'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. i \o. 1192. Zaterdag 19 Juli 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. SPOORSTRAAT ei Z(JI OSTRA AT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 n. 4 m. Onderg. 8 n. 8 in. Zondag 80 Maandag 21 Dinsdag 23 Nieuwe Maan. Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 85 Zaterdag 26 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Juli 1884. Uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad op 15 Juli. Geldig uitgebrachte stemmen 252. Volstrekte meerderheid 127. Uitgebracht op de heerenJ. Hoo- genbosch 91, W. J. van Neck 33, W. Bakker Hz. 30, T. Mooy 26, C. Giltjes 18, A. B. Weber 15, J. Ver- faille 12, J. Korver 11, J. Oortgijzen 6, M. Witsenburg Jr. 4, E. Larsen 3 en verschillende andere personen 2 en 1 stem. Alzoo herstemming tusschen de heeren J. Hoogenbosch en W. J. van Neck. De oefeningen van de zee- en landmacht, welke in de maand Sept. j a.a. in de stelling van Helder, onder leiding van den directeur en com mandant der marine alhier zullen plaats hebben, zullen bestaan in de samenwerking van de bezetting te Helder met de aldaar beschikbaar gestelde oorlogsbodems, de verdedi ging der stelling tegen aanvallen van de zeezijde, uit te voeren door een gedeelte der zeemacht, en in het be proeven en verijdelen van landingen in of in de onmiddellijke nabijheid van de stelling. Door den Inspecteur van dén geneeskundigen dienst der zeemacht zijn, in verband met de naderende cho lera, aan de eerstaanwezende officieren van gezondheid in de verschillende directien der marine enkele voor schriften gegeven. Uit Tessel meldt men Mocht men er verleden jaar niet in slagen om den gebroken telegraaf kabel tusschen hier en Vlieland op te dreggen, thans is men andermaal met het zoeken begonnen. Slaagt men ook nu niet, dan moet het plan bestaan een nieuwen kabel te leggen, die, naar beweerd wordt, dan nog vóór den winter gereed moet zijn. Door het Barends-Comité is het volgende telegram ontvangen van kapt. Dalen uit Vardö: Heden (15 Juli) is de Barends hier aange komen. Alles wel." »Het Huisgezin" verneemt dat er sprake van is dat, met het oog op de choleraberichten uit het bui tenland en de warmte dit jaar geen buitengewone licbtingeo tot het hou den van najaars-manoeuvres onder de wapenen zullen worden geroepen, en die manoeuvers achterwege zullen worden gelaten. In de Vijzelstraat bjj de Prin sengracht te Amsterdam is Maandag een der werklieden onder bijzonder ongelukkige omstandigheden om het leven gekomen. Hg lag voorover gebogen een verbinding tusschen twee gaspijpen te stoppen, toen de omstanders bespeurden, dat hij be wusteloos werd. Men gaf hem eerst wat melk, droeg hem later in een naburige apotheek, waar alle zorgen aan hem werden besteedmaar alles was te vergeefs de man stierf kort daarna. Hoogst waarschjjnlgk heeft hij het gas ingeademd, dat uit een lek in de oude leiding stroomde, en heeft zijne houding tjjdens het in ademen hem de kracht niet gelaten het gas weder terug te stooten. Wij kunnen met zekerheid melden zegt het Hbld. dat het besluit, waarbij Napels in plaats van Marseille als station voor de booten der stoomvaart-maatschappg Nederland" wordt aangewezen, reeds ter goedkeuring is gezonden aan de Regeering. Wegens de ckolera-epidemie te Marseille zullen de booten van de Rotterdamsche Lloyd, zoolang die epidemie duren zal, op de uitreis van Rott. naar Java de haven van Marseille niet aandoen tot het op nemen van passagiers of het lossen en laden van goederen, doch recht streeks van Southamptou naar Port- Said stoomen. Deze maatregel treedt in werking bij het stoomschip »Sa- marang", den 19den dezer van Rot terdam vertrekkende. Te Breda zijn een kat en een musch zóó bevriend, dat zg te zamen in één nest slapen en uit één bakje hun maaltijden gebruiken. Eene vrouw, verblijvende in een ark buiten de Haarlemmerpoort, te Amsterdam, heeft in den afgeloopeu nacht getracht zich te vergiftigen. Men zegt dat vrees voor vervolging wegens gepleegde mishandeling haar tot die daad heeft aangezet. Doctor Prahl verleende de eerste hulp, waarna de vrouw naar het gasthuis is ver voerd. Te Hilversum is iemand gear resteerd en naar Amsterdam gevan kelijk overgebracht, die een politie agent was te lijf gegaan methet houten been zijn vaders, dat was afgeschroefd om als wapen te dienen. Het lijk van den tweeden der beide jongens, die eenige dagen ge leden nabij Ylissingeu met baden verdronken, is op de zandplaat »De Kaloot" gevonden. Het verkeerde echter in zoodanigen staat van ont binding, dat het niet naar Ylissingen vervoerd kon worden, maar