'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Twaalfde Jaargang. Verscbijï&t. Dingdag» ©n Vrijdagmiddag. \o i 199. Woensdag 13 Augustus 1&84. Al^onne ment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERK HO Ut Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT e* «JIDSTRAAT. Aavortentlön van 1 tot 5 regels"§5 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUW STIJDIN GEN HELDER, 12 Ang. 1884. De N. Rott. Ct. verneemt, dat met 1 Januari a. s., aan 's Rijkswerf alhier, 100 man zal worden bedankt. Toegekend de kleine gouden medaille aan den opperschipper v. k. P. J. Jesterhout, den schipper v. k. U. Hoekstra en den bootsmansmaat F. Lens, dienende respectievelijk aan boord van bet schroefstoomschip le kl. Tromp, den rammonitor Draak en het wachtschip te Willemsoord. Bij Zr. Ms. besl. is de kapitein t. z. P. Ten Bosch eervol ontslagen uit de betrekking van adjudant in gewonen dienst van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje. Door den minister van oorlog is een voorschrift uitgevaardigd, samen gesteld uit 15 artikelen, en behelzende eenige bepalingen waaraan gehuwde onderofficieren en minderen zich te houden hebben, die met hunne gezin nen in Rijkswoningen gehuisvest zijn. Aan elk gehuwde zal hiervan een exemplaar worden uitgereikt. De Italiaausche regeering heeft aan de stoomschepen der Maatschappij Nederland" vrijstelling van haven rechten te Napels verleend, dank zij de voortvarendheid en welwillende tusschenkomst van Z. M. legatie te Rome. Een goed voorbeeld voor de Fransche regeering. Donderdagmiddag werd het huis- en stalpersoneel van wijlen Z. K. H. prins Alexander ten paleize vereenigd om van den kolonel Hojel te verne men de door Z. M. den:Koning ten aan zien van dat personeel genomen be schikkingen. Alle beschikkingen, door wijlen den prins gemaakt, betreffende het vroeger personeel zijns broeders, zullen ten volle worden nagekomen. Het nog aan het paleis van prins Willem verbon den personeel zal in dienst blijven. De dienaren van den laatst over leden Kroonprins zullen voorts gedu rende nog zes maanden, te rekenen van den sterfdag des Prinsen, in het volle genot hunner bezoldigingen blijven en daarna gepensioneerd worden naar den maatstaf van Vso van het genoten tractement als pensioen voor elk dienst jaar, zoodat bijv zij, die 10 jaren dienst hebben, het halve traktement als pensioen genieten. Het stalpersoneel is reeds definitief van alle diensten ontheven. De te 's Hage gehouden open bare verkooping van de rijtuigen, paarden, tuigen enz., uitmakende de equipage van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje, heeft ruim f 10,000 opge bracht. De paarden (9 stuks) hebben daarbij gezamenlijk opgebracht f 2770. Bij Koninklijk besluit van 6 dezer zijn1°. de kolonel W. C. Hojel en de majoor H. Beijcrman, van den grooten staf, eervol ontslagen uit hunne betrekking van adjudant van, nu wijlen, Z. K. H. den prins van Oranje, en in verband daarmede, in bunnen rang teruggeplaatst bij het wapen der artillerie, eerstgenoemde ingedeeld bij den staf der artillerie, met bepaling dat bij ter beschikking zal zijn van den minister van oorlog, docb zoolang bij bet militair huis dos Konings gedetacheerd zal worden gevoerd tot tijd en wjjle de vereffe ning der nalatenschap van Z. K. H. den prins van Oranje zal zijn afge- loopen, en laatstgenoemde bij het 2de regiment veldartillerie; 2°. ge noemde hoofdofficieren benoemd tot 's Konings adjudanten in buitenge- wonen dienst. In strijd met een vorig bericht verneemt het Dagblad dat het Z. M. heeft behaagd, aan het personeel van wijlen Z. K. H. den prins van Oranje de volle traktementen, die zij bij '8 Prinsen leven genoten, als