Advertentiën. Ds. A. VAN SCHELVEN, Vrije Oeref. Gemeente, üs JOH. VAN DEN BROEK. Te Marseille zijn van 27 Juni, den dag waarop de cholera aldaar uitbrak, tot 27 Juli, dus in den tijd van een maand, 1146 sterfgevalllen aan cholera voorgekomen. Van deze overledenen zijn 798 FranscheH, 322 Italianen, 13 Spanjaarden, 9 Grieken, 1 Engelschman, 1 Amerikaan, 1 Oos tenrijker en 1 Duitscher. Te Vilvoorde waren een jong meisje en een jongeling aan 't spe levaren, toen door een ongelnkkig toeval eerstgenoemde eensklaps in het water viel. De jongeling sprong in het water om haar te redden, doch geen van beiden zijn weder boven gekomen. Dagelijks worden nog bijzon derheden bekend omtrent de aanva ring van de Cubaansche stoomboot »Gijon" en de Engelsche boot »Lax- ham". Behalve de 65 personen, die door de Santo Domingo" gered werdeu, is een boot met 8 matrozen en 7 passagiers te Muros, aan de Spaansche kust,behouden aangekomen. Met de 13 te Gravesend gelande schipbreukelingen zijn van de onge veer 220 personen, die zich aan boord vau de beide stoombooten be vonden, 84 gered. Men neemt aan, dat over de 130 menschenlevens ver loren zijn gegaan. Uit alle berichten bljjkt, dat, ofschoon de kapitein van de »Gijon" met den revolver in de hand zijn plicht deed, van het oogeu- blik af dat de aanvaring plaats vond, een groote verwarring aan boord heerschte. Een strijd om 't leven ontstond er tusschen de passagiers en de manschappen, tot het schip met de boeg onderging. De boot, welke door de Santo Domingo" is opgemerkt, was tot den waterspiegel beladen en men beweert dat de ge redden gedwongeu waren geweld te gebruiken, zelfs met messen, om de porsonen, die rondom de boot tegeu de golven worstelden, te verhinderen, zich aan haar vast te klemmen, waardoor voor de boot groot gevaar ontstond van te zinken. In beschaafde landen, waar de doodstraf nog niet is afgeschaft, heeft men geregeld nu en dan debatteu over de beste wijze om menschen te dooden. De Fransche Senaat heeft nu het voorstel van den heer Charton in overweging genomen, om voor taan op meer wetenschappelijke en minder weerzinwekkende wijze dan nu de doodstraf te voltrekken. De guillotine werkt snel, maar 't is een afschuwelijk schouwspel, het hoofd in den zak te zien vallen en een aantal geleerden schijnen, volgens de mededeeling van den senator Char ton, bovendien van oordeel te zijn, dat wanneer de onthoofding plaats heeft zonder dat tevens een zware schok of concussie gegeven wordt aan de ruggegraat, het hoofd nog eenigen tijd leeft en denkt. De heer Charton stelt voor de veroordeelde misdadigers te dooden door hun Pruisisch zuur in te geven, of hen door kunstmatigen bliksem te treffen. Volgens dr. Barthelot veroorzaakt een sterke electrische ont lading een pijnloozen dood. De Senaat heeft een commissie van onderzoek be noemd. Of deze proefnemingen zal doen op veroordeelden wordt niet medegedeeld. Elk onderzoek is trou wens lastig, daar men de meeningen niet vernemen kan van de lijders, die door ophanging, onthoofding, ver giftiging of kunst-bliksem gedood zijn. Zulk een vergelijkend examen zou enkel door spiritisten kunnen worden afgenomen, die dus nuttiger bezig zouden zjjn, dan door tafelpooten kamergymnastiek te laten doen en Shakespeare onzin te