te Nieuw- dorp begraven is. Dr. Koch is van meening dat de cholera te Marseille zeker tot November zal aanhouden. Te Barmen is de bliksem ge slagen in de tent, waar de heer Kremb- ser, de directeur van het daar ver toevende paardenspel, eene voorstelling gaf. Behalve een aantal min of meer ernstig gekwetsten, werden 4 perso nen geheel dood en 7 gedeeltelijk verlamd weggedragen. Op een dorp in Niederlaunitz hadden muzikanten nog laat gespeeld, waren toen met hun eigen wagen vertrokken en verloren onder weg de in wasdoek gepakte bas. Een fa briekarbeider die een zijner kamera den 's nachts moest aflossen, ziet 't in strument aan den weg liggen, houdt het voor een wild dier en stoot het zijn knoestigen stok in het lijf. De bas geeft een brommend ou zonder ling geluid. De man bespeurende dat zijn stoot niet doodelijk is geweest, want het beest kreuude nog lang, zet het op een loopen en maakt alarm. De fabrikant en al zpu volk, met geweren, bijlen, schoppen en hooivorken gewapend, trekken op den beer los. De fabrikant schiet her haaldelijk mis; eindelijk schijnt hij getroffen te hebbende bas geeft een raar en zuchtend geluid. Nu vallen de gezamenlijke jagers op de bas aan, die kreunt en zucht, eindelijk in stuk ken ligt en geen geluid meer geeft. Toen ontdekte men den beer. Aan de muzikanten werd schavergoeding uitbetaald, doch de jagers zullen nog weken lang moeten hooren van den bas-beer. Volgens de Indépendance is in Rusland octrooi verleend op een nieuw soort van lucifers. Het on derscheidt zich van de gewonb door het ontbreken der zoogenaamde kop pen. De houtjes zijn door den uit vinder gedrenkt in eene vloeistof, die ze door een lichte wrijving ont brandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden langzaam, worden gemak kelijk uitgeblazen en kunnen dan op dezelfde manier weder aangestreken en dus verscheidene malen gebruikt worden. De uitvinder beweert, dat men daardoor minstens 75 pet. zal uitwinnen. Dagelijks leest men van de on zinnigste weddenschappen. Zoo had een inwoner van Neubrandeuburg beweerd, dat de gevel van een nieuw gebouw minstens U/s v°et van de loodlijn afweek, terwijl een timmer man, die aan het huis werkte, ver zekerde dat de afwijking niet meer dan V/a duim was. Onder handslag en in tegenwoordigheid van getuigen ging men een weddenschap aan en de genoemde inwoner stelde zijn ge- heele vermogen tegen het weekloon van den timmermansgezel Bij het neerlaten van de loodlijn bleek, dat de afwijking nauwelijks V/3 duim bedroeg, en daar de verliezende par tij zijn niet onaanzienlijk vermogen niet goedwillig wil afstaan, heeft de timmermansgezel een aanklacht inge diend. De uitspraak dezer zonderlinge zaak ziet men natuurlijk met nieuws gierigheid te gemoet. Men zal zich herinneren, dat ongeveer een half jaar geleden eens klaps een der aanzienlijkste ingeze tenen van Couillet (België), een ver mogend fabrikant, uit de plaats zijner inwoning is verdwenen en dat over deze spoorlooze verdwijning indertijd veel gesproken en geschreven is. Thans, nu deze gebeurtenis bijna geheel vergeten is, komt uit Zwitser land bericht, dat eeu koffer den heer Deschamps zoo heet hij toebe- hoorende in een hotel aldaar is ge vonden, waar deze is achtergelaten. Tengevolge van deze ontdekking zgn de meeste getuigen, die in deze duistere zaak gehoord zijn weder op geroepen om opnieuw door den rech ter van instructie gehoord te worden. Professor Drasche betoogt in een geneeskundig blad, dat te Wee- nen versebgnt, dat Engeland verant woordelijk is voor de cholera, die op het oogenblik te Toulou heerscht en die geheel Europa bedreigt. Profes sor Drasche, die, zooals men zich wellicht herinnert, den graaf van Ghambord heeft behandeld, toont aan, dat de Fransche schepen de kiemen dezer besmettellijke ziekte heeft over genomen van Engelsche schepen, waarmede zij te Suez in aanraking zijn geweest. Drie kleine meisjes van 4, 7 en 10 jaren, zijn dol geworden, tenge volge van het gebruik van wolfskers in een veld in de omstreken van Papa (Hongarije). De ongelukkige kindereu zgn na enkele dagen van buitengewoon lijden overleden. Uit Reykjavik wordt van den 27en der vorige maand geschreven, dat de klacht over de slechte visch- vaDgst algemeen is. Yan het Nordland meldt men de volgende vreeselgke gebeurtenis. Eeu walvischvaarder miste in den sterken nevel 4 van zijne bemande booten 2 van deze zijn op de noordkust vau IJsland aan land gekomen met de bemanning deels omgekomen van den honger of door het koudvuur. Een der booten is drgvende gevonden bij Mevenklint met eeu man aan boord; de bemanning was van den 26sten Mei tot den 