levens lang pensioen toe te kennen. Volgens latere berichten zijn van de bemanning der stoomboot Amsterdam" slechts de drie genoemde personen omgekomen. De verbeterde namen van twee hunner zijn Hans Dix en Frans van Bommel. Men schrijft de stranding toe aan de slechte werking van bet kompas, den zwaren mist en sterken stroom. Indien bet fraaie weder aanhoudt, hoopt men een groot gedeelte der lading te redden. Philadelphia, 7 Aug. Het Ne- derl. stoomschip Amsterdam," bq Sable eiland gestrand (reeds vermeld), ligt op gelijken grond. De gezag voerder en equipage blijven in de nabijheid van het schip. Een ge deelte der lading is overboord ge worpen en assistentie derwaarts ge zonden om zooveel mogelijk te bergen. Het stoomschip bad gedurende vier dagen meest in dikken mist met volle vaart doorgestoomd voor de stranding meende de gezagvoerder dat het schip 35 Eng. mijl O.telijker stond. Na bet stranden begon het schip water te maken. Het schip werd des ochtends bij bet dag worden, toen de mist optrok, door de lieden van bet reddingsbootstation ontdekt, docb voor dat de boot bet schip be reiken kon, liet kapitein Lucas de srs in de scbeepsbooteu gaan, dewijl de zee betrekkelijk kalm was. Te 6 ure in den namiddag vertrok ken de booten naar den vuurtoren den gebeelen nacht op zee gebleven te ziju, werden de passagiers bet aanbreken van den dag ge land. Een boot sloeg in de bran ding om, waardoor drie personen ver dronken. Ondertusscben hadden de reddiugsbooteu de overige passagiers en* matrozen van het schip gehaald en aan land gebracht. De passagiers werden van Sable eiland naar Halifax Het schip zit geheel rechtop. In de militaire badplaats te Groningen bad Vrijdagmorgen eeD allertreurigst ongeval plaats. Een jong arts deed, zooals hij iederen dag gewoon was, een sprong in bet water, maar kwam nu op zijn hoofd terecht, met het ongelukkig gevolg, dat twee wervels zijn gebroken. Voor eenige dagen beeft te Groningen een verontwaardigde huis moeder baar man betrapt bij het koopen van jenever in een kroeg in de Brandenburgersteeg. De vrouw werd zoo verwoed, toen zij zag dat- het zoo hoog noodige huishoudgeld op die manier werd verkwist, dat zij den man de flesch met jenever uit de hand rukte en hem daarmee een gevoeligen slag op het hoofd toebracht. Hoe verklaarbaar bare drift ook moge zijn, is het jammer voor baar, dat zij die niet beeft kunnen beteugelen, want door dén slag brak de flesch en drongen eeöige stukjes glas in het oog van den man, die dit misschien zal moeten verliezen. Er wordteen nieuw soort dames tournure in den handel gebracht: Gemaakt van guta-percha, opgevuld met lucht en voorzien van een minia tuur muziek-iustruraentje, geeft ze een lieflijk zachte melodie te hooren, als de bevallige draagster zich op stoel of bank neerzet. Bij eenige oefening, door sneller of langzamer zich te bewegen, gaat het fortissimo of pianissimo. Met een flink gezelschap dames zou men voortaan in huiselijken kring, b. v. onder de thee, zeer eigenaardig een muziekuitvoering kunnen geven. Te Noordwijk zijn de aardappelen zoo goedkoop als sedert jaren niet bekend is men kan daar 50 centen voor een mud maken, doch dan wil de kooper, zooals een Noordwijker vertelde, er nog spek op toe hebben. Ten derde male heeft zich te Breda sinds kort een geval van zon nesteek met doodelijkenj afloop voor gedaanthans was een 20-jarig jon geling het slachtoffer der zonnehitte. Aan de P. Nb. Ct. wordt uit 08ch gemeld: Het is nog alles behalve zeker wie den moord bedreven heeft. De publieke opinie is, dat het de maréchaussee niet is geweest. Hij beeft wel met den verslagene gewor steld, maar deze kan zich zelf wel ver wond hebben of een derde