Advertentiën. schip een zeer snelle vaart had, moest van elke poging tot redding worden afgezien. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prins van Oranje, is 14 Juli Aden gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Frederik vertrok 15 Juli van Frioul naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander vertrok 16 Juli van Point de Galle naar Batavia. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 16 Juli van Saez naar Batavia. Het stoomschip Burgemeester den Tex, is 14 Juli Gibraltar gepasseerd, naar Java. Het stoomschip Sumatra vertrok 16 Juli van Amsterdam naar Batavia. Markt-Berichten Schagex, 17 Juli. 8 Paarden f50 a 800, 8 Stieren f170 a 280, 41 Geldekoeicn f 140 a 320, 14 Vaarzen f 90 a 120, 8 nuchtere Kalveren f7 a 19, 200 Schapen f 16 a 33, 50 Lammeren f 11 a 16, 4 Bokken en Geiten f 4 a 14, 18 magere Varkens f 8^ 13$. 80 Biggen f 4 a 5$, 20 Kippen 40 a 80 ct. Boter per kop f 0.90 a 1.05, Kaas per kgr, f 0.30 a 0.40, Kipeieren f 3 a 3.50, Eend eieren f 3.10 a 3.20 per 100. Visscherij-Beiïchten. 17 Juli. 90 korders weinig vangst, 10 tot 100 tong, p. st 35 a 40 cent. 100 tot 600 kl. en m. tong, p. st. 8 tot 25 cent. Enkele groote tarbot, p. st. 7 a 9.Enkele ra. schar, per m. 8 a 10.6 m. kl. schol, p. m. meest doode f 2.50. 18 Juli v.m. 1 korder met 50 tong, p. st. 45 cent. 400 kl. en m. tong, p. st. 10 a 25 oent. 1 m. schar 9. Schuiten naar zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 15 tot 18 Juli. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: J. P. Beekman en G. Betzhold. BEVALLENK. Dorlijn, geb. Deuts, z. C. Lemstra, geb. Eleman, d. A. Dalmeijer, geb. Molenaar, z. M. Komen, geb. Bakker, z. A. Makelaar, geb. Vlaming, z. J. Ver- faille, geb. Voorn, z. A. Sluimer, geb. Mout- haan, d. OVERLEDEN: A. J. Reitsma, 3 m. J. Westerbaan, 9 m. P. Thoen, 19 j. C. Giltjes, 5 m. B. J. W. Garstenveld, 1 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 11 tot 16 Juli. ONDERTROUWDWillem Tuinder en Aagje Geus. GETROUWD Maarten Blom en Dieu- wertje Smit. GEBOREN Catharina Adriana, d. van Willem Smit Ps. en Martje Dekker. Phi- lippus, z. van Elias Samuel Vlesaing en Heintje Van Messel. Cornelis, s. van Jan Kok en Rempje Bruin. Margaretha Adriana, d. van Simon De Porto on Margaretha Erancisca Smits. Maria, d. van Pieter Bremer Pz. en Aafje Eelman. OVERLEDEN: Nicolaas Gerbrand, 5 j., z. van Jan Bruin (overl.) en Guurtje Kra mer. Abram de Ridder, 5 m., z.vanAbram de Ridder en Dieuwortje Klok. Johanncs Willem Cornelis Gelderman, 5 d., z. van Albertus Gelderman en Maria CorneliaBrons veld. Willem Henri Bruno Bok, 46 j., geh. met Ikalina Josephine Henriëtte van Dnnné. Een aangespoeld lijk. De begrafenis van Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje. De plechtige begrafenis van het stoffe lijk overschot beeft gisteren geheel volgens programma plaats gehad. Op de markt te Delft verliet de Koning zijn rijtuig en stapte blootshoofds naar den lijk wagen, waaruit in Zr. Ms. tegenwoordigheid de kist werd genomen. Daar drukte de koning den luit.-kol. Hojel, den trouwen adju dant des Prinsen, de hand en zeide hem dank voor hetgeeu de heer Hojel voor Prins Alexander heeft gedaan. De kist onmiddellijk gevolgd door Z. M. den Koning, wordt met langzamen tred bin nengedragen en op de baar gesteld bij het graf, op korten afstand waarvan een eere- wacht, onder bevel van den len luitenant E. Vreede opgesteld is. Een plechtige, indrukwekkende stilte volg de daar binnen, de treurklanken der buiten het gebouw steeds doorspelende muziek op. In dat plechtige oogenblik nadert de Wel- Eerw. heer dr. C. E. van Koetsveld Z. M. den Koning op eenen eerbiedigen afstand en houdt de volgende toespraak: „Mijne gedaohten zijn niet ulieder gedach ten en uwe wegen niet Mijne wegen, spreekt de Heer. Want gelijk de Hemelen hooger zijn dan de aarde, alzoo zijn Mijne wegen