te verdrinken. De kleine Ruigh sprong zonder bedenken weder in het water en zwom naar hem toedoch doordien de drenke ling hem verkeerd aangreep, ver dween hij in de diepte. De andere jongen werd nog bij tjjds in een boot opgenomen. Zaterdagmiddag heeft men het ljjk van den moedigen knaap opgevischt. Eene dame te 's-Heerenberg stak zich in het begin dezer week, bij het helpen van haar kind, met eene speld in den vinger. De zwel ling van 't gewonde deel breidde zich weldra uit, en na een smartelgk ljjden van vier dagen bezweek de dame aan bloedvergiftiging. Eene gehuwde vrouw in de Vinkenstraat te Amsterdam woonach tig, is bevallen van een kind van het mannelijk geslacht, met twee boven lichamen, dus twee hoofden en vier armen. Het kind wordt in het Bin nengasthuis verzorgd. In Frankrijk is wederom een ernstig spoorwegongeluk voorgevallen; op de lijnen der Wester-spoorweg- maatschappjj is Donderdagmiddag aan het station Bayeux een personentrein met een goederentrein in botsing ge komen naar het schjjnt is de ramp veroorzaakt door het onklaar zgn van een der sein toestellen aan den weg. Een viertal wagens werden verbrijzeld en, hoewel er geen dooden te betreuren zgn, werden toch veertig personen min of meer ernstig ge wond. Er werd onmiddellijk aan het sta tion en in de naburige woningen hulp aan de gekwetsten verleend en het verkeer behoefde niet gestaakt te worden. In een Oostenrgksch provinciaal blad kwam dezer dagen de volgende aanlokkelijke huwelgksaanvraag voor. »Een weduwe, die nog in 't bezit is van de geheele garderobe vail haar overleden echtgenoot, is, wanneer zg een geschikt perfloon kan vinden, ge neigd weder in het huweljjk te treden. De kerk Saint Sulpice Lapointe te Toulonse is Zaterdag met een ver vaar lgk geweld ineengestort, een half uur nadat ruim 300 menschen ér de mis bjj woonden. Gelukkig was er op dat oogenblik zelf echter niemand in. Bedoelde kerk was echter een der fraaiste monumenten van zuid westelijk Frankrijk en dagteekende uit de dertiende eeuw. Zjj werd her steld en aan te geringe voorzorgen vooral schrijft men het ongeval toe. In het plaatsje Kleindenbach in Weimar heeft een bejaard echt paar tot den arbeidenden stand be- hoorende zich van het leven beroofd. Zij hadden aan de balken van het dak twee strikken bevestigd en zgn met de aangezichten tot elkander ge keerd, hun einde te gemoet gegaan Elkander aan de handen vasthoudende, werden beide gevonden. Reeds vroe ger had de man meermalen verklaard, dat hg en zijne vrouw tegeljjk wilden sterven. Gratis Lucifers. Een nieuw soort van reclame had dezer dagen een Berljjnsch kleerenhandelaar be dacht. Hij liet op de drukste pun ten der stad mannen plaatsen, die, uit groote pakken, ièderen voorbij komenden heer een doosje echte Zweedsche lucifers overhandigden. Op die doosjes stond aan weerskanten een aankondiging van het magazjjn Zoo kreeg menigeen voor een poosje kosteloos lucifers. Maar de firma had ook de zekerheid, dat haar aankon diging niet, als zoovele andere, ter stond weggeworpen werd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2