'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL IMo. 1202. Zaterdag 23 Augustus 1884. Twaalfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. iSLbonnement per S maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bvreani: SPOORSTRAAT el ZG1DSTRAAT. a-ctvorientlCn yan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGU8TUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 59 m. Onderg. 7 u. 4 m. Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27 Donderdag 28 Eerste Kwartier. Vrijdag 29 Zaterdag 30 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Aug. 1884. De Raad dezer gemeente hield jl. Dins dagavond een zitting, waarin, na goedkeu ring zijner geloofsbrieven, tot toelating van den heer Hoogenbosch als lid van den Ge meenteraad werd besloten. De rekening en verantwoording der ge meente over 1883 werd goedgekeurd en vast gesteld, gelijk mede die van de dd. Artillerie Schutterij, eveneens over 1883. De eindcij fers der gemeente-rekening luidden als volgt Ontvangsten f 182.301.87 Uitgaven - 171.341.79 Goed slot f 10.960.79 De rekening van de Schutterij sluit met deze cijfers: Ontvangsten f 1690.07$ Uitgaven - 1627.43 Goed slot 68.64$ Omtrent het adres van bewoners der Hoogstraat werd op voorstel van de Com missie voor de Gemeentewerken besloten, dat 't verzoek om bestrating en rioleering in die straat niet in overweging kan worden geno men, zoolang de openbare weg in die straat particulier eigendom is. Eervol ontslag, op daartoe gedaan verzoek werd verleend aan mej. C. J. Boon als on derwijzeres en aan de beeren R. Kuiper en L. J. Smit als onderwijzers bij de Gemeente scholen. Er hadden zich aangemeld twee sollicitan ten voor de betrekking van deskundige bij 't onderzoek van 't lichtgas, ten behoeve van de straatverlichting in deze gemeente, nl. de heeren A. C. Roem en A. J. Leijer. Benoemd werd de beer Roem met 10 stemmen. Op den heer Leijer werden 3 stemmen uitgebracht. Breedvoerig werd gehandeld over den bouw van een lokaal voor den afslag van zeevisch aan den mond der Buitenhaven. De Com missie voor de reorganisatie van den visob- afslag leverde een plan in voor zulk een ge bouw, waarvan de kosten zouden zijn ruim f 4000.De Commissie voor de Gemeente werken onderzooht dit plan en vond het te duur. B. en W. stelden aan den Raad voor dit plan nog eenigen tijd te laten rusten en in middels nog eens te onderzoeken of de stich ting van 't bedoelde lokaal wenschelijk is. Tegen dit uitstel kwamen de hb. H. Janzen en Strikwerda herhaaldelijk en met grooten nadruk op. De Voorzitter hield vol, dat uit stel zeer wenschelijk was, doch 't Dag. Be stuur zag zijn voorstel met 10 tegen 3 stem men afgewezen. Verworpen werd mede het voorstel tot stichting van een gebouw, dat ruim f 4000,moest kosten. Ten slotte werd echter, met 11 tegen 2 stemmen, 't voorstel van Gijn aangenomen, de strek king hebbende om de Commissie voor reor ganisatie van den vischafslag uit te noodigen, een plan in te dienen, waarbij de kosten van aanbouw de som van f 3000,niet te boven gaan. Op voorstel van de Commissie voor de Gemeentewerken werd besloten tot stich ting van een lokaal aan de Oostzijde van 't Gemeente-ziekenhuis, bestemd tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, waar van de kosten geraamd zijn op f 4000. Aangenomen voor kennisgeving werd o. a. de mededeeling, dat voor lijders aan besmet telijke ziekten, die van elders mochten wor den ingebracht, gelegenheid zal worden ge opend om verpleegd te worden in een der buitenwerken van 't fort Westoever. Op de vraag van den heer Strikwerda, gedaan in de vorige zitting nopens het gratis verstrek ken van uniform der Schutterij aan den heer Giltjes, werden door den Voorzitter inlichtin gen verstrekt en werd