laten spreken. Intusschen is het een voorrecht voor Nederland, dat de leden van onze Eerste Kamer in hunne vacantie- dagen niet tot zulk een ontzettend onderzoek worden gedwongen als nu Fransche senatoren moeten beginnen. (Hbl.) Te Verona is dezer plotseling een pastoor overleden, en wel, naar het gerucht liep, met verschijnselen, die het vermoeden deden ontstaan, dat hij aan de cholera bezweken was. Het lijk werd spoedig begraven, maar na een paar dagen werd door de overheid last gegeven het lijk weder op te graven. Door geheime brieven was men ingelicht, dat de overledene wegens zijn aan zienlijk vermogen door zijne bedien den vergiftigd was. De uitslag is nog niet bekend. Heldersche Moppen. ONUITWI8CHBAA.R. „En hoe is je je buurman bevallen, Marie, gisteren aan het diner „O, uitstekend MevrouwHij beeft een onuitwischbaren indruk bij mij achter gelaten „Zoo, ik wiat niet dat je zóó ontvlam baar waart. „Och neenDat nietMaar hij beeft een heel glas bourgogne over mijn nieuw gris-perle japonnetje laten vallen o Een wissel op moedertrots. Een dame stapt met haar kleine in de tram en plaatst 't op haar schoot. Conducteur. Wat een allerliefst ventje dame Dame. Vindt uP Conducteur. Ja, voordeelig kind zeker. Dame. Ja 't is een erg voordeelig kind. Conducteur. Hoe oud is hij wel, dame? Dame. Pas driejaar en een paar maanden. Conducteur. Dan moet u er voor betalen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Burgemeester Den Tex passeerde 39 Juli Aden van Amsterdam, Het stoomschip Snmatra vertrok 86 Juli van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 30 Juli van Southampton naar Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 29 Juli van Padang naar Amsterdam. Markt-Berichten. Pubmekehd, 29 Juli. Aangev. 178 Koeien, Melkkoeien prijshoudend, handel flauw, 228 vette Kalveren, f 0.60 a 0.80 per P., han del stug, 86 nuchtere dito f10 a 26, 546 Schapen en Lammeren, vette laag, Schapen hoog, allen handel vlug, 171 vette Varkens f 0.36 a 0.48 per P., 162 Biggen f 8 a 7, beide handel stug, Kipeieren f 3 a 4 p. 100, 1383 P. Boter, per pond fl.15 a 1.20. Kleine Kaas f 35.50, aangev. 411 stapels. Scha.gen, 31 Juli. 4 Paarden f80 a 160, 6 Stieren f70 a 120, 38 Geldekoeien f 160 a 300, 13 Kalfkoeien f220 a 360, 8 Vaar zen f100 a 160, 6 nuobt. Kalveren f 11 a 18, 320 Schapen f 20 a 32, 4 Bokken en Qeiten f2 a 10, 20 magere Varkens f10 n 14, 14 Biggen f4 a 6, 20 Kippen f 0.40 a 1.30, Boter per kop f 0.80 a 0.90, Kaas per kgr. f0.30 a 0.40, Kipeieren f 3 a 3.25, Eendeieren f 3.30 per 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 28 Juli tot 1 Augustus. ONDERTROUWD: N. Rijff, botteliers- maat en E. J. Nung. GEHUWDW. Hillenius en A. Rieu- werts. BEVALLEN: J. floolwerff geb. Greven, d. M. Schutter geb. Hout, z. P. Polak geb. Polak, z. E. Vos geb. Abbenes, N. Bossert geb. Clay, z. J. M. W. van den Heuvel geb. Schilling, d. B. Hoffmau geb. Keijser, d. OVERLEDEN: H. Polstra, 7 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 23 tot 30 Juli. