'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL i\o. 1201. Woensdag; 20 Augustus 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoomiomeiit per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BueauSPOORSTRAAT u ZUIDSTRAAT. Aaverten tien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Aug. 1884. Bij kon. besl. is de opperschip- per in het vaste korps dek- en onder officieren J. de Smit, benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw. In den storm van 12 Dec. 11. strandde op de Steenplaat, in het Eierland, de Zweedsche brik »Swift." Herhaalde malen beproefde men dat vaartuig af te brengen. Thans heeft men op nieuw gepoogd de brik leeg te pompen en af te werken. Alle arbeid is echter vergeefs geweest. Men is nu voornemens het schip te sloopen. Het ontwerp tot reorganisatie der Staatsloterij is gereed en bevindt zich ter laatste overweging in handen des Ministers. De dienstbode eener trouwlustige weduwe te Amsterdam heeft, op verre gaande hoogst strafbare wijze, de lichtgeloovigheicl harer meesteres ver schalkt. Door een reeks minnebrieven, welke zij zelf schreef, bracht zij het weeuwtjein keunis met een denkbeel dig ziekelijk jonkman, bezorgde dezen vijf maanden achtereen iederen dag het door de weduwe met de meeste zorg voor den zieke gereed gemaakte mid dageten, wist door allerlei listige kunstgrepen een telkens vuriger door hare meesteres verlangde samenkomst met den zieken jongeling te voorko men en ziende dat zulks langer onmo gelijk was, speelde zij de weduwe des minnaars laatsten brief in handen, houdende het noodlottig bericht dat hij onverhoopt naar Amerika vertrok ken was. Toen moest de dienstbode een langdurig verhoor ondergaan, en daarbij bekende z|j dat alles slechts huichelspel was en zg zelf over het voor den gewaanden minnaar bestem de middageten had beschikt, door het dagelijks te verkoopen. Hierop volgde een aangifte bij de politie, en heden werd de dienstbode wegens oplichterij naar de celgevan genis gebracht, waar men in haar een reeds vroeger veroordeelde herkende. De heer P., te Zwolle, die Don derdag in het huwelijk zoude treden met mejuffrouw W. aldaar, kwam tot de ontdekking, dat zijne bruid spoor loos was verdwenen. Donderdagavond zond zij bericht, dat zij zich te Zut- fen bevond en van het huwelijk afzag. In het begin der vorige maand vervoegde zich, naar de Zw. Ct. me dedeelt, bij een kassiersfirma te Zwolle een net gekleed heer, die opgaf C. Dechantillon te heeten. Hg had een bedrag van p. m. f 1000 aan bankpapier bg zich en wenschte daarvan een paar honderd gulden voor vreemde munt te wisselen en het overige, f880, bij die firma te deponeeren. Men voldeed aan zijn verzoek en hoorde niets van hem vóór het einde dier maand. Hg schreef toen uit Maastricht dat hij de re9u voor het gedeponeerde geld verloren had en verzocht de firma thans een stuk op te stellen, dat, door hem geteekond, haar van alle verplichtingen jegens hem zou ont slaan. Hg verzocht dat stuk te zenden poste restante Antwerpen. De bedoelde firma begon toen de zaak te wantrouwen en gaf van het gebeurde kennis aan den commissa ris van politie te Zwolle. Deze schreef onmiddellgk aan den hoofdcommis saris van politie te Antwerpen, die bedoelden persoon op het postkantoor liet opwachten, waar hg werd gear resteerd, omdat het toen bleek, dat hg achtereenvolgens drie verschillende namen had aangenomen en niemand anders was dan C. C. de Koek, win kelier te Arnhem, onlangs gefailleerd. Van Arnhem uit is be7el tot ge vangenneming tegen hem uitgevaar digd, wegens bij het faillissement gepleegde fraude. Een jongen, die Vrjjdagochtend in de Spuistraat te 's-Hage voor de woning van den heer V. d. K. de aardigheid had de dienstbode des huizes de glazenspuit uit de handen te ne men, moest zijn kwajongensstreek duur betalen. De meid, die zich het toestel niet afhandig liet maken, kwam bij het rukken in aanraking met de p|jp, welke haar in het oog drong, zoodat