hooger dan uwe wegen en Mijne gedachten dan ulieder gedachten. (1) Dat geloof alleen, broeders, geeft den bijna tachtigjarigen grijs aard moed en kracht om nog eens en God geve nu althans voor het laatst, te spreken bij dit Vorstelijk graf, geopend voor den laat- (1) Jesaja LV: 8 en 9. sten der vier Prinsen van Oranje, die nog vóór zes jaren den troon omringden. Hoe telden wij de dagen der verraderlijke ziekte, die hem had aangetast. Wat blijde mare was door het gansche land zijn aanvan kelijk herstel. Maar anders waren Gods ge dachten! Onverwacht nog legde de onver biddelijke dood de kille hand op dat nog jeug dig hart en het klopte niet meer! Het had veel geleden dat hart. Arme Prins, die nooit uit den rouw over Uwe dooden U hebt kun nen opheffen tot de blijmoedigheid der leven den. Nog hoor ik het U zeggen in een ver trouwelijk gesprekIk ben nog geen dertig jaren oud en zeg reeds Borger na Ik wensch geen stap terug te treden, op de afgelegde levensbaan. Zoo riep ieder jaar de Zomermaand als de maand Uwer dooden U herwaartsterbede vaart, tot dit jaar haar eerste dag U op het ziekbed wierp, waarop de benevelde geest nog den laatsten nacht over Uwe dooden sprak rust zacht in dit Uw tweede tehuis Wat al geheimen en raadsels zinken daar in die diepte!.... Wat gedachten en aandoe ningen doorkruisen als een branding het hart der levenden daaromheenMaar die alle los sen zich op in diepen weemoed waar gansch de natie in deelt. Aan U allereerst, beminde Vorst en Koning, denken daarbij allen, nu gij den laat sten Uwer drie Zonen ten grave brengt. Toen den eersten de dood dreigde, toen hoorde ik 't U zeggen, en een Koninklijk woord vergeet men niet, ook na meer dan dertig jaren: wanneer het der Voorzienig heid behaagt mij kinderen te ontnemen, tal ik mijn troost vinden in de kinderen van Nederland. Mocht ge alzoo, mijn Koning, door de liefde van Uw volk gedragen, meer dan eenig ander Vorst en door duizenden bij duizenden opgedragen aan den Koning der Koningen, ook dezen zwaren slag te boven komen, on dersteund door een trouwe, liefdevolle gade, en ook in rouw gelukkig door het aanvallig kind, thans Nedcrland's troost en hoop. Of zouden wij hier vooral niet hopen, zonen van NederlandHier, waar vdér driehonderd jaren de bede van den verraderlijk vermoor den Vader des Vaderlands werd gehoord: „Heere God, ontferm U over dit arme volk Die bede des stervenden verhoorden drie eeuwen, ook in den bangsten nood. Nog zweeft hij, als uit zijn open graf, gelijk een beschermende engel over 's Konings hoofd en huis en volk. Overlieze dat volk nooit het christelijk geloof, dat zoo nog ster vende bad Vorsten en gezanten uit den vreemde, dank voor uwe belangstelling in Oranje en in Nederland. Zegt het ten uwent, dat, waar de takken worden afgebroken, wij ons te nauwer scharen om den stam van Oranje-Nassau en, bidt met ons, dat God hem beware, zooals hij diep zijne wortels heeft in de graven der doo den en in de harten der levenden. En nu, nu worde ons allen de kracht ge schonken, om Gode te zwijgen, waar zoo luide de graven spreken. Amen!" Over de plechtige uitvaart van Z. K. H. Alexander, Prins v. Oranje, schrjjft men nader uit Den Haag. Toen Z. M. de Koning ten 8 ure 50 min. met den Groothertog van Saksen door den hoofdingang aan den Kneuterdijk het Paleis van den Prins van Oranje binnentrad, stond de stoet tot vertrek gereed. Z. M. was in grenadiersuniform, had den zeekapitein graaf Van Ho- gendorp tot adjudant van dienst en werd op het bordes door den Groot hertog ontvangen. Op den tocht beantwoordde de Koning elk militair eersaluut met eene diepe buiging voor het geopende portierraam vau een gesloten gala koets. Ook begroette Z. M. bijna onafgebroken de eerbiedige gevoelens der overtalrijke menigte langs den weg geschaard. Het voorbijtrekken van den rouw- wagen bracht 't volk in diepbewogen stemming. De Koninklijke