Advertentiën. Nevens de geperste thee, door een Russischen fabrikant vervaardigd, en waarvan men op de Amsterdam- sche tentoonstelling eene inzending kon vindenwordt thans ook koffie in geconcentreerd en toestand in den handel gebracht. De uitvinder is een Duitsch officier, kapitein von Hoff- man. Zonder eenige bijmenging van surrogaten worden de tabletten ver vaardigd uit zuivere koffieboonen, nadat deze zijn gebrand en gemalen. De machines, waarmede het persen geschiedtzijn door kapitein von Hoffman zelf vervaardigd. De be werking heeft op zoodanige wijze plaats, dat de aromatische bestand- doelen van de koffie volkomen be houden big ven, en daar de tabletten gepakt worden in bijna hermetisch sluitend perkamentpapier, kunnen zij lang bewaard wordeuzonder het aroma te verliezen. Wat de uitvinder daaromtrent mededeelt, wordt beves tigd door het onderzoek van prof. von Pettenkofer te Munchendie tevens getuigt, dat de verpakking voldoende is, om de tabletten te vrij waren tegen de oplossende invloeden van nat wordeu, zooals bij de ver zending van koffie allicht plaats heeft. De geconcentreerde koffie wordt in verschillende qualiteit vervaardigd en op gelijke wijze gebruikt als ge wone gemalen koffie, daar de tabletten zich gemakkelijk tot poeder laten fijn wrijven. (Huisvr.) Gedurende geruimen tijd miste een melkboer te Parijs dagelijks geld uit zijne winkellade. De politie werd hiervan in kennis gesteld en op hee- terdaad betrapte zij een ouden gede coreerden heer, die er dagelijks melk kwam drinken. Bij onderzoek bleek de dief tot een voorname familie te behoorendie den melkboer het ge- stolene vergoed heeft. Intusschen had de grijsaard, om de schande der straf te ontgaan vergif ingenomen. In een verslag van hetInstitu- tion of Civil Engineers" vindt men de bijzonderheid, dat op het oogenblik de straten van Londen tot eene lengte van drie en vijftig Engelsche mijlen met hout geplaveid zijn. Blokken Zweedsch greenenhont yellow deal worden daartoe gebruikt. Het creoso- teeren van het hout is gebleken doel loos te zgn, doch men stampt tegen woordig cement tussehen de blokken. De kosten van het plaveisel bedragen 10 shilling six pence per vierkanten yard. Te Birmingham wordt thans een daar geboren meisje van zes weken oud getoond, dat 9 duim lang is en slechts 10 onsen weegt. De Noorsche bladen vermelden een treurig ongeval, dat eenige dagen geleden in de nabijheid van Tonsberg plaats had. Vier dames en drie heereu waren met een licht zeil scheepje uitgegaan om te visschen en zouden des namiddags huiswaarts keeren, na nog een tochtje buiten de Vallóbocht gedaan te hebben. De wind was zacht en de zee kalm. Op het oogenblik echter, dat men wilde wenden, viel de wind plotseling in het zeil naar den kant waar de meesten zaten. Het scheepje kreeg zooveel water in, dat men het on mogelijk leeg kon hozen en verdween weldra in de diepte. Twee der heeren stonden bekend als flinke zwemmers en zij hielden zich ook wel boven water en trachtten hunne lotgenooten te redden, maar met geen ander gevolg, dan dat zij het slachtoffer van hunne menschlievende pogingen werden. Een der dames, de zuster van een der verongelukte heeren, bereikte al zwemmende na ongeveer drie uren een eilandje, waar zij geheel uitgeput door een alleen wonende weduwe werd opge nomen, die haar den volgenden mor gen naar hare ouders roeide. Volgens een Zweedsch blad denkt Nordenskiöld er nog altijd over, een Zuidpoolvaart te onder