zij waarschijnlijk voor altijd aan één kant van haar gezichts vermogen beroofd zal zijn. De brutale knaap zal zich bij de politie hebben te verantwoorden. Men seint uit den Haag Zondagnamiddag is in 't Lamgroen te 's-Hage een moord gepleegd. Zekere Roos, houder van een draaimolen, heeft in een woordentwist aan den sjouwer Staats zulk een verwonding aan den hals toegebracht, dat het slachtoffer na weinige oogenblikken is bezweken. Ook aan een derden persoon, G. Wingers, bracht de woes teling een gevaarlijke wonde in 't gelaat toe. De dader is voorloopig naar 't politiebureau op de Haven gebracht, terwijl de gewonde naar 't gasthuis is vervoerd. Door een lek in een gaspijp in de turfbergplaats in het stadhuis te Groaingen zijn twee gasfitters bewuste loos geworden en gestikt, en toen men gisterenochtend met een lantaarn de bergplaats onderzocht, had er eene gasontploffing plaats, waarbij twee personen gewond raakten en tal van ruiten vernield werden. Hoe gevaarljjk muizen zjjn heeft men te Warnsveld iu Gelderland on dervonden. De huishoudster van den heer Holsheimer, eigenaar en be woner van 't Heidepark aldaar, wilde Donderdagavond bij bet naar bed gaan uit een kast eenig nachtgoed krijgen, toen zij zoodanig van een muis ver schrikte, die nit de kast sprong, dat de brandende petroleumlamp, welke z|j in haar hand had, op den grond viel en brand veroorzaakte, waardoor het geheele huis, benevens den in boedel een prooi der vlammen is ge worden. Twee paarden en een klein gedeelte van den inboedel zjjn gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Een vreeselijk onweder heeft Zondagnacht op de spoorwegljjnen langs Waitzen, Yeroce, Maros, Zebe geny en Üudapest ongehoorde ver woestingen aangericht. Geweldige wa termassa's spoelden op verschillende plaatsen den grond onder de rails weg, zoodat de treinen vele uren te laat aan kwamen. Het dorp Zebegeny met 180 huizen is geheel verwoest, acht men- schen verdronken er. In het dorp Orze ziet het er eveneens treurig uit, hier kwamen elf menschen om. Te Ofen liggen de straten vol puin, de bestra ting is over een groote uitgestrektheid vernield en vele huizen hebben schade geleden. Gelukkig zijn hier geen men- schenlevens te betreuren. In de laatste dagen zijn zoowel in Engeland als in Frankrijk beamb ten der spoorwegmaatschappijen en voorbijgangers deerljjk gewond door flesschen, die onnadenkende reizigers nit de spoorwegwagens wierpen. Ein- delooze wroeging zou de man hebben, die dezer dagen tusschen Londen en Le- wis 't ongelukkige slachtoffer van zijn lichtzinnigheid kon zien. Een ledige flesch, waarin mineraalwater geweest was, werd nit het venster geworpen en met een gat in het hoofd en verbrij zelde kaken stortte een wisselwachter neder. Ook uit onze treinen wordt soms een ledige flesch geworpen, en daarom doen wij een beroep op iede ren reiziger, om nooit dit gevaarlijk en onzinnig fleschwerpen te gedoogen. De dood van den hertog van Wellington, die te Brighton aan het station een biljet nemende, plotseling aan hartziekte overleed, brengt zijn grooten vader en een roemrjjken tijd in herinnering. De titels die hjj van zijn vader erfde alleen zjjn een dichtstuk geljjk, want ze tooveren voor de verbeelding zeer edele heldenfeiten. De overledene Arthur Richard Wel- lesley was hertog en markies van Wel lington, markies van Douro, burggraaf van Talavera, prins van Waterloo, hertog van Ciudad-Rodrigo, en gran de eerste klasse van Spanje, hertog van Spanje, hertog van Yittoria, markies van Torres Yedrasen graaf Vimiena in Portugal. De hertog was in zjjn 78ste jaar, daar hjj acht jaar voor den slag bg Waterloo geboren was. Hjj diende als kolonel in het Britsche leger en was adjudant van zjjn vader van 1842 tot 1852. toen deze opperbevelhebber van het Engel- sche leger was. Hjj was een liberaal- conservatief en overtuigd voorstander van den vrjjen handel; hij onderscheid de zich vooral door den waren steun, welken