kroon, de ordeteekens, militaire wapens en ver sierselen kwamen goed op de kist uit. De kransenvoorraad trof door zijn pracht, die niets te kort deed aan den eenvoud. Met oordeelkundige hand was een greep gedaan uit den rijkdom van bloemen, waaronder het lijk verbor gen was of aan de hoeken van het rouwvoertuig omhangen. Men kan veilig zeggen, dat de bloem van die groote verscheidenheid van offeranden der liefde, gehechtheid, erkentelijk heid en vereering op den tocht langs den openbaren wegwas medegenomen. Veertien mousterkransen waren over het Rouwkleed verspreid. De groothertog van Saksen vooral scheen diep bedroefd. Den diepgebogen hoofden van de adjudanten van den overleden Prins, den kolonel Hojel en majoor Bejjer- man, was het aan te zien dat zjj, gaande naast het lijk van den diep betreurden vorst, en de zilveren kwas ten van hot kleed, dat de kist dekte, omklemd houdende, aan de meest pijnlijke aandoeningen ten prooi waren Vervolg- der Berichten. De uitslag der Woensdag en Don derdag jl. alhier gehouden verpachting van vischplaatsen in de Zuiderzee langs of in de nabijheid van Wieringen, Anna Pau- lowua en den Wieringerwaard, voor de vangst en teelt van schelpdieren (oesters en mosselen) is als volgt: Perceel 1 tot en met 7, pachter de heer A. Smit te Vlissingen, voor f 3315perc. 8 en 9, wed. Kakebeeke te Goes, f1720; perc. 10, Groeninx van Zoelen te 's Gra- venhage f105; perc. 11 en 12, Dr. van Rooijen te Enkhuizen f 710perc. 13 en 14, Ten Houten te Kralingscheveer f105; perc. 15, de wed. Kakebeeke te Goes f530; perc. 16, 17 en 18, L. W. F. Oudenhoven te Helder f 3425 perc. 19 en 20, de Groot en Bolier te Sliedreeht, f2800; perc. 21, Ten Houten te Kralingsche-veer f 1750perc. 82, van Rentergem te Bergen-op-Zoom f 1025 perc. 23, P. Kooy te Wieringen f 81perc. 24, Ten Houten te Kralingsche-veer f 35perc. 25, v. Renthergem te BergenopZoom f 1185 perc. 26 en 27, de Groot en Bolier, te Slied reeht, f4460; perc. 28, van Renthergem te B.-op-Zoom f 207 5; perc. 29, deWaalte Brui- nisse f3025; perc. 30, Ten Houten te Kra lingsche-veer f2525; perc. 31, wed. Kake beeke te Goes f 1850perc. 32, Ten Houten te Kralingsche-veer f3450; perc. 33, Groe ninx van Zoelen te 'sGravenhage f 600 perc. 34, 35 en 36, Dr. van Rooijen te Enkhuizen f 3860; perc. 37, 38 en 39, L. W. F. Ouden hoven te Helder f 2725 perc. 40, v. Renther gem te Bergen-op-Zoom f710; perc. 41, J. Verfaille te Helder f 300 perc. 42, Dr. van Rooijen te Enkhuizen f 520perc. 43, Takes te Wieringen f 28; perc. 44, de Vries te id. f 33perc. 45, Dr. van Rooijen te Enkhuizen f 51perc. 46 en 47, P. Kooij te Wieringen f 38; perc. 48, 49 en 50, Groeninx v. Zoelen te's Gravenhage f 2640perc. 51v. Renther gem te Bergen op-Zoom f 1100perc. 52, Ver- kuijl Quakkelaarte Vlissingen f 60; perc. 53, van Renthergem te Bergen-op-Zoom f650; perc. 54, P. Sandde Jr. te Yerseke f300; perc. 55, van Renthergem te Bergen-op Zoom f520; perc. 56 en 57, wed. Kakebeeke te Goes f1905; perc 68, P. Sandde te Yerseke f550; perc. 59, Ten Houten te Kralingsche- veer f 870perc. 60, Molijn te Goes f 230 en perc. 61, Sauel te Yerseke f520, zijnde ge noemde sommen de pachtgelden voor één jaar, terwijl de pacht voor vier achtereenvolgende jaren (tot 31 Maart 1888) is aangegaan. De totale opbrengst bedraagt f51,711. Het fraaie en vooral warme weder der laatste dagen doet verlangend uitzien naar alles wat verfrissching geeft. Zoo dach ten gisteren eenige heeren alhier, toen zij in een vlet gezeten, van Nieuwediep koers zetten naar Texel. Zes personen namen in het kleine scheepje plaats, waarvan slechts één enkele bijna genoegzame varenskennis bezat, om het naar eisch te besturenalthans er is een hoogst treurig ongeluk gebeurd, dat, met het oog op het vrij kalme weers gestel, aan dat vermoeden mag doen denken. Zoo als men ons mededeelt, waaide de hoed van het hoofd van den jongen