verzekerd, dat voor 't vervolg daartegen maatregelen zullen wor den genomen. De heer J. C. Jansen klaagde over den slechten toestand van de Gemeenteschool op de Vischmarkt en ont ving van den Voorzitter de verzekering, dat B. en W. op die zaak 't oog houden en zullen trachten den Raad 't voorstel te doen tot stichting eener nieuwe sohool. Gaarne maken we onze lezers attent op de aankondiging der Bloe mententoonstelling van Floralia (zie hierachter). Bij gunstig weder vooral belooft dit feest ons weder een paar recht asmgename dagen. Vóór het afdrukken van dit blad hadden we even gelegenheid om de toebereidselen voor het feest te be zichtigen. We zagen Flora's kinderen in fleur en geur voor ons en we herinnerden ons hoe die schoone planten nu een maand of drie gele den aan de ingeschrevenen werden uitgereikt. Het waren toen zeer on aanzienlijke stekjes, die o zooveel zorg en inspanning hebben gevorderd eer ze zóó schoon en zoo prachtig ter tentoonstelling kouden verschijnen. De jury heeft wel een zware taak om uit zooveel fraaie planten de fraaiste ter bekroning te kiezen. Zaterdag en Zondag a. s. zullen, naar wij vertrouwen, zeer velen een bezoek brengen aan de Bloemen tentoonstelling van Floralia. De blazerschuit T X 42 is, ter wijl hij zich DiDsdag ter uitoefening der visscherij in de Noordzee bevond, op het in de Noordgronden gezonken liggend wrak van de Engelsche stoom boot »Gulf of Panama" gezeild en gezonken. De twee opvarenden werden gered, terwijl de schuit later op zijde liggend drijvende werd gevonden en door een groot aantal andere vaar tuigen werd op sleeptouw genomen om naar Tessel te worden vervoerd. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat Z. M. de Koning waarschijnlijk het nieuwe zittingjaar der Staten-Ge- neraal niet persoonlijk zal openen. Wegens het heerschen van cho- l ra in Frankrijk en Italië is de reis vau den ingenieur le kl. bij de marine P. J. Turk en den adspirant-ingenieur K. F. Koning, tot het bezoeken van eeuige werven aldaar, op last van den Minister van Marine gestaakt. Uit IJmuiden wordt geschreven Sedert een paar dagen zijn eenige werklieden bezig de schade, den löden Juli 11. door aanvaring van de Iron Prince aan de sluisdeur ontstaan, te herstellen, voor dat gedeelte dat boven water is. Niettemin zal de deur, na die voorziening, moeten worden ver wijderd en worden vervangen door een andere deur, ten einde onderzoek te doen naar mogelijke schade aan den sluisdeurpot. Bij den drempel zal een houten koker worden gebezigd die opstaand tegen den muur opgericht, gelegenheid biedt, na uitpomping, daar binnen te werken, die koker is in aanmaak; door een en ander zal de vaart niet worden gestremd, omdat al werkt men in den koker, toch gelegenheid over blijft om gedurende de ebgetijden te schutten. Een boertje was dezer dagen met den pleiziertrein eens overge komen, om Amsterdam te bezoeken. Hij genoot een gunstig onthaal. Met neef op der. wandel wou hij ook op zijne bburt eens tracteeren en stelde voor in het naastbij zijnde koffiehuis neer te strijken. Neef wees hem er een aan, maar daar wilde het boertje volstrekt niets van weten. Op de deur stond het woord Entree." »Dankje hartelijk", zei de man,»en tree betaal ik niet De Amsterdammer van 19 Aug. Hartjesdag heeft weer menigeen in kennelpken staat gebracht en menig kleiner of grooter ongeval tengevolge gehad. In de Saenredamstraat wilden gis teravond eenige personen in een kof fiehuis binnengaan. Toen hun dit wegens dronkenschap belet werd, sloe gen ze een ruit stuk. Nu werden ze toegelaten, maar om eenige oogen- blikken later door de politie te wor den afgehaald. In de Goudsbloemstraat sprong hedenochtend een man, die nog niet nuchter was, uit de vierde verdieping