kan er bij geweest zijn, die de wond heeft toe gebracht. Enfin, de zaak is nog zoo duister en de praatjes, die er over loopen, zijn zoo verschillend en veler lei, dat het moeielijk is er iets van te zeggen. Daarbij komt, dat de maréchaussee een algemeen geacht persoon is en bij zijne autoriteiten opperbest staat aangeschreven. Het dus alles behalve raadzaam zoo iemand, die daareuboven alles ontkent, als den vermoedelijken dader te' be schouwen. De verslagene beeft een snede in de kuit gekregen, die volgens verkla ring van den dokter, niet gevaarljjk zou zijn geweest als ze spoedig ver bonden was geworden. Er schijnt een slagader te zijn getroffen en de man is doodgebloed. Bij den maréchaussée is een klein mesje gevonden, waarmee de wond niet toegebracht kan zijn De vorige week zijn door de justitie vijf getuigen gehoord, die verklaard hebben den maréchaussée met den verslagene te hebben zien worstelen. Verder laat men niets uit. De beschuldigde was buiten dienst, bad meer dan genoeg gedronken en kan zich dus niet heel veel van de zaak herinneren. Hij moet echter hardnekkig ontkennen een snede te hebben toegebracht. Uit Leiden meldt men van 8 Augustus Heden ochtend vertrok een veertig tal leerlingen der hoogste klasse van de school voor minvermogenden,onder geleide van den beer N. Brouwer, hoofd dier school, per Hollandschen spoortrein naar Haarlem, om in de schoone omstreken dier stad den dag door te brengen. De onkosten, die aan dit uitstapje verbonden zijn, worden bestreden uit de spaarcenteu der jon gens, die hiervoor een jaar lang weke lijks drie centen aan den hoofdonder wijzer in bewariug hebben gegeven. Ouder do vertrekkenden bevond zich een jongen, die niet kan loopen en door zijne schoolmakkers bij beurten in een wagentje werd voortgetrok ken. De vorige week kreeg een inge zetene van Doorn een ongefrankeerden brief, postmerk Zeist, waarin hem, on der bedreiging van zijn huis in brand testeken, een som van f 25 gevraagd werd. Onmiddellijk stelde hij de poli tie hiervan in kennis en het mocht den alhier gestatioueerden rijksveldwach ter L. Koudijs (brigadier-majoor titu lair) gelukken den schrijver van dien brandbrief, zekeren J. v. d. K., vroe ger ziekenoppasser, thans rondzwer vende zonder middelen van bestaan, te arresteeren te Zeist bij een slaap- steehouder, en wel op eene wijze, die zeker vermeldenswaardig is. Bedoelde beambte ging nl. in politiek naar het opgegeven adres te Zeist, wist den schrijver te spreken te krijgen, gaf voor een zoon van den bedreigde te zijn, en het verlangde geld te brengen, en mocht de voldoening smaken bij bet aanbieden der 25 gulden, den schrijver als arrestant mede te nemen en gevankelijk naar het huis van arrest te Utrecht over te brengen. - Uit Zierikzee meldt men van 7 Augustus. Een hoogst treurig ongeval ver stoorde hedeu de vreugde van een ge zelschap dat een speelrit deed door schouwen. Eenigen der mannelijke leden van het gezelschap kwamen op den inval, aan het strand te gaan ba den, en een van hen, de heer W. F., een algemeen geacht jongmenscb, on derwijzer-directeur van de ambachts school alhier, had het ongeluk in een trekgat te geraken en te verdrinken. De pogingen der overigen om hem te redden, met groot levensgevaar onder- len, mochten niet baten en men moest den ongelukkige zien wegzin ken. Aan groote opgewondenheid of aan misbruik van drank is bij dit on geluk niet te denken; het was een noodlottig toeval. De verwensching »loop naar de Mookerhei" zal van lieverlede ver dwijnen, zegt de »Nijm. Ct." om de eenvoudige reden dat die verwenschte plaats niet meer zal bestaan. Juist de noodlottige plaats, dat gedeelte der bei, waar onze dappere voorvaders op bun