nemen. Het eenige beletsel zou zgn dat de daartoe benoodigde som van 700.000 kronen en niet 200.000 p. st. zooals de Engelsche bladen zeiden vooralsnog ontbreekt. Het aantal passagiers op de atoombooten van Amerika naar Eu ropa is ongeveer 60 pCt. minder geworden, welke vermindering niet zoozeer het gevolg moet zijn der financieele crisis als van de vrees voor de cholera. INGEZONDEN M. d. R. Iemand had de welwillendheid in 't Vlie gend Blaadje te vermelden, dat ik voor mijn betrekking van leeraar bij de opleiding van adspirant-administrateurs bedankt zou hebben „om mij hoofdzakelijk aan de praktijk „van advocaat en procureur hier ter plaatse „te kunnen wijden." 't Is waar, dat ik dit laatste doen zal, wanneer Z.Exc. de Minister van Marine gevolg geeft aan zijn voornemen, om mij met ultimo dezer eervol van eerstbedoelde werkzaamheden te ontheffen, wat wel ge beuren zal. En zooveel is ook zeker, dat ik den Helder in elk geval vooreerst niet metterwoon verlaat. Met achting en dankbetuiging voor de opname enz., LASONDER. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde den 8sten Aug. te Prioul (MarseilJe) en heeft den 9den de reis voortgezet. Het stoomschip Prins Hendrik van Am sterdam naar Batavia, is 9 Augustus van Southampton vertrokken. Het stoomschip Prinses Marie, van Am sterdam naar Batavia, is 8 Aug. van Napels vertrokken. Het stoomschip Sumatra van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 9 Augustus. Markt-Berichten Alkmaar, 9 Aug. 1 Paard f75, 29 Koeien en Ossen f160 a 275, 14 nncht. kalveren f 6 a 27, 103 Schapen f 18 a 29, 10 Lammeren f7 a 13, 90 magere Var kens f 12 a 25, 176 Biggen f 3 a 6, Bok ken en Geiten f 4 a 7, Boter per kop f 0.80 a 1. Hoorh, 9 Aug. Tarwe f8 a 9.50, Gerst f4.50 a 5.50, Erwten: Witte f 8 a 10, Groene f 11 a 14, Vale f9 a 16, 2 Koeien f150 a 200, 70 Schapen f22 a 28, 45 Lammeren f14 a 18, 23 Varkens f10 a 16, 1 Zeng f30, 103 Biggen f3 a 6.50, 60 Kippen f 0.80 a 2.25, 8250 Kipeieren f 3.50 a 4 per 100, 1103 koppen Boter f0.70 a 0.75 per kop. Burgerlijke Stand Helder. Van 8 tot 12 Augustus. ONDERTROUWD: H. de Haan, schipper en D. Harjer. P. Klop, zeeman en A. Moen. W. A. Barnas, machinist en C. Koorn. GEHUWD: Geene. BEVALLEN J. T. Koch geb Lebbe, d. A. M. P. Egner geb. Gans, z. A. J. Mulder geb. Tegel, z. M. R. Muller geb. Schraver, z. A. Wallast geb. de Wijn, d. N. Hoogendijk geb. Neefjes, d. L. Kalf geb. Leen, d. B. Bakker geb. Spruit, d. J. M. Weerenbeck geb. Stevens, z. OVERLEDEN J. N. Klint, 15 j. A. v. Hoolwerff, 64 j. B. de Boer, 3 m. J. H. Eormer, 8 j. B. T. Zoetelief, 4. m. M. Fluiter, 1 m. Vervolg' der Berichten. Reeds jaren lang is de wensch geuit: Hadden we maar een Kiesver- eeniging»Een kiesvereeniging moet hier wezen." Pogingen werden aange wend, vooral wanneer een periodieke aftreding van raadsleden aan de orde was, zulk een vereeniging tot stand te brengen, maar 't bleef steeds bij vrome wenschen, en was de verkiezing afge- loopen, dan dacht niemand er meer aan. Nu echter begint 't denkbeeld, een kiesvereeniging tot stand te bren gen, vorm en gedaante aau te nemen. Een viertal ingezetenen, wier namen een goede klank hebben, de heeren C. D. Zurmuhlen, S. C. Visser, Mr. J. W. Lasonder en T. Mooij hebben een vergadering uitgeschreven tegen he denavond in Tivoli, waarop de zaak zal worden toegelicht. Is 't u nu ernst geweest, medeburgers, toen ge den wensch uittetdat hier een kiesver eeniging tot stand mocht komen, dan kan die nu vervuld worden, wanneer ge u een wandeling naar Tivoli ge troost. 