van een huis. Merkwaardig genoeg bekwam hij geen bemerkbaar letsel, doch hij bleef op de straat liggen. Het gasthuiswagentje werd nu ge haald, maar toen de man het zag aan komen, stond hij snel op en verwijder de zich. Bij de Guldehaudsteeg is gisteren avond een man in het Damrak ge- loopeu. Twee mannen haalden hem uit het waterhij werd naar 't po litiebureau en vervolgens naar zijn woning gebracht. Na middernacht sprong een man gekleed in de Palmgracht. Maar toen het nachtpubliek wat veel aandacht aan hem schonk, zwom hij naar den overkant en zette het op een loopeu. Op de Brouwersgracht bij de Palm gracht wilde gisteravond een man uit baldadigheid het paard voor een rijtuig tot stilstand brengen, doch hij struikelde en werd overreden. Hij kreeg de wielen over het gelaat en de beeuen, zoodat hij ernstig ge kwetst naar zijne woning werd ge bracht. Hedenmorgen ongeveer 5 uur is in de Oude Nieuwstraat een man uit de derde verdieping van een huis op een binueuplaats gesprongen. Zwaar ge kwetst werd hij per brancard naar het gasthuis gebracht. Aangaande het verongelukken van het stoomschip Amsterdam" op Sable Island zijn nog de volgende bijzonderheden per mail uit Halifax ontvangen. Op 19 Juli vertrok gemeld stoom schip vau Amsterdam naar New-York met 12 kajuits- en 212 tusscheu- dekspassagiers benevens eeu lading stukgoed, bestaande uit haring, tabak, rijst, enz. Ten gevolge van mistig weder, was bet oumogelijk om waar nemingen te kunnen doen, waardoor het schip vijf-en-dertig mjjlen uit den gewonen koers geraakte en op 30 Juli des avonds omstreeks tien uur plotseling aan den grond liep; men meende toen op een ijsberg te hebben gestooten. De schok was niet hevig maar had toch ten gevolge, dat alle passagiers aan dek kwamen. Er woei slechts een lichte koelte en ofschoon de zee over het schip heensloeg,werd voor geen onmiddellijk gevaar gevreesd. De gezagvoerder gaf aan de equipage bevel om de lading te weg werpen, waarbij menig passagier de behulpzame hand bood. Den volgenden dag werden po gingen in het werk gesteld om het schip vlot te krijgen, maar deze mochten niet baten en in den na middag van denzelfden dag werd eeu der booten uitgezet, waarin zich 35 der opvarenden begaven onder bevel van een officier, koersende naar de kust. Andere booten werden onmiddellijk daarna te water gelaten, totdat de Amsterdam" geheel was verlaten." De eerste boot bereikte gelukkig de kust, na een moeieljjken en ge vaarvollen tocht van vijf uur, daar de zee zeer hol stond. De tweede boot, welke reeds dicht bij laud was, trachtte een aanvaring te voorkomen met een in de nabijheid zijnde boot, maar kreeg een zware zee over, waardoor ze vol water liep en al de zich daarin bevindende personen te water geraakten. Aan sommigen gelukte het in een uitgeputten toe stand de kust te bereiken, terwjjl anderen door de in de nabijheid zjjnde boot werden geredvier personen echter, twee manneljjke en een vrou welijke passagier, benevens een stoker vonden hun graf in de golven. Bij het aanbreken van den dag werd door de personen, die rond het stoomschip in aaubouw, Johan Wil lem Friso op de laudswerf te Am sterdam, de laatste nachtelijke ronde dedenonder in de helling het lijk gevonden van een ketelscheepmaker. De levensgeesten waren reeds lang geweken en het aangezicht was ver minkt, een arm gebroken. Met grond wordt ondersteld, dat de man Dins dagavond na den arbeidongemerkt is achtergebleven, daarna in den donker het schip heeft vrilleu verlaten en eeu doodelijko val heeft gedaau. Ten 8 ure is door de personen, met de inspectie tegen brand belast, eenig geluid gehoord alsof iets viel, waarop zij andermaal de ronde hebben gedaan, doch alles bleef stil. Dat door vrouw en kinderen aan de Werfpoort