heer U., van Haarlem; om deze machtig te worden, be gaven zich allen aan de eene zijde der boot, welke daardoor zoo overhelde dat zij on middellijk vol water was. Allen sprongen er uitdit was noodzakelijk, maar het kon, omdat de boot op ondiep water voer (het Balgzand.) Zij stonden nu allen te water, uren lang pogingen aan te wenden om zoo mogelijk de boot leeg te maken, het gelukte niet, maar zij sloeg geheel op zijde waarop allen er op plaats namen en wachten dat het ebgetij gelegenheid zou geven haar overeind te zetten; dit is gelukt, maar omdat alle stuurmiddelen verloren waren, dreven allen op goed geluk af naar het Nieuwediep, daar werden zij des avonds opgemerkt, door wie is ons onbekend, en binnengebracht, maar in deerniswaardigen toestand; de afmatting en vermoeienis der tocht, bijna zonder voed sel den ganschen dag, hadden een deel be wusteloos gemaakt en een (den heer J. C. M.) stervende. Allen werden dadelijk in het Veerhuis, bij mej. de wed. Luijckx, binnengebracht; daar wendde men alles aan wat kon om te helpen verkwikken, maar ondanks dit, en de hulp van Dr. Bakker, was de dood van den heer M. een feit geworden. De timmerman Ravenstein was nog zeer be denkelijk; die kon niet terstond vervoerd worden, de anderen konden na eenigen tijd rust, huiswaarts gaan. Dit geval is leerzaam voor allen, die willen varen op zee en zich niet voorzien van een praktisch man, hier bedoeld een vletterman, hoogst waarschijnlijk was de afloop minder droevig geweest. Dinsdagavond omstreeks 11 u. vernam een schippersknecht, langs den havendijk loopende, een plomp in het water. Onverwijld begaf hij zich naar die plaats om te onderzoeken of er een ongeluk kon zijn gebeurd en zjjn hulp noodig was. Aanvan kelijk was hiervan niets te ontdekken, doch eenige kleedingstnkken, welke door hem op het plankier werden gevonden, deed het vermoeden ont staan dat iemand in het water was gesprongen met het oogmerk zich van het leven te berooven. Met een der opvarenden van het recherche vaartuig stak hij dan ook iu een vlet vau wal, om nog zoo mogelijk te kunnen redden. Na eenig zoeken werd het vermoeden bevestigd, daar men een drenkeling, welke later bleek te zijn de alhier woonachtige J. H., met het hoofd onder water drijvende vond. Met veel krachtsinspanning en groote moeite gelukten het beide personen het zware lichaam in de vlet te krijgen, terwjjl het met behulp der havenpolitie op den wal werd gebracht. Ofschoon de geredde geen teekenen van leven meer gaf, werden zonder verwijl de middelen aange wend, voorgeschreven pm de levens geesten bij drenkelingen weder op te wekken. Nadat dit geruimen tijd met gunstig gevolg was volgehouden, werd hij op last van den havenmeester naar den haveuwacht vervoerd, al waar het den heer Bitter gelukte 't bewustzijn weder in zooverre te doen terugkeeren dat H. naar zijn woning kon worden vervoerd. Hoewel men aanvankelijk alle hoop op herstel had, is de ongelukkige gistermorgen aan de gevolgen overleden. Bij 's Rijks marinewerf alhier is toegekendde gouden medaille aan W. Leen, zeilmaker, de zilveren me daille aan J. W. de Kort, portier, E. A. Bruijnzeel, commandeur lekl. en J. D. Mahieu, vuurwerker, de bronzen medaille aan P Goudswaard en N. A. Snel, huistimmerlieden en J. Langhorst, werktuigmaker. Door bewoners eu eigenaars vau perceelen in de Hoogstraat alhier, is een adres gericht aau den Ge meenteraad, houdende verzoek om rioleering en bestrating in de ge noemde straat. Adressanten wijzen in dat verzoekschrift op het steeds toenemend verkeer in die straat, vooral ook door de aanwezigheid van 't kerkgebouw der Vrije Gerefor meerde Gemeente eu van de druk bezochte bewaar- en Zondagsschool. Nadat velen zich zullen hebben bedroefd over de verbazende versnip pering van stemmen bij de dezer dagen gehouden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, zal het zeker menigeen