hjj der vrjjwilligers-beweging gaf. Zijn neef kolonel Henry Wellesley erft de titels en landgoederen. Uit Monteau-les-Mines wordt gemeld, dat er eergisteren omstreeks middernacht in de woning van den mijn-ingenieur een ontploffing van dynamiet plaats had. De ingenieur en zijne vrouw werden gewond. De ontploffing was van zoodanige uit werking, dat de vensterruiten van verwjjderde huizen tot gruis geslagen werden. In het postkantoor te Munchen is Yrjjdagnacht een groote geldkist opgebroken, waarin de kassen der verschillende beambten geborgen wer den. Ook dezen werden deels ont sloten, deels opengebroken, en al het geld, men spreekt van ongeveer hon derdduizend mark, is verdwenen. In Hongarjje hebben hevige stormen, vergezeld van overstroomin gen, gewoed. In het dorp Zebegeny is een geheel gezin omgekomen. Het water was in een kamer gedrongen, waarop het hoofd des gezins een gat in de zoldering maakte en zjjne huisgeuooten daardoor naar boven trok. Spoedig echter stortte hot hnis in en de vrouw, de dienstbode en vijf kinderen verdronken. De man hield zich aan een bint vast geklemd en dreef daarmee ongeveer 4 mijlen ver. Langs de lijn van den staatsspoorweg zijn niet minder dan 70 huizen verwoest. De postdiefstallen schgnen in Oostenrjjk epidemisch te worden. Nog is het der politie, ondanks haar ijverige en uitgebreide nasporingen, niet gelukt de daders op te sporen, die voor enkele weken een van Wee- nen naar Pest verzonden pakket, be vattende 30.000 florijnen, stalen en reeds wordt uit Weenen gemeld, dat hoogatwaarschgnljjk weder van een nieuwen postdiefstal melding te maken valt, daar een Maandag van Pest naar Weenen gezonden postzak, welke brieven en ook cheks ten be drage van 280.000 florijnen bevat, nog niet op zjjn bestemmingsplaats is aangekomen. Voorloopig troost men zich te Weenen met de hoop, dat de postzak in een verkeerden trein is geraakt. Tegeljjk wordt ge meld, dat van twee brieven, elk met 15.000 florijnen, door den bankier Ezizet te Weenen naar Lemberg gezonden, slechts een aan zjjn adres is bezorgd, terwjjl omtrent den ander niets bekend is. Een romantische ontvluchting uit de gevangenis te Laos, bij Rijssel, wordt gemeld. Twee Engelschen, Thomas Morney en Henri Warton, de laatste tot 10 jaren wegens diefstal van 200.000 fr. in het Palais Royal veroordeeld, en de eerste wegens medeplichtigheid, hadden door middel van een derden Engelschman, John. Wydon genaamd, die op vrije voeten was, een karrevoerder omgekocht, die dagelijks goederen naar de gevange nis vervoerde. Toen de kar op d8 binnenplaats stond, kropen de twee gevangenen in de twee groote manden, die er op stonden, doch werden uit hun schuilhoek te voorschjjn gehaald, daar het plan verraden was. Nu namen twee politieagenten in de manden plaats en de karrevoerder ontving bevel den gewonen weg te volgen. Hier wachtte John. Wydon de kar op doch toen hij de manden wilde afladen, sprongen de agenten te voorschjjn en pakten hem beet. Bjj hem werden gevonden een som van 2400 fr. en een dolk. Men ge looft in den nieuw gevangene een tweede medeplichtige van Warton gepakt te hebben. De Japansche verlakkunst gaat snel achteruit. De boom, welke het lak voortbrengt, wordt meer en meer zeldzaam. Eertjjds werd de aanplant van die boomsoort door de wet be schermd, elke familie van voorname afkomst was verplicht 100 dier hoo rnen aan te planten de middelklasse 70 en de volksklasse 40. Deze wet is vervallen geraakt, en daar er geen aanplanten meer plaats heeft, is het lak aanmerkeljjk in prjjs gestegen. In Weenen werd jl. Woensdag de postbeambte Földi gearresteerd er bestaan tegen hem ernstige ver moedens dat hij de kist met 30.000 florijnen, die uit een sneltrein van Weenen naar Buda-Pest verdween, heeft gestolen. Men leest het volgende in het Rott. Nieuwsblad tiet koopen buitenslands is, naar aanlei ding Tan ons berichtje omtrent een kachel, die in 't buitenland voor f 120 werd gekocht en in Rotterdam