baatje kregen, de grond, die ge kleurd werd door bun bloed, waarop twee prinsen het leven verloren en de heksen nog alle nachten, als ze de klok twaalf hooren slaan,lustig rondwalsen, wordt op 't spoor geladen en wegge voerd naar aile wiudstreken. Overal in den laude zal men dus de aardig heid kunnen hebben, zonder veel moeite naar de Mookerhei te loopen De gemeente Mook namelijk heeft een overeenkomst gesloten voor twin tig jaren met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen tot het leveren van zestig duizend liub. meter grint, en zand per jaar. Men is druk bezig met bet leggen van het spoor, en bonderden waggons worden De Noorweegscbe walvisch robbevangst in de N. IJszee is tot dus ver zeer gunstig. De stoomboot »Isba- vet" heeft 91 bottlenoses, die 1000 a 1100 ton traan zullen geven, gevan gen 23 andere schepen hebben tot begin Augustus gevangen 37,200 klap mutsen en 51,300 robbeu. Bovendien vingen deze en nog andere schepen 49 bottlenoses, 6017 robben enz. De meeste walvisch- en robbevangers wa ren op de terugreis, omdat van medio Juni af voortdurende mist de vangst zeer belemmerde. In welke mate de Siberische pest sommige Russische gouvernementeu teistert, kan blijken uit het feit, dat in 't gouvernement Tomak gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar onge veer 60,000 stuks vee omgekomen zijn. Op sommige plaatsen gaat de ziekte ook op mensehen over, en vertoont bij dezen de ziekte dan een booge sterfte- verbouding. Nadat reeds herbaalde malen ge durende de laatste jaren in een wijk van Birmingbam vele gevallen van pokken en opvolgend van roodvonk waren voorgekomen, openbaarden zich laat stelijk in deze wijk vele typhusgeval- len. Ofschoon de ziekte niet hevig was, hadden er toch eenige sterfgevallen plaats. Uit nauwkeurig onderzoek bleek, dat alle ziekeu melk gebruiken van deuzelfden melkboer en dat deze zijne melk vervalscbte met water, afkomstig uit oen besmetten drinkwaterput. Van de 76 monsters melk, door de gezond heidscommissie te Birmingbam onder zocht, bleek 50 pet. met water ver- valscbt te zijn. Aangezien er in Bir- mingham 1900 melkverkoopers ziju, is bet toezicht natuurlijk zeer moeilijk; toch verdient dit vooral in den tegeu- woordigen tijd, met bet oog op de nieuwste mededeelingen van Koch, strenge bewaking. Deze toch heeft, in een dezer dagen te Berlijn voor een kleine schaar col- legas gehoudeu voordracht, er de aan dacht op gevestigd, dat melk liet bij uitnemendheid geschikte voedings- voebt is voor de komma-bacillus of cholera microbe. Ofschoon zij oogen- schijnlijk aan de boedanigheid der melk uiets verandert, is de bovenste laag der melk als met bacillen bezaaid, wanneer eenmaal enkele cholera-bacil- leu in de melk zijn geraakt. De onder- ■oekingen en waarnemingen van vroe gere hygiënisten ten opzichte van bet roodvonk worden dus bier weer op nieuw langs experimenteelen weg be vestigd, en de thans door alle hygië nisten gegeven raad om vooral alles wat men eet en drinkt te koken, moet dus vooral ook toegepast worden op de melk. Men kan te dien opzichte niet te voorzichtig zijn. Een werkman van den spoor weg van Namen naar Brussel nam en trein plaats om zich naar Hollogne te begeven, zijn woonplaats. Daar de trein echter niet aan de kleine stations stilhield, meende hij dat het hem niet moeielijk zou vallen op eenige meters van bet station van den trein te springen. Deze onvoorzichtigheid kostte hem echter bet leven. Waarschijnlijk beeft hij misgestapt, waardoor hij onder de wielen geraakt zal zjjn. Zijn lijk althans werd geheel ver pletterd gevonden. Aan zijn plaats biljet heeft men hem kunnen her kennen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1