genoegen doeu te vernemen, dat de stichting eener kie- zersvereening eerlang kan worden tegemoet gezien, Reeds zijn eenige heeren bezig met een concept-regle ment saam te stellen en dus kan men weldra de oproeping voor een te hou den bijeenkomst verwachten. De fraaie annonces ter aanbeveling van candidaten, geteekend door »vele", »zeer vele" en nagenoeg alle kie zers", zullen dan wel wat [vermin deren. Gisteren omstreeks 12 uur is door een trein van het Oosterspoor aan het station te Barneveld een boerenwagen overreden, waarop zes personen zich bevonden. Een hunner raakte onder den trein, verloor een been en een hand en werd in het gelaat hevig gewondde overige per sonen kwamen met den schrik vrij. Oorzaak van het ongeval was dat de afsluitboom aan den overweg niet was gesloten. Te Amsterdam is Dinsdagavond in een huis op het Marineplein braud uitgebarsten. Twee meisjes, die reeds te bed lagen, zijn zwaar verwond, en is een van haar, 5 jaren oud, reeds overleden. Men verneemt dat een ruime zieken-barak te IJmuiden thans aan wezig is, tot opneming van cholera- lijders, die uit zee mochten aankomen. Moge die barak daartoe nooit in gebruik komenDe kans van aan brenging der ziekte van de zeezijde, is trouwens zeer gering. De cholera bljjft te Toulon en Marseille nog hevig woeden. Da gelijks sterven in beide steden een 10 a 20 tal personen. Londen, 16 Juli. De sneltrein van Manchester naar Londen is heden nabjj Sheffield ont spoord. Er ziju 25 personen gedood en 60 gewond. Verscheidene buiten landers die op den trein waren zjjn gedoodook drie kinderen lieten het leven. Nadere bijzonderheden omtrent dit ongeval meldenDe sneltrein, die ten 12.30 uit eerstgenoemde plaats was vertrokken, was den langen Woodhead-tonnel doorgestoomd en op het sterk afhellende terrein gekomen, toen er een vau de wielen der lo comotief brak. Daardoor is het voorste gedeelte van den trein, bij de spoorwegbrug over den straatweg, uit het spoor geraakt. Tengevolge daarvan zjju er twee wagens in het aangrenzende veld nedergevallen. De passagiers in die wagens hebben nagenoeg geen letsel bekomen. Maar drie andere wagens zijn van de spoorbrug op den straatweg zijnde een hoogte van 15 yards, nedergestort, en van de daarin aanwezige passagiers zijn er twintig omgekomen, terwijl de overige meest zwaar gewond zijn. Onder de dooden en gekwetsten zijn vele Duitschers, die op weg naar hun vaderland waren. Het aantal gewonden wordt op 30 a 40 begroot. Getrouwd J. Pu. BEEKMANN en C. BETZOLDT, die, ook namens wederzjjdsche familie, bedanken voor de vele bewijzen vau belangstelling, bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Helder, 16 Juli 1884. Getrouwd T. G. DE BEIJE en G. C. BERKHOUT, van Helder. Grave, 16 Juli 1884. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon J. VERFAILLE - Voorn. Helder, 16 Juli 1884. Algemeene kenuisgeving. Bevallen van een Zoon, ANNA VLAMING, geliefde Echtgeuoote van D. MAKELAAR. Helder, 16 Juli 1884. Heden overleed, na een korte ongesteldheid, mpngeliefdeEcht- genoot JOZEPH HILLEN, iu den ouderdom vau 49 jaar. Nieuwediep, 17 Juli 1884. Wed. J. HILLEN, geb. de Reus. Mede uit naam van kinderen en behuwdkinderen. Ten derde male in dit jaar werd ons ouderhart zwaar ge troffen door het afsterven van onze laatste lieveling JORIS, na een korte doch ernstige onge steldheid van drie dagen, in den aanvalligen leeftjjd v. 9 maanden. Helder, 15 Juni 1884. De diepbedroefde ouders A. WESTERBAAN. J. WESTERBAAN - geb. KATER. Heden overleed onze geliefde Zoon CORNELISAmbtenaar ter Gemeente-Secretarie, in den ouderdom van 24 jaren. C. BOON. A. BOON-BORST. Helder, 18 Juli 1884. Heden overleed plotseling, onze dierbare man en vader, de Heer JACOBUS MOORMAN, in den ouderdom van ruim 55 jaar. Wed. JAC. MOORMAN- WINTER. A. MOORMAN. J. MOORMAN. Helder, 17 Juli 1884.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2