't Is een kleine moeite, en waarlijk, de zaak behoort u niet koud en onverschillig te laten. Nu is 't tijd, nu kan er zonder overhaasting gehan deld worden eu kunt ge u voorbereiden tot de keuze van kandidaten, wanneer er gekozen moet worden. Schittert dus niet door uwe afwezigheid, maar woont de vergadering bij en toont dat 't u ernst is, de belangen des lands zoowel als die der gemeente te behar tigen. Het plan tot het honden eener zeil- en roeiwedstrijd is nu zeker. De deelneming in geldelijke steun door de ingezetenen nu reeds betoond,maakt dat flinke prijzen en premiën den over winnaars kunnen worden uitgereikt. Als weer en wind is dienende" het laatste vooral, dan belooft de dag van 30 Augustus iets schoons, eigenaardig door de uitnemende gelegenheid alhier. De plaats waar de tribune zal gevestigd worden is nog niet zeker; wel hoopt de commissie dat de meest geschikte plaats, cle hooge steiger, aan de haven, even als vroeger, voor het doel zal mogen gebruikt worden. De Bloemententoonstelling vau Floralia zal, naar wij vernemen, dit jaar plaats hebben op Zaterdag 23 en op Zondag 24 Augustus a. s. Reeds wordt door het bestuur het noodige voorbereid om, als naar ge woonte, feestelijkheden te verbinden aan deze tentoonstelling, die zeker, evenals hare voorgangsters, in groote mate aller belangstelling zal uitlokken. 't Aanstaande bloemenfeest zal 't zevende zgn, dat door 't Bestuur van Floralia alhier wordt georganiseerd. We hebben een kijkje genomen in 't gerestaureerde etablissement 't Centrum. Alles is daar ingericht naar de eischen, die men tegenwoordig aan een net café en biersalon stelt. De zaal is in een wintertuin herschapen en de tuin heeft heel wat verfraaiing onder gaan. Een daar geplaatste koepel zal, vooral in warme dagen, een gezochte zitplaats aanbieden. Daar naast wordt een volksbierhalle ingericht, een flink net lokaal, waar den bezoekers een smakelijk glas bier zal worden ver strekt, tegen betaling van 5 cents. Vrijdag of Zaterdag zullen beide in richtingen worden geopend en we twij felen niet of velen zullen daar een bezoek brengen. De heer Kuiper, onderwijzer alhier, is benoemd tot hoofd der kos- telooze school te Edam. Texel, 11 Augustus: Eergisteren werd de hofstede »de Wamberg", in den Eierlandschen polder, ernstig door brandgevaar be dreigd. In een schuur, die tegen de hofstede stond, waren 90 wageus hooi geborgen, dat sterk broeide. Ieder oogenblik vreesde men de vlammen te zullen zien uitslaan. De brandspuit van de Cocksdorp was aangerukt, om zoo mogelijk hulp te verleenen, zoodra het noodig werd geacht. Gelukkig brak de brand niet uit, doch ging de geheele voorraad hooi door het broeien verloren. Het hooi is koolzwart en dus ongeschikt voor het gebruik geworden. De eerste stuurman van het vaste korps der Nederlandsche Marine, H. J. Karei, is gedetacheerd om on der bevel van den Inspecteur over het Loodswezen te Vlissingen, door gestadige bevaring en oploodingen de veranderingen der vaarwaters in het Nederlandsche gedeelte der Wester schei de na te gaan en te onder zoeken; hierdoor wordt voorzien in eene sinds lang bestaande behoefte. De jeugdige arts, adsistent bij de inwendige kliniek aan de univer siteit te Groningen, de heer T. Hoekstra, wien het bekende ongeval bij bet zwemmen is overkomen, is Zaterdagavond overleden. Betreffende de te Amsterdam in hechtenis genomen valsche munsters deelt