vervaardigd was, alwaar zij voor f 80 geleverd kon worden, in verschil lende bladen ter sprake gekomen en naar de oorzaak wordt gezocht van de dwaasheid want dat is het dat sommigen maar voort durend de voorkeur blijven geven aan dure waar uit het buitenland, die in 't binnenland even goed, soms beter is. Die dwaasheid is zoo groot, dat ze wel een andere oorzaak moet hebben, dan louter zucht om alles op te hemelen wat van over de grenzen komt en reeds meermalen wezen wij er op, dat voor een groot deel de oorzaak ook daarin schuilt, dat de artikelen uit het buitenland dank zij de doeltreffender recla me, die de buitenlandsche fabrikant weet te maken hier veel beter bekend zijn, dan de artikelen uit het binnenland. Het onderwerp is eenigszins moeielijk te behandelen in een dagblad, omdat elke be pleiting van het nuttige van reclame maken in een dagblad zoo licht beschouwd wordt als eene bepleiting van eigen belangen. Maar die vrees voor eene onbillijke verdenking mag ons toch niet weerhouden om openlijk uit te spreken als ons gevoelen, dat de Nederland- ache winkeliers en fabrikanten wellicht op elk gebied uitstekend concurreeren kunnen met het buitenland, maar het allen de uit zonderingen althans zijn zeer gering vol komen moeten afleggen bij hun boitenland- sche concurrenten in de kunst van reclame maken. Neem één vak tot voorbeeld, het manu- faetunrvak: als 't verkoopseizoen aanbreekt wordt de ontvangst van nieuwe stoffen aan gekondigd. In den regel geschiedt dit althans voor ons doen vrij flinker ver schijnen eenige groote in 't oog vallende advertentiën. Maar flinker dan eenig Neder- landsch winkelier komt Au Louvre, die groote, die geduchte concurrent van onze manufacturiers, uit den hoek schieten. Een halve pagina van de krant is 't minst wat hij in beslag neemt en kom in een koffiehuis, in een sociëteit, aan een station, waar ge wilt, ge kunt geen blad opnemen of ge vindt er altijd weer dat vervelende „Louvre" met zijn groote letters. Dan komt ge thuis en nog dienzelfden avond, anders den volgenden morgen brengt de post u een geheele lading prijslijsten, stalen, modeplaten altijd weer van het Louvre. „Hoe is't mogelijk dat die kosten ooit goed gemaakt wordenzegt ge met yerbaziug en ge becijfert wat zoo'n be zending niet kosten moet; zelfs al wordt ze bij millioenen in gereedheid gebracht en dus over een groote massa verdeeld. Denk maar alleen aan de postzegels! Hoeveel baleB goed, hoeveel lappen zijde zijn er niet ver knipt voor die nietige staaltjes! Wat moet er niet verkooht worden, eer die onkosten nog maar gedekt zijnGe slaat de handen ineen, ge begrijpt er niets van. Die olijke mijnheer Jaluzot, hij begrijpt het wel! Wat zou hij lachen, als hij achter u stond; want terwijl ge u verbaast over de exhorbitante uitgaven, die hij doet, zijt ge immers bezig zijn naam goed in uw geheugen te prentenGij laat u met open oogen door hem foppen, want terwijl ge u over zijne bui tensporigheid verbaast, doet ge juist wat hij gehoopt heeft te bereiken aan hem denken. Terwijl ge berekent wat al die staaltjes wel kosten moeten, beoordeelt gij de qualiteit, leest de prijzen en.... komt plotseling tot de ontdekking, dat eigenlijk het aangebodene toch schandekoop isge moet toevallig wat hebbenvoor een enkele maal wilt ge het er wel eens op wagen, ge bestelt en.... en Teken er op, de kosten waarover ge u zoo verbaast, zijn al weer gedekt, want bij slot van rekening betawlt gij toch zijne reclame, maar over honderd-duizenden verdeeld is 't het zoo'n kleinigheid, dat ge er niets van bemerkt. En let dan eens op, wanneer ge een be stelling doetonmiddellijk hebt gij het ver langde, juist zooals ge het opgegeven hebt vergissingen zijn niet slechts uitzonderingen, ze komen doodeenvoudig niet voor. En hebt ge eenmaal wat besteld, dan ontvangt ge tegen den winter en tegen den volgenden zomer en den daarop volgenden winter, altijd

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1