11 den Juni zonder le vensmiddelen geweest. In de boot waren oorspronkelijk 5 man, die naar mate zij door honger en dorst be zweken waren, tot voedsel voor hunne overblijvende makkers gestrekt had den. De gevonden man werd naar Ofjord vervoerd, waar zijne beenen zouden afgezet worden. Yan de 4de boot had men nog geen tijding. De naam van den walvischvaarder was, voor zoo verre men uit de verschil lende uitspraak kon opmaken, de »Chieftain" van Dundee. Een correspondent van de Daily News maakt van het volgende merk waardige voorval melding, waarvan hij te Marseille getuige is geweest. Den 4deu dezer zat hg onder de veranda van eeu koffiehuis, toen vier personen van de gezondheidspolitie aankwamen, die op een draagbaar een cholera-lijder naar het hospitaal brachten. Door de buitengewone warmte waren de mannen zeer dorstig en traden het koffiehuis binnen om een kleine ver- frissching te nemen. Dit verbitterde den zieke zoo zeer, dat hij opsprong, de dekens van zich wierp en weg snelde. De verschrikte dragers ver volgden hem, doch zij konden den zieke niet inhalen. Een geneesheer, die den zieke denzelfden avond in zijn woning bezocht, gaf de verras sende verklaring af, dat de lijder ten gevolge van de sterke uitwaseming, door het hard loopen veroorzaakt, ge heel hersteld was. Een drama op zee. Het te Bremerhaven thuis behoorende schip Margaretha, dat dezer dagen met een lading petroleum van New- York op den Weser arriveerde, was gedurende de reis hot schouwtooneel van tragische gebeurtenissen. Het scheeps-journaal bevat een omstandig verhaal vau hetgeen de equipage on dervonden heeftwg laten hier een verkort verslag er van volgen. Spoedig na het vertrek van New- York werd de gezagvoerder, kapitein Hilmer, ongesteld en gedurende ver scheidene dagen was zijn toestand nu eens onrustbarender en dan weder oogenschgnlgk beterhg verbood zijn opperstuurman bepaaldelijk om iets omtrent zgne ongesteldheid in het journal te vermelden en klaagde voortdurend over pgnen in het on derlijf, terwijl hg bgna voortdurend weigerde om medicijnen te gebruiken en slechts een enkele maal laudanum innam en zakken met warm zand, later door heet gemaakte steenen vervangen, op het onderlgf deed leggen. Op zekeren dag scheen hg geheel hersteldhg sprak, na de vorige dagen sterk geijld te hebben en aan hallucinatiëu onderhevig te zijn ge weest, weder verstandige taal, kwam aan dek, verrichtte al die bezigheden, die hij vroeger gewoon was te doen, at aan tafel mede en er was niets bijzonders aan hem te bespeuren. Tegen den avond wakkerde de wind aan en de gezagvoerder gaf zeer juiste bevelen om zeil te min deren toen de stuurman echter te zes uur aau dek kwam zeide de kapitein eensklaps, dat er een samenzwering tegen hem bestond en dat de man schappen hem over boord wilden werpen hg liet de mannen op het achterdek komen en telde ze, ten einde zich te overtuigen, dat niemand zich hier of daar verborgen had en ging daarna te bed. Een paar uren later ging ook de stuurman naar kooi, maar hg werd spoedig door schreeuwen en schieten gewekthij snelde toe en kwam een scheepsjongen tegen, die hem ver telde, dat de kapitein op hem ge schoten had. Toen de stunrmau de hut van den gezagvoerder naderde, ontwaarde hg in het inwendige een vuurgloed, terwijl dikke rookwolken er uit te voorschijn kwamen; de ka pitein wachtte hem af met een re volver in de hand en dreigde ieder een neder te schieteD, die het waagde te naderen. Er werd alarm gemaakt en een angstverwekkend tooneel volgde de kapitein, die zijn kamer in brand gestoken had, schoot in den blinde op de mannen, die hem trachtten te vatten en zgne pogingen om nog meer onheil aan aan te richten wilden verhinderen. Ook wilde hij den man aan het roer neêrschieten, maar gelukkigerwijze weigerde zijn wapen- tuig. Iu de meening dat de krankzin nige weder naar beneden was ge gaan, sloot men de kajnitsdeur en een man werd op wacht gezet om te verhinderen, dat hij weder naar buiten zoude dringen. Ondertusschen was het gelukt den brand te blusschenhet bleek, dat de gezagvoerder groote hoeveelheden lucifers tusscheu eeu aantal met stroo omwikkelde flesschen had ge worpen en die daarna had aange stoken in een schuiflade stonden een groot aantal pakken lucifers in volle vlam en er werden in een hoek een brandend pak zeilgaren gevonden. Nadat de blussching geheel ge schied was, zocht men den kapitéin, maar hg was nergens te viuden en bloedsporen aan de reeling aan stuur boordzijde bewezeu, dat hg over boord moest zijn gevallen; daar het nacht en zeer donker was en het

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1