het »N. v. N." nog het volgende mede: Zooals men weet, werden zij over vallen, toen zij bezig waren proeven van hunne bekwaamheid af te leggen. Het waren echter geen gouden tien tjes, die zij vervaardigden, maar zij hadden 2 stukken van 20 frank en een Engelsch pond gemaakt, waarop dade lijk beslag werd gelegd en die zoo be- driegelijk gelijk zijn aan de echte geld stukken, dat zij hoogst moeielijk er van te onderscheiden zgu. Diestukken houden 60 percent werkelijk goud, terwgl het overige specie zonder waar de is. Verschillende staafjes goud wer den in hun bezit gevonden, evenals achtkantige stalen vormpjes, waarin 20 frankstukken en ponden gegoten konden worden. Toen zij gevat werden, waren zij te verschrikt om zich te verzetten. De politie had nog de welwillendheid tegenover hen, hun geene pasternosters aan te doen of heu per wagen te ver voeren maar de rechercheurs gingen, om alle opspraak te voorkomen, met hen te voet en gearm d naar het politie bureau. Wellicht dat zij die voorkomeudheid aau hun uiterlijk te danken hebben, want zij zien er volstrekt niet alsboeven uit. De een is flink van gestalte met een aaugenaam voorkomen, terwgl hij een zwaren blonden baaid en snor heeft, en als hij spreekt, twee fraaie rijen tanden toont. Hg droeg een grijs fantasiepak en zwarten fantasiehoed De ander is niet zoo groot en donker van uiterlijk. Hij heeft een zwarten snor en was iu het zwart gekleed met dito hoed. Deze laatste is vroeger student ge weest en moet de eigenlijke uitvinder zgn om, op zoo'n uitstekende manier, goudstukken na te maken. Hg moet ook het eerst te Amsterdam hebben vertoefd, ea toen doordien hij wel licht naar wensch alhier werkzaam dacht te kunnen zgn den ander, namelgk Rico, den gewezen directeur der munt te la Paz, geschreven hebben over te komen. Buiten den Hollander v. R., met wien zg connectie aange knoopt hadden, moet er nog een andere vreemdeling in het spel zgn, die echter nog niet gevonden is. Evenmin heeft men reeds ontdekt, of er al werkelijk gouden tiengulden stukken zgn nagemaakt; men vermoedt dat echter wel. De onderwerpen, waaruit de mededingers naar den grooten schil- dersprijs, van de Rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam, te kiezen hadden, zijn I. Uit Goethe's Iphigenia in Tauris: »Eluctra zet Oretes aan tot wraak (oefening) op Clytemnestra." II. Uit Plutarchus Alexander, zijn lijfarts Philippus bewijzend, dat hg hem niet wantrouwt. IH. Uit het boek der Koningen. Hst XVIII: Elia op Karmel, zgn knaap gelas tend uit te zien of er nog geen regen wolken in aantocht zgn. Een memorie vau toelichting ver gezelde de opgaven De heer van Looy koos onderwerp IH, de heer Dunselman No. II. »Maandbl. voor teekenonderw. Zaterdag-middag werden weder twee Duitsche meisjes vau verdacht allooi in het Vondelspark te Amster dam opgepakt. Iu 14 dagen tgds zijn thans een veertigtal van deze buffet meisjes verwijderd. Zondag, den laatsten dag der Haarlemsche kermis, zgn ruim 10000 personen uit Amsterdam per spoor trein aldaar aangekomen. Een groot gedeelte der machi nerieën, die het vorig jaar door de Koninklijke fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam op de Internationale Tentoonstelling waren geëxposeerd, zou afgeleverd wordeu ter verzending naar Indië. Doch in den nacht van Vrijdag op Zaterdag kantelde in het IJ nabij den steiger de Zolderschuit, waarop de werktuigen geladen warenen allen, samen ruim 32000 kilo we gende, verdwenen in de