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDWillem Tuinder en Aagje Geus. GEBOREN Christiaan, z. van Albertns Jacobus Jeune en Marretje de Ruijter. Maarten, z. van Jacob Bakker Mz. en Geer- truida Bakker. OVERLEDEN Reindert van der Hoek, 80 j., wedr. van Hendrikje Capaan. Vervolg der Berichten. In de zitting van den Raad dezer gemeentegisterenavond gehouden, werd door B. en W. ter tafel gebracht de rekening en verantwoording over 1883, welk stuk nu, met bijbehoorende bescheiden, tot onderzoek in handen is gesteld vau de afdeelingen, die tege lijk ook de rekening der schutterij over gemeld dienstjaar zullen onder zoeken. Op daartoe gedaan ver zoek, is aan de onderwijzeressen J. E. Wit en H. M. A. Jungius een eervol ontslag verleend. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de aftre dende leden vau dat collegie, de heeren de Lange, Jelgersma en Aberson, als mede de heeren H. J. Janzen, C. Gil- tjes en M. Witsenburg Jr. In han den der commissie voor de gemeente werken werd gesteld een adres van be woners der Hoogstraat, houdende ver zoek om rioleering en bestrating. Maatregelen voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten wer den besproken en voorbereid. Mede deeling geschiedde vau de toestemming des Min. van Waterstaat op lt ver zoek om afstand van grond aan den mond der haven, voor 't stichten van een afslaglokaal. Er werd mede deeling gedaan van eenige beschikkin gen van heeren Gedep. Staten en om trent eenige onregelmatigheden wer den door een der leden klachten geuit. Dezer dagen hebben aan den havendijk, bij den ingang der haven alhier, weder opmetingen plaatsgehad, voor een te stichten lokaal voor den visckafslag. Men zegt, dat dereor ganisatie van den vischafslag nu spoedig zal volgen. Zr. Ms. schroefstooraschip le kl. Tromp" commandant de kapt. ter zee P. ten Bosch, thans ter reede liggende, werd heden morgen door Z. Ex. den vice-admiraal, directeur eu commandant der Marine alhier geïn specteerd; genoemd stoomschip zou hedenmiddag in de haven komen. De Etat-Major dier bodem bestaat uitkapt. ter zee P. ten Bosch, com mandant, kapt. luit. ter zee J. C. Commijs, le officierluits. ter zee le kl. J. Luijtjes, K. J. Bal en A. W. F. C. van Woerden luits. ter zee 2e kl. C. E. Hummel, L. N. de Bruijue en W. C. J. Smit; adel borsten Ie kl. N. M. Japikse, W. de Rugter van Steveuinck, Jhr. W. C. J. Versluijs, J. A. L. van den Bosch, H. W. G. vau Bleiswijk Ris; C. W Visser, L. P. de Stoppelaar, D. J. van den Houert, T. A. F. de Bruine, P. A. van Voorthuijsen, F. Smit, J. des Amorie van der Hoeven, Jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, H. M. van Gemmelen, G L. H. Luijten, M. H. E. Sachse en K. L. Reepmaker offic. v. Gezondheid le kl. L. P. Gijsberti Hodenpeil, arts. Het machinisten-personeel bestaat uit: Mach. le kl. v. c. C. Munnik; Mach. 2e kl. C. Over de Linden, J. G. de Roever en P. Sassen Mach. 3e kl. L. Hoes. Bij Zr. Ms. besluit van 30 Juli jl. zijn met ingang van 2 Augustus 1884 benoemd: a. tot adelborst le kl. de adelborsten 2e kl., le afdeeling bg het koninklijk instituut voor de marine: J. F. Graadt van Roggen, W. J. G. Umbgrove, jhr. A. J. M. A. Van der Does, de Bije, J. H. Hummel, W. Cornelis, J. F. Hosang, J. M. Groen, H. J. Knottnerus, R. J. Castendijk, S. P. L'Honoré, Naber, A. J. Van Stockum, H. J. Pak, L. E. A. T. Ter Haar, E. W. Pfeiffer, W. A. J. Van Diggelen, J. S. F. Gallay, J. A. Van der Star, F. J. Goedkoop, J. H. Van Leent, A. H. C. Heydemau, J. J. C. C. Bennik, C. D. W. Boissevain, M. F. Braakman. A. Van