niet is geïnformeerd waar de man bleef, is op te helderen door het feit, dat de ongelukkige meermalen buiteu de woning vertoefde. Dezer dagen trad een net ge kleed heer te Rotterdam een magazijn van damesmantels binnen en vroeg om eenige mantels te zien. Toen de bezoeker zjju keus gedaan had, deed hij den chef de zonderlinge vraag, den mantel even aan te passen, eeu ver zoek, waaraan deze, hoe vreemd hij ook opzag, voldeed. Nauweljjks had hij deu mantel aan, of de bezoeker lichtte de toonbanklade en ging aan de haal, meenende dat de chef hem met den damesmantel aan wel niet achtervolgen zal. Deze deed dit echter en riep uit al ziju macht: Houdt deu dief." In plaats vau den dief, hielden de voorbijgangers evenwel deu chef aan, daar zij meenden dat de man met den damesmantel aan het 1 jjf, niet goed bij het hoofd was. De dief ontkwam en is nog niet opge spoord. Dezer dagen kwam het meerma len voor, dat Duitsche meisjes (zoo genaamde buffetjuffrouwen) die uit Amsterdam en andere groote steden uaarDuitschland waren teruggebracht, langs Nijmegen weder het rijk tracht ten binnen te dringen. Door de waak zaamheid der politie aldaar werden echter deze pogingen verjjdeld. Het dochtertje vau een korpo raal in Deu Haag, dat Dinsdagoch tend uit een flesch met karbolzuur dronk, is deuzelfden avond omstreeks 6 uur, na hevige smarten te hebben doorstaan, gestorven. Zondagavond heeft men getracht de Gooische stoomtram te doen ont sporen. Ter hoogte van Laren had men een menigte steenen en zand op de rails gelegd. Bij aankomst van de tram ging deze in volle vaart er overde schok was zoo hevig, dat de controleur er afviel en zwaar gekwetst werd. Wraak schijnt de oorzaak dezer onverantwoordelijke daad te zijn. Te Praag is in de gerechtszaal een zelfmoord gepleegd. De schoeu- makersgezel Karafiat stond terecht, omdat hij zjju vrouw had willen doodschieten. Karafiat had op een stoel plaats genomen, doch sprong eeusklaps op, snelde naar het venster, sloeg met gebalde vuisten de ruiten stuk en stortte zich met het hoofd naar beneden op straat. Karafiat was onmiddellijk dood. De plaatsing van eeu Engelsche kanonneerboot te Helgoland is, bljjkens nadere inlichtingen, niet zoo zonder ling als de Duitsche bladen meenden. De Eugelsche visschers komen dik wijls op het terrein hunner Helgo- laudschej collega's, waaruit geregeld klachten van de zijde der Helgoland- sche autoriteiten aan de Engelsche re geering voortspruiten. Engeland zendt dan in den regel een kanonneerboot om de Engelsche visschers, zjjn eigene onderdanen, in toom te houden. De maatregel heeft dus niets onvriende lijks tegen Duitschland. llandeo uit de moawen. Steek de hnuden ait de mouwen, Pak goed aan en doe je best; Leer wat op ze zelf vertrouwen Heb geen zorg dan voor de rest. Bouw jc nimmer luclitkasteelen Dwaas is 't, als men doelloos hoopt; Klagen zal alras vervelen: Klaag dus nooit, als 't tegenloopt! Wees volhardend bij het werken, Zit nooit bij de pakken neer: Tegenspoed moet steeds je sterken; Als t niet lukt probeer dan weer Steek de handen uit de mouwen, Zelfs wanneer men je miskent 't Zal je zeker nooit berouwen; 't Kniezen pust geen flinkeu vent. Toe, verdien je plekje op aarde, Sla je handen aan den ploeg; Ook de werkman is van waarde, Al verdient hij nauw genoeg. Doe je best vooruit te komen, Werk met hoofd en hart en hand; Wie geen moeilijkheden schromen, Scheppen zich een beter stand. Uit de moeilijkheden groeien De mirakelen; wees nooit traag; Wie den arbeid durft verfoeien, Is voor de aard een ware plaag. Kom, de handen nit de moawen! Wie zich zeiven helpt, helpt God; Leer op eigen kracht vertrouwen, Schep je zelf een beter lot!

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1884 | | pagina 1