diepte. Men is er in geslaagd met een duiker 5 a 6 kisten boven water te brengen. De pogingen, om ook de andere kis ten te vinden, worden voortgezet. Het ongeval veroorzaakt groot opont houd, want alles moet weder naar de fabriek terug om nagezien en zoo noodig hersteld te worden. Zondagavond te kwart voor elven, werd, naar de N. Gr. Ct. mededeelt, aan de Groote Markt te Groningen en in de omliggende straten een he vige knal gehoord, die deed denken aan het instorten van een huis. Al spoedig bleek, dat een stuk zerk van den toren, gevolgd door eene groote hoeveelheid puin, door het dak van de woning des torenwachters Spanjer was neergekomen, waardoor de deur der bovenkamer, waarin zich diens vrouw en dochter bevonden, geheel versperd was, en om toegang tot haar te verkrijgen, het paneel daaruit ge broken is moeten worden. Gelukkig zijn beiden ongedeerd gebleven. De materieele schade is evenwel zeer groot. Vermoedelijk is een stuk zerk on der den eersten trans aan de westzijde lostgeraakt, daar op den omgang geen puin te bespeuren is. AMERIKAANSCHE LEVENSBE SCHOUWING. De hofdichter van Engeland kan een waardeloos vel papier nemen en het door er een gedicht op te schrijven 65,000 dollars waard maken. Dat is Genie. Vanderbilt (de spoorwegkoning) kan eenige wooxden op een stuk papier schrijven, en 't zoo een waarde geven van 5,000,000 dollars. Dat is Kapitaal. De Vereenigde Staten kunnen een en een kwart ons goud nemen, er een arend op stempelen en geven het een waarde van 20 dollars. Dat is Geld De werkman kan grondstof nemen ter waarde van 5 dollars, en haar maken tot een uurwerk dat 100 dollars geldt. Dat is Bekwaamheid. De koopman kan een artikel nemen van 25 cents (f0.625) en 't verkoopen vooreen dollar. Dat is handel. Eene dame kan een zeer goeden hoed koopen voor 10 dollarsmaar zij betaalt er liever 100. Dat is Dwaasheid. De slootgraver werkt 10 uur per dag, en schept twee of drie ton aarde uit voor 2 dollars. Dat is Handenwerk. Een lid van een liefdadigheids-commissie verslijt zijn hoofd, kwelt zijn geest, stuurt zijn zenuwen in de war, droomt onrustig, wordt overal heleedigd en door ieder miskend. Dat is een feit. Ondertrouwd W. A. BARNAS en C. KOORN. Helder, 8 Aug, 1884. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd HENDRIK DE HAAN en DIRKJE HARJER. Helder, 8 Augustus 1884. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Ondertrouwd P. K L O P, van Amsterdam, en A. MOEN. Helder, 8 Ang. 1884. Algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Dochter B. SPRUIT, geliefde Echtgenoote van Jb. Bakker. Nieuwediep, 10 Aug. 1884. Bevallen vau een welgeschapen Dochter: L. LEEN, geliefde Echt genoote van K. B. KALF. Helder, 12 Aug. 1884. Men gelieve deze als eenige ken nisgeving aan te nemen. Heden overleed onze geliefde Echtgenoot en Yader, de Heer ALDERT VAN HOOLWERFF, in den ouderdom van 64 jaar. Een noodlottig toeval maakte een einde aan zgn voor ons zoo dier baar leven. Voorts brengt de familie haar hartelijken dank aan H.H. Doc toren der Marine en verder aan allen, die ons bij deze ramp ge- adsisteerd hebben, en aan de H.H. dragers, voor de laatste eer, den overledene bewezen. Helder, 6 Aug. 1884. Wed. VAN HOOLWERFF, KUIPER. Mede nit naam van behuwd- en kleinkinderen. Heden overleed onze jongste lieveling BARBARA, in den jeugdigen leeftgd van 4 maanden. J. ZOETELIEF. A. ZOETELIEFBakker. Helder, 9 Aug. 1884. Eenige kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 2