den Driessen Ma- reeuw, C. Kastelijn, H. M. Van Haften, C. H. De Lussanet de la Sablonière, N. f). Beyuen, P. Swaters van Schaum- burg, F. H. Sobels en J. C. Van Dru- ten b tot tweeden luit. bij het korps mariniers, de adelborsten 2e kl., 2e afd. bij gemeld instituut: J. Copius Peereboom, C. P. Van Borselen, G. Faassen, A. A. Brutel de la Rivière en A. H. Bakker. De leden der gymnastiek- en schermvereeniging Oefening kweekt Kunst", van hier, en >Lycnrgus" van Schagen, zullen a. s. Zondag, bij gunstig weder, gecombineerd een turn marsch maken in de omstreken van Alkmaar. Naar men van betrouwbare zjjde mededeeltmoet de gezondheidstoe stand des Konings nog altijd te wen- schen overlaten. Wel bestaat er geen oogenblikkeljjk gevaar, doch de kwaal waaraan Z. M. lijdt, moet van dien aard wezen, dat men steeds voor ver ergering beducht moet zijn. Bij de directiën der marine te Amsterdam, Hellevoetsluis en Wil lemsoord is onlangs onderzocht in hoever het personeel, dienstdoende bij de magazjjuen op 's Rijks werven, kan worden verminderd. Als een gevolg van dat onderzoek zal het personeel te Amsterdam en Willemsoord, naar men verneemt, eene vermindering ondergaan. In het hotel Oldewelt te Am sterdam zijn twee valsche munters gearresteerd. Zij schijnen te behooren tot eene bende, die hare vertakkin gen in Londen en Parijs heeft. Toen zij ontdekt werden, waren zij juist met hun lichtschuw werk bezig tot proef voor een effectenmakelaar te Amsterdam, dien zij aangezocht had den om hun agent te worden, maar die de politie gewaarschuwd had en hen in den val wist te lokken. De emer. predikant J. J. L., onlangs op het plegen van onzede lijke handelingen in het Vondelspark te Amsterdam door de opzichters Goossens en Van Leeuwen betrapt, beeft zich sedert drie dagen uit de voeten gemaakt. Uit Utrecht meldt men van Woensdag: Een talrijke menigte had zich heden middag geschaard aan weerszijden van de Singelgracht bij de Willems brug, waar men bezig was te dreggen naar de lijken van 't paar jonge menschen, dat sinds Zaterdagavond, na een druk kermishouden, was ver mist. Beide lijken zijn gevonden. Toen de jongeling boven water werd gehaald, was het meisje nog aan hem vastgehecht, doch vóór men haar grijpen kon, was haar lijk reeds weder in de diepte verdwenen. Een uur later werd ook dat opgevischt. Voorzeker, 't was een aangrijpend tooneel, de lijkeu dier twee, in de volle uiting hunner levenslust te zamen den dood gevonden hebbende, bijna tezelfder plaatse, te zien ophalen, de sporen van een bijna 4 daagi verblijf in het water duidelijk dragende, en 't liet dan ook niet na op zeer velen, vooral op de vrouwelijke be- langstelleuden, een zichtbaren indruk te maken, een indruk, die zich hoor baar maakte in vele uitroepen en klaagtonen. Wat aanleiding heeft gegeven tot het dubbel en voorzeker treurig ongeval, schijnt nog niet met zekerheid bekend. Weer heeft men te Amsterdam een reeds bejaard man, iemand van 68 jarenbetrapt op onzedelijke handelingen, thans bg de fabriek van Van der Made. Zijn slachtoffer was een meisje van 14 jaren. De Atjehers beginnen alweder een nieuwe tactiek te volgen. Er is tenminste bericht ontvangen, dat zij een kapitein, commaudant van een der meest afgelegen posten, een brief hebben geschrevenwaarin zij dien officier hebben trachten over te halen, met al zijne manschappen naar hen over te loopen, zoo mogelijk met een massa wapens Zij beloofden den kapitein een schat van voorrechten vrouwen in overvloed en van de mooiste soort, veel rijksdaalders, een leventje als een prins, enz. De officier heeft evenwel beleefd voor het aanbod bedankt. Bg de oefeningen der Duitsche vloot in den loop van dit jaar is voor de eerste maal beproefd om de nieuwe torpedobooten escadersgewijze te doen optreden. De uitkomsten dezer proef moeten de hooggespannen ver wachtin- gen nog overtroffen hebben. Het aanvallend vermogen en de kracht dezer bliksemsnelle escaders is ge bleken verrassend groot te zijn en de zware pantserschepen, zoomede de snelvarende kruisers, staan er als het ware bgna weerloos tegenover. De trefkans van het geschut der groote schepen blijft tegen deze zich zoo uiterst snel bewegende, nietige en toch zoo gevaarlijke vijanden slechts tot toeval-treffers bepaald. De waterre servoirs, die zich in de zijwanden der nieuwe booten bevinden en door een eigenaardige inrichting in een oogen- blik met water gevuld kunnen wor den, maken het waarlijk mogelijk om ze in het gevecht, zonder dat de snelheid belangrijk daardoor vermin derd wordt, tot bgna aan het boord onder water te doen zinken, zoodat slechts de iets hoogere door glas af gesloten uitkijk, waarin de comman- deerende officier zijn standplaatsheeft, boven de golven uitsteekt. Zelfs van den kartetshagel der nieuwe revolver kanonnen is slechts een twijfelachtige uitwerking te verwachten wegens het aanslaan der projectielen op het wa tervlak, dat den eigenlijken bootsromp omhult. Ondertrouwd H. M. MANIKUS en E. VANMEETEREN. H°lder' 30 Juli 1884. Utrecht, Eenige kennisgeving. GeborenNICOLAAS, zoon van P. J. VOS eu A. M. E. VOS-Abbenes. Helder, 29 Juli 1884. Algemeeue kennisgeviug. Voorspoedig bevallen van een Zoon: N. BOSSERT, geb. Clay. Helder, 29 Juli 1884. Algemeeoe kennisgeving. GeborenTRIJNTJE, Dochter van J. H. HOFFMAN, en B. HOFFMAN, geb. Keijzer. Helder, 30 Juli 1884. Heden overleed, na een lang durig, doch zeer geduldig lijden, tot diepe droefheid vau mij, mijne Kinderen en Behuwdkin- deren, mijne geliefde Echtge- noote GRIETJE MOSSEL, in den ouderdom vau 63 jaren en 10 maanden. Haarlem, 29 Juli 1884. Uit aller naam. B. BAKKER. 28 Juli 1884 overleed te Arnhem onze geliefde moeder en behuwdmoeder, Mevrouw P. E. van der VEGTE—Opwijrda. J. P. VAN DER VEGTE. L. C. W. VAN DER VEGTE- van der Goot. Volstrekt eenige kennisgeving. Voor de vele blijken van deelne ming, zoo van hier als van elders ontvangen bg het overlijden van onzen geliefden vader, betuigen wij onzen hartelijken dunk. De familie NEIJTS. Helder, 31 Juli 1884. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 3 AUGUSTTS 1884 voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optredende WelEerw. Heer te BEVERWIJK. HOOGSTRAAT. ZONDAG a. s., VoorII). 10 uur. 's Namiddags G1/* uur, Leerlingen (Jongens en Meisjes), die nog wenschen geplaatst te wor den, kunnen zich aanmelden vóór of op Maandagavond den 4cn Augustus 1884, aan de Gemeenteschool No. 7a. De Directeur, G. E. KLOOSTERHUIS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2